c De totalisator komt terug J Sinterklaas maakte nu ookzijnopwachting in Haarlem-Noord Alscher „zorgde" in Amersfoort voor de Russische gevangenen ten geschenk? <Sh- De kleine wereld DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DACBLAtf Eerste Kamer heeft het wetsontwerp met 24 14 stemmen aangenomen Crifiek op voorlichtings diensten der overheid (Van onze parlementaire redacteur) Ons parlement heeft het druk in deze tijd. De Tweede Kamer vergadert dag aan dag voor de behandeling van de Rijks begroting voor 1949 en de Eerste Kamer is reeds bezig met het onderzoek van deze begroting in de afdelingen. Bovendien kwam de Eerste Kamer gisteren bijeen voor het afdoen van een aantal wetsontwerpen, waaronder dat tot herziening van de rege ling der provinciale financiën en dat tot wederinvoering van de totalisator. Wel erg laat verscheen ook nog op de agenda de begroting van het departement van Algemene Zaken voor. 1948. Hier bij oefende mr. Van He u ven Goed hart (P.v.d.A.) critiek op de voorlichtings' diensten van de overheid. Na breedvoerig de werkwijze van deze diensten nagegaan te hebben, herinnerde de spreker aan het advies van de Advies commissie op Voorlichtingsgebied om de departementale voorlichtingsdiensten dras tisch in te krimpen. Dit advies is niet op gevolgd, tot schade van de eenheid en doel treffendheid der Overheidsvoorlichting en tot nadeel van de schatkist. De heer A1 g r a (A.R.) was beducht voor regeringsvoorlichting, welke het volk in een bepaalde richting tracht op te voeden. Er dient feitelijke voorlichting aan de pers verstrekt te worden. Minister Drees ontkende, dat er po gingen gedaan zouden zijn om de volksver tegenwoordiging te passeren of de pers te rug te dringen. Wel vond hij, dat de rege ring zich geroepen kan voelen om zich rechtstreeks tot het volk te wendèn, ten einde begrijpelijk te maken, wat op een bepaald ogenblik geschiedt. Daarbij wordt beïnvloeding steeds vermeden. Niet eens was de bewindsman het met de heer Algra, dat het door de regering verstrekken van vertrouwelijke mededelin gen op persconferenties zou geschieden om invloed op de pers uit te oefenen. „De pers laat zich trouwens niet gemakkelijk be ïnvloeden," zei dr. Drees. Onmogelijk achtte dr. Drees de verstrek king van alle informaties door de regering en door departementen en diensten via „één sluis", dat is via de Regerings Voor lichtings Dienst. Dat zou aan de snelheid van berichtgeving veel afbreuk doen. Wel moet naar een goede coördinatie gezocht worden. De kosten van de Overheidsvoorlichting schijnen hoog opgelopen te zijn, doordat op de begroting allerlei posten onder het hoofd „Voorlichting" zijn samengevat, die vroeger verspreid over de verschillende departe menten werden aangevraagd. In werkelijk heid zijn de kosten niet erg gestegen. De minister concludeerde, dat de richt lijnen, die de regering voor de Overheids voorlichting heeft gegeven, niet zo slecht zijn. Op verbetering en op contact tussen de departementen blijft men bedacht. Na een korte re- en dupliek aanvaardde ée Kamer zonder hoofdelijke stemming de begroting van Algemene Zaken. Ook ver enigde zij zich met het wetsontwerp tot onteigening in het belang van de natuur- bescherming van de zogenaamde Zeijer Strubben in Drente en met het wetsont werp tot herziening van de regeling der provinciale financiën. Voor en tegen de totalisator Het wetsontwerp tot wederinvoering Van de totalisator gaf aanleiding tot een Interessant debat. Eerst traden twee tegen standers de heren Kolff (C.H.) en Rïp (A.R.) in het krijt. Beiden spraken van het wedden als van een zedelijk kwaad, bei- Ben hadden principiële bezwaren en meenden, dat men het ene kwaad (book makers) niet kan bestrijden met een ander kwaad (totalisator). Beiden vreesden, dat men met de invoering van de „toto" op het hellend vlak komt en dat ook voetbal pools spoedig toegestaan zullen moeten worden. Beide afgevaardigden richtten zich met klem tot hun R.K.-collega's, ten einde hen te bewegen hun zijde te kiezen. De heer Bierema (V.V.D.) beschouw de het wedden bij de totalisator geenszins als een zedelijk kwaad. Hij was ervan overtuigd, dat ongewenste praktijken door de „toto" de kop zal worden ingedrukt en dat de paardensport en de paardenfokkerij wel zullen varen door de aanneming van het wetsontwerp. Dat vond ook de heer Van Voorst totVoorst (K.V.P.). Een zedelijk kwaad zag hij niet in matig wedden. Deze afge vaardigde, die er zeker van was, dat de bookmakers door de „toto" zullen ver dwijnen, sprak zelfs van een wijs besluit van de regering om dit wetsvoorstel in te dienen. Dr. Brongersma, katholiek lid van de P. v. d. A.-fractie, was tegen het wets ontwerp, waarbij hij de bezwaren van de heer Kolff tot de zijne maakte. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) verklaarde zich vóór het ontwerp. Als kind speelde hij thuis al hazardspel: kienen en ganzenborden. Zijn ouders zagen er geen kwaad in. Bij een goede regeling en goed toezicht Is 't wedden ook bij de totalisator in goede banen te leiden. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 25 NOVEMBER Spaarne: „Avonturen van Raffles", 14 j., 2,30, 7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story dr. Wassel", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Hamlet". 14 j 2.30 en 8.00 uur. Palace: „De bandiet". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 915 uur. Luxor: „Martin Roumagnac", 18 j 2.00. 4,15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Balalaika", 18 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Koning Lear", 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Nadat de heer Re gout (K.V.P.) zich tegen het ontwerp had uitgesproken, ver dedigde de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt zijn voorstel, zich daarbij aansluitend bij de heer Woudenberg. Hij vond, dat op het ogenblik bij de paardenrennen „vals" gespeeld wordt. Een gereglementeerde totalisator kan dat voor komen. Door de talrijke strenge beperkin gen kan de totalisator uitgroeien tot een instituut als bijvoorbeeld de Staatsloterij, waartegen weinig bedenkingen bestaan. Voor principiële bezwaren had de be windsman respect, doch hij deelde ze niet. De steun aan de fokkerij en de bevordering van het vreemdelingenverkeer noemde hij secundair. Primair is, dat de regering geen kans ziet door verbodsbepalingen het clan destiene wedden te voorkomen. Dat kan wel door de gereglementeerde totalisator. Het ligt zeker niet in de bedoeling voet balpools toe te staan, zo betoogde hierna de minister van Justitie, mr. Wijers. De „toto" beschermt de draf- en rensport en de paardenfokkerij. De voetbalclubs heb ben geen behoefte aan bescherming. Het wetsontwerp werd tenslotte aange nomen met 24 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de A.-R. en de C.-H., van de P. v. d. A. de heren Van Walsum en Bron gersma en mej. Tjeenk Willink en van de K.V.P. de heer Regout. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloot de Eerste Kamer ten slotte tot samenvoeging van de gemeenten Breukelen-Nijenrode en Breukelen-St. Pieters. Vijandelijk vermogen verzwegen Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 55-jarige bankier-koop man J. H. van H. wegens overtreding van het Besluit Vijandelijk Vermogen. In 1943 ontving hij van een Duitser 367.000 aan Nederlands bankpapier om er na de oorlog in Nederland tabak voor te kopen voor een sigarenfabriek waarvan de Duitser direc teur was. Na de bevrijding heeft Van H. van dit vijandelijk vermogen geen aangifte gedaan. Verdachte gaf dit toe. De officier van justitie eiste 50.000. boete. Vrouw verried Joodse kinderen „Een schandalige en onbegrijpelijke daad", noemde de president van het Haagse Bijzondere Hof het verraad van de 48- jarige werkster A. M. van den B. uit Den Haag, die in December 1942 aan de Haagse politie had medegedeeld, dat Joodse kin deren werden verborgen gehouden in het rusthuis „Erica". De politie deed een inval en nam vier kinderen mee. Zij zijn later teruggekeerd. De vrouw verklaarde, dat ze niet had geweten, welk lot de Joden wachtte. De advocaat-fiscaal verklaarde, dat ver dachte tegen de psychiater, die een rapport over haar heeft uitgebracht, gezegd heeft, dat de Joden niet in Nederland thuishoren. Volgens het rapport is zij toerekenings vatbaar. De advocaat-fiscaal eiste daarom 8 jaar gevangenisstraf. De 9 Muzen OfiJJ Stipendia. Het stipendium voor de we deropbouw van de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Volken is toegekend aan vier personen, onder wie de Nederlander Henri J. H. Geraedts, leraar aan het Koninklijke Conservatorium voor muziek te 's Graven- hage. De andere drie zijn de Deense leer kracht Egerod, de Poolse musicus Sokorski en de Poolse bibliothecaresse mejuffrouw Wortman. Behalve deze stipendia zijn door de Unesco twee beurzen van de zijde der Franse regering uitgereikt (aan de Hongaarse filmer Klamar en de Chinese scheikundige Tsjang teh Tsjoean), een van de zijde der Britse pers (aan de Franse journalist Martin- Chauffier) en een van de zijde der Neder landse regering aan de Poolse crystallograaf Swaryczewski. Deze giften bieden de gelegenheid tot een studiereis naar het buitenland gedurende zes maanden. Geza Frid naar Indonesië. De Bond van kunstkringen in Indonesië, die weer is op gericht. heeft de pianist Geza Frid uitgeno digd voor een concert-tournée door de ge hele Archipel. Behalve met achttien recitals en tien jeugdconcerten zal hij ook als solist met het radiophilharmonisch orkest te Bata via optreden. Frid vertrekt op 7 December per KLM en hoopt half Februari weer in ons land terug te zijn. Tollensprijs. Het bestuur van het Tollens fonds heeft in zijn laatste vergadering de vijfjaarlijkse Tollensprijs toegekend aan de dichter mr. H. W. J. M. Keuls. Mr. Keuls ontving onlangs de poëzieprijs van de ge meente Amsterdam. Prinses Wilhelmina plant boom te Westkapelle De landing op Walcheren herdacht In tegenwoordigheid van Prinses Wil helmina is Woensdagmiddag een begin ge maakt met de beplanting van de kreek, die achter de dijk te Westkapelle is ont staan bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen dat hier komt, werd gedeeltelijk geschonken door Prinses Wilhelmina, ge deeltelijk door de Engelse marine. Van Engelse zijde waren onder meer aanwezig de Britse ambassadeur sir Philip Nicholls, de Engelse generaal Brooks, commander E. Neville, marine-attaché van de Britse ambassade en Rev. John Armstrong, een Engelse vlootpredikant, die in 1944 te Westkapelle is geland. Nadat de aanwezi gen welkom waren geheten door de waar nemende burgemeester van Westkapelle en door de voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren, vertrok het gezelschap in twintig Walcherse huifkarren (in Zee land veren wagens genoemd) met muziek voorop naar de plantplaats, waar de Com missaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Prinses Wilhelmina dankte voor haar medeleven met de bevolking van Walcheren en haar verzocht de eerste boom te willen planten. Even later stond het boompje stevig in de grond. Generaal Brooks plantte een boom uit naam van de Royal Navy, waarna school kinderen de overige boompjes zetten. In de huifkarren ging het nu naar de nieuwe dijk. De geestdriftige bevolking had inmiddels het paard voor de huifkar, waarin de Prinses gezeten w«s, uitgespan nen en trok zelf de wagen. Op de dijk, op de plaats, waar de landing op 1 November 1944 geschiedde, werden bij het monument, dat hier is opgericht, kransen gelegd door generaal Brooks en de Commissaris der Koningin. Gisteravond zijn ook de leden der Statcn-Generaal die ah waarnemers aan de 7.ondag vertrok ken delegatie zijn toegevoegd, per vliegtuig naar Indonesië afgereisd De heren II. A. Korthals, H. W. Tilanus, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, prof. C. P. M. Homme cn U. J. W. A. Mei/erink (van links naar rechts) vlak voor hun vertrek van Schiphol. Hoge gast arriveerde per boot Hoe ingewikkeld het reisschema van de Sint er ook uitziet, Woensdagmiddag heeft hij toch nog de kans gezien Haarlem-Noord met zijn hoog bezoek te vereren, op uit nodiging van de Cronjéstraat-Julianapark- vereniging. En hij arriveerde in stijl: per 60-tons boot „Spanje", en in gezelschap van rfiaar liefst vijf knechten. Reeds lang voordat het feestelijk ge- pavoiseerde schip in zicht kwam, over- zwermden drommen kinderen bijna alle bruggen over het Spaarne, onder het wa kend oog van brugwachters en verkeers politie. Toen om kwart vóór twee de boot de Buitenrustbrug passeerde, waren ze helemaal niet meer te houden. Het schouwspel was die jeugdige uit bundigheid ook wel waard: op de voor plecht van zijn boot, in vol ornaat, de Sint met zijn zwarte volgelingen en een uitge lezen gezelschap van hooggehoede heren, achterop de volledige Postharmonie, die keer op keer de lijfliederen van de hoge gast ten beste gaf. De jeugd rende mee langs de Spaarnekant, overal gingen ramen en deuren open en werd de oude kinder vriend toegejuicht. En terwijl de „Spanje" met een matig gangetje het kronkelende Spaarne doorkliefde en de fanfare-muziek tegen de kaden en gevels weerkaatste, werd Sinterklaas zelf niet moe terug te wuiven en telkenmale zijn dankbaarheid voor deze glorieuze inhaal te betuigen. Groentehandelaren op de Koudenhorn zongen in koor een krachtig en welluidend „Zie ginds komt de stoomboot", en ook hierdoor was de oude bisschop zichtbaar geroerd. Nadat op het kantje af de spoorbrug was „genomen" (de speling tussen brugdek en schip bedroeg slechts een fractie van een „Spiegel der millioenen" De Stichting tot Daadwerkelijke Bestrij ding van het Inflatiegevaar heeft een uit voerige analyse van de Millioenennota het licht doen zien getiteld: „Spiegel der mil lioenen". Zij komt daarin tot de conclusie, dat van een werkelijke beperking van de staatsuitgaven in de begroting 1949 geen sprake is en dat integendeel de kosten van het overheidsapparaat nog toenemen, welke stijging is weggewerkt langs boekhoud kundige en andere wegen. Hetzelfde is het geval met de overheidsinvesteringen. Mede doordat bij de raming der midde len met een voortgezette inflatie is ge rekend en daarentegen de raming der uit gaven met een prijsvermindering rekening houdt zal deze begroting niet reëel blijken te zijn en hangt de verbetering van de budgetaire positie in de lucht. De verwachting, dat de kaspositie van het rijk in 1949 geen inflatoire werking meer zal uitoefenen op de geldcirculatie wordt ongemotiveerd genoemd, omdat zij dat in 1948 in relatief even sterke mate heeft gedaan als in voorgaande jaren. Bo vendien is aan te nemen, dat verschillende bijzondere inkomsten in 1949 niet of niet in die mate als voorheen zullen vloeien. De stichting komt tot de conclusie, dat het staatsbudget ondragelijk is in verhou ding tot de nationale productie en daardoor een belangrijke druk op de welvaart van het volk legt. Een 37-.iarige Hagenaar raakte Woens dagmiddag onder de blauwe tram. Hij werd op slag gedood. Edwin Ernst Alscher, 60 jaar oud, een lange magere man, die door een grijs sikje een professoraal uiterlijk heeft, kwam in 1931 naar ons land als vertegenwoordiger voor Duitse machinefabrieken en genoot hier tot de oorlog gastvrijheid. Toen in het najaar 1941 een honderdtal Russische krijgsgevangenen in het kamp Amersfoort opgesloten werd, nam Alscher, die Rus sisch sprak, de „zorg" over deze gevan genen op zich. Deze mensen verkeerden bij hun komst reeds in een zeer slechte licha melijke toestand. Op de derde dag van hun verblijf in het kamp moesten de Russen zich op de appèlplaats geheel ontkleden. Daarna werden zij met koud water „schoon gespoten" en met een harde boender be handeld. Tot slot volgde een „keuring" door de kamparts, die daarbij de zweep hanteerde. Alscher, die zich thans voor het Bijzon dere Gerechtshof had te verantwoorden, verklaarde dat de toenmalige kamparts N. tegen hem gezegd heeft, dat de Russen aan besmettelijke ziekten leden, dat zij onder voed waren en aan de „betere" kampvoe ding moesten gaan wennen. Getuigen ver klaarden, dat als de andere gevangenen niet iedere dag wat van hun karige voedsel geofferd hadden, de Russen door honger zouden zijn omgekomen, want zij kregen officieel geen voedsel. Getuige Kalf had gezien dat Alscher de Russen geslagen heeft. Ook is hij aanwe zig geweest toen de Russen een paar dagen voor dat zij gefusilleerd werden onder lei ding van Alscher volksliederen moesten zingen. De Russen liepen de tranen over de wangen. Vlak voor de bevrijding was Alscher commandant van een groep van de „Orga nisation Todt", die bij Steenderen verde digingswerken uitvoerde. Hij liet mannen langs de weg oppakken, die dan tewerk werden gesteld. Een arts uit Den Haag, die in Steende ren vertoefde, werd door Alscher verzocht werklieden te keuren. Toen de arts wei gerde werd hij op last van Alscher gear resteerd. Hij heeft drie dagen in de cel ge zeten en gedurende die tijd officieel geen eten en drinken gehad. Alscher is ook „Verwalter" geweest van een firma in Den Haag en heeft volgens een getuige, die boekhoudster was bij de firma, een bedrag van 92.000 op zijn privé-bankrekening laten overschrijven. Dit wordt door Alscher toegegeven. Al scher beweert dat na Dolle Dinsdag het devies was: „Redden wat er le redden valt". „U kunt beter zeggen „stelen, wat er te stelen valt", merkte de president op. Alscher is in Rusland geboren uit Oos tenrijkse ouders. In de eerste wereldoorlog heeft hij in de Oostenrijkse gelederen te gen Rusland gevochten. Na de vrede van Versailles woonde Alscher in Bilitz, Sile- zië, dat bij Polen kwam, waardoor hij Pool werd. In 1932 werd hij statenloos. Toen bij de overval op Polen Byalistok, zijn geboor teplaats, in handen van dè Duitsers viel, meldde Alscher zich bij het Duitse gezant schap met het verzoek Duitser te mogen worden. Dit werd ingewilligd. Na de inval' der Duitsers in Nederland meldde Alscher, die sinds 1931 in Den Haag woonde, zich als tolk bij de Duitse weermacht en kwam al spoedig in dienst van Rauter. In Juli 1941 kreeg hij ontslag, omdat gebleken was dat hij in 1931 in Polen valsheid in geschrifte had gepleegd en daarvoor uit Polen gevlucht was. Een paar maanden later moest hij op last van de SD als tolk naar het kamp Amersfoort toen daar de Russen kwamen. Als laatste van de groep Kotalla kwam Woensdag de 42-jarige Ernst Georg May voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam. Deze man was slechts het deel nemen aan de executie van de Russische krijgsgevangenen ten laste gelegd. May is maar een dag in het kamp Amersfoort ge weest. Volgens zijn eigen verklaring was hij sinds 1924 in dienst van de Duitse po litie. In Maart 1941 kwam May in Den Haag en werd terstond bij het England- spiel". direct onder Schreieder. te werk gesteld. May is volgens zijn eigen verkla ring gedwongen, mee naar Amersfoort te gaan. May vertelde, dat hij zelfs zijn re volver onklaar heeft gemaakt en bij de eerste executie van de gevangenen te Amersfoort dus niet heeft kunnen schieten. Hij zou zich toen aan verdere deelname aan de executie hebben kunnen ont trekken. Een juffrouw die drie jaren teno-typiste bij May geweest is en die 20 maanden in detentie doorgebracht heeft werd als ge tuige a décharge gehoord en verklaarde dat May na de bewuste massa-executie overstuur terug kwam en in snikken uit barstte. Aan het einde van de zitting had alleen May positief verklaard dat hij niet gescho ten heeft. Niemand heeft daarentegen te eniger tijd verklaard dat May wel heeft geschoten behoudens de niet meer in ons land vertoevende „Untersturmführer" Tito, die destijds in een schriftelijke verklaring positief beweerde, dat May meegesehoten heeft. De zitting wordt Zaterdag voortgezet. centimeter) werd gemeerd aan de Klop persingel, waar een groot aantal agenten de kindervreugde in bedwang moest hou den. Hier stond Sinterklaas' schimmel gereed, en nadat de leden van het comité van ontvangst in de voor hen bestemde koets hadden plaats genomen en de post mannen-musici zich hadden opgesteld, ving de zegetocht door „Noord" aan: Klopper singel, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat en het hele lange parcours dat uitgestippeld was om de jeugd van heel Haarlem-Noord de gelegenheid te bieden de hoge bezoeker in volle glorie van nabij te aanschouwen. Tenslotte bracht Sinterklaas een bezoek aan het kleuterhuis „Margriet". EEN PEIGNOIR IS ALTIJD WELKOM FRAAIE SOORTEN VLOTTE MODELLEN Vanaf 29.95 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Waarom goedkope textiel zo duur is - Amsterdamse vrouwen ont dekten een bijverdienste Een groot aantal Amsterdamse *vrou- wen heeft, naar thans wordt medegedeeld, in diverse winkels in Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Leiden en andere plaatsen tex- tielgoederen gekocht, die als „speciale aanbieding" goedkoop werden aangeboden. Deze goederen verkochten zij in Amster dam aan marktkooplieden, die ze dan tegen aanzienlijk hogere prijzen aan het publiek aanboden. Hoe omvangrijk deze handel was, blijkt wel uit het feit dat er sinds 1 Januari van dit jaar in dergelijke zaken 1789 aanhoudingen verricht en 1500 processen verbaal opgemaakt werden. Wanneer er ergens koopjes aangekondigd werden van textielwaren. zorgden de vrou wen vooraan in de rij te staan en vaak slaagden zij er zo in, de hele voorraad op te kopen vóór een bonafide huisvrouw, die uiteraard geen tijd heeft om uren in de rij te staan, er aan te pas kon komen. Snel werden de goederen dan naar het Water- looplein, het Amstelveld of een andere markt gebracht en 's middags konden de teleurgestelde huisvrouwen zich dan daar hetzelfde goed voor het dubbele van de prijs of zelfs nog duurder aanschaffen. Enige vrouwen, die zich met deze handel bezighielden, maakte een „netto-winst" van 30 tot 40 per dag. Een partijtje vitrage bijvoorbeeld dat in de winkel 1.88 per meter kost, werd op de markt verkocht voor 3.75 per meter. Herenpyjama's van 11.37 brachten 18 tot 19 op, hand doeken van 0.90 160 enzovoort. Vast is komen te staan, dat er een kern van ongeveer 120 Amsterdamse vrouwen is, die dit spelletje speelt en dat ongeveer vijf procent van de marktkooplieden de wederverkoop verzorgt. De politie heeft met ingang van gisteren zeer strenge maat regelen genomen om aan deze a-sociale handelingen een eind te maken. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabakskaarten en diversenkaarten. alsmede toeslagkaarten jonge en aanstaande moeders op Vrijdag 26 November in de Vleeshal te Haarlem: Schr tot en met Smis en in het Uitreiklokaal aan de Binnenweg te Heem stede: restant H. Kinderxegcls Het is niet gezellig, zo een nijdige brief te krijgen. De mensen moesten de post niet gebruiken om elkander een bitter kwar tiertje te bezorgen, de post. die iedere dag opnieuw weer huis aan huis verrassingen komt uitdelen als een Sinterklaas met een platte pet op. Vindt ge het niet aardig als uw brieven.- bus des morgens u tegenlacht met een belofte van blauwe en witte en gele enve loppen? Ge kunt dan met de brieven in uw hand een ogenblikje verstoppertje spelen met u zelf en bepeinzen van wie dat alle maal komt. Want het zijn berichten van mensen aan mensen, het is nieuws dat uit de beslotenheid van een ander wereldje de sprong door het heelal naar het uwe heeft gemaakt. De post is een raket die van de ene planeet naar de andere suist, dwars door de ontelbaarheid van al die gedach- tenkringen om u heen. Maar daar ligt nu de nijdige brief met de sierlijke letters en de stomme enveloppe. Alsof zij niets te maken hebben met de boze gedachten van een mens die hen be schreef. Zij zijn in rnijn brievenbus ge drongen als een venijnig duiveltje dat plezier heeft in zijn giftig werk van prik ken in goede humeuren. Wat heeft die brief zoal te vertellen? Het is een lied van bittere aceoorden, het is een zang van teleurstellingen en op standigheid. Het is vooral een épos van verwijten. „Ge schrijft in de krant over dit en over dat, ge verzwijgt dat de wereld een hel van bedriegerij is. Ge noemt de goede dingen van de goede mensen en ge vergeet dat ze allemaal slecht zijn. Ook de goede dingen zijn slecht omdat ze gedaan worden met een bijbedoeling. Ge spreekt over vredespogingen van politicus zus cn staatsman zo, en ge vergeet dat het alleen maar te doen is om de anderen zand in de ogen te strooien. Ge treurt om het lot van kinderen in Oostenrijk, die een grauwe jeugd hebben en ge zwijgt over het lot van de kinderen in uw eigen land. die het goede der aarde om zich heen zien zonder dat hun ouders er iets van kunnen kopen. Ge verheugt u over de vrijheid in ons vader land en ge verzwijgt daarbij dat iedereen van die vrijheid misbruik maakt door het leven van zijn naaste te vergallen. Ge zegt er niets over dat plantsoenen en perken door onze jeugd in omgewoelde wildernis sen worden herschapen, wanneer ge vraagt om meer ruimte in de stad voor de spe lende kinders. Ge zegt...." Kijk, dat staat nu allemaal in deze brief. Er staat nog veel meer in, maar ik kan mij daar niet verder over ergeren. Want ik heb zo onder het lezen naar die strak!* e enveloppe gekeken, waarin deze boosheid gevouwen is geweest. En op die enveloppe lachen kleurige prenten der postzegels mij tegen. De kleurige prenten waarop kinde ren staan afgebeeld. Een jongen in een kano, een zwemstertje. een kind op een slee. Dat zijn aardige postzegels. Dat zijn postzegels voor de kinderen. Die boze briefschrijver heeft de moeite genomen om kinderzegels te kopen en hij heeft op zijn geschreven venijnigheid de zwijgende symbolen der naastenliefde ge plakt, veel meer dan nodig was om deze brief door de Sinterklaas met de platte pet bezorgd te krijgen. En iemand die dat doet, kan niet waarlijk boos en verbitterd zijn. Wij zullen deze brief in ons archief bewaren als een docu ment van waarde. Want het zou eens nodig kunnen zijn om er in sombere momenten naar te kijken en te bedenken, dat een mens niet altijd meent wat hij zegt. En dat een mens bij tijd en wijle zijn gal moet kunnen spuien om weer wat levenslust en plezier te krijgen. Het is prettig te bedenken dat mijn brievenbus die mens van veel narigheid heeft afgeholpen. Hij mag mij iedere dag schrijven en mij de mantel uitvegen. Want op zijn enveloppe lacht zijn goe dertieren gezicht mij tegen. L. Chr. Geref. Kerk in Noord wijdde nieuw orgel in Woensdagavond werd in de Chr. Geref. Kerk aan de Floresstraat in Haarlem-Noord het nieuwe kerkorgel in gebruik genomen. Het instrument, gebouwd door de firma Valckx en van Kouteren te Rotterdam, be vat 15 spelen plus écn transmissie, ver deeld over twee klavieren en pedaal. Bei de manualen zijn naar de hoogte logisch uitgebouwd tot twee voet en het hoofd manuaal heeft Bourdon 16 tot basis. Ma nuaal II heeft aan strijkende stemmen een Viola 8 en een Vox caelestis 8. Het instru ment is voorzien van een bescheiden wer kende tremolo, van een zwel op II en van een generaal crescendo. Het is dus een nor maal type orgel, dat echter door zijn Sexqui-alter bijzondere klankmogelijkhe den krijgt. Het volle werk is voor de omvang van de kerk ruim voldoende; het heeft glans in de hoogte en is over 't geheel kernig. Nadat de voorzitter van de orgelcom missie het nieuwe instrument aan de kcr- keraad had overgedragen, zong de ge meente Ps. 33 vers 1-2, ondersteund door de machtige tonen van het orgel. Ds. J. C. Maris hield daarna een toespraak, waarin hij velen dank te betuigen had voor het tot stand komen van het kostbare kerk- meubel, maar er tevens op wees. dat, on danks de overdracht aan de kerkeraad, de taak van de orgelcommissie nog niet vol tooid is. zolang de gemeente nog orgel schuld heeft. Na het gezamenlijk zingen van Ps. Ill v. 1 werd op het orgel gecon certeerd door de organisaten Fr. Boutellier en mr. C. Jansen-Verplanke, met mede werking van de heren J. G. H. Wisse, viool en J. Spaargaren, zang. Met werken van Bach, Guilmant. Andriessen en Bijster werden de mogelijkheden van het nieuwe instrument getoetst en toetsten de bespe lers hun kunnen aan de techniek en de dispositie van het orgel. Vrij zuiver, maar in veel te trage tempi speelde de violist een sonate van Handel alsmede drie delen van een sonate van Bach. De bariton J. Spaargaren zong met sympathiek geluid Arioso van Handel cn Panis Angelicus van Franck. Voor de be geleidingen heeft het orgel een voortreffe lijk register aan de Holpijp van II. Nadat gezamenlijk Ps. 150 v. 2-3 ge zongen was bij het volle werk van het nieuwe instrument, besloot ds. J. C. Maris de avond met gebed. JOS. DE KLERK Drie schepen vermist Een onderzoek wordt ingesteld naar drie schepen, die op zee vermist worden: het 5627 ton metende Engelse vrachtschip „Hope Star" met een bemanning van 40 personen, dat reeds negen dagen geleden in Philadelphia had moeten aankomen, het 229 ton metende Engelse motorschip „Aqua Queen", dat 12 Augustus van de Malediven- eilanden naar Colombo voer en de 73 ton metende Franse motortrciler „Herminie" uit Fecamp, die 5 Augustus 48 kilometer buiten Newlyn (Cornwall) het laatste radiosein gaf.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5