„Vertraging in de oplossing van het geschil had belangrijke consequenties" Critiserende reactie van Nederlandse zijde Engelse zege van 60 op Zwitserland Nederlandse overwinningen in Rotterdam Toen en nu: een haveloze schone De kleine wereld iKïm VRIJDAC 3 DECEMBER 1948 3 COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN RAPPORTEERT: Gisteren is te Parijs het vierde interim rapport, uitgebracht door de Commissie van Goede Diensten in Indonesië aan de Veilig heidsraad, voor publicatie vrijgegeven. Het rapport geeft een overzicht over de periode van 11 Juni tot 15 November 1948. In de inleiding wordt nog iets gezegd over de ontwikkeling na 15 November. Hieraan ontlenen wij: „Ondanks de po- fingen van de leden der Commissie om een asis te vinden voor oplossing van het In donesische probleem op basis van de Ren- ville-overeenkomst, is er geen enkele voor uitgang geweest sedert het derde interim rapport aan de Veiligheidsraad in Juni van dit jaar werd aangeboden. Sedert eind Mei hebben er geen politieke onderhandelingen meer plaats gehad. De Nederlandse dele gatie heeft geweigerd voorstellen van de Australische en Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie in overweging te nemen en voor de aanbieding van nieu we ontwerp-voorstellen van de vertegen woordiger der Verenigde Staten oq 10 Sep tember is geen der beide partijen met voorstellen voor algehele oplossing van het geschil naar voren gekomen. De vertraging in de oplossing van het politieke geschil heeft vier belangrijke consequenties gehad: a. Een verslechtering van de economische situatie binnen de republiek en een vertra ging der economische rehabilitatie van Indonesië als geheel, b. Een toenemen van politieke moeilijkheden binnen de repu bliek. c. Een toenemen van de politieke spanning tussen de twee partijen, d. Een toenemende spanning betreffende* de wa penstilstand, met als gevolg de mogelijkheid voor een algehele mislukking van de be- gtandsovereenkomst. Uit informaties, die de commissie ontying gedurende haar reizen in de republikeinse gebieden van Java en Sumatra en die zij ontving van haar militaire waarnemers, is gebleken, dat de economische situatie in de republiek thans critiek is. De cultures en ondernemingen zijn verwaarloosd. De tegenwoordige economische situatie in de republiek leidt eveneens tot ernstige ver traging in de economische rehabilitatie van geheel Indonesië, welks producten zeer be langrijk zijn voor het economisch herstel in de wereld. Naar aanleiding van punt b. zegt de Com missie, dat de vertraging in het bereiken van een politiek accoord het republikeinse bestuur voor grote interne politieke moei lijkheden heeft geplaatst. Zij voegt hieraan toe, dat de republiek met grote bezorgdheid gadeslaat hoe de Nederlandse regering is voortgegaan met besprekingen met ver tegenwoordigers van niet-republikeinse ge bieden in Indonesië en de politieke organi satie van onder Nederlandse controle staande gebieden heeft aangemoedigd. De status van deze gebieden blijft bepaald volgens de regelingen van de Renville- overeenkomst en de republiek heeft de vrees uitgedrukt, dat de Nederlandse po litiek gericht is op de vestiging van een federale interim-regering voor Indonesië zonder deelneming van de republiek. Bij punt c. tekent de Commissie aan: „Gezien bovengenoemde omstandigheden is er een merkbare toeneming van politieke span ning tussen partijen, geaccentueerd doqr de algemene tendens van de pers om kleinere incidenten op te blazen. Naar aanleiding van punt d. merkt de commissie op, dat het toenemend aantal bestandschen dingen getuigt, dat er een nauwe betrek- Icing bestaat tussen het nakomen van de wapenstilstandsovereenkomst en een suc cesvolle vooruitgang in de politieke be sprekingen. „Van tijd tot tijd bestond er een acute vrees voor hervatting van de militaire actie." Naar aanleiding van de jongste 'bespre kingen in Djokja zegt de Commissie: „De Nederlandse ministers Sassen en Stikker hebben aan de Commissie medegedeeld, dat indien deze rechtstreekse onderhandelingen resultaat mochten hebben, formele onder handelingen onder auspiciën van de Com missie zullen plaats hebben. Reactie in Den Haag DEN HAAG, 2 December, A.N.P.: Van bevoegde Nederlandse zijde gaf men heden onderstaand commentaar op het vierde interim-rapport van de Commissie van Goede Diensten: Naar het oordeel in Nederlandse officiële kringen geeft het rapport een op essentiële punten onvolledig en daardoor een mis vormd beeld van de huidige situatie in Indonesië. Het is inderdaad waar, dat na het verschijnen van het derde interim rapport geen vooruitgang naar een poli tieke oplossing van het geschil valt. te be speuren. De politieke onderhandelingen hebben echter tot op 23 Juli 1948 doorgang gevonden. De republikeinse delegatie heeft toen aan de agenda-commissie medegedeeld dat zij voor een niet verder gelimiteerde periode uitsluitend onderwerpen wilde be spreken, die betrekking hadden op de na koming van het bestand. De consequenties zijn niet uitsluitend toe te schrijven aan vertraging in het bereiken van een politiek accoord. In dit verband wijst men er van Nederlandse zijde op, dat de verslechtering van de economische situa tie binnen de republiek voor een groot deel is toe te schrijven aan het ontbreken van een gezond bestuur in de gebieden van de republiek. De inleiding van het rapport zegt, dat „de republikeinse autoriteiten niet bereid zijn stappen te ondernemen om de vereiste handelsvergunningen te ver krijgen, aangezien deze naar hun inzicht een erkenning zouden impliceren van de Nederlands-Indische regelingen". Deze houding is toch bepaald niet een „gevolg van de vertraging in het bereiken van een politiek accoord". In dit verband verzuimt de inleiding te vermelden, aldus de mening in genoemde kringen, dat het Nederlandse voorstel voor een regeling van het goede renverkeer door de republikeinse delegatie in haar schrijven van 21 Juli j.l. werd ver worpen. Met betrekking tot het tekort aan voedselvoorraden, waarover het rapport spreekt, wijst men er op, dat de regering van Indonesië bij - twee gelegenheden, op 29 Juli en 2 November, de nodige hulp heeft aangeboden. Het laatstgenoemde ge val werd ook aan de Commissie van Goede Vulpenhouders Vulpotloden Vierkleuren-Potloden Kantoorboekhandel DE ROOIJ ANEGANG 14 - TEL. 119C3 - HAARLEM Diensten ter kennis gebracht. De republi keinse regering heeft het laatste aanbod af gewezen. Voorts wijst men er nog op, dat een normale exploitatie van de onderne mingen op republikeins gebied voor een groot deel verhinderd werd door gebrek aan gezag van de republikeinse regering over de werkkrachten op de ondernemin gen, die georganiseerd zijn in de sobsi, welke vakvereniging oorzaak was, dat een overeenkomst tussen partijen betreffende de status der ondernemingen niet mogelijk bleek. De inleiding van het rapport toont niet aan, hoe het verband is tussen de „politieke moeilijkheden binnen de republiek" (waar van aard en omvang in het rapport niet verder worden uiteengezet) en de ver traging in het bereiken van een politiek accoord. Tenslotte merkt men met betrek king tot het bestand nog op, dat het aantal bestandschendingen inderdaad toeneemt, ofschoon dit uitsluitend geldt van het aan tal bestandschendingen van republikeinse zijde. Het feit, dat de vertraging in het bereiken van een politiek accoord niet tot gevolg heeft geh'ad, dat ook van Neder landse zijde het bestand geschonden werd, wettigt twijfel aan de woorden van de in leiding, dat „er een nauwe betrekking be staat tussen het nakomen van de wapen stilstandsovereenkomst en een succesvolle vooruitgang in de politieke besprekingen." Burgemeester d'Ailly begroet het 3000ste schip in Amsterdam Donderdagavond is de Engelse tanker „British Hope", groot C951 bruto ton, de Amsterdamse haven binnengelopen als het drieduizendste schip dat dit jaar de hoofd stedelijke haven aandeed. Het schip heeft een ligplaats gekozen in de petroleumhaven. Vandaag heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, kapitein en bemanning begroet. Marshall blijft minister President Truman heeft op een perscon ferentie verklaard, dat George Marshall er in toegestemd heeft minister van Buiten landse Zaken te blijven, nadat Truman hem daarom had verzocht.. Er zal thans geen verandering in het kabinet komen. Alle kabinetsleden hebben erin toegestemd in functie te blijven. GEZINSVERZORGING IN BLOEMENDAAL De afdeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" verzorgt reeds sinds tientallen van jaren de wijkverpleging, speciaal in Over- vaen en Bloemendaal en zij is tevens werk zaam op het gebied van de bestrijding der tuberculose. Het bestuur der afdeling heeft thans het plan opgevat, om de werkzaamhe den uit te breiden met gezinsverzorging, waaraan meer Ijehoefte blijkt te bestaan. In gezinnen, waarin de huisvrouw door ziekte niet in staat is de huishouding waar te ne men, zullen in dienst van het Witte Kruis zijnde geainsverzorgsters, althans gedurende de eerste weken der ziekte, huishoudelijke hulp verstrekken. De plannen zullen bespro ken worden op de ledenvergadering, welke op 13 December in hotel „Roozendaal" te Overveen zal worden gehouden. Baby-huis voor baby-prins. Op de Quality Fair' in Londen is dit miniatuur-buitenhuisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor haar jonggeboren zoon heeft aanvaard, liet is. vervaardigd, door. drie Londense brandweerlieden, die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speel goed maakten voor de kinderbewaarplaatsen. VO&TBAL Engeland heeft zich door Donderdag met 60 te winnen duchtig gewroken voor de nederlaag van 10. welke het verleden jaar te Zürich tegen Zwitserland had geleden. De Zwitsers, die veranderingen in hun ploeg hadden moeten aanbrengen wegens het ge wond raken van twee van hun beste spelers, troffen de Engelsen in topvorm en maakten geen ogenblik de indruk, dat zij de schitte rend spelende profs in bedwang zouden kun nen houden. Zij brachten een stevige en vastberaden ploeg in h,et weid, die echter wat snelheid, kunde en fijne balbehandeling aan gaat niet tegen de gastheren op kon en bij tijden, vooral in de tweede helft, volkomen overspeeld werd. Het Zwitserse verdedigings systeem, waarbij de kanthalves de vleugel spelers dekten en de spil nogal eens naar voren kwam. werkte niet goed en telkens kon de vinnige Engelse voorhoede gaten in de achterhoede stoten. Overigens was de nieuwe Engelse voor hoede. waartegenover sommigen sceptisch hadden gestaan, verrassend goed op dreef. Stan Matthews heeft wellicht nooit beter ge speeld in de vele internationale wedstrijden, waarin hij als rechtsbuiten voor Engeland uitkwam en Rowley, die de gewonde Mor- tensen op de rechtsbinnenplaats verving, maakte een van de fraaiste doelpunten, welke men ooit in landenwedstrijden heeft zien scoren, toen hij van een afstand van 18 meter plotseling met zijn linkervoet een hard schot loste. Corrodi zag de bal pas toen het net trilde. Milburn had als middenvoor dash ge noeg voor twee en links van hem kweten Haines en Hancox, de beide nieuwe inter nationals, zich uitstekend van hun taak, al hoewel ze in hun clubs altijd op de rechter vleugel spelen. Samen maakten ze vier van de zes doelpunten. Milburn bezeerde zijn enkel, toen hij een hard schot wilde lossen en speelde de wedstrijd uit op de linkervleu gel. Voorts kan de Engelse verdediging, met aanvoerder Wright als uitblinker, op een puike wedstrijd terugzien. In het elftal van de gasten kwam de rechts achter Gyger ver boven de middenmaat. In feite was hij de enige Zwitserse speler, die zich Xot het peil van de tegenpartij opwerkte De voorwaartsen zwierven al switchend naar voren en naar achteren in hun pogingen om een goede aanval op te bouwen, maar het leek er geen ogenblik op, dat zij de Engelse verdediging zouden kunnen forceren, be halve in de eerste minuten toen linksbuiten Fatton een goede kans kreeg Doelman Ditch- burn was paraat, maar ook aan de andere kant spande het al heel gauw en schoot Milburn over de lat. Na het eerste Engelse doelpunt, ontstaan uit een kopbal van Hai nes, nadat Ramsey het leer verrassend naar Milburn gespeeld had die prompt doorgaf aan zijn linksbinnen, bouwden-de Zwitsers een tegenaanval op en Amado en Tamini braken bijna door. Amado opereerde als midvoor en Tamini. die oorspronkelijk aanvalsleider zou zijn. als rechtsbinnen. De Engelsen redden echter de' situatie en namen de overhand, hoewel zij met wind tegen speelden. Hun veldmeerderheid werd voor rust in drie en daarna eveneens in drie doelpunten uitge drukt. De Zwitsers bleven intussen voortdu rend trachten partij te geven, wat niet al te best gelukte. Een hard schot van Bickei. van 45 meter afstand gelost, ging juist over de lat, Agenda voor Haarlem VRIJDAG 3 DECEMBER Rembrandt: „Mrs. Parkington", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Onbewezen misdaad", 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mexicana". 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Wonderman", 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De jacht naar goud". 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madame Pimpernel" 14 j 2 30. 7.00 en 9.15 u. ZATERDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: „Fluffy neemt de lei ding", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. en juist voor rust trapte Fatton uit een gun stige positie de bal recht op Ditchburn aan. In de tweede helft kon de Engelse achter hoede de hardnekkige Zwitserse aanvals- pogingen meestal in de kiem smoren, waarna de beweeglijke Engelse voovhoede dan weer in actie kwam. Nadat het 6—0 geworden was slaagden de Zwitsers er in zich de resterende 20 minuten te handhaven. Het was een faire, sportieve wedstrijd, die zeer in de smaak viel van de 48.000 toeschou wers. De recette bedroeg 11.000 pd.st, Deze cijfers zouden ongetwijfeld hoger geweest zijn indien de wedstrijd niet een dag uitge steld was wegens de dikke mist. die tevens oorzaak werd van de afmattende reis van het Zwitserse elftal. E. Kupers over de crisis in het Wereldvakverbond Voor de Haarlemse Bestuurdersbond be handelde de N.V.V.-voorzitter, E. Kupers, gisteravond in Brinkmann de spanningen tussen Oost en West in het Wereldvak verbond. Naar hij zeide waren deze spanningen al vrij gauw opgetreden na de oprichtings vergadering in Parijs, die weliswaar door een gloeiend élan werd gekenmerkt, maar zich overigens bepaalde tot het aannemen van een aantal snorkende resoluties met extreem-politieke inslag. Als de drie voornaamste oorzaken, die de huidige crisis hebben verwekt, noemde hij ten eerste de tegengestelde opvattingen over de taak van de vakbond. De Russen en hun satellieten beschouwen deze in de eerste plaats als een politiek instrument. Dan waren er de organisatorische moei lijkheden die varieerden van gefingeerde opgaven van leden-aantallen door de „volks-democratieën" tot de hebbelijkheid van de Russen toe om over het onbelang rijkste onderwerp urenlange redevoeringen af te steken, die het afhandelen van de agenda volledig onmogelijk maakten. De voornaamste oorzaak is ongetwijfeld de houding van hef Sovjet-blok te genover hét Marshall-plan. De Com- inform proclameerde de noodzaak tot sa botage van dit plan, dat de enige kans is voor Europa om er weer bovenop te ko men. Dit heeft met zich meegebracht de laaghartigste aanvallen op vak veren igings- leiders uit de „Marshall-landeri", die zelfs in het orgaan van het W.V.V. konden ver- :chijnen door de invloed van communisten als de secretaris-generaal Louis Saillant. Het is deze houding geweest die de Engel se vakbond heeft doen besluiten het W.V.V. te verzoeken zijn activiteit op te schorten en het Amerikaanse C.I.O. steunt de Engel sen in dit geval volkomen. Hoezeer de spreker die de functie van vice-president in het W.V.V. had aan vaard omdat hij er een mogelijkheid in zag de kloof tussen het Westen en het Oosten te overbruggen het ook betreurde, hij geloofde nauwelijks meer in een voortzet ting van het W.V.V. op deze basis. Toneel „De Deserteur" De Haarlemse Onderwijzers Toneelver eniging heeft reeds twee voorstellingen verzorgd van het historische spektakelstuk „De deserteur" door Fred. Berens en zal daar in het begin van de volgende week nog twee herhalingen van geven. Telkens zijn de zitplaatsen in de grote zaal van het Concertgebouw eerlijk verdeeld tussen de schooljeugd en de belangstellende ouders. Als elke opvoering met evenveel geestdrift wordt toegejuicht als die van gisteravond, na afloop waarvan duizend stampende kin derschoenen zich de luide tolken der alge mene voldoening maakten, dan kunnen de vele medewerkers en hun eminente regis seur Henk Bakker al hun tijdrovende moei te rijk beloond achten. Zij verdienen dit succes ten volle. Er aat vaart en frisse geest in hun spel en er wa ren kosten noch zorgen gespaard om de aankleding zo kleurig mogelijk te krijgen. In de massale taferelen, zoals de ouderwetse dansles, het bonte kermisvermaak en de opstand van de burgerij de gebeurtenis sen dateren uit de tijd van de Franse over heersing ging het werkelijk zeldzaam ongedwongen toe. Hulde voor alle anonyme vertolkers van de twintig rollen, de liedjes zangers en de menigte figuranten. Speciaal de komische passages tintelden van leven. Bovendien werd er helder en krachtig ge sproken. De fortuinlijke kapper, de titel held en zijn vriend, benevens de rhetorische schouwburg-directeur mogen wel als uit blinkers worden genoemd. Men heeft, zoals in een kort voorwoord werd opgemerkt, de keuze op dit ook in 1938 vertoonde stuk laten vallen, om nog eens duidelijk in herinnering te brengen dat ons land zich, twee rampzalige onder brekingen ten spijt, dit jaar reeds 1 drie eeuwen onafhankelijk in het tumult der volken staande houdt. D. K. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden op Za terdag 4 December in de Vleeshal te Haarlem: Vro tot en met Wal en in het Uit- reiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede: Sa tot en met Sch. Om de wereldtitel Dammen D^ uitslagen van de Donderdag in Rotter dam gespeelde partijen in het tournooi om het wereldkampioenschap luiden: PostRoozenburg 02; GhestemVerpoest 11; v. d StaayChiland 20; Demes maeckerLaros 02: PérotRostanM1. De stand is nu: 1. Roozenburg 33 pnt (18 partijen); 2. Keiler 26 pnt. (18): 3. Ghestem 24 pnt. (18); 4. Verpoest 23 pnt. (19); 5. Laros 20 pnt. (18); 6. en 7. Post en v. d. Staay 19 pnt. (18); 8. Pérot 16 pnt. (18); 9. Chiland 13 pnt. (18); 10. Demesmaecker 4 pnt (18); 11. Rostan 3 pnt (19), De partij van Ghestem tegen de Belg Ver- pogst had een normale Hollandse opening, waarbij schijnbaar ter vereenvoudiging door zwart veel werd uitgeruild. In een snel tempo verdwenen de schijven van het bord en toen er ruim een uur was gespeeld, was voor het eindspel een stand bereikt, welke er zeer remise-achtig uitzag. Ofschoon Ghestem positioneel iets beter stond, bood hij bij de 26e zet remise aan. wat natuurlijk door Ver poest werd aanvaard. Van der Staay opende tegen Chiland met 3228, waarna Chiland door met 1923 te antwoorden, direct bezit van het centrum ging nemen. Van der Staay behandelde de verdere opening heel sterk en hij bezorgde Chiland reeds spoedig een zwakke schijf op veld 22. Zoals in dergelijke stellingen vaak geschiedt, had dit voor de Fransman een zeer nadelige opsluiting van zijp korte vleu gel tengevolge. Chiland maakte een ernstige fout en verloor. In het verdere middenspel dacht Demes maecker naar dam te kunnen doorbreken, doch hij liep in een val,, want Laros kan de schijf, die naar de damlijn zou gaan, terug gooien en er ontstond toen een eindspel, dat voor de Nederlander een grote kans op winst had. Laros liet deze kans niet voorbijgaan en WEERZIEN MET WENEN Boksen Wedstrijden in het Concertgebouw De boksvereniging „De Ring" houdt in samenwerking met promotor P. ter Meulen bokswedstrijden op Donderdagavond 9 De cember in de Gem. Concertzaal. Aan deze avond nemen deel enkele boksers die bij de Olympische Spelen zijn uitgekomen en verschillende kampioenen van Noord- en Zuidholland: M, Linneman bokst tegen v. d. Pas uit Den Haag: F. van Kempen tegen C. v. d. Buske; P. Voorwinde tegen J. Angel en A. dc Wolf tegen G. de Vries. Voor Haarlem komen in de ring J. Brou wer, H. Antonisse, J. C. Antonisse en C. Dorr. WENEN, November. (A.N.P.) Met het Wenen van voor de Duitse overheersing in herinnering, is de aankomst in de Oosten rijkse hoofdstad op een grauwe November avond in 1948 een grote teleurstelling. De briljante straatverlichting van vroeger is vervangen door series gloeiende spijkers. De Maria Hilfestrasse, de grootste winkel straat is duister en droef. Vroeger was, deze straat een lichtzee vol bedrijvigheid. Thans ziet men er weinig mensen, weinig trams, weinig leven. Slechts lichtbakken van bioscopen en koffiehuizen geven nog wat accent aan de grauwe duisternis. Snel wat eten in een ontvolkt restaurant en dan naar bed met de vraag: „Wat zal het wor den?" Toen licht en bedrijvigheid, gezel ligheid; nu een dorp met ogenschijnlijk schuwe dorpelingen, triest en schier le venloos. Als de zon schijnt gaat men Wenen weer herkennen. Dan bemerkt men, dat de stad zichzelf gebleven is, dat haar karakter en „persoonlijkheid" bewaard zijn gebleven. Overdag vindt men Wenen terug, geschon den door de oorlog, arm en vervallen wel iswaar maar desondanks vol bruisende levenskracht. Langs de „Ring" rond de binnenstad is druk verkeer. De Hofburg, het parlement, raadhuis, beursgebouw, parken en plantsoenen en monumenten zijn intact. Gouden zonlicht door het herfst- lover doet de gapingen van vernielde ge bouwen vergeten. Bij de wonde plekken ziet men arbeiders in de weer, mannen en vrouwen, die hpt laatste puin ruimen: sjouwen, timmeren, metselen en hoog bo ven de drukte op steigers reparatiewerk doen. En dan de Opera, eens de grote trekpleister van kunstlievend Europa. Dit imposante gebouw staat rondom in de steigers en stellingen. De zaal en het to neelgebouw er achter zijn in de laatste fase van de oorlog totaal uitgebrand. Slechts het voorgebouw bleef behouden. De zware buitenmuren wisten het vuur te weerstaan. Ook daar wordt met man en macht gewerkt, evenals aan de oude Ste- phansdom in het hart van de oude stad. De 136 meter hoge toren bleef behouden; en de kunstschatten waren tijdig in veilig heid gebracht. De beroemde Gothische kerk zelve echter brandde uit. Ook hier hielden de enorm solide muren het echter int. Daarboven rijst nu de staalconstructie van het nieuwe dak, waarop binnen een half jaar als vanouds de tienkleurige dak bedekking met pannen, die in mozaiken zijn gelegd, weer in de zon zullen schit teren. 8 Het verblijf van duizenden Oostenrijkse ji kinderen in Nederlandse gezinnen brengt h hun land en het onze weer in nauwer con- 8 tact. Hoe gaal het in Oostenrijk; wat ge- 8 beurt er en hoe leeft men er? In een aantal i korte artikelen geeft een redacteur van het j 8 A.N.P. die, met een kindertrein gekomen en 8 gegaan, enige weken in de Oostenrijkse j hoofstad verblijf hield, zijn indrukken weer. na een uitstekend eindspel legde hij op beide punten beslag. De parüj van Demesmaecker tegen Laros had eveneens een Hollandse opening, door zwart met 1721 tegengespeeld. De Belg overtrof in deze partij zichzelf, want hij be handelde de opening en het middenspel uit stekend en bij een stand van tien om tien stukken was er van bepaald voordeel voor een van beide spelers nog geen sprake. Bei den maakten geen fouten en het resultaat was remise. Met de 3228 opening werd de partij Pérot Rostan aangevangen en door zwart met 1823 tegengespeeld, waarna de Fransman met 3429 vervolgde. Reeds in de opening en in het begin van het middenspel behaalde wit weinig positievoordeel, doch Rostan ver dedigde zich uitstekend. Pérot bleef echter hardnekkig aanvallen en in een stand van 9 om 9 stukken had hij bepaald voordeel. Proclamatie tot de Venezolanen; „Niet opnieuw militaire dictatuur" De Venezolaanse legatie deelt mee, dat luitenant-kolonel Carlos Delgado Chalbaud een proclamatie heeft gericht tot hel Vene zolaanse volk. Chalbaud is president van de militaire raad der voorlopige regering van Venezuela. Hij zei onder meer: „Achtenveertig uur na het begin van de militaire actie heeft de bevolking in de ge hele republiek haar gewone werkzaamhe den hervat. De burgers, die hun dagelijks werk willen verrichten, dreigt geen enkel gevaar. Het Venezolaanse volk heeft de beweeg redenen van de gewapende macht om de politieke groep uit de macht, waarop zij boogde, te ontzetten, begrepen. De militaire raad wil hier onomwonden vaststellen, dat deze actie op geen enkele wijze gericht is op een wederinstelling van een militaire dictatuur, hétzij openlijk of verborgen. Het volk moet zich niet laten bedriegen door hen, die trachten het tegen deel te propageren. De raad heeft besloten een regering te vormen bestaande uit leden, die onafhan kelijk tegenover elke partijleuze staan. Alle democratische krachten van het land, alle Venezolanen van goeden wille moeten zich verenigen om de spoedige terugkeer tot het normale leven van de natie mogelijk te maken." By de administratie van de Technische Hogeschool liggen enige honderden diploma's, die niet door afgestudeerden zijn afgehaald. De Weensc Staatsopera wordt herbouwd. Tijdens de oorlog werd het interieur volledig verwoest; slechts de zware buitenmuren bleven staan. Voor het deels vernielde Burgtheater zijn de herstelplannen wij wel gereed. Treuriger ziet het er in de woonwijken tussen Donau en Donaukanaal uit, waar wel het hardst gevochten is. Op sommige punten in dit district waant men zich in Keulen of Hamburg, zo ernstig zijn de verwoestingen. Vooral langs het kanaal. De enorme flatgebouwen en huurkazernes die daar stonden zijn vaak volkomen weg gevaagd. Ook langs de Donau-oever zijn de vernielingen ernstig. Maar haast over al wordt geruimd, hersteld, gelapt, ge bouwd. Edelman Ja, die mijnheer de baron is een aardige kerel. Hij heeft de weidse gebaren en de hoofse taal van de edelman, die de hele wereld heeft gezien en met prinsessen op vergulde tuinbanken bij een fontein heeft gezeten. Hy strooit zijn adel en zijn ge wichtigheid met sierlijke hand rondom zich en kijkt uit de hoogte over de krioelende gemene massa. Hij maakt snoepreisjes naar de grote buitenlandse steden en komt bij tijd en wijle terug in de provinciestad om in die saaie, dorre wereld wat mondaine sprookjes te vertellen over hotels met vier honderd kamers en over glansrijke diners in voortrazende Metropas. Als hij in de provinciestad is, kruipt hij met een zucht van nauwverholen afgrijzen aan een bar, nadat hij het stoeltje met een zijden zak doek heeft afgestoi t. Hij roept de dienster om een glaasje water bij zijn koffie beste kindjöh, in Parijs doet men dat vanzelf, maar jij kon dat natuurlijk niet vvetöh. Jaja, het is een aardige kerel. Hij kijkt de wereld in alsof hij gedurig over een muur moet zien, met opgetrokken wenk brauwen en gerekte hals. Dat komt door zijn overmaat aan adel, hij is zo edel dat hij overal op neerkijkt en nergens tegenop. In Parijs. Tja, daar ontmoet men nu een maal dingen waarvan jullie hier nooit heb ben gebeurd. Dat is begrijpelijk, nietwaar? Wat kleren betreft, bijveurbeeld. Ik zou mij niet kunnen veurstellen te lopen in een pak, dat ik hier eventueel, nietwaar, zou kopen. Nee, dat zou ik me niet kunnen veurstellen.^En hij lacht alsof hij een zure pruim eet. Maar in Parijs kijk, dit nieuwmodische vestjöh, zeegroen, met een ietsjöh donkerder getailleerd jasjöh en een iets lichter getinte pantalon met smalle pijpjos dat is de mode van de Parijse man d'aujourd'hui. Dat vindt men hier (be grijpelijk nietwaar?) nergens. Zo wandelt de baron in de provinciestad met zijn zure pruimlach en zijn wiegende schouders. Is hii een baron? Misschien niet, misschien wel. Maar hij heeft er de manie ren voor. zegt men. En hij zorgt voor wat vrolijkheid onder de domme, simpele pro vincialen. Hij is wat excentriek, maar hoe zou men een edelman moeten herkennen tussen al die grauwe en gewone mensjes? Hij draagt zijn drie tinten groen met. bra- vour en in de snit van zijn kleren glanst de grote wereld van Parijs. Ach, Parijs. Jaja, kindjöh, daar moest je eens een kijkjöh kunnen nemen. Geef mij maar een eh. dinges. Maar ze hebben geen dingeS en de baron zucht over zóveel achterlijkheid. Hij zegt een lelijk woord en hier in de provinciestad nemen ze dat niet met de sierlijke Franse slaafsheid, hier zeg gen ze waar het op staat. En de baron zegt nog meer lelijke woorden. Hij schreeuwt om het klachtenboek en hij slaat op tafel. Ja, als een edelman kwaad wordt is er geen houden meer aan. Maar zijn vloeken lijken te komen uit de Parijse riolen en de adel gaat schuil onder schampere scheld partijen. Neen, het is niet aan te nemen dat hij een echte edelman is. Want adel is een kwestie van karakter en van gemoed, het is een kwestie van het hart. En dat adel lijke hart spreekt altijd luid, door alles heen. Men kan het beluisteren, ook al wordt het bedekt door een schamele plunje. Een adellijk hart wordt niet gemaakt door een zeegroen vestjöh of smalle pijpjes. Daar moeten we ons niet in vergissen. Er lonen heel wat edelmannen om ons heen. edel- mannen met gekloofde werkhanden en zor gelijke gezichten, evengoed als edelmannen met deftige kleren volgens de Pariise mode. Maar door de deftige kleren of door de schamele plunje moet ge de adel van het hart kunnen horen. Dan zijt ge aan het goede adres dan kunt ge gerust uw hoed afnemen. Dan kunt ge zeggen: Mijnheer de baron. Zeker, men pakt aan in Wenen, zo goed en zo kwaad als het gaat. De Karlskerk wordt hersteld. Daartegenover, bij het Concerthuis bouwt men weer voetstukken voor de vele beelden, die thans nog met hun neuzen tegen de muur staan, maar binnenkort weer over het wijde plein zul len blikken. Over Wenen, de nu nog ha veloze schone, die echter haar kleed her stelt en siert, zichzelf heeft kunnen blij ven en ondanks doorstane ellende en ver nieling weer opkrabbelt en glimlacht. Dat is de stad, die de vreemdeling in zich op neemt. Daar woont als vanouds het volk, dat de vreemdeling niet als gast. doch als medebewoner beschouwt; niet slechts van zijn stad, niet slechts van zijn land. doch van de wereld, die, ondanks de grenzen. ,v. van ons allemaal is. behandeld' Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan 3UUELIER H0P10GER HAARLEM Cj DEN HAAG BARmawissm. 2 spuistraat 12* TEL. 11004 TtL. IlSSflft „Vertel me alles, s.v.p.!" (Van onze correspondent te Parijs) Wanneer men op een Parijse telefoon de letters s.v.p. draait, wordt men automatisch met een juffrouw verbonden, die vraagt tot welke der 28 afdelingen u zich gelieft te wenden. Bent u vreemdeling en wénst u door een dame van goeden huize in de Parijse society te worden geïntroduceerd? Bent u zakenman en wilt u weten, welke stappen en sprongen u door de doolhof der Franse administratie heeft te maken al vorens een product in of uït te kunnen voeren? Bent u gezinshoofd zonder huis houdelijke hulp en denkt u de avond bui tenshuis door te brengen? Bent u student in de sociologie en mankeert u een belang rijk gegeven voor uw dissertatie? In deze en onnoemlijk veel andere gevallen, toont de organisatie s.v.p. met haar staf van ruim duizend medewerkers gezelschaps dames, fietsjongens, vertalers, stenotypis ten. redacteuren, juristen etc. etc. zich bereid u in uw noden bij te staan en tegen schappelijke condities en op zeer korte ter mijn. Ofschoon men s.v.p. een gemechaniseer de encyclopaedic zou mogen noemen, be schikkend over een documentatie, die haar weerga elders moeilijk vindt, komt het niettemin voor. dat de eigen gegevens te kort schieten voor de beantwoording van een bepaald verzoek. Zo had kort geleden een dienst van de Nederlandse legatie, na eerst de eigen bronnen vergeefs geraad pleegd te hebben, zich tot s.v.p. gericht met de vraag, hoeveel inwoners Nijmegen pre cies in het jaar 1922 telde. Dezelfde mid dag, aldus beloofde men, zou de informatie worden verstrekt. Een half uur later werd de pers-attaché van de legatie opgebeld •Joor de s.v.p., die hem vriendelijk vroeg lanes welke kanalen men aan de weet kon komen, hoeveel inwoners Nijmegen in het jaar 1922 bezat. De attaché is het antwoord schuldig moeten blijven, aangezien juist hij het was geweest, die dezelfde vraag aan s.v.p. had laten stellen.... T>e Algemene Nederlands Onderwijzer* Federatie (A.N.O.F.) houdt Zatrrrï-iTmV.i.,* in TTTr^».» t-bij.de onderwijzers onbillijk zij.i

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5