Haarlems Dagblad )e Rondreis Een Katholiek minister van Justitie, Marshall-hulp onder partijloze deskundige Erkenning van Duitsland als actieve factor in de politiek Actie tot werving van vrijwilligers tot steun aan het wettig gezag 4 3e Jaargang No. 19103 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdfed. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 27 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <®prrcijtc lüaarlcmacüc Courant (3nno té?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Spaak vormt een nieuw kabinet EIF HENDIL, hoofdredacteur van een dagblad in Kopenhagen, is de aardbol ndgevlogen in zeven dagen. Hij heeft er woon een kaartje voor genomen bij de rmale verkeersdiensten. Onlangs hebben medegedeeld dat dit nu mogelijk is en zo'n rondreisje ruim vierduizend gulden t, De K.L.M. heeft een overeenkomst maakt met een andere luchtvaartmaat- j en daarmee is de zaak geregeld, eel eenvoudig. Niet dat wij veel aantrek- in zo'n reis kunnen vermoeden; wij ibben toen al gezegd dat het de snelste snier lijkt om de wereld niet te zien. Men jegt er in een cirkel omheen zonder haar ontdekken. De Times filosofeert erover onder de titel lound and round" en doet het met die itige humor, die het blad eigen is. Het oet zijn eerwaardigheid handhaven en armee blijven beantwoorden aan zijn rondere, gedegen positie: zoiets als ere- lorzitter van alle kranten der wereld. Als danig verheft het dan ook zijn stem, als n Deense collega met zo bizondere haast wereld rondstormt. Het herinnert met kere weemoed aan Ferdinand Magel lan's expeditie, die drie jaar over de rond- deed en thuiskwam zonder haar leider, int in de Philippijnen raakte hij ver- fikt in een oorlog, ondernomen door de ining van Cebu een schurkachtige ining en overleed. Drake had ongeveer zelfde tijd voor zijn rondvaart nodig. De mes noemt haar bij voorkeur: circumsna- gation, maar dat is alleen maar een extra- êchtig woord. Hij begaf zich ook hier en ij, ar in een vechtpartij, maar kwam spring- e- >end terug. Die oude avonturiers moeten hoge mate de voldoening gesmaakt heb- n, die de mens aan iedere rondreis be- ift: hetzij een wereldreis of een lange e-|atideling. Niets is menselijker dan het voortbewegen in cirkels, zegt de Times, arbij ongetwijfeld ook aan lonen-en- yzen en andere vicieuse cirkels denkend, aar in oude tijden deed men het op zijn mak. Tegenwoordig verbeelden wij ons lenwel, als honden die hun staarten na dat wij alleen maar op een doel hoeven te mikken om het te bereiken en wij meer succes zullen hebben naar ste wij het sneller najagen. Gij hoort het: er waarschuwt de conservatieve ere- Kirzitter der Pers ons op vaderlijke toon. snel is de draaikolk van het moderne 'en, dat wij vaak niet weten of wij komen gaan en, strevend naar een bepaalde ak, het tegenovergestelde volbrengen, ize belangrijkste ontdekkingen geschie- n vaak bij toeval, in dezelfde trant waar- Columbus Amerika ontdekte. De Viking lif Ericson, die vóór hem op dat vaste nd terecht kwam en die zeker niet wist de Aarde rond was, dacht waarschijn- k, evenals veel mensen van deze tijd, dat men maar ver genoeg gaat 'men toch gens moet komen. Zijn moderne naam- noot Leif Hendil weet evenwel dat een n de bekoringen van een reis om de »reld is, dat het de langste weg is om rgens heen te gaan. Zn spreekt de Times. Hem geciteerd heb- nde verstout ik mij, er toch nog iets aan voegen. Deze rondvliegerij in nieuwe lordtijd voor gewone verkeersdiensten moet menigeen de onbehaaglijke ge- larwording geven, dat wij het einde der ogelijkheden in aardse reisavonturen na- j zijn en dat het er voor volgende gene- lies dus somber uitziet, tenzij uitstapjes ar andere planeten worden verwezen- kt. Dit nu lijkt mij niet juist. Er is geen den voor zulke zwartgalligheid. Want de udbol zelf is nog lang niet volledig ont- kt. In de diepste diepte van Afrika, Azië, uid-Amerika herbergt zij nog tal van ge- nmenissen en een schier onuitputtelijke degenheid tot het beleven van avontuur, en moet het alleen niet in snelheids- cords willen zoeken. Maar dan zit er ook sel meer in. Als mijn Deense collega Leif endil een onderzoekingstocht in de bin- mlanden van Brazilië ondernomen had hij met veel interessanter kopy zijn .isgekomen dan nu hij de hele wereld is indgevlogen. En om er een simpeler voor- sld aan toe te voegen: wie een urenlange 'andeling door Zuid-Limburg maakt be eft veel meer dan de man, die even lang r een racefiets het „circuit van de Cau- erg" afrent, op jacht naar de een of an- ere fiets-titel. Misschien naderen wij het [enblik waarop wij, verzadigd van records, dingen zelf weer eens zullen gaan be- ijken. De dingen, bedoel ik, die wij voorbij arend zijn. Wellicht zit collega Leif Hendil p dit ogenblik zelf, in zijn_ kamer op de openhaagse krant, te bepeinzen wat dat ïh allemaal geweest zou zijn, waarover ij heengestoven is. En of hij het niet eens Du kunnen gaan bekijken. R. P. )e Dreef fe Haarlem Reorganisatie van de weg wordt in het a.s. voorjaar uitgevoerd Reeds jaren geleden werd door de Haar- imse gemeenteraad het besluit genomen e Dreef te reorganiseren. Eerst kon het rerk niet uitgevoerd worden omdat Gede- uteerde Staten bezwaren hadden, daar de iaarlemse financiën te ongunstig waren. Haarlem, tengevolge van de nieuwe nanciële verhouding tussen rijk en ge- leente niet meer noodlijdend was, werd P de kapitaalsbegroting voor 1948 een lediet van 191.000 voor de uitvoering in dit werk uitgetrokken. Tot uitvoering kon het evenwel nog niet omen daar eerst de beslissing „tram of utohus?" moest vallen. Nu zeker is, dat de ram naar Leiden op 2 Januari zal worden ieheven, is besloten het werk in het a.s. oorjaar uit te voeren. Het wordt inderdaad ook wel tijd dat de leef die wat de hoofdwegen betreft de Échtste is die wij nu kennen! een beter laveisel krijgt! De nieuwe Dreef krijgt een rijweg voor root verkeer van 10 meter breed. Het 'orden klinker-keien op een onderbed, laarnaast komt aan elke kant een rijwiel- ad. De rijweg voor langzaam-verkeer aan o huizenkant blijft. Ook het brede wan- alpad wordt behouden. De Dreef heeft voor een deel al jonge «men gekregen. Bij het werk dat nu uit boord" zal worden zullen nog wat zware «men moeten vallen, omdat zij aan iepen- iekte lijden. Het is nog niet uitgemaakt of en klein aantal dat niet ziek is, zal blijven laan, of ook vervangen worden door jonge «men. Paul Henri Spaak heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij een nieuw kabinet heeft gevormd. Spaak blijft eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken. De portefeuille van Justitie komt in handen van een katholiek. Het nieuwe Belgische kabinet ziet er als volgt uit: Paul Henri Spaak (soc.) eer ste minister en minister van Buitenlandse Zaken; Achiel van Acker (soc.) Verkeer; Kamiel Huysmans (soc.) Openbaar On derwijs; Joseph Mei'los (soc.) Pensioenen; Leon Eli Troclet (soc.) Arbeid; Pierre Vermeylen (soc.) Binnenlandse Zaken: Pierre de Groote (soc.) Economische Coördinatie, Nationaal herstel, Brandstof fen en Werkloosheid; Gaston Eqskens (kath.) Financiën en Budget; Jean Du- vieusart (kath.) Economische Zaken; Pierre Orban (kath.) Landbouw; Oscar Behogne (kath.) Openbare Werken; Ro bert de Man (kath.) Wederopbouw; Baron Xavier van der Straten Waillet (kath) Openbare Gezondheid en Gezinszorg; H. L. Moreau de Melen (kath.) Justitie; Pierre Wigny (kath.) Koloniën. Technische leden: Moens de Fernig, Buitenlandse Zaken, Plan-Marshall en Im port; kolonel Raoul de Faiteur, Verdedi ging. De nieuwe ministers zullen vanmiddag om vier uur in vergadering bijeenkomen. Verwacht wordt, dat zij zich Dinsdag met de regeringsverklaring tot de wetgevende Kamers zullen wenden. In het oude kabinet hadden de katho lieken 9 portefeuilles, de socialisten 8 en de technici 2. In het nieuwe kabinet is de verhouding als volgt: katholieken 8, socia listen 7 en technici 2 portefeuilles. De ministers in het vorige kabinet, die niet langer deel uitmaken van de nieuwe regering, zijn de heren Delattre (vroegere minister van Brandstof en Energie)Pieter Vanmiddag spreken de ministers met Hatta De Nederlandse delegatie is per vliegtuig naar Djokja gegaan. Bij hun aankomst op het vliegveld te Djokja werden de Neder landse ministers ontvangen door de voor zitter van de republikeinse delegatie, Mo hammed Roem, de secretaris van staat, Pringgodigdo en de voorzitter van de repu blikeinse veiligheidscommissie, dr. Leime- na. Minister Stikker verklaarde tegenover Antara dat hij niet kon zeggen hoe lang hun verblijf te Kalioerang zou duren, aan gezien dit afhangt van de agenda der be sprekingen met Hatta. De Nederlandse mi nisters zullen Mohammed Hatta hedenmid dag om uur ontmoeten. Op een vraag of hij beslissingen verwacht bij de besprekingen met Hatta, zeide Stik ker, dat dit ook afhangt van de komende besprekingen. „Wij dienen echter een rege ling te bereiken en een interimbestuur voor Indonesië op te zetten. Voor dit doel komen de Nederlandse ministers hier." Intussen heeft Mohammed Roem vandaag verklaard, dat de onderhandelingen tussen Hatta en de Nederlandse ministers, „niet beslissend zullen zijn, hoewel zij een grote invloed zouden kunnen hebben op de mo gelijkheid tot hervatting van de formele onderhandelingen met Nederland onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten", aldus meldt Antara. Verbist (vroegere minister van Gezond heid) en Paul H. Struye (vroegere minister van Justitie). Aan het hoofd van het omstreden ministe rie van Justitie zal de technicus Moreau de Melen staan in de plaats van minister Struye. Moreau de Melen is dus de enige nieuwe minister in het zo juist samenge stelde kabinet. Veiligheidsraad vraagt; „Wapens neer in Kasjmir" De Veiligheidsraad heeft met algemene stemmen een beroep gedaan op India en Pakistan om de strijd in Kasjmir te sta ken en niets te doen, waardoor de toestand slechter zou kunnen worden of de onder handelingen voor een regeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. De raad ondersteunde een voorstel van gelijke strekking, gedaan door de Kasjmir- commissie. In tegenstelling tot de kwestie Kasjmir kon de kwestie Haiderabad niet behandeld worden, daar de afgevaardigden van India verklaarden, dat zij niet voorbereid waren tot bespreking van deze zaak. Na een kort debat over het reglement werd de vergade ring verdaagd. De Amerikaanse havenstaking heeft nu het vertrek van de Queen Elisabeth uil Southampton reeds meer dan een week vertraagd Gisteren kregen de passagiers nieuwe hoop, toen op borden aan boord mededelingen verschenen, dat de havenstaking in New York bijgelegd was en dat het schip nu waarschijnlijk Zondagmorgen zou uitvaren. Blijkens latere berichten is de staking in Amerika echter nog steeds niet ten einde, zodat ook cle bemanning van de Queen Elisabeth nog wel niet haar taak hervatten zal. Olievlek in Hongarije wordt berecht Voor het volksgerechtshof van Boeda pest is een proces begonnen tegen vier functionarissen van de Hongaars-Ameri kaanse oliemaatschappij. Zij worden er van beschuldigd op last van de „Standard Oil Company" van New Jersey en haar vertegenwoordigers in Hongarije de Hon gaarse olieproductie gesaboteerd te heb ben. De Hongaarse maatschappij, bekend onder de naam „Maort", is een Hongaarse dochtermaatschappij van de „Standard Oil". Dr. Simon Papp, chef-geoloog van de „Maort" bekende „gedeeltelijk schuldig" te zijn. Hij had de olieproductie doen ver minderen op last van zijn Amerikaanse superieuren, die verklaard hadden, dat het niet in het belang van de Verenigde Staten was de stabilisatie van een land te steunen, dat oostwaarts kijkt. Hij zeide diepe spijt te hebben. Twee beklaagden worden er van be schuldigd samengezworen te hebben tegen de Hongaarse staat en de twee anderen worden beschuldigd van „anti-democrati sche activiteit". Papp en de andere beschuldigden zou den in vele gebieden naar olie geboord hebben waar in het geheel geen olie aan wezig was. Zij hadden verder orders ach ter gehouden voor machines en installa ties. hoewel de Hongaarse regering dol lars beschikbaar had gesteld. Het woord is aan Socrates (uit een gcbe<l): O Zeus, geef ons het goede, gevraagd of ongevraagd, maar houd verre van ons wat ons tot nadeel strekt, ook al vragen wij erom. Herriot voorzitter van de commissie voor Europese eenheid Edouard Herriot, voorzitter van de Fran se Nationale Vergadering, is door de com missie voor Europese eenheid der vijf Wes telijke mogendheden, die heden te Parijs voor het eerst bijeen is gekomen, tot haar voorzitter benoemd. Bij de openingszitting werden geen pers vertegenwoordigers toegelaten. Men ver wacht, dat de afgevaardigden twee be langrijke voorstellen zullen bestuderen: 1) Het Britse voorstel, dat een raad van ministers der landen, die aansluiting zoe ken, gevormd wordt en periodiek bijeen komt om de lopende kwesties te onder zoeken. 2) Een Frans voorstel tot vorming van een Europees parlement, gekozen door de parlementen der respectieve landen. Herriot deelde mede, dat de handelingen der commissie met gesloten deuren plaats hebben en dat het rapport geheim zal blijven, totdat het wordt voorgelegd aan de consultatieve raad der vijf mogendheden van de Westelijke Alliantie. Molotof speelt Duitse troef Het beroep van de Duitse Volksraad, een door communisten beheerste organisatie in de Sovjet-zóne van Duitsland, op de re geringen der vier bezettende mogendheden om onmiddellijk een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen teneinde een vredesver drag voor te bereiden, is het eerste resul taat van een bezoek van een delegatie van de raad aan Moskou, zo schrijft een speciale correspondent van de „Manchester Guar dian". Volgens bevoegde kringen die nauw con tact onderhouden met het bestuur van de S.E.D. heeft Molotof tegenover de Duitse Veldmaarschalk Montgomery, die in Frankrijk besprekingen heeft gevoerd met zijn mede werkers in de staf van de Westeuropese defensieraad, werd bij die gelegenheid ook door de Franse premier Queuille ontvangen. Weer een ernstig ongeluk op de Rijksstraatweg Vrijdagavond omstreeks 8 uur had op Rijksstraatweg te Haarlem-Noord, bij de Zaanenstraat, een aanrijding plaats tussen een uit de richting van de stad komende bestelauto en een wielrijder, de 55-jarige M. A. Bouwman, die in de richting van Santpoort fietste. De aanrijding ontstond doordat de fietser plotseling naar links zwenkte en slinge rend midden op de autobaan kwam te rijden. De bestuurder van de bestelauto remde krachtig en gooide het stuur om, doch kon niet meer voorkomen, dat de wielrijder door de rechtervoorzijde van de wagen werd gegrepen en tegen de grond werd gesmakt. Op advies van een lid van de Ongeval- lendienst. dat spoedig ter plaatse was, is het slachtoffer per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht alwaar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had opge lopen. Volgens een verklaring van een arts had hij alcoholhoudende dranken ge bruikt. De toestand van de heer Bouwman was hedenmorgen nog zeer ernstig. Amerikaanse havenstaking nog niet ten einde Tweeduizend New Yorkse havenarbei ders hebben Vrijdag bij stemming beslo ten het voorlopig accoord tot beëindiging van de havenstaking aan de Oostkust te verwerpen. Zij hebben de andere haven arbeiders van de stad verzocht de voor waarden eveneens te verwerpen, wanneer hierover heden gestemd wordt. Joseph Ryan, de voorzitter van de ha venarbeiders-vakvereniging, noemde de oppositie van de arbeiders van Brooklyn tegen de voorlopige overeenkomst „een poging van de communistische partij de kwestie te vertroebelen". Velen van de arbeiders, die de vergadering te Brooklyn bijwoonden, waren geen lid van de vak vereniging, aldus zeide Ryan. Nog 63.000 stakers moeten vandaag stemmen over de voorwaarden van de regeling, die met de reders is bereikt. Ook in Boston, Philadelphia en Balti more zou een deel der arbeiders ontevre den zijn met de voorlopige overeenkomst. De voorbereidingen voor het Atlantisch pact In de zeer nabije toekomst zullen te Washington besprekingen der zeven mo- genheden gehouden worden met betrek king tot de voorlopige bestudering van een Atlantisch pact, aldus wordt te Londen vernomen. De vijf mogenheden der Weste lijke Unie hebben hun meningsuit wisseling over de betrokken vraag stukken voltooid. Het ontwerp voor een gezamenlijk voorstel der Weste lijke Unie. dat door de permanente com missie te Londen is uitgewerkt, is thans door de vijf regeringen bestudeerd en met commentaar naar de permanente commis sie teruggezonden, die er Donderdag en Vrijdag twee zittingen aan heeft gewijd om haar werk in het licht van dit commentaar te voltooien. Spoedig beslissende slag verwacht in Noord-China De Chinese communistische troepen zijn aan weerskanten om Hsoetsjou heen ge trokken en bedreigen thans Pengpoe, een kleine 160 k.m. van Nanking, de Chinese hoofdstad gelegen. Volgens alle binnenko mende berichten verwacht men binnen enkele dagen een beslissende slag. Twee legers der regering onder leiding van generaal Li Tien Hsia verschansen zich naar men zegt om Nanking, voor het geval de door communisten geleide troe pen de Jang Tse Kiang oversteken. Volgens regeringsberichten zijn reeds hevige gevechten gaande op een front van 65 k.m. lang tussen Soehsien en Lingpi, halverwege tussen Hsoetsjou en Pengpoe. Volgens neutrale berichten stoten de troe pen van de communistische generaal Tsjen Yi door naar Noord-Anhwei, voorbij Soehsien. Bij de jongste poging van generaal Tsjen, om de korte weg naar de hoofdstad te openen, is een colonne van het front aan het grote kanaal opgerukt tot op 50 k.m. Noord-Oostelijk van Lingpi. Men verwacht, dat zij door zal trekken naar Pengpoe. Een ander door communisten geleid le ger trekt van Hsoetsjou op naar het Wes ten, zo verklaart men. Uit Honan rukken regeringstroepen op onder leiding van ge neraal Li yen Nie. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi nese marine 50 boten voor Sjangtoeng heeft vernield. i/Iaandag zal in het gehele land een pro- paganda-actie beginnen, geleid door het „Instituut Steun Wettig Gezag" met het doel alle vaderlandslievende Nederlanders op te wekken dienst te nemen bij een van die organen van vrijwilligers, welke het wettig gezag steunen door het geven van politiële, militaire en economische bijstand. Voorzitter is ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel. Het instituut is geen verlengstuk van een regeringsappa raat. Het moet gezien worden als een sa menkoppeling van alle Nederlandse groe pen, die zich onvoorwaardelijk achter het wettig gezag scharen om de inwendige orde en uitwendige veiligheid van de staat te handhaven. Onder leiding van de over heid zullen de reserve-onderdelen van de bestaande militaire en politiële organisa ties worden gevormd. Het instituut bevor dert de toetreding en oefening van de vrij willigers en behartigt hun sociale belangen. In de nationale commissie, welke aan het Bloembollencultuur Opheffing van sanerings maatregelen komt aan de orde In de op Maandag 20 December te hou den vergadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur zal aan de orde komen een voorstel van het hoofdbe stuur inzake het opheffen van de sane ringsmaatregelen. Voorgesteld wordt om aan de minister van Landbouw het volgen de kenbaar te maken: „Aangezien de maatregelen voor het bloembollenbedrijf als saneringsmaatrege len ingevolge de Landbouwcrisiswet zijn genomen en dus naar hun aard een tijdelijk karakter hebben, en aangezien reeds door de minister een begin is gemaakt met het afschaffen dezer maatregelen voor een der betrokken artikelen, spreekt de vereniging uit, dat naar haar mening nu de tijd geko men is om ook voor de andere artikelen de saneringsmaatregelen te gaan beëindigen en verzoekt de minister om, in overleg met de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur stappen te doen om hiertoe te ge raken". Ter toelichting deelt het hoofdbestuur mee dat het voorstel mede is voortgeko men uit het verlangen om de eendracht in het vak en in de organisatie te herstellen en „de strijd om de sanering" te eindigen. Het voorstel is dan ook met medewerking van alle leden van het hoofdbestuur, die op voor dit doel bijeengeroepen vergaderingen tegenwoordig waren, tot stand gekomen. Alle leden slaan achter dit voorstel. Het voorstel is een principe-besluit om aan minister Mansholt duidelijk te maken wat de wensen zijn van de in de vrije vak organisatie levende vakgenoten. Détails worden er niet in geregeld. Het hoofdbestuur vertrouwt dat door de thans voorgestelde uitspraak met zo groot mogelijke meerderheid te aanvaarden, de minister zal kunnen worden overtuigd, dat thans gemist kunnen worden zodanige maatregelen als waartegen de bezwaren zich richten. De afdelingen Grootebroek en Rijnsburg hebben eveneens een voorstel over de sa neringsmaatregelen ingediend; het hoofd bestuur meent, dat het door het andere voorstel overbodig is geworden. hoofd staat van het instituut hebben ver tegenwoordigers van de Katholieke Volks partij, de Partij van de Arbeid en de Anti- Revolutionnairen zitting, alsmede de lei ders van organisaties als de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en Volksweerbaar heid. Nog andere politieke groeperingen zul len worden uitgenodigd deel uit te maken van de nationale commissie. In landelijk, provinciaal, gewestelijk en plaatselijk ver band zal van Maandag af de actie gevoerd worden. De secretarieën van alle gemeen ten in ons land zullen dan alle inlichtingen verschaffen aan diegenen, die hun steun willen geven aan het wettig gezag. Men kan zich melden voor de nationale reserve, van de Koninklijke Landmacht; voor de reserve-grensbewaking van het wapen der Koninklijke Maréchaussée in een strook van 30 km binnen de lands grenzen, bij de havens en bij de vlieg velden, voor de reserve-rijkspolitie in plaatsen, waar rijkspolitie optreedt en voor de reserve gemeente-politie in plaatsen, waar de gemeentepolitie optreedt. Vrij willigers, die tot een van bovenstaande diensten toetreden zullen een bepaald aan tal uren van hun vrije tijd moeten offeren voor theorie en oefening. Zij, die over zeer weinig tijd beschikken kunnen zich melden voor de bewakingsreserve en bij het vrij- willigersdepöt. Vice-voorzitter van het instituut is de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Knoeierijen bij het Haarlemse slachthuis Leidende figuren in arrest Naar wij van de zijde der politie verne men is reeds enige tijd een onderzoek gaande tegen een aantal functionarissen van het Haarlemse slachthuis. Reeds een jaar geleden bleek, dat vrij regelmatig grote partijen vlees, bijvoor beeld van pas geslachte varkens, spoorloos verdwenen. Dit onderzoek leverde echter weinig resultaten op, doch men kwam wel een ergerlijke knoeierij met het zogenaam de vrijbankvlees op het spoor. Dit vlees, veelal van noodslachtingen afkomstig, is van mindere kwaliteit, doch desondanks voor consumptie zeer geschikt en wordt als regel ter beschikking van so ciaal-zwakken gesteld. Het kwam echter uit, dat in de praktijk de beste delen van dit vrijbankvlees apart werden gehouden en naar bevriende rela ties van een deel van het bij het slachthuis betrokken personeel bon vrij werd verzon den. Het hierdoor ontstane tekort in het vrijbankvlees werd aangevuld met het afval, dat voor hondenvoer is bestemd. Aanvankelijk werd wegens deze zaak de voedselcommissaris belast met de vlees- toewjjzingen J. aangehouden. Deze is in middels weer op vrije voeten gesteld. Tijdens het onderzoek kwam de recher che een verduistering van gemeente-eigen dommen op het spoor. De hoofdinspecteur K. werd gearresteerd en bekende, dat hij goederen van het slachthuis ten eigen bate had gebruikt en ook op kosten van de ge meente personeel voor persoonlijke be langen had laten werken. De directeur van het slachthuis. De V., die ervan verdacht wordt een soortgelijk delict te hebben ge pleegd, is eveneens in arrest gesteld. Tevens bevindt zich in het Huis van Be waring de grossier Van der V., die be schuldigd wordt van verduistering of dief stal van 225 kilogram vet. Het onderzoek is nog in volle gang. delegatie, bestaande uit professor Kastner, vertegenwoordiger voor de Sovjet-bezet tingszone, Muschke, die de Christen-demo craten vertegenwoordigde en Grotewohl van de socialistische eenheidspartij van Duitsland (S.E.D.) verklaard, dat de Sov jet-Unie op de letterlijke nakoming van de overeenkomsten van Potsdam enJalta staat. In een vredesverdrag zou Duitsland de Oder-Neisse-grens moeten erkennen. Het Saargebied zou echter weer aan Duits land komen. De Sovjet-Unie is bereid zich zo spoedig mogelijk uit Duitsland terug te trekken, maar dit kan slechts geschieden als de Amerikanen zich eveneens terug trekken (Molotof noemde de Engelsen en Fransen niet). Er zou echter eerst een vredesverdrag gesloten moeten worden. Verder zeide Molotof nog, dat de Russen bereid waren de Duitse aggressie-oorlog te ergeten ter wille van de goede betrek kingen, die zij met Duitsland wensen te onderhouden. Het Sovjet-volk zou in die zin „opgevoed" worden. De Sovjet-Unie is geen voorstander van een één-partijstelsel in Duitsland en wenste niet. dat het voorbeeld der „volks democratieën" gevolgd werd. De ontwik keling in die landen was, aldus Molotof, spontaan geweest. De Duitsers werden op een officiële receptie met dezelfde onderscheiding be handeld als ambassadeurs. Het bezoek aan Moskou door de Duitse delegatie, waaraan in de Oost-Europese pers veel aandacht is besteed, heeft aan de Russisch gezinde Duitse partijleiders nieuw vertrouwen gechonken, dat in het Westen nog niet alles verloren is, indien zij kun nen tonen, dat Duitsland wordt erkend als een actieve factor in de politiek der machts verhoudingen. Dit, zo besluit het artikel, is hetgeen alle Duitsers wensen. Nog geen accoord op de Balkan De voorzitter dr. Herbert Evatt (Austra lië) heeft de Algemene Vergadering der UNO gisteren medegedeeld, dat „aanzien lijke vorderingen" zijn gemaakt tijdens de vredesbesprekingen tussen Griekenland en zijn drie Noordelijke naburen te Parijs. De besprekingen worden onder voorzit terschap van Evatt voortgezet. Tojo's executie uitgesteld De executie van Hideki Tojo en zes an dere Japanse oorlogsleiders, die naar men verwachtte Vrijdagavond zou worden uit gevoerd, zal nu niet voor de volgende week plaats hebben, aldus verneemt Reuter uit goede bron. Enkele gevangenen waren nog niet op de hoogte gesteld van de beslissing van de ge allieerde opperbevelhebber om de doodvon nissen te bekrachtigen en men had hun niet, zoals gebruikelijk, 24 uur van te vo ren hun op handen zijnde terechtstelling medegedeeld. Engeland en Ierland De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis gezegd dat Engeland de Ierse republiek niet als een buitenlandse mogendheid zal beschouwen, nu de wet op de buitenlandse betrekkingen, die Eire aan de Britse kroon verbond, is afgeschaft. Burgers van de Ierse republiek zullen niet als buitenlanders worden beschouwd. Op zün beurt heeft Ierland te kennen gegeven, dat burgers van de gemenebest- landen in Ierland niet als buitenlanders zullen worden behandeld. De Britse regering betreurt het. aldus Attlee, dat Ierland geen lid van het ge menebest wil blijven. De Ierse regering heeft echter meegedeeld, dat zij het be staan erkent van speciale nauwe betrek kingen tussen Ierland en het gemenebest en dat zij wenst, dat die betrekkingen ge handhaafd blijven. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Zater dags vorfd tot Zondagavond: Droog weer met weinig bewolking en meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht weer lichte vorst be halve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag 28 November: 8.21 uur, onder 16.35 uur 05 19 uur onder 15.15 uur 29 November: 8.22 uur, onder 16.34 uur 06.47 uur, onder 15.33 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1