HUIS BEFORE MM c 3 John Belcher, opzienbarend m iddelpunt van Engels schandaal RUWE HANDEN J HET i/ran De zetel van BRILLEN PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE C Wereldnieuws MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 Zijn schuld is nog hoogst twijfelachtig Van onze correspondent te Londen) In het gebouw, waar het hoofdkwartier van de kerk van Engeland is gevestigd, heerst op het ogenblik een activiteit, welke in schrille tegenstelling staat met de gees telijke zaken, welke in deze prachtige om geving plegen te worden besproken. Daar toch zetelt het speciale tribunaal, dat van de regering opdracht heeft gekregen te onderzoeken wat er -voor waarheid schuilt in tegen hoge ambtenaren en ministers geuite beschuldigingen van omkoperij. In dien de feiten waar zijn, is dit de opzien barendste zwendelaffaire, die Engeland ooit gekend heeft Het onderzoek zal nog minstens drie weken duren. Daarna zal moeten blijken of het instellen van een vervolging ge rechtvaardigd is. Het bewijsmateriaal is verre van volledig. Het publiek wordt dan ook aangemaand voorzichtig te zijn met conclusies. Veel van wat er beweerd wordt, komt uit de tweede of derde hand. In het middelpunt staan de gedragingen van een zekere Stanley, een roekeloos heerschap, die leeft als een vorst en die bij verschillende zakenlieden de indruk had gewekt, dat hij zekere gunsten voor hen gedaan kon krijgen bij John Belcher, de onderminister van Economische Zaken. Deze ontkent hardnekkig, maar hij had er waarschijnlijk verstandiger aan gedaan zich van mensen als Stanley te distancie- ren. De laatste deed alsof hij met Belcher bevriend was. Er was nauw contact tussen de twee, maar of het meer was dan een 'normaal zakelijk contact tussen hen is nog niet gebleken. Waren de telefoongesprek ken, die Stanley in het bijzijn van anderen met de Board of Trade voerde, gefingeerd? Hij beweerde iedereen te kennen. „Spreek met Stanley en het komt in orde" was zijn leus, „en betaal hem navenant". Hij be weerde alles voor elkaar te kunnen bren gen. Ook zou hij gerechtelijke vervolging kunnen doen stoppen door omkopen van de advocaat-generaaL Betaalde hij, zoals ge tuigen beweerden, inderdaad Belchers ho telrekeningen en diens dure pakken en fuifde hij af en toe Belchers vrouw? Heeft Belcher geld aangenomen? Probeerde een voetballoterij een concurrent eruit te wer ken door betaling van 100.000 pond, die via Stanley hun weg moesten vinden? Volgens de „pool"-eigenaar Sherman zou Belcher hem te weinig papier hebben ge geven en zijn mededingers geholpen heb ben. Deze Sherman was het, die tot in de hoogste kringen doordrong om over zijn tekort aan papier te praten. Hij bereikte Directeur van New Yorks reisbureau bezocht Europa „Geen oorlogsgevaar" „Nederland moet trachten zichzelf te blijven omdat dit juist voor Amerikaanse toeristen een attractie vormt" heeft de heer Walter Plaut, directeur van een reis bureau in New York na een bezoek aan ons land verklaard. De heer Plaut heeft op zijn reis door Europa de mogelijkheid onderzocht om door het plan-Marshall de middelen te vin den, om meer Amerikanen naar Europa te laten reizen, zoals bijvoorbeeld door het bouwen van hotels en door een collectieve reclame-campagne. De Amerikaanse reisbureaux streven er naar het verblijf van Amerikaanse toeris ten in Europa van langeren duur te doen zijn, waarbij voor het bezoek aan Neder land dan 1 a 2 weken gereserveerd wor den. Europa heeft thans voldoende voedsel en voor de vrees, welke tot dusverre bij vele Amerikanen bestond, dat zij bij een bezoek aan Europa voedsel zouden consu meren ten nadele van de bevolking, be staat thans geen enkele aanleiding meer. Bovendien meende de heer Plaut. dat hij de Amerikanen kon mededelen, dat zij ook niet uit vrees voor oorlogsgevaar Europa moesten mijden. Zijn rondreis door Enge land, Frankrijk, Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Italië, Scan dinavië en Noord-Afrika had hem er van overtuigd, dat er geen gevaar voor oorlog bestond, zo verklaarde hij. EXAMENOPLEIDING H.B.5. - Mulo Onderwijzersacte RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus niets. Was het zijn teleurstelling, die hem Belcher deed beschuldigen? Met Stanley ging hij naar Belchers ziekbed, beladen met bloemen, fruit en boeken. Hij zocht Belcher op in zijn vaeantieoord en viel hem lastig in een nachttrein. Alle, voor lopige losse beweringen over het toeschui ven van gelden aan Belcher zijn van Sher man afkomstig. De climax van het onder zoek zal worden bereikt als Stanley en Belcher zullen worden gehoord. Dat zal denkelijk pas aan het einde gebeuren. De lijst van getuigen is nog zeer lang. De beste rechtsgeleerden nemen aan deze zaak deel. Naar de uitslag ziet Engeland in ge spannen verwachting uit. Distributie-ambtenaar fraudeerde Een distributie-ambtenaar te Herwen, die belast was met de uitreiking van bon nen aan uit het buitenland komende schip pers, vervalste formulieren waardoor hij bonnen overhield welke hij aan Amster- iamse bonnenhandelaren verkocht. Toen ie fraude aan het licht kwam, vond de >olitie in zijn woning 8000, een duur radiotoestel en een kostbare accordeon. De economische politierechter te Arn hem heeft hem thans veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, rekening houdende met het feit. dat de man slechts 150 per maand verdiende. Het in beslag genomen geld, het radiotoestel en de accordeon wer den verbeurd verklaard. Bovendien werd de verdachte verboden voor de tijd van vier jaar het beroep van arpbtenaar uit te oefenen. Picasso, de bekende Franse schilder, heeft zich ook aan de pottenbakkerij gewaagd en thans zijn producten tentoongesteld in het Maison de la Pensée Franchise" in Parijs. Uier Iaat hij zijn vrouw een van zijn vazen bewonderen. De radio geefl Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. VPRO. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Symphonie no. 4 in F. Vaughan Williams. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Ned. Herv. Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Jongeren-programma. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Dansmuziek. 13.20 Licht orkest. 13.50 Platen. 14.00 Met naald en schaar. 14 30 Opera-muziek. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17 30 Lezing door de heer R. Peereboom. Onderwerp: „De krant is er om de mensen te helpen". 17.45 Overzeese kroniek. 18.15 Lichte pianoklanken 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Viool en piano, Mozart: Sonate no. 4 in e: Schubert: Sonatine no 2 in a. 19.45 Niwin. 19 50 Weder opbouw. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.35 Gevraagde platen 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Gramofoon muziek. 23.15 Strijkorkest: Sibelius: Romance in C; Dvorak: Serenade in E. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M, 7.00, 8,00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7J5 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgen gebed. 8.15 Lichte klanken, 8.55 Hoogmis. 10.15 Voor kleuters. 10.30 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Lichtbeelden. 12.00 Angelus. 12.03 Sopraan en piano. 12.30 Weeroverzlcht. 12 33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Amusementsorkest. 13.45 Bijbellezing. 14.00 Het gebed in de muziek, mezzo-sopraan en piano. 14.30 Onder ons. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Zieken- lof. 17 00 Na schooltijd. 17.15 Balletmuziek. 17.30 Wigwam. 17.45 Lichte muziek. 18.10 Sportpraatje. 18.20 Negro spirituals. 18.30 Psvchologie en het dierenleven. 19.15 Chan sons. 19.30 Vraaggesprek. 19 45 Argentijns orkest 20.05 Gewone man. 20.12 Svmphonisch concert, Brahms: Symphonie no. 3 in F; Cho pin- Concert voor piano en orkest no. 2 in f: Borodin: Polovetskische dansen 21.50 Oud- Franse kamermuziek. 22.45 Avondgebed. 23.15 Svmphonisch concert. 23.45 Liederen -van Debussy. Vijftienjarig meisje bleek geraffineerde bedriegster De kinderpolitie in Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van een 15-jarig meisje dat een met haar samenwonende 23-jarige jonge vrouw op geraffineerde wijze opgelicht heeft. De 15-jarige had bemerkt dat haar kamergenote zich zeer tot de andere sexe voelde aangetrokken. Zij deed een verhaal, dat zij in Indonesië een neef had, die dok ter was. De 23-jarige werd een foto ge toond en zij raakte dadelijk in vuur en vlam voor deze adonis. Het jongste meisje schreef naar neef die in het geheel niet bestond en deze schreef terug dat hij wel wat voor de vriendin voelde. Het jong ste meisje vertelde haar, dat de neef in Indonesië een doktersfonds had gesticht ten bate van de jongens in de Oost, waar van iedereen lid kon worden. Het nieuwe lid moest direct 36 gulden betalen en dan verder 5 gulden per maand contributie. Hiervoor kreeg men een lidmaatschapsbe- wijs met eigen foto. Mej. G. betaalde en kreeg haar lidmaatschapsbewijs en boven dien een kwitantie, waarop behalve de tekst was getikt: „verloofde van Emiele Gijzen" (de naam van de gefingeerde neef). Regelmatig toonde de 15-jarige daarna brieven van neeflief, waarin deze om siga retten vroeg. Het ouderé meisje fourneerde ook voor dit doel de benodigde gelden. De neef schreef bovendien dat de meisjes maar veel naar de bioscoop moesten gaan en dan dure plaatsen moesten nemen. In totaal werd het slachtoffer op deze wijze ongeveer 500 afhandig gemaakt. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat het jeugdige meisje kennis had aan een jongen, met wie zij al het geld heeft opgemaakt. Echtpaar gestraft dat geld uitleende tegen bonnen Voor de economische politierechter te Arnhem stond terecht een echtpaar uit Velp, dat geld leende aan behoeftige men sen en distributiebonnen als afbetaling aannam. De waardering van de bonnen was zodanig, dat van een aflossing van de schuld practisch nooit sprake kon zijn. Van de opbrengst van de bonnenhandel leidde het echtpaar een gemakkelijk leventje. De echtelieden kregen ieder een maand "ge vangenisstraf met bovendien voor de man zes maanden en voor de vrouw drie maan den rijkswerkinrichting. E.V.C. mag geen Franse kinderen laten overkomen Hethoofdbestuur der Eenhéidsvakcen- trale ontving van het ministerie van justi tie de volgende brief: „Naar aanleiding van uw verzoek om toestemming tot tijdelijk verblijf hier te lande van 1000 Franse kinderen, heb ik de eer u te berichten, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is en wel op grond van het feit, dat moet worden aangenomen, dat bij de door u ontworpen kinderactie niet uitsluitend humanitaire overwegingen in het spel zijn". Zorg voor gerepatrieerde t.b.c.-patiënten Daar de ervaring helaas heeft geleerd, dat verscheidene uit Indonesië gerepa- trieerden, die gedurende de oorlog veelal enige jaren in Japanse kampen geïnterneerd waren, bij hun terugkeer in Nederland aan t.b.c. lijdencfe zijn, heelt het Comité „Ne derland helpt Indië" gemeend, in zijn vrij willig aanvaarde taak, zoals deze in zijn naam tot uitdrukking komt, tekort te schie ten, indien het niet ook in dit opzicht de helpende hand naar deze landgenoten uit het Verre Oosten zou uitsteken. Derhalve riep het Comité de „Stichting Tuberculose Verzorging Nederland helpt Indië" in het leven, die zich ten doel stelt, de verpleeg- kosten voor t.b.c.-patiënten onder de ge- repatrieerden, die om enigerlei reden niet onder de staatszorg kunnen vallen, geheel gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. De stichting heeft zich hiertoe voor drie jaren de beschikking weten te verzeke ren over 24 bedden in het Nederlandse sa natorium te Davos in Zwitserland. Om voor plaatsing in aanmerking te komen, moet de ziektegraad van de patiënt in overeenstem ming zijn met de hiertoe door het sanato rium te Davos gestelde normen. Lichte patiënten vallen er buiten. Inlichtingen erstrekt het bureau van de stichting, Wes tersingel 92, Rotterdam. PUROL verzacht en geneest Staking aan Amerika's Oostkust geëindigd De staking van de dokwerkers aan de Amerikaanse Oostkust is Zaterdagnamid dag officiëel geëindigd, daar de stakers het bemiddelingsvoorstel van de bemidde laar der federale regering hebben aan vaard. De voorzitter van de vakbond der havenarbeiders van de A.F.L. heeft bekend gemaakt, dat het einde van de staking dooi de leden van de vakbond met een grote meerderheid was beslist. Hij heeft er op gewezen dat in alle havens van de Atlan tische Oceaan reeds Zondag het werk zou worden hervat om zodra mogelijk de kaden vrij te maken, waarop sedert 17 dagen de goederen liggen opgestapeld. LEDEREN KLEDING VOOR DAMES, HEREN EN KINDEREN Australische lamsvesten 34.50 Lamspantoffels 14. Paardenleren wanten met lams- huid gevoerd 13.75 Paardenleren handschoenen en wanten met kap 8.95 Lamswanten voor kinderen 7.80 Grote sortering regenkleding JACK MORRIS - TELEFOON 13439 BARTELJORISSTRAAT 20, HAARLEM Alkmaarse kaasmarkt trok veel vreemdelingen Het aantal bezoekers aan de Alkmaarse kaasmarkt in dit seizoen wordt op 140,000 geschat, waarvan 10 tot 20 procent buiten landers. De meeste buitenlandse bezoekers kwamen in clubverband, zoals Noorse stu denten, 20 man van Scotland Yard, Engelse cadetten, een autobus met Denen, een groep officieren uit Curasao, de deelnemers aan de Wereldraad van Kerken, een gezelschap Indonesiërs, een groep directeuren van Amerikaanse reisbureaux en een gezel schap landbouwdeskundigen uit Zweden. Met medewerking van het ministerie van Economische Zaken konden op de markt aan buitenlanders tegen buitenlandse va luta ruim 5150 kaasjes worden verkocht, zulks in mindering van het exportkwan tum. Aan de overige marktbezoekers wer den dit seizoen 40.000 beschuitjes met kaas verkocht. Gedroogde Zuidvruchten minder dan mondjesmaat De voorziening van gedroogde Zuid vruchten zal zeer beperkt blijven. De be schikbare deviezen moeten voor belang rijker producten worden bestemd Thans worden 530 ton krenten uit Griekenland onder bakkerijen en Zuidvruchtenverwer- kende industrie verdeeld. Ook de invoer van amandelen is zeer beperkt. Ongeveer 1100 balen zijn door importeurs verdeeld onder hun afnemers. Het zal voor de bakkers dan ook slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn voor de feestdagen in December met amandel spijs gevuld banket voor het publiek be schikbaar te stellen. Aanvoer van hazelnoten heeft practisch niet plaats. Wat er binnenkomt, is in hoofd zaak bestemd voor de export-industrie van chocolade- en suikerwerken. Inlandse tarwe in de broodbloem? In de algemene vergadering van het Drents Landbouwgenootschap heeft de voorzitter medegedeeld, dat minister Mansholt tijdens een audiëntie heeft ver klaard. dat hij de aardappelprijzen wenst te stimuleren door het bevorderen van het aardappelstomen en het doen verwerken van een extra kwantum zandaardappelen (300 a 400.000 ton). Tevens ligt het in het voornemen om een bepaalde garantie te stellen voor het gestoomde product. Een kwantum kleiaardappelen zal uit de markt worden genomen voor wintervoorraad. Voorts werd meegedeeld, dat vermoe delijk inlandse tarwe in de broodmelange zal worden opgenomen en dat binnenkort de vervoerbewijzen voor biggen zullen worden afgeschaft. Vulpenhouders Vulpotloden Vierkleuren-Potloden Kantoorboekhandel DE ROOI) ANEGANG 14 - TEL 11963 - HAARLEM Zwolle vorderde deel van notariswoning De Zwolse rechtbank heeft vonnis ge wezen in een principiële zaak. De gemeen te Zwolle heeft onlangs een deel van de woning van de notaris rar. M. T. gevor derd, waartegen de notaris protest aante kende op grond van het feit, dat hij dan niet meer in staat zou zijn aan zijn plicht inzake de geheimhouding van acten te voldoen. De rechtbank was van oordeel, dat de notariswoning wel geschikt is voor inwo ning. Weliswaar levert inwoning voor een notaris wellicht grotere bezwaren op dan voor de normale burger, maar wanneer tussen de twee woongedeelte een deugde lijke afscheiding is aangebracht, gelijk in dit geval, geven deze bezwaren toch niet de doorslag Indien de uitoefening van de notarispraktijk belemmerd wordt door een inwonend gezin, met kleine kinderen kan bij ernstige overlast altijd een beroep op de kantonrechter gedaan worden. Te dure damesmantels Op vragen van het Tweede Kamerlid G. Wagenaar (Comm.) over de dure dames mantels heeft de minister van Economische Zaken een antwoord gegeven, dat in hoofd zaak overeenkomt met hetgeen het direc toraat-generaal voor de prijzen onlangs over deze aangelegenheid heeft Medege deeld. Ook minister Van den Brink wijt de abnormale grote vraag aan de nieuwe mode. De confectie-industrie maakte in 1948 ge middeld negen procent meer mantels dan in 1939: in de periode van 13 April tot 10 October van dit jaar bedroeg de productie zelfs 134 procent van de vooroorlogse. Tachtig procent van de productie moest afgeleverd worden in de prijsklasse be neden 100. Zodra deze mantels ten ver koop waren aangeboden, werden zij onmid dellijk door het publiek gekocht. De dure mantels bleven over en dit wekte de on juiste indruk, dat alleen deze dure kwali teiten verkrijgbaar zijn. Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan 3UUEUER-H0RL0GER ilAARLEM GJ LD DEN HAAG 0aku130pi55tr. 2 5pui5traat12 rtL. iioci re., nssai (Adv Bloembollencultuur Een stem uit Hillegom Onze correspondent in Hillegom schrijft: In Hillegom is het bericht omtrent het prae-advies van het hoofdbestuur der Alg. Vereniging, waarin feitelijk het voorstel- Haarlem betreffende het behoud van die gemeente als zetel van „Bloembollencul tuur", wordt overgenomen, met gemengde gevoelens ontvangen. Men realiseerde zich reeds lang, dat het getij gekeerd was in de Alg. Vereniging, en dat men thans vóór Haarlem zou stem men, even enthousiast als men enkele jaren geleden zich vóór Hillegom had uitgespro ken. Dat het hoofdbestuur zich bij deze veranderde stemming aanpast, verrast niet. Met genoegen wordt vastgesteld, dat de vraag om recht, zoals die werd gesteld in een schrijven van de afdeling Hillegom. bij het hoofdbestuur weerklank vindt. Wan neer de Alg. Vereniging de onjuistheid van haar handelwijze ten aanzien van Hillegom principieel erkent, zal dit de verontwaar diging, zij het dan al niet de teleurstelling, der Hillegommers grotendeels wegnemen. De practische kant van de zaak is na tuurlijk: welke genoegdoening ontvangt Hillegom? Het Treslong-terrein wordt bestemd voor demonstratietuin van het bloembollenvak. De strook grond, die dit terrein van de openbare weg scheidt, is, behoudens een gedeelte dat voor toegang dient, indertijd voor bouwterrein bestemd, en, tijdens de onderhandelingen over de vestiging van de Beurs, aan het Centraal Bloembollen- Comité in eigendom overgedragen. Zouden deze stroken inderdaad worden bebouwd, dan zou het Treslong-terrein aan het oog worden onttrokken. De demonstra tietuin zou daardoor geheel door bebou wing worden ingesloten, terwijl ze in het andere geval als een park midden in de gemeente zou liggen. Waarschijnlijk zal men de gemeente Hil legom, op welke wijze staat nog niet vast, waarborgen willen geven, dat deze perce len niet voor bouwterrein kunnen worden gebruikt. Zou de Alg. Vereniging een dergelijk be sluit nemen, dan zou ze, althans princi pieel, recht doen aan de gemeente Hille gom, waar men zich grote offers en veel heeft getroost om, toen de Alg. Vereniging in de nood zat, een schitterend aanbod te doen.1 Of de gemeente Hillegom met deze vergoeding genoegen zal nemen, blijft na tuurlijk de vraag. De instanties, hierbij be trokken, wensen zich vooralsnog hierover niet uit te laten. N.S.B.-burgemeester werd na de bevrijding mishandeld De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof heeft Zaterdag de doodstraf ge- eist tegen de 59-jarige P. H. O., gewezen burgemeester van Alblasserdam. „Ik geloof niet. dat ik teveel zeg als ik beweer, dat van alle NSB-burgemeesters deze verdachte wel tot de ergste misdadi gers behoort", zeide mr. J. Donker in zijn requisitoir. „Wij mogen echter niet uit het oog ver liezen. dat er dingen met deze man na de bevrijding zijn gebeurd, die niet deugen. Het staat vast. dat hij zeer zwaar mishan deld is, begrijpelijk, maar volkomen on toelaatbaar. Twaalf B.S.-ers zijn daarvoor krijgstuchtelijk gestraft. Verdachte heeft storm gëzaaid en een orkaan geoogst. Ik stel de doodstraf voor, maar er is een com pensatiemogelijkheid, daar hem van over heidswege groot onrecht is aangedaan. Zo zou hij misschien nog zijn leven aan het wangedrag van de B.S. te danken hebben". PROF. DR. H. J. LAMéRIS OVERLEDEN. In de leeftijd van 76 jaar is overleden prof. dr. H. J. Laméris, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en gedu rende vele jaren chirurg aan het Acade misch Ziekenhuis aldaar. Prof. Laméris heeft op chirurgisch gebied naam gemaakt. Hij werd in 1902 in Utrecht privaat-docent voor de propaedeutische chirurgie, nadat hij te Gent tot doctor was gepromoveerd. In 1906 werd hij tot hoogleraar benoemd. PRISMAKIJKERS THERMOMETERS HYGROMETERS (vochtmeter) BAROMETERS Fa. )OH M. SCHMIDT BARTELJORISSTRAAT 21 - HAARLEM TEL. 11057 (Adv.) 29. „Dit gaat er lelijk uitzien," dacht Bulk, die hun kracht nodig om de ladder zwevende te zich met een anvstio opzicht aan de ladder vast. houden, zodat Bulk er tenminste niet vandoor kon gaan. „Moet ik hier blijven staan, tot ik in een moutzak veranderd ben?" klaagde de pro fessor. „Wanneer men politie nodig heeft, is zij uit vissen. Hè, wat is dat zwaar, we moesten dat ding eigenlijk maar loslaten" Dommel voegde de daad bij het woord en liet de lad der schieten. En Panda, met een heel verbaasd gezichtvolgde zijn voorbeeld. „Ja, we moesten zich met een angstig gezicht aan dc ladder vast klemde. ,J*laar waait eens, ik heb die ge- dachtenmachine in mijn zak. daarmee kan ik ze dwingen, dat ding los te laten Ah ik er maar bij kan komen Met enige moeite slaagde hij er in, het instrument uit zijn zak te halen en op het knopje te drukken. De professor en Panda merkten hier niets tui». Ze al I die ladder maar laten gaan," beaamde hij. Doch op hetzelfde ogenblik ging hem plotseling een licht op. „Pak beet!" schreeuwde hij. „Het is een truc! Die schurk werkt met de gedachten- machine. die heeft hij ook nogdat icas ik helemaal vergelen." Maar het was al te laat. Het ene ogenblik van weifeling was voldoende geweest. De ladder was met een slag terug- gezwiept en Bulk lag beneden op straat. l\ i eu we Uitgaver Slavenjacht in de Soedan: Ja Bongaarts; Uitgeverij „De Sleutel" HaarlemAntwerpen. Nederland heeft sinds de oorlog nog steed geen ruime sortering jeugdschrijvers van lie kaliber, dat Dick Trom onsterfelijk en d zeven jongens en hun oude schuit onverge telijk maakte. Veel is er gepubliceerd e: veel moest te licht bevonden worden op d balans der critiek. Jan Bongaarts, die enig hoopvolle inleidende accoorden aan zijn lite raire lier ontlokte, schijnt niet meer op oude hoogte terug te kunnen komen: verhaal uit het zwarte werelddeel is qt historie goed en ongetwijfeld boeiend." ma; Bongaarts hakt er zo wonderlijk met de pe in om. dat het de lezer soms voor de ogt gaat schemeren. Een ongelukkige, die iets u zijn keel ..worgt", is een beklagenswaard maar binnen de perken «-an het mogelyl blijvend schepsel, een beweging, die mg onder ogen ziet wordt al een vrij twijfg achtige 'manipulatie, maar als ge uw bloe eigen vrienden grijnzend in een val laat lopg en dan bedoelt, dat niet de vrienden, maa gijzelf grijnst, wordt het geloof aan df schrijvers taalkennis enigszins aan het wa kelen gebracht. Wellicht hadden deze e legio andere f juten met één keer rust: overlezen voorkomen kunnen worden. De band der bandelozen: Ha: Pennarts, Uitgeverij A. Voorhoef Rotterdam. Dat door de jeugdauteurs meer dan vroegs aandacht wordt besteed aan maatschaopg lijke vraagstukken, welke het opgroeiend kind raken, kan slechts verheugend steir, men. Wanneer men een uitgever aantreft, di een complete serie boeken op de marl brengt, waardoor verschillende schrijver van enige importantie de gelegenheid kri] gen, deze gerichte materie te verweven mg de romantiek van de generatie, die nu nq zweeft tussen servet en tafellaken, kan mei zulk een idee zonder voorbehoud toejuichei De eersteling in deze ree.ks is dan band der bandelozen", een wat vreemde tilt voor dit hartige jongensboek van Penparii waarmee de schrijver de jongelui ten tone! voert, die straks door andere auteurs- op hu verdere tocht door het leven zullen worde gevolgd. Het centrale probleem is dat van de b; roepskeuze en al tipt Pennarts dit onderwe: slechts terloops aan, hij weet toch voortreffc lijk de leef-maar-raak mentaliteit van na t oorlog der gemiddelde HBS'ers te beschri; ven en met deze bandeloze club van negï wordt de lezer middenin de sfeer van zij eigen schooltijd terug gehaald. De strekkit van dit eerste boek is positief „de jeu; van onze tijd zal er ook wel komen" hc~ wel de belevenissen van het stel van IV i eerlijkheidshalve niet altijd een hoge graa van innerlijke beschaving krijgen aangemg ten. Juist om deze openhartigheid en de ve: kwikkende HBS-humor. waarmee het ve haal werd opgezet, belooft deze eerste spro: naar de nieuwe horizon alle goeds voor c toekomst. Het zou jammer zijn, wanneer c rest van de serie wegens haar behandelir door andere schrijvers, zich niet aan sluiten bij de geslaagde „ouverture". C. Icke tekende voor de „Band der delozen" pretentieloze maar vlotte en vasi heerlijk-nonsensikale krabbels. J. F MIEP KOOKT graag af en toe eens eci extra stevige pot, vooral als de kou zich gelden. Zy kreeg van Mevr. Lolgcring-Hillebratii een recept voor BOERENKOOL 1 kg. boerenkool, 11'4 kg. aardapp., 100 g: vlugkokende gort, zout, 40 gr. boter, rook worst. Stroop de kool van de bladnerven, ws ze, kook ze gaar in water en zout. Laat uit lekken en maak ze fijn. Doe de geschild aard., de gewassen gort. de kool met wa water en zout in de pan. Leg de gewasse worst boven op Laat alles pl-m. 30 min koket Neem de worst uit de pan, voeg boter to: als de stamppot niet te vochtig is en stam; alles dooreen. Gort in boerenkool is een ouderwets middel Zij maakt de wat stugge en droge kool mal en smakelijk. Na boerenkool met worst past een fris nage recht Gebraden appelen of appelcroquan! appelmoes, een appelschotel, gesmoorde appe len of macaroni met appelen zouden hier op hun plaats zijn. Publ. Centr. Bur. d. Tuinbouwveilings (Adv Bolwerk. Het Sovjet-Russische persburea: Tass meldt uit New York, dat een tal deskundigen onder leiding van Fine chef van MacArthur's economisch1 bureau in Japan, te Washington is aan gekomen met het plan om Japan ttf „een bolwerk van anti-communisme'- maken. Kerstmis. De bewoners van West-Berlij: krijgen met Kerstmis 25 gram koffie e: 100 gram versnaperingen. Op de suiker bon zullen zij 200 gram echte thee e: op de broodbon 300 gram gedroogd! vruchten kunnen kopen. Dienstplicht. Te Athene zijn twee diens', plichtige burgers die zich op onwettig wijze van die dienst hadden vrijge kocht, door de militaire rechtbank te dood veroordeeld. Acht andere bij dez zaak betrokken personen zijn veroor deeld tot gevangenisstraf. Eén krees levenslang. Gezagr. Dr. Edward- Strecker, een Ameri kaans psychiater, heeft gezegd maarschalk Stalin in zijn jeugd va zijn vader een brute -behandeling hee.' moeten hebben ondervonden en dat e overeenkomst bestaat tussen de jeugd ervaringen van Stalin, Hitler en Mus solini. Hij verklaarde dat de drie noemde mannen allen „geleden hebbe onder liefdeloos bruut gezag en sterke mate aan hun moeders geheet geraakten". Dr. Strecker vroeg zich of „het rigoureuze vaderlijk gezag deze mannen een afkeer kan hebbe: opgewekt van alle gezag buiten he hunne". Carrière. De 28-jarige vrachtauto-chauf feur Arthur Semanoe te Wiesbaden heeft aan de arbeidsbeurs medegedeeld dat hij zijn baantje wenst neer te le? gen ojn koning te kunnen worden Semanoe, een kleurling, heeft namelijl bericht ontvangen van zijn grootmoedei koningin van een Afrikaanse stam de vroegere Duitse kolonie Togoland dat zij zich te oud voelt om nog lange haar millioenen onderdanen te regeren Arthur Semanoe wordt nu als troon opvolger verzocht huiswaarts te keren Arthurs vader is destijds door zij: grootvader, die toenmaals koning was van Togoland, op twaalfjarige leeftij- naar Duitsland gezonden om ervarin gen op te doen. Hij huwde er een Duits! vrouw en uit dit huwelijk werd Artha geboren. Arthur diende in het Duits leger. Tijdens de oorlog stierf zijn vadc waardoor hij troonopvolger werd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2