Haarlems Dagblad De Nederlandse ministers en de heer Neher in Batavia gearriveerd De Franse premier onthult communistische goudsmokkel Sterke tegenstand tegen naasting van radio-centrales door de P.T.T. Spaak geeft zijn formatiepoging op 1 63e Jaargang No. 19100 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 24 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom rn «öprertjtc Uaaclcmertjc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Onderhandelingen zullen wellicht in Kalioerang plaats hebben De Constellation met de Nederlandse mi nisters Sassen en Stikker, de gedelegeerde van 't opperbestuur Neher en de adviseurs is heden op het vliegveld Kemajoran te Batavia aangekomen. Het gezelschap werd begroet door de commandant zeemacht, vice-admiraal A. S. Pinke, luitenant-gene raal S. H. Spoor, de directeur van het ka binet van dr. Beel, dr. P. J. Koets, de chef van de directie Verre Oosten, mr. T. Elink Schuurman, de gouverneur van het fede raal district Batavia, Raden Hilman Djaja- diningrat, en enkele anderen. Minister Sassen inspecteerde, na het spelen van het Wilhelmus door de stafmuziek van het K.N.I.L., onder geleide van luitenant-gene raal Spoor en vice-admiraal Pinke de ere wacht, die bestond uit een compagnie van land- en zeemacht. Op het terras van het vliegveldrestaurant werden de hoge bezoekers begroet door leden van de Commissie van Goede Dien sten, de premier van West-Java, Poeradi- radja en de vertegenwoordiger van Oost- Indonesië te Batavia, Tahya. Tot de pers, die eveneens op het terras was opgesteld, e minister Sassen de volgende verkla ring af: „Zoals gij weet, hebben wij Ne derlanders ons verbonden na een interim periode de vrije, federale en souvereine staten van Indonesië tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en sotfvereine ko ninkrijk der Nederlanden in een duurzame Indonesische Unie verenigd. Dit program ma is neergelegd in de kortgeleden gewij zigde grondwet, in overeenstemming met de plechtige aankondigingen, die eerder door Koningin Wilhelmina gedaan zijn. Mijn collega's en ik zijn hier om te trach ten hieraan thans uitvoering te geven. Voorzover het de overweldigende meer derheid der Indonesische volken en voor zover het onze regering betreft, kunnen wij met de uitvoering van dit programma onmiddellijk beginnen. Wij zullen Jtier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onz*e regering", aldus minister Sassen. Volgens een officieel republikeins woord voerder zullen Hatta, prof. Soepomo, Moh. Roem en dr. Leimena bij de komende be sprekingen de republiek vertegenwoordi gen. Ofschoon Soetan Sjahrir niet direct aan de onderhandelingen zal deelnemen, zal hij een belangrijke rol spelen als advi seur van Soekarno en Hatta. Omtrent de plaats, waar de ontmoeting tussen de Nederlandse ministers en de re publikeinen zal worden gehouden, zijn van gezaghebbende zijde nog geen gegevens te verkrijgen, doch in republikeinse kringen Batavia is men van mening, dat Kalioe rang 't meest waarschijnlijke ontmoetings punt zal zijn. Het republikeinse te Batavia verschij nende dagblad Merdeka schrijft omtrent de berichten van Nederlandse zijde als zou den de onderhandelingen tussen de repu bliek en Nederland rechtstreeks worden gehouden, dat volgens republikeinse poli tieke kringen te Batavia het standpunt van de republiek daaromtrent ongewijzigd blijft, namelijk dat de republiek de onder handelingen pas als officieel kan beschou wen, wanneer ze gehouden worden onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten. Hoe het ook zij, de republiek is nooit voornemens de commissie te negeren en elke poging om de onderhandelingen buiten de commissie om te houden, zal ze ker weerstand ondervinden, aldus Mer- :ka. Van de zijde van de Commissie voor Goede Diensten werd desgevraagd aan Aneta verklaard, dat de commissie „zeer Verheugd" zal zijn over elke poging om de partijen rechtstreeks tot elkaar te brengen. Men wees hierbij op de oorspronkelijke opdracht van de commissie, namelijk „de partijen tot elkaar te brengen" en zeide, dat het onverschillig is of zulks al dan niet via de commissie geschiedt. Voorts deelde men mede, dat het ook bijzaak is of de arbeid van de commissie tot zulk een con tact zal bijdragen. De directie Verre Oosten te Batavia heeft heden aan correspondenten van buiten landse bladen verboden republikeins ge bied te bezoeken. Deze mededeling werd gedaan gelijktijdig met de aankomst van de ministers. Over dezelfde aangelegenheid meldt Aneta van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat voorlopig geen medewerking zal worden verleend voor het reizen van niet bij de delegaties of de onderhandelin gen betrokkenen naar Djokja per vliegtuig van de C.V.G.D. Als Israël in de UNO komt, gaat Egypte er uit De Egyptische afgevaardigde Adly An- draos Bey heeft heden in de politieke com missie van de UNO verklaard, dat zijn land uit de UNO zal treden, indien Israël zou worden toegelaten als lid. Na de bijeenkomst van de commissie verklaarde Andraos Bey, in antwoord op een vraag, of zijn houding in overeenstem ming was met de zienswijze van alle Ara bische staten: „Ik sprak slechts voor Egypte". „Israël", aldus de Egyptische afgevaar digde, is ten eerste geen staat en ten tweede niet vredelievend. Het heeft oorlog gevoerd tegen een vredelievende natie en verscheidene honderdduizenden wettige bewoners van Palestina het land uitge gooid". Amerika en China De Amerikaanse raad voor nationale veiligheid heeft Dinsdag onverwachts op het Witte Huis vergaderd ter bespreking van de toestand in China. Er is geen officiële verklaring uitgegeven maar naar vernomen wordt is de kwestie van verdere hulpverlening aan generaal Tsjiang Kai Tsjek besproken en „heeft men een beslissing genomen." Op het Burchtplein te Heusden verricht de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek op het ogenblik opgravingen naar de overblijfselen van het voormalige kasteel. Men is van plan alle fundamenten bloot te leggen, te fotograferen en in kaart te brengen. De voorburcht is reeds grotendeels vrijgemaakt. Hier een beeld van de zware buitenmuur. Stemming over vertrouwenskwestie uitgesteld tot heden Vijf Kamerleden naar Indonesië De leden der Staten-Generaal, die als waarnemers aan de Zondag naar Iadonesië vertrokken delegatie zijn toegevoegd, de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tilanus, zullen hedenavond van Schiphol ver- tickken. MacArfhur bekrachtigt vonnissen over Japanners Generaal MacArthur, de geallieerde op- Perbevelhebber in Japan, heeft meege deeld, dat hij de vonnissen over alle korte lings veroordeelde Japanse oorlogsmisda- igers heeft bekrachtigd cn aan de com- landerende generaal van het achtste Ame rikaanse leger order lieeft gegeven ze uit te voeren. .,Geen taak, mij ooit opgedragen in een lange diensttijd vol nare opdrachten en verantwoordelijkheden, stuit mij zo tegen de borst als die, de door het tribunaal op gelegde vonnissen te bekrachtigen", aldus zeide MacArthur. „Ofschoon geen enkele menselijke beslissing onfeilbaar is," aldus generaal, „kan ik mij echter geen ge rechtelijk proces indenken, waarbij grotere Waarborgen zouden zijn gesteld voor recht vaardigheid, dan het tegen de Japanse oorlogsmisdadigers gevoerde proces. Ik bid, dat de almachtige voorzienigheid deze tragische boetedoening moge aanwenden lis symbool ter opwekking van alle men iën van goede wil tot het inzien van de nutteloosheid van oorlog en tot de afzwe ring ervan door alle volken", zeide Mac Arthur. Generaal Walker, de bevelhebber van bet achtste Amerikaanse leger, deelde me de dat de terechtstellingen op een nog nader te bepalen datum in het geheim zou den worden uitgevoerd. Zoals gemeld is een bende spionnen in de Westelijke zones van Duitsland gear resteerd, het gaat hier om 19 Duitsers en flidetenduitsers en een Tjech, die door een bijzondere Amerikaanse militaire rechtbank, Welke door generaal Clay is samengesteld, lullen worden berecht op beschuldigingen Van „werkzaamheden, die de veiligheid der Amerikaanse bezettingstroepen schaden". De bende werkte voor de Tsjechoslowaakse igering. Wegens een teveel aan sprekers is het Dinsdag in de Franse Nationale Vergade ring niet tot stemming over de door de premier gestelde vertrouwenskwestie ge komen. Waarschijnlijk zal vanmiddag stemd worden. De debatten hadden nog steeds de houding der regering in de sta kingsonlusten tot onderwerp. Duclos, leider van de communistische fractie, zei naar aanleiding van de ver klaring van minister Moch dat de commu nistische partij een rekening bij een bui tenlandse bank had, dat „Le Populaire", het blad van de socialistische partij, een reke ning heeft bij de „Société Franco-Ameri- caine de Banque". Verscheidene leidende functionarissen dezer bank zijn Amerikaan, aldus Duclos. Hij kwam tenslotte voor de dag met een motie, waarin de instelling van twee com missies van onderzoek worden geëist, één om de rekeningen der communistische par tij te onderzoeken en de andere om die van het socialistische blad „le Populaire" na te gaan. Premier Üenri Queuille die Duclos antwoordde, zei dat het bekend is dat de communisten andere bronnen heb ben dan de bankrekeningen. „Vermoed wordt, aldus de premier, dat staven goud op de vrije goudmarkt te Parijs merken van Oostelijke oorsprong dra gen. De staven zijn van zulk een vorm, dat zij gemakkelijk in actetassen ver borgen kunnen worden. Zekere per sonen, die door diplomatieke onschend baarheid werden gedekt, worden van deze goudhandel verdacht. Als het dos sier compleet is en dé nodige bewijzen aanwezig zijn, zal de regering aantonen op welke wijze de communistische par tij geholpen is," aldus de premier. Zweden wordt toeschietelijker De nieuwe Zweedse ambassadeur in Ame rika, Erik Boheman, heeft voor de Zweedse kamer van koophandel te New York ver klaard, dat Zweden zich tegen iedere vorm van aggressie zal verdedigen en dat het met zijn buurlanden de mogelijkheden be studeert van wederzijdse militaire bijstand. Het land zal zich met alle beschikbare middelen verdedigen tegen een mogelijke aggressie en tegen het indringen van „ideo logieën, die niet van ons zijn." „Zweden is zich ervan bewust geweest," aldus de ambassadeur, „dat Europa door de gevolgen van de laatste oorlog niet veilig zou zijn. Zweden heeft daarom ook nooit ontwapend en had er steeds naar gestreefd „binnen de grenzen der beperkte middelen" de verdedigingsmacht zo modern en effec tief mogelijk te maken. Wij geloven, dat de redding van Europa op twee pijlers rust, namelijk de wil tot zelfverdediging tegen zowel morele als militaire aggressie en de gemeenschappelijke beslotenheid te wer ken voor economisch herstel", aldus besloot de ambassadeur. Queuille verklaarde verder, dat de com munistische propaganda de soldaten tot ongehoorzaamheid heeft aangespoord. Als de bewijzen beschikbaar zijn, zal de ge rechtelijke actie beginnen. Er is reeds een klacht ingediend. Hierna kondigde premier Queuille aan dat de stemming over het door hem gestelde vertrouwensvotum tot Woens dagmiddag moest worden uitgesteld. Tenslotte heeft de regering de Assemblée verzocht de parlementaire onschendbaar heid op te heffen van twee communistische afgevaardigden, op grond van wat zij heb ben gezegd in redevoeringen tot de stakers in het Noordelijke kolenbekken. De beide communistische afgevaardigden zijn de vroegere minister van Luchtvaart Frangois Tillon en Gaston Gassonville. Een parlementaire commissie zal Vrijdag beslissen op het verzoek van de regering. Als de afgevaardigden schuldig worden be vonden, kunnen zij tot gevangenisstraf worden veroordeeld. Goud naar Zwitserland Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de goudvoorraad met 800.000 daalde tot 405.504.303 wegens afgifte van goud aan Zwitserland op grond van het met dat land bestaande monetaire accoord. De zilvervoorraad van de bank steeg met 200.000 tot 3.337.064. De bankbiljettencirculatie daalde met bijna 2 miliioen tot 3.031.396.700. De circu latie van muntbiljetten verminderde met ongeveer 800.000 tot 141.817.287. Bon voor sinaasappelen Er komen ook bonvrije citroenen Binnenkort zullen weer sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrij ging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December bij de winkelier inleveren; Bon 414 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op - 500 gram, bon 420 Alge meen (voor houders van D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappelen. Naar mate de aanvoer van overzee voortgang heeft zal op de ingeleverde bon nen kunnen worden afgeleverd. Er wordt geen aparte koopbon aangewezen. Met deze bonaanwijzing is voor het w terseizoen een begin gemaakt met de dis tributie van verse zuidvruchten. De sinaasappelen, welke op de thans aangewezen bonnen zullen worden afge leverd zijn grotendeels afkomstig uit Italië. Palestina zal van December tot Februari 12.000 ton sinaasappelen aan ons land le veren. Uit Spanje komen 40.000 ton si naasappelen en 800 ton citroenen, indien over de prjjs overeenstemming wordt be reikt. De vooruitzichten betreffende de im port van Surinaamse sinaasappelen zijn nog onzeker. Citroenen zullen zonder bon in de han del worden gebracht. Botsing tussen tram en vrachtauto liep goed af Dinsdagavond omstreeks elf uur is op de Rijksweg bij de steenfabriek in Hillegom een ernstig ongeluk gebeurd, dat gelukkig goed is afgelopen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar een vracht auto en een tram zijn zwaar beschadigd. De tram reed in de richting Leiden en van de tegenovergestelde zijde naderde een vrachtauto met aanhangwagen. De be stuurder van deze auto bemerkte te laat, dat daar een kruising van tramrails is. Hij week naar links uit en de tram botste te gen de vrachtautQ. De 'cabine liep geen schade op en daardoor kwam de bestuur der met de schrik vrij. De vrachtauto en aanhangwagen werden echter ernstig be schadigd. Van de tram werd het balcon in gedrukt, doch de bestuurder liep geen wonde op. Met autobussen zijn de passagiers ver der gereisd. Coöperatief streekplan voor autobusbedrijven De Landelijke Bond van Autobusonder nemers heeft een plan ontworpen voor een coöperatieve streekexploitatie van auto- buslijnen. Bij de uitvoering van dit plan, dat 32 coöperaties zou moeten omvatten, overkoepeld door een landelijk orgaan, zouden de oorspronkelijke concessiehou ders weer in hun rechten kunnen worden Ijersteld. Het plan voorziet in samenwerking van lijn-concessiehouders in streekverband. Het zal volgens de initiatiefnemers het recht der particuliere pioniers op het ge bied van autobusvervoer herstellen. Doodstraf veranderd in twintig jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de Haarlemmer K. R. veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. Het Bijzondere Gerechtshof had hem tot de doodstraf ver oordeeld, omdat hij een Joodse Nederlan der en een Duitse deserteur die onderge doken waren, had verraden. De Joodse Nederlander vond in Duits land de dood. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad had levenslange gevangenisstraf ge- requireerd. Revolutie in Venezuela Het woord is aan De radio van Caracas, hoofdstad van Venezuela meldt, dat het Venezolaanse leger de regering omver heeft geworpen en de toestand beheerst. Volgens de radio staat het leger onder leiding van majoor Mendoza, bevelhebber der troepen in de havenstad La Guaira, ten Noorden van Caracas. Mendoza ver klaarde „verplicht" te zijn geweest de re gering ten val te brengen, daar de rege ringspartij, de „Liberal Accion Democra- tica" Venezuela naar „het bankroet" leidde Mendoza gaf de garantie persoonlijk be zit en internationale verdragen te zullen eerbiedigen. Hij deed een oproep aan alle delen van leger en vloot zich bij hem aan te sluiten. De president. Romula Gallegos, werd niet genoemd. Volgens uit Guaira vertrokken piloten bevindt de president zich aldaar als gevangene van het leger. Volgens een te Caracas uitgegeven offi cieel communiqué heeft Dinsdag kort na de middag het gehele kabinet aan de pre sident ontslag aangeboden. De ministers zullen echter op hun post blijven totdat er een nieuw kabinet zal zijn. Ivan Panin: Een van de moeilijkste dingen om tc onthouden is dat do mensheid slechts bestaat uit mannen en vrouwen. Volgens de „Daily Express" zou de re publiek San Domingo in Groot-Brittannië vliegtuigen, kanonnen en torpedojagers hebben gekocht om een eventuele com munistische aanval af te slaan. Volgens dit blad zou in San Domingo een invasie van overzee gevreesd worden van de communistische strijdkrachten, die volgens sommige geruchten in Venezuela en Costa Rica op de been worden gebracht. STRAALJAGERS VOOR DE DENEN. Denemarken zal 35 jagers met straal aandrijving in Engeland kopen als onder deel van een herbewapeningsprogram ten bedrage van honderd miliioen kronen. TWEEDE KAMER Wetsontwerp van de agenda afgevoerd (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft ver geefse pogingen gedaan een wetsontwerp aangenomen te krijgen, waarbij alle vroe gere particuliere en gemeentelijke radio distributiebedrijven worden genaast en on der beheer van de P.T.T. worden gesteld. In oorlogstijd zijn de radio-distributie bedrijven door een besluit van de Duitsers in beheer bij de P.T.T. gekomen. De rege- De Russische onderwijzeres mevrouw Kasen- kina die in Augustus uit een tien meter boven de grond gelegen venster van de Sovjet-ambas sade te New York sprong, heeft thans het ■iekenhuis aldaar, waar zij sindsdien verpleegd werd, kunnen verlaten. De katholieke eisen waren zijn struikelblok De socialist Spaak heeft de Belgische Prins-Regent verzocht hem te ontheffen van zijn opdracht tot formatie van een re gering. Prins Karei heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en de katholiek Eijskens thans belast met de kabinetsformatie. Spaak, die reeds tweemaal had aangekon digd dat hij een nieuwe regering zou be kend maken, is er tenslotte toch niet in ge slaagd de eisen der C. V. P. (katholieken) te coördineren met de belangen der socia listen. De kwestie, wie minister van Justitie zou moeten worden, is natuurlijk een van de voornaamste struikelblokken voor Spaak Uit Nanking de zelf reeds bedreigde hoofdstad der centrale Chinese regering worden thans in allerijl versterkingen naar het gebied om Hsoctsjou gedirigeerd, waar een geheel regeringslegercorps door de communistische strijdkrachten omsingeld Is. Een met moderne Amerikaanse wapens uitgeruste infanterie-afdeling verlaat Nanking op weg naar het front. geweest, doch de C.V.P. heeft hem nog andere moeilijkheden bezorgd, onder an dere door te eisen dat een katholiek mi nister de uitvoering van het Marshall-plan voor België zou controleren. Dit was in de oude regering toevertrouwd aan een partijloos minister, Georges de Fernig. Diens ministerie zal worden ontbonden. De katholieken eisen vermindering van het aantal ministeries en keren zich fel tegen een socialistisch beheer van de por tefeuille van Justitie. Men verwacht dat Eijskens een poging zal doen om de drei gende situatie, ontstaan door de scherpe tegenstelling tussen de coalitiepartijen te verzachten door enige partijloze ministers te zoeken. België staat voor de mogelijk heid dat de Kamers ontbonden zullen moe ten worden en nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Daardoor zou het land veertig dagen in een regerings impasse komen te verkeren. De eerste bijeenkomst van de bestuurs commissie der ondertekenaars van het pact van Brussel ter bestudering en bevorde ring van de Europese samenwerking, die 24 November te Parijs gehouden zou wor den. is tot 26 November uitgesteld op ver zoek van België. Twee van de drie Belgi sche afgevaardigden, August de Schrijver, leider der christelijke volkspartij (katho lieken), en Max Buset, leider der socialis tische partij, moeten in verband met de kabinetscrisis te Brussel blijven. Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Prof. Eijskens, die nu gaat trachten de coalitie uit het slop te helpen, is een be gaafd financieel technicus, die door de studenten van de Leuvense universiteit, waar hij hoogleraar is, wordt vereerd. Velen menen thans, dat hij niet zal slagen in de vorming van een kabinet, doch hij is een van de weinige katholieke politici, die niet a priori door de socialisten voor reactionair wordt uitgemaakt. Er zijn ech ter problemen aan de dag getreden, waar over tot nog toe werd gezwegen, bijvoor beeld het stfjgend aantal werklozen, dat thans reeds 100.000 bedraagt. Algemeen is men van oordeel, dat de huidige crisis on mogelijk lang kan duren. Spaak blijft in ieder geval minister van Buitenlandse Zaken. Slaagt prof. Eijskens niet in de vorming van een kabinet, dan verwacht men een nieuwe nndracht aan de minister van Verkeer van Acker. ring in Londen bestendigde in 1944 tijdelijk deze toestand en nu wenst de regering hem definitief te maken. Reeds wegens de oor sprong van deze gewijzigde exploitatie vorm was het wetsontwerp velen onsympa thiek. Dat werd er niet beter op, toen de minister op een desbetreffende vraag ant woordde, dat de regering niet met het wets ontwerp gekomen zou zijn, als de Duitsers geen verandering in de bestaande toestand hadden gebracht. De minister maakte het de tegenstanders extra gemakkelijk, toen hij bovendien er kende, dat de toestand van de particuliere radio-distributiebedrijven geenszins zo was, dat ingrijpen door de Overheid noodzake lijk was. Waarom de regering dan wel voor de naasting was? Om practische redenen: een heid van leiding is beter en een landelijke dienst, die zich behoorlijk financieel kan bewegen en nieuwe vindingen kan toepas sen verdient de voorkeur boven veel kleine particuliere bedrijfjes. Achtereenvolgens hadden de heren Bachg (K.V.P.), Verkerk (A.R.), Zegering Hadders (V.V.D.)R i t- meester (V.V.D.) enBeernink (C.H.) hun stem tegen het wetsontwerp verheven. Eerstgenoemde vond het object ongeschikt voor staatsexploitatie; de heer Verkerk vroeg, of de Radioraad gehoord was. Voor de heer Zegering Hadders werd de zaak beheerst door de vraag, of het particuliere bedrijf in 1940 in staat was en het thans nog is, om het bedrijf op een gezonde basis te beheren. De heer Beernink informeerde wat er zou gebeuren, als het wetsontwerp werd aangenomen, speciaal wat de schade loosstelling betreft. Hij verwachtte in dat geval klachten en beval bij voorbaat een commissie van beroep aan. Alleen de heren Posthumus (P.v.d.A.) en Gortzak (C.P.N.) steunden de minis ter, die mededeelde, dat er bij verwerping van het ontwerp een einde zou komen aan het goedkope tarief van 15, waarvoor dat van 24 weer in de plaats komt. Bij de replieken handhaafden de tegen standers hun bezwaren. De minister vroeg toen aan de voorzitter het wetsontwerp van de agenda af te voeren, teneinde hem in de gelegenheid te stellen in overleg te treden met hen, die een andere oploss-'ng voorstaan. Daarmede wilde hij echter nog niet te ken nen geven, dat hij in de toekomst een an dere exploitatievorm dan in het wetsont werp was vastgelegd, zou voorstellen. Zo kreeg deze behandeling, waaruit dul- deliik bleek, dat de bewindsman geen meer derheid voor het voorstel dat overigens niet van hem. maar van zijn voorganger, minister ir. H. Vos. afkomstig was krij gen zou, een abrupt einde. Dagbladdirecteuren vergaderen in kopenhagen Dagbladdirecteuren uit Finland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Frankrijk, Zwitserland en Nederland waren Dinsdag aanwezig bij de opening van de tweedaagse bijeenkomst van de internationale federatie van dagbladdirecteuren in Kopenhagen. De voornaamste punten van discussie wa ren het huidige tekort in Europa aan kran tenpapier en de onaangename gevolgen daarvan in vele Europese landen en de verhouding tussen productiekosten en ver koopprijs der kranten. Na afloop van de bijeenkomst deelde de heer J. v. d. Kieft. de Nederlandse voor zitter van de federatie, aan United Press mede dat de UNESCO de federatie spoedig zal erkennen als een onafhankelijke, niet door enige regering gesteunde organisatie van eigenaren en directeuren van dag bladen. Hij deelde verder mede dat de federatie van dc UNESCO het verzoek heeft ontvangen, een internationaal pers bureau op te richten en dat de federatie thans een beslissing daarover in beraad heeft. Vandaag zal de conferentie de verhou ding behandelen van de federatie tot de UNO en de UNESCO. Een werkcomité bin nen de federatie zal rapporten opstellen ten behoeve van het volgend congres, dat op 14 Juni 1949 in Amsterdam zal worden ge houden. aoooeu RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, weinig wind en van nacht plaatselijk lichte vor.st en vor ming van nevel of mist. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 25 November: Zon op 8.16 uur. onder 10 37 uur Maan op 01.C2 uur. onder 14.35 uur "«Mwjwwowó

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1