Chefara ae 4 BOEKEN Berlijners doorstaan vastbesloten alle beproevingen der blokkade c ru* P. G. M. Ottolini Mistig Europa Hoe is - wetenschappelijk bezien - de stand van zaken in het aardstralen vraagstuk) I. Th. KORT De loonbelasting iKTin WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 .HAARLEMS DAGBLAD 3 „Russen zelf zullen tenslotte hef gelag betalen" Steeds meer begrip Voor de Westelijke bezetters 11e 9 ru zen (Bijzondere correspondentie) „Ondanks de blokkade blijft Berlijn het centrum van Duitsland en met grote be langstelling volgen de Duitsers alom in den lande de ontwikkeling van het politieke jpel, waarvan hun hoofdstad het slacht offer is". Aldus kolonel I. C. Edwards van de „In formation Services Division" der Britse be zettingsautoriteiten te Berlijn in een onder houd met enige Nederlandse journalisten, die in de afgelopen 14 dagen op uitnodiging van de Britse regering een oriëntatiereis hebben gemaakt door de Britse en Ameri kaanse zones. Zijn opvatting werd door uit latingen van talrijke geallieerde autoritei ten en Duitse politici bevestigd. Overal in Duitsland heeft men de grootste waar dering en sympathie voor de 2V2 millioen Berlijners van de geblokkeerde sector, die, eensgezind en vastbesloten, bereid zijn de rware beproevingen van de komende win ter te doorstaan. Een nieuwe, lange winter. Door de Slechte kolenpositie is de gas- en electriciteitsvoorziening beperkt tot twee uren per dag. De meeste Berlijners hebben nog geen kolen ontvangen en voor waar dit wel het geval is. bedraagt de toewijzing glechts een paar briketten of enkele schep pen steenkool. In het algemeen verwacht men, dat het sterftecijfer in de komende maanden aanzienlijk zal stijgen. De arbei ders zullen na gedane arbeid geen warmte vinden in hun donkere woningen. Zij zullen de trieste, koude Berlijnse winter moeten doorworstelen, zonder aardappelen, vrijwel ïonder warme maaltijden en zonder zich ooit behoorlijk te kunnen verwarmen. Steeds nieuwe plagerijen. De anti-Russische gezindheid, zo werd van vele zijden aangevoerd, neemt van dag tot dag toe en ondanks de gematigde cri- tiek, die sommige Duitse politici op de Brit- ge en Amerikaanse bezetters oefenen, over heerst bewondering en waardering voor hetgeen gedaan wordt om de druk, veroor zaakt door de blokkade, te verminderen. De Berlijners hebben een onbeperkt ver trouwen in de Westelijke bezettingsmach ten en doorstaan liever alle beproevingen die hen te wachten-staan dan zich te stellen onder de leiding van communistische be windvoerders. Sedert het begin van de blokkade hebben de Russen telkens nieuwe „plagerijen" be dacht om de situatie nog onaangenamer te maken. Hierbij aldus de zegsman be wandelen zij steeds de „legale weg", on uitputtelijk in het uitdenken van nieuwe, hinderlijke maatregelen. De politie werd gesplitst in Westelijke en Oostelijke, de brandweer volgde en nu staat weer de scheiding van de tramdiensten op het pro gram. Indien deze wordt doorgevoerd, zul len er nieuwe moeilijkheden ontstaan, om dat er meer dan 100.000 arbeiders uit de Oostelijke sector in West-Bèrlijn werken en omgekeerd. Russische boomerang. In Berlijn meer nog dan in West-Duits- land zijn de partijen bereid tot vérstrek kende toleranties jegens elkander om een sterk front te vormen tegen de druk uit het Oosten. De Duitse partijleiders geloven echter, dat er na de winter ook bij de Rus sen begrip zal dagen voor de noodzaak van een regeling der Berlijnsè kwestie. Er zijn naar hun oordeel politieke symptomen, die er op wijzen, dat de blokkade als een boo merang werkt en dat de Russen methun „kinderachtige politiek van hinderlijk ter gen" zich in de eigen vingers snijden. Voor zover het communisme nog aanhang heeft in Berlijn, zo zeiden zij, loopt deze met rasse schreden terug en dit geldt niet het minst voor de Russische sector zelf. De S.P. D,-leiders (socialisten) gaven te kennen, dat „het gedaan zou zijn met de Europese vrijheid indien de Britten en Amerikanen Berlijn thans aan de Russen zouden over laten." Ook de leiders der C.D.U. (Christliche Demokratische Union) bevestigden dat de geschillen met de S.P.D. worden verdron gen door de bereidheid samen front te ma ken tegen het communisme. Het drama der marken. Een andere moeilijkheid, waarmede de Berlijners te kampen hebben, is het geld. De Öostmark wordt ook in de Westelijke sector gebruikt. In de praetijk is de waarde van de Westmarkt echter bijna viermaal hoger dan die van de Oostmark. Vele on dernemers betalen gedeeltelijk in Oostmar ken en gedeeltelijk in Westmarken uit en hun arbeiders zijn niet in staat zich het allernoodzakelijkste aan te schaffen uit de winkels, die vrij goed gesorteerd zijn. Zwart toch billijker. In de Russische sector hebben de Russen „freie verkaufsladen" ingericht, waar de Duitsers zonder bon goederen kunnen kopen tegen prijzen die nog ver boven die Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Frans Hals: „Welkom, vreemdeling" «11e leeft., 2.30, 7.00, en 9.15 uiir. Rembrandt: „Hamlet", 14 j.. 2.30 en 8.00 uur. Palace: „Het Vergeten bruidje", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De dansinvasie", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: „De Zigeunerprinses", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De moord in het Lunapark", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. van de zwarte markt liggen. Een paar werkschoenen kost in zulk een winkel 120 180 Oostmarlc, de prijs voor deze schoe nen bedraagt op de zwarte markt (die ver boden is) 100120 mark. In de Brits- Amerikaanse sector kost een paar werk schoenen op vergunning 24 Westmark op de zwarte markt is de prijs ongeveer vier maal zo hoog. Een" en ander heeft tot ge volg, dat een handige zwarte handelaar steeds weer nieuwe kansen ziet, om profiterend van de koersverschillen tussen West- en Oostmark „goede zaken" te doen. De Nederlandse journalisten hadden tij dens hun verblijf in Berlijn gelegenheid zich door vele Britse autoriteiten over de talrijke problemen te laten voorlichten. In alle gevallen werd met waardering ge sproken over de houding der Duitsers in het algemeen en over die der Berlijners in het bijzonder. In hun verwoeste stad, waar een ongeschonden gebouw even zeldzaam is als een palmboom in de woestijn, slepen zij hun troosteloos bestaan voort, berüstend in het lot, dat zij nu, na de oorlog, ontketend door hun nationaal socialistische leiders, moeten dragen, ernstig strevend naar de wederopbouw van wat verloren ging, in grote vastbeslotenheid de Westerse tradi ties te handhaven en bereid hiervoor de zwaarsté offers te brengen. De ■„vrije winkels" in de Sovjetsector van Berlijn verheugen zich, zoals deze (oio van een der gelijk magazijn in de Frankfurlerslrasse aan toont, in eén grote belangstelling van de zijde der bevolking, maar de prijzen zijn zo hoog dat slechts weinigen zich de aangeboden artikelen aanschaffen kunnen. Passiespelen. ln 1950 worden weer pas siespelen te Tegelen opgevoerd. De voorbe reidingen beginnen reeds thans met een wervingsactie voor nieuwe acteurs, waarvoor voorlopig alleen personen geboren voor 1932 in aanmerking komen. Zij moeten inwoners zijn van Tegelen. Verschillende acteurs zul len een verklaring moeten tekenen, dat zij bereid zijn hun hoofdhaar en of baard te laten groeien met het oog op de rol, welke zij eventueel te vervullen zullen krijgen. De passiespelen 1948 werden door 125.000 personen van buiten Tegelen bezocht. Othellevisie. De Metropolitan-opera te New York heeft het seizoen geopend met een opvoering van Verdi's Othello. Voor het eerst in de geschiedenis van dit beroemde gebouw werd een opera per televisie uitge zonden. Naar schatting hebben twee millioen Lpersonen in New York, Philadelphia. Boston, '•Baltimore en Washington de opvoering kun- i nen volgen. Engagement. De Amerikaanse filmspeler en crooner Bing Crosby heeft een engage ment te Londen aangenomen. Als honorarium I is hem aangeboden 5000 dollar (ongeveer 12.500 gulden) voor elk der acht voorstellin- j gen. Dit is het grootste honorarium, dat ooit I een kunstenaar te Londen heeft ontvangen. Voor de serie voorstellingen, die waar- schijnlijk niet voor Kerstmis zullen worden I gegeven, zal de grote Emprcsszaal gehuurd worden, die ongeveer 9000 personen kan be- vatten. Import van Olifanten uit Spanje! /jy. prentenboek „Do Geschiedenis van het Olifantje Babar'1 k5# gebracht, thans wederom in herdruk verkrijgbaar. Sint Nicolaas 1948 zot tic grappige avonturen met tic koste- lijkc- tekeningen voort in In i nieuwe deeltje: ,.De Reis van Babar". Elk kind van 5— S jaar hoopt vurig deze olifant in zijn schoen te krijgen. Uw boekhandelaar bezorgt U deze aardige surprise! Rillerig? Verkouden? Neem. JM 't TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 o. (Adv.) „DE BOEKPERS" t/o Gerzon Gr. Houtstraat 55-57 tel. 19397 Volksconcert der H.O.V. Het vrij goed bezochte volksconcert, onder leiding van Kees Hartvelt, werd geopend met de steeds boeiende ouverture van Weber's Freischiitz, Er zat stemming en vaart in de vertolking. Daarna kreeg men. met André Jurres als solist, liet piano-concert van Grieg te horen. Dit is voor velen een lievelingsstuk, om het lyrisch element dat er in domineert, en om de harmonisch en orchestrale kleur die dit karakter dient. Het zijn kwaliteiten die opwegen tegen een minder sterke con structie en tegen de afhankelijkheid althans in het eerste deel van Schu mann. Het is wel eigenaardig, dat" Grieg's concert pas dertig jaar nadat het geschre ven werd, plotseling een grote populari teit begon te verwerven 'omstreeks 1900 en deze lang heeft behouden; een dank baar stuk is het gebleven. Over de uitvoering van ditmaal kan ik niet geestdriftig zijn. André Jurres, Jlie nochtans enkele jaren geleden bij zijn de- buurt zulke goede virtuose indrukken ves tigde, vooral als Liszt-vertolker, toonde ditmaal in zijn spel en houding een zo danige krampachtigheid, dat men in hem de onbevangen vlotte virtuoos met roman tische allures van vroeger, helemaal niet meer herkende. Het was voor Hartvelt een toer om gelijk met de solist uit te komen, en dat mislukte dan ook herhaaldelijk. Het mooiste van Grieg's opus hoorden tenslotte in het korte obligaat voor cello solo in II en in het zangthema voor fluit in III. De Symphonie van Franck, kwam on danks een paar ontsierende vlekjes het peil van de avond niet weinig verhogen. Wel zou men Hartvelt een bezieling willen toewensen, die het minder in het opvoe ren van het tempo zou zoeken dan in har telijke lyriek en verfijning en egalisatie van de orchestrale timbres; maar de eer komt hem toe, dat hij het werk technisch stevig in elkaar weet te zetten. En in zo'n scherpe tekening krijgt men wel niet de volledige Franck, maar toch iets zeer bij zonders van hem, dat zijn kunst en vooral zijn kunnen verduidelijkt. JOS. DE KLERK. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden op Don derdag 2 December in de Vleeshal te Haarlem: Ven tot en met Veu en in het Uit- reiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede: O en P. Toen Ottolim binnen kwam Stapte Dickens er uit.... Nu is het St. Jacobs Godshuis een 'heel ander gebouw. Maar er zijn in stad en om geving nog honderden huizen, winkels en ge deelten van woningen, die Ottolini een mo dern of.... oud-Hol lands stempel kan geven. Ottolini verbouwde „de Open deur", het Middenstandsbureau, vele winkels, villa's etc. etc. En bij menige schouw van Ottolini wor den thans Sinterklaasliedjes gezongen. Vraagt inlichtingen bij De mist in West-Europa heef-t ook Dins dag nog op vele plaatsen vliegtuigen op de grond en zeeschepen voor anker gehouden; het spoorwegverkeer ondervond hier en daar eveneens grote vertraging. Op de Parijse vliegvelden Orly en Ie Bourget was alle luchtverkeer afgeldst. Ook de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. had alle diensten gestaakt. Naar Reuter uit Washington seint, vormt de' Europese mist een belemmering voor het werk aan het Atlantic Pact. De instruc ties voor de vijf ambassadeurs der West- Europese Unie in de Verenigde Staten zijn per koerier onderweg; deze instructies worden thans niet eerder dan over een dag of twee in Washington verwacht. De besprekingen zullen hoogstwaarschijnlijk niet vóór de volgende week beginnen. Het vertrek van de „Queen Elizabeth" is voor de zevende maal uitgesteld. Ook gis termorgen belette de dikke mist het schip de haven van Southampton te verlaten. Het oponthoud heeft de maatschappij tot nog toe meer dan 300.000 pond sterling ge kost. Voor de monding van de Nieuwe Water weg lagen talrijke schepen te wachten om binnen te komen. Uitsluitend kustvaar tuigen hebben Dinsdagmiddag met succes geprobeerd tussen de pieren te komen en in de loop van enkele uren zijn er twintig naar Rotterdam opgestoomd. EngelandZwitserland uitgesteld Het Zwitserse voetbal-elftal, dat vandaag tegen Engeland in het veld moet treden, is Dinsdag op het vliegveld van Hurn in Hampshire aangekomen; hun Skymaster was hierheen gedirigeerd, omdat de lucht haven Northolt dicht zat. Ook boven Hum was het zicht overigens maar matig, zodat het toestel met behulp van radar moest landen.' De trein, die de Zwitser.s ver volgens naar Londen moest brengen kwam aldaar met drie uur vertraging aan. Londen zelf was Dinsdag gedompeld in de zwaarste mist van de laatste jaren. De Engelse Football Association heeft beslist, de wedstrijd eerst Donderdag te doen spelen. De mening van de Geneeskundig Inspecteur van de volksgezondheid voor Noordholland In aansluiting op ons onderhoud, dat wij met de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, over aardstralen hadden (men zie ons' nummer van Woensdag jongstleden), vroegen wij de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Nonrdholland, dr. A. r. N. de Groot, naar zijn mening. Het is juist zo begon deze dat ik sceptisch sta tegenover de aardstralen- theorie. Voor zover mij bekend zijn hier te lande tot dusverre nog geen wetenschap pelijke verhandelingen over dit onderwerp verschenen. Daarom wacht ik mij ervoor mij reeds nu een positieve mening te vor men over deze materie. De ervaring heeft mij geleerd voorzichtigheid te betrachten bij mijn oordeel over zaken, die weten schappelijk nog niet voldoende tot klaar heid zijn gebracht. Wanneer men mij een veertig jaar geleden verzekerd zou heb ben door het draaien aan een knopje van een klein kastje op hetzelfde ogenblik te kunnen beluisteren wit in Amerika werd gesproken, zou ik wellicht hebben ge meend dat de zegsman ontoerekenbaar v/as. Daarmede zou ik deze man, zoals de prak tijk van de radio nadien heeft geleerd, groot onrecht hebben gedaan. Sinds ik mij hiervan bewust ben gewor den sta ik op het standpunt nimmer de mo gelijke waarde van een theorie te ontken nen, hoe onwaarschijnlijk die ook moge lijken, totdat ik hiertoe mag besluiten op grond van gefundeerde onderzoekingen. Dat wil echter niet zeggen, dat ik een der gelijke theorie maar accepteer omdat nog niet bewezen is in hoeverre ze waarde heeft of niet. Integendeel. Zo is dan ook mijn standpunt ten opzich te van de aardstralen-theorie, waarvan mo- geluk is dat „iets" bestaat, maar waarom trent tot dusverre nog niets wetenschappe lijk vaststaat. Tot nu toe is het werken van de wichel roedelopers, die zich bezighouden met het experimenteren op aardstralen, geheel bui ten enige controle om geschied. Behoor lijke critiek is op dit werk nimmer geleverd kunnen worden; wetenschappelijk staat niets vast. In dit stadium is het voorbarig proeven, waarbij de mens als lijdend voorwerp is betrokken, uit te voeren. Dit klemt te meer omdat door proeven op plant en dier, waardoor tevens de factor suggestie geheel wordt uitgeschakeld, de waarde van deze theorie zowel critisch als wetenschappelijk kan worden nagegaan. Medewerking bij het Zandvoortse expe riment heb ik dan ook zeker niet toegezegd: bij de voorbereiding ben ik niet gekend; de wijze, waarop het is uitgevoerd geeft het een wellicht ongewild officiëel cachet; de manier, waarop aanvankelijk in enkele bladen hierop is gereageerd, heeft zeker niet mijn instemming. Wel heb ik aanvaard het aanbod na af sluiting van dit „onderzoek" de daaruit te voorschijn gek'-men „gegevens" te ont vangen teneinde daardoor zo mogelijk enig eigen inzicht te krijgen in hetgeen hier is geschied. Hiervan zal dan afhankelijk zijn in hoeverre ik mij nader in deze materie zal kunnen verdiepen. Van mij is primair uitgegaan de sugges tie streng wetenschappelijk gecontroleerde experimenten met planten te doen geschie- 1 den, zo mogelijk in nauwe samenwerking Neon-reclamestandaards in étalages Uit een ons ter inzage gegeven brief van het Directoraat-generaal van de Energie voorziening blijkt, dat het winkeliers is toegestaan in de uren dat de étalagever lichting mag branden ook de zogenaamde neon-reclamestandaards te ontsteken, welke in de étalages geplaatst zijn. Het gebruik van neon-buitenverlichting is ech ter verboden. De heer C. J. Toesct is vandaag veertig jaar in dienst bij P.T.T. De jubilai-is is werk zaam bij ^de besteldienst te Haarlem. EEN MOOIE COLLECTIE HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT (Adv.) met b.v. de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en met andere wetenschappelijke centra, waarbij ik b.v. denk aan de Bilt. Al naar de uitkomsten van dit soort proe ven zullen vervolgens mogelijk experimen ten op bepaalde dieren kunnen plaats vin den. Voorwaarde hiervoor echter zal o.a. die nen te zijn, dat tijdens de duur van deze onderzoekingen elk experimenteren met medische achtergrond, althans in het open baar, achterwege blijft. Proeven, waarbij ziekten van de mens zijn betrokken, moeten vooralsnog als praematuur worden beschouwd niet alleen, doch bovendien als uitermate gevaarlijk voor de Volksgezondheid. De praktijk heeft, dit laatste reeds duidelijk aangetoond naar een zeer deskundig specialist mij nadruk kelijk verklaarde. Reeds is voorgekomen, dat patiënten, in volledig vertrouwen op „uitschakelen van de invloed van aard stralen", nalieten de normale wegen tot het herkrijgen van hun gezondheid in te slaan en daartoe pas overgingen toen de tijd verstreken was, waarop nog enige kans op resultaat hiervan mogelijk zou zijn. Wanneer iemand in deze periode, nu de wetenschap zich nog niet over de aardstra len heeft uitgesproken, besluit bed of stoel te verplaatsen, waardoor hij niet langer blootgesteld zou zijn Shn de inwerking van de stralen, is hiertegen geen bezwaar. Mits en hierop moet ik met klem de nadruk leggen dit slechts als zeer bijkomstig wordt beschouwd en hierdoor niet wordt nagelaten voor de klachten allereerst de hulp van huisarts of specialist in te roepen. Op dit moment is het onjuist hoe men persoonlijk ook over aardstralen moge den ken dat officiële functionarissen zich qualitate qua inlaten met experimenten op dit gebied. Het publiek toch ziet hierin maar al te licht een officiële sanctie en gaat daardoor een zekere waarde hechten aan een theorie, die nog wetenschappelijke gronden mist. Naast de mening over aardstralen staat echter nog een andere kwestie. Die van de mogelijkheid een eventuele invloed van deze stralen op een of andere wijze teniet te doen. Deze twee onderwerpen staan op een ge heel verschillend plan in dier voege, dat allereerst dient uitgemaakt te worden wel ke waarde is te hechten aan wat men noemt „aardstralen" en dat pas daarna aan de orde kan worden gesteld het vraagstuk hoe men deze mogelijkerwijs zal kunnen „afschermen" Helaas blijkt maar al te zeer, dat beide onderwerpen door de beoefenaren van de aardstralen-theorie te zeer worden vereen zelvigd. Naar mijn mening is ook dit onjuist en levert het een belangrijk bezwaar op bij het op juiste wijze doorgronden van dé moeilijke vraagstukken, waarvoor dit nog onvoldoende doorgronde terrein ons plaatst. Trambotsing te Lisse Dinsdagmiddag half drie had in het buurtschap de Engel een trambotsing plaats die, gezien de ernstig beschadigde voor- balcons der beide wagens, nog goed is af gelopen, daar geen persoonlijke ongeluk ken voorkwamen. Het tramverkeer onder vond belangrijke vertraging. De vermoedelijke oorzaak der botsing is dat de bestuurder der tram uit Leiden door een onveilig signaal is gereden. Haarlemse Inspectie over verzoeken tot vermindering Alle toegestane verminderingen van de Loonbelasting vervallen met 31 December aanstaande. Ieder die in aanmerking meent le komen voor een vermindering moet daarom uit drukkelijk vragen bij de belasting-inspec tie. Volgens de wet kan men voor vermin dering van belasting in aanmerking komen op de volgende gronden; a. Uitgaven tot voorziening in levens onderhoud van ouders, schoonouders, eigen kinderen, schoonkinderen, pleegkinderen, broers en zusters, zwagers en schoonzus ters. (Dit geldt niet voor kinderen waar voor reeds aftrek genoten wordt.) b. Buitengewone kosten van ziekte, in validiteit, sterfgeval en dergelijke van de werknemer en de onder a. genoemden. (De vrouw van de werknemer wordt met in de wet genoemd, maar wordt daaronder toch ook gerekend. Deze aftrek wordt evenwel alleen toegestaan indien deze extra uitgaven tenminste 1/10 van het ge schatte loonbedrag uitmaken). c. Premiën van lijfrenten (levensverze keringen vallen hier niet onder). d. Kosten van opleiding of ouderwijs voor meei'derjarige kinderen onder de 25 jaar. Voorts heeft de minister nog ter aanvul ling van de wet bekend gemaakt dat onder de aftrek ook vallen reis- en/of verblijf kosten veroorzaakt door de huidige wo ningnood. Op de Inspectie der Belastingen te Haarlem deelde men ons mede, dat hierbij ook weer geldt, dat de reis- of de verblijf kosten ten minste 10 procent van het loon bedrag moeten bedragen. Beide uitgaven bij elkaar tellen mag niet. Iemand die eén geschal loon van 40 heeft komt dus pas in aanmerking voor aftrek als hij tenminste 4 uitgeeft aan extra-reiskosten. In het algemeen vallen de forensen bui ten deze regeling. Iemand die altijd in een andere plaats gewoond heeft dan waar hij werkte, kan nu niet zeggen: ik heb de laatste tijd moeite gedaan om te verhuizen, maar dat is mij door het huizentekort niet gelukt, dus heb ik ook aanspraak onder die bijzondere regeling te vallen. De bijzondere regeling geldt alleen voor gehuwden die 4000 of minder per jaar verdienen. Als een werkgever de reiskosten betaalt, mag een werknemer natuurlijk geen aan spraak maken op aftrek. Verder zijn er in de wet nog regelingen opgenomen over aftrek voor beroeps- en verwervingskosten. Daarin is evenwel geen verandering gekomen. Voor iedere „loon trekker" wordt reeds 100 afgetrokken voor beroepskosten. Iemand moet dus uit deze hoofde meer dan 100 uitgeven om voor aftrek in aanmerking te komen. Indien een handelsreiziger een vergoe ding voor reiskosten krijgt, heeft hij geen recht op aftrek, ook niet al komt hij aan die vergoeding te kort. Een uitzondering maakt het als de vergoeding, die de werk gever geeft, slechts als een gedeeltelijke tegemoetkoming is bedoeld. Dr. Max Euwe bezoekt IJsland, Noord- en Zuid-Amerika Tot de passagiers, die Dinsdag op Schiphol wachtten, om naar het buitenland te vertrek ken. behoorde ook dr. Max Euwe, die een tournée naar IJsland en Noord- en Zuid- Amerika zal maken. Dr. Euwe had geluk, want het enige vliegtuig, dat van Schiphol vertrok, was hel KLM-vliegluig voor Kopen hagen. De schaker reist van Kopenhagen door naar IJsland, waar hy een aantal séances zal geven en deel zal nemen aav een zeskamp met de sterkste schakers van IJs land Omstreeks Kerstmis is hij in New York, waar hij deelneemt aan een tienkamp, waar voor onder andere hebben ingeschreven Firté. Najdorf. Denker en Steiner. Na afloop daarvan zal dr. Euwe vermoedelijk nog enkele séances geven. o.a. in Detroit en daar na doorreizen naar Curacao. Van Curacao uit vertrekt hij naar Brazilië en dan gaat hij naar Mardel Plata in Argentinië, om deel te nemen aan het jaarlijkse tournooi, dat daar gehouden wordt. Dr Euwe verwacht om streeks April 'of Mei weer in ons land terug te zijn. De kleine wereld Rookridtlers Zie ons hier zitten met zijn dertigen. Wij proberen een wedstrijd te winnen, wij trachten elkander voorbij tc streven in een spannende match. Ge moet niet den ken dat het een gemakkelijk karwei is, al kunnen wij er bij blijven zitten. Want de concurrentie is zwaar en het komt op milimetertjes aan. Dit is een wedstrijd voor mannen met temperament. Het is een strijd met het vuur, die de gemoederen verhit dat de vonken er af vliegen. Het is een rookwed- strijd. Ge kunt er min over denken, maar dat komt dan omdat ge niets weet van de dra matische elementen die zulk een rookwed- strijd in zich bergt. Maar wij met zijn dertigen wij weten er alles van. Wij zouden dé romantiek en de opwinding van zulk een vuurgevecht niet willen ruilen met de in ons oog zo saaie en lege bele venissen van wielrenners of voetballers of autocoureurs. Wij, bedaagde mannen, die de ontroeringen der jeugd hebben afge zworen en de zeepbel van de liefde en de hartstocht allang geleden hebben zien uit eenspatten, beleven in onze rookwedstvijd, de edele sport van het edele kruid, dat gene wat een mens op onze leeftijd maar kan wensen te beleven. Het is voor u misschien niet gemakke lijk te begrijpen, maar ge zoudt dat eens zelf moeten ondergaan. Stel u voor: Dertig mannen, bezield met de vaste wil om als triomfator uit de strijd te voorschijn te stappen, treden aan in gesloten gelid. Met ondoorgrondelijke gezichten, die niets ver raden van de slimme tactiek en de ver rassende methoden die de rokers straks zullen volgen, nemen zij hun sigaar in ontvangst. Met kennersblik taxeren zij het bruine monster en zij wegen het op de hand. Dan komt het positiekiezen. Met een natte vinger omhoog gestoken onder zoeken zij de atmosfeer. Tocht het hier niet teveel? Is er niet te weinig luchtcir- culatie? Hoe is de thermiek? Zijn er geen verraderlijke onder- of bovenstromingen waarmee rekening moet worden gehou den? Naar welke kanten straalt de kachel in het lokaal haar grootste warmte uit? Hoe zijn de stoelen gebouwd? Kan men er achteroverliggende de juiste helling in bereiken? Want een rookwed^lrijd, lezers, heeft twee belangrijke détails: Men moet niet alleen trachten de aspunt der ver- gloeiende sigaar heel te houden tot het biltere peukje, doch tegelijk ook zo lang mogelijk er over doen. Wie zijn sigaar laat uitgaan valt uit en gaat wanhopig gestemd figuurlijk langs de wegberm zitten pein zen over zijn tekort geschoten talenten. Wie zijn aspunt laat vallen, valt zelf ook. Hij kan gaan zitten treuren over zijn ner vositeit, die hem de nodige handvastheid ontnam. Zo gaat dat. Het is een heroïke strijd. Zoals bij de honderd meter hardlopen de start het halve werk is, zo is de start in een rookwedstrijd zo goed als beslissend. Zie die hulpeloze amateurs, wier sigaar scheef brandt en die moeten spurten om haar aan te houden, waardoor zij in tijd nood komen. Zie die doodsbleke gezich ten, wanneer het wanhopigste getrek zelfs geen rookspiraalje als een speldeknop meer te voorschijn brengt. Zie die taaie, onver schrokken mannen in tranen uitbarsten, wanneer een onverwachte en niet gepa reerde luchttrilling de lange aspunt omver maait. Dat, lezers, zijn dramatische mo menten. Op zulke ogenblikken voelt men de grootheid van de Olympus herleven in bet eeuwige vuur van dertigisigaren. Der tig mannen staren naar het gloeiende hart van hun strijdwapen. Zij houden dat hart brandende met alle vezels van hun stoere lijf. Laat de jongeren dan maar plezier hebben in het gloeiend houden van echte harten. Wij wagen ons daar niet meer aan. Wij weten hoe gevaarlijk men daar zijn vingers aan kan branden. Wij branden onze vingers liever aan het miniscule peukje dat wij overhouden van onze si gaar, hel glorieuze teken onzer aanstaande overwinning. Er zullen mensen zijn die zullen willen protesteren en zeggen: Dat is allemaal overdreven, wij doen ook wel eens mee aan zo'n wedstrijd, maar wij hebben van dat alles niets gemerkt. Kijk, die men sen kunnen hun protest voor zich houden. Zij zijn de amateurs, wij de professionals. Zij zijn beginnelingen en jammerlijke sukkelaars, wij de.doorgewinterde, beziel de en wetenschappelijke kunstenaars der Sigaar. Laat ze maar komen: Wij roken hen van de sokken met een glimlach. L* Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan HAARLEM Cl BARTEU0RI55TR.2 Ttt. lïOOa JLUJELIER-tlORl.OGER la DEN HAAG SPUISTRAAT 12 Prof. dr. O. de Vries overleden Na een langdurige ziekte is te 's-Gra- venhage overleden prof. dr. O. de Vries. Gedurende 21 jaren werkte prof. De Vries in Nederlands-Indië en wel als schei kundige aan het proefstation voor tabak te Klaten, als directeur van het Centraal Rubberstation en van het proefstation voor rubber te Buitenzorg. In de jaren 1928 1930 was hij bovendien buitengewoon hoogleraar in do scheikunde aan de ge neeskundige hogeschool te Batavia. Na re patriëring werd prof. De Vries hoofddi recteur van het Rijkslandbouwproefsta tion voor Akker- en Weidebouw te Gro ningen, later van het Rijkslandbouwproef station en Bodemkundig Instituut aldaar. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jan Johannes Blom Jr., grondboorder. eerst wonende te Haarlem. Duvenvoordestraot 28. thans in het woonschip „Margaretha". liggende aan de Schalkwijkerweg bij de Houtzaagmolen. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fcrwerda. Curator: mr mej. M. van Beek, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: H. A. Huinink, schoenmaker, wonende te Haarlem, Doel- slraat 22 rood. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur tc Haarlem. M. Kooren, kachelsmid, wonende te Heem stede, Wilhelminaplein 12. Curator: nu- B. W. Stomos advocaat en procureur tc Haarlem. p kocpm-", -nn-mdc tc Haarlem, Ly.ge r-- ...-••■i 4. Curator, mr. J. Verlooy, l advocaat en procureur te Haarlem. I

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5