Afsluiting der geidzuivenng c J zal practisch in vier jaar geschieden Ja en Nee Maatregelen tot vermindering van het aantal „zittenblijvers" overwogen KORTE KAPSEL zonder Kroes Maison Trieny Sportprogramma's Wereldnieuws DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER Wegenverkeerswet 1935 treedt eindelijk in werking (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zag zich Woensdag middag voor een lange agenda geplaatst. Nadat zii zich slechts enkele minuten in besloten vergadering had bezig gehouden met de ramingen van de kosten van het onderzoek der parlementaire Enquête commissie Regeringsbeleid 19401945 verklaarde zij zich zonder beraadslaging en zonder stemming accoord met een groot aantal wetsontwerpen, waaronder enige betreffende wijziging van begrotingshoofd stukken van vorige jaren; met de begroting van het Gemeentefonds voor 1949; met het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 12 November 1947 te New York onder tekende protocollen tot wijziging van het verdrag ter bestrijding van de handel in vrouwen en kinderen, het verdrag nopens de bestrijding van de handel in meerder jarige vrouwen en het verdrag tot het tegengaan van de verspreiding en de han del in ontuchtige uitgaven; het wetsont werp tot vervallenverklaring van enige bezettingsregelingen op het gebied van het binnenlands vervoer en het wetsont werp tot vervanging van de wetgeving nopens het verkeer op de wegen. Door dit laatste wetsontwerp wordt onder intrekking van de Duitse bezettings regelingen de Verkeerswet 1935 inge voerd, die nog nooit in werking was getre den. ZÜ is thans op sommige punten gewij zigd en aangevuld. Afsluiting geldzuivering. Na dit snelle werk kon de Kamer rustig de tijd nemen voor de verdere behande ling van het wetsontwerp tot afsluiting van de geldzuivering. Minister Lieftinck heeft zijn voorstellen door de golven van critiek geloodst, een critiek, die zijn uitdrukking had gevonden in drie amendementen van de heer Lucas (K.V.P.) en vier van de heer Van den Heuvel (A.-R.). Er werden er zes inge trokken; slechts het amendement van de heer Van den Heuvel dat het mogelijk wil maken belasting met geblokkeerd geld te betalen over inkomsten, die in geblokkeerd geld ontvangen zijn, werd aangenomen en wel met 39 tegen 21 stemmen (tegen de P. v. d. A„ behalve de heer Goedhart). De tegenwerping van minister Lieftinck, dat het amendement de belastingadmi nistratie voor grote moeilijkheden plaatst, mocht hem niet baten. Zes amendementen trokken de heren Lucas en Van den Heuvel in. Dit beteken de geenszins een nederlaag, want de be windsman had zich niet ongevoelig ge toond voor een aantal van hun wensen. Hij had namelijk een nota met drie wij zigingen ingediend, waarin hij dan al niet geheel, toch grotendeels aan hun verlan gens tegemoet kwam. De bewindsman heeft zijn wetsontwerp aangenomen gekregen met vier verande ringen: een door het amendement van de heer Van den Heuvel en drie van hem zelf. Een zijner wijzigingen komt tegemoet aan de bedrijven, die credieten bij een bank hebben opgenomen, terwijl zij ge blokkeerde tegoeden bij die bank hebben uitstaan. Uit hun geblokkeerde rekening zullen zij deze credieten kunnen aflossen. Door zijn tweede wijziging wordt voor degenen, die hun geblokkeerde gelden reeds hebben omgezet in 3 pet. investe ringscertificaten of 3 1/4 pet. beleggings certificaten en daarna alsnog een aanslag in bepaalde belastingen hebben te voldoen, de mogelijkheid geopend een dergelijke aanslag met deze certificaten te voldoen. Tevens heeft deze wijziging de strekking een niet onbelangrijke steun te verlenen bij de koersvorming dier certificaten. De derde wijziging verkort de termijn van de onverhandelbaarheid der 3 pet. in vesteringscertificaten en 3 1/4 pet. beleg- gingscertifcaten van vijf tot vier jaar. De minister kon er niet toe besluiten de on verhandelbaarheid te laten aflopen op uiterlijk 1 Juni 1950, zoals dr. Lucas had voorgesteld. Hoewel minister Lieftinck het nog even aan de stok kreeg met de heer Van den Heuvel, die het onjuist vond van de be windsman over bijna alle amendementen het onaannemelijk uit te spreken, omdat er dan zijns inziens van het overleg tussen de regering en de Staten-Generaal niets terecht komt, accepteerde de Kamer het wetsontwerp toch zonder hoofdelijke stemming. Economische rechter Gewezen Bloemendaalse agent veroordeeld tot vier jaar De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de gewezen agent van politie van Bloemen- daal, de vijf-en-twintigjarige A. L. S., die terecht heeft gestaan wegens diefstal. Als hij des nachts op surveillance was, ver schafte hij zich met behulp van valse sleu tels toegang tot villa's in Bloemendaal. Aan dertig insluipingen heeft hij zich schuldig gemaakt. Het vonnis luidde een gevangenis straf van vier jaar, met aftrek van voor arrest. De eis was vijf jaar geweest. De agent bracht gestolen goederen naar de woning van zijn meisje, de twintigjarige strijkster M. V. Wegens heling werd zij veroordeeld tot een gevangensstraf van zes maanden. Tegen haar had de officier van justitie een gevangenisstraf van vier maan den geëist. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden op Vrijdag 10 December te Overveen (Bloemen- daalseweg): E tot en met J. en te Zandvoort (Haltestraat): E tot en met J. Minister Rutten zal in grote lijnen het beleid van zijn ambtsvoorganger als voorbeeld nemen De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Piano en orgel. 8.15 Operettemuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte muziek. 9.30 Kwartet van Schu bert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Oude Engelse liederen 11.05 Voordracht. 11.15 Ouverture „The Wind jammer" en de „Grand Canyon Suite". 12.00 Orgel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sportprog- nose. 12.45 Piano. 13.15 Platen. 13.20 Kwintet spelers. 13.50 Richard Tauber. 14.00 Kook kunst. 14.20 Fluit en clavecimbel. 15.00 Ge dichten van Jan Greshoff 15 20 Platencabaret. 16.00 Kamerorkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.20 Muziekpraatje, 1815 Felici taties. 18 30 Strijdkrachten. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Nederland en zijn gewesten. 2005 Vioolsonate van Grieg. 20 30 Christendom en Beschaving. 20.55 Juist verschenen boeken. 21.00 Gevraagde platen. 21 30 Luisterspel „Kermis der IJdel heid". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22 40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.10 Rotter dams Philharmonisch Orkest en Lelia Gous- seau, piano (Mozart en Chopin). HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 2000 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Platen. 7.15 Gebed. 815 Platen. 9 00 Liederen van Schubert en Schumann. 935 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano (Mozart, Chopin en Debussy). 12 30 Weerpraatje. 12 33 Karcolseptet. 12.55 Zonne wijzer. 13.25 Promenade-orkest. 13.50 „Op de korrel" 14.00 „Die Schöpfung" van Haydn. 15.30 Platen 16 00 Voor zieken. 17 00 Na schooltijd 17.15 Kinderkoor 17 45 'Vat het buitenland leest. 18.00 Platen 183*' Franse liederen. 19 45 Ex-politieke gevangenen 19 3C Brabants halfuur. 20.05 De gewone man. 20.12 Vioolsonate van Beethoven. 20.35 „Het Vierde Gebod". 21.30 Werken van Wagner. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. De nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, verklaart in zijn Memorie van Antwoord over de Onderwijsbegroting aan de Tweede Kamer, dat hij, wat de grote lijnen aangaat, het beleid van zijn ambtsvoorganger, dr. Jos. Gielen, ten voor beeld nemen wil. De overladen programma's vormen een ernstig punt van zorg voor de minister. Hij zal naar wegen zoeken om de leerstof te beperken. Veel geld en energie gaan nutteloos ver loren doordat het aantal „zittenblijvers" zo groot is. Men vraagt zich af, zegt de mi nister, of ons onderwijs de kinderen wel de volle kans op ontwikkeling van hun capa citeiten biedt. Het selecteert negatief, be paalt waarvoor een kind niet geschikt is en in mindere mate waarvoor het wel ge schikt is. De minister overweegt maatrege len tot vermindering van het aantal „zit tenblijvers". Hij zal nog geen voorstellen doen tot hervorming van het schoolstelsel en eerst de onderwijsvernieuwing bevorderen. Een wettelijke regeling voor de kleu terzorg is in voorbereiding. Onderwijzerssalarissen De minister ontkent, dat de bezoldigings- politiek ten aanzien van de onderwijzers een vaste lijn mist. De 2 pet. vacantie-toe- slag heeft de toenmalige regering in 1947 slechts toegekend aan die groepen van rijkspersoneel, die financieel in de moei lijkste omstandigheden verkeerden. Aan gezien de onderwijzers in 1946 een extra maand salaris was toegekend, terwijl voor hen in 1947 een salarisregeling is tot stand gekomen, welke een grote verbetering inhield, zijn de onderwijzers voor de vacan- tie-toeslag niet in aanmerking gebracht. Er is geen grond voor de vrees, dat de storende ongelijkheid, die in het verleden heeft bestaan, weer opnieuw zal worden ingevoerd en dat het in 1947 bereikte resultaat voor een belangrijk deel zal zal worden te niet gedaan. Scholenbouw Het was in 1948 mogelijk de bouw van 120 scholen te beginnen. Bovendien zul len dit jaar 50 houten scholen uit Finland worden geïmporteerd. Zowel deze als de 120 scholen zullen naar het zich laat aan zien in de eerste helft van 1949 zijn vol tooid. Er is nog steeds een tekort aan bevoegde leerkrachten bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Er is bij de stu denten geringe animo voor het leraars ambt. De minister acht de tijd nog niet geko men voor verplicht muziekonderwijs op de scholen. Er worden plannen uitgewerkt voor het stichten van nieuwe gebouwen voor de Technische Hogeschool te Delft. Een wettelijke regeling der monumen tenzorg is bij het departement in studie. De minister is van oordeel, dat aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht zal moeten worden besteed. Hiertoe zal het nodig zijn, dat er wegen worden gevonden om de afstand tussen kunstenaar en volk zoveel mogelijk te verkleinen en dat een gezonde volkskunst, die de onmisbare voe dingsbron is voor de kunst in haar hogere en strengere vormen, onderhouden en ge steund wordt. Naar verwacht mag worden zal een wets ontwerp tot bescherming van de titel en het beroep van architect de Kamer binnen kort bereiken. Verder is een begin gemaakt met de uitwerking van analoge plannen ten aanzien van de toonkunstenaars. Het radlobestel De voorbereidingen voor het ontwerpen van een nieuwe radiowet vorderen gesta dig. Een antwoord op de vragen betreffen de het te voeren beleid ten aanzien van het radiovraagstuk meent de minister te moe ten opschorten tot het tijdstip waarop het ontwerp van een nieuwe wet wordt inge diend. Daarbij kan dan tevens blijken aan welk stelsel hij de voorkeur geeft. De regionale omroep dient voorlopig gehand haafd te blijven. Het nieuwste Amerikaanse Gr. Houtstraat 26 r„ tegenover Anegang o.a. ook specialiteit in HAARVERVEN J. W. van den Elshout overleden In de ouderdom van bijna 67 jaar is na een korte ziekte overleden de heer J. W. van den Elshout, gepensionneerd technisch hoofdambtenaar van Publieke Werken te Bloemendaal. De overledene, die vroeger in verschillende delen vap het land bij het uitvoeren van bouwwerken werkzaam is geweest, heeft zeven en twintig jaar zijn krachten gegeven aan het bedrijf van Publieke Werken van Bloemendaal. Hij was belast met de leiding bij de aanleg van wegen en rioleringswerken. In 1946 werd hem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend. Daarna werd hij adviseur van de gemeente en in dit jaar gaf hij leiding bij het grondwerk van het Openluchtthea ter in Bloemendaal. Zaterdagmorgen zal zijn stoffelijk over sell op het R.K. Kerkhof te Overveen ter aarde worden besteld, nadat in de parochie kerk de uitvaartdiensten zijn gehouden. POLITIE- SINTERKLAASFEEST. Ruim een honderdtal kinderen van leden van het Haarlemse politiecorps heeft Woensdagmiddag genoten van een genoege- lijk Sinterklaasfeest, dat hun werd aange boden door de politie-amusementsvereni- ging. Bij het zingen van de verschillende Sin terklaasliederen hadden de jongens en meis jes de steun van inspecteur Van Daelen, die van achter de vleugel een viermans orkestje aanvoerde, en ook de goede Sint zelf maakte zijn intrede, mèt een gitzwarte Pietermanknecht. De oude bisschop was kennelijk blij dat zijn tournée weer goed deels achter de rug was, maar kon het toch niet laten enige kleine boosdoenertjes bij zich te ontbieden. Taai-taaipoppen en geschenken in grote getale werden met grote vreugde ontvan gen en drie tekenfilmpjes vonden aan het slot van de middag een even gunstig ont haal. GLAS IN LOOD In Uw suitedeuren Levert vlug en voordelig Het scheen of deze Chinees eindelijk de politie-rechter zou vrijwaren van de nood haak met armen en benen te spreken om duidelijk te maken welke stappen hij naast het kronkelende en uiterst smalle pad van de Nederlandse economische rechtspraak had gezet. Althans toen de rechter informeerde: „U heet toch Ling?", zei de gele man verheugd: „Ja". Om het even scherp te stellen vroeg de kadi toen: „En u woont toch in de Gortestraat niet waar". En weer zei de economische boos doener zeer beslist: „Ja". Goedkeurend knikkend zei de politie rechter: „U praat al heel goed Hollands". „Ja", verklaarde Ling tevreden. „Hoeveel jaar woont u al hier?" vroeg de rechter, niet weinig onder de indruk. „Nee", zei Ling opgewekt. Waaruit alweer zonneklaar bleek dat „Ho" roepen aleer men over de brug is, een weinig profitabele zaak genoemd mag worden. In ieder geval kwam uit de dagvaarding naar voren dat Ling voorlopig het recht tot straathandel was ontzegd en de rechter voegde daar aan toe dat de kleine man al eens veroordeeld was. „Ikke nie ete moete soms?", informeerde Ling verontwaardigd en onderstreepte zijn betoog met het proppen van imaginaire etenswaar in zijn wijd-open mond. Iedereen vond dat eigenlijk een beetje zielig en ook de officier werd door deze vlaag van mildheid getroffen, reden waar om hü slechts één maand voorwaardelijk eiste met teruggave van de in beslag ge nomen goederen. „Weet u wat de gevangenis is?" vroeg de rechter. Onmiddellijk nam Lings gezicht een as pect van bodemloze ondoorgrondelijk heid aan. „Sing-Sing", zei de parketwachter heel hard, waarschijnlijk omdat hij het nogal Chinees vond klinken. „Da's in New York", verklaarde de rechter ten gerieve van de publieke tri bune en veroordeelde conform de eis. Het kostte veel moeite en illustratieve gebaren van justitiële zijde om Ling aan zijn ver stand te brengen dat hij de sleutel van de gevangenis nu in eigen hand had. Eindelijk ging Ling een lampionnetje op. „Nou nogge niet zitte", opperde hij ver heugd. Waarop hij, na de rechterlijke bevesti ging te hebben ontvangen, welgemoed heenwandelde en pa^ in de bode-kamer verklaarde dat hij „nikkes bang was voor de petoet" Wethouder sloot huwelijk van raadslid „Ik behoef u als gemeenteraadslid na tuurlijk de inhoud van de artikelen 158 tot en met 162 van het Burgerlijk Wetboek, waarin de rechten en verplichtingen van de huwelijkse staat zijn omschreven, niet voor te lezen. Ongetwijfeld zult u uw bruid van de inhoud daarvan op de hoogte heb ben gebracht", zei wethouder D. J. A. Geluk, die als ambtenaar van de Burger lijke Stand fungeerde, tot het raadslid W. F. Happé, dat gisteren in de oude raadszaal van het Haarlemse Stadhuis met mejuf frouw Rie van der Horst in de echt werd verbonden. De heer Geluk memoreerde hoe de bruidegom tien jaar geleden teza men met hem zijn entrée in de raad had gemaakt. Zij waren toen de jongste leden van de vi-oedschap. De wethouder wenste de heer Happé geluk, dat hij na de moei lijke jaren die hij achter de rug had, weer een levensgezellin had gevonden, die hem op de vele terreinen van zijn belangstel ling tot steun zou zijn. Er was zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij enkele raads leden op. Albert de Klerk dirigeert de Haarlemse Orkest Vereniging Vrijdagavond geeft de Haarlemse Orkest Vereniging in het Concertgebouw een con cert onder leiding van de gastdirigent Albert de Klerk. Het programma wordt geopend met de Symphonie no. 33 van Mozart. Daarna zingt het Aerdenhouts Vrouwenkoor Missa Sancti Aloysii van Johann Michael Haydn, een werk voor koor en orkest. Na de pauze worden werken van Honegger en Ravel ten gehore gebracht. COMMISSARISSEN N.Z.H.V.M. In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij N.V., wer den, ter voorziening in de vacatures ont staan door het bedanken van de heren ir. A. G. A. van Eelde en dr. ir. W. Hupkes. als commissarissen gekozen de heren jhr. mr. F. H. van Kinschot en mr. P. O. F. M. Cre- mers. respectievelijk burgemeester van de gemeenten Leiden en Haarlem. WISSELAAR VAN OUDE BANK BILJETTEN HAD NOGMAALS SUCCES. De man, die dezer dagen in Haarlem verschillende malen poogde bankbiljetten van 100 te wisselen, die in 1945 uit de circulatie zijn genomen, en daarbij nog al eens succes had, is er in geslaagd ook bij een tank-station aan de Amsterdamse vaart te Haarlem een dergelijk biljet kwijt te raken. De chauffeur-monteur, met wie hij afrekende, kwam pas later tot de ont dekking dat hij het slachtoffer geworden was van oplichterij. PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Maar niemand had hem in de gaten, om dat de agenten het veel te druk hadden met Panda en met elkaar. Aldoor trachtten ze Panda te pakken te krijgen, maar omdat de meeste politielieden met hun helmen over hun ogen liepen en niet al te best meer zien konden, vlogen ze ook elkaar nog al eens in de haren, tot groot vermaak van Panda. Temidden can al die wanorde, verscheen het hoofd van Professor Dommel boven het luik. Verbaasd keek hij naar 1 terde hij in zichzelf, „laat dat stelletje sufferds al die vechtende lieden. „Ik hen benieuwd, of elkaar maar achterna zitten. Mij krijgen ze toch die schurk erbij is," mompelde hip „Hij schijnt niet te pakken." Onderwijl trachtte professor nogal tegenstand te bieden." Maar de schurk Dommel tussenbeide te komen. „Kereltjes, teas er allang niet meer bij. Hij had zich over kereltjes' suste hij vermanend. het kan, dunkt de rand van het dak laten zakken, tot hij een steun vond aan de regenpijp en daarlangs liet hij zich nu naar beneden glijden. „Bah", fluis- me, toch teel iets minder wild. Op deze manier blijft er van niemand van jullie wat over. Breng die hoef liever naar het cachot, daar hoort hij thuis." Employé bij van Gend en Loos pleegde serie diefstallen -Voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank stond vanochtend de employé van Van Gend en Loos G. B. terecht. Ver dachte, die beschadigde zendingen moest behandelen, was ten laste gelegd dat hij zich aan de inhoud van pakketten had ver grepen. De tenlastelegging vermeldde maar drie feiten, het wegnemen van een partij chocolade, twee herencostuums en een radio-toestel, maar op de zitting gaf ver dachte toe dat hij in totaal ongeveer 85 keer zich aan goederen had vergrepen in de anderhalf jaar dat hij bij Van Gend en Loos werkzaam was geweest. De officier was van mening dat verdachte op ernstige wijze misbruik had gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen en eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsvrouwe mr. ScheltemaConradi betoogde dat verdachte geen misdadiger is, maar alleen zwak is geweest. Door omstan digheden waar hij weinig aan kon doen, ging zijn gezin gebukt onder een zware last van huur- en belastingschuld en hij moest die afbetalen van een loon van 35 in de week. De verdedigster verweet de Spoorwegen dat deze niet beter contróle uitoefenen, waardoor het personeel in de verleiding wordt gebracht en mensen die per spoor verzenden benadeeld kunnen worden. Zij vroeg om een reclasserlngs- rapport. Verdachte heeft onlangs terecht gestaan voor de economische rechter wegens de verkoop zonder bonnen of punten van zijn buit. Op verzoek van de officier is de zaak toen aangehouden in afwachting van het vonnis van de rechtbank. Dit zal over veertien dagen geveld wor den. Hockey Oxford University speelt driemaal in Bloemendaal Twee jaar geleden bracht een elftal van Oxford University een bezoek aan Bloemen daal en speelde enkele wedstrijden. De gasten hebben de goede relaties met de Bloe mendalers onderhouden en Zaterdag komen zij opnieuw op bezoek. Des middags spelen zij op het terrein van BMHC tegen de Bata vieren. Zondagmiddag ontmoeten de Engel sen BMHC en voor Maandagmiddag is een wedstrijd tegen Skunks (een Nederlands toerelftal) vastgesteld. Zondag moet BMHC ook de competitie wedstrijd tegen Amsterdam spelen, omdat uitstel niet mogelijk was en de Amsterdam mers niet in de gelegenheid waren Zater dagmiddag te komen. De wedstrijd begint om twaalf uur. De bekende coach van de Amsterdamse Roei vereniging Willem lil, de heer Guus Helmets, is gisteren in Amsterdam in het huwelijk getreden met mejuffrouw Hennti Woud. Na de huwelijksvoltrekking verliet het bruidspaar door een erehaag van roeispanen het stadhuis. Volgens de Sportkroniek luidt het pro gramma van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond voor Zondag: district I. eerste klas: SpartaXerxes. AjaxStormvogels: SVVDOS: GooiBlauw Wit: Volewijckers —Haarlem. Tweede klas: UW—OSV; TOG— Rapiditas; KennemersZFC: SDWAlcma- ria Victrix; West FrisiaWatergraafsmeer. Derde klas: WEBeverwijk; DTSKin- heim; Alkmaarse BoysDEM; DCGScho ten; AalsmeerHalfweg: Terrasvogels ZSGO; BloemendaalHFC. Vierde klas: ASVKTHB; Onze GezellenSpaarnevo- gels; BPCVVD; Vliegende VogelsSpaarn- dam; RipperdaRodi. NasSint Pancratius; ETOSchinkelhaven. District II. eerste klas: EDODFC; KFCHermes; VSVZeeburgia: FeijenoordHBS; DHCNeptunus. Tweede klas A: QuickCoal; EmmaCW; DCV Velsen; RCHScheveningen. FortunaRFC. Derde klas A: TYBB—Tonegido; SJC—Hilli- nen. Vierde klas A: BSMLisse; Teylingen Lugdunum. Zaterdagmiddagcompetitie: CSV IJmuiden: SVJHCSV; Kennemerland De Geuzen. In de afdeling Haarlem van de KNVB zijn vastgesteld: Eerste klas A: DIO 2Geel Wit; Kinheim 2—EDO 3; RCH 5—Haarlem 3 a: Zandvooremeuwen 4—Waterloo; ADO 2 HFC 3. Eerste klas B: ConcordiaRCH 4; EDO 4Beverwijk 2; Haarlem 4DSK; Ter rasvogels 2Nieuw Vennep; DEM 2Scho ten 2. Tweede klas A: Halfweg 2—Hoofddorp Boys; DSK 2—Heemstede: THB 2—DSS 2; Ripperda 2DCO 2; HFC 4Zandvoort- meeuwen 5. Tweede klas B: WB 3WE 2; Kennemers 4Stormvogels 3; SVYWH; TYBB 2Schoten 3: Haarlem 5Waterloo 2. Tweede klas C: ETO 2RCH 6; Spaarnestad —Bloemendaal 3; Vogelenzang—Hillinen 2; HBC 3—Vliegende Vogels 3; HFC 5—Hille- gom 3. Tweede klas D: Beverwijk 3Haar lem 6; OG 2—Schoten 4; Velsen 3—TYBB 3; Ripperda 3Kennemers 5; Kinheim 3 Stormvogels 4. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond luidt: eerste klas: LeidenHilversum; TOGO—HDM; Delftse Studenten—Gooi; HHIJC—Be Fair; HOC— Laren; BMHCAmsterdam. Promoticklas: HOC 2—Alliances; HBS—ASVION; BMHC 2 HDM 2; HHIJC 2Zandvoort. Tweede klas: HBS 2—Alkmaar; BMHC 3—Te Werve; Strawberries 2—Hurley. Damescompetitie, eerste klas: HilversumBe Fair; Kieviten Rood Wit. AmsterdamHHIJC; Gooi BDHC. Promotieklas: BDHC 2—Leiden; StrawberriesPinoké; HBSAmersfoort; Rood Wit 2Amsterdam 2. Tweede klas: Ever SwiftAlkmaar; ZandvoortBDHC 2. In de Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond worden gespeeld: eerste klasse: Blauw WitSVK: Oosterkwartier—Westerkwartier; ArchipelDED; Koog ZaandijkSwift. Tweede klasse A: AuroraKCN; Zwa luwenOlympia; DTVSport Vereent; AmumExcelsior. Derde klasse A: OosterparkKVD. Derde klasse C: DSVVictoria, 3 uur; BEPKCO: SoesterkwartierAnimo Ready. Reserve le klasse: DTV 2Blauw Wit 2; Westerkwartier 2KZ 2; Oosterkwartier 2 Swift 2. Reserve 2e klasse: Amum 2Olympia 2; Rohda 2A'dam Zuid 2; Aurora 2ZKV 2. Het programma van de Haarlemse Korf- balbond vermeldt: Eerste klasse: Animo Ready 2Oosterkwartier 3. Tweede klasse: Onder Ons—Oosterkwar tier 5; Oosterkwartier 4Watervliet 3; Sport Vereent 3—N. Flora 2. Derde klasse: Oosthoek 3Watervliet 4; Watervliet 5—Aurora 5; THB 3—Haarlem 2. Muziek „Elias" van Mendelssohn Het was al heel wat jaren geleden da: Mendelssohn's oratorio „Elias" in Haarlert werd uitgevoerd. Als ik mij niet vergil was dit in 1916, door de C.O.V.. onder lei ding van Johan Schoonderbeek. Het was van Piet Halsema niet slechl gezien dit eens zo beroemde werk weej eens voor het publiek te brengen met zijr Kennemer Oratorium-vereniging er Gemengd Koor „Driehuis". Er mag wel he: een en ander in verbleekt zijn; dit weeg echter niet op tegen de vele passages dit door hun stevige bouw, hun bezielde melo die en hun dramatische kracht nog steedi weten te boeien. En wat een dankbare op gave is het niet voor de koren! 't Is waar, er valt aan te kluiven, want het is hier en daar niet eenvoudig; doch een koor dat er tegen opgewassen is en dat bovendien ook nog met eigen krach ten de kleine ensembles bezetten kan (zo als bijvoorbeeld het dubbelkwartet in I en het „Heilig, heilig" in II) heeft er een dankbare taak aan. En het publiek hoort bekende melodieën en kan genieten vaj fraaie soli, vooral van de bariton (Elias) en van de sopraan. De Kennemer Oratorium-vereeniging en het Gemengd Koor „Driehuis" hebben zich succesvol geweerd; slechts kleim vlekjes stoorden even het stevige en klank rijke zingen van het ensemble. Opvallend was de mooie tenorklank. Er zou op vele fraaie koorgedeelten te wijzen zijn; wat ons echter het meest trof was het zuivere klankevenwicht in „Wer bis an das Ende beharrt". Een zwak punt vormde het terzet in II; dat was heus niet de schuld van de so praan, want die hield zich kranig. Herman Schey was een volmaakte Elian die de lenigheid van Mendelssohn's roman tiek als in het bloed heeft en het tempe rament bezit om zowel dramatisch ali lyrisch het uiterste aan spanning te geven en met nobel stemgeluid te kleuren. De jeugdige sopraan To Kion stond voor een geweldig zware taak, doch zij sloej zich er dapper doorheen. Klonk het in het begin nog wat ijl, in het tweede deel, voor al met haar grote aria „Höre Israël" leverde zij knap werk en verraste zij dooi een goed dragende klank die tot het eind toe fris bleef. De alt Guus Max vertolkte haar parti] zeer mooi. Minder bevrediging schonk het zingen van de tenor Henk Noort; deze soort muziek schijnt hem niet te liggen. Op een enkele ontsporing na begeleidde de H.O.V. voortreffelijk; bijzonder mooi en zuiver klonk deze avond het „hout". Piet Halsema dirigeerde vlot en betrouwbaar met bijzonder goed begrip voor het be handelen van het vocale element. Hij heeft met deze Elias een mooie slag thuis ge haald. JOS. DE KLERK. Toneel „Vrijdag de dertiende" De buurtvereniging „Floresstraat en om geving" heeft in de jaren sinds de bevrij ding enige feestavonden gegeven, die ver- zorgd werden door wat de voorzitter „ge huurde" krachten noemde Gisteren echter trad een inmiddels gevormde eigen toneel groep voor de eerste keer voor het voet licht en wel met het altijd inslaande amu sementstuk „Vrijdag de dertiende" var Henk Bakker en J. W. van der Heijden, dat dank zij de tamelijk grove kluchtspel typeringen uitstekende stof bevat voor be ginnende amateurs. Van de twaalf mede werkenden hadden er elf nooit eerder op de planken gestaan zoals de hierboven reeds geciteerde spreker voor het begin der vertoning bekend maakte en de enige uitzondering zal vermoedelijk wel de heer J. Smith zijn geweest, die de kleine rol van de schoenmaker verdienstelijk opknapte bovendien de regie voerde. Over de kwaliteit van de opvoering kan bij deze stand van zaken eigenlijk niet veel anders gezegd worden, dan dat de bezoe kers er zich voldaan door gevoelden, daar ging het tenslotte om. Aan het werke lijk acteren zijn deze goedwillige mensen nog niet toe, want hun verrichtingen bleven te angstvallig aan de letter van de teksl gebonden, maar toch kunneq zij, als de thans zo kennelijk betoonde inspanning niet vermindert, een heel eind in de gewenste richting komen. Speciaal onder de dames schuilen enkele krachten die deze voorspel ling waarschijnlijk niet te schande zullen maken. Zij beschikken in elk geval over voldoende temperament. Ook sommige heren (in het bijzonder de als Oosterse profeet vermomde loodgieter in deze zot ternij) sloegen zich kranig door hun onwen nige opgaven heen. In de pauze van de voorstelling, die in de grote zaal van hótel „De Leeuwerik" Dlaats had, werden enige halve ponder, biefstuk, benevens twee taarten verloot, waarvan er één aan de speler van de man lijke hoofdrol ten goede kwam. DAVID KONING. Foch toch. Dezer dagen is op de Place du Trocadéro in Parijs een standbeeld ont huld van maarschalk Foch, de grote geallieerde opperbevelhebber uit de eerste wereldoorlog. Het opvallende van het monument is, dat deze beroemde veldheer geen kepi draagt, zodat Foch gedoemd is tot in lengte van dagen op grove wijze de reglefnenten van het Franse leger te overtreden, die voor schrijven, dat onder geen beding en in geen enkele omstandigheid een militair in functie zijn hoofd publiekelijk ont bloten mag. Volkswagen. Naar van officiële zijde uit Frankfort wordt gemeld, is de productie van „volkswagens" in de Bizone in de loop van dit jaar meer dan verdubbeld. In November werden 2.403 „volkswax gens" geproduceerd of 10 procent meer dan in October. Van dit aantal werden er 968 voor de uitvoer beschikbaar ge steld. Bliksem. Even voor zijn aankomst op het vliegveld te Londen is een uit Netf York komend Constellation-transport- vliegtuig door de bliksem getroffen. Het toestel is op normale wijze gedaald, hoe wel de bliksem het voorste deel en de staart van het toestel had beschadigd. De inzittenden van het toestel bleven ongedeerd. Licht geval. Het te Bayreuth gevestigde zuiveringshof veroordeelde Winifred Wagner, de van Britse afkomst zijnde schoondochter van Richard Wagner en eens een persoonlijke vriendin van Hitler, gisteren tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 V2 jaar en 'n boete van 6000 mark. Het hof verklaarde de beklaagde als een „licht geval" te be schouwen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2