Milt c J M Vrouw bestal haar vriend en bekocht dat met de dood Ziekte int gezin Fel propagandist voor de „Nieuwe Orde" PANDA EN DE" GEDACHTENMACHINE Uitga Miep wild Britse verspberingspolitiek is strijdig me plannen der andere „Marshall-landen VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 VI Worsteling leidde vermoedelijk tof auto-ongeluk Toen in de nacht van 23 op 24 Sep tember een personen-auto op de Rijksweg van Den Haag naar Amster dam onder de gemeente Haarlemmer meer over de kop sloeg na enige vreemde capriolen te hebben gemaakt en toen de bestuurder bovendien naar sterke drank bleek te ruiken, leek dat op het eerste gezicht niet veel anders dan een van de vele ongevallen met dodelijk afloop de metgezellin van de bestuurder was naar buiten geslin gerd en onder de omvallende auto gekomen die aan misbruik van alcoholica te wijten zijn. Toch bleken er op de zitting van de arron dissementsrechtbank van gisteren waar de bestuurder, de 48-jarige Amsterdamse koopman E. F. M. S., terzake dood door schuld terecht stond, nog meer en wel zeer tragische facetten aan deze zaak te zitten. Naar verdachte verklaarde was hij de ochtend van de 23ste September per auto naar Schiedam gegaan om er een reke ning van tienduizend gulden te vereffe nen.'Hij was daarbij vergezeld van mevr. met wie, naar hij desgevraagd verklaarde, hjj reeds sinds twaalf jaar een verhouding had. Hij trof er de directie van de betrokken firma echter niet aan en besloot toen maar er een gezellige dag in Den Haag van te gaan maken. Na gedineerd te hebben begaf S. zich met zijn vriendin naar een dancing waar zij enige menthe-soda's dronken. Volgens de kellner van de dancing waren zij zeker niet sterk „onder de invloed" om een uur of twaalf vertrokken. Hij ver klaarde tevens, dat de vrouw gehuild had. Geld verdwenen Naar verdachte zei was de terugtocht naar Amsterdam toen onmiddellijk aan vaard. Wel had hij even moeten stoppen onderweg, maar dat had nauwelijks enige tijd in beslag genomen. Op ongeveer 7 km van Schiphol bemerkte hij echter ineens dat zijn tas, waar de tienduizend gulden in zaten verdwenen was. Hij schrok daar zo van dat hij onmiddellijk de steven wendde en de richting Den Haag weer in sloeg om te proberen zijn tas terug te vinden. Volgens verdachte had zijn vriendin toen gezegd, dat zij naar Amsterdam wilde en toen hij dat geweigerd had, zou zij heb ben geroepen: „Laat mij eruit". Aangezien verdachte er niets voor voelde de vrouw in het holst van de nacht op de eenzame weg achter te laten, was hij doorgereden, ook toen zij aan zijn arm begon te trekken. Worsteling Verdacht verklaarde dat hij door het verlies van zijn geld in paniekstemming was geraakt en dat zijn vriendin om voor hem toen nog onnatuurlijke reden daar eveneens in verkeerde. Hoe het ook zij, hij hield vol dat hij door de worsteling die plaats greep de controle over zijn wagen verloor met het gevolg dat deze in de berm raakte en over de kop sloeg. De vrouw stierf even later; verdachte kreeg een her senschudding. Naderhand werden in de mantelzak van het slachtoffer 9400 gulden gevonden, on getwijfeld afkomstig van het bedrag dat verdachte miste. Een ooggetuige vertelde dat vlak voor dat het ongeluk gebeurde de wagen sterk geslingerd had en met ongelijkmatige snelheid, variërende van 40 tot 100 kilo meter per uur had gereden. Wat onverklaard bleef was ten eerste wat verdachte tussen 12 uur en half drie, het tijdstip waarop het ongeluk gebeurde, had gedaan. Naar hij zeide had hij kalm aan gereden, maar twee uur voor Den HaagAmsterdam is nogal veel. Voorts bleef het raadsel, wat er met de ontbre kende zeshonderd gulden gebeurd is. Er gaat niets boven CUSTARD-MAIZENA De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00. en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Vrolijke klanken. 9.30 Koor. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Sinterklaasverhaal. 10.35 Voor continu-bedrijven. 11.35 Piano-recital. 12.00 Zangplaten. 12 30 Weerpraatje. 12.33 Dans- orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Nederlandse liederen. 14.20 Mu- sette-orkest. 14.30 Harmonie-orkest. 15.00 Brabants programma. 15.25 Residentie-orkest onder Jan Out. met Irma Bozzi, sopraan; 16.00 Veiligheid 16.15 Tango's en rumba's. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Orgelbespeling. 18.30 Strijdkrachten, Artistieke staalkaart. 19.30 „Wat doet de kerk?". 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Din gen van de dag. 20.20 Omroeporkest en om roepkoor. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 A.B.C -cabaret. 22.15 Licht ensemble. 22 40 The Ramblers. 23.15 Amusementsmuz. HILVERSUM tl. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13 00. 19:00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Opgewekte melodieën. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Notenkrakersuite, Tsjai- kofski. 9.35 Koor. 10.00 Voor kleuters. 10 15 Orkest en vocaal kwartet. 10.45 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Amusementsorkest. 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Piano-medley. 13.50 Film en toneel. 14.10 Paul Robeson. 14 20 Engelse les. 14 40 Kamermu ziek. 15.10 Muziekcursus. 15 30 Viool en piano. 1550 Voor arbeiders. 16.00 Promenade orkest. 16.30 „Schoonheid van het Grego riaans". 17.00 Wigwam. 18 00 Licht ensemble 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Platen 19 15 Man nenkoor. 19.33 Altvool en piano 20 05 Gewone man. 20.12 Platen. 20 20 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Licht orkest. 22.30 Ac tualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Strijkkwartet. De Officier \tin Justitie mr. B. v. d. Burg leidde uit het vieemdc rijden van ver dachte af dat hij we! degelijk onder de in vloed was geweest. Zelfs als er een wor steling heeft plaats gehad, ging dit naar zijn mening op omdat verdachte dan had behoren te remmen. Niettemin wilde hij de eventuele worsteling wel als verzach tende omstandigheid rekenen en hij eiste twee maanden hechtenis met een jaar in trekking van het rijbewijs. De raadsman betoogde dat het hoogst 'onwaarschijnlijk is dat wanneer verdachte onder de invloed zou zijn geweest, hij pas bij Schiphol plotseling met vreemde ca priolen op de weg zou zijn begonnen. Vol gens hem lag de oorzaak in de paniekstem ming van de verdachte en de daarop vol- •gende worsteling. Hij wilde niet remmen omdat hij er geen ogenblik aan denkend dat de vrouw hem bestolen had zijn vriendin niet alleen achter wou laten. Hij achtte grove schuld niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. Mocht de rechtbank tot een veroordeling willen komen, dan be pleitte hij de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen Stanley speelde Sinterklaas Sidney Stanley, de centrale figuur bij het onderzoek naar beweerde corrupte practijken op Britse regeringsbureaux, heeft Donderdag tijdens het getuigenver hoor verklaard op een diner aan Bevin twintig sigaren gegeven te hebben. „Ik verzocht hem echter niet aan de een of ander de oorlog te verklaren", voegde hij er aan toe. Verder verklaarde Stanley, dat hij John Belcher, de parlementaire secretaris van het depax-tement van Handel, een costuum had laten aanmeten nadat Belcher bij hem ge komen was en geklaagd had, dat hij geen behoorlijk pak bezat om mensen te ont vangen. Belcher had hem later het cos tuum terugbetaald. Stanley gaf toe betrokken te zijn ge weest bij een transactie voor de oprichting van een maatschappij waarvan hij een di recteursfunctie had aangeboden aan George Gibson, een der directeuren van de Bank of England, tegen een salaris van misschien tienduizend pond per jaar. Gib son had het aanbod echter afgeslagen, zeggende, dat hij reeds een regeringsamty bekleedde tegen vier duizend pond per jaar. Railbreuk was oorzaak van ontsporing bij Doetinchem Ingenieurs van de Nederlandse Spoor wegen hebben geconstateerd, dat de trein ontsporing bij Doetindiem te wijten is aan railbreuk. Tien minuttn voor het ongeval was nog een trein over de spoorbrug ge reden. De machinist van deze trein ver klaarde later,*dat er op de brug iets niet in orde was. Hij heeft daarvan bij aan komst aan het station Doetinchem- geen mededeling gedaan. H. J. Woudenberg „Een teruglopen van de oorlogspro ductie moet met alle macht worden tegengegaan", „Het Oosten is door de diepe edelmoedigheid van de Führer voor de Nederlanders opengesteld", „Ik ben zelf afgeranseld met mijn vrouw nu mag de W.A. slaan: laat zij raak slaan"', „Wat ik ga doen, ge beurt naar Duits model", „In de strijd om het Germaanse ras, is de W.A. gerechtigd iedere Jood een slag te geven", „De Joden zijn een minder waardig ras, een dissonant in de sa- •menleving". Ziedaar een £reep uit de tientallen re devoeringen, pamfletten, brochures en artikelen, die de leider van het „Arbeids front", H. J. Woudenberg, die gisteren voor het Amsterdamse Bijzondere Hof te recht stond, (het verslag van de ochtend zitting zie ons blad van gisteren) had uitgesproken of geschreven. Soms werden de vakbondbestuurders, die niet aan de „Nieuwe Orde" wilden meewerken, in Woudenbergs propagan distische orakeltaal, waaruit de president kwistig citeerde, bedekt of openlijk be dreigd, zodat mr. Ruys zichzelf met een .Dat is toch al te grof!" onderbrak; vaak ook waren zijn politieke voorspellingen en beschouwingen zo absurd, dat de advocaat fiscaal, mr. A. H. \%n der Veen een la coniek „O zo!" liet horen. Vooraf kwam in een uitgebreid getui genverhoor het optreden van de verdach te ter sprake bij de gelijkschakeling van een aantal Twentse vakbonden. Nadat gebleken was, dat ook hier de bestuurders zich tegen het drijven van Woudenberg en zijn veel fellere organisa tieleider J. Ph. van Kampen verzetten, volgde hun arrestatie en déportatie naar Oraniënburg. „Hoe zouden deze mensen toch gevan-* gen komen?" vroeg de advocaat-fiscaal, die het vreemd vond, dat er nooit eens een brief in het dossier lag, waarin de verdachte zijn relaties met de Duitsers gebruikt om een gearresteerde vrij te krijgen". Een andere getuige, een Amsterdamse timmerman, heeft Woudenberg eens in een particulier gesprek een „bons" genoemd. Dat kwam Woudenberg ter ore, die de SD ervan in kennis stelde. „Blootstellen aan opsporing en vervol ging door de vijand; artikel 26", conclu deert de president. De politieke vrienden van de verdachte hadden niet slecht gevaren bij zijn aan stelling tot Commissaris van het N.V.V. „Hij had een baan voor me", vertelt de 45-jarige nog gedetineerde J. Ph. van Kampen uit IJmuiden, „en het interes seerde de Duitsers alleen maar of ik hun taal beheerste". „Ik had geen werk, toen kon ik chef van de afdeling personeel wor den", verklaart getuige Ter Schiphorst en de N.S3.'er Alofs werd geroepen de fi nanciën te behartigen. Deze taxeert het verlies van de vakbonden op zeven mil- lioen gulden. „Hebt u er nooit eens aan gedacht, al dus mr. Van der Veen, dat.u maar be schikte over de kapitalen, die bij centen, dubbeltjes en kwartjes door de arbeiders bij elkaar gespaard zijn? Heeft u zich nooit eens ongerust gemaakt, dat u zo spoedig door de „poet" heen zou zijn?" De getuige heeft het „wel eens" met Woudenberg besproken. Overigens telde het N.A.F. volgens hem 270.000 leden, waarvan er 70.000 niet betaalden. Vier andere politieke delinquenten, waaronder de gewezen publicist G. J. Zwertbroek, komen verklaren, dat het Arbeidsfront niets uitstaande had met de Arbeidsinzet, Woudenberg had daar zelfs niets van willen weten. „A propos", merkte de advocaat-fiscaal op, voordat de president de behandeling tot 13 December schorste, „U bent tijdens uw detentie eens ontvlucht. Hoe noemde u zich ook al weer, toen u bij nog wat andere Wehrmacht-restanten werd aan getroffen?" En de man, die eens van Himmler een ere- pistool ontving, antwoordt: „Frdntenberg", waarop de advocaat-fiscaal zegt: „Fron- tenberg. sjonge, sjonge: Frontenberg. Dat zijn dan zo ongeveer de laatste woor den, die op de „wonderdraad" van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie worden vastgelegd. Waarna een zichtbaar vermoeide en gedeprimeerde verdachte wordt weggeleid. Ypenburg of Schieveen? Commissie zal trachten het probleem op te lossen Vier dagen achtereen heeft een groep journalisten op uitnodiging van het depar tement van Verkeer en Waterstaat een excursie gemaakt door ons land. Zij zijn geweest in het Westen, het Noorden en het Oosten, hebben de Westelijke havens be zocht en de Noordoostpolder en kennis ge nomen van de plaatselijke wensen en ver langens betreffende de Friese- en de Twentekanalen. Tot besluit van de excursie is er gelegenheid geweest om met minister Spitzen van gedachten te wisselen en hem vragen te stellen. De minister heeft een deel van die vragen beantwoord.'.en andere omzeild. Minister Spitzen heeft voor dit laatste tweeërlei excuus. Hij is nog maar kort in functie en heeft dus nog weinig tijd gehad om alle problemen te overzien. Hij staat bovendien voor de be handeling der begroting in de Kamer en zou door voorbarige mededelingen of voor spellingen wellicht critiek kunnen uitlok ken, welke zijn plannen en voorstellen niet ten goede zou komen. De minister deelde mede, dat het pro bleem inzake de vliegvelden Schieveen en Ypenburg zal worden onderzocht door een commissie van deskundigen en belangheb benden welke zeer binnenkort zal worden samengesteld. In die commissie zullen zit ting hebben vertegenwoordigers van alle betrokken departementen, alsmede van de gemeenten Rotterdam, Den Haag en Rijs wijk. De minister hoopt dat de commissie spoedig advies zal kunnen uitbrengen om trent de aanleg van een tweede luchthaven in het Westen. Uit deze verklaring blijkt, dat het niet juist is, dat de beslissing reeds ten gunste van Schieveen zou zijn gevallen. De minister verklaarde, dat enige grote waterstaatswerken op voltooiing moeten wachten. Werken als het Amsterdam-Rijnkanaal, de Friese en de Twentse kanalen, de tunne! te Velsen en ook de verdere inpoldering van het IJselmeer zijn stellig belangrijk. Dat er thans geen gelden op de begroting voor uitgetrokken zijn, vindt zijn oorzaak in de bijzonder moeilijke omstandigheden van het ogenblik. Wat de inpoldering betreft heeft de directeur van de Dienst voor de Noord oostpolder, dr. ir. S. Smeding, verklaard dat een deel van de cultuur-technische apperatuur van deze dienst binnen afzien- Schietpartij in Zaandam Woensdagavond kreeg de Zaandamse politie van de rijkspolitie in Alkmaar het verzoek een zekere De G. uit Alkmaar aan te houden, die met een auto op weg was naar Amsterdam. Omstreeks half een werd De G. bii de Hembrug aangehouden. Toen hij in het politiebureau opgesloten zou worden verzocht hij, even naar zijn auto te mogen kijken, waarin onderweg kort sluiting zou zijn ontstaan. Een agent ging met hem mee naar de binnenplaats, waar De G. plotseling een revolver uit zijn zak haalde en deze op zichzelf richtte. De agent belette hem te schieten en er ont stond een worsteling, waarbij de revolver tweemaal afging. De agent werd in het zitvlak en de arrestant in een zijner benen getroffen. Beiden werden echter niet ern stig gewond. De G. wordt verdacht van oplichting. rs. p$ ,00* bare tijd zonder emplooi zal komen als niet spoedig met verdere inpoldering (in dit geval van het Oostelijk deel van de Zuid oostpolder) kan worden begonnen. Hij ves tigde er daarbij de aandacht op, dat het verkrijgen van meer land uiterst urgent is, vooral met het oog op de voedselvoorzie ning. Bij Doesburg zal zo spoedig mogelijk een vaste brug worden gebouwd. Minister Spitzen heeft tenslotte meege deeld, dat er besprekingen aan de gang zijn om de Nederlandse scheepvaart in te schakelen bij het vervoer van Marshall goederen naar andere landen dan Neder land. Er is goede hoop. dat men tot be vredigende resultaten zal komen. 33. „Hij is hier wel geweest," meende Panda,laten hoekje. Hij had nog steeds de gedachten-1 de gedachtenmachine beveelt het je!" Bulk, die die met de agenten bezig was het oude huis. machine in de hand en keek er met een pein- zich intussen op de zolder van het oude huis waarvan ze de (U ur open hadden gevonden, te j zende uitdrukking naar. „Je bent dus hier in j verstopt\had. voelde ineens een rare kriebel in doorzoeken. „Ik heb zijn voetsporen in het stof huis, dievengebroed," mompelde hij, terwijl hij zijn benen. „Ik moest maar eens naar die ouwe gezien." „Burgers geen spoorzoekers,vond de op de knop van het instrument drukte. „Dan prof gaan kijken," zoemde het in zijn hoofd en commissaris, „laat politiewerk aan ons over." moest je eigenlijk maar eens hier naar toe verbaasd over zichzelf sloop hij naar beneden, Panda voelde zich beledigd en hield zijn mond. komen, zodat wij op alle dieven zout leggers. I langs de agenten en Panda heen, regelrecht Professor Dommel zat ondertussen in een ver-1 Kom hier naar toe,.kom hier naar toe.... inaar professor Dommel toe. Holland Festival 1949 Veelbelovend programma Het komende jaar zullen Amsterdam en I Scheveningen tussen 15 Juni en 15 Juli voor de tweede keer een feest der kunsten organiseren. Reeds#tijdens de bezetting werd de ge dachte geuit na de bevrijding door geza menlijke inspanning tot organisatie van één Festival te komen, waarin Nederland zou kunnen tonen welke zijn unieke plaats in de cultuurwereld is. Uit dit plan ont stond de stichting voor bijzondere kunst uitingen „Holland-Festival". Het Holland-Festival 1949 wordt geopend met een concert door het Concertgebouw orkest onder leiding van Eduard van Bei- num. Bovendien zijn Erich Kleiber en Pierre Monteux, die gedurende tien seizoe nen de concerten met andere dirigenten heeft gedeeld, als gastdirigenten uitgeno digd. Aan deze concerten werken mede solisten als Robert Casadesus, Kathleen Ferrier, Peter Pears en Arthur Schnabel. Benjamin Britten componeerde een nieuw werk voor solisten, koor en orkest, dat met medewerking van het Amsterdamse Toon- kunstkóor onder leiding van Eduard van Beinum zijn eerste uitvoering op een der concerten van het Festival zal beleven. Het Residentie-orkest dat in de hoofd stad een bijzondere reputatie verwierf, concerteert onder leiding van zijn dirigent Frits Schuurman. Als gastdirigenten zijn Leonard Bernstein en Carl Schuricht ge ëngageerd. De jonge Nederlandse Opera zal voor stellingen geven van Gluck's Orfeo en Mas senet's Manon onder leiding van Pierre Monteux, waaraan Kathleen Ferrier als gast zal medewerken. Het ensemble vpn de Weense Staatsopera brengt Mozart's Don Giovanni en Richard Strauss' Salomé. Bo vendien verzekerde de Wagner-Vereniging de overkomst van het beroemde Sadler's Wells Ballet uit Londen. Bijzondere toneel voorstellingen met medewerking van voor aanstaande Nederlandse kunstenaars en enkele buitenlandse ensembles staan even eens op het programma. De Nederlandse Bach-vereniging zal tijdens het Festival niet alleen de uitvoering van Bach's Hoog mis in de prachtige Oude Kerk van Naar- den geven, doch tevens een aantal cantates van Bach en, in de Oude Kerk te Amster dam. Bach's Kunst der Fuga. Ook voor de kamermuziek heeft men de medewerking van de beste Nederlandse ensembles op dit gebied weten te verkrijgen. De vermaarde collecties schilderijen van Rembrandt, Frans Hals, Vermeer, Van Gogh en vele anderen in de musea te Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem betekenen voor de bezoekers uit den vreemde evenzeer een bijzondere at tractie. I ICUWC vei Uitgeversmij. „Kosmos" NY.. Amsterdj Antwerpen: Reinaert de Vos. een dieren* haal in dichtvorm uit de twaalfde eeuw. vi de jeugd opnieuw vrij in proza bewerkt d J P. ZoomersVermeer. Uitgeverij J. J. Kuurstra, Amsterdam: uw plaatsen.Klaar.Af! De geschia nis der Nederlandse athletiek gedurende jaar (18781948), door M. J Adriani Engi met medewerking van Wil van Beveren met een voorwoord van ir. A. Paulen. v» zitter der Koninklijke Nederlmdse Athlet Unie. Uitgeverij N.V. LeiterNypels. Maastrij Henri de Vries-mijn mémoires. H. P. Leopolds Uitgeversmij., Den Ht Het brood der liefde, roman door Pe Sjogren. Geaut. vert. uit het Zweeds Greta BaarsJelgersma en Rolv Ravn. 0 spronkelijke titel: Karlekens Bröd. Uitgeverij „De Librije", Haarlem: Algei ne luchtvaartkennis. Uitgave van het Instifc voor Luchtvaartonderwijs N.V. Uitgeverij voorheen Firma M. J. van Loeff N.V., Enschede: Bij ons op den hem roman door Ed. de Nève. Uitgeverij J. M. Meulenhoff, Amsterdl Eenzaam avontuur, roman door At Blaman. Uitgeverij J. M. Meulenhoff, Amsterds Meesters der Russische vertelkunst; Poesjl Gogolj. Lermontow. Toergenjew, Koroly ko. Tolstoj, Tsjechow, Gorjky, Andreje Koeprin. Boenin. Bijeengebracht en uit Russisch vertaald door Aleida G. Schot Uitgeverij J. M. Meulenhoff, Amsterdi Doffe Orewoed, gedichten door Luc. Tot nier. Reeks De Ceder. Uitgeverij J. M. Meulenhoff, Amsterdï Maria Chapdelaine, door Louis Hémon. Vi taling dr. Martin J. Premsela. onlangs zuurkool et Haar echtvriend zei: „Weet je niets anden Welnu, Mevr. Lotgering-Hillebrand brei zuurkool eens anders. ZUURKOOL MET BRUINE BONEN (onbekend maakt onbemind) 1/2 kg. zuurkool, 1/4 kg. bruine bonen (gi weekt en gekookt in water met zout), .11 2 appelen, 35 a 45 gr. boter, zout. Laat gare bonen droog uitlekken. Was de zuurko knijp ze uit en snijd ze fijn. Fruit de gesn; perde ui in boter, voeg de zuurkool toe later de bonen. Laat alles door en door la - worden, rasp er de rauwe appelen door maak het gerecht op smaak af. Geef het i groente met een restje aardappelpurée, gebakken aardappelen of met macaroni. Rauwe zuurkool met blokjes zure appel wat slasaus is een mooie vervanging voori zomersla. F(jn, zegt Miep, dat weet ik weer, En als dessert een halve peer. Publ, Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveiling! 1 (Adi i 3 Het door Amerika verlengde gezamelijke vierjarenplan blijft voorhands achterwege PARIJS, 30 November (Reuter). De versoberingspolitiek, waarop Groot-Brit- tannië zijn herstelplan voor de komende vier jaren heeft gebaseerd, hee.ft een ze kere ontnuchtering teweeg gebracht onder de vertegenwoordigers der Marshall-lan den, die te Parijs bijeen zijn om een vier jarenplan voor economische samenwerking op te stellen. Nu wordt te Parijs vernomen, dat dit vierjarenplan niet, zoals was voorzien, op 15 December aan de ambassadeur van het plan-Marshall Harriman, zal kunnen wor den overhandigd. In plaats daarvan zullen Harriman en Hoffman zich tevreden moe ten stellen met een inleidend verslag, waar in de moeilijkheden worden uiteengezet, die verbonden zijn aan het uitwerken van een gemeenschappelijk plan voor het Euro pese economische herstel. De grootste moeilijkheid wordt wel ge vormd door het revolutionnaire plan, dat Groot-Brittannië op de bijeenkomst te Pa rijs heeft ingediend met betrekking tot zijn buitenlandse handel in de komende vier jaren en dat de opvattingen van de andere Marshall-landen volkomen in de war heeft gestuurd. Deze landen hebben hun plan nen opgemaakt op basis van de toestand van voor de oorlog, toen Groot-Brittannië zeshonderd millioen dollar meer uit West- Europa invoerde dan het naar dit gebied uitvoerde. Het plan, dat dóór sir Stafford Cripps is uitgewerkt, wijkt hiervan evenwel volkomen af. Het' gaat uit van het stand punt, dat Groot-Britaannië het van 1952 af zonder de Amerikaanse hulp kan en moet stellen, doch dat niet gehoopt kan worden, dat reeds dan de invoer geheel zal kunnen worden vrij gegeven. Over vier jaar zal Groot-Brittannië nog hoofdzakelijk essentiële producten moeten invoeren en slechts zeer weinig weelde-artikelen kun nen importeren. Het Britse plan voorziet derhalve in een uitvoerover schot naar West-Europa van 49 millidfen dollar in plaats van het grote invoeroverschot van voor de oorlog. Wat is luxe De leider van de Franse delegatie, Herve Alphand was van oordeel, dat het Britse plan nfet in voldoende mate rekening houdt met Frankrijk en de andere landen van het Europese continent. Onder andere kunnen volgens hem Fran se „luxe goederen" niet geheel terzijde worden gesteld zonder de economi sche structuur van Frankrijk te ont wrichten. Tenslotte wees hij er op, dat het Britse plan voor vele Europese landen een tekort aan sterling zal veroorzaken, dat even grote moeilijkheden zou kunnen te weegbrengen als het bestaande dollar tekort en derhalve fataal kan blijken te zijn voor het welslagen van, het plan- Marshall. De Engelsen hebben in antwoord op de te berde gebrachte bezwaren medegedeeld dat Groot-Brittannië bereid is zijn plan te wijzigen om de andere landen tegemoet te komen. Zij verklaarden dat Engeland gaarne be reid is meer Europese goederen af te ne men, indien Europa de goederen kan pro duceren, die Engeland zich kan veroorloven te importeren en dat het eveneens gaarne alle tarwe wil afnemen, die Frankrijk kan zenden, mits op deze bron van bevoorrading kan worden gerekend, alvorens Engeland zichzelf afsnijdt van zijn traditionele over zeese bronnen van aanvoer. „Schrikaanjagend" De situatie wordt verder nog gecompli ceerd door het feit, dat ook het plan van de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland een revolutionnair karakter heeft. Dit plan voorziet namelijk in een export naar het Westelijk halfrond, die in omvang 25 p< groter zal zijn dan de export van gehe Duitsland naar dit gebied in 1936. De Fra: sen en de Belgen achten het plan van E zonië „schrikaanjagend" en verwachten resultaat van deze geweldige uitbreidii van de Duits-Amerikaanse handel een he leefd en machtig Duitsland met alle geva ren die dit kan inhouden voor de veilighé van Wfest-Europa. Pétain. Maarschalk Pétain, de 92-jarig voormalige leider van het Frankrijk jn Vichy, die in gevangenschap vertoe! op het He d'Yeu, verkeert volgens z? advocaat, in zeer zwakke gezondheid.' toestand. De communistische partij Frankrijk heeft Donderdagavond g! protesteerd, tegen „de campagne voï vrijlating van de verrader Pétain het ogenblik, dat mijnwerkers veroo: deeld worden wegens stakingsactivitë en verzetswerkers in gevangenscha) worden gehouden". Brand. In het Noordelijk gedeelte van fc« Harz-gebergte woedt een grote brai in de nabijheid van Goslar. De bra» woedt over een front van ongevee vijftien kilometer breedte en wordt doa de Westenwind aangewakkerd. Me vreest, dat een groot gedeelte van htt voor de uitvoer bestemde kaphout ver nield zal worden. Duister. Wegens een per brief geuite be dreiging van het leven van presided Truman is de 20-jarige Dennis Porte tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Porter bekende schuld en deel# de rechter mede nog steeds voornemet! te zijn zijn bedreiging ten uitvoer leggen. Hoogspanning. James Lester, een 28-jarigi electriciën te Melbowine, raakte pe ongeluk een hoogspanningskabel aan Gedurende een halve minuut ging een stroom ter sterkte van 66.000 volt door zijn lichaam. Lester bleef echter is leven en volgens de dokter, die hert behandelt, zal hij in staat zijn wederoB aan het werk te gaan. Immuun. Dr. Robert Boche van de univer siteit van Chicago heeft gisteren mede gedeeld een ontdekking te hebben ge daan welke naar zijn mening in de toe komst de mensen immuun kfcn maken voor uitstralingen die een gevolg van de kernsplitsing. Citroen. De lezers van een Kopenhaag! dagblad werden gisteren voor een raad sel gesteld, toen zij, bij het opnemen van hun blad, tegelijkertijd een sterke geur van citroenen bespeurden. Het raadsel werd opgelost toen zij het blad openvouwden en aan de binnenzijde of een der pagina's een adverentie over citroen-limonade aantroffen, die ge prepareerd bleek met een natuurge trouwe essence van het geadverteerde product. Uitputting. Elf Britse vissers zijn van uit putting en koude omgekomen toen zij in een hevige sneeuwstorm op hulp wachtten, nadat hun trawler afkomstig uit Grimsby, aan de grond was gelopes in het Patreksfjord (IJsland). Een hun ner sloeg overboord, de anderen stier ven aan boord van het schip. Zes lede van de bemanning overleefden het ongeluk. Zij verkeerden echter toes hulp arriveerde, in een toestand vas grote uitputting.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2