Taxi? bel 18000 De Stille Armen Een landhuisje voor een gulden TEMPO Tel. 20020 Rozenstraat 13 Predikbeor te o Kort en Bondigj SLEUTEL WEG 2 ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 zien weer verlangend uit naar de Kerstgave >,ln vele gezinnen is de nood hoog gestegen" fco verklaarde Ds. C. J. Waardenburg HAARLEMS DAGBLAD Ds. G. J. Waardenburg, predikant der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem, werkt in een deel der binnenstad. Ik kom daar, zo vertelde hij ons, met veel gevallen van armoede in aanraking. Ook met de nood van vele Stille Armen. Het begrip „Stille Armen" is wel moei lijk te omschrijven, maar ik reken daar onder in elk geval de vele honderden die, hoewel zij niet tot de gesteunden van So ciale Zaken behoren, toch te weinig in komen hebben om daar van te kunnen be staan. Allereerst vele gepensionneerden; van zeer velen is het pensioen niet verhoogd overeenkomstig de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud. Hetzelfde kan gezegd worden van degenen die meenden indertijd behoorlijk voor hun levensavond gezorgd te hebben door wat huisjes te kopen, of zich een lijfrente te verzekeren. De huren der huizen mogen niet verhoogd worden en het onderhoud kost meer dan waarop gerekend was. Het gevolg is dat deze mensjes met „eigendommen" niet meer genoeg geld in handen krijgen om te leven. Zij zijn er even slecht aan toe als de ge nieters van een lijfrente die gebaseerd was op de vooroorlogse toestanden. Het gevolg van een en ander is, dat vele ouden van dagen geheel buiten schuld in kommervolle omstandigheden verkeren. Voor velen was het zelfs niet langer te doen om zelfstandig te blijven wonen, ook al stelden zij weinig eisen. Zij zijn inge trokken in particuliere tehuizen, waar de verzorging in het algemeen helaas niet best is. Deze huizen zijn overvol, zodat van een huiselijke sfeer niet veel terecht komt. Bovendien is het nadeel dat degenen die zo'n huis exploiteren, natuurlijk winstbejag beogen om er zelf een bestaan uit te halen. De diaconie der Ned. Hervormde Kerk in Haarlem is al enige tijd bezig met het ontwerpen van plannen om. in samenwer king met andere kerken in'Haarlem en om geving, een huis te openen waar zulke oudjes van een blijder levensavond kunnen genieten. Zeker zou een inrichting voor 200 personen in onze omgeving reden van be staan hebben. Het zal helaas door de Wederopbouw-zorgen de eerste tijd wel niet mogelijk zijn tot het bouwen van zo'n groot tehuis te komen. Gevreesd wordt dat men zich voorlopig zal moeten behelpen met een bestaand gebouw te huren. Maar daaronder zijn er niet veel die voor dit doel geschikt zijn. Enige gebouwen zijn door ons bekeken, maar die hadden te veel bezwaren. Intussen gaan wij voort aan de plannen verder te werken,.want met de verwezenlijking is een groot sociaal belang gemoeid. (Terloops merken wij op dat wij over de huisvesting in zulke particuliere tehuizen voor ouden van dagen ook een gesprek had den met iemand die er ambtshalve mee te maken heeft. Ook hij verzekerde ons dat over deze inrichtingen in deze provincie klachten zijn, hoewel zijn indruk is dat de toestand in Haarlem, en omgeving nog gun stig afsteekt bij Amsterdam. Maar ook hier zijn deze huizen overbevolkt, terwijl de verzorging in bepaalde gevallen te wensen overlaat. Eedactie H.D.) Ds. Waardenburg vervolgde: Voor deze ouden van dagen zal een Kerstgave zeer welkom zijn. want velen kunnen uit eigen middelen niet meer voldoende zorgen voor voldoende kleding en schoenen. Ook vele bewoonsters van hofjes hebben het nu moeilijk. Niet alle hofjes beschik ken over voldoende fondsen om de oudjes financieel bij te staan. Ik ben wel in wo ninkjes gekomen, waar de kachel niet brandde, terwijl het toch geducht koud was. De diaconieën der kerken zijn in het al gemeen ook niet in staat om voldoende hulp te bieden, daar de nood hoog gestegen is. Zo is het ook met de Ned. Herv. Kerk. De Prof. v. d. Ven over het geluksprobleem Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" hield gisteravond in de Stads- schouwbuig prof. mr. J. J. M. van der Ven een voordracht over „De problematiek van deze tijd en onze verantwoordelijkheid" Gezien de onmogelijkheid dit diepgaande en uitgebreide betoog hier volledig samen te vatten, beperken wij ons tot enige van de voornaamste stellingen die hij poneerde. Hij ging er van uit dat er eigenlijk maar één probleem is en wel het geluksprobleem. Niettemin heeft dat vele facetten gekregen door de verschillende dingen die de men sen er onder verstaan. De eenheid moet v/orden gezocht in het niet te stillen heim wee van de mens naar het verloren para- dijs. De mensen die het geluk buiten het Chris tendom zoeken hij betoogde dat de grote scheidslijn niet tussen Katholieken en niet- Katholieken maar tussen Christenen en niet-Christenen ligt verdeelde prof. v. d. Ven in materialisten en idealisten en beide categorieën verdeelde hij weer in individualisten en collectivisten. Hij be toogde dat buiten de zekerheid des geloofs deze mensen het geluk moeilijk zullen kunnen vinden omdat de vrijheid waarnaar zij streven zonder dit houvast moeilijk te combineren is met de zekerheid die zij evenzeer wensen. Eén ding hebben deze mensen gemeen, dat is de angst, die veelal tot vertwijfeling groeit, waardoor' zij be vangen zijn. Tenslotte stelde prof. v. d. Ven dat de verantwoordelijkheid voor de Katholiek in moet houden een zuivere en radicale bele ving van het geloof en een veelvuldig uit dragen van de Goddelijke realiteit en acti viteit. diaconie krijgt van de gemeenteleden die tot geven in staat zijn gelukkig veel geld. Maar veel daarvan moet besteed worden aan het tehuis voor ouden van dagen in de Jansstraat (dat geheel bezet is), aan de kraaminrichting „Florakliniek" en het kin dertehuis „Zonnehuis". Alle drie nuttige sociale instellingen, die wij niet graag zou den missen. Maar het gevolg daarvan is natuurlijk dat de verzorging der armen noodwendig in het gedrang moest komen. Een typisch voorbeeld van een Stille Arme is de man waarmee ik onlangs in contact kwam. Wat kleding en omgangs vormen betreft, in alles een heer. Hij ver zekerde evenwel, dat hij niet bij machte was voor een nuttige vereniging, die zijn volle sympathie had, een kleine contributie te betalen. Ik ben overtuigd dat hij zich dit offer wel getroost zou hebben als hij het kon brengen door zich zelf iets te ontzeg gen. Dus iemand die, al zou men het hem niet aanzien, van een tekort moet leven. Een Kerstgave aan zo'n adres zou ongetwij feld welkom zijn. Zo ook in het gezin van een kleine mid denstander die door ziekte getroffen werd en niet meer in staat is te werken. Hij moet nu leven van een uitkering van So ciale Zaken, maar die is natuurlijk ook bescheiden. Trouwens zo besloot Ds. Waardenburg ik ben overtuigd dat honderden weer met verlangen uitzien naar hun Kerstgave, omdat die weer een straaltje zon zal wer pen in hun donker en kommervol bestaan. Vandaar dat ik allen die geven kunnen, veel of weinig, onwek om deze sympathieke inzameling te steunen. Ook dit jaar mogen de Stille Armen in hun verwachting niet beschaamd worden SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Valse Zwarte Pieten worden gekraakt Achter de letters R.E.C.O. verschuilt zich de Recherche Controledienst der Fiscale Recherche van de Belastingen. Een hunner schreef ons heden: „Tot ontroering van ons allen, arme tol lenaren, heeft Sint Nicolaas ons vannacht een pakket doen bezorgen met allerlei lek kernijen. Het doet goed waardering van zo hooggeachte zijde te ondervinden. Nu is het geluk dat Sint Nicolaas in Spanje woont en dus niet zelf in de Nederlandse belas tingen wordt aangeslagen. Anders zou hij dit pakket misschien niet hebben gebracht." In het bedoelde pakket zat het volgende rijm: Aan R.E.C.O. Haarlem. In de stille donkre nacht, Hebben Sinterklaas en Piet Dit pakket hierheen gebracht. Ja, de Sint vergist zich niet. Hij weet wel waar 't meeste werk wordt verzet, Waardoor ons Nederland weer wordt gered. Pietermanknecht loopt ervan te genieten Als hij ziet hoe de RECO-gasten van ijver blaken. Om alle valse Zwarte Pieten te kraken. Gaat dus maar door met deze deugd Tot Pieter Lieftinck's grote .vreugd. Dan komt Sint 't volgend jaar vast weer langs En verder aan de hele R.E.C.O. een prettig jaar en goede vangst! SINT EN PIET. Mevrouw M. Peeto winnares van de hoofdprijs in de „Margrief-loterij Nieuws van de N.Z.H. Duurdere tienrittenkaarten? Routewijziging van lijn 6 „Wij kunnen wel zeggen dat de finan ciële uitkomsten van de busexploitatie in Haarlem beantwoorden aan de verwach tingen", vernamen wij van de directeur der N.Z.H.de heer J. Jurrissen, „maar nauw keurige gegevens bezitten wij na die eerste maand natuurlijk nog niet. De aantallen reizigers bijvoorbeeld moeten nog geteld worden. Wij vernamen echter, dat de resultaten ongunstig beïnvloed woorden door de wan verhouding, die er volgens de directie be staat tussen de prijs van de enkele rit (vijf tien cent) en de tienrittenkaart (een gul den). Er bestaat een vlucht in de tienrit tenkaarten. Nu zal de directie pogen in deze ver houding wijziging te brengen, waarbij zij enerzijds in het oog zal houden, dat een laag tarief het vervoer stimuleert, ander zijds dat de onkosten in de ritprijzen weer spiegeld moeten worden. Weinig klachten Over het algemeen is men tevreden over de dienstregeling, al moet toegegeven wor den, dat de lijnen naar Heemstede in de late middaguren wel wat versterking kun nen gebruiken en dat ook de verbinding met het Kleverpark, vooral op Zondag middag, een zwakke schakel vormt. Personeelgebrek is de oorzaak, dat hier tot nu toe geen verbetering in werd ge bracht. Er wordt evenwel naar een oplos sing gestreefd. Wellicht dat deze gevonden wordt door een omlegging van lijn 6, die dan tevens deze onrendabele lijn wat meer levenskracht kan geven. De N.Z.H-. heeft een voorstel tot wijziging van de route van deze lijn bij het college van B. en W. Ingediend. Haarlem-Leiden. 3 Januari per bus Tenslotte kunnen wij nog meedelen, dat de dienst Haarlem-Leiden op 3 Januari voor het eerst met bussen zal worden uitgevoerd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft geen ter men gevonden aan het verzoek tot uit stel in het adres van de gemeenteraad van Sassenheim vervat, te voldoen. KAMERLEDEN VERKLAREN: De Haarlemse Kegelbond was gister avond bijna te klem om alle gegadigden voor het landhuisje, dat het kleuterhuis „Margriet" als lokprijs voor zijn loterij ten bate van een eigen onderdak had uit geloofd, te bevatten. Onder leiding van notaris M. W. Treur niet en onder het toeziend oog van Her mandad werden de bussen duchtig ge schud en werd er vlot op los getrokken. Toen wij om kwart voor acht binnen kwamen, was de tweede prijs de eetka mer er al uit en een half uur later kon de hoofdprijs aan een langzamerhand op hoogspanning gedreven publiek onder de roffel der kegelballen worden bekend ge maakt. De bezitter of bezitster van de cij fercombinatie 48253 was evenwel niet in de zaal aanwezig. Vanochtend werd het pas duidelijk, dat de 33-jarige mevrouw M. Peeto, in dienst bij het modemagazijn van de heer Schin- deler aan de Gen. Cronjéstraat, de geluk kige was. Reeds gisteravond had zij ver nomen dat de hoofdprijs op het nummer van haar lot was gevallen, maar eerst vanmorgen stoiid het feit voor haar vol komen vast. Zij had slechts één van de 60.000 loten gekocht het bewijs dat Vrouwe Fortuna zich niet heeft laten be- invloeden door de verzamelingen van vele tientallen loten, die verschillende van de aanwezigen in de Kegelbond hadden aan gelegd. De eerste gang van de gelukkige win nares was vanochtend uiteraard naar het nieuwe bezit, dat nu nog op het Wilsons- plein te pronk staat, maar binnenkort naar de aanwijzingen van eigenaresse en ge meente zal worden neergezet in de buurt van de Ramplaan of nabij het Zuider- Bultenspaarne. op welke plaatsen de ge meente grond heeft aangeboden. Zij is van plan er zelf in te gaan wonen. Maakt het huisje van buiten een wat nietige indruk, binnen valt de ruimte enorm mee. Het is ongemeubileerd, maar heeft parketvloeren en krijgt centrale ver warming. En de naam. die de eigenaresse voornemens is deze niet te versmaden wo ning te geven: Margriet! Wat de overige hoofdprijzen betreft: het eetkamer-ameublement viel op lot no. 27073, de huiskamer op 4812, de slaapka mer op 39587, de logeerkamer op 12626. De bezitter van lot 15099 krijgt het radio toestel, die van lot 28727 de smeedijzeren kroon, en een stofzuiger viel op 19999. Beperking van openbare werken gaat beslist te ver Het voornemen der regering om de uit voering van grote openbare werken sterk te beperken ontmoet veel tegenstand in de Tweede Kamer. Dit blijkt uit het Voorlopig Verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat, waaraan het volgende is ont leend: Vrijwel algemeen rezen tegen het onder deel Rijkswaterstaat van deze begroting ernstige bedenkingen. Zeer vele leden meenden dat de beperkingen in deze be groting ten aanzien van de uitvoering van openbare werken betracht, beslist te ver gaan. Er werden enkele voorbeelden ge noemd, waar men al direct een terugslag ten aanzien van meer of minder vergevor derde industrialisatieplannen kan aantonen als gevolg van de versobering door deze begroting aangekondigd. Men was vrij al gemeen van mening dat niet de Kamer, maar de minister een beslissing dient te nemen ten opzichte van de urgentie dei- verschillende werken. Zonder een definitieve keuze te doen, dachten vele leden onder andere aan de mogelijkheid van voorkoming van stop zetting van reeds in uitvoering zijnde wer ken, zoals bijv. het Fries-Groningse kana- lenplan, het AmsterdamRijnkanaal, de zijtak AlmeloTwenteRijnkanaal, een aantal rijkswegen, maar ook aan enkele nieuwe werken, die voor verkeers- en in dustriële werken van groot belang zijn, zo als bijvoorbeeld de Baakse Overlaat, de brug bij Doesburg, de tunnel bij Velsen, en deinpoldering van de Biesbosch en de Braakman. De 33-jarige mevrouw Peeto uit Haarlem, de gelukkige winnares van het prachtige houten oillatje, dat de stichting voor bouw van een Margriet-kleuterhuis te Haarlem uitloofde en waarvan de verloting Vrijdagavond plaats had. I EEN BRIL VAN K E I P -DAT IS GOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT HAAST LUXOR vervoert al uw meubelen en vrachten Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 1 Dec.. M. van der HorstBoellaard; 2 Dec., H. Wolters Gerritsen: J. C. van Waart—van Lonkhuizen: H. G. Visser—Tuin; 3 Dec., C. T. Hoogreef— Stuifbergen: M. P HoogstederPot. BEVALLEN van een dochter: 1 Dec.. M. M. Kerssensvan Berkel; 2 Dec.. M. Bosvan der Voort. OVERLEDEN: 1 Dec.. C Maij, 68 j.. Ver- spronckweg; S. M. van de Gevelvan der Putten, 47 j., Chr. Huygensplein; J. C. van Buuren—Gerritsen, 84 j., Berkenstraat. „Mrs. Parkington" (Rembrandt). De verfilming van bekende boeken brengt vaak een teleurstelling, omdat de in de ge dachten wereld van de lezer geconstrueerde personen- en sfeertekening soms door de film finaal wordt afgebroken. En dan gaat het er om, of de film er in slaagt daarvoor iets goeds en aanvaardbaars in de plaats te stellen. Zijn de verfilmers van Louis Brom- field's „Mrs. Parkington" daarin geslaagd? Ten dele. Zij modelleerden met de talent volle hulp van Greer Garson een hoofd figuur die ten volle aan de verwachtingen beantwoordt. Greer Garson steunt alle ver wikkelingen en situaties met de kracht van haar frisse en originele interpretatie, doch de compositie van de film wekt minder be wondering, Er zitten zwakke plekken in die het geheel soms ernstig schaden en in het algemeen mist men in deze rolprent de be zieling van de meester, die de figuren had kunnen binden in 'n levensecht en boeiend verhaal, waarvoor Bromfield toch wel de elementen leverde. Maar desondanks zijn Greer Garson en Walter Pidgeon in hun fijn-genuanceerd spel een koppel dat het aanzien waard is. J. L. ,De jacht naar goud" (Spaarne). ewel de film al enige jaren oud is, blijft zij aantrekkelijk voor de toeschouwer, die van spannende avonturen houdt. De rol prent vertelt in levende scènes, hoe een politieman op het spoor komt van een ben de, die zich bezig houdt met het smokkelen van goud van Mexico naar de Verenigde Staten. Natuurlijk moet de politieman tal rijke gevaarlijke situaties de baas worden en meermalen wordt het flink benauwd voor hem, doch hij wordt gesteund door een vrouw, die de kunst van assisteren en alarmeren goed verstaat. Conrad Nagel is de politieman, die de smokkelzaak kordaat aanpakt en de spannende geschie denis naar een goed einde leidt. „Een froentje trekt naar het Westen" is een ilm, die haar gegeven vindt in het optre- I den van een roversbende. Een jongeman. I die ook eens avonturen wil beleven, raakt verzeild in situaties die de toeschouwer met spanning en genoegen zal aanschouwen. A. O. „Mexicana" (Lux or). Hollywood heeft reeds lang geleden de plastische kwa liteiten van het nabijgelegen Mexico, waar landschap, stedebouw en mensen wonder lijk harmoniëren en bovendien uitgespro ken fotogeniek zijn, ontdekt. Maar de Ame rikaanse filmstad is nooit verder dan de uiterlijke kant van de buurstaat gekomen: zijn beschavingsschatten dienden altijd als achtergrond voor een Noord-Amerikaans kijkspel. Zo is het ook in „Mexicana", waarin het Pan-Amerikanisme aanleiding wordt tot een groots opgezette show, waarin veramerikaanste Mexicaanse motieven met onbetwistbaar vakmanschap vermengd worden met vermexicaanste Amerikaanse bestanddelen, zodat het geheel tot een on geschakeerde massa gesyncopeerde amuse mentsmuziek werd. Hun die het juist hier om te doen is, zullen niet bedrogen uit komen. Het gegeven een Mexicaanse Tino Rossi tracht zich door een schijn huwelijk met een Amerikaanse Martha Eggerth aan de greep van zijn vereersters te onttrekken, wat natuurlijk tot een con crete huwelijksband leidt is niet ge speend van humor, zeker niet in de toneel tjes, waar de mateloze sterrencultus wordt geparodieerd. In het voorprogramma wordt de toeschouwer door een filmje, dat op de zelfde leest is geschoeid, in de vereiste stemming gebracht en in het journaal kun nen de Haarlemmers de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier. die bii de berechting van zoveel politieke misdadigers uit deze om geving als openbare aanklager is opgetre den, zien en horen tijdens het réquisitoir tegen de beulen van Amersfoort. J. H. B. „Madame Pimpernel" (Frans Hals). Wie, afgaande op de oorspronkelijke titel „Paris underground", in deze film interes sante onthullingen verwacht over de oor- logsbijdrage van de Franse verzetsorgani saties. komt bedrogen uit. Want men heeft hier slechts te maken met een van die toedkopere na-oorlogse rolprenten, welke e pretentie hebben het werk van onder grondse of spionnagedienst uit de doeken te doen en in wezen niet boven het peil van de doorsnee avonturenfilms-volgens-ge- ijkt-recept uitkomen. Het basis-verhaal van deze film is wei- I nig gecompliceerd en geenszins onmogelijk: een Engelse en een Amerikaanse, in 1940 te Parijs door de snel optrekkende Duitse legers verrast, gaan zich er in de bezet tingsjaren op toeleggen neergeschoten ge allieerde vliegers naar onbezet Frankrijk te smokkelen, hebben lange tijd succes, doch lopen tenslotte tegen de lamp. Een wat onverschillige en slordige ver filming echter heeft de geschiedenis van veel overtuigingskracht beroofd. Mr. Smith uit Seattle Kan er zich nu nog wel mee vermaken: mijnheer Jansen uit Zwolle zal zich dikwijls slechts ergeren of verbazen over de Hollywoodse opvattingen van Duit se Gestapo-manieren. Een in vele opzichten belangwekkende documentaire over Aruba, die in het voor programma vertoond wordt, willen we in uw bijzondere aandacht aanbevelen. Het is een aflevering van de serie recente films over de West, die door de Nederlandse cineasten Buis en Van Dijk in opdracht van Polygoon zijn vervaardigd. H. J. E. C. „Onbewezen misdaad" (Cinema Pa lace). Herbert Lom, de Engelse acteur die in alle opzichten een sprekende gelij kenis vertoont met zijn Franse collega Charles Boyer, speelt in „Onbewezen mis daad" een dubbelrol, ornaat het scenario is gebaseerd op de belevenissen van tweeling roers, die zo sprekend op elkaar lijken, dat de justitie niet in staat blijkt te zijn te ontdekken, wie van de twee schuldig is aan moord! De broers, beroemde circusartïsten, win nen een hoofdprijs in een loterij, die hun door misdadige machinaties van de reclame chef van het circus en zijn geliefde afhan dig wordt gemaakt. Een van de broers schiet de reclame-chef neer, maar zoals gezegd vermag zelfs de justitie niet uit te maken wie van de twee de dader is. Het is jammer dat in het overigens wel spannende verhaal de climax ontbreekt en dat de plotselinge dood van een der broers die naar tenslotte blijkt, niet de moor denaar was niet wordt gemotiveerd. S. K. „Wonder Man" (City). Wie nog eens hartelijk wil lachen om de uitzonderlijke trappen van Denny Kaye, die op het ogen- blik als Amerika's grootste komiek wordt I beschouwd, kan dit deze week in City doen, waar een reprise van de technicolor „Won- I der Man" wordt gegeven. ZONDAG 5 DECEMBER 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Zondag 10: Ds. P. J. Mackaay. 4: Liturgische Godsdienst oefening voor Doofstommen en Slechtho renden, in de Consistoriekamer, ing, Oude Groenmarkt. 7: Ds. J. v. d. Berg. IJmuiden. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. H. Doop. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30 en 7: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkcrk, Zomerkade, 10 en 7: Ds. E. Dijkhuis. Bake- nesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk 10.30: Jeugddienst Ds. D. Kuilman. Leiden. Kapel Bcthesda Sarepta, Hazepaterslaan 9 30: Dhr. R. Smit. Rotterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. S. K. J. Voors. Rusthuis. Jansstr. 36. 10.30: Dienst. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Ja- cobsiraat 6. 10.30: Ds. A. van Biemen. Bent veld. Egiis? Wallonne, Begijnhof 30. Diman- che"5 Décembre a 10 h. 15: Service présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks Avondmaal v. Gelovigen. 7.30: J. A. Spieren burg, Alphen a. d. Rijn. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Rotter dam, H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45 geen jeugdbijeenkomst. Opwekkingssamen komst, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. B. E J. Bik, Amsterdam. Ned. Herv. Evangelisatie Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. Zand. v. Delft. Broedergemeente. Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10 30: Ds. Hoekema. 10.30: Ds. Daalder. Jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W, R. M. Noord- hoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder net Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeen te, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. Holtrop. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst. 8: Verlossingssamenkomst o. 1, v. Ma joor en Mevr. T. Vos. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemecnschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: K. Rozendal (Broodbre- ken). Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Ere dienst en preek. Church of Christ. Jansstr. 85. 8: Sermon in English. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10 30 en 6: Samen komst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacob ijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Universele Eredienst (Soefi Beweging) Nassauplein 8, 11 uur. Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Hrl. Psycho-Synthese, Wilhelminastr. 22. 10.30: Zondagmorgenvoordracht. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. J. de Jong, H. Doop. Za terdag 7 30: Avondgebed Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. W. J. van Elden, van Haarlem Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 5: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. F. Kleyn, te Den Haag. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. Leider G. Knippenberg.. 8: Dezelfde leider. Gei Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Bartlema. 3: Afscheid Ds. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds J. W. v. Nieu- wenhuizen. Chr. Lyceum, (ing. v. Merlen- straat) 10.45: Ds. F. R. A. Henkels, Zondag ochtendsamenkomst. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef: 10: Jeugdkapel, Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Camplaan. 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9 en 2,30: Ds. M. Vrieze. Christ. Geref. Kerk. Kapel Meer en Bos. 3: Ds. Holtrop. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Ned. Prot. Bond. Potgieter- weg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voor gangster N. P. B. Opwekkingssamenkomst in Schapenduinen. Brederodeweg. Dinsdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Dr. J. L. Koole. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan, 10: Dr. J. H. Stelma. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. C. W. Mönnich. Hoogleraar, Amsterdam. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Dra at. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. A. Tichelaar. „De Toorts". Duinweg. 10: Ds. P. A. Mentzel, van Amsterdam. Ned. Herv Kapel. 5: Ds. F. H. van Duykeren. van Am sterdam. Prov. Ziekenhuis. 7: Ds. Visser Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10. Ds. J. Kroon. West. Kon. Em maschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. van de Woord, H. Doop. 5: Ds. J. Kroon. Werkster stal een bedrag van f 300 Een bewoonster uit Aerdenhout vermiste uit haar bureau een bedrag van f300. Zij waarschuwde de politie, die het geval nogal raadselachtig vond Een inbraak kon niet gepleegd zijn. Een zes en twintig jarige werkster uit Haarlem, die in de kamer, waar het bureau staat, gewerkt had. werd van de diefstal verdacht. Aanvankelijk ontkende zij. doch na een uitgebreid onderzoek bekende zij de diefstal gepleegd te hebben. Zij is in het bureau van politie ingesloten. „Abdoellah van Transjordanië, koning van Palestina" Het te Caïro verschijnende Arabische weekblad „Akbar El Yom" meldt met grote koppen, dat koning Abdoellah van Trans jordanië zich tot koning van 'Palestina heeft laten uitroepen en dat de Arabische landen deze stap veroordelen. BINNENLAND - Drie monteurs, werkzaam op een in aanbouw zijnd tankschip op een werf in Dordrecht, kregen kokende olie over het lichaam toen een oliereservoir omviel. De 30-jarige C. van D. uit Rotterdam was vrij. wel op slag dood, de 30-jarige W. P uit Dor- drecht overleed later in het ziekenhuis. De 22-jarige F. Z. sprong over boord Hij werd gered en is met zeer zware brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Vijftig zwakke Franse kinderen zijn in Nedeidand aangekomen, waar zij enige tijd bij pleegouders in Arnhem, Den Haag. Am- sterdam en IJmuiden zullen worden onder gebracht- Het Humanistisch Verbond heeft dit kindertransport georganiseerd. Enige jongens, werkzaam op een fa briek in Roosendaal, hebben partiien lood en brons gestolen ten nadele van hun patroon. Zij verkochten het gestolene aan opkopers in Bergen op Zoom. De opbrengst werd opgemaakt aan sigaretten, snoeperij en biosqoopbezoek. De tuchtrechter voor de prijzen in Gro ningen heeft een grossier uit Haren veroor deeld tot f 10.000 boete, omdat hij grote partijen porcelein en aardewerk heeft achter gehouden en zich bovendien aan koppelver- koop en prijsopdrijving had schuldig ge maakt. Een voorraad goederen ter waarde van f 42.000 werd verbeurd verklaard. De burgemeester van de gemeente Dui ven (Gelderland), de heer Yv. J AF. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo is te Leersum met zijn auto tegen een ijzeren paal aan de wegkant gereden, en zodanig gewond dat hij in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis is opgenomen. De directeur-generaal der P.T.T. brengt in herinnering, dat met ingang van 1 Januari 1949 buiten gebruik worden gesteld de zomer- postzegels, uitgegeven in 1947 en de kinder postzegels. uitgegeven in 1947. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof eiste twintig jaar tegen de Amsterdamse makelaar V., die in de laatste vier jaar der bezetting vele woningen van Joodse landgenoten verkocht en gekocht heeft. In Apeldoorn is Vrijdag een driejarig jongetje op straat door een tractor over reden. Het kind was op slag dood. Een centrum van illegale activiteit tijdens de oorlog was het uitgestrekte dorp Sevenum, bij de Peel. dat vele verzetslieden, geallieerde piloten en onderduikers tot wijk plaats heeft gediend. De bewoners verwij derden de huisnummers om het opsporen der vele onderduikers te bemoeilijken. De raad heeft nu bepaald, dat op 1 Januari alle huizen opnieuw genummerd zullen moeten zijn. De rechtbank te Middelburg veroordeel de J. de J. uit Vlissingen. die door onvoor zichtig rijden met een auto in Augustus te Vlissingen een verkeersongeval veroorzaakte, dat drie wandelaars het leven kostte, tot vier maanden hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afd. Haarlem van de Volks universiteit spreekt de arts W. H. Bierman op Woensdag 8 December in de tentoonstel lingszaal van het Frans Halsmuseum over ..Vogelwaarnemingen van de Willem Ba- rendsz af". De heer A. Vlas, Dietsveld 32. werd tot tweede secretaris van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid gekozen. Tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, die op 3 Januari in het Concertge bouw wordt gehouden, zal het lid van de Tweede Kamer J. H. Scheps het woord voeren De gebroeders B. hadden een vordering op de gebroeders S. doch betaling bleef achterwege Daarom besloten zij wat goede ren te stelen uit de fabriek van de gebroe ders S. in de Amsterdamse buurt. Vrijdag avond om negen uur trokken zij er heen, haalden de scharnieren uit de pennen, ver wijderden de deur en toen troffen zij de gebroeders S. aan. Dezen hebben de ge broeders B. aan de politie overgeleverd. Op verzoek van de Haarlemse politie is in Amsterdam een acht en twintigjarige verzekeringsagent aangehouden, die verdacht wordt verduistering te hebben gepleegd. ..SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Vincent Auriol: Heemstede ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: dr. A J v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70. tel. 27913: dr. W. v. d. Linde. Heemst Dreef 253. tel. 16850: dr. G. S. Nout, Camplaan 20. tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. tel 28320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. Nunnir.k en R- G. C. van Sermonct. van der Schoot en N. E. Groot. G. H. van den Bos en F Bargmann GETROUWD: W. P A. van der Vorst en J. M. Dahlkamp. P. T. H. Dijkzeul en A. M. Kiebert BEVALLEN: A. M van Schendelen—Nigten (d.), M P. Pöttker—van Rooijen (d.), P. J Tes- selaar—Leuven (z.), J Bakkervan der Steen (z.), E. SmitHirsch (d) E Brouwer—Fru- tnau (zG A SchooWijtvllet (d.). B. var Stave>er.Nievaard <z.) A G Tromp—Evc irens (z), M. PrinsRoest (d.). I OVERLEDEN: M J de Vos—van Leeuwen ï>8 jaar. A. Lettinga. 56 jaar. J. C. van Looij. 1 32 jaar. D. Binkhorst, 82 jaar. „Volken popelen om Europese eenheid Van onze correspondent te Parijs) Vrijdag heeft Edouard Herriot de Franse, Engelse, Hollandse, Belgische en Luxem burgse gedelegeerden, die onder zijn leiding en in opdracht van de Westelijke Unie de grondslagen voor een Europees parlement moeten leggen, voorgesteld aan de presi dent der Franse republiek. Vincent Auriol heeft bij die gelegenheid met de deputaties gesproken over zijn per soonlijke belangstelling .voor het werk en over het ongeduld, waarmede de volken wachten op een spoedig en positief resul taat. Het was goed, dat deze woorden publiekelijk door een zo gezaghebbende stem werden uitgesproken, want de be scheidenheid, waarvan het comité deze eerste week getuigde bijna geen enkele krant heeft tot dusverre gerept over d« belangrijkheid is nu niet bepaald be vorderlijk geweest voor de publieke be langstelling in dit grootse initiatief. De eerste samenkomsten zijn hoofd zakelijk gewijd geweest aan de uiteenzet ting van de opvattingen. Daarbij heeft Reynaud vooral gewezen op de urgente noodzaak zo spoedig mogelijk een Euro pees parlement bijeen te roepen met zowel consultatieve als representatieve bevoegd heid. Engeland, bij monde van Hugh Dalton, wenste daarentegen alk initiatief in han den der verschillende regeringen te laten, hetgeen in Franse ogen betekent, dat de opbouw van een Verenigd Europa uitslui tend wordt toevertrouwd aan economische en militaire specialisten, die het contact met de volken grotendeels ontberen. Men vermoedt hier. dat achter deze Engelse behoedzaamheid zich vooral de wens verschuilt zich liever op een mach tige Commonwealth dan op een verenigd Europa te baseren. Wanneer dank zij de bemiddeling van Benelux een compromis tussen Engeland en Frankrijk tot stand zou komen dan mag men volgens ingewijden hoogstens hopen op een soort symbolisch romp-parlement, dat alleen die onderwerpen zou mogen be spreken, welke door de ministers der vijf landen zouden worden voorgelegd. Het zal zelfs de vraag zijn of Italië dat om toelating popelt, tot de besprekingen van dit pseudo-parlement zou worden uitgenodigd. Het zou dus een zeer bedeesde stem zijn, waarmee dit Europees parlement uitdrukking zou kunnen geven aan de ver langens en de wil der volken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6