c 3 usen De Belgische economie heeft een zwakke plek: textiel pfcfc» war '-a? PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws J MAANDAG 6 DECEMBER 1948 Er zijn reeds 112.000 werklozen De werkloosheid in de Belgische textiel industrie is een gevolg van de verzadiging der binnenlandse markt. In Januari 1947 bestond er geen textielrantsoenering meer. Bovendien verleende de regering import vergunningen voor textiel, alhoewel België zelf een groot producent is. hetgeen con currentie en prijsdaling tot gevolg had. In de textielsector ligt momenteel de „bottleneck" van de Belgische economie. De Belg koopt nu, zoals voor de oorlog, een of twee costuums per jaar. Linnen, wol, stopgarens heeft hij in voorraad. De indu strie moet dus alles op de export zetten, wat ze reeds deed, want er werken in de textielbr-anche, die een enorme capaciteit heeft, bij de 200.000 mensen, die dus meer produceren dan wat de binnenlandse markt kan opslorpen. Maar België heeft een „harde" munt, de franc heeft de reputatie de „dollar van Europa" te zijn. Elke Europese partner springt dus zuinig om met zijn francs, die hij met export naar België verdient, en dat is begrijpelijk. Na een verwoestende oorlog heeft elk land zware uitrustingsgoederen nodig en die koopt men in België bij voor keur, zoals staal, machines, cement, garens voor eigen weverijen, enzovoort. Het is zo dat België tijdens de onderhan delingen over het afsluiten van handels- accoorden een zeer liberale politiek heeft gevolgd. De Belgische onderhandelaars trachtten steeds zo hoog mogelijke contin genten voor alle producten te doen opne men, in ruil daarvoor kochten zij van hun partners ook veel luxe-goederen en wat men na de oorlog is gaan noemen: „niet- essentiële producten". Aldus is het te ver klaren dat België overstroomd is met Hollandse sigaren waarvan er per maand een millioen stuks geleverd worden. Noch tans zijn deze sigaren duurder dan de Bel gische. Wanneer België echter textiel, schoenen, conserven, druiven, kantwerk wil uitvoeren dan zal de buitenlandse handelspartner voor de kleine contingenten, die in het han- delsaccoord zijn ingeschreven, de invoer vergunning met grote vertraging afleveren en ten tweede stelt hij vaak zulke prijscon- dities dat import in zijn land onmogelijk wordt. Intussen draaien de Belgische fabrieken op volle toeren en wordt de individuele productiviteit van de arbeiders zelfs hoger omdat zij hun baantje veilig willen stellen. Er zijn in België nu reeds 112.000 vol ledig werklozen en men wil deze gesel weg werken door een betere valorisatie der handelsaccoorden. Of dat lukken zal? De Belg is een goed producent maar over het algemeen geen goed verkoper. Ten tweede wil men langzaam aan de uitvoering van openbare werken stimuleren en werklozen van de textielsector naar het bouwvak overhevelen. Inderdaad is inzake wegen bouw, electrificatie van het spoorwegennet, modernisering van de havens en van de vliegvelden nog heel wat te presteren. Men rekent ook op de resultaten van de onlangs vastgestelde wet welke premies aan bouwlustigen verleent. Deze premie is over het algemeen voldoende om de bouwgrond V, WELK MEISJE zou dat nfët willen leren Het naaien, kettelen i en sorteren van *n mooi vakniet gemak kelijk, dus goed loonI L Voor meisjes die van aanpakken weten, is nog olaats op onze ateliers I Inlichtingen Aid Personeelsbelangen Zijlweg 136 - Haarlem "vr te betalen. Zij stijgt in waarde in verhou ding tot het aantal kinderen in het huis gezin en reeds zijn 17.000 aanvragen bij de bevoegde instanties binen gekomen. Zoals men weet heeft België viervijfde van zijn 250 millioen dollar Marshallhulp in Belgi sche francs in het Europese muntfonds van Parijs gestort. Deze Belgische francs komen dus ter beschikking van de Europese lan den van het plan-Marshall, die behoren tot de traditionele clientèle en leveranciers van België en Luxemburg. De globale uitvoer van October j.l. had een waarde van zes milliard 400 millioen francs of 384 millioen gulden, het hoogste cijfer sedert de bevrij ding, waardoor de invoer, zoals voor de oorlog, tot 97 procent gedekt werd. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Harmoniemuziek. 7.50 Dagopening. 8.15 Zuid-Amerikaanse klanken. 8.55 Voor de vrouw 9 00 Concert voor klari net in A, Mozart. 9.30 Zangplaten. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Voor zieken. 12.00 Licht ensemble. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Weens programma. 13.20 Dansorkest. 13.50 Charles Trenet zingt. 14.00 Voor vrouwen. 14.30 Symphonisch concert. 1625 Cowboy songs. 16.40 De Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Orgelspel. 17.45 Regeringsuitzending. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Kobus wint. 19.10 Platen. 19.15 Mu- zielc-rubriek. 19.45 N.I.W.I.N. 19.50 Wederop bouw. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Amsterdams Kamermuziek-ensemble met sopraan. 23.15 - Platen. HILVERSUM H. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Symphonisch concert. 7.45 Ge bed. 8.15 Opgewekte klanken. 9.00 Lichtba ken. 9.35 Operette-muziek. 10.00 Voor kleu ters 10.15 Liederen van Schubert. 10.30 Schoolradio. 11 00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Negro spirituals. 12.03 Metro- pole-orkest. 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amu sementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Zang en orgel. 13.45 Reger-Bruckner-cyclus. 14.30 Reportage. 15.00 Schoolradio. 15.30 Opera muziek. 16.00 Voor zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.30 Voor dc jeugd. 17.45 Collegium musicum Amstelo- damense. 18.10 Sport. 18 20 Zangplaten. 18.30 „Psvchologie en het dierenleven". 19.15 Chansons. 19.30 Voor de jeugd. 20.05 Gewone man. 20.12 „Tartuffe". luisterspel, uitgevoerd door toneelgroep „Comedia". 22.37 Actualitei ten. 22.45 Gebed. 23.15 Concertgebouworkest onder Hein Jordans. Schubert, Grieg. Motorrijder gedood bij botsing op Afsluitdijk Op de Afsluitdijk ter hoogte van het monument wilde Zaterdag een motorrijder een vrachtauto passeren op het ogenblik dat van de andere kant een personenauto naderde, welke de motorrijder door de mist vermoedelijk niet tijdig heeft gezien. Een botsing volgde, waarbij de motorrij der, de 38-jarige T. S., kampcommandant te Medemblik, op slag werd gedood. De duopassagier, de 40-jarige W. de H. uit Medemblik, werd zwaar gewond. De personenauto reed na de botsing van de dijk en kwam beneden op de berm tot stilstand. Een der inzittenden bleek licht gewond te zijn. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Öïi :ri:fï j Op het jaarbeursterrein aan de Croesélaan te Utrecht zal een tentoonstellingshal verrijzen, welke waarschijnlijk de grootste van Europa wordt. De bouw zal ongeveer drie jaar duren. De hal, welke 15 meter hoog wordt, krijgt een grondoppervlakte van 24.000 vierkante meter. Waterwinning voor het Westen op de Veluwe? Volgens deskundigen zullen er over enige tientallen jaren moeilijkheden ontstaan bij de waterwinning in het Westen des lands. Dr. ir. P. C. Lmdenbergh, directeur van de Leidse Duinwatermaatschappij, acht het mogelijk leidingwater te winnen uit het water, dat van de Veluwe ondergronds naar het IJselmeer stroomt en dat op ongeveer een millioen kubieke meter per etmaal kan worden geschat. Volgens de heer Linden- bergh is het technisch en economisch moge lijk aan het Eemmeer, dat na de totstand koming van de Zuid-Oostpolder zal zijn ontstaan, een waterwinplaats te stichten, welke voldoende goed water kan leveren om het Westen des lands tot in verre toe komst van suppletiewater te voorzien. Ten behoeve van de aansluiting van de wmningsinstallaties bij het Eemmeer op de voorzieningssystemen in het Westen is een transportleiding van grote diameter gedacht tot aan Rotterdam. Daarop kunnen dan de toevoerleidingen naar Amsterdam, Haar lem en Den Haag worden aangesloten. Er bestaat voor deze plannen grote be langstelling bij de overheid en de directie van de Zuiderzeewerken. Tot dusverre heb ben de waterleidingbedrijven in het Wes ten des lands de voorkeur gegeven aan een zelfstandige oplossing, waardoor geen ver dere stappen tot verwezenlijking van dit plan konden worden gedaan. Nederlands geldpolitiek na de oorlog Voor leden van het departement Maas tricht van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, directeur van de Am sterdamse Bank een voordracht gehouden over de Nederlandse geldpolitiek na de oorlog. Spreker gaf een overzicht van de naar zijn mening vaak ten onrechte ge oefende ertiek op het regeringsbeleid, hoe wel zijns inziens in bepaalde opzichten de gevolgde geldpolitiek wel anders had kun nen zijn. Door de economische toestand van Nederland na 1945 was het zeer moei lijk de juiste lijn in monetair opzicht te volgen. Getracht is aan de zwevende koop kracht een einde te maken door het weg werken van het geldsurplus door blokke ring en door belasting, respectievelijk dwangconsolidatie van het restant. Welis waar zijn na de geldsanering zekere infla- torische spanningen teruggekeerd die ook thans nog niet verdwenen zijn, doch deze staan in geen vergelijking met de toestand van vóór de geldsanering. De gevolgde methode van geldsanering vond prof. Ver rijn Stuart te gecompliceerd. Zijns in ziens ware het beter geweest het geldsur plus zo spoedig mogelijk om te zetten in staatsschuld met grote belastingfaciliteiten. Spreker erkende dat de staatsfinanciën blijkens de laatste Millioenennota aanmer kelijk beter zijn geworden. De mogelijkheid tot stabilisatie der geldswaarde is weer geopend. De internationale positie van de gulden is vrij zwak, maar het Nederlandse prijs- en kostenpeil geeft geen aanleiding tot devaluatie van de gulden. St. Nicolaas kwam kinderen op de „Willem Ruys" verrassen Zondag is de „Willem Ruys" van Rot terdam naar Batavia vertrokken. Tot aller verrassing kwamen ook St. Nicolaas en Zwarte Piet aan boord. Het paspoort van de Sint werd terdege gecontroleerd en de zak van Piet werd door de douane geïn specteerd. Op zee kwam de Sint de 241 kin deren aan boord verrassen. Met inbegrip van deze kinderen hebben zich te Rotterdam 762 passagiers inge scheept. In Southampton komen er nog 151 bij. Diergaarde Blijdorp heeft voor een Kerstverrassing voor haar zusterinstelling te Buitenzorg gezorgd. Zij heeft als ge- schenk vier grote kratten met Europese vogels meegegeven. Door het vertrek van de „Willem Ruys" bij uitzondering op Zondag vast te stellen heeft de Koninklijke Rotterdamse Lloyd gemeend de passagiers te gerieven. Zij komen dan nog op de vooravond van Kerst mis te Batavia aan en kunnen de Kerst dagen aan de wal vieren. Waarom kreeg de KLM een autobusconcessie? Kamerleden vragen inlichtingen Verschillende Tweede Kamerleden heb ben blijkens het Voorlopig Verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat ge vraagd waarom aan de KLM een concessie is verleend voor personenvervoer met auto bussen. Deze leden vinden het merkwaar dig dat de KLM, die zich verzette tegen het verlenen van een luchtvaartconcessie aan de grote scheepvaartmaatschappijen, zich gaat bewegen op het terrein van de autobusondernemers. Vele leden vroegen inlichtingen omtrent de efficiency van de personeelsbezetting van de KLM. De „omzet" bedroeg in 1948 ruim 600 per employé. Zij zal volgens de gegevens voor 1949 ongeveer 10.000 11.000 bedragen. De stijging van het be drag schijnt volgens deze leden niet in overeenstemming met de stijging van het algemene indexcijfer van lonen en prijzen. Zeer vele leden zouden gaarne ingelicht worden over de uiteindelijke bestemming van alle vliegvelden in Nederland. Deze vraag is wel zeer acuut geworden nu er plannen bestaan tot stichting van een nieuwe Rotterdamse luchthaven. Algemeen wenst men te worden ingelicht over de kwestie Ypenburg-Schieveen. Verscheidene leden waren van oordeel dat het geenszins vaststaat dat de ontwik keling van het luchtverkeer in ons land een groot aantal vliegvelden noodzakelijk maakt. Ambtenaren verzekerd tegen vliegrisico's Op 1 December 1948 trad in werking de grootste collectieve overeenkomst van ver zekering tegen vliegrisico's, welke tot dus ver ooit in Nederland is gesloten. Het betreft hier een ter uitvoering' van het Koninklijk Besluit „Regeling verzeke ring vliegrisico's" door de Minister van Fi nanciën met een grote Nederlandse verze kering-maatschappij aangegane overeen komst van verzekering, waarbij alle rijks ambtenaren en daarmede in deze overeen komst gelijkgestelden, die met goedkeuring van de betrokken minister van een vlieg tuig gebruik maken, tegen de bijzondere risico's van het vliegen verzekerd zijn, waar ook ter wereld deze personen zich als passagier in een vliegtuig bevinden, meldt „Economische Voorlichting". Hogere uitkeringen uit het Gemeentefonds Bij het opmaken van de begroting van het Gemeentefonds werd rekening gehou den met de aanvankelijke raming der Mid delen voor 1949 waarbij als opbrengst der invoerrechten 215.000.000 en als op brengst der Omzetbelasting 760.000.000 werd geraamd, aldus de toelichting op een nota van wijziging van de vaststelling der begroting van het Gemeentefonds voor 1949. In een wetsontwerp op de Middelen 1949 zijn deze opbrengsten echter in totaal 40.000.000 hoger geraamd. Van dit be drag komt acht procent of 3.200.000 ten bate van het Gemeentefonds zodat de al gemene uitkering met 2.143.000 en de bij zondere uitkering met 1.057.000 wordt verhoogd. Voor deze beide uitkeringen was oorspronkelijk respectievelijk 192.972.000 en 96.500.000 uitgetrokken. De „Zeeland" voor het eerst in de thuishaven Na meer dan twee jaar onafgebroken over de Oceanen gezworven te hebben, kwam het in Amerika gebouwde s.s. „Zee land" Zaterdagavond voor het eerst de Rotterdamse haven binnen. Voor de ge zagvoerder, kapitein W. Oosting, beteken de dit een afscheid, omdat hij met pen sioen gaat. Sinds 1914 was hij in dienst van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. In de oor logsjaren voer hij achtereenvolgens op de Kota Baroe, de Sibajak, de Kota Agoeng en de Kota Inten. In Juni 1946. toen hij ruim zes jaar van huis was geweest, keer de hij in Nederland terug, maar drie maanden later vertrok hij weer naar de Verenigde Staten, om het commando over de „Zeeland" te aanvaarden, welk schip daar in November van dat jaar aan de Lloyd werd afgeleverd. De „Zeeland" is een van de vier reeds voor de oorlog in Amerika bestelde snelle turbineschepen van het C 3-type. Het schip bracht op deze reis 5000 ton copra mee, bestemd voor Marseille, Antwerpen en Rotterdam. Hogere loongrens voor de bijslag van 1.— verzocht Naar het Vrije Volk meldt, heeft de Stichting van de Arbeid een adres aan de minister van Sociale Zaken gericht waar in zij dringend verzoekt de loongrens voor de bijslag van 1 van 3700 tot 5000 te verhogen. Voorts dringt de Stichting er op aan om ook de gehuwden beneden de 23 jaar een bijslag te verstrekken. Met be trekking tot de ouden van dagen verzoekt de Stichting om een bijslag van 30 cent voor ongehuwden en 60 cent voor gehuw den, mits zij onder de Noodwet-Drees val len. HET INKOMEN VAN PRINSES WILHELMINA. Ingediend is een wetsontwerp dat tot strekking heeft een regeling te treffen ten opzichte van het inkomen van Prinses Wilhelmina. De ministers van binnenlandse zaken en van financiën hebben gemeend bij de vast stelling van het bedrag aansluiting te moe ten zoeken bij het jaarlijks inkomen, het welk volgens de Grondwet, na het over lijden van haar gemaal genoten wordt door de dochter des Konings, die de vermoede lijke erfgenaam is van de kroon. Voorgesteld wordt het inkomen te be palen op 400.000,per jaar. De Nederlandse mijnen produceerden van 22 tot en met 27 November 225.828 ton steenkool tegen 222.656 in de week van 15 tot en met 20 November. Prijs 22ct. Duitse oorlogsmisdadigers te Landsberg geëxecuteerd Weer hebben te Landsberg (Amerikaanse zóne van Duitsland) vier nazi-oorlogsmis dadigers van de Amerikaanse lijst van ter dood veroordeelden op het schavot het leven gelaten. Deze vier hadden misdaden tegen gevangen genomen geallieerde vlie gers begaan. Sedert het eind van de oorlog zijn in Landsberg in totaal 233 nazi-misda digers opgehangen. De meesten daarvan werden door Amerikaanse leger-tribunalen veroordeeld op beschuldiging van mishan delingen van concentratie-kampbewoners, onmenselijke behandeling van krijgsge vangenen en moord op geallieerde vliegers. Er moeten nog altijd ongeveer 50 andere oorlogsmisdadigers gehangen worden, doch hun vonnissen zijn nog niet bekrachtigd door generaal Clay, de bevelhebber van de Amerikaanse zóne. De thans gevangenen waren een marine officier van Borkum. Erich Wentzel, een officier van politie te Offenbach, Hans Eichel, een S A medicus en officier van hoge rang in het veldleger te Wasser- Tüdingen, Georg Eckstein en een SS- sergeant, Josef Remmele, die in het kamp Dachau functies had. (United Press). Harde landing Een Dakota van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij, komende uit Am sterdam, heeft Zondagmiddag op het vlieg veld Ryzyne bij Praag in de dichte mist een harde landing gemaakt. De propellers en het onderstel werden vernield. Geen der passagiers werd gewond. Italië en Europa Het comité van de Westeuropese Unie voor Europese Eenheid dat te Parijs verga dert heeft in beginsel besloten Italië uit te nodigen om het lidmaatschap aan te vragen van een eventueel op te richten Europese raad of consultatieve vergadering, aldus is verklaard in kringen, die in nauw contact staan met de Belgische delegatie. De Euro pese assembleée zal, aldus zou overeen gekomen zijn, tweemaal per jaar bijeen komen. De Italiaanse Kamer heeft na vier dagen debat over de buitenlandse politiek zich uitgesproken voor aansluiting van Italië bij een Europese federatie. Een linkse motie voor neutraliteit werd met 302 tegen 140 stemmen verworpen. BRAMUGLIA NAAR WASHINGTON? Naar te Rome verluidt heeft president Truman de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Bramuglia, uitgenodigd om hem in Washington te komen bezoeken. De minister zal, aldus dit bericht, Dinsdag uit Rome in het privé-toestel van president Truman naar Washington vertrekken. Oorspronkelijk zou Bramuglia heden via Madrid en Lissabon naar Argentinië ver trekken. HONGAARSE MINISTER NEEMT ONTSLAG. Dr. Nicols Nyarady, de Hongaarse minis ter van financiën die zich thans in Zwit serland bevindt, heeft zijn ontslag inge diend. Hij heeft tevens bedankt voor het lidmaatschap van de boerenpartij. 35. Een ogenblik later stormden Panda en de agenten het vertrek binnen. „Professor! Wat is er gebeurdriep Panda verschrikt, toen hij Dommel daar met glazige ogen zag zitten. Waar is Bulk?" „De schurk heeft mij in het Westen geslagen." mompelde de professor af wezig. „Ik had hem naar mij toegelokl met de gedachtenmachine, doch aangezien de ene hand wil weten, wat de andere doet, moest ik liet instrument loslaten om hem te grijpen. Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om mij te beschadigen en te verdwijnen." „Bur gers, bah!" snauwde commissaris. „Kom mee!" „Welke kant is hij uitgegaan?" informeerde Panda. „Hij kan toch nooit ver weg zijn?" Het hele gezelschap maakte rechtsomkeert en rende opnieuw de kamer uit, om Bulk te gaan zoeken. Moeizaam scharrelde de professor overeind, pakte de gedachtenontvanger op en hinkte er achter aan. „Dit is geen manier van doen," mompelde hij verontwaardigd, „dergelijke mis lukte kereltjes moesten van de aardbodem op geveegd worden. Maar ik, professor Dommel zal hem laten zien, dat wie het best lacht, altijd het laatst lacht." Liquidateur stond terecht Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof had zich te verantwoorden de 45-jarige advocaat-pro cureur mr. dr. M. H. H. uit Den Haag. Hem was ten laste gelegd hulpverlening aan de vijand door op te treden als liquidateur van een aantal organisaties en verenigin gen, onder andere de R.K. Staatspartij, de Staatkundig Gereformeerde Partij, de Vrij zinnig Democratische Bond. de Christen- Democratische Unie, de Nederlandse Be weging voor Vrijheid en Democratie, de Nederlaridse Militaire Bond en de R.K. j eugdverenigingen. Als getuige werd gehoord mr. H. A. M T. Kolfschoten, burgemeester van Eind hoven, die in 1940 directeur van het bureau der R.K. Staatspartij was, en tweede secre taris van het partij bestuur. Hij deelde mee, dat alle periodieken werden stopgezet en de geldmiddelen en papieren van waarde in beslag werden genomen en in de liquidatie- kas gestort. Verdachte heeft in 1940 als officier in het Nederlandse leger aan de Grebbelinie ge vochten en is daar gewond geraakt. Toen hij later zich aansloot bij de NSB is hij ook lid geworden van het rechtsfront. Toen de president hem vroeg, of hij het nodig vond, dat een Nederlander zich met de liquidatie van door de Duitsers verboden verenigingen had moeten bemoeien, ant woordde verdachte. „Ja, anders was er van de betaling van de schulden en het geven van vergoedingen aan het gedupeer de personeel niets terecht gekomen". De zitting werd hierna geschorst tot Woensdagmiddag. TUNNEL ONDER HET KANAAL. De commissie voor de bouw van de tun nel onder het Kanaal heeft na een toelich ting op het door ingenieur Basdevant in gediende plan besloten, dit plan aan de raad der Vijf die thans te Parijs vergadert, voor te leggen. STROOM VAN VALSE DOLLARS OVER AMERIKA. De Amerikaanse geheime dienst heeft bekend gemaakt, dat twee grote valse mun tersbenden in New York en Chicago bezig zijn het land te overstromen met valse tien- en twintig-dollarbiljetten. Volgens de Amerikaanse geheime dienst is dit de grootste vervalsingsoperatie in de Verenigde Staten sedert veertien jaar. Millioenen valse dollarbiljetten zouden reeds in omloop zijn'gebracht. De Federal Reserve Bank van New York verklaart, aldus United Press, dat een aan zienlijk aantal bijna volmaakte copieën van bankbiljetten in omloop gebracht zijn in het gebied van groter New York gedu rende de afgelopen paar weken en waar schuwt winkeliers handelaars >n banken om vooral voorzichtig te zijn bij de verwar ring die ontstaat door de grote kooplust met Kerstmis. Belediging van Sforza in Italiaans parlement In de Italiaanse Kamer van Afgeva* digden werd Vrijdagavond het debat ov de buitenlandse politiek verdaagd, nadat, communistische afgevaardigde Pajetta ns de regeringsbanken was gesneld en ve schillende Italiaanse ministers, onder w graaf Sforza, de minister van Buitenland Zaken, landverraders had genoemd, voorzitter noemde de taal van Pajetta o toelaatbaar en verdaagde de zitting. De Argentijnse minister van Buitenlac se Zaken. Juan Bramuglia, die Vrijdag Rome arriveerde, sloeg de gehele scène v de publieke tribune gade. Tijdens het debat deed Sforza een aanv op de communistische verklaring, dat voorstanders zouden zijn van neutralite Hij verwees naar de militaire situatie in landen, die „dezelfde orders gehoorzarti! als onze pseudo-pacifisten." Hij verklaarde uit betrouwbare bron weten, dat in Bulgarije, dat volgens 1 vredesverdrag slechts een leger van 55.0' man mocht hebben, dit uit 76.000 man b stond. Hierbij moesten 10.000 man van grenswacht gevoeed worden en een nats nale militie van 120 000 man. Voorts ber den zich 40.000 tot 80.000 man in de ai litariseerde arbeidersorganisatie. Hij soortgelijke voorbeelden betreffende Ra menië en Hongarije. Hij beschuldigde de communisten en- op een burgeroorlog aan te sturen tenein een invasie te vergemakkelijken. Hij verklaarde verder, dat de drie W terse mogendheden hem gemachtigd hs: den hun belofte tot toewijzing van Trie aan Italië te bevestigen. Franse radicalen vóór kieswefhervorming Edouard Herriot, de 76-jarige voorzitti van de Frans nationale vergadering, is het jaarcongres van de Franse radic; partij gekozen als voorzitter van de parti Herriot verklaarde, dat parlementslede die tegelijkertijd tot een politieke part behoren en tot de R.P.F. van generaal Gaulle, „politieke bigamie" plegen. H< congres liet echter de mogelijkheid v. een dergelijke combinatie van lidmas schappen open onder voorsvaarde, dat leden van de radicale partij zich aan partij-discipline houden wanneer het ga om „republikeinse instellingen".^ Het congres sprak zich uit vóór kieswe; hervorming naar de door de Gaullistiscl organisatie voorgestane principes da verklaarde ontbinding van het parleme: voor het einde van de constitutionele zi: tingsperiode een der Gaullistische eist onaanvaardbaar. Wat Eritrea betreft is de Franse regerii van mening, dat nog gewacht moet wo: den met een beslissing, welke rechtstreek onderhandelingen tussen Italië en Ethk pnë zullen mogelijk maken. Frankrijk blijft de Italiaanse aansprak? op het trustschap over Italiaans-Somai land ondersteunen. Frankrijk zelf, aldus de woordvoerde wenst slechts het trustschap over c Fezzan, een woestijngebied met 44.000 An bische nomalen en zonder Italianen, dat de luchtroute ligt van Madagascar nat Frans Noord-Afrika. Recht. John C. Howard, een 30-jarig blanke te Wetumpka in de Amerikaans staat Alabama is door een geheel ui blanken bestaande jury tot 45 jaar vangenisstraf veroordeeld wegens aan randing van twee jonge gehuwd! negerinnen. Howard had eerst de echt genoten van de vrouwen met g< verjaagd. De openbare aanklager ver klaarde een zo hoge straf te hebbe geëist om te bewijzen „dat ook ee neger hier recht kan krijgen". (United Pres Veel voor te zeggen. Het communistisch; gemeentebestuur van Berlijn heeft ee nieuwe order uitgevaardigd: ii Sovjet-sector van de stad is het gum kauwen verboden. Een verslaggeve van een Amerikaans blad in de Weste lijke sector, die zich een ogenblik in dr Oostelijke sector ophield werd door ee Oost-Berlijnse agent aangehouden a hem werd kortweg meegedeeld: „Kauw gum kauwen is Amerikaans en in c; Oostelijke sector verboden". Luchtbrug-ongeluk. Een Amerikaans „Skymaster" is Zondagochtend, ko: nadqt het was opgestegen voor vlucht naar Berlijn via de „luchtbrug neergestort. Drie leden van de beman ning kwamen om het leven. Het onge luk had plaats op een afstand val ongeveer drie kilometer van het vlieg veld te Fassberg, dat in de Britse zóm van Duitsland is gelegen. Geen ongerustheid. Het Franse minister! van justitie heeft de berichten tegen gesproken, dat de 93-jarige Philip? Pétain misschien zou worden ontslage uit zijn gevangenis op het eiland Ye met het oog op zijn slechte gezondheids toestand. Een onlangs gehouden medisc: onderzoek gaf geen aanleiding tot onge rustheid. aldus het ministerie. Audiëntie. Paus Pius XII heeft Zondag dn Juan Bramuglia, de Argentijnse minis ter van Buitenlandse Zaken, in audiëc- te ontvangen. In kringen van het Vat:- caan wordt gezegd, dat de Paus Bra- muglia's werk voor de vrede prees dat hij zijn speciale goede wensen zon: aan generaal Peron en het volk vs Argentinië. Keizer. Voor het eerst in de geschieden! heeft de keizer van Japan gisteren 0® persoonlijke boodschap van een burger uit de stad Nagoja ontvangen, waarin hij verzocht wordt af te treden. Daar het zenden of het overmaken van een persoonlijke boodschap tot de keizei traditioneel als majesteitsschenni! wordt beschouwd, heeft de directeur der posterijen te Nagoja vooraf advies ingewonnen der regering, die hem aan raadde het telegram aan het keizerlijk huis over te maken. Europa één. Aan het uitvoerend comité van de Europese beweging is verzoen: Donderdag een delegatie te zenden naai een bijeenkomst van de commissie voor Europese eenheid van de Westeuro pese Unie. In een communiqué word', gezegd, dat de delegatie de kwestie van een Europese Assemblee nader zal toe lichten. Het communiqué zegt verder, •dat in April 1949 te Londen een eco nomische conferentie zal worden ge houden onder auspiciën van de Euro- oese beweging. Hieraan zullen 200 ver tegenwoordigers van werkgevers werknemersorganisaties, alsmede eco nomen en vertegenwoordigers van io* dustrie en landbouw deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2