B. en W. van Haarlem en het haven- en industriegebied (fort en Bondig WIJ VRAGEN UW AANDACHT BEDDEN infid Hand DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD De aansluiting aan het wegennet en de verbetering van de weg in de Waarderpolder In de loop der laatste weken gaven wij enige artikelen over het gemeentelijk ha ven- en industriegebied en het particuliere industrieterrein in de Waarderpolder. Thans hadden wij daarover een onderhoud met de wethouder van financiën mr. S. C. van der Wall. Daarbij bleek ons dat het college van B. en W. overtuigd is, dat het, wil men kun nen komen tot een goede exploitatie, nodig is dat zo spoedig mogelijk wordt overge gaan tot het maken van goede aansluitingen van het gemeentelijke haven- en industrie terrein met het wegennet. Ook al is voor de bouw van de nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne (even ten N. van de spoorbrug) en de normalisatie van de Oudeweg nog geen post uitgetrokken op de begroting voor 1949, dan wil dat nog niet zeggen dat het college van B. en W. deze werken niet laat voorbereiden. Integendeel, in het college is nog onlangs uitgesproken dat niet alleen de brug bij de spoorbrug er binnen afzienbare tijd moet komen, maar ook de brug die ontworpen is over het brede deel van het Noorder Buiten Spaar ne ter hoogte van de Zaanenlaan. De brug bij de spoorbrug krijgt evenwel voorrang. Ook het college van B. en W. is van op vatting dat de uitvoering van deze werken niet kan geschieden ten koste van het ge wone bouw-volume voor Openbare Wer ken. Het geldt hier een bevordering van de industrie en voor industriële doeleinden worden door de Wederopbouw immers steeds afzonderlijke bouwvolumes toege staan. Zowel wat materialen als wat cre- dieten die beschikbaar mogen worden ge steld betreft. Verder deelde de wethouder mede dat de gemeente Haarlem ook betrokken is bij de plannen der regering inzake de in dustrialisatie. Mede daardoor zijn de ver wachtingen die Haarlem mag. koesteren over de komende ontwikkeling van het haven- en industrieterrein niet ongunstig. Wat de industrieën en bedrijven betreft die reeds thans gevestigd zijn in het ge deelte van de Waarderpolder dat onder het gemeentelijke terrein valt, deelde de wethouder mede, dat B. en W. volkomen bereid zijn aan de geopperde klachten tege moet te komen. De weg in de Waarder polder had al veel eerder verbeterd moeten zijn, maar in de oorlogsjaren kon daaraan niet gedacht worden. Ook in de eerste jaren na de bevrijding was het nog niet mogelijk daarmee te beginnen. Nu zijn er gelukkig weer wat meer mogelijkheden ge komen. Die zullen B. en W. dan ook aan- „Liever de doodstraf dan levenslang" Haarlemmer voor de Bijzondere Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde Woensdag de zaak tegen de 29- jarige J. van den B. uit Haarlem, die door het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Van den B. vocht twee jaar als' SS'er aan het Russische front en werd na zijn terugkeer in Nederland „opperschaarlei- der" bij de landwacht. Met enige kornui ten moest hij tussen Amersfoort en Apel doorn de spoorlijn bewaken. Op zekere dag arresteerde hij een man, die op de spoorbaan liep en die geen persoonsbewijs kon tonen. Toen deze arrestant zich sma lend uitliet over Hitier en de SS'ers aan het Russische front had Van den B. zijn „Ondersch aarleider" opdracht gegeven hem dood te schieten, welk bevel terstond werd uitgevoerd. Het slachtoffer was een onderduiker, die geestelijk niet geheel normaal was. Deze moord was zelfs de Duitsers te erg. Een Duitse militaire rechtbank ver oordeelde Van den B. tot drie jaar gevan genisstraf, waarna echter gratie volgde. Op de vraag van de president, waarom Van den B. in beroep was gegaan ant woordde deze: „Ik zou liever de doodstraf hebben, als ik geen lagere straf kan krij gen". De procureur-fiscaal concludeerde tot twintig jaar gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat verdachte na twee jaar dienst aan het Oostfront niet ten volle verantwoordelijk gesteld kan worden voor zijn daad. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 December 1948 ONDERTROUWD: 8 Dec.. A. J. Karskens en E. M. Schiphorst; P. A. de Vries en J. M. Christiaans; J. W. P. Carton en J. C. B. Ikelaar; P. van Lith en S. Sipma; J. W. T. van Oijen en T. J. F. van Oijen; J. G. Wille en J. Z. van der Wansem; H. de Vries en C. Stuurman; A. J. Spoor en A. A. van der Wa teren; E. J. van Rooij en C. W. Nelis; A. J. Wassink en T. Reidinga; C. M. van Lange- veld en B. J. Bruijn; H. C. Kuiper en J. Bouterse; J. Kossen en E. van der Kuijl; J. A. de Boer en M. J. van der Veldt; J. W. van der Putten en E. M. E. de Rooi; J. Groot en A. van Kleef; R. H. van Kooten en S. Kats; G. J. Schouw en G. E. van Breemen; P. J. van Goor en J. J. Steffens; F. J. Beelen en G. J. T. ten Berge. GEHUWD: 8 Dec., J. Snoeks en A. M. van Straaten; R. C. Beck en K. P. Scheffler; J. C. van Rumpt en E. B. Bolhaar; H. Roest en J. Slicht; W. J. Born en M. de Zwart; J. H. Waasdorp en E. C. Röhnrich; B. Mars en B, Zoethout; H. P. Sminia en M. TI. Peters; J. H. Smalbil en M. K. Kemfers; C. B. Vrolijk en M. A. Frensen; J, F. van den Ende en M. W, van der Schoot; K. Stoker en A. Vernout; W. F. Happé en M. H. van der Horst. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec., A. H. van PeltBrandenburg; 7 Dec., C. Zijlstra Steiger; J. C. C. de Geusvan der Hoorn; P. V. ZaagmansBracké; C. BuijsPijper; 8 Dec.. M. H. ZonderhuisEvers. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec., J. M. BoumaGasman; A. AugustinusRoelofs: 7 Dec., G. J. MeilandSmits; A. ReemerAb- dalaH, W. KuijpersPrinsen; 8 Dec., E. J. FlorieRusman; B. H. van der Dussen Pompe. OVERLEDEN: 6 Dec., L. Verhagen, 78 j., Dolfijnstraat. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 DECEMBER Theosofia, Nassaulaan: Gemengde vrij metselarij, 8 uur. Rembrandt: „Mrs. Parking- ton", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Onbewezen misdaad", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mexicana", 18 j., 2,00, 4.15, 7,00 en 9 15 uur. City: „Wonderman". 14 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De jacht naar goud", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madame Pimpernel", .14 j., 2.30, 7.00 en 9 15 uur. VRIJDAG 10 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Bioscopen. Middag- en avondvoor stellingen grijpen. Als er overeenstemming verkregen wordt met de industrieën en bedrijven wat de verdeling der lasten betreft, is zelfs aan te nemen, dat dit werk nog in het ko mende jaar zal worden uitgevoerd. Het is evenwel billijk dat de industrieën en be drijven mee betalen in de kosten, daar zij indertijd de gronden goedkoop gekocht hebben omdat het maagdelijk terrein was. Zij konden er toen op rekenen dat er door de tijd lasten op zouden komen voor het uitvoeren van openbare werken. Trouwens bij een conferentie hebben de belangheb benden zich daar al in principe toe bereid verklaard. Ook zal getracht worden zo spoedig mo gelijk het industriegebied aansluiting te geven op de gas- en waterleiding. Personeelschef voor de Bijzondere kantonrechter Voor de Bijzondere Kantonrechter te Haarlem stond terecht de Haarlemmer F. A. A. M. Schl., vroeger woonachtig te Beverwijk. In 1941 was deze bij de Bijenkorf te Amsterdam in dienst getreden als personeelschef, met, een sollicitatie waarin hij verklaarde „niet onder een Jood se directie te hebben willen werken, daar hij anti-semiet was." Toen Schl. bij het ter sprake komen van deze uitlating tot zijn verdediging aanvoer de, dat hij „toch altijd goed was geweest voor het Joodse personeel" ontlokte hij de opmerking van de kantonrechter, mr. E. Goudsmit: „U wilde dus wel Joden onder u, maar niet boven u." De beschuldiging bevatte een tweetal punten: Ten eerste zou Schl. een verkoop ster hebben ontslagen op grond van het feit, dat zij anti-Duitse opschriften op de toiletten had aangebracht (zij had zich ge meld toen Schl. met inmenging van de po litie had gedreigd); in de tweede plaats werd Schl. ten laste gelegd dat hij een „bedrijfs-appèl" zou hebben georganiseerd waar onder andere Woudenberg het woord voerde en dat hij rapporten aan de directie had gezonden betreffende de reacties van het personeel op deze bedrijfs-bijeenkomst. Voor deze rapporten had hij gebruik ge maakt van inlichtingen van personen, die als pro-Duits bekend stonden. De verdediger, mr. A. F. Schreurs, meen de dat men aan de voor Schl. bezwarende verklaringen van de ontslagen verkoopster zij schreef daarin onder andere: „Schl. noemde mij staatsgevaarlijk" weinig waarde kon worden gehecht, daar het meisje in 1941 zestien jaar oud Tfras. Bo vendien was Schl. lid van „Zwart Front", hetgeen weliwaar niet strafbaar is, maar hij stond daardoor in de oorlog als „ver keerd" bekend. Volgens beschuldigde had hij de verkoopster ontslagen, omdat zij de bedrijfs-reglementen niet in acht had ge nomen. Enige leidende figuren van de Bijenkorf in oorlogstijd, doch wegens hun houding tijdens de bezetting na de bevrijding ont slagen, traden op als getuigen a décharge. Wat de bedrijfsappèls niet door hem, doch door het N.A.F. georganiseerd aan ging, verklaarde de beschuldigde, dat hij de zekerheid had dat de rapporten hierover nooit de Duitse Verwalter onder ogen kwamen. De Kantonrechter schorste de behande ling tot 21 December om de huidige direc teur van het Amsterdamse bedrijf te horen. Aanrijding berecht Een Sassenheimse boekhouder, P. G. B„ stond vanochtend terecht voor de Haar lemse rechtbank, verdacht van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 24 Mei stak hij uit de Adriaan Pauwlaan komende, de Herenweg over zonder er zich van te vergewissen of er verkeer aankwam. Een motorrijder die uit de richting Haarlem kwam, kon hem niet meer ontwijken en bij de botsing die volgde liep hij een zware hersenschudding, een schedelbasisfractuur en een gebroken voet op. Ter zitting verklaarde verdachte dat hij niet precies met het kruispunt bekend was en dat hij meende dat de Herenweg nog een straat verder was. De president maakte hem er echter op attent dat hij ook in dat geval verkeer van rechts voorrang had moeten geven. Uit de getuigenverklaringen bleek dat zowel motor als auto met matige snelheid gereden hadden. Het slachtoffer van de aanrijding was gelukkig al weer hersteld, maar wist zich van de feitelijke toedracht niets meer te herinneren. De officier wilde rekening houden met het feit dat de verdachte als een zeer voor zichtig en bekwaam chauffeur bekend staat en eiste drie weken hechtenis en drie maanden intrekking van het rijbewijs. Uitspraak over veertien dagen. „PERSOONLIJKE SPOOKVERSCHIJNSELEN". Woensdag hield de heer G. Zorab, secre taris der S.P.R. voor de Haarlemse afde ling dezer parapsychologische vereniging, nadat hij door de afdelingsvoorzitter drs. G. G, M. Tjaden was ingeleid, een lezing over: „Persoonlijke Spookverschijnselen". Na een algemeen overzicht der spookver schijnselen te hebben gegeven, ging spre ker in bijzonderheden de typerende ken merken na der persoonlijke of mediamieke spokerijen, zoals de geheimzinnige stenen regen, de verplaatsing van allerlei voor werpen en dergelijke. Weliswaar moet men steeds op vulgair bedrog bedacht blijven, maar, zo meende spreker, aan de realiteit van deze soort spokerijen wordt door de parapsycholoog niet langer getwijfeld. De oorzaak dezer spookverschijnselen moet niet worden gezocht bij boze geesten, de monen en dergelijke, maar speciale krach ten van het levende spookmedium brengen de zo hoogst merkwaardige verschijnselen teweeg. Na de pauze was er gelegenheid tot dis cussie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ex-waarnemend burgemeester van Haarlemmermeer berecht Zeven jaar gevangenisstraf eiste de ad vocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam Woensdagmiddag tegen de ex-waarnemend burgemeester van Haarlemmermeer, de 45-jarige L. J. E. C. uit Badhoevedorp, aan wie onder andere ten laste was gelegd dat hij de S.D. gehol pen had bij het opsporen van in Haarlem mermeer ondergedoken Joodse landge noten. Het Hof zal op 22 December uitspraak doen. Koningin Juliana heeft zich bereid ver klaard het beschermvrouwschap van 'de K. N. A. C. te aanvaarden. De voormalige hoofdredacteur van het W.A.-blad „De Zwarte Soldaat" en hoofd van de afdeling vorming en voorlichting der W.A., de Utrechtenaar J. J. van der H., is ver oordeeld tot negen jaar rijkswerkinrichting. In Ayr (Schotland) begint op 10 Januari het officiële openbaar onderzoek naar het ongeval met de K.L.M.-Constellation bij Prestwick op 20 October. Het Engelse mi nisterie voor burgerluchtvaart heeft Thomas Pringle McDonald, raadsheer van de koning, aangewezen om het onderzoek te leiden. De advocaat-fiscaal bij de Drentse Ka mer van het Bijzondere Gerechtshof te Assen eiste de doodstraf tegen de 28-jarïge H. B. uit Nieuw Dordrecht, die in de bezettingstijd als lid van de „Arbeits Kontrolle Dienst" onder andere in Zwartemeer, Zweelo en Ooster- hesselen vele arrestaties heeft verricht. Een groot aantal van zijn arrestanten keerde niet uit Duitse kampen terug. Het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp tot regeling van het tuchtrecht in het perswezen zal binnenkort bij de Twee de Kamer worden ingediend. Kolenhandelaren mogen in het vervolg voor het leveren van brandstof in papieren zakken f 1,per hl. extra berekenen. Tot nu toe bedroeg deze toeslag f 0.70. HAARLEM EN OMGEVING In de Evangelisch Lutherse Kerk zal Vrijdagavond een kerkconcert worden gege ven, waaraan medewerking verlenen Nely de Bock, Elisabeth Huysinga, Jaap Stroo- menbergh en Annie A. Offenberg. De op brengst is bestemd voor het restauratiefonds. Minister mr. dr. J. in 't Veld zal op Dinsdag 14 December voor de afdeling Haar lem van „Humanitas" in het gebouw „De stad Haarlem", Jansstraat 4850, spreken over „De diepere betekenis van het maat schappelijk werk". De postduivenvereniging „De Reisduif" houdt 11 en 12 December haar jaarlijkse ten toonstelling in het gebouw van de Speel tuinvereniging aan de Rijksstraatweg, nabij de Ambachtstraat. Tweehonderd duiven zul len tentoon gesteld worden. In de Bestevaerstraat te» Haarlem is Woensdag een brandje, ontstaan door verhit ting van een kachelplaat, door de vrouw des huizes geblust.... met een stofzuiger. Zij zoog daarmede de brandende vezels van een vloerkleed op. Een personenauto, die sedert 7 December door een Haarlemmer werd vermist, is aan getroffen in Boxmeer. Vermoedelijk heeft een viertal woonwagenklanten de auto even „geleend"; het gezelschap is in de richting van Nijmegen verdwenen. De brandweer moest te pas komen aan een brandje, dat Woensdag tuss_en plafond en vloer van een winkel in de Grote Hout straat ontstond, vermoedelijk door kort sluiting. Voor het ingenieurs-examen voor werk tuigkundig ingenieur slaagden aan de Tech nische Hogeschool te Delft de heren B. E. Busking en J. F. C. Reijnvaan te Haarlem. Prof. Romme: „Deelstaat-gedachte heeft zich enorm ontwikkeld" Woensdagmiddag omstreeks drie uur, bijna een uur te vroeg, arriveerde op het vliegveld Schiphol de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mi\ C. P. M. Romme, die met de andere fractievoorzitters enige tijd in Indonesië heeft vertoefd om zich te oriënteren over de toestand aldaar. Prof. Romme vertelde het volgende aan de talrijke journalisten, die hem in de douaneloods omringden: „Wij zijn naar de Oost gegaan om de te Bandoeng gelegde contacten met de fede rale deelstaten te vernieuwen. Wij gingen als waarnemers met een adviserende stem. Het spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeggen ten aanzien van de aard van mijn adviezen. Wel kan ik verklaren, dat het nuttig is geweest dat wij als waarnemers naar Indië zijn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vormen over de toestand aldaar. De regering moet nu een nadere beslissing nemen". Prof. Romme vertelde vervolgens, dat hij ook aanwezig was bij de installatie van het parlement van Oost-Java te Bondo- woso. „Twee jaren geleden", zo zeide hij, „was ik ook aanwezig bij de installatie van het parlement van Oost-Indonesië en als ik terugblik en vergelijkingen maak, treft mij de enorme ontwikkeling, die de deelstaatsgedachte heeft doorgemaakt". Prof. Romme acht het vechten van de republiek tegen het federale beginsel ho peloos, omdat, naar hij zeide, „de deel staatsgedachte zich tot in de diepere lagen van de Indonesische bevolking zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten niet zo maar meer kan wegdenken". Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook in Nederland de vier regeringsadviseurs dr. W. Hoven, drs. H. J. Manschot, mr. P. A. Ursone en mr. J. H. de Pont, die een oriëntatiereis naar Indonesië hebben ge maakt. Zij wensten zich nog niet uit te laten over hun bevindingen. Heden of morsen zullen de andere frac tievoorzitters uit Indonesië terugkeren. AFDELINGSVERGADERING „HET WITTE KRUIS". In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de afdeling Haarlem van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" is de beschrijvingsbrief van de Dinsdag in Amsterdam te houden algemene vergadering besproken. De vergadering verenigde zich onder andere met het voorstel van het hoofd bestuur een algemene regeling te treffen voor de pensionnering van de zusters. Een fonds zal gesticht worden, waarin de afde lingen bijdragen zullen storten. Als afge vaardigden naar de algemene vergadering werden aangewezen de heren B. Schnitger en W. M. van Walen. Voorts besloot de ver gadering voor de zusters der afdeling een lichte motor aan te schaffen, waardoor zij in staat zijn haar werkzaamheden nog vlotter te verrichten. VERDUIDELIJKING Wij vermeldden dezer dagen, dat de Haar lemmer H. J. v. d. B., die in 1943 in dienst was bij de firma Lippmann, Rosenthal en Co. te Amsterdam, op Vrijdag 17 December voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam zal terecht staan. Wij maken onze lezers erop attent, dat de tegenwoordige firma van die naam niets te maken heeft of heeft gehad met de bank instelling, aan wie tijdens de Duitse bezet ting de confiscatie en liquidatie van Joodse vermogens in Nederland was opgedragen. Deze wordt thans als „Liquidatie van Ver- waltung Sarphatistraat" aangeduid. SCHEEPVAART Duivendijk, VancouverRotterdam 10 Dec. te Antwerpen verwacht. Friesland, Java Rotterdam 8 Dec. van Suez. Kertosono, Rot terdamJava 8 Dec. te Belawan. Klipfontein, 9 Dec. van Las Palmas te Kaapstad. Poelau Laut, AmsterdamJava 8 Dec. van Genua. Salawati, 9 Dec. van Port Swettenham te Batavia. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 8 Dec. Point de Galle. Waterman, Rotter damJava pass. 8 Dec. Algiers. Weltevre den, 9 Dec. van Makassar te Soerabaja, Wil lem Ruys, RotterdamBatavia pass. 9 Dec. Gibraltar. Waterman, RotterdamBatavia pass. 9 Dec. Kaap Bon. Westerdam, 9 Dec. van Rotterdam via Antwerpen naar New York. Haagse advocaat liquideerde politieke verenigingen Eis: 4 Va jaar gevangenisstraf De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van 't Haagse Bijzondere Gerechts hof heeft tegen de 45-jarige advocaat procureur mr. dr. M. H. H. F. uit Den Haag, wegens hulpverlening aan de vijand, vier en een half jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en bovendien uitsluiting van het recht tot het uitoefenen van de functie van advocaat-procureur, ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en uit de beide kiesrechten, alles voor de duur van het leven. Mr. F. werd er van beschuldigd tijdens de bezetting te zijn opgetreden als liquida- teur van een aantal politieke organisaties en verenigingen. In zijn requisitoir zeide de advocaat fiscaal. dat verdachte in financieel opzicht correct genoemd kan worden, maar finan ciële correctheid sluit de morele correct heid niet in. Verdachte is geen normale faillissementsliquidateur, want hij wist niet waarheen de saldi verdwenen. Wat ver dachte deed was volkomen onrechtmatig, want hij handelde volgens Duitse verorde ningen. De advocaat-fiscaal wilde geen boete vorderen, aangezien de fiscus nog een ap peltje met mr. F. heeft te schillen. Uitkering aan rijksambtenaren Volgens de samenwerkende centrales van overheidspersoneel worden van rege ringswege maatregelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aanmer king komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uitkering te doen wegens de herziening van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, ingaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kindertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn. Ter behandeling van de beschrijvings brief van de algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur houdt de afdeling Hillegom Vrijdag avond een ledenvergadering, de afdeling Heemstede op Donderdag 16 December en de afdeling Bennebroek op Vrijdag 17 De cember. Begroting van Heemstede voor 1949 Een gematigd optimisme Er wordt druk gewerkt aan de samen stelling der begroting van Heemstede voor 1949. Klaar is zij evenwel nog niet. Dit heeft een goede zijde, want er zijn nog ver schillende onzekere factoren die toch bij het beoordelen van de financiële toestand van de gemeente in 1949 van veel belang zijn. Allereerst moet de raad nog een be slissing nemen over het electriciteitstarief. Wij hebben al medegedeeld dat van B. en W. binnenkort een voorstel te verwachten is om voor het electrisch koken een lager huishoudtarief te bepalen. Zo'n besluit zal van invloed zijn op het winstcijfer van het gemeentebedrijf. Bovendien is er onzeker heid over het winstcijfer van het gas. Het is bekend dat de toeslag der regering op de kolenprijs vervalt. De gasfabriek zal dus de kolen duurder moeten betalen. Er is evenwel nog geen beslissing door de rege ring genomen of de gasfabrieken die hogere prijs mogen doorberekenen aan de ver bruikers, met andere woorden de tarieven verhogen. Heemstede is een van de weinige ge meenten die steeds financieel zelfstandig zijn gebleven; terwijl vrijwel alle andere gemeenten „noodlijdend" waren. Onder de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten (die tot en met 1950 geldt) krijgen gemeenten die niet kunnen rond komen met de normale uitkeringen uit het Gemeentefonds een bijzondere uitkering. Heemstede heeft het voor 1948 zonder zo'n bijzondere uitkering kunnen stellen. Het zal het nu ook voor 1949 en 1950 moeten doen. De begroting voor 1949 zal natuurlijk sluitend worden gemaakt. Er kan evenwel pas van een werkelijk sluitende begroting gesproken worden indien het college er in slaagt op de gewone diénst voldoende gel den te vinden voor het financieren van de nieuwe kapitaalslasten die de gemeente in 1949 op zich moet nemen voor het uitvoeren van nieuwe werken, noodzakelijk onder houd, enzovoort. Wat dit betreft verzekerde men ons, dat er „gematigd optimisme" in kringen van het gemeentebestuur bestaat. Bloemendaal Feestmiddag voor ouden van dagen Op 30 December wordt voor inwoners der gemeente Bloemendaal, die 70 jaar en ouder zijn, een feestmiddag georganiseerd. Van diverse zijden mocht het comité reeds belangeloze medewerking ontvangen; het Jeugdhuisbestuur stond zijn zaal af, het filmverhuurkantoor Animex te Haarlem zorgde voor een film die door de fa. Voor- walt te Overveen geprojecteerd zal worden. De N.Z.H.V.M. vervoert de mensen be langeloos; het Zieken vervoer „Margriet" zegde eveneens hulp toe. Ondanks al deze zéér gewaardeerde me dewerking is het comité er nog niet. Zonder geld kan het niets beginnen. Er moet im mers nog een verversing en i een snoepje worden aangeboden. Zij, die belangstelling voor dit werk heb ben, kunnen hun bijdrage zenden aan het secretariaat, Bloemendaalseweg 237A te Overveen of gireren op postrekening no. 210717 ten name van mejuffrouw J. J. Bruin, Oranje Nassaulaan 151 te Overveen. Een gift in de vorm van sigaren of een vleesbon wordt eveneens zeer op prijs ge steld. Zoals begrijpelijk wordt deze middag ge organiseerd voor hen, dié anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te komen. Op gave van deelnemers(sters) die 70 jaar en ouder zijn worden ingewacht aan het secre tariaat, Bloemendaalseweg 237A te Over veen, voor 15 December. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 31814 319/2 27314 274% 232 2321/a A. K. U 158 15714 135 Nederlandse Ford 288 Nederlandse Kabel 250 v. Berkel's Patent 120 Scheepvaart-Unie 163% 163 Holl.Amerika Lijn 163 14 Deli Maatschappij 141 141% H. V. A 15314 1521/2 A'dam Rubber 146'/2 146 Ned. Handel Mij 1551/a N.-I. Handelsbank 11314 Billiton Mij II 390 VIM houdt de gootsteen smetteloos schoon I VIM doet alles blinken en stralen van reinheid. VIM spaart de gebruiksvoorwerpenelk superfijn VIM-deeltje is omringd door een actief schuimlaagje. Daarom ver kiezen 3 van de 4 VIM. Doe dat ookl Vraag om de grote bus, die is 't voordeligst. O Het consumenten onderzoek, najaar 1947, van de Nederlandse Stichting voor Statistiek wijst uit, dat in 74 van de 100 gezinnen Vim wordt gebruikt. Er is alle reden aan te nemen, dat sindsdien het Vim-verbruik is gestegen. VIM schuimte KAN NIET KRASSEN VRAAG DE GELE BUS MET METALEN BODEM - ALLEEN DXT IS VIMI V 79—024 VOOR ONZE AFD. KAPOKMATRAS MET KUSSEN één-delig x»/» OO 80 x 190 cmWfJa KAPOKMATRAS WET KUSSEN drie delig mot prima streep-storea op <w> 90 x 190 cm80. Al onze matrassen zijn gevuld met prima onvermengde Java kapok. KAPOK-GARNITUUR 2 persoons mei twee ||Q OO kussens 120x190cm. H-Aer* KAPOK-GARNITUUR extra breed 130x 190 cm., 3-de)ige matras en 2 kussens -g 9 rS 50 prima damast PRACHT SORTERING LEDIKANTEN IJZEREN I. KDIK AST 90s 190 cm. v. prima .g laqué uitvoering 120 x 190 cm. (twee persoon»)OU. prima fijn net-matras 2 PERSOOJI8 IJZEREN 8I.AAFK AWER bestaande uit: ledikant voetbord, nachtkast, tafel en twee stoelen, prima spiraal en le klos laqué I 't Gezelligste is het daar, waar goede ver lichting is met Philips lampen, onovertroffen in kwaliteit. cf^cft/c.sf}ie^eÈji in mjjn Hand. ^IQisde jjcxcffhjstc'iamcr Vroog Uw hondaloor om onza inUrasjanta brochure „Hal goed verlicht# hui»" waarom 3 van de 4 huisvrouwen steeds VIM gebruiken.*} Mevrouw „de Vierde" weet nog niet

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3