Haarlems Dagblad Vier-en-zestig procent Gemeenschappelijke verklaring stemde op de sociaal-democraten van de drie Westelijke landen over Berlijn Voorde Stille Armen Geen accoord in Indonesië Dieven wierpen pakken textie uit rijdende goederentrein i3e Jaargang No. 19110 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplem 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. MaanÜag 6 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <öprcctitc Daarlctrartjc Courant (Jnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VEST-BERLUNERS KOZEN DE VRIJHEID iagenoeg geen incidenten Ie rustigste verkiezing uit de Berlijnse geschiedenis gemeenteraadsverkiezingen in West-Berljjn, geboycott door de communisten en als onwettig" uitgekreten door het Sovjet-Russische militaire bestuur in de Duitse oofdstad, zijn rustig en ordelijk verlopen. Nergens zijn de communistische pogingen in de verkiezingen in de war te sturen, geslaagd en overal werden de raddraaiers uit Ikaar gedreven of gearresteerd. Eén der leiders van de sociaal-democratische partij crklaarde: „Dit zijn de rustigste verkiezingen geweest uit de gehele Berlijnse his- jrie". De sociaal-democraten hebben hun voorsprong die zij reeds in 1946 bij de eerste erkiezing behaalden, vergroot. Zij verenigden volgens de officieuze einduitslag ruim i procent der stemmen op zich, tegen 52 procent in 1946. De christen-democraten tegen 19 en de liberaal-democraten ruim 16 procent. Bijna 90 procent der stem- erechtigden kwam naar de stembussen, waaruit men kan concluderen dat deze ver lezingen inderdaad grote belangstelling ondervonden bij de West-Berlijners, in tgenspraak met de Russische beweringen dat de inwoners der West-Berlijnse sec- jren „zich niet interesseerden voor deze eomedie". De Berlijnse gemeenteraad, die thans ge uzen is, telde in zijn oude samenstelling 10 leden, van wie er 63 tot de sociaal-demo- ratische partij, 29 tot de christen-demo raten, 26 tot de communistische S.E.D. en l tot de liberaal-democraten behoorden, e nieuwe samenstelling is nog niet offi- eel bekend, doch wel is verklaard dat' in nieuwe raad twaalf zetels gereserveerd uilen blijven voor de S.E.D.die niet aan e verkiezingen heeft deelgenomen. Volgens de correspondent van het A.N.P. tonden bij elk stemlokaal twee politie- genten. De geallieerde militaire politie tond gereed, doch behoefde nergens han- elend op te treden. In de Britse en de ranse sector elk werden 13 personen ge resteerd, in de Amerikaanse sector 43. Twee derde van het aantal kiezers be tond uit vrouwen. Sommige kiezers wacht- >n de duisternis af om te voorkomen, dat gezichten door buiten de stemlokalen (achtenden zouden worden herkend. Zij reesden voor eventuele moeilijkheden. Er was een uitgaansverbod uitgevaardigd oor geallieerde militairen teneinde te voor omen, dat zij betrokken zouden worden in logelijke incidenten. Kort na 10 uur deden zich de eerste in- identen voor, toen een kleine groep leden an de onder communistische leiding staan- e socialistische eenheidspartij de Weste- ijke sectoren binnenkwam en trachtte de lemming in een nabij de Amerikaans ovjet-Russische grens gelegen stembureau verhinderen. Een gevecht volgde, waarbij 15 personen de politie van de Westelijke sectoren erden gearresteerd. Op andere punten langs de sectorgrens ield de politie een groep fietsers aan, die et met Sovjet-licentie verschijnende blad Berliner Zeitung" in de Britse en Ameri- aanse sectoren wilden verspreiden. Een 1 werd gearresteerd, de anderen vlucht- ...met achterlating van kranten en fietsen. Kort na twaalf uur betraden drie Sovjet- lussische soldaten die met machinegewe- gewapend waren en twee burgers de ranse sector, waar zij in de Flottenstrasse oor een stembureau gingen staan. Een Franse militaire patrouille, die door politie was gewaarschuwd, was snel ter iaatse, waarna de Russische soldaten en twee burgers naar de Sovjet-Russische ector terugkeerden. Louise Schroder treedt af. Louise Schroder, de 61-jarige waarne- lende burgemeester van Berlijn, heeft de tens te kennen gegeven van haar functie mtheven te worden. Men verwacht dat professor Ernst Reuter, e sociaal-democratische candidaat voor de ost van burgemeester, wiens verkiezing it burgemeester in 1946 door het veto der lovjets getroffen werd. burgemeester zal lorden. Mevrouw Schroder, eveneens lid van de ociaal-democratische partij, werd in 1947 öt waarnemend burgemeester benoemd, adat de Sovjets prof. Reuter verhinderd adden in dienst te treden. Mevrouw Schroder heeft de laatste zes ïaanden een minder goede gezondheid. Reuter maakt melding van de volgende oorlopige officiële einduitslag voor de drie Westelijke sectoren tezamen: Sociaal-democraten 839.488 stemmen 'olitie en studenten laags in Cairo Drie doden en vijftig gewonden In een Zaterdagavond door het Egypti- che ministerie van Binnenlandse Zaken uigegeven communiqué wordt gemeld, dat lemonstrerende studenten van de univer- iteiten te Caïro de rector als schild ge- iruikten tijdens gevechten met de politie. De studenten bestookten van achter hun ivend schild een politieauto met vuur wapens, handgranaten en stenen, waardoor erscheidene politie-mannen werden ge wond. Studenten van de medische faculteit wier- sn drie handgranaten, waardoor de com- lissaris van politie, Selim Zaka Pasha, de ood vond. Andere officieren en agenten 'an politie werden gewond. In het univer- iteits-gebouw werd in het kantoor van de ector een niet ontplofte bom aangetroffen. Nader wordt nog gemeld, dat de studen- ?n telefoon-lijnen doorsneden en het meu te van het universiteitsgebouw in brand taken. De politie slaagde er na verloop an tijd in de situatie weer in de hand te ïijgen. 200 studenten werden gearresteerd. In het door het ministerie van Binnen- Jndse Zaken uitgegeven communiqué "ordt geen melding gemaakt van slacht ers onder de studenten. Als gevolg van la botsing verloren drie leden van de ditie-macht (waaronder de commandant) wat leven en 50 politie-mannen werden awond. De oorzaak van de botsing was dat de iudenten weigerden hun colleges te her- watten nadat de universiteit vier dagen ge- 'oten was geweest op voorschrift van de agering. Zij reikten pamfletten uit met het op- ahrift „wij hebben de Soedan verloren" 'n waarin de regering werd verzocht af te pen. (64.4 procent)christen-democraten 253.925 stemmen (19.5 procent); liberaal-democra ten 210.525 stemmen (16.1 procent). Totaal aantal uitgebrachte stemmen: 1.340.262. Pijnlijk. Er is slechts één schietpartij geweest. Russische schildwachten bij het Sovjet- oorlogsgedenkteken, even binnen de Britse sector, vuurden drie schoten af op mannen die op de Brandenburger Tor klommen. De poort, die dicht bij het monument staat, scheidt de Britse van de Russische sector. Volgens de Britse autoriteiten heeft het onderzoek uitgewezen dat de twee mannen op wie gevuurd werd, Russische soldaten waren die daar een nieuwe rode vlag zou den hijsen. Aanklacht van N.V.V.-voorzitter tegen dagblad „De Waarheid" Naar het ANP verneemt heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het NW, een aanklacht ingediend bij de officier van justitie te Amsterdam tegen het dagblad „De Waarheid" wegens belediging, zowel hem als het NW aangedaan. „De Waarheid" had boven het verslag, van de rechtzitting inzake H. J. Wouden berg in grote letters het opschrift: „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van het NW uit" geplaatst. Koninklijke gelukwensen voor beiaardier J. Vincent De heer J. Vincent, koninklijk beiaardier van het paleis op de Dam is Zaterdag 80 jaar geworden. Te zijner ere werd in het Luthers rusthuis „De Wartburg" te Ouden rijn, waar de heer Vincent woont, een receptie gehouden. Het hoogtepunt van deze receptie was voor de jarige wel het ogenblik toen een telegram van Koningin Juliana en Prins Bernhard werd binnengebracht met de vol gende inhoud: „Bieden u onze hartelijke gelukwensen aan met uw 80ste verjaar dag". Ook van Prinses Wilhelmina ontving de jarige een telegram: „Ter gelegenheid van uw 80ste verjaardag bied ik u mijn oprechte gelukwensen aan. Het is voor mij steeds een genot geweest om naar uw carillonspel te luisteren". Nanking wordt ten koste van alles verdedigd Tsjang Kai Tsjek gaat alle beschikbare nationalistische strijdkrachten gebruiken bij de verdediging van Nanking. Hij laat zelfs eenheden komen uit streken die zo ver weg liggen als Sinkiang, in het uiterste Westen. Volgens betrouwbare kringen zijn practisch alle regeringsstrijdkrachten naar schatting ongeveer drie legers die daar opstandige stammen in toom moeten houden, naar het Oosten gezonden. Men gelooft dat nadat de regering Sinkiang practisch geheel militair geëvacueerd zal hebben, de stammen een politieke regeling met Nanking zullen afdwingen, waarbij zij het gezag over deze provincie krijgen. In een kiezelgroeve bij Weiach (Zwitserland) stieten arbeiders op een bijzonder dikke, bruin gekleurde wortel. De onderwijzer van dit dorpje aan de Rijn stelde vast, dat hel hier een mammoettand betrof, die bij de berging helaas in drieën brak. De tand bleek 3,30 meter lang en 17 centimeter dik te zijn en een gewicht van biina 100 kilogram te hebben. De vondst is overgebracht naar het Zoölogisch Instituut te Ziirich, waar de ouderdom op 10 a 20.000 jaar wordt geschat. „Een oplossing wordt steeds moeilijker door Russische politiek" PARIJS 5 December (U. P.) De Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben vandaag in een gemeenschappelijke verklaring, die aan alle leden van de Vei ligheidsraad werd overhandigd, de waar schuwing doen horen dat voortzetting van de onwettige Russische politiek in Berlijn elke mogelijkheid tot oplossing van de Berlijnse crisis zal uitschakelen. Tegelijk met deze verklaring werd een chronologische lijst gepubliceerd van 51 incidenten in Berlijn voor het merendeel onrechtmatige Russische handelingen die daar sedert Juni van dit jaar hebben plaats gehad. Die lijst werd door het Westen aan gevoerd als bewijs voor de steeds kleiner wordende kans op overeenstemming met de Russen inzake Berlijn. In de gemeenschappelijke verklaring werd onder meer gewezen op: De Russische weigering, de rechtsgeldigheid te erkennen van de vandaag in West Berlijn gehouden gemeenteraadsverkiezingen en de vorming in de Russische sector van de stad op Russische instigatie van „een ongrond wettig lichaam dat in genen dele kan gel den als vertegenwoordiger van de bevol king van Berlijn of zelfs maar van de Rus sische sector". De drie Westelijke grote mogendheden kwamen in hun gemeenschappelijke ver klaring tot de volgende conclusie: „Deze ontwikkelingen vormen nieuwe en ernstige problemen voor de oplossing van de Berlijnse valuta-moeilijkheden. Deze nieuwe problemen zijn gerezen ten gevolge van ingrijpen van de zijde van de Sovjet- Russische autoriteiten in het normale func- tionneren van de Berlijnse constitutie. Zij zouden zelfs op dit ogenblik kunnen wor den opgelost indien de Russische autori teiten het ongrondwettige lichaam van elk mandaat vervallen zouden verklaren dat in de Russische sector op 30 November 1948 is gevormd en toestemming zouden geven tot het overeenkomstig de grondwet uit schrijven van verkiezingen voor geheel Berlijn." De Westelijke mogendheden verklaren zich gaarne bereid alle steun aan de Vei ligheidsraad te verlenen bij het onderzoek van de muntkwestie. Aardbeving in Los Angeles Zaterdagmiddag werd een flinke aard schok gevoeld in Los Angeles en in een uitgestrekt gebied van Californië. Politie-autoriteiten te Mount San Jacinto en te Palm Springs verklaarden dat deze aardschok de zwaarste was, welke in de afgelopen 15 jaar werd gevoeld. De aangerichte schade is echter zeer gering. Gemeld wordt, dat enige gebouwen te Los Angeles na de aardschok scheuren vertoonden. De aangerichte schade bleef echter in hoofdzaak beperkt tot gebroken ruiten en vernield aardewerk. Californië ligt in één van 's werelds grote aardschok-gordels de „ring van vuur" van de Stille Oceaan, welke zich van de Westkust van Amerika, door Alaska en Japan, uitstrekt tot de eilanden in de Grote Oceaan en tot Nieuw-Zeeland. San Francisco werd, zoals bekend, op de 21ste April 1906 door een aardbeving ge teisterd als gevolg waarvan een brand ontstond die gedurende drie dagen aan hield. Hierdoor werd een gebied ter grootte van vier vierkante mijlen in het hart van de stad met de grond gelijk gemaakt en 500 personen werden gedood. Het bedrag van de in 1906 aangerichte schade werd op 500 millioen dollar geschat; de herbouw van het verwoeste gedeelte van San Fran cisco duurde drie jaar. New York's internationale vlieghaven Idlewild heeft ah eerste vliegveld ter wereld startbaan viaducten, waar door hel verkeer ongehinderd het vliegveld kan kruisen, terwijl de machines opstijgen. Onderwijzers protesteren Salarissen moeten getüktijdig met die der ambtenaren verbeterd worden. Be Algemene Nederlandse Onderwijzers- federatie hield Zaterdagmiddag in Utrecht een protestvergadering, waarvoor een zo grote belangstelling bestond dat behalve twee zalen van gebouw Tivoli ook de grote schouwburgzaal moest worden gehuurd. De voorzitter, de heer W. Wiltschut, verklaarde in zijn openingsrede, dat de onderwijzers hun stem willen laten horen voordat de onderwijsbegroting in de Twee de Kamer behandeld wordt. De heer D. P. Bothof, directeur van de Vereniging van Christelijke Onderwijzers, betoogde dat de salariscommissie-Wesse- lings indertijd de toezegging heeft gekre gen, dat de onderwijzerssalarissen gelijk tijdig met die van de ambtenaren verbe terd zouden worden. De minister van Bin nenlandse Zaken ontkent echter, dat deze toezegging is gedaan. De heer A. C. Zevenbergen, voorzitter van de N.O.V., besprak de bezwaren dei- onderwijzers tegen de gratificatie-beslui ten van 1947 en 1948. De vergadering nam een motie aan, waarin zij haar diepe teleurstelling uit spreekt over het feit dat voor ambtenaren verschillende maatregelen zijn genomen, die nog steeds niet voor de onderwijzers van toepassing zijn verklaard. Met klem wordt bij de regering aangedrongen de gratificatiebesluiten, die voor de ambtena ren van kracht zijn, ook voor de onderwij zers te doen gelden en de 5 procent verho ging van de salarissen boven 3000 gulden, die voor de ambtenaren is voorbereid eveneens aan de onderijzers toe te kennen. Aller medewerking gewenst! Allen die nauw betrokken zijn bij de armenverzorging verzekeren dat er veel Stille Armen zijn, zelfs meer dan in vroe ger jaren. Bovendien dat de nood onder hen zeer groot is. Daarom hoopt het comité dat de inzameling ook dit jaar een succes zal worden, zodat het in de gelegenheid zal zijn door een Kerstgave een zonnestraal van geluk te werpen in het droeve lot van velen. Maar dan is het nodig dat allen die in staat zijn daarvoor iets af te zonderen, het ook doen. Elk naar zijn vermogen. Grote bijdragen mogen niet ontbreken, doch klei ne evenmin! Ook hier demonstreert zich dat „vele kleintjes één grote maken". Daarom is het gewenst dat allerwege in zamelingen in het klein gehouden worden. Allereerst in de huisgezinnen. De ouders doen goed aan de kinderen iets te vertellen van deze Kerstgaven, ongetwijfeld zullen dan de spaarpotten op tafel komen. Dit is goed voor de opvoeding der kinderen. Zij leren een open oog te hebben voor de noden van anderen en beginnen te beseffen dat het zaliger te geven is dan te ontvangen. Als het gezin dan over enige weken het Kerstfeest viert, zullen de gedachten ook even afdwalen naar het huis van de Stille Armen die, mede door hun offer, ook in staat zijn om enige Kerstvreugde te ge nieten. Dan denken wij aan verenigingen, kan toren en werkplaatsen. Verscheidene ver enigingen hebben reeds de goede gewoonte steeds een bedrag uit de kas voor de Stille Armen af te zonderen. Het aantal kan even wel groter zijn. Als de kas zo'n aderlating niet kan verdragen, kunnen op samenkom sten collecten gehouden worden of kan er met lijsten gewerkt worden. Vorige jaren werd ook reeds op vele kantoren en werkplaatsen met lijsten voor Het woord is aan Gustave le Bon: In zichzelf, niet buiten zichzelf moet een volk oorzaak zoeken van zijn grootheid en zijn verval. dit doel gewerkt. Soms met een verrassend resultaat. Wij zijn overtuigd dat dit ook nu weer zal gebeuren. Maar er zijn nog vele kantoren, fabrieken en werkplaatsen, waar die goede gewoonte nog niet is gevolgd. Wie neemt daar nu het initiatief? Ook nu weer is Haarlems Dagblad gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bu reaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met ver melding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. lste verantwoording: Haarlems Dagblad ƒ500,—; R. P. 10,—; P. W. P. 10,—; Ph. M. ƒ10,—; v. O. ƒ5,—; v. T. ƒ5,—; Sp. 2,50; N. ƒ1.—; L. ƒ2,50; L. P. ƒ1,—; N. ƒ1,—; L. ƒ1,—; K. 1.—; M. A. ƒ1,—; d. J. 0,50; B. V. 1,—; P. H. K. 1.—; T. W. 1.—; W. G. 1,—; N. A. K. ƒ1,—; J. ƒ2,—: Gr. 1.—; NW. ƒ1.—; K. B. 1,—: C. 1,—: J. B. 1,—: A. G. P. S. ƒ1.—; A. ƒ1.—; D. J. ƒ1.—: B. ƒ2,—: J. v. B. ƒ1.—; W. M. ƒ1,—; W. S. Jz. ƒ1.—; v. K. 0,50; M. 0,50; H. 0.50; C. A. S. 0.50; B. T. ƒ0,50; H. B. ƒ0,50; J. Gr. ƒ0,50; P. v. L. 0,50; G. v. B. .0,50; J. S. ,0,50; W. 0,50; „Marie" ƒ0.50; A. H. ƒ0,50; R L, ƒ0,50; J. I. ƒ0,50; A. L. ƒ0,50; G T. 0,50; H. J. V. ƒ0.50; C. M. ƒ0.50; Gr. 1,—; J. 10,—; P. X. ƒ1,—; W. P. Z. ƒ1,—; I. S. ƒ2.—; C. S. 10,J. A. P. 5.van Marianna 6, G. T. ƒ1,—; J. H. B. T. ƒ1.—; N. N. ƒ2,50; W. S. 10.—; P. M. F. 1.50; A. R. 10,—; v. B. J. ƒ2,50; v. Sch. ƒ0,50; H. Sch. ƒ0,50; B. 0,50. Nederlandse ministers Zondag naar hier vertrokken De bemiddelingspoging van de Ameri kaan Cochran, lid van de Commissie van Goede Diensten, ter elfder ure ondernomen om de impasse tussen de Nederlanders en Indonesiërs te overbruggen, is op niets uit gelopen. De republikeinse minister van Voorlich ting, Mohamed Natsir, verklaarde Zondag dat de pogingen, welke op het laatste ogen blik werden ondernomen, teneinde de Nederlands-Republikeinse onderhandelin gen over het dode punt heen te helpen, voordat de Nederlandse delegatie naar Nederland zou terugkeren, zijn mislukt. Dit werd door de minister op het vliegveld te Batavia bekend gemaakt, juist voordat de Indonesische premier, Mohamed Hatta. haar de republikeinse hoofdstad Djokja karta terugkeerde. Hatta was Zaterdag in een Amerikaans vliegtuig, vergezeld van het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, naar Batavia gevlogen, ten einde te trachten de situatie tijdens een laatste bijeenkomst met de Nederlandse delegatie over het dode punt heen te helpen. Kort nadat Hatta uit Batavia was ver trokken, vingen de Nederlandse ministers de terugreis naar Nederland aan. waar zij aan het kabinet verslag over de laatste ontwikkelingen van de situatie zullen uit brengen. De leider van de Nederlandse delegatie, de minister van Overzeese Gebiedsdelen E. M. J. Sassen, vertelde de verslaggevers dat er nog een „mogelijkheid" bestaat dat de delegatie naar Indonesië zal terugkeren; hij voegde hieraan toe „altijd optimistisch" te zijn. De republikeinse ministerpresident Hat ta, en de ministers Leimena, Natsir en Roem, zijn Zondagochtend met het vlieg tuig van de Commissie van Goede Diensten naar Djokja vertrokken. Hatta weigerde commentaar te geven, doch minister Natsir zeide: „Het is dezelfde impasse als in Juni; niet beter, maar ook niet slechter". Dr. Darma Setiawan, de persoonlijke vertegenwoordiger van dr. Hatta, is te Ba tavia gebleven. Een belangrijke reactie naar aanleiding Politie maakt een einde aan hun practijken De politie en de spoorwegrecherche van de Nederlandse Spoorwegen hebben een einde gemaakt aan de practijken van een bende spoorwegdieven, die voor duizen den guldens textiel uit goederentreinen heeft gestolen. Reeds maanden lang waren diefstallen uit de goederentreinen, die 's nachts van Twente naar Amsterdam rijden, geconsta teerd. De treinen vervoeren soms dertig tot vijftig pakken textiel, welke een waar de van tienduizenden guldens vertegen woordigen. Een of meer leden van de bende spron gen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen stoppen, op de wagons. Zij beschikten over sleutels die op de deu ren pasten. Terwijl de trein doorreed naar de hoofdstad, zochten zij bij het licht van een zaklantaarn uit wat van hun gading was. Nabij Diemen verlaten de goederen treinen het hoofdspoor om via een kleine helling de Rietlanden op te rijden. Op deze helling gaat de zware trein langzaam rijden en hiervan maakten de dieven gebruik de goederen uit de wagons te gooien en er zelf eveneens uit te springen. Samen met reeds wachtende handlangers wer den dan de pakketten verzameld en ver voerd. Wekenlang heeft de politie ter plaatse in een hinderlaag gelegen. Eind vorige week zagen twee politiemannen, die een politiehond bij zich hadden, vier mannen op het spoorwegemplacement. Bij de po ging deze mannen aan te houden wist een hunner te ontsnappen, doch de andere drie konden worden gearresteerd. Een van deze wierp op het ogenblik dat de politie hem greep een klein voorwerp in het gras, dat later door de hond werd teruggevon den. Het bleek een sleutel te zijn waar mee gesloten goederenwagons geopend konden worden. Ook werd een man met een bakfiets aangehouden, die de buit kwam halen. Vermoedelijk zijn nog meer personen bij deze zaak betrokken. De politie is er ech ter van overtuigd een einde te hebben ge maakt aan de activiteit van een bende, die reeds vele diefstallen op haar gewe ten heeft. Drie vlieg-ongelukken in Azië Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij het vliegveld te Sjanghai - neergestort en verbrand. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Het toestel had 20 passagiers aan boord. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. Enkele honderden kilometers ten Zuid- Westen van het Johnsonland is een trans portvliegtuig van het type C. 54 op zee gedaald. Volgens de radio van de New York Times betreft het een Amerikaans leger vliegtuig dat personeel van de luchtmacht van Okinawa naar Washington vervoerde. Meestal hebben deze vliegtuigen 30 pas sagiers aan boord. Een vliegtuig van de Chinese luchtmacht is op weg van Nanking naar Keeloeng bij laatstgenoemde plaats op Noord-Formosa tegen een berg gevlogen en neergestort. Vijfentwintig personen kwamen om het leven. Een 12-jarige jongen, die ernstig werd gewond, is de enig overlevende. van het dode punt in de onderhandelingen was de mededeling uit federale kringen, dat de niet-republikeinse Indonesische leiders na hun ontmoeting met de Neder landse kabinetsdelegatie een boodschap aan de Nederlandse regering hebben gezonden, waarin zij te kennen gaven, dat zij geraad pleegd wensen te worden alvorens Neder land enige actie onderneemt tot het vormen van een interim-regering zonder de repu bliek, aldus Reuter. „Antara" meldt, dat Soekarno aan de minister-president van India, Pandit Nehroe, heeft doen weten dat hij diens uitnodiging om India te bezoeken heeft aanvaard. De vertrekdatum is nog niet be kend. Nehroe nodigde indertijd Soekarno uit India te bezoeken voor versterking van de vriendschapsbanden tussen de republiek en India. Reuter meldt nog, dat dit bezoek vol gens betrouwbare kringen het voorspel zou kunnen zijn van een kort bezoek aan andere Aziatische landen om steun te ver krijgen voor de republiek in haar verhou ding tegenover Nederland. Deze waar nemers waren van mening, dat het besluit van Soekarno om de uitnodiging van Nehroe te aanvaarden beïnvloed werd door het vastlopen van de besprekingen tussen de republiek en de Nederlandse kabinets missie. Sedert de hervatting der onderhan- lingen in de vorige maand hebben de republikeinen hun betrekkingen met de naburige staten verstevigd. Een goodwill- missie uit Pakistan en een speciale gezant uit Birma hebben Djocja bezocht in ver band met het openen van consulaten. Bin nenkort zal de republiek de uit Celebes uitgewezen gouverneur, dr. G. S.. Ratoe- langi, als hoofd van een goodwill-missïe naar de Philippijnen zenden. Volgens een bericht uit Cairo zou binnenkort een missie uit Cairo naar Djokja worden gezonden. Schip mef Chinese vluchtelingen gezonken Tal van reddingsvaartuigen zoeken de Hankou-baai af naar overlevenden van het kustvaartuig „Kiangya", dat op 75 kilometer ten Zuiden van Sjanghai tengevolge van een explosie is vergaan. Het schip, dat op weg was naar Ningpo, vervoerde volgens de officiële passagierslijst 2150 personen buiten de bemanning maar enige opge pikte drenkelingen verklaarden daaren tegen, dat zich minstens vierduizend per sonen aan boord bevonden. Van de zijde der Chinese stoomvaartmaatschappij werd in verband hiermede opgemerkt, dat een aantal personen wellicht clandestien aan boord is gekomen. Het schijnt dat alle slachtoffers Chine zen zijn, die onder het dreigende commu nistische gevaar uit Sjanghai naar het Zuiden waren gevlucht. Sommige bronnen beweren, dat de ontploffing het werk is geweest van communistische saboteurs. Zo hebben enige opvarenden verklaard, dat uit twee jonken die de „Kiangya" aan de achterzijde naderden explosieve stoffen aan boord van het schip werden gegooid. Enige overlevenden vertelden, dat de passagiers juist de maaltijd hadden ge bruikt, toen het ongeluk zich voordeed. Vele passagiers sliepen aan dek en in de gan gen. Een ontzettende paniek maakte zich van de tallozen aan boord meester toen de ontploffing plaats had en hel schip snel begon te zinken. De lichten gingen uit en tal van passagiers werden onder de voet gelopen. Vandaag zouden duikers afdalen om de lichamen aan boord van het onge luksschip te bergen. (U.P.) VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk regen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.29 uur Maan op 13.22 uur. onder 23.17 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1