Haarlems Dagblad Een Plan Ten Noorden van Nanking is een grote slachting gaande Voorde Stille Armen Menten tot drie iaar s°n Torino blijft veroordeeld De beraadslagingen zullen nog enige dagen in beslag nemen Tweede Kamer keurt verhoging van de kinderbijslag goed 63e Jaargang No. 19113 Bureaux: Grote Houtstr, 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Ddn^ercïag 9 t)eeem!ier 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post f 4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn v0prcrtitc isaarlemetbc Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Europese Parlementaire Unie heeft aan de Vijf Landen Studieconferentie voor Europese eenheid, die op het moment !e Parijs vergadert, een plan overgelegd inzake verenigd Europa. Het betreft de vorming van een Europese Raad, die in Maart bijeen zou moeten komen. Het is bedoeld als „een compromis tussen Britse en Franse plannen". De afvaardiging naar deze Europese Raad zou worden samenge steld volgens het stelsel van één lid per twee millioen inwoners van ieder deelne mend land. Leden zouden door regeringen worden aangewezen buiten de parlementen. De Raad van Europa zou slechts aanbeve lingen doen langs de weg der vertegen woordigde regeringen. Een raadgevend college dus, meer niet. De Raad zou zich bezig moeten houden met alle politieke en economische kwesties, die de landen van Europa betreffen. Dit is geen erg indrukwekkend plan. Het ganse verloop van zaken met betrekking tot het zoeken naar Europese eenheid is óp dit moment weinig indrukwekkend. Van daag begint het Britse Lagerhuis aan een tweedaags debat over het onderwerp. Zon der de verwachting uit te spreken, dat het belangrijke resultaten zal opleveren khn men slechts de hoop uitspreken dat het wat meer opheldering zal brengen. Intussen blijft duidelijk dat het streven naar Euro pese eenheid in vele landen beïnvloed würdt door de overtuiging, dat het die richting uit moet. Het wordt gesteund door ettelijke bekende figuren op de gebieden van politiek en economie. Het is geen vaag ideaal van een aantal goedwillende mensen, die de practische moeilijkheden en de bete kenis der bestaande tegenstellingen niet kennen en ze over het hoofd zien. In de kringen die ervoor ijveren is men zich wel bewust van de talrijke hindernissen. Men houdt evenwel vol dat die overwonnen moeten worden, omdat de vooruitzichten anders zeer somber zijn, omdat dit de enige weg is voor Europa om nieuwe levenskracht te vergaren en weer leiding te kunnen geven in de wereld. Het is moeilijk, de dingen zo in het groot te bekijken, maar de feiten spreken in deze dagen duidelijke taal. Uit de feiten blijkt immers, dat Europa zijn vroegere toonaangevende positie in de wereld niet meer inneemt en dat in de plaats daarvan geen ander dergelijk over wicht is getreden. Men moet zich zulk overwicht niet voorstellen als een zaak van militaire en economische macht alleen, maar tevens van historische erkenning, van een aanvaarding van bekwaamheid en inzicht die in de loop der eeuwen is ge groeid. De Europese volken zijn zozeer aan deze positie gewend geraakt, dat zij moei lijk kunnen beseffen dat zij ondergraven is. Nog moeilijker is het besef, dat dit aan eigen tekortkomingen is te wijten, niet alleen aan de oorlogen, die Europa zelf gevoerd heeft en die het hebben verdeeld en verzwakt, maar vooral aan het feit dat het niet tijdig heeft beseft dat het nieuwe wegen moest inslaan om zich in de wereld te kunnen handhaven. Een aantal mensen ziet dit nu sinds jaren in, ondervindt weinig feitelijke tegenspraak bij zijn betoog maar ontmoet onmacht om tot daden te komen, ontmoet gebrek aan energie om gemeen schappelijk hinderpalen te overwinnen. Zij dienen plannen in en krijgen bezwaren te horen, zij ontwerpen compromis-plannen zoals het hierboven aangeduide van graaf Coudenhove-Kalergi's Parlementaire Unie en zien intussen met schrik de tijd voort snellen. Want er is weinig tijd te verliezen. Het grote gevaar is, dat men het goede ogenblik om te handelen zal laten voorbij gaan, De gebeurtenissen in Azië houden wel een heel scherpe waarschuwing in. De strijd in China, waar communistische legers in chaotische toestand tenslotte aan de winnende hand zijn geraakt, betekent een nieuwe critieke phase in de grote verwar ring, die in de wereld heerst. Het is ver van ons weg en het lijkt een zaak die buiten ons omgaat. Zij gaat niet buiten ons om. Of wij willen of niet, wij zijn bij de gevolgen van dit alles evenzeer betrokken als bij de Indo nesische onderhandelingen en bij de positie van Nederland-zelf in de wereld. Want in deze tijd is in niet minder mate dan het blijvende samengaan van Nederland en Indonesië de positie van Nederland zelf in het geding. Europa was toonaangevend in de wereld. Het heeft die positie thans niet en noch Amerika, noch Sovjet-Rusland is zijn op volger omdat zulk een invloed niet slechts op materiële macht gevestigd kan zijn, maar in wezen moet rusten op die histori sche erkenning van waarde, op dat morele gezag als men het zo zou willen noemen, dat niet in enkele jaren te veroveren is. De verwarring, die in de wereld heerst, de losgeslagenheid die in zo menig conflict tot uiting komt, vindt in de grond haar aan leiding in het feit, dat Europa de toon niet meer aangeeft, zich niet heeft kunnen ver nieuwen en geen opvolging heeft gevonden. Het is eenvoudiger om in aantallen divisies, onderzeeërs en vliegtuigen te rekenen. Maar de werkelijke verhoudingen worden door meer en waardevoller factoren be heerst. Het is voor Europa de tijd om daar naar te handelen! R. P. Tegen reeds vrijgelaten landwachter 15 jaar geëist De voormalige commandant van de land- Wachtpost, Muiderschans te Amsterdam, de 57-jarige G. R. J. G., is destijds door het tribunaal tot drie jaar internering veroor deeld. Deze internering had hij reeds ach ter de rug, maar nadat twee zijner onder geschikten ieder tot twaalf jaar gevangenis- Straf waren veroordeeld, werd een nieuw onderzoek naar de gedragingen van G. in gesteld, die zich Woensdag voor het Bij sonder Gerechtshof in Amsterdam had te verantwoorden. Hij werd er van beschul- twaalf Joodse landgenoten gearres teerd te hebben, van wie drie niet uit Duitsland zijn teruggekeerd. G. beweerde, dat deze arrestaties eigen machtig door zijn ondergeschikten waren verricht. De advocaat-fiscaal was van me ning, dat hij evenveel verantwoordelijkheid voor de arrestaties droeg als zijn onderge schikten en requireerde vijftien jaar ge vangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. G. die als vrij man de zittingzaal was binnengegaan, werd geboeid weggeleid en in het Huis van Bewaring opgesloten. Vice-admiraal J. M. dc Booy is te Ber lijn aangekomen, waar hij de leiding van de Nederlandse Militaire Missie bij de Ge allieerde Bestuursraad in Duitsland op zich tal nemen- Zware verliezen voor beide partijen Reuter meldt uit Nanking, dat in verwarde gevechten ten Noorden van Nanking beide partijen zware verliezen hebben geleden. Regeringscolonnes trachten hier de kring van door de communisten geleide strijdkrachten om drie legergroepen heen te verbreken. Volgens gewoonlijk betrouwbare rége- ringskringen worden de bevrijdings legers, die uit Pengpoe naar het Noor den optrekken, tegengehouden door 10 colonnes der tegenpartij, doch trachten zij zijdelings uit te breken met steun van de luchtmacht. Regeringstroepen hebben zware aanval len gedaan op de troepen, die Dinsdag het garnizoen te Kiangjen overweldigd hebben. In Noord-China wordt de driehoek Pei- pingTientsinTongsjan kleiner onder de druk der door de communisten geleide legers. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Nanking hebben de regeringsstrijdkrachten ten Oosten van Yoengtsjeng op de grens van de provincies Honan, Anhwei en Kiangsoe 60.000 man aan doden en gewon den verloren. Volgens waarnemers is dit practisch het gehele onder generaal Soen Yoean Liang staande leger. Volgens nog onbevestigde berichten uit Sjanghai heb ben de door de communisten geleide strijd krachten Hsoetsjou weer ontruimd. In Noord-China heeft de communistische generaal Nieh Yoeng-Tsjeng, die met 40.000 manschappen optrekt naar Kalgan, Soeanhwa en Siahwayoean veroverd, aldus melden berichten van regeringszijde. Deze twee steden liggen aan de spoorlijn Peiping Soei Yoean, minder dan 50 kilometer van Kalgan verwijderd. De colonnes van de communistische ge neraal Lin Piao vallen de regeringstroepen bij Nioelansjan aan, minder dan 50 kilo meter ten Noord-Westen van Peiping. De regeringstroepen melden, dat zij 60 kilo meter ten Zuiden van Peiping Tsomsien zijn binnengetrokken. Volgens een in de New York Times ge publiceerde brief van de leider der Chinese delegatie bij de UNO bestaat er geen plan van Tsjang Kai Tsjek zijn regering naar Formosa over te plaatsen. Reuter meldt uit Hongkong, dat het 27.100 ton metende Amerikaanse vliegdek- schip „Tarawa" met de torpedoboten Haw kins en Buckley voor een officieus bezoek van vijf dagen te Hongkong is aangekomen. Leden van de Chinese wetgevende ver gadering (Yoean) vragen in een resolutie om de doodstraf voor hooggeplaatste leger officieren en zware straffen voor ambtena- Voorbereiding van het Noord-Atlantisch verdrag Robert Lovett. waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in de V.S., heeft be kend gemaakt, dat de vertegenwoordigers der mogendheden, die het Brusselse pact ondertekend hebben, Vrijdag 10 December te Washington bijeenkomen om het openen der besprekingen over een Noord-Atlan tisch verdrag met de V.S. en Canada voor te bereiden. Lovett deelde tijdens zijn wekelijkse persconferentie mede dat de vertegenwoor digers van de vijf mogendheden Groot- Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg de Verenigde Staten op de 26ste November hadden medegedeeld, dat zij onderling een wezenlijke overeenstem ming hadden bereikt aangaande zekere voorstellen betreffende een dergelijk ver drag. Afgezien hiervan had de Verenigde Sta ten nog geen formele uitnodiging bereikt tot het verdrag toe te treden. Lovett sprak de verwachting uit, dat de vertegenwoordigers van de vijf genoemde landen hun voorstellen Vrijdagmiddag as. zouden overhandigen en dat daarna be sprekingen ter nadere uitwerking van de voorstellen zouden worden gehouden. Tenslotte vc-rklaarde hij nog, dat de lei ders van het Congres van het verloop der besprekingen op de hoogte zouden worden gehouden, doch dat zij in dit stadium er niet persoonlijk in zouden worden betrok ken. Engeland vraagt om twee millioen ton Russisch graan Groot-Brittannië heeft bij de th^is aan de gang zijnde handelsbesprekingen tussen vertegenwoordigers van de Britse en de Sovjet-Russische regering te Londen ge vraagd om twee millioen ton graan, aldus meldt Reuters politieke correspondent. Volgens het vorige handelsverdrag leverde de Sovjet-Unie 750 duizend ton grofkorrelig graan aan Groot-Brittannië. Volgens welingelichte kringen te Londen zou Groot-Brittannië vijf a tien millioen ton graan van de Sovjet-Unie kunnen krij gen in de komende vier jaar, mits men tot een accoord komt. Groot-Brittannië vraagt verder man- gaanerts en vlas. De Sovjet-Unie biedt timmerhout aan. WASHINGTON GELOOFT NOG NIET AAN BREUK TUSSEN NEDERLAND EN DE REPUBLIEK. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Lovett, de waarnemende Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat de Nederlandse ambassade te Wash ington het departement van Buitenlandse Zaken had meegedeeld, dat de delegatie van de Nederlandse regering uit Indonesië naar Den Haag was teruggeroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe dat hij dit niet uitlegde als een breuk tussen de Ne derlandse regering en de Indonesische republiek. ren, die hun post verlaten of in hun plicht tekort schieten tijdens de huidige crisis. In de resolutie wordt voorgesteld, dat derge lijke ambtenaren verder niet meer in over heidsdienst werkzaam zullen mogen zijn en dat hun bezit onder de troepen verdeeld wordt. Tegen functionarissen van het mi nisterie van Defensie, die Nanking trachten te verlaten, zou een onmiddellijk arrestatie bevel uitgevaardigd moeten worden; af wezige leden van de wetgevende Yoean naar Nanking zouden moeten terugkeren op straffe van verlies van hun zetel. Tsjechoslowaaks consul te New York neemt ontslag Zdenek Smetacek heeft te kennen ge geven, dat hij als Tsjechoslowaaks consul te New York ontslag neemt. Hij verzoekt het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken om asyl als „democratisch politieke banneling". Smetacek zeide af te treden, „omdat het huidige Tsjechoslo- waakse regiem afhankelijk is van bui tenlandse belangen, die in strijd zijn met de ware wensen van de Tsjechoslowaakse bevolking". Hij had dit besluit genomen, nadat een Praagse agent gepoogd had hem te dwingen UNO erkent regering van Zuid-Korea De politieke UNO-commissie heeft met 41 tegen zes stemmen (de Oostelijke groep) bij twee onthoudingen, een resolutie aan genomen. waarin de UNO de regering van Zuid-Korea erkent, de bezettende mogend heden wordt aanbevolen zich zo spoedig mogelijk terug te trekken en de vorming van een commissie wordt aanbevolen om de eenheid in Korea te bevorderen en toe zicht te houden op de aftocht van de bui tenlandse strijdkrachten. De resolutie werd ingediend door de V. S.. China en Australië. Het woord is aan George Sand: Moedeloosheid bevang! ons alleen dan, wanneer tri; niet langer op het toeval kunnen rekenen. 4e verantwoording. C. H—N. tegen dr. Jan Papanek gerichte open- Nieuw plan voor Europese eenheid H. T. J bare verklaring af te leggen. Papanek voormalig permanent afgevaardigde van Tsjechoslowakije bij de UNO, weigerde in Maart zijn ontslag te erkennen, toen de nieuwe regering in zijn land aan de macht kwam. Per KLM Constellation Franckerzijn dc ministers mr. E. M. J. A. Sassen cn mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur ir. L. Nehcr uit Batavia op Schiphol aangekomen om rapport uit te brengen aan de Nederlandse regering over hun besprekingen in Indonesië. Ter begroeting waren de minister-president dr. W. Drecs cn minister L Götzen op het vliegveld aanwezig. Van links naar reehls: dr. Drees, mr. Stikker, mr. Sassen, de heer Götzen en ir. Nehcr. J schadevergoeding eisen Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 49-jarige hout-industriëel P. N. Menten uit Aerdenhout. Het Hof achtte bewezen, dat de ver dachte in 1941 vrijwillig in staatsdienst is getreden van een buitenlandse mogendheid, waarmee Nederland in oorlog was en dat hij de vijand opzettelijk hulp en steun heeft verleend door als Verwalter van een vier tal Joodse kunsthandels en van een rijst— pellerij op te treden. Het Hof achtte zich niet bevoegd inzake de Menten ten laste gelegde roof van Pool se kunstschatten, daar de verdachte op het ogenblik dat hij deze roof gepleegd zou hebben, het Nederlanderschap door zijn in vreemde staatsdienst treden reeds had ver loren en een en ander zich bovendien bui ten het Nederlandse grondgebied heeft af gespeeld. Het Hof vond de feiten van ernstige aard. Door zijn aanwezigheid in Polen was de verdachte getuige geweest van het afschuwelijk optreden der Duitsers. Des ondanks heeft hij zich niet ontzien de vijand in zijn streven Polen gelijk te scha kelen met het Duitse rijk, hulp te verlenen. Het Hof veroordeelde Menten bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Plet verlies van het Nederlanderschap brengt de verbeurdverklaring van het ver mogen mee. Voorts werd de gevangenne ming van de verdachte bevolen. De advocaat-fiscaal had een jaar met aftrek, er rekening mee houdende, dat de verbeurdverklaring uit het verlies van het Nederlanderschap voortvloeit. Van de zijde der raadslieden vernamen wij, dat tegen dit vonnis verzet zal worden aangetekend. In dat geval zou de verdachte zich binnen veertien dagen moeten melden. Steeds meer bestandsschendingen De dienst voor Legercontacten meldt uit Batavia dat de inbreuken van de zijde van de republiek op de order „staakt het vu ren" een nieuw hoogtepunt bereikten se dert de ondertekening van de Renville- overeenkomst. Gedurende de afgelopen periode van ze ven dagen werden 307 bestandsschendin gen gepleegd, 69 meer dan de vorige week. In de afgelopen drie weken werden 200 pro-Nederlandse Indonesische ambtenaren in het door de Nederlanders bezette ge bied ofwel gedood, aangevallen of ont voerd. Het Nederlandse legerhoofdkwartier zei, dat terwijl de guerilla's in de afgelopen weken geopereerd hebben in West- en Midden-Java, het rapport van deze week aantoont, dat het thans de beurt is van Oost-Java. Het aantal incidenten langs de demar catielijn in Oost-Java neemt nog steeds toe. Groot verlof voor soldaten die voor 1 Jan. 1947 in dienst kwamen Aan alle dienstplichtige soldaten en sol daten 1ste klasse, die niet buiten Europa dienen en vóór 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan, in dien de belangen van de militaire dienst dit toelaten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op deze datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitge zonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk om streeks begin April 1949 zal worden ver leend. De regering van San Marino, 's werelds kleinste republiek, heeft haar zaakgelas tigde te Parijs Angelo Donati opdracht ge- gaven naar Londen te gaan ten einde kracht bij te zetten aan haar eis tot 2 mil lioen pond sterling schadevergoeding voor „het in het wilde weg bombarderen" van haar hoofdstad op 26 Juni 1944. Volgens Cino Giacomini, minister van Buitenlandse Zaken van San Marino, zal de republiek een beroep doen op de UNO cn op het internationaal gerechtshof te 's Gra- venhage, indien de Britse regering weigert de eis in te willigen. De Britse regering wijst de verantwoordelijkheid voor het bombardement van de hand, omdat volgens haar San Marino toentertijd door Duitse strijdkrachten was bezet, aldus de minister, die deze zienswijze ..een tactische dwaling" noemde, omdat de Duitsers dit gebied pas twee maanden na het bombardement schonden. De Europese Parlementaire Unie heeft aan de conferentie voor Europese eenheid, welke momenteel te Parijs bijeen is, een compromisplan in zake een vereend Europa overlegd dat tussen de Britse en Franse plannen staat. De secretaris-generaal van de Europese Parlementaire Unie, Coudenhove-Kalergi, deelde mede dat het compromisplan is overgedragen aan Edouard Herriot, de voorzitter van de conferentie. Coudenhove- Kalergi zeide er op te vertrouwen dat de conferentie het plan in behandeling zal nemen en dat haar definitief rapport van Januari niet veel van deze voorstellen zal afwijken. Het compromisplan bevat zes punten: 1. De landen van het pact van Brussel moeten een raad van Europa organiseren welke in Maart moet vergaderen. 2. Alle naties die lid zijn van de com missie voor Europese economische samen werking, met inbegrip van West-Duitsland, moeten afgevaardigden naar deze zitting sturen. 3. De afvaardiging heeft als basis één lid per twee millioen inwoners. 4. De vertegenwoordigers moeten wor den aangewezen door de regeringen buiten de parlementen. 5. De raad van Europa zou geen execu tieve met wetgevende macht hebben, doch aanbevelingen doen via de vertegenwoor digde regeringen. 6. De raad zou zich bezig moeten hou den met alle kwesties, politiek en econo misch, die de landen van Europa raken. (United Press) /I.—A. T. ƒ1.- ƒ2.50: J. K. G. ƒ2.—: 2,50; Jos. R. de C. 2.50; N. T. ƒ2.50; N N. te BI. ƒ2.50; H. C M B. L.—J. ƒ2.50; Ha Wa D. ƒ2,50; Avédé ƒ4,50; O V. ƒ5.—; R. ƒ5.-: R W. ƒ5.—; M. ƒ5,—; H—S. ƒ5,—; S. H. H. ƒ5.—; J. R. B. ƒ5,-: Mcj. B S. ƒ5,—; W. S.—S. ƒ5,—; v. M. ƒ5.-; P-W. ƒ5.—: F. H. f5,—; A. A. ƒ6.—; N. J. H. ƒ10.—: Dr. A. v. E. to,—; Wed. V C. 10,—; Mej. de G. 10,—; A, C. f 10,—; S. J. v. S. 10.—: N. N. 10.—; F. P. 10.—; S. A. 10.—: P. S 10.—; J. W. ƒ10.—; N. N. ƒ10.—: C. W. M.—J. ƒ10,—; E. W. S. f 10.H. M—K. ƒ10.—: C. 1c M. ƒ10.—: X. X. X f 15.—; C M. J. ƒ25.—: W. L. ƒ25.—; Wed. G. P. M. ƒ25.—: N. N. 10.—; Frëd. J. R. ƒ2.50; V. v. N E. ƒ15.—: M. F. i w. P. ƒ5.—: v. d. M. ƒ5.—; A. V. ƒ3.—; W. B ƒ2.50: N. N. 1,—; L. Kr 12.50 E M. H. D ƒ2.50; H. M. 1.—; T. v. E. ƒ2,—: J K. ƒ2,50; J. M. Z. ƒ10.—; v. d. B. ƒ1,—; N. N. ƒ1,J. M. B. ƒ1.—: van Theo ƒ2,50; E. B. W. 1,—H. v. D. ƒ10.—: J. Smit ƒ2.50: de Heer T. ƒ2.50; C. P. ƒ20.-: H. S ƒ2.50: N. N ƒ10.—; T. H. ƒ10.—: E. G. M. 2.d0; H. E. ƒ2,50; Mevr. de Wed. G. H. S ƒ2,50: Mevr. M v S 10,—: Vrijmetselaarsloge V. V. V. ƒ41.-; Z- Q. ƒ7.-: N. N. ƒ2- Dagtotaal ƒ549.—. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 1673,50. Haarlems Dagblad is weer gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zü kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld; opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Het Kabinet vergaderde over Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag is het kabinet in vergadering bijeengekomen ter bespreking van de si tuatie in Indonesië. Elke Maandag houdt landse delegatie die de onderhandelingen met de republiek heeft gevoerd, kan men vandaag in volle omvang het uitgebreid en ingewikkeld vraagstuk onder de ogen zien. Naar wij vernemen zal de minister- het zitting ter afdoening van de gewone raad heden vermoedelijk niet gereed ko- lopende zaken. De vergadering, die Maan dag niet beëindigd kon worden is Dinsdag voortgezet, tevens in de verwachting dat het de ministers Stikker en Sassen onmo gelijk zou zijn daarbij tegenwoordig te zijn cn reeds rapport over hun reis naar Indonesië uit te brengen en van hun daar opgedane ervaringen te vertellen. Door dat het de K.L.M. gelukt is de ondervon den vertraging in te halen, hebben beide genoemde bewindslieden toch deze vergadering nog kunnen bezoeken. Het is evenwel niet tot diepgaande bespreking gekomen. De ministerraad heeft zich be paald tot het opstellen van een agenda en een plan voor de beraadslagingen over de Indonesische kwestie. Nu men volledig kennis heeft kunnen nemen van het rapport van de Neder- Tijdelijke regeling zal lof 1 Januari 1950 gelden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich Woensdag middag zonder hoofdelijke stemming ver enigd met het wetsontwerp van de minister van Sociale Zaken mr. Joekes, tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet. Dit betekent, dat wanneer ook de Eerste Kamer het wetsontwerp aangenomen zal hebben een kleine verhoging der be dragen wordt ingevoerd. Op het ogenblik wordt van het eerste kind af, waarvoor recht op kinderbijslag bestaat, 0.40 per kind uitgekeerd. Het wetsontwerp laat dit bedrag voor het eerste kind ongewijzigd, doch verhoogt het voor het tweede en derde kind tot 0.44. Van het vierde kind af zal de bijslag voortaan 0.54 per kind bedragen. De bedoeling is dus, in de eerste plaats aan de grote gezi..nen enige verlichting te schenken en in de tweede plaats enige com pensatie te bieden voor de aftrek van loon belasting van de gulden toeslag, die sedert korte tijd op de lonen is gelegd wegens de UNO-vergadering adviseert toelating van nieuwe leden De Algemene Vergadering van de UNO heeft zich Woensdagavond officieel uit gesproken voor de toelating tot de Ver enigde Volken van zeven nieuwe leden, na melijk Italië, Oosten-ijk, Ierland, Finland, Portugal, Transjordanië en Ceylon. Tegen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sovje-Unie indertijd haar veto uitgespro ken. De Veiligheidsraad zal dit advies der Algemene Vergadering nu opnieuw in een definitief besluit moe::n trachten om te zetten. DUITSE STROOMLEVERANTIES AAN DE BENELUXLANDEN. Een grote electrische centrale, die zal worden aangesloten op het West-Europese net en zowel de Duitse als de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse industrie van stroom zal voorzien, zal in het kader van het plan-Mashall worden gebouwd in het Duitse arrondissement Duren, op ongeveer 50 km. van de Duits-Belgische grens. i verhoging van de levensmiddelenprijzen. De kinderbijslag draagt een tijdelijk ka rakter en wel tot 1 Januari 1950. Tegen die tijd zal er een nieuwe regeling komen. Van daar, dat er in de Kamer niet uitvoerig over gesproken is. Slechts de heren Gort zak (C.P.N.), Stapelkamp (AR.), VandenBornlP.v.d.A.) enAndries- sen (K.V.P.) maakten er enige opmerkin gen over. Ook de vraag, of de gulden loon- bijslag voldoende is, lieten de drie laatst genoemde afgevaardigden onbesproken. De heer Gortzak eéhter opende hierover een scherpe aanval op de regering, hoewel te kennen gegeven was, dat deze zaak uit voerig bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, die binnenkort aan de orde komt, behandeld kan worden. Zijn uitlatingen ontlokten een fel weder woord van de heer Andriessen, geheel over het hoofd van de minister heen. waar bij men tenslotte verzeild raakte bij con centratiekampen en Russische toestanden.. Ook de heer Gortzak beet nog eens van zich af, maar hij verklaarde zich tenslotte voor het ontwerp. Hongaarse premier verliest vertrouwen van zijn partij De Hongaarse partij der kleine bezitters heeft besloten om premier Lajos Dinnyes uit het kabinet terug te roepen. De politieke commissie van de partij vergaderde Woensdag om de gevolgen te bestuderen van de vlucht van de vroegere minister van Financiën. Miklós Nyarady, welke enige dagen geleden bekend is ge maakt. In een lange verklaring die gisteravond werd uitgegeven, wordt gezegd dat de partij beslopen heeft haar vertrouwen op te zeggen in Dinnyes, die zij beschuldigt van gebrek aan waakzaamheid jegens de onbetrouwbare elementen in de partij, zo als Nyarady, en van te geringe belangstel ling voor de partij-politiek. Hier werd aan toegevoegd dat vier on derministers die ook tot deze partij be horen, eveneens van hun regeringsposten zullen worden teruggeroepen. (United Press) i men met zijn besprekingen. Het zal wel in de bedoeling liggen dat de regering, nadat zij tot een conclusie gekomen is en haar standpunt heeft be paald, daarvan aan het Nederlandse volk mededeling zal doen. In welke vorm dat zal geschieden kon men ons uiteraard nog niet zeggen. Ook dat zal nog door de mi nisterraad uitgemaakt moeten worden. De beste wijze zal wel zijn het afleggen van een verklaring in de Tweede Kamer, eventueel gevolgd door een openbare ge- dachtenwisseling. De grote moeilijkheid, waarvoor men zich geplaatst ziet, is de vorming van een interim-regering in Indonesië zonder deel neming van de republiek. De bereidheid daartoe bij de deelstaten is niet zo bijster groot, omdat daarmee geen volledige op lossing verkregen zou zijn. Bovendien be staat er bij sommige deelstaten enige vrees voor de republiek, waarvan men zich af vraagt of haar houding tegenover Neder land aan de bewustheid van haar eigen kracht moet worden toegeschreven. Dat wil echter niet zeggen, dat het niet tot de vorming van een voorlopige federale re gering zonder republiek zou kunnen ko men. De Nederlandse regering blijft cr naar streven. In elk geval denkt men de deur voor toetreding van de republiek open te houden. Mevrouw Ottilinger veroordeeld Uit Wenen wordt vernomen, dat dr. Mar- garete Ottilinger, onderstaatssecretaresse van het Oostenrijkse ministerie van Eco nomische, Zaken. door de Sovjet-bezetting veroordeeld is op een aanklacht wegens spionnage. Mevrouw Ottilinger mocht geen verdediger hebben. Zij werd 5 November door de Sovjet- Russische autoriteiten gearresteerd. In een verklaring, die op 23 November door het Sovjet-Russische persbureau Tass te Wenen werd uitgegeven werd gezegd dat mevrouw Ottilinger had bekend een spionne in Amerikaanse dienst te zijn. Zij zou hebben bekend in Maart 1947 als zo danig te zijn aangeworven en zij zou een introductie hebben gekregen voor kolonel Kretzman van de Amerikaanse geheim# dienst. Dr. Bunche stelt ultimatum Dr. Ralph Bunche, dc waarnemende be middelaar van dc UNO in Palestina, heeft Woensdagavond de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd gegeven om te ge hoorzamen aan het bevel van de Veilig heidsraad tot het aanvaarden van een wa penstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou hij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. S*»00rxi0000ci0000«»000000000000l>300000000000cioci000tx000c LATER TIJDELIJK OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K N M I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aan de kust tijdelijk krachtige, overi gens meest matige wind tussen Zuid west en Zuid Zwaarbewolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Iets minder zacht. 10 December: Zon op 8 37 uur. onder 16 29 uur Maan op 13 54 uur, onder 1.38 uur A

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1