smm D&GRSVIT BEFORE mm Portugal: kleine oase in een wereld vol zorgen en problemen Nieuwe hoop op terugkeer van kostbare collecties Jd5 sK yj~ Keiler heeft de beste kans voor de tweede plaats MEDITATIE ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Woningnood, distributie? - nooit van gehoord! KLM is een geziene gast in Lissabon (Bijzondere correspondentie) Portugal is in vele opzichten een geluk kig land. Geen wonder, twee wereldoor logen hebben het nauwelijks beroerd en alleen maar groter welvaart gebracht. Een der ergste plagen der huidige mens heid, de woningnood, bestaat er niet; in Lissabon zagen we geheel nieuwe woning blokken te huur staandistributie is er nooit geweest, alle artikelen inclusief tex tiel in allerlei vormen, vindt men te kust en te keur in boordevolle magazijnen en zelfs deviezen-problemen zijn er practisch onbekend. Voeg daarbij een uiterst zacht klimaat waarin kachels vrijwel te ontbe ren zijn.... lijkt het geen Utopia? Lissabon, de hoofdstad, schilderachtig gelegen langs de rechteroever van de Taag, contrasteert sterk met Madrid. Als men van de rumoerige Spaanse hoofdstad is neergestreken in de metropolis van Por tugal, is het alsof men na een visite aan een drukke, opgewonde familie plots wordt neergezet in de huiskamer van een rustig gezin, waar ieder op zijn tenen loopt, om geen lawaai te maken. Het vliegveld van Lissabon, Portala de Sacavem, is een der best uitgeruste van Europa. Het ligt op slechts een kwartier afstand van het centrum der hoofdstad en is het middelpunt van een zeer druk vlieg verkeer tussen Europa en Zuid-Amerika. De K.L.M. heeft hier dan ook een staf van medewerkers, die door een intense propa ganda er in geslaagd zijn, de Nederlandse maatschappij zeer populair te maken. Overal waar wij kwamen, in Lissabon en in andere steden, zagen wij de bekende KLM-vlaggetjes en -reclameplaten even als trouwens in Madrid twaalfduizend passagiers, die de KLM sinds de exploita tie der Zuid-Amerikalijn van en naar La tijns Amerika vervoerde, zijn van die po pulariteit wel het beste bewijs. Amerikaans filiaal. In tegenstelling met Madrid, waar de meest aftandse taxis krakend en steunend door de straten rijden, ziet men op de prachtige brede avenidas van Lissabon de modernste Amerikaanse wagens als huur auto's voortjagen in zulke overstelpende hoeveelheden, dat oversteken haast niet doenlijk is. De Portugese escudo, die tien cent noteert, staat in hoog aanzien en de nieuwste Amerikaanse producten op bijna ieder gebied liggen derhalve in overvloed in de welvoorziene winkels en magazijnen van Lissabon. Bovendien hebben vele grote ondernemingen uit de Verenigde Staten er belangrijke filialen opgericht. Koffie en bomen. Koffiehuizen hebben wij nergens zo groot en zo druk bezocht gezien als in de Portugese hoofdstad. Port en koffie zijn de nationale dranken. De mannen ziet men er avond aan avond onder het genot van on telbare koppen sterke koffie zitten en bo men over de politiek; de dames kan men aantreffen in weelderig ingerichte tea rooms, waar zij onbegrijpelijke hoeveel heden gebak verorberen. Grote schalen met gebakjes worden voor iedereen neer gezet en het is heel gewoon, als men de mannen daarvan danig ziet meegenieten, in quantiteiten van zo'n vijf, zes taartjes (met slagroom) bij een kopje koffie. Lissabon is een belangrijke havenstad, maar toch bemerkt men deze activiteit niet veel omdat dit weer een apart ge deelte is der stad, langs de Taag. Alleen als men op het imposante Praga do Corner - cio staat, vlak aan de Taag-oever, ziet men het drukke havengewoel in de verte. Hier vindt men ook de wijken der armen, die inderdaad zeer slecht behuisd zijn. Vele arme jongens verdienen een boterham met schoenpoetsen, overal ziet men ze met hun BUITENLANDSE SOCIALISTISCHE STUDENTEN BEZOEKEN HAARLEM Op 18 December zal een aantal buiten landse socialistische studenten, deelnemers aan een conferentie in het „Woodbrookers- huis" in Bentveld, in de zaal Molenaer- straat 18, door de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid feestelijk worden ontvangen. i het verlangen van iedere jongen staat vroeg of laat. het pakhuis. 'n Cadeau voor jaren 1 Maar er is toch nog iets veel mooiers te geven... door Moedcr. Een sterk lichaam er Oi gaaf gebit. Dat is een cadeau Daarom: Dagravit! Kalk, phosphor vitamine D. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: „Fluffy neemt de lei ding", 8 uur. Rembrandt; „Mrs. Parkington", 14 j., 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Palace: „On bewezen misdaad", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mexicana", 18 j., 2.00. 4,15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Wonderman", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „De jacht naar goud", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madame Pimpernel", 14. j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 5 DECEMBER Palace: „Avontuur in Bengalen", 14 j., 11 Uur. Rembrandt: „Avonturen op de zeebo dem", alle leeft.. 11 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen (des avonds alleen van 7 tot 9 uur). MAANDAG 6 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. schoenhakken staan, terwijl men op enkele punten zelfs lokalen heeft waar men met tientallen tegelijk van een schoenpoets beurt voorzien kan worden. Over het ge heel worden er lage lonen en salarissen betaald, zodat de meesten proberen er iets bij te verdienen. Op 1 November werden bij Regeringsdecreet plotseling alle sala rissen van overheidspersoneel en militai ren met.80 pet. verhoogd, hetgeen ook wel illustreert dat het leven voor de kleine man hier, erg duur is. Dus toch weer geen Utopia! leui we I itöavem Klcutcrvcrtclbock voor de Bijbelse Geschiedenis, door Anne de Vries; Uitgave J. K. Kok N.V., Kampen, 1948 Anne de Vries, die wij kennen uit zijn Groot Vertelboek voor de Bijbelse Geschie- nenis, is met dit Kleutervertelboek weer bij zonder geslaagd. Met zijn eenvoudige stijl weet hij zo goed de spanning van het verhaal te bewaren, dat het voor de moeder of de onderwijzeres een genoegen zal zijn, hieruit de kleintjes voor te lezen. Aan de grotere kinderen, die zelf kunnen lezen, kan het boek heel goed in handen gegeven worden. De tekeningen van Tjeerd Bottema zijn over het geheel wel suggestief. De twee platen van de kruisiging van Jezus hadden ons inziens evenwel beter achterwege kunnen blijven. Het boek is bestemd voor kinderen van drie tot acht jaar. BËÉÉIr Een oud Moors kasteel in de bergen nabij Lissabon. BERLIJN EN ZIJN MUSEUMSCHATTEN (Van onze correspondent te Berlijn) Voor de oorlog behoorde Berlijn met Parijs, Londen, Rome, Florence en Mün- chen tot de belangrijkste zes museumsteden ter wereld. Wie thans langs de ruïnes wandelt tussen de Spree en de Kupfergraben midden in de Sovjet-Russische sector, waar de „Na- tional-Galerie", het Kaiser Friedrich- museum", het „Deutsche Museum", het „Neue Museum" en het „Pergamon-mu- seum" op een eiland waren verenigd, die zal onmiddellijk begrijpen, dat aan een herstel der kunstverzamelingen in de oude gesloten vorm voorlopig niet is te denken. De inhoud der musea, tijdens de oorlog deels in de stad, deels er buiten in beton nen kelders en kazematten in veiligheid gebracht, is na de oorlog in alle wind richtingen verstrooid. Alle bezetters heb ben een deel ervan in bewaring genomen en er tot zelfs in Amerika tentoonstellingen mee georganiseerd. De noodlottige verdeling van Berlijn in vier sectoren en de onenigheid der vreemde machthebbbers hebben tot nu alle pogingen van de Berlijnse magistraat om de kunst werken der stad weer onder een centraal beheer te brengen, doen mislukken. Tal van kostbare objecten zijn door lucht bombardementen en tijdens de gevechten om Berlijn vernietigd of zwaar bescha digd. Vele zijn in de eerste maanden na de oorlog spoorloos verdwenen. Een niet on belangrijke collectie bevindt zich in han den der Russen en de vrees der Berlijners, dat ook dit deel als verloren moest worden afgeschreven, is begrijpelijk. Thans heeft evenwel het Russische militaire bestuur verklaard, dat het bereid is, het Berlijnse museumgoed, dat zich in de Sovjet-Rus sische bezettingszone bevindt, aan de ge meentelijke musea terug te geven. Daar toe behoren onder andere een grote verza meling antieke schilderijen en beeldhouw werken, het reusachtig fries van het Per- gamon-altaar en de vrijwel compleet ge bleven collecties oude munten. Het spreekt vanzelf dat de Russen zulk een grootmoedige daad alleen dan zouden uitvoeren, zolang de zekerheid bestaat, dat de collecties een plaats zouden vinden in de Oostelijke sector der stad, waar zij onder hun controle blijven. Niettemin ho pen de Berlijnse kunstliefhebbers, dat de Vier voordrachten Het Haarlemse Kunstcentrum (annex het vormingscentrum Vrij Nederland) hield dezer dagen in de tuinzaal van het Concert gebouw een niet zo heel erg groot gezel schap bezig met een bont programma in het betere genre. Voor de pauze wisselden twee stemmig in het zwart geklede dames elkan der af en daarna kwam de beurt aan twee merkwaardige heren. Riek Bonset-Horst droeg verhalen voor van Godfried Bomans en Hans Christian Andersen (o.a. Het meisje met de zwavel stokken) op een naar mijn smaak te zoet gevooisde toon en alles behalve puntig, be nevens enige middeleeuwse balladen, die goed klonken zolang er mannentaal werd gebezigd, doch onbegrensd weekhartig wan neer het vrouwelijk gevoel overheerste. Ro- sey Pool verraste de aanwezigen met toe lichtingen op en declamatie uit het werk van de negerdichter Langston Hughes en een door „spirituals" afgewisselde authen tieke preek over de zondeval. Dit was een interessante kennismaking met een welbe spraakte vrouw, die ongetwijfeld nog veel meer te vertellen heeft en zeker de kans moet krijgen om dit te doen. Simon Carmiggelt las op de hem vol strekt eigen wijze drie kostelijke verzinsels voor, in plastische taal gestoken openba ringen van een uiterst fijn vertakt gevoel voor humor. Het is jammer dat men het bericht van zijn medewerking niet harder van de daken heeft geblazen. Willy van der Heyden zong enige opgeschoten-kwa jongensachtige teksten, die noch met kunst noch met vorming iets te maken hadden. D. K. Cor de Groot. Dezer dagen werd gemeld, dat Cor de Groot in Januari in Berlijn zal concerteren De pianist begint het nieuwe jaar evenwel met enige uitvoeringen in Brus sel. Daarna reist hij naar Frankrijk en Spanje. Het ligt dit keer niet in de bedoeling naar Berlijn te gaan. Russische autoriteiten hun belofte zullen vervullen en reeds heeft zich een com missie van deskundigen gevormd, die zich eveneens tot de militaire regeringen der Westelijke zones zal wenden, met het ver zoek ook de Berlijnse kunstschatten, die zich te Wiesbaden, Celle en andere West- Duitse steden bevinden, naar Berlijn terug te brengen. Aangezien het onder de huidige omstandigheden en vooral met het oog op de heersende woningnood niet mogelijk zal zijn in de eerstvolgende jaren de ver woeste musea te restaureren of nieuwe bouwwerken te scheppen, bestaat het plan, bij een eventuele inwilliging van het ver zoek, de overblijfselen van het voormalig Berlijns kunstbezit in provisorische depóts onder te brengen en ten behoeve der kunstlievende bevolking afwisselend selec ties te exposeren. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 De nieuwe Belgische ambassadeur De heer Egbert Graefïe die benoemd is tot ambassadeur van België in Den Haag, is op 30 Maart 1890 te Brussel geboren. Hij deed candidaatsexamen in de wijsbe geerte, letteren en klassieke philologie aan de universiteit te Brussel. Op 22 December 1919 werd hij aangesteld tot gezantschapsattaché, doch bleef aan vankelijk bij het ministerie van Buiten landse Zaken te Brussel werkzaam. Daarna was hij werkzaam in Washington, Parijs, Peiping en Berlijn. Op 15 October 1936 werd hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Teheran. In de jaren 1937 en 1938 was hij buitengewoon gezant in Af ghanistan en Irak. Op 28 Mei 1948 werd hij benoemd tot afgevaardigde bij de commis sie van de Veiligheidsraad van de UNO in Kasjmir. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Nieuwe tentoonstellingshal voor Utrechtse jaarbeurs Waarschijnlijk de grootste in Europa Het bestuur van de Nederlandse Jaar beurs heeft van het ministerie van Weder opbouw toestemming gekregen voor de bouw van een grote tentoonstellingshal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. De bouw zal twee a drie jaar du ren en ongeveer negen millioen kosten. De hal krijgt een grondoppervlakte van 2,5 hectare er. zal vijftien meter hoog wor den. Zij is bestemd voor het exposeren van zware machines. Er komen twee rijdende kranen met hefvermogens van 25 en 50 ton in het gebouw, dat voorzien wordt van een kleine haven en een spoorwegaanslui ting. Hierdoor zal het mogelijk zijn spoor wagens en locomotieven in de hal te rijden. Het gebouw wordt uitgevoerd in gewa pend beton. Het zal waarschijnlijk de groot ste tentoonstellingsruimte in Europa wor den. Frankrijk wijzigt standpunt inzake Italiaanse koloniën Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de Franse re gering heeft besloten Engelands aanspraak op trustschap over Italië's voormalige Noord-Afrikaanse kolonie Cyrenaiea te steunen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Franse houding afhankelijk was van de eis, dat de Tripolitanië tegelijkertijd onder Italiaanse trustschap zou worden gesteld. Hij verklaarde, dat deze verandering in de Franse houding is ontstaan door de overtuiging van de Franse regering, dat elke andere oplossing oneerlijk zou zijn tegenover Italië en een permanente verbit tering tussen Italië en Engeland zou schep pen, op een ogenblik, dat begrip en vriend schap tussen alle Westeuropese landen van essentieel belang is voor het bewaren van de vrede in de wereld. De mededeling van deze verandering in de Franse politiek Frankrijk heeft tot nog toe teruggave van alle Italiaanse kolo niën bepleit Komt aan de vooravond van de behandeling van dit onderwerp door de Algemene Vergadering van de UNO. Handbal programma Het programma voor Zondag luidt als volgt: Hoofdklasse, dames: HygiaTurnlust; Zee burg—Concordia; PSV—DES. Distrct West A. Ie klas heren: Amersfoort Concordia; A I.C.Sport Vereent; Aals eerAttila; AchillesZeeburg. 2e klas heren: GVA—Rapiditas; Catchers HAV; Aalsmeer—Turno. 2e klas dames: RapiditasHOC, 10.15 uur Schalkwjjkerweg; ConcordiaGita. 14 uur Noord. Sportpark; Rood ZwartOSS, 12.30 uur Noord. Sportpark. Afd. Noordholland, le klas dames: BGV Bato 15.15 uur Noord. Sportpark; Blauw Wit IJmond; BeverwijkHOC 2. 2e klas dames; OSS 2Animo; BGV 2 Gita 3, 11 uur Schalkwijkerweg: Rood Zwart 2—Gita 2. le klas heren: TanegidoIJmond. 2e klas heren: BGV 2— DWO, 14 u. Schalk wijkerweg: Rapiditas 2Vlug en Vaardig. 14 uur Schalkwijkerweg; HOC 2—AVA. 15,15 u. Schalkwijkerweg; Tonegido 2Bato. Fred Warburton overleden Een oud-trainer van HVV, de Engelsman Fred Warburton. is op 65-jarige leeftijd in Engeland overleden. Warburton, die in de jaren omstreeks 1920 ook wel als verzorger van het Nederlands elftal is opgetreden, heeft tevens als pionier op cricket-gebied veel voor de Nederlandse sport, in het bij zonder in Den Haag, betekend. WEDSTRIJDEN G. I. O. S. De wedstrij den van de gymnastiekvereniging G.ï.O.S. werden voortgezet met die voor oudste jon gen en meisjes. Bij de jongens was de volgorde: 1. Teun Timmer: 2. Bob Iking en Jan Moerbeek; 3. Bob Kwantes. Voor d e meisjes luidt de uitslag; 1. Truusje Kops; 2. Rie Waijer; 3. Kockie Vos en S. v. Leeuwen. j Korfbal Ontmoeting van Oosterkwartier vraagt aller aandacht Zondag gaat Oosterkwartier naar Rohda te Amsterdam, welke wedstrijd van groot be lang is om niet tot de onderste twee ploegen der eerste klasse te behoren. Immers, deze ploegen degraderen aan het einde van het seizoen. In Haarlem won Oosterkwartier met 8—4, toen de wedstrijd door Rohda nog niet zo heel belangrijk werd opgevat, aangezien men geen degradatiegevaar inzag. Nu is de situatie geheel anders. De winnende ploeg staat voorlopig veilig. Oosterkwartier heeft Zondag tegen Archipel prima gespeeld en met dat vertrouwen moet ook tegen Rohda één der puntjes kunnen worden behaald. Aurora gaat naar Excelsior en slaat niet voor een makkelijke opgaaf. In Haarlem bleef Aurora met 108 de baas en ook Zon dag kan gewonnen worden Watervliet speelt Zaterdag tegen ZKC, Animo Ready ontmoet op die dag DSV. Beide twaalftallen kunnen winnen, hoewel de taak van Watervliet lastiger is dan die van Animo Ready. De reserves van Oosterkwartier gaan naai de reserves van SVK en het wordt hoog tijd. dat de Haarlemmers een der punten ver overen. Aurora 2 ontvangt BI. Wit 3 en kan wellicht de nederlaag van 41 in Amster dam wreken. Sport Vereent 2 gaat naar ZKV 2, hetgeen wèl een te lastige opgaaf zal wezen. Nieuw Flora heeft een vrije Zondag. Over Muziek Jack Morris LEREN EN LAMSHUID KLEDING voor DAMES, HEREN EN KINDEREN Paardeleren handschoenen en wanten met kap 8.95 Lamshuidpantoffcls 14. Kalfsleren wanten met lamshuid gevoerd 15 60 Leren motorlaarzen 29.95 Grote sortering Regenkleding BARTEL JORIS STRAAT 20 - TEL. 13439 HAARLEM Voetbaloverzicht De tweede helft van de competitie begint Zondag. Haarlem, dat tegen ADO gestart was en toen gelijk speelde, krijgt de Haagse club op bezoek. De ontmoeting is van groot be lang, want de ploegen kunnen de punten goed gebruiken. ADO heeft acht punten en Haarlem zes na negen wedstrijden. Dan vol gen 't Gooi met vier en Sparta met twee punten. EDO heeft na een lange rust, wat competitievoetbal betreft, want inmiddels speelde het enige vriendschappelijke par tijen, een lastige opgaaf in Amsterdam. DWS wordt opgezocht en de Haarlemmers hebben gelegenheid, om revanche te nemen van de in September geleden nederlaag. Stormvogels krijgt bezoek van SVV en VSV trekt naar Hermes. JJmuiden komt dus uit tegen Schiedam. Een felle strijd is te j wachten in beide plaatsen. RCH heeft een vrije Zondag en zal met be langstelling het resultaat van de in Sant poort te spelen wedstrijd VelsenUVS afwachten. Mochten de bezoekers winnen, dan heeft RCH nog een voorsprong van twee punten. Voor de derde klassers uit het rayon Ken- nemerland zijn geen wedstrijden vastgesteld Om de wereldtitel Dammen Vrijdagavond waren de uitslagen in het wereldtournooi dammen: Pérot—Demes- maecker 2—0; Keiler—Rostan 2—0: Laros— Ghestem 02; Van der Staay—Post 20: Roozenburg—Chiland 20. De Antwerpenaar Verpoest was vrij. De partij van de Parijzenaar Pérot tegen de Belgische kampioen Demesmaecker had een 3228 opening, waarop door zwart met 18—23 werd geantwoord. Later werd de partij zeer onregelmatig. Pérot liet zich aan zijn lange vleugel opsluiten, maar verbrak die in het gevorderde middenspel met voordeel. In een stand van zeven om zeven stukken stond Demesmaecker in alle varianten verloren. Pérot speelde het eindspel goed en won ge makkelijk. De ontmoeting van Keiler tegen Rostan werd aangevangen met de Franse opening, waarop de Zwitser 2025 tegenspeelde. Kei ler ruilde daarop uit met 30—24 en behaalde met deze variant, die men in internationale tournooien tegenwoordig vaak ziet, een theo retisch voordeel. In het middenspel verdedig de de Zwitser zich wel, maar hij bleek niet opgewassen tegen het zeer sterke spel van Keiler. Na 61 zetten was zwart overspeeld en gaf de partij op. Roozenburg speelde in zijn partij tegen Chiland de 3329 opening, waarna een ouder wetse hekstellingpartij ontstond. Chiland behandelde de partij zeer goed. doch kon niet verhinderen, dat Roozenburg de stelling in het middenspel met enig voordeel verbrak. Hij wist drt voordeeltje te vergroten en na een fraai eindspel in winst om te zetten. De Rotterdammer Van der Staay koos in zijn ontmoeting tegen de Afrikaanse kam pioen Post de 3228 opening, waarop zwart door 1923 te spelen direct het centrum ging bezetten. Van der Staay trok ten aanval en ontwikkelde een zeer sterk centrum, waarbij Post enige nadelige randschijven kreeg. Ge leidelijk aan kwam Van der Staay in het voordeel en in het vergevorderde middenspel kreeg zijn tegenstander enige gedwongen zetten te doen. Post trachtte wel door enige ruilen dit te compenseren, doch Van der Staay was op zijn hoede en bracht een 44 eindspel op fraaie wijze tot winst. De Poolse opening werd gespeeld in de partij van Laros tegen Ghestem, die 17—21 als tegenzet gaf. In de verdere opening werd de partij zeer onregelmatig, waarbij de spe lers scherp op winst speelden. In het zeer ingewikkelde middenspel kwam Ghestem enigszins in het voordeel en forceerde daar bij schijfwinst. Ofschoon Laros ijverig speurde, kon hij geen remisevariant vinden en Ghestem besliste met een zeer juiste voortzetting het eindspel in zyn voordeel. De stand luidt thans: 1. Roozenburg 35 pnt. (uit 19 partijen); 2. Keiler 28 pnt. uit 19; 3. Ghestem 26 pnt. uit 19; 4. Verpoest 23 pnt. uit 19; 5. Van der Staay 21 uit 19; 6. Laros 20 p. uil 19; 7. Post 19 pt. uit 19: 8. Pérot 18 pt uit 19; 9. Chiland 13 pt. uit 19; 10 Demes maecker 4 pnt uit 19: 11 Rostan 3 p. uit 20. Vanavond worden de laatste partijen in Rotterdam gespeeld. Vrouwen aan mannenwerk in de straten Wcenen De Oostenrijkse hoofdstad heeft een groot tekort aan mannelijke werkkrachten en een teveel aan vrouwelijke het logische gevolg is dat de Weense vrouwen arbeid te doen krij gen waarvoor zij eigenlijk niet in de wieg zijn gelegd. Zo kan men haar hier aan het puin ruimen zien, op de maat van de prozaïsche geluiden van een Weense wals - een stoom wals in dit geval, die op de foto echter juist niet meer te zien is. Haarlemse scholieren gaan weer schaken Voor de dertiende maal zal op 28. 29 en 30 December het schaaktournooi voor scholie ren gehouden worden om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem. Vorig jaar be stond voor dit tournooi grote belangstelling, hetgeen niet alleen tot uiting kwam in de inschrijving van 88 deelnemers, maar ook in de belangstelling van de zijde van de Noord hollandse en Koninklijk Nederlandse Schaakbond. In het vorige tournooi .verd H. Bouw meester winnaar. Deze zal zijn titel echter niet kunnen verdedigen, daar hij inmiddels Haarlem verlaten heeft. Daar de jeugdige schakers de laatste jaren aanmerkelijk in kracht zijn vooruitgegaan, mag een spannende, op behoorlijk peil staan de strijd verwacht worden. De leiding berust bij de Haarlemse School Schaak Bond. De wedstrijden zullen gehouden worden in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt. Er wordt gespeeld in hoofd- en bijtournooi. Tot 20 December a s. kan men zich voor deel neming aanmelden bij de heer: J. Bocré, Veenbergplein 29, Haarlem. Wie over de geschiedenis der muziek denkt schijnt langs een afgrond te lopen. Wij weten niet alles van het geestelijk leven der oude volken, maar wij weten dat de Chinezen, de Egyptenaren, de In diërs. de Arabieren, de Grieken, de Ro meinen verstandelijk gewoekerd hebben met wat hen aan muzikaal materiaal be kend was, omdat zij altijd meenden dat de muziek een soort godsspraak of in ieder geval beeldspraak van een godsstem was. Wij menen nu muzikaal op vaste grond te staan; wij kunnen, van ons bergpad af kijken in de schijnbaar bodemloze afgrond der menselijke geschiedenis en ons afvra gen: heeft de muziek altijd gezwegen en waren 't alleen de mensen die door haar spraken? Of was altijd de muziek de ac tieve macht, die de mensen gebruikte om onder ons te leven? Of was er altijd mis schien een wisselwerking lussen beide en ontraadselen wij waarschijnlijk nooit het geheim van die onderlinge aantrekkings kracht? Van oudsher is het geestelijk en zinnelijk leven der mensen met de mu ziek verenigd. De dienst van God, de astro nomie, de mythologie, de theorieën der staatkunde, der wiskunde en der wijsbe geerte hebben wisselend naar de aard der volken altijd dit levend verband met de muziek gehad; de gedachte dat dui zenden en duizenden jaren voor Christus' geboorte dit verschijnsel voortdurend w9t- kelijkheid was, is duizelingwekkend. Maar deze historie is niet de geschiede nis der kunst; is het eigenlijk wel de ge schiedenis van de taal van het menselijk hart? Het is, koud-weg gezegd, een zijde van de historie der pftilosophische natuur kunde, hoe verheven ook de speculaties der wijsgeren waren. De Sphinx der mu ziek liet altijd alle bespiegelingen, alle technieken toe, maar men vraagt zich af of zij wellicht duizenden jaren heeft ge wacht op de actie van het menselijk hart. Of moeten wij zwijgen over de mensen der oude tijden en erkennen dat ooit het hart anders leefde en zich uitte dan wij menen te kunnen verstaan? Ik voor mij moet de vraag onbeantwoord laten omdat er zoveel kwesties van volkenkundige be tekenis achter deze overweging opdoemen. Slechts de eeuwige en eerbiedwekkende zaak van het bovennatuurlijke en het na tuurlijke laat zich buiten de weg der ge schiedenis betwisten en op dit standpunt staande is een mening over de muziek als eigendom der mensen mogelijk. Ik ben het eens met Chesterton als hij zegt dat er geen bovennatuurlijke kunst werken bestaan. Blijven wij bij de mu ziek dan kunnen wij zeggen dat een com ponist overtuigd is, dat hij zich in de mu ziek richt tot God. Er zijn overigens genoeg exaltatie en vermetelheid, genoeg welge meende roeping, genoeg theatrale verhef fing en geestelijke dronkenschap, maar er is geen mens die hierin in de grond van zijn hart gelooft. Als men de natuur maar ruim en groots genoeg neemt is er inzake kunst nooit reden om het bovennatuurlijke lastig te vallen. Wij kunnen nooit genoeg hymnen maken, maar wij moeten ons niet verbeelden het voorwerp van onze dithy rambe in de hand te hebben, want dan zou er geen reden zijn voor onze lofzang. Ik las eens bij Frans Erens de schrandere opmerking: er zijn heiligen geweest die dichters waren, maar dichters die heilig verklaard werden, zijn er nooit geweest. De diepzinnige en onvolprezen latere strijkkwartetten van Beethoven zijn even ver van het bovennatuurlijke als de zo genaamde pantheïstische muziek van Debussy. Wie peilt de harten dezer men sen; maar wie kent ook de tonen die het onuitsprekelijke weergeven? Alles wat wij uitspreken is van ons, van de natuur en zelfs onze poging tot aanroeping van iets dat daar boven is blijft altijd een evocatie. En deze evocatie is indrukwekkender cn ontroerender naarmate zij oprechter van harte is. Ik geloof dat het begin der Westerse muziek als vrije uiting van het gemoed en de verbeelding der mensen ligt in de muziek der oude Joden en dat de opbloei der muziek als weerklank der liefde op komt bij de muziek van het Christendom. De oudere bespiegelingen zij'n historie; wij beleven ze niet. Uit de harten der eerste, vervolgde Christenen is de bezieling in de muziek tot bloei gekomen. Sinds dien zingt Italië, sindsdien is met gevleu gelde macht de melodie over de volken van Europa gekomen, sindsdien ontwikkel de zich de harmonie als weerklank, sinds dien zouden het bloed en de zenuwen in het rhythme zijn gaan leven en sindsdien zou de mens alles, waarmee hij belast en beladen was kunnen uiten. En de hoog moedige Renaissance zou dit niet ontken nen, maar bevestigen. De latere bezinning op de zuiverheid der muzikaliteit, op de ordelijke verhouding van de objectieve natuur tot het wezen van de kunstenaar zou nooit de stem van het hart tot zwijgen brengen, want de erkenning der kunst was de erkenning der menselijke waarde en niemand achtte ooit daarmee de erken ning van hogere machten aangetast. De vrijheid en de waarheid der muziek zijn als de vrijheid en de waarheid van bossen en bergen, van zonneschijn en nachtelijke hemel: zij zijn de vrijheid en de waarheid van al onze sentimenten. Dit weten wii met evenveel zekerheid als wij de onmogelijkheid beseffen om alle tonen onder woorden te brengen. De inhoud en de uitdrukkingsmacht der mu ziek gaat boven alle woorden en tekens uit; wij kunnen haar betekenis en zelfs haar wezen wel pogen te omschrijven, maar wij kunnen nooit zeggen wat zij zegt. Dit verklaart ook waarom sommige littera toren en denkers met spijtige wreveligheid naar de muziek staren omdat zij in haar iets ontmoeten wat aan de controle van hun verstand ontgaat. Daarom is zij de meest aristocratische kunst, en toch meteen de meest democratische, omdat zij voor ieders hart open staat en het nooit aan haar ligt wanneer men haar niet lief heeft. HENDRIK ANDRIESSEN. Regering koopt klei-aardappelen Overeenkomstig de aankondiging van minister Mansholt bij de behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Ka mer heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans aan het Aan- en Verkoopbureau voor Akker bouwproducten opdracht gegeven een be langrijk kwantum klei'-cor.sumptie-aardap- pelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen Eigenheimer, Bintje en Beve lander binnenkort rechtstreeks van telers aan te kopen in hoeveelheden van ten min- 10 ton per teler en per ras. Bij aflevering voor 1 Maart 1949 :;eldt een prijs van 6 10 per 1(10 kT Vo->- bij confr^i in h—.i. iu, die datum zal een hogere prys geiden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5