Hogere 'bsidies voor „Comeaiavoorgesteld Overal in Nederland... Twee volwassenen en vier kinderen bij een brand in Deventer omgekomen MAANDAG 6 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Op Haarlemse begroting voor 1949 bijdrage van 30.000. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling, dat de toneelgroep „Comédia" voor het seizoen 19481949 een aanmerkelijk hogere subsidie zal genieten. Zoals men weet werd dit gezelschap aanvankelijk ge steund door de gemeenten Haarlem en Utrecht, die ieder een bedrag van twintig duizend gulden voor dit doel uittrokken en het Rijk, dat evenveel geeft als Haarlem en Utrecht samen, dus veertigduizend gul den. Verleden jaar is ook de stad Amsterdam, waar „Comédia" geregeld het Centraal Theater bespeelt, met vijftienduizend gul den in de kosten gaan bijdragen. Daar het schouwburgbezoek in het alge meen terugloopt Haarlem vormt daarop een gelukkige uitzondering en de directie van „Comédia" aan de enscènering van de stukken hoge eisen stelt, is het evenwicht tussen de debet- en de creditzijde van haar budget op basis van de bestaande subsidie regeling niet te handhaven. In het afgelopen jaar kon een déficit al leen door de tournées, die zowel in Indo nesië als in de Antillen werden gemaakt, worden voorkomen. Voor het volgende sei zoen zal een hogere subsidie noodzakelijk zijn. Reeds hebben B. en W. van Utrecht bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot toekenning van een subsidie van dertig duizend gulden. Naar wij vernemen zal op de Haarlemse Gemeentebegroting voor 1949 een zelfde bedrag voorkomen. Daarbij is van de gedachte uitgegaan, dat voorkomen moet worden, dat terugge keerd wordt naar de zogenaamde „zeven maands-contracten", die vóór de oorlog in zwang waren, waardoor de acteurs en ac trices gedurende de zomermaanden op straat kwamen te staan. De mogelijkheid bestaat, dat de Amster damse subsidie verhoogd wordt tot 25.000. Het is vooral belangrijk, dat de Rijkssub sidies voor de toneelgezelschappen op an dere wijze zullen worden verdeeld. Tot nu toe werden de ensembles van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag door het Rijk hoger gesubsidieerd dan „Comédia", hoewel de kosten van deze gezelschappen met uit zondering van die van het hoofdstedelijk toneel vrijwel gelijk waren. Bii de minister zal worden bepleit „Co média" een Rijkssubsidie te geven gelijk aan de gezamenlijke gemeentelijke subsi dies, dus 85.000. In totaal zou „Comédia" dan 170.000 krijgen. Waarheen met het afgedankte speelgoed? Vandaag aanvaardt Sint Nicolaas de terugreis naar Spanje en in vele huizen vermaken de kinderen zich nu met de goede gaven, die Pieterbaas uit zijn zak heeft op gedolven. Ergens in de hoek van een kast, kamer of zolder liggen de pop Mary die vervangen is door de nog mooiere Hetty, de kruiwagen die het moet afleggen tegen de autoped, de kubussen die opgevolgd zijn door de constructiebouwdoos en nog veel meer. Wat doen we met het speelgoed, dat we in ons eigen gezin niet meer kuhnen ge bruiken? Laten we het in de donkere hoek van de rommelzolder als we die ten minste nog rijk zijn dommelen tot bij de eerstvolgende schoonmaak de vodden- of vuilnisman zich erover ontfermt? Natuurlijk niet. We schrijven even een briefkaartje naar mevrouw B. C. van Ge lukvan Doorn, Zeeweg 24, Overveen of we bellen haar even op (telefoon 23707), dan wordt het prompt afgehaald en het krijgt een uitstekende bestemming. De Haarlemse kinderbewaarplaatsen zit ten namelijk te springen om speelgoed en mevrouw Van Geluk en haar comité be ijveren zich in dat tekort te voorzien. Zorgt ervoor, dat de gulheid van de goed-heilig man ook in de kinderbewaarplaatsen merkbaar zal zijn! A. C. van Meeteren 80 jaar Op 9 December zal de heer A. C. van Meeteren zijn tachtigste verjaardag vieren. Hü kwam op 1 April 1913 bij de Hogere Handelsschool op de Raaks als leraar Ne derlands en Geschiedenis en bleef daar tot 1933. J. W. Florijn overleden In de ouderdom van 74 jaar is te Heem stede overleden de heer J. W. Florijn, de stichter van de Centraal Apotheek in de Grote Houtstraat te Haarlem. Indertijd is hij secretaris geweest van de Nederlandse Apothekersvereniging. Ook in kringen der Gereformeerde Kerk was hij een bekende persoonlijkheid. Enige tijd maakte hij deel uit van het bestuur der Anti-Revolutionnaire kiesvereniging te Haarlem. De begrafenis heeft Woensdagmiddag 2 uur plaats te Heemstede. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 December 1948 BEVALLEN van een zoon: 2 Dec., D. de WildeSijm; 3 Dec.. M. Bogaart—Verhaar; M. B. Brugman—Baars. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., A. F T. HasperSchulpen: G. M. KootWarmer dam: 3 Dec., M. G. J. Leereveld—Looman: M. H. C. Koopen—Ruigrok van der Werven: 4 Dec.. A. R. T. Twiest—Liefrink: L. W. Vink Corsten; A. M. Berentsen—Droog. kunt U over ons beschikken. Kraan en service direct aanwezig. VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN HEEMSTEDE Rudhuisstr. 63, Tel. 28810, Heemst. Dreef 201 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 4 DECEMBER Rembrandt: „Mrs. Parkington", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Onbewezen misdaad", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9 15 uur. Luxor: „Mexicana". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Wonderman". 14 j., 2 15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De jacht naar goud". 14 j„ 2.30. 7 00 en 9 15 uur Frans Hals- „Madame Pimpernel", 14 j.t 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Afscheidsprediking van ds. G. A. Barger Ds. G. A. Barger van Heemstede had voor z:jn afscheidspredikatie, die hij Zondag middag in de stampvolle kerk aan het Wil- j helminaplein hield, als tekst het vijftiende vers uit Exodus XIV gekozen: „Zeg de kin deren Israëls dat zij voorttrekken". Hem had deze tekst getrokken, omdat zij ons zo ervan bewust maakt, dat wij altijd in be weging zijn: bij het afscheid vooral een harde werkelijkheid. Het boek Exodus staat in het teken van dit voortdurende „voort trekken". De geschiedenis van het volk Israël, tussen „uit het diensthuis uitgeleid" en „het beloofde land" kunnen wij als een verkleind beeld zien van de schepping en de voleindig der wereld. Ds. Barger trok een parallel met zijn zestienjarig verblijf in Heemstede en zeide „Wat zijn wij in deze tijd gegroeid, naar buiten, maar ook naar binnen. Heemstede is geen gemakke lijke gemeente, zij is nogal critisch, maar juist daardoor vormt en bouwt zij haar predikanten. Men heeft mij zakelijk ge noemd en gevonden dat ik nogal graag organiseer; toch heeft voor mij het zwaartepunt op de persoonlijke zielszorg gelegen. Wij moeten dus voorttrekken, dat wil zeggen: wij moeten actief zijn. Duizen den zijn afgeraakt van Kerk en Evangelie. Hen terug te winnen eist waakzaamheid, bereidheid, durf en geloof en is een zaak van het geheel. Hoe is dat in Heemstede? Zeker, men zegt: onze getallen zijn goed. zeker, maar ze zijn te klein". „De kerk is in beweging geraakt", zo vervolgde ds. Barger, „zij heeft haar apostolische taak weer be grepen, maar daartoe is het nodig, dat de mensen bewogen worden en dat kan alleen indien zij God kennen als de bewogen en de bewegende God. Waar gaan wij heen? Wij gaan van het verloren paradijs naar het herwonnen paradijs; wij zijn op weg naar het Koninkrijk Gods. Wij verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin gerechtigheid woont Wast dan op in de genade van onze Heer en Zaligmaker Jezus Christus. Hem zij de heerlijkheid, nu en in de dag der eeuwigheid". Nadat de gemeente het lied „Die hoop moet al ons leed verzachten" (Gezang 244 vers 4) had gezongen, sprak ds. Barger enkele afscheidswoorden, waaruit voor het laatst op deze kansel zijn gave bondigheid, geest en directheid van toon te verenigen in een wei-sprekende vorm, bleek. Hij dankte de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, voor de grote belangstelling en de bereidheid tot medewerking die hij van gemeentewege had gevonden: de kerkvoog den, die altijd gaarne aan billijke eisen vol deden, zijn collega's, waarbij hij in de eerste plaats ds. Briët herdacht. „Ik heb veel aan hem te danken. Hij was groot in wijsheid en onbaatzuchtigheid. De samen werking met mijn ambtsbroeders zal ik in Zeist zeker smartelijk missen". Ds. Barger dankte voorts ds. A. Dondorp, predikant der Gereformeerde kerk van Heemstede, met wie hij steeds „in open verhouding vruchtbaar had samengewerkt" in het be stuur der vereniging Bijzondere Protes tantse school. Hij sprak voorts woorden van erkente lijkheid tot de talrijke collega's waaron der vele emeriti die van buiten Heem stede waren gekomen: onder anderen Ch. de Beus, dr. J. C. van Dijk, ds. G. J. Waardenburg, tot de Kerkeraad, het wijk- comité, het kerkelijk bureau en dankte m het bijzonder de cantor-organist P. Chr. van Westering, die een groot aandeel heeft in het streven de kerkdienst weer tot ere dienst te maken, en tot de trompettist De Vries, plotseling opgedoken om in deze dienst met de heer Van Westering de ge meentezang te ondersteunen, nadat hij in de periode dat er voor het orgel geen elec- trische stroom was „het serafijntje wat moed had ingeblazen". De scheidende predikant loofde de kos ter, de heer Rot, om zijn grote liefde voor het kerkgebouw en wendde zich vervolgens met enkele fijn-geestige zinnen tot zijn vrouw, die de woorden afstaan en bereid heid voortreffelijk had begrepen. Tenslotte dankte ds. Barger zijn ge meente dat zij hem „het oor had willen lenen" en besloot „Wij bevelen u Gode. Onder deze schutse kunt gij veilig voort trekken". Namens het classicaal bestuur sprak dr. Ch. de Ru, als praetor van de Ring van Pre dikanten uit Haarlem en omgeving, ds. G. J. Waardenburg, en ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen vertolkte de gevoelens der ge meente in een hartelijk-humoristische toe spraak, waarin hij ds. Barger dankte voor zijn „slechte" eigenschappen: zijn „weten wat hij wil" en zijn „eenzijdig gerichte pastorale belangstelling". Heemstede heeft daarvan rijk geprofiteerd. „Wij verheugen ons niet om uw heengaan, wel om de onderscheiding die u door deze benoeming te beurt viel. Ook in Zeist blijft u „Barger van Heemstede". In de kapel „Irene" op „Meer en Bos verdrongen zich, na afloop van de dienst waarin het kerkkoor in beurtzang met de gemeente de Rei van Engelen uit Von dels „Lucifer", op muziek van Adriaan Schuurman, (Gezang 133) had uitgevoerd honderden om de scheidende zieleher- der de hand te drukken. Mevrouw C. Fokke bood namens de gemeente een glazen bo kaal, waarin een afbeelding van de kerk was geëtst, en een bedrag in geld aan. Ds. A. Oskam van Velp kreeg toezegging van beroep De Kerkeraad der Nederlands Hervorm de gemeente van Heemstede heeft in de vacature-ds. G. A. Barger toezegging van beroep gedaan aan ds. A. Oskam van Velp, tijdelijk werkzaam in Indonesië. PERSONEEL VAN STRAFGEVANGENIS OP HET GROENE VELD De sportvereniging uit het personeel van de Haarlemse Strafgevangenis speelde Zon dag haar eerste voetbalwedstrijd. De spelers droegen een gestreepte shirt en een rode broek. De tegenpartij was LMW (Leo Meyers voetbalvereniging) en het bleek, dat deze ploeg over meer routine beschikte. Met 72 won LMW, Vóór de wedstrijd begon deed de heer J. J. v, d. Belt, arts van de gevangenis, de aftrap. De directeur dei- inrichting, de heer Th. Boender, toonde zijn belangstelling voor de verrichtingen van zijn personeel. St. Nicolaas bij de Haarlemse P.T.T. kinderen Zaterdagmiddag bracht St. Nicolaas ln het Krelagehuis een bezoek aan ruim drie honderd kinderen van PTT-ambtenaren. De vrolijke stemming werd gebracht met het zingen van St. Nicolaas versjes en door een goochelaar die de kunst verstond de kinderen op alleraardigste wijze bezig te houden. Het hoogtepunt was het bezoek van de oude bisschop en ondanks de vermaningen die aan enkele kleintjes werden uitgedeeld, bleef de vrolijkheid. Nadat ieder kind een surprise in ont vangst had genomen, werd dit zeer ge slaagd kinderfeest gesloten. Politie-rechter Ouderdom en alcohol „U ziet er toch wel heel weinig naar uit, dat u hier voor een alcohol-delict ver schijnt". De verdachtenbank was moeizaam be klommen door zulk een bedeesd en keurig zeventigjarig dametje, dat zelfs in de stem van de Haarlemse politie-rechter, die toch wel aan vogels van zeer uiteenlopende pluimage gewend is, een spoor van lichte verbazing op te merken viel. Verdachte hield nog wel van een glaasje, en zelfs van meer dan een, zoals bleek uit een rapport van het Consultatiebureau voor Alcoholisme. Het geestrijke vocht had haar echter tot minder oirbare praktijken ge bracht, want reeds tweemaal had één enkel glaasje cognac haar ertoe aangespoord om de portefeuille van een huisgenoot van een kleine som gelds te ontdoen: eenmaal tien gulden, de tweede keer zestien gulden. Hetzelfde rapport liet echter nog een sprankje hoop toe: verdachte had de laat ste tijd geen enkele belangstelling voor alcoholische geneugten meer aan de dag gelegd. De politierechter: „Zou u er nu werke lijk in het vervolg af kunnen blijven?" Een vraag welke verdachte, wie het huilen na der stond dan het lachen, bevestigend be antwoordde. De uitspraak viel mee: een maand voor waardelijk en een voortgezet toezicht. De deurwaarder moest de betekenis van deze uitspraak overigens nog eens uitvoerig ver klaren, toen hij haar de deur uit hielp schuifelen. Herstel van zelfstandigheid der Kamer van Koophandel Wetsontwerp bij Raad van State Door de Raad van State wordt op het ogenblik een wetsontwerp behandeld, dat voorziet in een herstel van de indeling der Kamers van Koophandel zoals die vóór de oorlog bestond. Tijdens de bezetting werd een aantal Kamers gedwongen zijn zelfstandigheid op te geven en gedegradeerd tot filialen van een provinciaal kantoor. Zo werd de Kamer van Koophandel in Haarlem „Kantoor Haarlem" van de „Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de provincie Noordholland", die in Amster dam was gevestigd. Niet alleen werden het kapitaal en de eigendommen der Kamer naar het hoofd kantoor in Amsterdam overgeheveld, maar bovendien kon de Haarlemse Kamer in geen enkel belangrijk vraagstuk meer zelf standig optreden. Wilde men bijvoorbeeld een adres aan de minister richten over de plaatselijke winkelsluiting dan moest met „Amsterdam" overleg worden gepleegd. De subsidies aan plaatselijke instellingen moes ten in overleg met Amsterdam worden be paald; hetzelfde gold voor de salarisrege ling van het personeel, voor de personeels bezetting en voor vele andere zaken. Ook de leden van de Raad van Bijstand werden door Amsterdam aangesteld. Hierbij dient onmiddellijk erkend te worden, dat na de bevrijding de Amster damse Kamer met zeer grote soepelheid is opgetreden. Het is evenwel begrijpelijk, dat de Haarlemse Kamer met vreugde het ogenblik tegemoet ziet, waarop zij weer „baas in eigen huis" zal zijn. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden op Dins dag 7 December in de Vleeshal te Haarlem: restant W en in het Uitreiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede: T, U en V. Een man en een vrouw redden hun leven door een sprong van het dak Slachtoffers door het vuur in hun slaap verrast In een bovenhuis in de Assenstraat te Deventer heeft hedenmorgen een brand gewoed, waarbij zes personen in de vlam men zijn omgekomen. Om kwart voor zes hedenmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de zeer nauwe Assenstraat. Het bleek dat een bovenhuis boven de slagerij van de heer S. van Krefeld in lichterlaaie stond. Het huis werd bewoond door het gezin van de handelsreiziger B. de Lange, bestaande uit man vrouw en twee kinde ren. Bij de heer De Lange logeerde de familie Lodeweges, eveneens bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Bovendien was er nog een logétje uit Amsterdam in huis. Juist toen de brandweer bij het bran dende huis aankwam sprong de heer Lo deweges van het ongeveer tien meter hoge dak op straat. Hij brak beide benen. Me vrouw De Lange, die enkele ogenblikken later eveneens van het dak sprong, kon nog juist in een springzeil worden opge vangen. Doordat zij in het zeil op de trot toirband stootte brak zij het rechterheup been. Intussen had de brandweer een mecha nische ladder tegen de daklijst geplaatst. Toen een der brandweerlieden naar boven klom vond hij in de dakgoot een vierjarig meisje, dat reeds bewusteloos was. De zolderverdieping en de eerste ver dieping brandden zo fel, dat het onmoge lijk was verder in het huis door te dringen. De brandweer tastte het vuur met vele stralen aan, doch het duurde geruime tijd voordat de vuurzee verminderde. Pas toen de zolderverdieping geheel en de eerste verdieping grotendeels was uitgebrand kon Weekend-ongevallenreeks De bestuurder van een Belgische auto verleende Zaterdagavond op het Staten Bolwerk geen voorrang aan een andere wagen. Om een aanrijding te voorkomen week de Belg naar links uit, waarbij hij tegen een verkeerszuil en vervolgens tegen een andere auto opreed, die zwaar bescha digd werd. De chauffeur van een auto merkte Zon dagmorgen het rode stoplicht voor de tram niet op en botste tegen een uit Zandvoort komende tram. De auto werd zo zwaar be schadigd, dat deze moest worden wegge sleept. Een 64-jarige timmerman, die Zondag avond zonder op te letten de Zaanenstraat overstak, werd door een auto aangereden. De man viel en klaagde over pijn in de linkerzijde. In de 3 Dec geplaatste advertentie van CRUM'S BLOEMENMAGAZIJN Tempeliersstraat 56 staat als Telef-no. 15873 Dit moet zijn 16875 Spaanse Danskunst Parijs heeft deze week geestdriftig de bekende Spaanse zigeuner-danseres Carmen Amat/a verwel komd, die voor de oorlog met haar groep een graag geziene en gevierde gaste in de Franse hoofdstad was. Zij gaat nu met haar gezelschap, waaronder zich nog zes leden van de fami lie Amaya bevinden, een grote tournée door Frank rijk en wellicht ook door Engeland maken. Ook het rijkspersoneel krijgt f 1loonbijslag Binnenkort is het Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij de toekenning van de tijdelijke loonbijslag aan rijkspersoneel zal worden geregeld en waarin ook bepalingen ten aanzien van de loontoelage zullen wor den opgenomen. De in dit besluit vervatte bepalingen zullen vrijwel gelijk zijn aan die van de jongste bijslagregeling in het particuliere bedrijf. SCHEEPVAART Groote Beer, SabangBatavia. 5 Dec. in Straat Malakka. Kota Gede, 5 Dec. van Ba tavia te Soerabaja. Maetsuycker, 4 Dec. van Penang naar Singapore. Meliskerk, 5 Dec. v. Dakar naar Havre. Noordam, 5 Dec van Rot terdam te New York. Polyphemus, 5 Dec. van Batavia te Singapore. Tarakan, 5 Dec. van Makassar naar Batavia. Zuiderkruis, Java- Rotterdam pass. 5 Dec. Finisterre. Friesland, JavaRotterdam 5 Dec. te Djeddah. Garoet, RotterdamJava, pass. 5 Dec. Perim. Kamer- lingh Onnes, 4 Dec. van Aalborg te Schie dam. Kertosono. RotterdamJava pass. 4 Dec. Point de Galle. Waterman. Rotterdam Batavia pass. 6 Dcc. Finisterre. Willem Ruys 5 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Zeeland. 4 Dec. van Java te Rotterdam. Zeeman, 5 Dec. in Bona naar Batavia. Westerdam, 7 Dec. (4 5 uur) van New York te Rotterdam verwacht. Nederlands-Zuid-Afrikaanse Vereniging Na enige jaren van feitelijke bestuurs- loosheid, heeft zich een nieuw (voorlopig) bestuur van de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlands Zuid-Afrikaan se vereniging gevormd, bestaande uit de heren: mr. J. Groesbeek, Haarlem; mr. C. M. J. de Jongh, Haarlem; J. D. D. Pruissen, Overveen en dr. A. J. Veenendaal, Aerden- hout. Het ledental van de afdeling is na de oorlog aanzienlijk uitgebreid, zodat er alle aanleiding bestaat om de afdeling tot nieuwe activiteit te brengen. Om te beginnen zal op Vrijdag 17 Decem ber in „Lion d'Or", Kruisweg, een Zuid- Afrikaanse avond gehouden worden. Als spreker zal optreden de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. R. Middelberg, die nog kort geleden Zuid-Afrika bezocht en zijn indrukken van dat land zal weer geven. Daarna zal een aantal Zuid- Afrikaanse geluidsfilms worden vertoond. BRUG BIJ AALSMEER OP 9 DECEMBER WEER IN GEBRUIK De brug over de Ringvaart te Aalsmeer in de weg HeemstedeAalsmeer—Uithoorn, welke de afgelopen week reeds van 's mor gens 8 uur tot des namiddags 17 uur was af gesloten wegens herstelwerkzaamheden, zal niet eerder dan 9 December weer voor het verkeer gorden opengesteld. de brandweer het huis binnengaan. Zij vond toen de verkoolde lichamen van twee volwassenen en vier kinderen, die nog niet geïdentificeerd konden worden. De stoffelijke overschotten zijn opge baard in een naburig gebouw Bij de brand kreeg de commandant van de brandweer een snij wond aan een der armen. Een der brandweerlieden liep bij de redding van het vierjarig meisje brand wonden op. Men meent, dat de brand reeds geruime tijd heeft gewoed, voordat de slachtoffers zijn ontwaakt. Een buurman zag vlammen uitslaan en waarschuwde de brandweer in de dichtstbij gelegen brand weerkazerne. Het vuur heeft zich van de benedenverdieping langs een trap naar de zolderverdieping, waar de slachtoffers sliepen, uitgebreid. Daardoor konden de drie geredden niet meer langs de trap naar beneden. Nieuw burgerlijk wetboek De minister van Justitie deelt in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begroting van justitie 1949 mee, dat de ontwerper van het nieuwe bur gerlijk wetboek een boek over het vermo gensrecht in het algemeen en een boek ovei het zakenrecht heeft voltooid, terwijl hij met het verbintenissen en erfrecht een eind- weegs gevorderd is. Prof. Meijers geeft er de voorkeur aan, dat de resultaten van zijn arbeid eerst bij de Staten-Generaal ingediend worden, nadat de publieke opinie en de des kundigen ruimschoots de gelegenheid gehad hebben tot het uitspreken van hun oordeel. Intussen wil de minister de gedragslijn be stendigen, dat afzonderlijke herzieningen van het burgerlijk recht aangevat worden in afwachting van de algehele herziening. Hij zal zijn aandacht wijden aan de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw. Van het dringend karakter van deze wijziging van het burgerlijk recht is hij overtuigd. De minister is van oordeel, dat een nadere bestudering van de rechtsbijstand aan min vermogenden in civiele zaken aanbeveling verdient. Het ontwerp der Nederlandse Advocatenvereniging kan daarbij tot uit gangspunt dienen. De minister is bereid, om te onderzoeken of tijdelijke maatregelen op het stuk van de kosteloze rechtsbijstand noodzakelijk en mogelijk blijken. „Emmaüsgangers" toch van Vermeer? Belgische expert hoopt het aan te tonen De Belgische schilder en kunstkenner Decoen behoort tot hen, die er rotsvast van overtuigd zijn, dat de „Emmaüs gangers" geen vervalsing .van Van Mee geren is, doch een echte Vermeer. Binnen kort hoopt hij in een met bewijzen ge staafd rapport aan te tonen, dat dit schil derij onmogelijk door Van Meegeren ge schilderd kan zijn en dat de conclusies der chemische deskundigen niet zijn te handhaven. De heer Decoen heeft nooit aan de authenticiteit van de „Emmaüsgangers" getwijfeld; wel had hij indertijd onmiddel lijk vastgesteld, dat de Pieter de Iloogh vals was. Hij baseert zijn overtuiging op psychologische en technische gronden. In de eerste plaats wijst volgens hem niets in de artistieke ontwikkeling en het gemoeds leven van Van Meegeren erop, dat hij geestelijk rijp was om een dergelijk schil derij van een verheven en bijna boven menselijke schoonheid te vervaardigen en ten tweede is het hem opgevallen, dat de verf van het schilderij tussen 1938 en 1945 geen enkele wijziging heeft onder gaan, hetgeen bij een moderne vervalsing zeker het geval zou zijn geweest. De chemische werking in dit doek is reeds lang geleden tot stilstand gekomen, hetgeen voor hem een aanwijzing te meer is, dat men met een oude meester te doen heeft. In de Marshall-landen stijgt de productie De Amerikaanse congrescommissie voor economische samenwerking heeft in een verslag medegedeeld, dat de economische toestand van West-Europa onder het plan- Marshall aanzienlijk verbeterd is. In het verslag wordt gezegd, dat de maandelijkse kolenproductie in 11 van de aan het plan- Marshall deelnemende landen in 1948 33.200.000 ton bedroeg tegen 30.800.0000 in 1947 en 38.900.000 ton in 1937. Voor stalen ingots en gietstukken bedragen deze cijfers resp. 3.200.000, 2.500.000 en 4 mil- lioen ton. Ook de landbouwproductie is in de 16 deelnemende landen aanzienlijk gestegen. Voorts wordt medegedeeld, dat de ECA besloten heeft om Europa gedurende het per 30 Juni eindigend jaar landbouwma chines te verschaffen ter waarde van 72.500.000 dollars. Aan Oostenrijk werd 1.500.000 dollars toegewezen voor de aankoop van mest stoffen in de Sovjet-Unie, doch tot dus verre zijn slechts meststoffen ter waarde van 800.000 dollars ontvangen en het valt te betwijfelen of het restant nog zal wor den geleverd, aldus het rapport. „Davld" naar de States. Op verzoek van de National Gallery te Washington, heeft de Italiaanse regering besloten Michelangelo's beeldhouwwerk „David" aan de Verenigde Staten te lenen. Het beeld, dat zich momenteel in het Bar- gello museum te Florence bevindt, zal met een Italiaanse torpedojager worden over gebracht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 3O8V2 313 2714* 271% Philips 23314 233% A. K. U 157 158-J4 135 Nederlandse Ford 293% Nederlandse Kabel 251 v. Berkel's Patent 120% Scheepvaart-Unie 161% 164% Holl.Amerika Lijn 160% Deli Maatschappij 142% 143% H. V. A 156% 158 A'dam Rubber 148 Ned. Handel Mij 155% N.-I. Handelsbank 111K 382 Billiton My II BUITENLAND De stoffelijke overschotten van Fransen en Nederlanders, die tijdens at oorlog omkwamen in het thans door de Rus- sen bezette deel van Duitsland, kwamet Zaterdag in de Westelijke zóne aan. Zij zullec naar Nederland en Frankrijk gebracht Wor den en daar opnieuw worden begraven. BINNENLAND De heer E. J. A. A. Quaadvlieg, directeut van de Veeartsenijkundige Dienst, zal 05 Maandag 31 December om kwart voor ach! over Hilversum I spreken over de bestrijding van besmettelijke ziekten onder het rundvee zulks naar aanleiding van de toeneming vat het mond- en klauwzeer. Het hoofd van de Legerfilmdienst. kapitein in buitengewone dienst H. Alsem, i- van zijn functie ontheven en eervol uit dt militaire dienst ontslagen. Jhr. mr. P. M. van Baerdt van Sminia een van de twee Friese burgemeesters, dit hun verzet tegen de Duitsers met de dood moesten bekopen. Hij werd in Mei 1944 ge arresteerd en overleed nog datzelfde jaar ic een Duits kamp. In het gemeentehuis va: Uitingeradeel te Akkrum is thans 'n gedenk plaat aangebracht. Het bestuur van de Bolland-Stichtinj is bevoegd verklaard tot het vestigen van eei bijzondere leerstoel voor de wijsbegeerte it de geest van Hegel aan de rijksuniversitei: te Leiden. Tot bijzonder hoogleraar is be noemd dr. J. C. Bruyn te Amsterdam. Toen St. Nicolaas Zaterdag in een opet rijtuig door Winterswijk reed, gooide eet arbeider op een bouwwerk hem met zand De kindervriend liet het er niet bij er. waarschuwde de politie, die de arbeider meenam naar het bureau en proces-verbaal tegen hem opmaakte. Het hoofdbestuur van de Nederlands Vereniging voor de Volkszang heeft berich'. ontvangen, dat Koningin Juliana het be schermvrouwschap van de vereniging heef aanvaard. Een koopman en een landarbeider uil Tweede Exloërmond, die koeien uit een wei- de hadden gestolen, zijn veroordeeld tol respectievelijk twee en één jaar gevangenis straf. De aankoopvergunningen en geleidebil- jettcn voor biggen zijn afgeschaft, behalve it het gebied lang de Belgische grens. De ge- wichtsgrens voor biggen is vastgesteld op kg. Deze nieuwe bepaling geldt alleen voo: hen, die gerechtigd zijn een fokzeug te hou den en voor erkende handelaren in fok- varkens. Om scholieren van twaalf tot en mei zeventien jaar in de gelegenheid te stelle: tijdens de vacantie. hun ouders, die ii een ander werelddeel wonen, te bezoeken, geeft de K.L.M. aan deze categorie een reduc tie van 50 procent van de normale retour tarieven voor volwassenen. Het betreft hiei reizen tussen Europa, Afrika en Azië. De reductie geldt ook voor reizen in Afrika Een verklaring van de directie van de school moet worden getoond. De politierechter voor economische za ken te Maastricht heeft een houthandelaa: en een klompenfabrikant te Susteren veroor deeld tot boeten van f 600 en f 800 omdat zij zonder vergunning hout gekocht en verwerk: hadden voor de klompenindustrie. Een arbeider uit Emmercompascmra, die een groot aantal film- en fototoestellen uit Duitsland naar Nederland had gesmok keld, is tot f 5000 boete subsidiair 6 maanden hechtenis veroordeeld, De in zijn woning gevonden toestellen werden verbeurd ver klaard. De Stichting van de Arbeid zal op 12 Januari in de Stadsschouwburg te Utrecht een congres houden waar de betekenis vat het Marshallplan voor Nederland zal wor den besproken. Bij het uitbaggeren van de buitenhavej in Vlissingen haalde een baggermolen eer bom op. die niet werd opgemerkt en in dr z.g. stortgoot ontplofte. De baggermolen werd vrij ernstig beschadigd, de bemanning kwam met de schrik vrij. Bfj Bussum is een schuur afgebrand, waarin acht koeien en een paard waren on dergebracht. Drie koeien kwamen in da vlammen om. een vierde moest worden af gemaakt. De andere dieren kregen ernstige brandwonden. In de leeftijd van 57 jaar is de Dronrijp overleden notaris B. Smid. In de Meidagen van 1940 had hij als reserve-majoor een be- langrijk aandeel bij de verdediging van de Afsluitdijk. Daarna werd hij een der leidep- de figuren bij het verzet in het Noorden des lands. Door verraad viel hij in 1942 in handen van de Duitsers. Hij werd ter dood veroor deeld, doch heeft zeven concentratiekampen overleefd. In 1945 werd hij ernstig ziek in Dachau aangetroffen. Na zijn terugkeer in Nederland is hij niet meer geheel hersteld. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Haarlemse Weer- en Sterrekun- dige Kring zal Maandagavond 13 December in het R.K. Lyceum spreken mevr. J. C. Proost—Thoden van Vclzen van Rotterdam over „Het uitdijend heelal". Voor de Ned. Herv. Wükvereniging te Overveen zal Donderdag 9 December in de kerk aan de Ramplaan spreken prof. dr. G C. van Niftrik van Amsterdam over de vraag; Is vereniging van Rooms-Katholicisme en Protestantisme een mogelijkheid? De recherche heeft een 26-jarige Haar lemmer aangehouden, die een gouden ring van een kennis, die hij ter reparatie zou weg brengen, voor tien gulden aan een opkoper had verkocht. De man is inmiddels op me disch advies naar het Rijksasyl voor psycho- pathen te Avereest overgebracht. Het amusementsorkest, de muziekvereni ging en de drumband van de Haarlemse politie geven op Woensdag 15 December in de Gemeentelijke Concertzaal een muziek- en showavond. Zandvoort Sint Nicolaas op de scholen Het Haarlemse onderwijzerstoneelgezelschap „H.O.T." voerde Zaterdagmiddag in „Mono- pole" voor de leerlingen van de Zandvoortse Ulo en vijfde, zesde en zevende klassen der lagere scholen ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest het toneelspel „De Deserteur" op. Het stuk. dat zéér vlot werd gespeeld, genoot aller waardering, bewondering en medeleven, vooral door de met zorg gekozen costuums. Heden, Maandagmorgen, waren Sint en Piet aanwezig op het Sinterklaasfeest in „Monopole" voor de bewaarscholen en de eerste klassen der Lagere scholen, waar de kleintjes werden bezig gehouden met goo cheltoeren, liedjes en spelletjes. De Zand voortse kinder-operettevereniging o.l.v. de heer Dees zou vanmiddag een opvoering bren gen van „De Wonderbloem" voor de kinde ren van de tweede, derde en vierde klassen. Om de lijst van geslaagde Sint Nicolaas- feesten te besluiten, zij nog vermeld, dat „Zandvoortmeeuwen" Vrijdagavond voor haar adspiranten en juniores een feestavond gaf in gebouw Zomcrlust. waar „Op hoop zegen'" „De boksende kangeroe" ten tonele bracht, en dat de buurtvereniging „De Wurft" hedenavond eveneens een feest-avond organi seert in gebouw „Zomerlust". „ONS TONEEL—DE SCHAKEL" De thans reeds samenwerkende en binnen kort samensmeltende Zandvoortse amateur toneelverenigingen „Ons Toneel" en ..De Schake' zullen Donderdag 16 December in theater „Monopole" voor het eerst een geza menlijke opvoering brengen var. het volks toneelspel „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber De regie berust bij de heer Van Mourik uit Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6