Haarlems Dagblad Doe het beter Op het vliegveld van Hsoetsjou krioelt het van vluchtelingen Leider van het N.AT. voor het Mof Belangrijke toenadering tussen Engels en Frans standpunt 63e Jaargang No. 19107 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin, 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 2 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ^prcrtitc tlaarlcmertic Courant (Knno i6<>6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem RITCHIE CALDER heeft in de World Review (geciteerd door de Kern) ge schreven over Sir John Bo^d Orr, de direc teur-generaal van de F.A.O. Deze drie let ters betekenen: Food and Agricultural Or ganisation Voedsel en Landbouw Orga nisatie. Sir John Boyd Orr is een oude, Is stoere Schot? Hij is medicus geweest in een zieken'huis in Glasgow, maar heeft dat be roep al vóór de eerste wereldoorlog opge geven omdat hij de oorzaak zelf van vele kwalen der armen, namelijk ondervoeding, wilde bestrijden. Langdurige studie van voedingsleer en arbeid in een laboratorium 2an de universiteit van Aberdeen leidde tot de stichting van het Rowett Research In stitute. Hij onderzocht de voeding van de bevolking in Groot-Brittannië en bracht daarover een ontstellend rapport uit, dat lot onvoldoende voeding van de helft en bepaalde ondervoeding van tien procent concludeerde. Ondanks veel bureaucratisch verzet Calder komt telkens terug op.de tegenstand, die deze energieke bestrijder van misstanden bij de bewandelaars der afgebakende paden ontmoette zette hij koppig door. Een commissie van de Volken bond ging tenslotte in verscheidene landen een onderzoek instellen. In de Verenigde Staten bleek dé toestand overeenkomstig met de Britse te zijn, in sommige landen erger. Tijdens de tweede wereldoorlog ont brak hij (men had hem niet afgevaardigd) een door president Roosevelt belegde conferentie te Hot Springs, die ten doel had „vrijdom van gebrek". De Britse bu reaucratie had zijn opvattingen als niet- orthodox afgekeurd. Maar er was een film, die de uitwerking van zijn plannen voor een wereld-voedselorganisatie weergaf; hij verscheen op het doek en zijn enthousiast betoog wekte een ovatie. Bijna had men hem nog weggehouden van de conferentie !n Quebec (in 1945) waarop de F. A. O. ge sticht werd. Hij was geen lid der Britse delegatie, maar de Labour-regering nodig de hem tenslotte als technisch adviseur uit. Hij was geen Brits candidaat voor de func tie van directeur-generaal, maar de con- ferentie benoemde hem tenslotte toch met algemene stemmen. Orr slaagde erin 58 landen bij de F.A.O. te betrekken. Hij redeneerde dat, als er be hoorlijk betaald werd om voedsel te pro duceren voor duizend millioen ondervoeden, luizend millioen boeren in staat zouden zijn industriële producten te kopen, waardoor men uit een vicieuze cirkel in een spiraal naar welvaart zou geraken. De bureau craten, zegt Calder, zullen hem opnieuw voor de voeten lopen, want hij betoogt nu dat de mensheid binnen vijf-en-twintig 3t jaar voor een ongèkende ramp zal staan als de huidige bevolkingsgroei der wereld voortduurt cn er niet naar gestreefd wordt bijtijds braakliggend en verwaarloosd land te bebouwen. Dit wordt hem niet goed aan gerekend. Het belangrijke is de verhou ding tot Rusland. Neen, zegt Orr, het be langrijke is niet het diplomatieke gehar rewar. Honderdduizend tractors vormen een deugdelijker antwoord aan het commu nisme dan honderdduizend kanonnen. In de meeste landen is datgene, wat commu nisme heet niet anders dan de stem van de honger. Een gezamenlijke voedsel-politiek, die pal staat tegen de bedreiging van het gehele menselijke ras, kan tegenstrijdige Ideologieën tot elkaar brengen. Zo schetst Ritchie Calder deze man, die hij als „een profeet tegen bureaucraten" aanduidt en wiens geluid in een Ameri kaanse radio-rede is erkend als „de eerste kosmische stem na Roosevelt". Hij ziet de dingen in het groot en hij wil oorzaken wegnemen inplaats van gevolgen bestrijden. Het vervullen van menselijke noden vergt meer dan alleen de voedselvoorziening, al is zij een punt van primair en overwegend belang. Maar op mannen als deze kan de wereld haar hoop stellen, als zij hun volle jkans krijgen. Mannen als Orr worden ook Vereist om oude staatkundige grenzen te 'overwinnen en een geheel te maken, dat sterker en veel hechter is dan een At lantisch Pact, slechts aan militaire maat regelen gewijd en slechts belichaamd in de zwakke verbinding van een verdrag. Het is deze plaats herhaaldelijk betoogd: de Westerse democratie moet het vooral in de eerste plaats zoeken in verbetering van zichzelf. Zij moet nieuwe vormen zoe ken en zich daarmee vernieuwen en ver sterken. Zij moet haar bevolkingen moge lijkheden, kansen, een levenstaak schenken en haar niet opgesloten houden in een ver ouderde staten-organisatie vol remmen en hinderpalen. Zij moet de noden dier bevol kingen, in materiële maar ook in geestelijke zin, wegnemen. Het laatste is niet minder belangrijk voor een menswaardig bestaan, want de mens moet zijn waarde voor de samenleving erkend zien en dus zijn kans krijgen die te tonen. Inplaats van op de Russen af te geven kan men beter in eigen tekortkomingen voorzien. Waar faalt de defensie tegen de „koude oorlog"? Op hec punt der eigen gebreken. I-Ietgeen het Wes ten zich voortdurend dient voor te houden is: Doe het beter. Beter dan zij. R. P. Arrestatie van Sjarifoeddin en Soeripno bevestigd Omtrent de arrestatie van Sjarifoeddin en Soeripno meldt Aneta nader, dat beiden op de beboste berghellingen nabij Klamboe, 20 km ten Noordwesten van Poerwodadi, Werden gevangen genomen. De zuiverings actie tegen de volgelingen van Sjarifoeddin in dit gebied is practisch geëindigd, aldus Antara. Sjarifoeddin en Soeripno trachtten door moerassen en alang-alang-velden te ontkomen, doch zij werden gevat door de republikeinse troepen, die hen uit het Westelijk gelegen gebied van de status-quo l(jn achtervolgden. Sjarifoeddin was ge kleed in pvjamajas en sarong en ging bar revoets. Hij was ongeschoren en hij hinkte. Sjarifoeddin, die een pistool bij zich droeg, verklaarde dat hij niet van plan was ge weest naar het Nederlandse gebied over te steken, doch dat hij als handelaar vermomd naar Solo en Djokja had willen terugkeren. Beide communistische leiders zijn thans onder militaire bewaking gesteld en be vinden zich te Koedoes. Het stoffelijk overschot van Moeso, de leider van de staatsgreep te Madioen, is heden op verzoek van de bevolking van Madioen gecremeerd, aldus Antara, die radio-Madioen aanhaalde. Duizenden heb ben deze crematie bijgewoond. Zoals be kend, werd Moeso op 31 October te Pono- rogo gedood. Paniek en tragiek in China Het middelpunt van de verwarring en chaos waarin Noord-China door de over rompelende communistische opmars ïs komen te verkeren, wordt gevormd door het vliegveld van Hsoetsjou, een mieren nest van doorelkaar krioelende burgers en soldaten, die een uitweg zoeken en de ver trekkende vliegtuigen bestormen. De toe stellen die op het vliegveld dalen met een lading rijst voor de bevolking, worden door honderden handen in een oogwenk gelost, doch voor de rijst heeft niemand belang stelling. Als de toestellen leeg zijn, loopt men elkander onder voet om een plaatsje in de cabine of de bagageruimte te bemach tigen en op die manier te ontkomen aan het communistische regiem, dat zijn greep steeds verder uitstrekt en de stad Hsoetsjou thans volkomen beheerst, ofschoon de troe pen der communisten nog niet in de stad zelf zijn binnengetrokken. De overgebleven regeringstroepen worden met alle moge lijke middelen geëvacueerd of zoeken een heenkomen op eigen gelegenheid. Zij ma ken van hun wapenen gebruik om een plaats in de vliegtuigen te bemachtigen en op het Hsoetsjouse vliegveld spelen zich tragische tonelen af. Daar stijgen vliegtui gen op met spartelende figuren van vluch telingen hangend aan de uitsteeksels van het toestel. Draaiende propellors slaan mensen dood die proberen de toestellen te naderen en- in hun angst niet het gevaar zien. Piloten van vliegtuigen die uit de lucht de drukte en het paniek op het vlieg veld zien, gooien hun ladingen neer op de mensenmenigte en maken rechtsomkeert, uit vrees dat hun machine bij een landing zal worden beschadigd. In Hsoetsjou zelf is een klein garnizoen achtergebleven, om de voornaamste diensten voor veiligheid en voedselvoorziening te verrichten, doch hét aantal soldaten is te gering en alles loopt spaak. De ziekenhuizen liggen vol gewon den die onvoldoende verzorging krijgen en het naderende kanonvuur der communis ten, die weinig moeite hebben zich een weg in de richting der stad te banen door de gedunde gelederen der nationalisten, ver volmaakt de angstepidemie die zich van de bevolking meester heeft gemaakt. Intussen stromen overgebleven troepen der regering naar het Zuiden om te worden ingeschakeld bij de verdediging van Peng- poe, het laatste bastion voor de hoofdstad Nanking. Het moreel dezer troepen is ech ter zeer laag en htfti uitrusting heeft veel geleden bij hun vlucht uit de hel van Hsoetsjou. In Nanking heerst een algemene angst stemming, die zich uit in massale vlucht. Niemand verwacht dat Pengpoe zal behou den blijven en het lot der hoofdstad is vol gens de overheersende mening reeds'be zegeld. Niettemin organiseert de regering rond en in de stad een verdedigingsstelsel, nadat zij haar bureaux naar Kanton heeft geëvacueerd. Een deel van de benedenstad van Sjang hai is Woensdagavond gedurende vijf uur .door een sterke politiemacht afgezet ge weest. Men zag koelies, dié zware kisten uit de „Centrale Bank van China" over brachten op een schip. De Amerikaanse consul-generaal te Sjanghai heeft de Amerikaanse onderdanen gewaarschuwd, dat het Zaterdag vertrek kende troepen transportschip „Anderson" de enige door de regering beschikbaar ge stelde evacuatiemqgelijkheid zal zijn. Koele ontvangst van mevrouw Tsjang in Amerika De Amerikaanse pers reageert koel op de aankomst van mevrouw Tsjang Kai Tsjek, zo seint Reuter. Ook de ontvangst van of ficiële zijde was koel. Er is geen onderhoud gearrangeerd met de minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, die zich thans in het ziekenhuis bevindt, noch met de onder-minister Lovett. Haar naam kwam niet voor op de be- zoekerslijst van president Truman. Mevrouw Tsjang, die hulp komt zoeken voor de terugtrekkende troepen van haar man, legde geen enkele verklaring af. Men meent, dat zij zulks pas zal doen na be sprekingen met Amerikaanse functionaris sen. Men verwacht echter algemeen, dat haar verzoek om hulp bij deze functionaris sen geen weerklank zal vinden. Beneluxi jeugdherbergen De besturen van de jeugdherberg-ver enigingen van België, Nederland en Luxemburg zijn op het kasteel Huizingen nabij Brussel in congres bijeen geweest. Tijdens de conferentie werd besloten pogingen te doen om het net van jeugd herbergen in de drie landen te coördineren. Bij de regeringen zal erop worden aan gedrongen de moeilijkheden, die zich voor de leden der jeugdherbergverenigingen in de drie landen voordoen op financieel ge bied, te verminderen. Groot belang wordt gehecht aan de belofte der drie regeringen met betrekking tot de culturele accoorden tussen de lage landen. Syrische regering afgetreden Het Syrische kabinet onder leiding van Mardam Bey is afgetreden. In Damascus zijn Woensdag ongeregeld heden voorgekomen, waarbij op de politie geschoten werd. Maandag werd een alge mene staking afgekondigd en gedemon streerd voor on middel ijk hervatting van de vijandelijkheden in Palestina. De zitting van het parlement is verdaagd. AFP meldt nader, dat de voormalige president van de republiek, Hasjem Atassi, met de vorming van een nieuwe regering is belast. De Universiteit van Parijs heeft aan enkele buitenlandse geleerden ere-doctoraten verleend. Tot de aldus onderscheidenen behoorde ook de Leidse hoogleraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. E. Gorter. Tijdens de erepromotie. Van links naar rechts de professoren Fernand Visscher (Rome), Chavez (Mexico), Jones Clark (Columbia), Dos Santos (Lissabon), Pauling (Californië), Maiuri (Napels), Drummond Londenen Gorter (Nederland) „Vreugde en Arbeid" kostte millioenen Winston Churchill die Dinsdag 74 jaar ge worden is, verheugt zich nog steeds in een bijna spreekwoordelijk geworden vitaliteit. Daags voor zijn verjaardag nam de Britse oud-premier in Kent nog aan een zware jachtrit deel. Voor de vierde kamer van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof stond van morgen de 57-jarige H. J. Woudenberg, vóór de oorlog procuratiehouder van een IJmuider visexportbedrijf, terecht. Woudenberg, die lid van de N.S.B. en onder meer kringleider van IJmuiden en lid der Tweede Kamer was geweest, was ten laste gelegd, dat hij op 15 Juli 1940 uit handen van Seyss Inquart een benoe ming tot commissaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen met de daar van deel uitmakende vakorganisaties, stichtingen en instellingen had aanvaard en in die functie het N.V.V. had geliqui deerd, waarbij hij alle bestaande rechts geldige statuten, reglementen en bepalingen terzijde had gesteld, de toenmalige be stuurders had verwijderd en er in het alge meen toe had meegewerkt de Nederlandse vakbeweging dienstbaar te maken aan de wil der Duitsers en de verwezenlijking van de nationaal-socialistische Arbeids front-gedachte had voorbereid en gepro pageerd. In vakbewegingskringen was er voor deze zaak grote belangstelling. In de ge tuigenbanken zaten onder meer de heren Kupers en A. Vermeulen, respectievelijk voorzitter en secretaris van het N.V.V., A. C. de Bruin, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, A. Stapelkamp, de vroegere voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond en enkele functionaris sen van Het nationaal-socialistische „Neder lands Arbeidsfront". De verdachte gaf de feiten op een inlei dende vraag van de president grotendeels toe, doch maakt bezwaren tegen de con clusie, dat hij dit alles gedaan had om de vijand te helpen. „U heeft toch maar gezegd: we moeten allemaal meewerken dat Duitsland de oorlog wint", repliceert de president. De heer E. K u p e r s is de eerste getuige, die gehoord wordt. „Ik begreep al spoedig na Mei 1940 dat er wat gebeuren zou. Het Naar Europese eenheid Op het ogenblik vergadert te Parijs de door de ministers van de Brusselse Allian tie ingestelde commissie ter bestudering van vraagstukken met betrekking tot een nauwere Europese eenheid kortweg ge- n'oemd de „commissie voor Europese een heid". Deze commissie heeft zich in de eerste plaats bezig te houden met het zoeken naar overeenstemming ten aanzien van de weg, die gevolgd moet worden om te komen tot een Europese voorlopig nog West- Europese unie in de ware zin des woords. Een politieke eenheid dus, geba seerd op het federatieve beginsel, waar van de bestuurslichamen een deel der na tionale souvereiniteiten zouden moeten overnemen. Het Franse voorstel, gedaan tijdens de laatste vergadering der Allian tie-ministers, dat de bijeenroeping van een vergadering opperde welke de instelling van een gezamenlijk parlement zou moe ten voorbereiden, ondervond toen tegen kanting van Engelse zijde. De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken voelde meer voor een consultatieve raad van vijf, 'die door de regeringen zou worden aange wezen. Thans meldt Reuter uit Parijs, dat de commissie voor Europese eenheid een for mule uitwerkt om deze twee standpunten te combineren. Engeland heeft zich bereid verklaard mede te werken aan de voor bereiding van een Europees parlement., in ruil voor de toestemming der andere vier tot oprichting van een consultieve raad van vijf ministers. Deze twee voorbereidende instituten een raad van ministers en een parlements vergadering zullen dus de twee pijlers moeten worden waarop uiteindelijk een volledig Europees bestuurslichaam zat moeten worden gebouwd, een bestuurs lichaam waarvan zowel wetgevende als uitvoerende bevoegdheid uitgaat en dat dus zal moeten bestaan in een Europees parlement en een federale regeringsauto riteit. De combinatie van de Engelse en Franse standpunten betekent een belang rijke stap naafr de verwezenlijking van de Europese politieke eenheid, al zal moeten worden afgewacht hoe de détails luiden van het gecombineerde voorstel, dat thans in de commissie wordt geformuleerd en een dezer dagen waarschijnlijk als een definitief nieuw voorstel ter tafel zal komen. S.S.-officieren in actie Te Wenen is officieel door de Britse auto riteiten medegedeeld, dat op last der Britse bezettingsautoriteiten door de Oostenrijkse politie in de Britse bezettingszone twee per sonen zijn gearresteerd. De arrestatie is ge schied onder omstandigheden die het dui delijk maakten dat de twee mannen gege vens verzamelden omtrent Britse militaire eenheden en dat zij handelden op last van een Oost-Europese mogendheid. De gearresteerden verklaarden vroegere Duitse officieren van de Waffen S.S. te zijn. Een nieuw arbeidsveld is gevonden door een bende Engelse dieven, die loodbedekking van de daken stelen. Hoofd van een „Dienststelle", een zekere Helmich, kwam mij allerlei inlichtingen over de vakbeweging vragen en vertelde dat er zeker geen stakingen mochten uit breken. Men hoorde een paar weken niets meer van de Duitsers, doch in Juli wilde Helmich „wel eens kennis maken met het hoofdbestuur van het N.V.V.". Op die ver gadering werd kort en goed meegedeeld dat de leiding van het N.V.V. niet voldoende waarborgen bood om met de Duitsers sa men te werken en dat Woudenberg tot commissaris werd aangesteld. De functio narissen moesten blijven: bedanken zou be schouwd worden als een Duits vijandige daad. De secretaris de la Bella Werd ge arresteerd en is later in een concentratie kamp overleden". In Februari 1941 werd de heer Kupers met andere bestuurders in verband met de Februari-staking gearresteerd, doch hij kon niet vertellen of de verdachte hierin de hand had gehad. De getuige bevestigde, dat het vermogen van de drie vakcentrales van 50 millioen tot 36 millioen door de liqui datie was geslonken. „Heeft u enig idee. waar dit geld geble ven is?" vroeg de advocaat-fiscaal mr. A. I-T. van der Veen. „Er is op een krankzinnige wijze bij het N.A..F. met geld gesmeten; het zou mij niet verwonderen als „Vreugde en Arbeid" alleen al millioenen heeft ge kost", meende de heer Kupers; „admi nistratie en toezicht waren bepaald onvol doende". Na enige aarzeling geeft de verdachte toe: „Ja, op een gegeven ogenblik was de organisatie topzwaar", waarop de presi dent. mr. L. P. N. A. Ruys, concludeert: „Ja. als men ineens vijftig millioen in han den krijgt, dan kan men gemakkelijk royaal zijn. U had geen bekwame mensen en zelf was u ook niet bekwaam". En als Woudenberg hiertegen protesteert zegt mr. Ruys lichtelijk geïrriteerd: „U was zelf ook niet zo zuinig; de vakbondbestuur ders hadden vroeger f 4600.per jaar en u nam 17000.met nog elfduizend gulden aan representatiekosten!" Waarop de verdachte antwoordt: „In het zakenleven had ik dat ook verdiend". Mr. Van der Veen: „Over sociaal gevoel gesproken!" De secretaris van het N.V.V. de heer Ad. Vermeulen had als bestuurder van de vroegere Nederlandse Vakcentrale ook be zoek gehad van Helmich. In September 1940 volgde een fusie met, het N.V.V. en sinds dien werd ook in de bij de N.V.C. aange sloten bestuurdersbonden getracht het lei dersbeginsel door te zetten. Vakbewegingen „liepen leeg" De heer Vermeulen verklaarde voorts, dat het N.V.V, vrijwel „leegliep", zoals dat ook hij de Katholieke en de Protestantse vakbeweging het geval was. Het Neder lands Arbeidsfront recruteerde zijn leden vooral uit de voordien ongeorganiseerde arbeiders aan de Wehrmachtswerken. Deze werden er veelal toe geprest. Voorzover valt na te gaan, had het N. A. F, 35.000 leden, het N.V.V. had er in Mei 1940 ruim 300.000. Dat „Nederlands Arbeidsfront" werd op 1 Mei 1942 tijdens een groot feest in het Concertgebouw ingesteld, nadat de Duitsers duidelijk was geworden, dat via de oude vakbewegingen er voor hen toch niets te bereiken viel. De getuige had echter voordien Wouden berg gewaarschuwd dat, indien het N.A.F. werd opgericht, de Nederlandse vakbewe ging uiteen zou vallen. De verdachte was daar aanvankelijk zelf ook van overtuigd. „Hij ging uit", zo besloot de heer Ver meulen, „van een bepaald ideaal, dat niet het onze was en dat parallel liep met de Duitse belangen". De voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging de heer A. C. de Bruin kwam eveneens in 1940 in contact met de Dienststelle-Helmich. In het begin kon men vrij gewoon doorwerken, tot Wouden berg in Juli 1941 tot commissaris werd be noemd. De fusie met het N.V.V. werd toen opgedrongen. De heer De Bruin werd met zijn medebestuurders afgezet en hun werd letterlijk de deur van het Bondshuis gewe zen. ,;We kregen ternauwernood de tijd onze boel bij elkaar te pakken'". Op dezelfde dag ging het bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond precies zo. Slechts 5 procent van de leden bleef. Ook de heer A. Stapelkamp, de oud voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, vertelde dat zijn organisatie aanvankelijk alleen een „Beobachter" kreeg, die slechts interesse had voor grote financiële transacties. Het C. N. V. werd een jaar later geliquideerd. De bezittingen gingen, zoals ook met het R.K.W.V. het geval was, naar het N.A.F. De getuige K. G. 'Obink, belast met de liquidatie van het N.A.F., gaf een inzicht in de financiële manipulaties van deze in stelling. Voor de juistheid van zijn gege vens kon hij niet instaan, omdat het N.A.F. steeds weer andere boekhoudsystemen had gevolgd, zodat er niet wijs uit te wor den was. Volgens zijn globale schatting is er van de bezittingen der vakbonden onge veer 30 procent verloren gegaan. „Maar er was toch een vordering op de Nederlandse Staat en op het Duitse Ar beidsfront", wierp Woudenberg tegen, waarop de getuige droogjes antwoordde: „Het is niet waarschijnlijk dat deze ooit betaald zullen worden". De getuigen Mannoury, De Ruyter, Ren- gelink en. Jansgen waren in 1941 door de Duitsers gearresteerd, verdacht van het beramen der Februari-staking. Wouden berg stond bij de uitgang van het N.V.-ge bouw, volgens een der getuigen „glim lachend, toe te zien hoe wij werden wegge bracht". Later was er een copie van een brief ge vonden, door Woudenberg aan een Duitse "autoriteit geschreven, waarin hij op de anti-Duitse houding van deze vakbonds bestuurders wees. Nadat Woudenberg zich tevergeefs aan de verantwoordelijkheid van deze brief had trachten te onttrekken, schorste de presi dent de zitting. Deense politie op het spoor van valse-muntersbende De Deense politie is op het spoor geko men van een valse-muntersbende, die reeds enige jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop bracht. De valse dollars werden opgemerkt door een deskundige van de Deense nationale bank, die verklaarde, dat het geld ternau wernood van echte dollars te onderschei den is. De bende werd volgens het Deens pers bureau Rilzau niet alleen reeds jarenlang door de Amerikaanse politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen onder meer van Nederland en België. In Kopenhagen werd een rubberhandelaar gearresteerd, die verklaarde dat hij van twee buitenlanders, met wie hij door be middeling van een lid van het personeel van de synagoge te Kopenhagen in contact was gekomen, 4400 dollars had gekocht voor 35.000 kronen en eerst later ontdek te, dat zij vals waren. De beide buitenlan ders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zwe den öm de andere biljetten daar van de hand te doen. Zij waren in het bezit van Nederlandse passen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen Oorspronkelijk voor twee dames waren uitgegeven en dus vals waven. Vermoedelijk bevindt zich de druk kerij, waar de dollarbiljetten worden ver vaardigd in een Zuid-Europese staat. Het A.N.P. verneemt dat sinds 28 No vember twee Deense politiebeambten in Den Haag hebben vertoefd om contact op te nemen met Nederlandse politie-auto- riteiten. In Den Haag is namelijk de In ternationale Falsificatierecherche geves tigd. Het wordt hier te lande niet uitgesloten geacht dat de valse dollars afkomstig zijn uit Duitse of Oostenrijkse kampen voor „displaced persons" of zelfs, dat het hier restanten betreft van de grote voorraad valse dollarbiljetten, die Himmler indertijd heeft laten drukken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek hier te lande ingesteld. Het woord is aan Montesquieu: crkelijk jierant tv oef lel ijke voor niet hij ffie hem ver- De een oorlog klaart, maar hij die hern onvermij delijk maakt. Prijzen van gebouwd onroerend goed vrij Met ingang van de volgende week Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 5 December 1948 op grond van een beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting door de prijzcnburcaux voor on roerende zaken voor verkoopstransacties betreffende gebouwde eigendommen, onge acht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal wor den afgegeven. De regering heeft deze maatregel geno men omdat onder de huidige omstandig heden kan worden verwacht, dat zich op dit gebied geen prijsexcessen meer zullen voordoen. Tevens wordt gerekend op het inzicht van kopers, die, wetende, dat de controle op de huurprijzen nog lang ge handhaafd zal moeten worden, zich zullen onthouden van het betalen van prijzen die niet evenredig ziin aan het met de beleg ging te verkrijgen rendement. Onvoldoende rendement als gevolg van een hoge aan koopprijs kan nimmer een motief vormen voor het. toestaan van huurprijsverhoging. Mocht blijken dat de genomen maat regel tot een ongemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijsstop onverwijld weer van kracht worden verklaard. De opheffing van de prijsstop geldt uitsluitend voor gebouwd onroerend goed. Bouwterrein, landbouw- en woeste gron den, bossen, alsmede bij de uitoefening van het landbouwbedrijf behorende gebouwen blijven volledig onderworpen aan de con trole van de prijzenbureaux. Engeland verlengt de diensttijd De Britse minister van Landsverdediging Alexander, heeft in het Lagerhuis het debat over de verlenging van de dienstplicht van 12 tot 18 maanden geopend met de ver klaring, dat het aantal dienstnemingen in het beroepsleger sinds het einde van de oor log „buitengewoon hoog" is geweest. Van Mei 1945 tot einde October 1948 ziin 246.775 vrijwilligers genoteerd. Er dient thans ge rekend te worden, aldus betoogde de minis ter, met eventuele nieuwe militaire ver plichtingen gezien de gebeurtenissen op Malakka en het verloop van de Chinese crisis. „De conservatieve partij verleent aan de .regering haar volledige steun wat betreft een diensttijd van .18 maanden," zo ver klaarde Churchill die na de minister het woord kreeg. Een voorstel van „Labour-rebellen" tot verwerping van het wetsontwerp tot ver lenging van de diensttijd werd verworpen met 338 tegen 51 stemmen. Het wetsont werp van de regering werd daarna aan vaard. „Vrijheden van de mens" De sociale commissie der UNO heeft na maandenlange discussies een nieuw „hand vest voor de vrijheden van de mens" aan vaard. Dit handvest roept de gelijkheid van alle mensen uit, zonder onderscheid naar ras, kleur, sexe, taal, godsdienst of politieke overtuiging. Niemand mag willekeurig ge arresteerd of verbannen worden of onder worpen worden aan marteling, onmense lijke behandeling of onmenselijke straf. Ieder mens heeft het recht van bewegings vrijheid binnen de grenzen van zijn land en het recht in andere landen asyl voor vervolging te zoeken. Huwbare mensen van verschillende sexe hebben het recht te trouwen zonder be perkingen betreffende ras, nationaliteit of godsdienst. In het handvest wordt vrijheid van meningsuiting en vredelievende ver gadering voorgestaan, voorts de vrijheid van godsdienst en van vrije verkiezing. Volgens de verklaring heeft ieder recht op de nationaliteit van zijn land en het gelijke recht openbare functies uit te oefe nen in zijn land. De wil van het volk, zoals die in perio dieke en eerlijke verkiezingen tot uiting komt, is de basis voor het gezag. Ieder heeft het recht te werken met ge lijke betaling voor gelijk werk en het recht op bescherming tegen werkloosheid. Arbeiders mogen vakverenigingen stich ten en zich bij vakverenigingen aansluiten. Zij hebben recht op een redelijke arbeids tijd en óp periodieke betaalde vacanties. EX-BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT VEROORDEELD Het Bijzondere Gerechtshof tc Utrecht veroordeelde J. G. H.. voormalig burge meester van Amersfoort, tot twaalf jaar met aftrek van voorinternering en ontzet ting uit de burgerlijke en militaire rechten voor het leven. Hem was nazifieering van het gemeenteapparaat, medewerking aan maatregelen tegen de Joden en bestrijding der illegaliteit ten laste gelegd. Vrijdag zal de brug over de Linge bij Beesd voor het verkeer worden opengesteld. Het betekent een belangrijke verbetering in de verbinding 's HertogenboschUtrecht. GELEIDELIJK ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige. In de kuststreken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Over het al gemeen wat mger bewolking dan van daag. Overwegend droog weer. maar later in het Westen van het land toe nemende kans op enige regen. Van nacht op sommige tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde of iets hogere tem peratuur dan vandaag. Zon op Maan op 3 December: 8.28 uur, onder 16.31 uur 11.43 uur. onder 18.23 uur I

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1