Bp- c Gehuwde ambtenaressen worden op 1 Januari 1950 ontslagen Het „Kerstmannetje" behandelde Joodse gevangenen als dieren Brehrn Zandvoorts burgemeester over aardstralen „Wij gaan er op achteruit" zegt 69 pCt. van het publiek Nieuwe Uitgave:r' Wereldnieuws WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 Nog dif jaar een technische herziening van de ambtenarensalarissen De minister zeide, dat spoedig de instel ling van de aangekondigde pensioen-com missie te verwachten is. Er zal een wets ontwerp ingediend worden om een toeslag te verlenen aan de gezinnen die zo groot zijn, dat zij met het oog op de veranderde levensomstandigheden beslist een toeslag nodig hebben. Tussen 11 en 16 November heeft de Pen sioenraad alle pensioenverhogingen op on geveer 5 pet. na uitgekeerd. Dat was mo gelijk doordat men dag en nacht heeft ge werkt. Wat de herziening van de kindertoeslag betreft, heeft de regering besloten de amb tenaren gelijk te stellen met hen, die in het vrije bedrijf werken. Het door enige leden gedane verzoek om ook aan de onderwijzers twee procent toe slag op hun salarissen te verlenen, kon mr. Van Maarseveen niet inwilligen, omdat deze kwestie onder de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen res sorteert. Met de verdediging van de begroting van Algemene Zaken had minister dr. Drees weinig moeite. Alleen de heer G. Wagenaar (C.P.N.) wenste enkele in lichtingen en wel over de Centrale Veilig heidsdienst, die naar hij beweerde leden van de C.P.N. omkoopt teneinde inlichtin gen over hun politieke organisatie los te krijgen. Ministr Drees antwoordde, dat hem der gelijke gevallen niet bekend waren, doch dat hij er een onderzoek naar zou instellen en zo nodig maatregelen zou treffen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de Rijksbegroting voortgezet. Dinsdag middag keurde zij weer twee hoofdstukken goed, namelijk de begroting van Binnen landse Zaken en die van Algemene Zaken. Bij de begroting van minister Van Maarse^ veen vroegen de communisten aantekening dat zij tegen waren. Tevens aanvaardde de Kamer zonder hoofdelijke stemming de be- groting van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en de begroting van het Staats drukkerij en Uitgeversbedrijf. Zij verenigde zich ook met het wetsontwerp tot goedkeu ring van het vredesverdrag tussen de ge allieerde en geassocieerde mogendheden en Italië, ondertekend in Parijs op 10 Februari 1947. De behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken leverde een interessant debat op over de positie van de gehuwde ambtenares. Het ligt in de bedoeling van de regering de gehuwde ambtenaressen op 1 Januari 1950 te ontslaan. De dames F or- tanier—De Wit (V.V.D.) en Tende- loo (P.v.d.A.) kwamen daai'tegen in ver zet. Zij waren van mening, dat de ge trouwde vrouw zelf de verantwoordelijk heid moet dragen, als zij wil gaan werken. Ook de communistische heer Gortzak wens te de gehuwde ambtenares in overheids dienst te laten. Vóór het ontslag waren, behalve de mi nister, de heren Dassen (K.V.P.), Roos- jen (A.R.) en Beernink (C.H.). De heer Dassen vond evenwel een onderzoek naar de persoonlijke omstandigheden van de gehuwde ambtenares op zijn plaats. Daarbij kreeg hij de minister aan zijn zijde. Deze was er echter niet toe te bewegen toezeggingen in het voordeel van de gehuw de ambtenaressen te doen. Wel gaf hij te kennen, dat hij een onderzoek naar het aantal gevallen, waarin ontslag verleend moet worden, zal instellen en dat hij, wan neer dat absoluut noodzakelijk is. met de feitelijke omstandigheden rekening zal houden. De heren Roosjen en Beernink verklaarden, dat de getrouwde vrouw in haar huisgezin behoort. Laatstgenoemde was bovendien van oordeel, dat de regering niet alleen bij de salariëring, maar ook bij de keuze van haar personeel het oog op het welzijn van het gezin dient te richten. De heer Beernink verwees naar de bepaling van het Christelijk Historisch Gemeente program, waarin staat, dat de huwende ambtenares ontslagen moet worden. Met geveinsde verwondering vroeg mi nister Van Maarseveen waarom men juist met hem over dit vraagstuk wenste te debatteren. „Is dat misschien omdat ik mij als minister van Justitie op een ruim stand punt heb geplaatst en de benoeming van de vrouwelijke kinderrechter en de vrouwe lijke griffier heb bevorderd? Ik heb altijd midden tussen de vrouwen gestaan, niet uiterst links en niet uiterst rechts." merkte de minister onder vrolijkheid van de Ka mer op. „Maar als een keuze gemaakt moet worden tussen ontslag aan een gehuwde ambtenares of aan haar echtgenoot, dan kan beter de vrouw met haar ontslagbrief thuis komen dan de man." Als taak van de overheid zag de bewinds man het scheppen van de voorwaarden waaronder het gezinsleven zich gezond kan ontwikkelen. Die voorwaarden zijn niet vervuld als men de gehuwde ambtenares in dienst laat. De gehuwde ambtenaressen dienen er op te rekenen, dat zij op 1 Januari 1950 ont slagen worden. De minister deelde voorts mede. dat er naar gestreefd wordt de technische herziening van de ambtenarensalaris sen. die het wegnemen van enige on billijkheden behelst, nog dit jaar in het Staatsblad te krijgen. De richtlijnen voor de salariëring van het personeel van gemeente-secretarieën zullen de zer dagen bekend gemaakt worden. Pensioenen. Uitvoerig had de heer VanSleen (P. v. d. A.) betoogd, dot de pensioenen nog RestaUratie van het Krelagehuis niet voldoende zijn. Ook de heren Das- sen en Gortzak wensten een toe- aanbevolen Vereniging van oud-NSB'ers ontdekt in de hoofdstad De Dienst Opsporing Ontvluchte Poli tieke Delinquenten, een onderdeel van de Rijkspolitie te Amsterdam, heeft ontdekt, dat voorwaardelijk veroordeelde politieke delinquenten een vereniging hadden opge richt. Het doel der vereniging was steun te verlenen aan oud-N.S.B.'ers, die niet in hun levensonderhoud konden voorzien of financiële hulp nodig hadden. Het onder zoek heeft echter uitgewezen, dat ook on- dergedokenen, voortvluchtige politieke de linquenten en ongewenste vreemdelingen door deze vereniging werden geholpen. In een perceel in de hoofdstad waren het hoofdkwartier en een „arbeidsbureau" ge vestigd. Daar werden ook de vergaderingen van de „leden" gehouden. Bij een inval in dit huis heeft de politie de volledige administratie in beslag geno men. Bovendien werden verscheidene per sonen gearresteerd. Het bleek dat een hun ner, een radio-propagandist uit de bezet tingstijd, gelden, die bestemd waren om ge bruikt te worden voor de ondersteuning van politieke delinquenten, ten eigen bate aanwendde. Het onderzoek wordt nog voort gezet. HERINCA WUTHRICH HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Opgericht is de Christelijke Bond van Brandstoffenhandelaren, die zich als vak groep zal aansluiten bij de Christelijke Middenstandsbond. De Amsterdammer G. C. B. die meer dan 50 inbraken pleegde en tot driemaal toe uit een politiebureau wist te ontvluchten is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Na afloop van de straftijd wordt hij ter be schikking van de regering gesteld. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen de kampbewaker Wolf voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam ver klaarden getuigen, dat verdachte de Joodse gevangenen als dieren behandelde. Sommi gen moesten op handen en knieën rondkrui pen en blaffen. Anderen joeg hij midden in de winter door kuilen waar water in stond. Zij moesten dan een stuk hout in de mond meenemen. Getuige Buijsen had Wolf met een bak steen een 16-jarige Joodse jongen op het hoofd zien slaan. De jongen zakte ineen en kon niet meer opstaan. Getuige De l'Or moest kruiwagens vul len met graszoden. Joodse gevangenen moesten deze kruiwagens een kilometer ver in het bos rijden. Sommigen hielden het niet vol en zakten ineen. Wolf sloeg er dan met een gummiknuppel op los. Eén gevangene werd op deze wijze gedood. Het lijk werd ontkleed en op een kruiwagen naar de kalkput gereden. Wolf nam ook meer dan eens een Joodse gevangene mee in het bos. „Wij hoorden dan schreeuwen en huilen en na enige tijd een schot. Even later kwam Wolf terug met het lijk co een kruiwagen" verklaarde getuige Van Linschoten. Door de behandeling van de zaak tegen Kotalla c.s. is de belangstelling van het publiek voor de lotgevallen van gevangenen uit het kamp Amersfoort weer toegenomen. In de afgelopen dagen zijn vele brieven bij het Bijzondere Gerechtshof binnenge komen met het verzoek om inlichtingen over niet teruggekeerde familieleden, wier lot niet bekend is. slag aan de gepensionneerden te verlenen. Een ober in Moerkapelle, dacht: „Ik ga de bediening versnellen", Hij wist iedereen, wil toch TIP VAN BOOTZ alleen; 'k Zal niemand met „Wat belieft U", meer kwellen. Inz. de Hr. J. V. te Den Haag, ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00. 8.00. 13.00. 18,00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Marsen en wal sen 9.50 Dagopening. 8.15 Platen. 3.oo Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11 00 Frans symphonieconcert. 11.45 Dagboek uit Amerika. 12.00 De Papavers. 12.30 Weer - praatje. 12.33 In t' spionnetje. 12.38 Piano duo. 13.20 De Romancers. 13.50 Perry Como zingt. 14 00 ..Zeg het met woorden". 14.20 Rrintgenkwartet. 15.00 Voor zieken en gezon den. 16.00 Programma in een notedop. li.OO Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 „Doe het zelf!". 17.35 Musette-orkest. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Kobus Kwint". 19.10 Avondschool. 19.45 R.V.D.. 20.0o Echo van de dag. 20.15 Metropole-orkest en solisten. 21.00 „De geschiedenis van de sol daat". 23.15 Negro Spirituals. 22.20 De Ro mancers. 22.45 ..Rusland zoals de Russische leiders het zien". 23.15 Alamein-concerto en de Cornish-rhapsodie. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00, 13.00 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9 45 Schoolradio. 10.00 Strijk kwartet van Boccherini. 10.15 Morgendienst. 10 45 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 School; radio. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Faure door Charles Panzéra. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Amusementsorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14 00 Hinckley Temple Band. 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Pianoduo. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Wladimir Horowitz. 17.00 Jeugdiournaal. 17 30 Koor. 17 50 Oom Fred vertelt. 18 00 De Zaparaka's. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18 30 Platen. 18.45 Voor pientere piekeraars. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Orgel. 20.15 „Weet je nog daar op Java?". 20.45 Spraakwaterval. 21.30 Familiecompetitie. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Valariusliederen. 22.45 Over denking. 23.15 Werken van Mendelssohn. De voorzitters van de afdelingen Haar lem, Overveen-Bloemendaal, Schoten-Vel- sen en Limmen van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur schrijven in het Weekblad der Vereniging naar aanlei ding van het besluit van de gemeenteraad van Haarlem, om medewerking te verle nen de zetel in Haarlem gevestigd te hou den, dat het van belang is op het aanbod in te gaan. Geadviseerd wordt het bedrag van 70.000 voor restauratie van het Kre lagehuis en van 20.000, om de proeftuin in orde te maken, te aanvaarden. Nu de vereniging in het eigen gebouw terug is, kan gezegd worden, dat het tot voldoening van de grote meerderheid der leden is. De gelegenheid bestaat thans het gebouw in goede staat terug te brengen. Dan kan het kantoor aan de Wilhelminastraat ook ver laten worden. Enkele vakbeoefenaars heb ben een bedrag van 60.000 bijeen ge bracht voor een obligatie-lening van 3 pet. welk bedrag zij de vereniging zullen aanbie den, om de restauratie van het Krelagehuis volledig te doen zijn. De jaarlijkse rente is minder dan de uitgave voor het gehuur de perceel in de Wilhelminastraat. Bij het Krelagehuis ligt een terrein van honderd Rijnlandse roeden, dat geschikt is voor een proeftuin. Belgisch echtpaar gestraft dat nylonkousen smokkelde De politierechter voor economische zaken te Amsterdam heeft een Belgische vrouw, die 90 paar Nylonkousen naar Nederland had gesmokkeld, veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, 1000 boete en ver beurdverklaring van de kousen en van een bedrag van 2500 en 20 dollar, dat gevon den werd in een kamer, welke de vrouw in Amsterdam gehuurd had. De smokkelarij was uitgekomen, doordat de vrouw in Amsterdam toevallig juist voor de voeten van een rechercheur een pakje liet vallen, dat opensprong en Nylon kousen bleek te bevatten. De vrouw was met haar man en de kou sen per auto naar ons land gekomen. De auto is in beslag genomen. De echtgenoot directeur van een wielerbaan is ter stond na de arrestatie van zijn vrouw naar België teruggekeerd. Als hij weer de grens passeert, wordt hij onmiddellijk gevangen genomen, want de politierechter heeft hem bij verstek tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. De president deelde mede dat Zaterdag een uitgebreid onderzoek zal worden inge steld naar de doodsoorzaak van de Amster damse wethouder A. S. de Miranda. In vele van de brieven die bij het Hof binnen komen, wordt gezegd, dat Wolf voor een groot deel aansprakelijk is voor diens dood. ZONDER PUNTEN Grote sortering Winterjassen. Herencostuums, Jekkers, broeken enz. tegen lage prijzen. C. DE WEERS KAMPERVEST 45 Een toelichting op de betekenis van het experiment in zijn gemeente Een enkeling ziet mij voor een aard- stralen-maniak aan, maar die is er abso luut naast. Alleen is het een feit dat ik de laatste 10 jaar herhaaldelijk in aanraking gekomen ben met dit belangrijke en inte ressante vraagstuk, zodat het begrijpelijk is. dat ik er mij voor ben gaan interesseren. Maar het is niet zo, dat ik overal aardstra len zie en alles verklaren wil met dat be grip. Ik sta met beide benen op de grond en ga geen stap verder dan, volkomen nuchter denkend, verantwoord is. Mijn be zwaar is evenwel zo vervolgde mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zand- voort dat vele anderen, en in het bij zonder de officiële wetenschap, er geen voldoende belangstelling voor hebben. Ik betreur dan ook de actie van het maand blad „Tegen de kwakzalverij" en tegen over de verklaring van prof. dr. J. Clay „dat alles wat Mieremet over deze stralen zegt absolute nonsens is", haal ik mijn schouders op. Uit eigen ervai'ing, ik ben zeker met een 50-tal sterk-sprekende gevallen bekend, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat aardstralen bestaan en invloed uitoefenen op de gezondheidstoestand van de mensen. Trouwens enkele mannen van de weten schap kwamen door hun onderzoekingen tot eenzelfde conclusie. Er wordt niet ge zegd dat kanker, tuberculose en verschil lende andere ziekten door aardstralen ont staan, alleen wordt verondersteld, dat aardstralen op verscheidene mensen een ongunstige invloed oefenen, waardoor hun weerstandsvermogen vermindert. Bij velen hebben aardstrglen alleen tengevolge dat de algemene gezondheidstoestand achter uit gaat, of dat geleden wordt aan slape loosheid en dergelijke gelukkig niet ern stige dingen. Ik ken de heer J. G. Mieremet te Was senaar, de ijveraar voor de bestrijding van aardstralen in ons land, al 10 jaar en heb hem leren waarderen als een ernstig man, die volkomen waard is dat zijn werk ook door anderen ernstig genomen wordt. Als hij met zijn wichelroede een huis onder zoekt om daarbij de loop en de sterkte van aardstralen aan te geven, is hij met de gezinsomstandigheden onbekend. Eerst als hij gevaarlijke punten heeft aangegeven, in het algemeen de plek waar zich aard stralen kruisen, wordt onderzocht of daar bedden staan. In veel gevallen komt dan uit, dat daar juist geslapen wordt door de gezinsleden die klachten over hun gezond heid hebben. Niet zelden hielden die klach ten op als het bed verplaatst werd, of een toestel werd aangeschaft om de aardstra len te neutraliseren. LOON- EN PRIJSVERHOGING Toen de enquêteurs van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie ongeveer veertien dagen geleden mensen uit alle rangen en standen ondervroegen over de prijsverhogingen en de loonsverhoging van een gulden per week, bleken er slechts enkelen niet van gehoord te hebben. Practisch iedereen was van deze maat regel op de hoogte. Bijna 100 pet. antwoord de „ja" op de vraag: „Hebt u gehoord of gelezen over de prijsverhoging van brood, suiker, varkensvlees en anthraciet en over de loonsverhoging van een gulden per week?" Voor het eerst in de geschiedenis van het opinie-onderzoek in Nederland kon dus iedereen een mening hebben, omdat ieder een op de hoogte bleek te zijn. „Vindt u deze dingen samen (dus prijs verhogingen èn loonsverhogingen) een goe de of een slechte maatregel?" konden de interviewers dus ook aan iedereen vragen. 53 antwoordde: Slechte maatregel Hebt U al een of meer exemplaren van Panda en de Meestervlieger gekocht als Sint Nicolaasgeschenk voor Uw kinderen? U zult er zich ook zelf opnieuw mee kun nen amuseren. De prijs Is slechts 30 cent, afgehaald bij de kantoren van Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 en van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 154, IJmuiden. Maar wacht er niet langer mee, want de voorraad is beperkt. 27 Goede maatregel 20 Geen oordeel. Vervolgens vroeg het N.I.P.O.: „Wat denkt u, gaat u door deze maatregel er zelf op vooruit, op achteruit of blijft het gelijk?" 69 antwoordde: Ik ga er op achteruit 4 Op vooruit 20 Blijft gelijk 7 Geen oordeel Vooral de armste mensen vinden, dat zij er op achteruit gaan. Van de mensen met de laagste inkomens zegt 72 pet. dat, van die met iets minder lage inkomens 70 pet., van de middenklasse-ondervraagden 65 pet. en van de welgestelden 67 pet. De N.I.P.O.-enquêteurs noteren bij elk vraaggesprek de grootte van het gezin. Daardoor kunnen wij de volgende onder verdeling der antwoorden maken: o u 0) 2 O O O fQ so AUeenwonenden 67 11 22 Gezin van 2 pers. 60 7 24 Gezin van 3 pers. 67 7 19 Gezin van 4 pers. 68 1 24 Gezin van 5 pers. 72 2 24 Gezin van 6 pers. 77 6 9 Gezin van 7 en meer personen 77 2 7 (Nadruk verboden.) De gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot het bouwen van 200 montage woningen ten Oosten van de stad, in de venen. Daartoe werd een crediet verleend van f 2.741.200. Het is bekend dat thans in een deel van Zandvoort, de oude dorpskern, door de heer Mieremet een onderzoek wordt inge steld naar aardstralen. Afgelopen is dit onderzoek nog niet, want als de aardstra len in kaart gebracht zijn kan pas begon nen worden met het aangeven op een an dere kaart waar in de huizen de bedden gestaan hebben van de mensen die in de laatste 10 jaar aan verschillende ziekten overleden zijn of ernstige klachten over de gezondheid hadden. Daarvoor is de mede werking van enkele gemeentediensten en doctoren nodig. Natuurlijk kan daarmee nooit aangetoond worden, dat die ziekten een gevolg waren van de aardstralen, want ook in huizen waar geen aardstralen zijn blijven de mensen niet gezond. Bovendien moet men de sociale omstandigheden en woningtoestanden in aanmerking nemen, want die hebben natuurlijk ook een on gunstige invloed op het weerstandsvermo gen. Er kan hoogstens blijken dat er reden voor is om te veronderstellen dat de aard stralen in dit geval nadelig gewerkt heb ben. Het gaat er bij dit onderzoek dus alleen om of er feiten uitkomen die vol doende grond opleveren om aan te drin gen op een wetenschappelijk onderzoek. Daarmee zou al veel gewonnen zijn. De Inspecteur van de Volksgezondheid te Haarlem heeft, hoewel hij zelf sceptisch staat tegenover de aardstralen-theorie, zijn medewerking toegezegd bij het Zandvoort- se experiment waardoor de zekerheid ver kregen wordt, dat het onderzoek op we tenschappelijke basis geschiedt. Men kan zo vervolgde de burge meester op drie manieren de invloed van aardstralen vaststellen, op mensen, dieren en planten. Er wordt thans op aan gedrongen dat aan de heer Mieremet toe gestaan zal worden proeven te nemen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en dan met medewerking van de deskundige mensen, opdat alles gebeurt op zuiver we tenschappelijke basis. Voor zulke botani sche proeven is veel te zeggen, omdat daar bij het element suggestie volkomen is uit gesloten. Tenslotte besprak mr. van Fenema nog de quaestie van de middelen tot neutra lisering van aardstralen. Er wordt door zijn bestrijders bezwaren gemaakt tegen het feit, dat hij daarvoor kastjes verkoopt die, naar zij veronderstellen veel meer kosten dan verantwoord zou zijn in aan merking nemend de waarde aan metalen die daarin zitten. Nu wil ik allereerst vast stellen dat de heer Mieremet nooit aan dringt om zo'n afweermiddel te kopen, omdat ook door verplaatsing der bedden de noodlottige invloed te ontgaan is. Hij is tevreden als hij voor zijn onderzoek be taald wordt. Er bestaan trouwens meer van deze afweermiddelen, want op dit gebied wordt ook door anderen geëxperimenteerd. Persoonlijk zou ik menen dat de heer Mieremet in zijn actie, om het gehoor der wetenschappelijke mensen te krijgen voor zijn theorieën, de verkoop van die appara ten geheel overliet aan anderen. Tot zover mr. van Fenema. Voor ons ligt een boekje over aardstra len van dr. Edward Jenny te Airan. Daarin wordt medegedeeld dat in verschillende plaatsen een onderzoek is ingesteld naar aardstralen en ook naar het voorkomen van krop (struma). De uitslag was: Aardtralen Krop. Kaisterberg 2.8% 0.0% Elfingen3.5.,, 0.0 Bozen 3.5 0.0 Effingen 3.1 Auenstein 3.3 Schinznach 20.7 Ittenthal - 16.2 Asp14.- Dattlikon 20.4 Ellikon 23.2 Een samenhang tussen aardstralen krop kan dus, naar dr. Jenny aanneemt, als waarschijnlijk worden aangenomen. Sport in 't kort JAN TULLEKEN WORDT 65 JAAR. De bekende oud-wielrenner Jan Tulleken, die vroeger vele successen heeft geboekt en nog steeds met grote belangstelling de wieler wedstrijden volgt, hoopt Dinsdag aanstaande zijn vijf en zestigste verjaardag te vieren. Maandagavond zullen leden van de HSV „De Kampioen" hem huldigen in het clublokaal in café Du Nord. SCHEIDSRECHTER NIJS SPREEKT IN HAARLEM. Op de tweede bijeenkomst van de jeugdleiders van voetbalclubs, aan gesloten bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, zal de heer D. Nijs uit Rotterdam op Donderdag avond in restaurant Brinkman. Plein, spre ken over „De scheidsrechter en het jeugd werk". 1.7 7.7 35.1 40.0 50.0 59.9 60.0 éjro^e. Mcrtify/ra&C/fa 25. „Zoo", zei Billy Bulk tevreden in zichzelf, ten de heren." Inderdaad, Bulk had geluk, want ding van deze eeuw!" Panda klapte opgetogen terwijl hij voor het huis van professor Bommel Panda en de professor zaten juist in de werk-1 in zijn handen, doch Bulk mompelde: „Zo, zo. stil hield en zijn ladders tegen de ramen begon kamer en Bulk kon de professor duidelijk horen De uitvinding van deze eeuw, watNou,' die te zetten. „Nu zullen we eens zien, of we niet praten: „Kijk eens hier kereltje, alles wat je te i zullen we dan crus drommels gauw te pakken teat meer van die dingsi°heidies te weten kun- doen hebt, is het toestel in te schakelen, deze j zien te krijgen. Ik heb zo'n idee, dat we daar nen komen." Hij klom de ladder op. met een j handvaten in je hand te nemen en je weet pre- een hoop centjes voor kunnen maken, wat?" En spons en een zemelap in zijn hand, zodat het er i des, wat degene, die hel dichtst bij je in de I hij grijnsde gemeen. Maar op hetzelfde ogen- precies uitzag, alsof hij een echte glazenwasser buurt is, denkt. Prachtig, nietwaarDe uitvin- blik 'gebeurde er binnen in de kamer iets nierk- was. Kijk eens aan mompelde hij, „daar zit-1 waardigs. Een vroljjke logeerpartij. Mimi den Heuvel, uitgave De Sleul Haarlem en Antwerpen. Dinie de Dikke, een jolige bakvis vader en moeder om gezondheidsrede^1 een maand naar buiten gaan, komt zolang 'r huis bij mevrouw Potje, een hartelijke - wekte vrouw, die nog twee meisjes Dinie's school in huis heeft. Haar entree Éi, Moeder Hendrina, zoals de meisjes mevroi w Potje noemen, is kostelijk, want ze bret een krielkip mee die de schone naam Anr' nette draagt, en een klein poesje. De j voelt er zich al even goed thuis als meisjes, legt eitjes op het buffet en zit voorkeur boven op het hoofd van mevr< Potje, die wel even moeite heeft er wennen! Dinie blijkt zich goed aan te pasjt, bij de beide andere meisjes, af en toe haalt kattekwaad uit, en wordt op haar beurt weer grondig geplaagd. Als ze een lichte senschudding heeft gekregen door haar hangmat die ze notabene in haar sla: kamer had opgehangen, komen de vriend nen haar allemaal opzoeken en vertroetel Haar goede hart blijkt ook uit het plan ze maakt om de moeder van een kl genootje, die het heel moeilijk heeft, te b pen. Alles by elkaar een gezellig boek. Piet demor actuee angei )m d icati ^teller lige b 'ondf Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan» neer ze als geschenk niet een tube iclui! rekke en a 0 oudii wge !e ta! reg a h, en. r ,1 vel oi gh id garb tais e en. Een tomei iet b e ke- oer 1 oren [er te neer „Al nin c in J Dammen Roozenburg speelde remise tegen Ghestem 1 twi ijl bijei |is Naar schatting waren Dinsdagavond duizend damliefhebbers in Heerlen 1, waar de elfde en laatste ronde van de een helft van het damtournooi om het werelT kampioenschap gehouden is. In het bijzon: ging de belangstelling uit naar de pa RoozenburgGhestem. Het resultaat remise. De Fransman wilde de Van KraanGhestem-speelwijze toe pas. waarvoor zijn tegenstander niet veel voel In een vlot tempo werd verder gespeeld, zeventien zetten was het de bedoeling v Roozenburg een overzichtelijk spel te Ie gen. Later poogde de wereldkampioen, t wat leven in de brouwerij te brengen. Byi dertigste zet had Roozenburg zeventien nuten bedenktijd gebruikt en Ghestem vi tig. Vijf zetten later was het materiaal zeer verminderd en toen pas begon de stri Het duurde tot de 67e zet, alvorens Ghesti de partij remise gaf. Laros koos in zijn partij tegen de werpenaar Verpoest de Hollandse openiïp: doch zwart ging via de uitruil 1923 dirr het centrum bezetten. Laros opende een aa val om het centrum te heroveren en in di strijd gelukte het hem zich blijvend op middenbord te handhaven. Voordeel be; kende dit echter niet direct, want de Ai werpenaar bedreigde door handig mano vreren met beide vleugels de compacte wl centrumstelling ernstig. Laros speelde to geleidelijk aan slechter en scheen niet juiste tegenspel te kunnen vinden. Verpo deed er in het eindspel nog een schepje en hij had succes doordat hij het moeili; eindspel nog in winst omzette. Door de overwinning blijft Verpoest nog steeds de kopgroep behoren. De verdere uitslagen waren: Demesmaectte' Chiland 02; KeilerPost 11; Van StaayPérot 11. De stand na de elfde ronde (alle deelt mers hebben nu tien partijen gespeelfcag luidt: 1. Roozenburg 18 pnt.; 2. Keiler pnt,; 3. Ghestem 13 pnt.; 4. Verpoest 12 pn 5. Van der Staay 11 pnt.; 6, 7. en 8. Pén Post en Chiland 10 pnt.; 9. Laros 9 pnt.; 1 Demesmaecker 2 pnt.; 11. Rostan 1 punt. dirfa! v eni KALENDERS ZAK-AGENDA'S Kantoorboekhandel DE ROQiJ ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLE (Adi >an leurt neid- neesr ens. n dt 'on I loord jke ien nen 1 bl Tac v rerd i pelei 'ss )e et :k eeid iet 2 oelei oor: Slis ii «tl 1 „rt, ke Eet ~V J\>egi FL' Kerstman Stalin. De Sovjet-Russische gering heeft de buitenlandse ambass at des en legaties te Moskou medegedee! 21 dat het met ingang van het kome Ie?' jaar toegestaan zal zijn groter voor: om den voor haar staven in te voeren. systeem van een gezamenlijk te beslier den bedrag voor elke ambassade worden vervangen door een systeefter van een bepaald bedrag per persoon. Zeef (niet safe). Uit een militair geva: tot genkamp bij Tel Aviv zijn veertien v de zeventien daar gevangen geze^'.a: leden van de groep Stern ontsnapt, waren in verband met de moord $lot graaf Bernadotte gearresteerd. Dit de derde maal, dat leden van de gro; uitbreken. Uit een gevangenis te 1 Aviv ontsnapten kort na hun arrest tie in September 26 gevangenen, een kamp te Jaffa wisten er honderd K, ontkomen. Newfoundlanders bijten van zich af. petitie, ondertekend door 50.000 bew ners van Newfoundland, is aan h' Britse Lagerhuis voorgelegd. Hier! wordt geprotesteerd tegen de op ha: den zijnde unie van Newfoundland E' Canada. Verzocht wordt onmiddelli lü voorzieningen te treffen tot herstel vLtai een regering en geen onderhandeling Go betreffende de unie met Canada J doen voeren, tenzij door vertegenwofl f digers van een door het volk van Nevjj6 foundland gekozen regering. Zesdaagse. Dinsdagmorgen om 11.27 uur op het vliegveld Kastrup (Kopenhage Br geland de heer Hendil. hoofdredact*? S? van „Extrabladet" (Kopenhagen). I L was het slot van zijn reis om de wert in ruim zes dagen. De heer Hendil vorige week met de K.L.M. te Kope|h hagen gestart om de tijdtabellen vf de luchtlijnen op hun juiste waarde schatten; en het pleit voor de betrou' baarheid dezer lijnen, dat hij zijn si" ma op de minuut af kon volgen. K.L.M. ging hij van Kopenhagen Amsterdam Karachi en Bangkok v& Shanghai. De North Western Air Lin bracht hem via Tokio naar New Yof' en daar stond Scandinavian AirH' System gereed om hem met bekwarf" spoed naar Kopenhagen terug brengen. Rode raaf. De recente verkiezing van f- communistische afgevaardigde in t' Westelijk district van de provint Kaapstad heeft in Zuid-Afrikaanse p< y litieke kringen beroering gewekt. 1"* is de eerste maal, dat een communist het parlement der Afrikaanse Unie V1 ting zal hebben. De nieuwe afgeva» digde, Sam Kahn, is met grote mt derheid gekozen. Hij behaalde vijf m; zoveel stemmen als zyn naaste tegtf stander.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2