MODERNE LANDHUIZEN KorUnBondig In principe tot stichting van een industrieflat besloten Fa. Jacq. Frank slot defect: Bloemendaalse politie-agent pleegde dertig insluipingen DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Inlichtingen over het verkeersongeluk op de Rijksstraatweg HAARLEMS DAGBLAD' In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Haarlemse gemeenteraad met de grootst mogelijke meerderheid (alleen de heer Klein Schiphorst stemde tegen) in beginsel besloten tot stichting van een zogenaamde industrieflat en B. en W. uit genodigd zodra mogelijk hiertoe met con crete voorstellen te komen. In het algemeen werd dit voorstel, dat geboren is uit een initiatief van de heer Happé tijdens de begrotingsdebatten van 1946, gunstig ontvangen. Zo wees de heer Ho o ij (K.V.P.) erop, dat de kleinbedrijven zich door deze vorm van samenwerking economisch beter kunnen wapenen tegen de concurrentie der groot-industrie. In Engeland en Amerika zijn deze ge meenschappelijke behuizingen reeds ge meengoed. De heer Kloet (V.V.D.) zette een paar vraagtekens bij het voorstel. Bestaat er werkelijk behoefte aan dit project en ligt het op de weg van de gemeente dit aan te pakken? De heer Spek (A.R.) was van oordeel, dat de kleine industrie zeker wel enige steun mag hebben, doch hij vroeg zich af of de behoefte werkelijk voldoende was: van de 192 firma's, wier opinie gevraagd werd, bleven reëel genomen slechts negen gegadigden over. Om het complex rendabel te maken is een dubbel zo groot aantal nodig. Hij begrootte de bouwkosten op een rnillioen gulden en vreesde, dat op den duur de kleine bedrijven bij uitbreiding toch liever op zichzelf zouden staan. De heer Klein Schiphorst (K. V. P.) was er vierkant tegen, zag in het voor stel een „afslachten van de middenstand" en een „modegril" en vroeg zich af of men voor dertien bedrijven nu zo'n grote opzet moest maken. Alleen al de bestudering van deze zaak, waarvoor volgens hem een apar te dienst nodig is, zou veel geld kosten. Bovendien achtte hij het een fout, dat het gebouw niet in de Waarderpolder was ge projecteerd, waardoor de gemeente eigen lijk zelf te kennen gaf, dat de industrieter reinen daar niet zeer gunstig waren ge legen. Bij de Stephensonstraat is echter noch een water-, noch een spoorverbin ding, aldus spreker, die met een groot aan tal cijfers trachtte aan te tonen, dat deze flat een schip van bijleg zou worden. De heer Proper (C.P.N.) dacht, dat verbetering van de toegangswegen tot de "Waarderpolder de voorkeur van de gega digden voor de Stephensonstraat wel zou kunnen wijzigen. De heer Voogd (Arb.) stelde er prijs op, dat de aard van het bedrijf en niet de grootte der deelneming in het gezamenlijk kapitaal uiteindelijk zou beslissen over de toekenning van de ruimte aan de onder nemingen. De keuze der bedrijven zal be paald worden door hun economische be langrijkheid, maar welke criteria zal men daarbij aanleggen? Tenslotte vertolkte de geestelijke vader van het project, de heer Happé (Arb.) Zijn voldoening over dit voorstel. Het geldt hier niet alleen een belang van de midden stand, maar van de gehele bevolking. Stedebouwkundig bezien, wordt hierdoor de sanering van de binnenstad mogelijk, sociaal gesproken zal de arbeidsvreugde van werkgever en werknemer toenemen, omdat de arbeidsproductiviteit in naar de eisen des tijds ingerichte fabrieksruimten, waarin efficiënter gewerkt kan worden, zal toenemen. Het economisch resultaat en de exportkansen zullen verbeteren en vooral: deze kleine bedrijven zullen een vaste ba sis voor vakbekwame arbeiders vormen, die aan het leger der ongeschoolden zullen worden onttrokken. De overheid, zo zei de heer Happé, die het recht heeft de winst te beperken, heeft ook de plicht te zorgen voor ontplooiings mogelijkheden voor het bedrijfsleven en men kan de kleine ondernemers, nu in het land ondanks de duurte de grote fabrieken allerwege uitbreiden niet laten wachten. Wethouder Aengenent refereerde aan de argumenten, die de voorstanders te ber de hadden gebracht en achtte zich ontsla gen van de plicht de verschillende vragen Bij de Juwelier, Gr. Houtstr. 109 vindt U het juiste en practische St. Nicolaasgeschenk In edel metaal Met en zonder inlevering Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 24 November 1948 ONDERTROUWD: 24 Nov., J. H. Smalbil en M. K. Kemfers; J. Jansonius en D. F. E. Joustra; J. Veenstra en W F. Ineke; J. Droog en M. de Nijs; D. van Alten en A. Hersevoort; J. C. van Rumpt en E B. Bolhaar; J. H. Waasdorp en E. C. Röhrich: J. van Kampen en M. van den Berg: J. Snoeks en A. M. van Straaten; J. Fokkema en L. Pol; J. Frico en W. C. S. Bogaart; H. T Vermij en A. J. T. Watrin; A. C. Hildebrand en W. de Vries: T Poort en H. H. Jaeger Nickel; C. B. Vrolijk en M. A Fransen: W. J Hammink en A. M. M. Angevaare; G. de Groot en L. A. W. Kok. GEHUWD: 24 Nov., F. Klomp en E. Mul der; J. van Opijnen en B. H. Oudhoff; J. A. Licht en W. van den Bosch; C. Loeve en J. van der Heiden: P J. Min en M, A. Koop man: N. P. Bakker en G. Keeman; M. L. van Bentheim en A. C. Gouweleeuw; W. Groot en H. W. Rubeling; A. A. J. Driehuis en C. J. Heijtvelt; J. Brouwer en E. M. Dekker; H. M. de Zwart en A. A. Bijster; J. Koek en C. C. Orth; J. Hogeman en C. H. Schoenmakers; B W. Kneppers en A C Zoet; A. Plug en J. Hartjesveld; R. Bazuin en M W. Lasschuit: J J Groenendaal en J. Meulman; H. Jansen en W. Koopman; H. Jager en P. Fennis; L. La Grouw en C. W Tromp: J. J. Blankert en J. Apekrom. BEVALLEN van een zoon: 21 Nov., C. H. van Schievan Duijnhoven; 22 Nov., M. A. van Schie—Rijnbeek; 23 Nov., A. M. Schran der—Woud: M. J. Lambach—Tirion: 24 Nov. A. W. van de Westeringli—Donker. BEVALLEN van een dochter: 23 Nov., P. Maerten—Hcssels; M J Stol voort—Feije; J C. van Norden Kat: M. C Ruigrok— Sparer OVERLEDEN: 22 Nov A Amperse 31 j M. v. Heemskerkstraat: K. Pronk. 74 j., Witte Heerenstraat; 23 Nov., W. P. Kaptijn, 53 j., Marstraat, te beantwoorden, zolang nog geen definitief plan ter tafel lag. Het voorstel ging er daarna zonder hoofdelijke stemming door, waarbij de nestor van de raad zijn tegen-stern liet aantekenen. Geen één-hoofdige leiding Het oude vraagpunt: Éénhoofdige leiding voor Openbare Werken en Bouw- en Wo ningtoezicht (tegenwoordig is daar nog net Huisvestingsbureau bijgekomen) was door B. en W. in een prae-advies gevolg van een door de raad aanvaarde motie van de heren Meyers. Bakker Schut, Noordhoff en Albrecht (allen Arb.) in negatieve zin beantwoord, doch de heer Meyers was door de aangevoerde argumenten maar matig overtuigd het is niet zo, dat door het overleg tussen de hoofden der diensten en de wethouder nu alles als gesmeerd loopt, meende hij maar anderzijds was het hem duidelijk, dat éénhoofdige leiding niet altijd mogelijk was, zeker niet als de betrokken hoofden van dienst daar zelf niet van ganser harte toe zouden meewerken. Hij zou daarom genoegen nemen met de toezegging van B. en W., dat aan sollici tanten bijvoorbeeld voor de vacature bij Bouw- en Woningtoezicht zal worden meegedeeld, dat het in de toekomst moge lijk zou kunnen zijn, dat zij een algemeen directeur boven zich zouden krijgen. Wethouder Angenent dacht er even wel niet aan deze toezegging te doen, waardoor hij de heren Proper, die een motie had ingediend, waarbij de raad zich in beginsel uitsprak voor eenhoofdige lei ding, Klein Schiphorst en Meyers, die zich aanvankelijk tegen deze motie had verklaard, omdat hij het onjuist achtte de nieuwe raad aan een beginselbesluit te binden, tot elkaar bracht. De wethouder vreesde, dat de gevraagde toezegging het nog moeilijker zou maken dan liet al was om sollicitanten te vinden en de heer Klein Schiphorst wees erop dat de bezwaren van de afzonderlijke diensten zich de laatste jaren niet zo hadden doen gevoelen, omdat er maar weinig was ge bouwd. De motie-Proper werd echter met 17-9 stemmen verworpen. Hogere prijzen, hogere lonen Een groot deel van deze vier uur en veer tig minuten durende vergadering was ge wijd aan een onvruchtbaar debat over de duurtetoeslag voor het gemeentepersoneel. De heer Blokdijk (Arb.) had bij de ingekomen stukken, waarin B. en W. mee deelden dat de steunnormen waren ver hoogd, reeds opgemerkt, dat deze gulden duurtetoeslag niet bedoeld was als een maatregel om de algemene spanning tussen lonen en prijzen op te heffen, doch me vrouw Van Ommeren (C.P.N.) kon het niet eens zijn met de opvatting van de heer Blokdijk, dat deze verhoging de gestegen kosten' van het levensonderhoud kon op vangen en vroeg een duurtetoeslag van 2,50 per week. Wethouder Van der Wall verzekerde dat het college de steunnormen zo hoog houdt als sociaal gerechtvaardigd is om voor de gesteunden een bestaansminimum te handhaven. Die te Haarlem gelden kun nen een vergelijking met de steunnormen in andere steden doorstaan. Bovendien doet het college het uiterste om de stijging van de kolenprijzen door het Electriciteitsbedrijf zelf te laten opvangen, zodat, mocht deze opzet slagen, een verho ging van de electriciteitstarieven uit kan blijven. Dit betoog verhinderde de heer Gré- goire (C.P.N.) niet bij het voorstel tot toekenning van een duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel met een amendement te komen, waarin hij voorstelde de toeslag voor weeklonen op 2,50, voor de maand lonen op 11,25 en voor de uurlonen op vijf cent te bepalen. „Wordt dit amende ment voldoende ondersteund?" vroeg mr. Cremers, want er waren op dat ogenblik slechts drie leden van de Communistische fractie aanwezig. Geen der andere raads leden betuigde instemming, zodat de voorzitter constateerde, dat het amende ment geen onderwerp van beraadslaging kon uitmaken. Op dat moment trad de heer Proper binnen. De burgemeester gaf eens te meer blijk geen formalist te zijn en het debat over het voorstel der C.P.N. kon beginnen. De heer H o oy (K.V.P.) zei, dat de kwes tie enigszins ingewikkelder was dan de heer Grégoire voorstelde en merkte op dat de loonbijslag in overeenstemming met de vertegenwoordigers der arbeiders bepaald een matig gebruik van luxe-artikelen toestaat en dat men deze bovendien niet Ips mag zien van de voorgestelde verho ging van de kinderbijslag. De heer Blok dijk herinnerde eraan, dat de ingetrokken subsidies voor de helft worden verkregen door een vermindering der winsten, voor een kwart op de hogere inkomens en het resterende kwart wordt op de kleine man verhaald. Het documentatiebureau van het N.V.V. komt eveneens op een verhoging der kosten voor het levensonderhoud van ongeveer een gulden per week. Mevrouw Van Ommeren noemde de houding van de niet-communistische raadsleden „tekenend", hetgeen wethou der Van der Wall deed opmerken: „Als u dat teken nu maar verstond!" Ook de heer S i 1 v i s (A.R.) was het met. de becijfering van de heer Grégoire niet eens en stelde vast, dat het in deze „Den Haag" is. dat beslist. Bovendien behoudt de vakbeweging zich het recht voor verbe teringen in de bestaande loonregeling te eisen. Nadat wethouder Geluk betoogd had. dat deze kwestie in de eerste plaats een zaak van de landsregering en de volksver tegenwoordiging is, borduurde de heer Grégoire op gezette tijden door de heer H o o y onderbroken nog langdurig «p hetzelfde stramien voort. Het mocht allemaal niet baten: de communistische motie kreeg er geen stem meer door. Het ongeluk op de Rijksstraatweg Aan het einde der vergadering kreeg de heer Noordhoff de gelegenheid vragen te stellen over het functioneren van Onge- vallendienst. politie en ziekentransport bij het dodelijk ongeluk, dat Maandagavond op de Rijksstraatweg plaats had en hij vroeg of ei som? reden was het contract met de firma Mathot te herzien. De heer Noordhoff wees op het voorbeeld van Amsterdam, Le Ja Inbrekers maakten gebruik van afwezigheid der bewoners Woensdagavond is, tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in een wo ning aan de Van Kinsbergenstraat. De in brekers gebruikten een raam aan de ach terzijde en op de eerste verdieping van het huis, dat open stond, om binnen te komen. De bewoners vermissen een ijzeren geld kistje met een inhoud van bijna 400 en een gouden armbandhorloge. Crossiey naar de kelder Wanneer men met een zware, volbezette Crossleybus over de stoep moet rijden omdat de straat niet genoeg ruimte biedt, gebeuren er malle dingen. Dat ondervond de chauffeur van zo'n N.Z.H-Crossiey in de Gierstraat gistermiddag. Hij zag zijn linkervoorwiel door het rooster van een kelder zakken en kon toen niet meer van de plaats voordat de passagiers door uitstappen enige verlichting van het vehikel hadden veroorzaakt. Een militaire vrachtauto-colonne kwam de opstopping nog wat vervolmaken. Over kinderen In een bijeenkomst belegd door de Jos. Butler Vereniging en het Bureau voor ge- zins en huwelijksmoeilijkheden te Haarlem, die stond onder voorzitterschap van ds. Van Deth, hield de heer P. J. F. Dupuis, arts te Rotterdam, een lezing over het probleem van de kinderrijkdom en de kinderbeper king. Uitgegaan werd van het standpunt, dat meer dan 1 kind noodzakelijk is om een echt gezin te kunnen vormen en dat het hebben van kinderen als een zegen beschouwd moet worden, niet als een last. Het is al tot in de oudste tijden gebruik geweest, dat vele ouders hun kinderaantal bepaalden naar eigen inzicht. Wil het goed zijn. dan moet de mens ook hierin steeds leven vanuit de spanning: verstandelijk inzicht en geloof. Besproken werden ten slotte de problemen van de te genwoordige ouders bij de gezinsvorming en de oplossingen, die daarvoor zijn. „Door zang vriendschap" In een ledenvergadering van het Chr. Gem. Koor „Door Zang Vriendschap" is besloten de naam te veranderen in Chr. Oratorium verenging „Door Zang Vriendschap". De heer Simon C. Jansen heeft zich nu definitief aan het koor verbonden als dirigent en is besloten om de „Elias" van Mendelssohn in studie te nemen voor de vol gende uitvoering. SLACHTOFFER VAN HET ONGELUK OP HET SOENDAPLEIN OVERLEDEN. De kolensjouwer J. G., die Dinsdag op het Soendaplein van een kolenauto viel en met een schedelbasisfractuur in het Joannes de Deo-ziekenhuis moest worden opgenomen, is Woensdagmorgen aan zijn verwondingen be zweken. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 MET OF ZONDER CENTRALE VERWARMING N MET OF ZONDER CENTRALE VERWARMING Te koop nog twee van onze te Sassenheim langs de Provinciale weg (van Pallandt- laan) in aanbouw zijnde moderne landhuizen, bevattende twee kamers en suite, keuken, drie flinke slaapkamers, badkamer, veel kasten, groot balcon enz. KOOPPRIJS 22.500.met complete verwarming 25.000.Rijksbijdrage ruim 400.per jaar. Hypotheek beschikbaar 12.500.a 4 1 Februari a.s. te betrekken. Vestigingsvergunning gegarandeerd. Inlichtingen op het werk en bij het hoofdkantoor van de N.V. STANDAARDBOUW, Bezuidenhoutsche- weg no. 127 te 's-Gravenhage, Tel. 77.08.87. (Adv.) Voorstellingen voor personeel van grote bedrijven De directie van de schouwburg heeft verleden jaar bij wijze van proef een serie speciale voorstellingen tegen een sterk ge reduceerd tarief, ten behoeve van het per soneel van grote bedrijven en instellingen in het leven geroepen. Het daarmee be haalde succes overtrof de verwachtingen. Dit seizoen is het zelfs nodig om een tweede reeks van vijf vertoningen te organiseren, teneinde aan alle aanvragen te kunnen vol doen. Ook thans doet zich echter het merk waardige geval voor, dat voor de goedkoop ste rangen de minste belangstelling bestaat, zodat daar, bij volle zalen en balcons, nog een flink aantal plaatsen over is. Dit wordt betreurd, omdat het de opzet was juist de arbeidersklasse extra in de gelegenheid te stellen voor betrekkelijk weinig geld goed toneel te zien. Gisteravond kreeg de eerste groep abon nementhouders de door Louis Saalborn ge regisseerde voorstelling van het belangwek kende melodrama „Van ander ras" aange boden, met Loudi Nijhoff, Carla de Raet, Paul Huf, Johan Schmitz en Frits van Dijk in de hoofdrollen. Dit spel, waaraan de filmscenario-schrijvers Arnaud d'Usseau en James Gow (bekend door hun behande ling voor toneel en witte doek van het actuele vraagstuk der wederopvoeding van een gewezen Hitier-jongen in een democra tisch milieu onder de titel „Tomorrow the world" of „Misleide jeugd") achttien maan den hebben gewerkt, werpt onbarmhartig het licht op de ondanks de oorlog voort durende discriminatie van de gekleurde bevolkingsgroep in het Zuiden van de Ver enigde Staten. Het gezelschap van Jan Lemaire heeft een stuk over een soortgelijk onderwerp op het répertoire genomen, namelijk de toneel bewerking van de veelgelezen roman „Zoon van Amerika" door Richard Wright. D. K. Actuele economische vragen De Christ.-Historische Unie, afd. Haar lem houdt Maandag 29 November een ver gadering waarin de heer H. Lunshof zal spreken over „Actuele economische vra gen: geleide economie; de wedloop van lonen en prijzen; de middenstand in de verdrukking". De bijeenkomst wordt ge houden in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. wee transportleiding can het pompstation der Amsterdamse Waterleiding te Leiden hoofdstad, die voor een deel De nieuwe naar de hoofdstad, die voor een deel cloor Haarlems en Heemsteeds gebied loopt, nadert haar voltooiing. Aan de Haarlemse zijde is men thans bezig met de aansluiting van de leiding aan het zinkstuk onder het Zuider Buiten Spaarne, aan de Heemsteedse kant heeft men gisteren een 22.000 kilogram zware betonnen buis in de Leidsevaart laten zakken. Hierboven een foto van dit karwei. waar het ziekenvervoer een onderdeel van de G.G.D. vormt en waar alarmerings inrichtingen en andere hulpmiddelen een spoedige hulpverlening waarborgen. Hij ci teerde daarbij, zoals wij ook in ons blad van gisteren deden, het oordeel der oogge tuigen, dat luidde: „Ik wist niet, dat het zo slecht kon gaan". Wethouder Van der Wall gaf een ge- détailleerde beschrijving van de toedracht van het ongeval, doch meende uit de rang schikking der tijdstippen (zoals wij die ook in ons blad van gisteren vermeldden) te mogen opmaken, dat, toen de plek waar het. ongeluk gebeurde een keer gevonden was, de hulpverlening vlot werkte. De zieken auto van Mathot was vrijwel onmiddellijk na de waarschuwing om 17.53 ter plaatse, dat wil zeggen: 22 minuten na het ongeval en zo'n tijd duurt voor de omstanders na tuurlijk uren. Het is niet waar, dat het daarna nog veertig minuten geduurd heeft voor het slachtoffer vervoerd werd: om 18.12 uur kwam de auto bij de Deo aan. Door de omwonenden en de politie zijn verscheidene artsen gewaarschuwd, doch er bleek er geen enkele thuis te zijn. Wet houder Van der Wall was van mening dat naar aanleiding van dit ongeval er zeker geen reden was wijziging in de zieken- transportdienst te brengen. Van de hamerpunten vermelden wij het crediet van 250.000, dat de raad toestond voor de vernieuwing van de bovenbouw van drie ovens bij het gasbedrijf. Personalia Onder dankbetuiging voor de vele, ge durende een lange reeks van jaren bewe zen diensten, werd eervol ontslag verleend aan de stadshulporganiste, mejuffrouw N. A. M. Barbas. Eervol ontslag werd even eens verleend aan mevrouw J. van den Haak-Iking als onderwiizeres bij het voor bereidend lager onderwijs. De heer P. van Waveren Hogervorst werd tot tijdelijk leraar aan het Lorentzlyceum benoemd; de heer A. van der Vring tot leraar aan de H.B.S. Aan de Handelsavond school werden benoemd of herbenoemd: G. L. Faber en A Hacquebord (in vaste dienst) en L. Alles, Tj Bakker, J. W Fos- sen, D. R. J. Koster, E. J. Smit, J. van Veller en H. Vogelesang (in tijdelijke dienst). AJ.C. propageerde De afdeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale hield Woensdagavond in „De Leeuwerik" een propaganda-avond. De afdelingsvoorzitter, de heer A. de Zwart, wekte de oud-A. J. C.'ers op zich bij de A. J. C.-leiding aan te sluiten, daar er thans een zodanig gebrek aart jeugdlei ders en -leidsters bestaat, dat het niet mo gelijk is een groot aantal nieuwe leden op te vangen. Spreker weet het gebrek aan belangstelling van de ouderen voor dit jeugdwerk voor een groot gedeelte aan de slapheid en de onverschilligheid, die de jongste oorlog bij velen heeft achter ge laten. De avond werd verder gevuld met een bont programma van zang, declamatie, mu ziek, volksdansen met fluitbegeleiding en enige lekenspelen. Vooral de laatste had den bij het goeddeels jeugdige publiek een dankbaar onthaal. Dammen Weer een zege voor H.D.C. Voor de hoofdklasse-competitie speelde de Haarlemse Damclub tegen de Beverwijkse Damclub. Ook in deze ontmoeting bewezen de Haarlemmers hun superioriteit en wonnen voorlopig met 124. De uitslag luidt: Haarl. Damcl. IBeverwijkse Darnel. I. J. B. Sluiter Jr.—H. Diederiks 20 P. H. Meure—H. Buijs 0—2 H T. LuifP. C. Bais afgebr. J. W van DartelenChr. Bakker 20 Ph. RostP. Smit afgebr. H W. F. Pas—A. C. Staalduinen 2—0 J. M. MeureJ. A. Oudshoorn 20 Nico Blom C. Snel 11 J. P. van Eijk—K. Kikke 1—1 P. J. van DartelenD. Kortekaas 20 De einduitslag wordt vermoedelijk 155. Op verzoek van de Damvereniging „Ge zellig Samenzijn" (Amsterdam), welke met de Haarlemse Damclub de leiding heeft in de competitie, werd de ontmoeting HDC „G.S." uitgesteld tot Maandagavond 6 Decem ber. omdat R. C. Keller medespeelt in het tournooi om de wereldtitel. Het is thans reeds zeker, dat de Haarlemse Damclub en „Gezellig Samenzijn" zullen uit komen in de demi-finale om het clubkam pioenschap van Nederland. De HDC heeft thans 15 van de 16 punten behaald. UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK De Haarlemse rechtbank heeft J. H. W. en F. J. F., die terecht hadden gestaan wegens diefstal van kleren en eerstgenoemde bene vens wegens diefstal van f2800 uit het huis van zijn meisje, respectievelijk veroordeeld tot straffen van twee jaar en één jaar en zes maanden, door te brengen in de Bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutfen. De chauffeur J. C. V., die er van ver dacht werd bij een zuivelmaatschappij. waar hij werkte, ruim achthonderd gulden te heb ben gestolen, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest. Heling van schrijfmachines. In het begin van het jaar heeft de Haar lemmer H. enige inbraken gepleegd in Haar lem en Zandvoort en schrijfmachines gesto len. Voor deze feiten is hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. Donderdagmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de handelaar A. G. terecht, verdacht van heling van de schrijf machines. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van één jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Mr. O. H. van Wijk pleitte vrijspraak. De rechtbank wees de eis tot gevangenneming af. Bureau: 10724. 15054 E Drukke BINNENLAK r{ iEN Het oud-Tweede Kamerlid mr. A. Jong (A. R.) is te Rotterdam in de leeft:, van 79 jaar overleden. Mr. De Jong is \ve houder van Rotterdam, lid der Prov. Sta!-: van Zuidholland en hoofdredacteur van Rotterdammer" geweest. De „boerenleider" Roskam is op i voeten gesteld, nadat het Nijmeegse Tribj naai het vonnis van de Vierde Kamer van h- Tribunaal te Arnhem van 3 Mei 1948. v hij werd veroordeeld tot drie en een hA'11 jaar detentie, had bekrachtigd. Roskam hs J va" namelijk reeds iets langer in voorarrest gt lit blad zeten. I pagir HAARLEM EN OMGEV1.M ,ers E De tweede gewone zitting van de PrtrJj„Lt= vinciale Staten van Noordholland zal 0; onaei Dinsdag 21 December worden geopend. 1 n- ovf* zal worden voorgesteld de meeste agend:£' artik punten te laten onderzoeken in de afdelinge tiend c De vervolg-vergadering is bepaald op Dinsen de dag 1 Februari. .«ind Op Zaterdagmiddag 27 November zal i: j' het Christelijk Lyceum te Haarlem een g; denkplaat ter nagedachtenis van de gevi' i?nsen lenen worden onthuld. «deren De Heemsteedse recherche heeft ee og erg< werkster aangehouden, die van een inwoon |6ld lal ster van Heemstede enig tafelzilver hs huwe ontvreemd. De hoeveelheid tafelzilver i achterhaald. Uit een metaalgieterij aan de Heerenwe Dr^.. te Heemstede zijn achttien „broodjes" kopei irschil met een gezamenlijk gewicht van 180 kg et mac ontvreemd. Een onderzoek wordt ingestelc.bests Ten gerieve van het Bloemendaals cora] gemeente-archief schrijft oud-wethouder A Cdccöö «aart Vtrtalria RlnomdnHaol TTrtnr TT 11 ftl [orcet Cassee een boekje „Bloemendaal voor vij jaar. Typen en toestanden". De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank eiste Donderdagmor gen een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voor-arrest tegen de vroegere agent van politie A. L. S. uit Bloemendaal, die in drie maanden tijd dertig insluipingen heeft gepleegd in de nacht, terwijl hij op surveillance was. S. verschafte zich toegang tot de villa's met een valse sleutel. Op het bureau van politie stond een bak met gevonden voor werpen waaruit hij veertien sleutels ge haald heeft. De sleutelbos verborg hij in het Bloemendaalse Bos. Wanneer hii 's nachts op surveillance was, maakte de agent van politie zich aan in sluiping schuldig. Toen het aantal aangif ten van inbraken tot negen-en-twintig was opgelopen, liet de hoofdinspecteur van po litie van Bloemendaal eens nagaan, welke agent steeds dienst had, als een inbraak gepleegd was. Het bleek, dat S. in functie was geweest. Daarom werd besloten extra controle op hem uit t? oefenen. De agent verscheen niet op de punten, waar het nodig was, integendeel men zag hem in een andere wijk snel fieten. De volgende dag werd S. op het bureau ontboden en na een verhoor bekende hij de insluipingen gepleegd te hebben. Daarna kwam de der tigste aangifte binnen en het bleek, dat S. zich des nachts daaraan ook had schuldig gemaakt. Bij de behandeling der zaak informeer de de president, waarom S. er toe geko men was zich aan de ernstige feiten schul dig te maken. Op ergerlijke wijze heeft hij misbruik van vertrouwen gemaakt. Als een agent in een tuin bij een villa loopt denkt de bewoner natuurlijk, dat alles veilig is. Het tegenovergestelde was echter waar, merkte de president op. Verdachte zeide een schuld van ƒ350 bij een dokter in Castricum en één van 125 bii een kleermaker te hebben. Bovendien had hij trouwplannen en om aan het geld voor aankoop van meubelen te komen, pleegde hij de inbraken. In de loop van drie maan den heeft S. dertig insluipingen gepleegd en heeft bedragen van vele honderden guldens gestolen, verder Perzische kleden, een radiotoestel en filmapparaten. De goe deren bracht hij des nachts bij zijn meisje., dat in Bloemendaal in betrekking was. Aan de verdachte waren drie feiten ten laste gelegd. Hij bekende ze, evenals de andere insluipingen. Als getuige werd de heer J. Voerman, hoofdinspecteur van politie gehoord, die meedeelde, dat verdachte een welwillend man was. Hij was verbaasd, toen hij S. verdenken moest van de insluipingen. De pastoor uit Heemskerk deelde mee het gezin S., dat in zijn parochie woont, goed te kennen. Verdachte had een actieve rol in de ondergrondse beweging. De „hel dendaden" van toen heeft hij voortgezet, doch thans zijn zij „misdaden". De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte het aanzien van de politie ernstig heeft geschaad, dat hij zijn uniform tot schande heeft gemaakt en dat hij zijn ambtseed heeft geschon den. Het is een unicum in den lande, dat een politieman zich aan een reeks van zware inbraken heeft schuldig gemaakt. Hulde bracht de officier van justitie aan de hoofdinspecteur voor de wijze, waarop hij het onderzoek heeft geleid. Spreker eiste een gevangenisstraf van vijf jaren wegens diefstal, meermalen gepleegd, onder bezwarende omstandigheden. Mr. A. W. Luikinga gaf een beschrijving van de persoon van de verdachte en van pig I ng w el. imse ngei Nu oep ider imic Jubileumtournée van de AVRO De A.V.R.O. heeft de feestvreugde over haar zilveren jubileum niet tot de Hilver- sumse studio beperkt, maar laat haar aan hangers in den lande er van mee genieten. De „bonte jubileumtrein" rijdt thans door Nederland en de „passagiers" waren Woensdagavond in Haarlem uitgestapt, om de Spaarnestadbewoners een portie jubi- leumvermaak te serveren. Aan het begin van deze in de Gemeentelijke Concertzaal gehouden „feestmaaltijd maakte A.V.R.O.'s voorzitter, de heer G. de Clercq, er de feestgangers op attent, dat zij aan hetgeen geboden zou worden, geen eisen inzake de culturele of opvoedkundige waarde moesten stellen, want dat het uitsluitend bedoeld was, om hen eens flink te laten lachen. De heer De Clercq zal wel aan het eind van de avond tevreden zijn ge weest. Het zeer talrijke publiek was dat trouwens ook, vooral over de prestaties van het Divertimento-orkest, waarvan de kern gevormd wordt door de „Skymasters", al zullen de muziekliefhebbers zich ver baasd hebben over het gemak, waarmee Pi Scheffer en zijn mannen de „Rhapsody in Blue" met „Dichter und Bauer" weten te combineren. Henriëtte Davids tenslotte bleek in Amerika geen vermagerings- maar wel een verjongingskuur ondergaan te hebben. >m, ..o ringen in zij iddlet jt de alie i 11 hel iven 1 een Jtenrr de omstandigheden, waaronder de feite ms m zijn gepleegd. Hij verzocht clementie. lijkt De rechtbank zal op 9 December uit den spraak doen. iet ui' Het meisje had zich wegern ebben heling te verantwoorden. ebeur Wegens heling stond vervolgens de twin- s*se£ tigjarige M. V., die met de agent van po- yken litie i verloofd is, terecht wegens heling. Ah -j S. goederen gestolen had dan bracht hij ze pe j voor een belangrijk deel naar zijn meisje voj„. Geld, textielpunten, filmtoestellen enzo-e( voort vond zij des morgens in de gang var j haar huis. Voor de rechtbank verklaarde zij niet geweten te hebben, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. Haai verloofde had haar verteld, dat hij de goe- -ve] deren ontvangen had van de inspecteur jnten van politie en dat de goederen afkomstigs{, waren van N.S.B.'ers. S., als getuige ge- |yej hoord, legde een verklaring in gelijke geest af. ijkt De Officier van Justitie zeide, dat hetojen meisje had moeten begrijpen dat de goede- ;ien' ren van diefstal afkomstig waren. Opzette-j he lijke heling achtte spreker bewezen. Dt eis luidde een gevangenisstraf van vier maanden. Heemstede Zeshonderd stuks pluimvee worden tentoongesteld Vrijdagavond wordt in de R.K. Vereni- iver gingsgebouw de jaarlijkse tentoonstelling mdl' van de pluimveevereniging De Eendracht al di geopend. Niet minder dan 600 dieren zullen late: aanwezig zijn. De soorten Wyandotte, witte ach Leghorn, Engelse krielkippen en Ango-eSc ra's zijn geëxposeerd. Bovendien komen rel: de beide Heemsteedse postduivenvereni-an gingen elk met een mooie zending duiven ch. voor de dag. Op het gebied van konijnen is deze ten- m o toonstelling ook de moeite van een bezoek cn waard. Behalve de Franse hangoren en aar; Vlaamse reuzen, kan men er de Pooltjes, de De i Weners en natuurlijk de verschillende Kn soorten Hollanders zien. pe Japanse bloemsierkunst hst Op de in het Volkskoffiehuis gehouden,êr vergadering van de Onderlinge Tuinlie- denvereniging, onder voorzitterschap vaneel de heer W. A. van Zadel hield de heer D. Schuyt een lezing over „Invloeden van dei0!' Japanse bloemsierkunst op het bindwerk" 'J Spreker zeide, dat er op het ogenblik een £e: streven is naar vernieuwing bij het ma- °°r ken van bindwerk. Het is niet zeker o! dit het gevolg is van een zeker verval o! dat hier gesproken kan worden van een s vernieuwing in de geesteshouding, welke de tijd kenmerkt en die ook in de bloem- ng sierkunst tot uiting komt. Dit streven gaat oo: uit van de stelling, dat het schikken van ju bloemen natuurlijkerwijs dient te geschie- et den, zoals bijvoorbeeld ook in Japan ken baar is. Daartoe is de eerste voorwaarde, ia een diepe kennis van de natuur en ver- er volgens een grote liefde voor de natuul J en haar schoonheid, welke tot uiting moetjes komen in de bloemsierkunst. Daartoe i' in de allereerste plaats nodig, dat de bloe- at men in haar natuurlijke stand worden ge- e; plaatst en aan de lijn en vorm van plant bloem ook recht wordt wedervaren, a Spreker toonde zich niet buitengewoon op- a timist over de doorwerking van dit nieuw» a streven, doch hoopte, dat ieder die daarto» tl in de gelegenheid was, er toe zou mede- ei werken, om het publiek in die richting o" te voeden. Bloemendaa BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. Th. van Buuren—Roorda d.; B. W. M. Clous—Koehler, d.; G. M. Was senaarWilhelmus, d. ONDERTROUWD: N. Rijke en W. Voel man; J. W. Cornelissen en J. Timmerman; A M Klaren en M. J. H. Aarts; S, Ball en E Wolkowitz. OVERLEDEN: C. E. C. Pinxter—v. d. Ploeg 59 jH. J. M. Francken, 60 j.; B. Dekker- Groen, 70 j. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 319 317% 279% 278% 23614 233 A. K. U 15914 158# Fokker 140 Nederlandse Ford 298 Nederlandse KabeJ 265 v. Berkei's Patent 121% Scheepvaart Unie 165 165 Holl.-AmerikaLijn 165% 164 Deli Maatsohappn 149% H V A 253 248% A'dam Rubber 155 153 Ned. Handel Mij. 162 N.-I. Handelsbank 116 Billiton Mij n M 403 e-

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6