smm% mm mm c De financiële tekorten Nederlandse arts verbetert de stereoscopische film HET De 9 Muze van de Haarlemse ziekenhuizen RICHE" Foto Art Zware straffen geëist in affaire van ontucht en beroving Indoor-wedstrijden in Amerika stellen hoge eisen aan athleten De kleine wereld „Een inzameling die aller steun verdient" VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 ftX'ARLEMS DAGBLAD' 3' Volkomen diepte-illusie door toepassing van een nieuw natuurkundig principe Buitenland toont grote belangstelling Na twintig jaar experimenteren is een Nederlandse arts er in geslaagd een op- necmcamera voor stereoscopische films te construeren, waarmee een volkomen na tuurlijk stereoscopisch beeld op de cellu- loid-strook wordt vastgelegd. Deze' metho de, het „veri-vision-systeem" is voor een klein internationaal gezelschap journalisten cn filmexperts voor het eerst gedemon strecrd. Waarschijnlijk zullen de eerste openbare voorstellingen binnen een half jaar in Nederlandse theaters worden ge geven. De uitvinding is gebaseerd op een tot dus ver onbekend natuurkundig principe, dat betrekking heeft op het stereoscopische zien. Zowel in Amerika als in Rusland worden reeds enige jaren voorstellingen met stereo-films gegeven. In Moskou is hiervoor een speciaal theater ingericht en in de Verenigde Staten worden zowel in de arausementsbioscopen, als voor instruc tiedoeleinden voor de vloot stereoscopische films gebruikt. De hierbij gevolgde methode heeft het bezwaar dat het beeld als het ware uit het doek schiet, waardoor de toeschou wer zich ieder ogenblik bedreigd voelt door een arm of een been, een vliegtuigvleugel of een of ander zwaar voorwerp, dat- in zijn visuele verbeelding in zijn richting komt. De Nederlandse uitvinding, die thans werd gedemonstreerd zowel in zwart-wit als in kleuren, houdt het beeld volkomen „binnen" het doel, terwijl de illusie van de derde dimensie, de diepte dus', volkomen natuurlijk is. Voor de toeschouwer schijnt het projectiedoek een groot venster, waar achter het gebeuren zich afspeelt. Deze uitvinding van dr. F. H. Reynders uit Schipluiden bij Delft trekt zowel in Ne derland als in het buitenland grote belang stelling. Deze arts was in 1920 belast met keuring van militaire vliegtuigbestuurders in Soesterberg. Hij vroeg zich af, waarom de ene piloot zonder moeite een goede lan ding kon maken en de ander niet en kwam tot de conclusie, dat het geheim hiervan schuilde in het stereoscopische gezichtsver mogen van de betrokken bestuurders. Op dit gebied verder zoekend kwam deze me dicus, die hiertoe uitvoerige natuurkundige studies maakte, tot de conclusie, dat de tot dusverre aangenomen stellingen op het ge bied van het maken van projecteerbare stereoscopische beelden ondeugdelijk wa ren. Op deze conclusie voortbouwende ex perimenteerde hij met foto- en filmca mera's. Tot dusverre werd aangenomen, dat men bij het opnemen van stereosco pische films de lenzen van de op- neemcamera's op dezelfde afstand als de ogen van een mens van elkander moest zetten om een beeld met onver- tekende projectiemogelijkheden te krijgen. Dr. Reynders ontdekte dat dit slechts voor één bepaalde afstand geldt. Op grond van deze theoretische vinding construeerde ingenieur. F. A. Weber een dubbele camera, waarvan de afstand tussen de objectieven in ver houding met.de afstand tot het te fil men object tijdens het draaien gewij zigd wordt. In de practijk bleek, dat deze methode, ongeacht de projectie methode en het filmen in zwart-wit of kleuren, een totaal onvertekend beeld geeft, waarbij de diepte-illusie steeds volkomen bewaard blijft en de beelden geen hinder voor de toeschou wers opleveren. Deze vinding werd tijdens de bezetting on opvallend in Nederland gepatenteerd en dadelijk na het sluiten van de wapenstil stand ook in andere landen geoctrooieerd. Geallieerde militaire autoriteiten toonden grote belangstelling voor deze vinding. In internationale filmkringen heeft de uit vinding eveneens groot opzien geblaard. Tot voor kort waren er nog moeilijkheden met de projectie. Het gaat niet aan om bioscoopexploitanten met 200.000 projectie apparaten in de ongeveer 100.000 bioscopen over de gehele wereld tot het aanschaffen van nieuwe projectoren te nopen. Men copieert daarom thans stereoscopische op namen van 16 mm op een normale film band en «kan deze zonder bezwaar via een klein voorzetapparaat met prisma's in ieder Jack Morris LEREN EN LAMSIIUID KLEDING voor DAMES, HEREN EN KINDEREN Speciale aanbieding Canadese rundleren wanten met kap, wol gevoerd6.25 Zware vetleren molorlaarzen 29.95 BARTELJOR1SSTRAAT 20 - TEL. 13439 HAARLEM Ageoda voor Haarlem VRIJDAG 10 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Begijnhofkapel: „Kerk en Vrede", adventsbijeenkomst, 8 uur. Palace: „De vrouw van mijnheer". 14 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtclub", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Kozakkenbloed". 2,30, 7.00 en 9.15 uur (Zondag 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). City: „It 's a wonderful life", alle leeft., 2.15, 4.30. 7.00 en 9,15 uur, Frans Hals: „De terugkeer van Monte Christo", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur'. Rembrandt: „Het lied van Berna- dette", alle leeft.. 2.30 en 7.30 uur ZATERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Mof", 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. normaal theater projecteren. Deze methode vergt van de toeschouwers, dat zij een spe ciale bril dragen, zoals die op het ogenblik bij de zeer populaire stereoscopische film voorstellingen in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Deze eenvoudige brillen van ongekleurd gepolariseerd materiaal zijn voor enkele centen te koop. Een tweede methode, om zonder bril te - projecteren, wordt op het ogenblik door „Veri-Vision" uitgewerkt. De Rus Iwanov heeft omstreeks 1940 het zogenaamde „Russische projectie scherm", gebaseerd op een Franse vinding, geconstrueerd. Hoewel dit sinds 1942 in het theater te Moskou wordt gebruikt, voldoet het niet geheel, omdat de toeschouwer het hoofd vrijwel volmaakt stil moet houden. „Veri-Vision" heeft in samenwerking met enige Nederlandse technici de redelijke verwachting, een scherm te kunnen con strueren, waarbij dit bezwaar enigszins is ondervangen. Het wachten is op een subsi die. De uitvinding heeft namelijk zoveel geld voor experimenten gevergd, dat men dit op zichzelf staande object, dat niet noodzakelijk is voor natuurgetrouwe „Veri- Vision"-projectie, afzonderlijk van de vin ding van dr. Reynders wil behandelen. Vrijgesproken, De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte", die er van beschuldigd werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door een Belgische krijgsraad vrijgesproken Volgens de motivering van de uitspraak heeft Ernest Claes tijdens de bêzetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij de bestudering der tegen Claes inge brachte beschuldigingen niets gebleken van kwade onzet. De krijgsraad betreurt evenwel, dat de feiten getuigen van „kleinzielige zelfingenomenheid, gebrek aap verantwoor delijkheidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man, naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeelte duizenden met verering op zagen". Prijzen. »De dertig-jarige schrijver Mau rice Drucon, die tijdens de oorlog omroeper bij de Franse sectie van de B.B.C. was, heeft de Goncourt-prijs voor litteratuur gewon nen met zijn boek „De grote gezinnen", het eerste deel van een trilogie, genaamd „Het einde van de mens". De prijs bestaat uit een som van 10.000 francs en dankt zijn waarde hoofdzakelijk aan de publiciteit, die de winnaar ten deel valt. Een andere belangrijke prijs, de Renau- dot-prijs, werd door de journalist Pierre Fisson gewonnen voor zijn eerste novelle, genaamd „Reis naar de horizon". Lou Bandy zong f 12.000 voor het kanker fonds bijeen. Lou Bandy heeft aan burge meester d' Ailly van Amsterdam een bedrag van f 12.560,27 afgedragen ten bate van het kankerfonds. Dit bedrag is het resultaat van twee jubileumsvoorstellingen in Amsterdam en Rotterdam, waarvan Bandy de opbrengst voor dit liefdadig doel heeft afgestaan. De wereldvermaarde plantentuin te Buitenzorg, waar botanici uit de gehele wereld hun kennis komen verrijkenis thans vrijwel geheel in zijn oude luister hersteld. Foto: een tuinman bezig met het onderhoud van de enorme Mexicaanse cactea. Verhoging der verpleeggelden door de Prijsbeheersing toegestaan De ziekenhuizen in Haarlem stonden in het jaar 1946 voor zeer grote tekorten De resultaten waren: St.Elisabeths Gasthuis: uitgaven 872.770, inkomsten 484.957, exploitatie-tekort 387.813. Mariaslichting: uitgaven 611.386, in komsten 318.801. tekort 292.585. St. Joannes de Deo: uitgaven 265.325, inkomsten 223.928, tekort 42.027. Diaconessenhuis: uitgaven 602.078, in komsten f 449.811, tekort 152.267. Het tekort van het St. Elisabeths Gast huis wordt, zoals bekend is, door de ge meente Haarlem gedekt. Indertijd heeft het bestuur van het Dia conessenhuis aan de gemeente om finan ciële steun gevraagd. Deze 'zaak is nog niet in de gemeenteraad aan de orde geweest. De wethouder van financiën, mr. S. C. van der Wali, deelde ons mede dat het college van B. en W. ge tracht heeft-langs andere wegen te berei ken dat de financiën der ziekenhuizen op een gezonder basis komen. Het is zo zei hij een. feit, dat de verpleegprijzen geen gelijke tred gehouden hebben met de stij ging van de kostende prijs van de verple ging. Dit is der grondoorzaak van de tekor ten. Bovendien is het een ongezonde toe stand dat de Ziekenfondsen, die verplicht zijn voor patiënten die in een ziekenhuis worden opgenomen, de eerste zes weken de kosten te betalen, slechts een deel van de werkelijke kosten vergoeden. Als de gemeente onder die omstandig heden financiële hulp zou verlenen aan de ziekenhuizen, zou het in feite zo worden, dat de gemeente de ziekenfondsen gaat subsidiëren. Vandaar dat getracht is van de Prijsbeheersing toestemming te vragen om de tarieven voor de verpleging te verhogen. Dit is niet alleen in 1947, maar ook in 1948 gelukt. BIJBELDAG IN DE BROEDERKERK Twee samenkomsten worden Maandagmid dag en -avond in de Broederkerk aan de Parklaan gehouden. Daar zullen zes predi kanten van verschillende kerken spreken over het gebruik van de Bijbel, in het leven der gemeente en van het gezin, in zieken huizen en gevangenissen en hel leven van de individu. De Bijbeldag is uitgeschreven door de Bijbelbond, met medewerking van de Zak- bijbelbond. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 December 1948 GEHUWD: 9 Dec., J. Droog en M. de Nijs. BEVALLEN van'een zoon: 8 Dec., M. C. Fortgensvan Beelen: P. C. M. KocxGude; C. M. van der HorstKlooster; H. M. Schou tenNijman; 9 Dec., H. C. M. KalLips; C. E. RoestStellbrink; A. EversenKnibbe. BEVALLEN- van een dochter: 8 Dec., L. de GraafBuss: P. den HertogKloos; E. M BinkhorstErdtsieck; 9 Dec., M. van den BoogaardOversteegen; C. E. van der Hoorn van der Wensch. OVERLEDEN: 7 Dec.. J. Klerkvan Dijk, 75 j., Zocherstraat; J. Pel, 66 j„ Antoniestraat; D. de Jong, 26 j., Gasthuisvest; 8 Dec., C. Waasdorp, 62 j.. T. v. Berkhoutstraat: C. M E. de ZwartBischops, 50 j„ Lombokstraat: N. J. Blom, 54 j.. Rijksstraatweg: J. W. van den Elshout. 66 j„ M. v. Heemskerkstraat; I. Thuis, 27 m., Schoterweg. Het gevolg van een en ander is, dat de financiële uitkomsten der ziekenhuizen in 1947 al wat gunstiger zijn géworden; voor 1948 wordt zelfs een belangrijke .verbete ring verwacht. De verpleegprijzen moeten zo besloot de wethouder zo zijn, dat een goed ge ëxploiteerd ziekenhuis daarmee zijn uit gaven in het algemeen kan dekken. De verpleegprijzen voor de Ziekenfonds patiënten waren: 1945 3,75 3,75 2.75 3,75 1948 6,50 4,75 4.00 6,50 St. Elisabeths Gasthuis Mariastichting St. Joannes de Deo Diaconessenhuis Deze tarieven zijn exclusief medische- specialistische hulp. De Christelijke vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekten had over 1946 een exploitatietekort van 236.482 (uitgaven 616.534, inkomsten 380.052). Daarbij moet evenwel in aan merking genomen worden dat „Meer en Bos", dat door de Duitse maatregelen in de oorlog gesloten is geweest, pas in de loop van 1945 weer op bescheiden schaal heropend kon worden, zodat 1946 nog geen normaal exploitatiejaar is geweest. Er zijn in de loop der jaren ook verhogingen van de verpleegprijzen toegestaan, maar toch geeft ook 1947 nog een belangrijk exploi tatietekort aan. Wilt U een gelukkig Kerstfeest smaken, Moet U een foto bij „Riche" laten maken. n Grote Houtstraat 1 - Telefoon 13472 (Adv.) Voor de Haarlemse rechtbank is gister middag één der onverkwikkelijkste zaken van de laatste tijd behandeld, die overigens een zeker belang ontleende aan het feit dat zij als waarschuwings-signaal kan dienen voor degenen die het bij het zoeken naar hun vermaak niet al te nauw nemen èn voor degenen die bij het leveren daarvan al evenmin veel rekening houden met de normen van het fatsoen. Het kwam op de zitting die door de president, mr. J. H. H. Hulsmann, met volmaakte tact geleid werd tot een opsomming van laag-bij-de-grondse misdrijven als gelegenheid geven tot on tucht gekoppeld aan systematische bero ving, waarvoor zoals de Officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei, de goede stad Haarlem zich wel een beetje mocht schamen. Bokswedstrijden stonden niet op een hoog peil Op «en hoog peil stond Donderdagavond het boksen in het Gemeentelijk Concertge bouw niet, mogelijk door het ontbreken van enkele prominente figuren, die tijdens hun reis naar Dublin gewond zijn geraakt. Enige ionge boksers kregen gelegenheid wat rou tine op te doen en bij dezen behoorde de zestien jarige Haarlemmer J. C« Antonisse, die met een even oude Amsterdammer in het vlieggewicht in de ring kwam. Hun optreden begon om elf uur, hetgeen wel wat laat te noemen is. Zij besloten het programma. Door nun jeugd waren zij bijzonder snel en zij brachten wat leven in de brouwerij. De Haar lemmer toonde aanleg te hebben maar er moet afgewacht worden, of hij wat bereiken zal. De uitslag was onbeslist. Henk Antonisse kwam in het lichtgewicht uit tegen de Amsterdammer Keiler. In het begin behaalde hij meer punten door enkele goede aanvallen, maar in de tweede en derde ronde nam hij vaak een te afwachtende hou ding aan en bokste te kalm. Daarvan maakte Keiler gebruik en haalde de achterstand in. De uitslag werd onbeslist. De dercfe Haarlemse deelnemer, J. Brou wer, beschikte over meer routine dan Coen- raad uit Rotterdam. In het begin ging de strijd geli.ik op. maar daarna gaf Brouwer enkele felle stoten, waardoor zijn tegenstan der het niet meer kon volhouden en de scheidsrechter verklaarde de Haarlemmer tot overwinnaar. Een aardige partij boksten Angel (Amster dam) tegen Voornwinde (Rotterdam), waarbij eerstgenoemde een betere stijl ontwikkelde. De jury verklaarde, dat de partij onbeslist was, In het zwaargewicht tussen de kamoioen De Wolf en G. de Vries werd aanvankelijk goed gebokst. De mededeling na de eerste ronde, dat er een extra-prijs beschikbaar was gesteld, inspireerde de boksers, om feller aan te vallen. Daardoor werd de strijd minder interessant. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: J, C, Antonisse (Haarlem) tegen Bieshaar (Amsterdam) onbeslist. Wcltergewicht: Slaap (Amsterdam w. o. p. van Politiek 'Den- Haag)Brouwer (Haar lem) won door interventie van de scheids- rccter in de tweede ronde van Coenraad (Rotterdam); Angel (Amsterdam) tegen Voorenwinde (Rotterdam) onbeslist; Van der Meer (Rotterdam) w. o. p. van Van de Buske (Amsterdam). Vedergewicht: Gerards (Rotterdam) won door disqualificati^ van Verboom (A'dam). Vrygewicht: Sardet (Amsterdam) w. o. p. van K. Döhr (Haarlem). Lichtgewicht: Van Dijk (Rotterdam) w. o. p. Van Oosten (Amsterdam); H. Antonisse (Haarlem) tegen Keiler (Amsterdam) on beslist. Halfzwaargcwicht: Kramer (Amsterdam) tegen Van Inge (Amsterdam) onbeslist: Kanon (Amsterdam) w. o. p. van P. de Vries (Amsterdam). Zwaargewicht: G. de Vries (Amsterdam) w. o. p. van De Wolf (Rotterdam). Handbal programma Het programma voor Zondag luidt als volgt: Hoofdklasse dames: ConcordiaPSV, 14 u„ Noorder Sportpark; Vlugh. en KrachtUDI; DESZeeburg; HygiëaTurnhout. District West A. Eerste klas, heren: Con cordiaAchilles, 15.15 uur, Noorder Sport park; Sport VereentAalsmeer; Attila AHC; ZeeburgAmersfoort. Tweede klas, dames: OSSGila; Rapiditas —Concordia 2, 11 uur, Noorder Sportpark; HAV—HOC; TonegidoRood Zwart. Afd. Noordholland: Eerste klas, dames: BatoBeverwijk. 10 uur, Schalkwijkerweg; HOC 2IJmond, 10 45 uur. Schalkwijkerweg Tweede klas. dames: AnimoBGV 2; Gita 3Rood Zwart 2, 11 uur, Schalkwijkerweg. Tweede klas, heren: BatoBGV 2. 14 uur. Schalkwijkerweg; Rapiditas 2HOC 2 9 uur, Schalkwijkerweg. District Tweede klas, heren: Rapiditas Alsmeer 2, 14 uur, Schalkwijkerweg; Animo Catchers. Roeien Jaarvergadering „He^Spaame" In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" heeft de voorzitter, de heer B. E. van Zanten het overleden ere-lid de heer B W. de Kanter herdacht. In een vlot tempo werden de punten van de agenda afgehan deld. Uitgebracht werden verslagen en de rekening en verantwoording van de vereni ging, van de Stichting pensioenfonds voor het personeel, van de Stichting Spaarne- bouwfonds en van het maandblad „De Loods". Het bestuur werd als volgt samen gesteld: B. E. van Zanten, voorzitter: W. P. van den Berg, secretaris; J. H. Lotgering, penningmeester; mevrouw G. H. Peereboom Chambers, commissaresse; mevrouw H. Visser—Wildschut, commissaresse; mejuf frouw M. J. de Vries, commissaresse; M, J. van Buren, commissaris; Mr. P. C. Fuhri Snethlage, commissaris; J. Stapensea, com missaris. De vergadering benoemde tot lid van ver dienste de heer A. M. Brandenburg. Weinig interesse voor Fanny Blankers-Koen (Van correspondent te New York) Van alle grote plannen, die Amerikaanse organisatoren hadden, om een keurkorps van Europese athleten naar de Verenigde Staten te krijgen, dreigt niet veel terecht te komen. Op het ogenblik wordt namelijk in hoge mate betwijfeld of het deelnemen van een vrouwelijke athlete voldende publiek zal trekken om de kosten van overtocht cn ver blijf goed te maken. Het syndicaat, dat o m. tracht Fanny Blan- kersKoen naar Amerika te krijgen voor athletiekwedstrijck*n op overdekte banen, heeft tot nog toe^lechts de steun van de Amateur Athletic Union, Fred Schmertz (Millrose Athletic Association) en de Phila delphia Enquirer (organisator van de Phila delphia Enquirer mijl-wedstrijd). Men vreest, dat indien er niet spoedig meer financiële steun komt, de. reis van mevrouw Blankers Koen niet door zal gaan. De ervaring is hier. dat slechts de mijl op de 1500 meter door het publiek als grote nummers worden beschouwd. Dit verklaart ook waarom men regelmatig zoveel Scan- dinaviërs in Amerika aantreft. Overigens zijn de indoor-wedstrijden allesbehalve een pretje en zelfs menige Scandinaviër heeft hier weinig succes behaald. De Amerikanen, die dit werk gewend zijn en meer gelegen heid hebben om te trainen, hebben veel min der last van de houten baan en vooral van de geweldige hoeveelheden sigarettenrook, die altijd in de arena's hangt. Dit laatste spreekt natuurlijk veel meer op een midden- afstands-nummer dan op korte nummers zo als 80 meter hardlopen of 80 meter horden loop. Ferris, de seccetaris-penningmeester van de A.A.U., die plannen had om in deze win ter Art. Wint (Jamaica), Emil Zatopek (Tsjechoslowakije), Gaston Reiff (België) en Henri Erikkson (Zweden) te laten over komen. heeft al zijn plannen moeten prijs geven. Waarschijnlijk zullen wij alleen twee mindere goden hier krijgen: Erich Ahlden en Ingbor Bergtsson Twee jaar geleden boekte Lennart Strand hier ook groot succes, maar hij is thans door ziekte verhinderd te komen. Eén van de hoofdpersonen de 32-jarige A. H. S. was ten laste gelegd dat zij man nen met wie zij ontuchtige handelingen had gepleegd, beroofde van het geld dat zij bij zich hadden. Zo zou zij een 65-^arige los-arbeider ruim 350 lichter gemaakt hebben. Het wonderlijkste was dat deze man een bezoek aan zijn geliefde al eens op 700 was komen te staan, maar dat zulks hem niet belet had haar weer op te zoeken. Een groenteboer die haar naar het huis van de familie R. dat voor deze zaken beschikbaar was gesteld, had vergezeld, miste 's morgens 180. S. hield echter vol dat hij deze aan haar had geschonken. Dit werd door de groenteboer bestreden. Naar S. verklaarde had zij al dit geld gedeeld met de familie R. „Nest van ontucht". De officier zei in zijn requisitoir dat hij slechts deze feiten t'en laste had gelegd, omdat zulke misdrijven door de weinige medewerking van de benadeelden, die lie ver zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan de zaak geven, moeilijk te achterhalen zijn. Hij complimenteerde de recherche met de uitroeiing van dit „nest van ontucht" en eiste 21/2 jaar met aftrek. Verdachtes raadsman, mr. A. W. Helle- ma Jr. wees op de oorzaak van haar uit het lood slaan, dat gelegen zou zijn in haar gestrande huwelijk met een dronkelap. Hij bepleitte clementie daar verdachte uit een goed gezin komt, dat bereid is haar weer op te nemen. De 43-jarige Th. R,F. was heling en bevordering van ontucht ten laste gelegd. Zij gaf toe, dat zij veronderstelde dat er aan het geld dat S. haar ter hand gesteld had en dat afkomstig was van de groente boer, wel een luchtje z^at. Tevens verklaar de zij een slaapkamer voor S. beschikbaar gesteld te hebben, maar voegde daar ter verontschuldiging aan toe dat toen haai man meer verdienen ging, hij S. prompt hét huis ontzegd had. Twee jaar geëist. Tegen haar eiste de officier 2 jaar ge vangenisstraf, hoewel hij in aanmerking wilde nemen, dat haar man wel „hoofd van het bedrijf" zou zijn geweest. De raadsman mr. S. C. van der Wall was van mening dat de groenteboer inderdaad het geld aan S. geschonken zou hebben en dat er van heling dus geen sprake kon zijn. Wai betreft de kamer-verhuur moest naar zijn mening de man de verantwoording dragen. Hij vroeg vrijspraak en voor het geval de rechtbank toch tot een veroordeling zou willen komen, de uiterste clementie. Haar echtgenoot, J. J. R., die bij de of ficier in een bijster slechte reuk bleek te staan had zich voor dezelfde feiten te ver antwoorden. Hij gaf toe dat hij borrels had geschonken aan de cliënten van S. en een slaapkamer had verhuurd. Tevens had hij het van de 65-jarige arbeider afhandig ge maakte geld in ontvangst genomen. Als excuus gaf hij zijn armoede op. Tevens wenste hij van de kamerverhuur zijn vrouw volstrekt niet vrij te pleiten en hoe wel de president er op wees dat alles wat van zijn schuld af ging op de schouders van zijn vrouw terecht zou komen, stond hij er toch op dat deze over de kwestie als getuige gehoord zou worden. Deze, die in middels een soort zenuw-toeval had gehad, weigerde echter een verklaring af te leggen. Gebruikelijke practijken. De officier van justitie vestigde er nog eens de aandacht op dat de rechtbank ook wel zou weten dat dit niet maar enkele gevallen, maar zeer gebruikelijke practij ken zijn. Hij bracht in herinnering dat verdachte al eens iemand die hij niet mocht, met behulp van een valse aanklacht en een poging tot het laten afleggen van meineed in de gevangenis had geprobeerd te krijgen en eiste 3 jaar met aftj-ek tegen deze „profiteur van ontucht". De raadsman, mr. P. J. Prinsen Geerligs, zei dat deze eis hem verbijsterde. Hij deelde voorts mee dat de poging van de officier om alle schuld op de schouders van R. te stapelen eq bovendien nog oude koeien die met deze zaak niets van doen hadden, uit de sloot te halen, hem weinig bekoorde. Nuchter bezien bevatte deze zaak volgens hem veel minder dan men zou denken. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden te Ovcrveen Bloemendaalse weg) en te Zand- vonrt 1 Haltestraat) op Zaterdag 11 December: letter K. Soldaten Er zullen nog wel mensen zijn die er plezier in hebben soldaat te spelen en die met een dikke keel van ontroering onder schetterende muziek op parade gaan maar het is toch een raar vak. Het is een ambacht dat niet de vreugde van het werk kent; een arbeid zonder vruchten. Als sol daat kan men na een drukke werkdag niet terugzien op het product van zijn inspan ning en zeggen: Zie, daar hebt ge nu wat ik vandaag gemaakt heb. Men kan ten hoogste tevreden zijn over het feit dat er alweer een dag is omgegaan zonder dat er soldaten nodig waren. De voldoening van het soldaten ambacht is te weten dat men gelukkig weer een dag langer nutteloos is geweest. Want als er werk aan de winkel is in het soldatenvak, dan heeft men ge rammel in de glazen. Dan wordt er ge werkt met dood en vernietiging, dan zijn de producten van dat ambacht vliegende bommen en ellende en leed voor mil- lioenen. Neen. laat ze maar een beetje paraderen en muziek maken. Laat ze maar met losse flodders en lege kardoezen naar de ster ren mikken. Maar laat ze niet aan het werk hoeven. Want dan kunnen wij onze Bles wel naar de vilder brengen, zoals de boeren dat zeggen. Maar er zijn soldaten en soldaten. Er zijn soldaten die ge nooit op parades ziet en die ge niet op de daverende tonen van een mars voorbij zult zien huppelen op een hoog paard. Deze soldaten hebben wat anders te doen zij rukken op, dag in dag uit tegen een vijand die loert in don kere krotten en muffe stegen, een vijand die nooit te verslaan zal zijn en altijd weer terugkomt achter hun rug. Maar die sol daten trekken er iedere morgen weer op uit met een glimlach van verwachting en een zekerheid op kleine succesjes. Zij zijn de guerilla's met de rode petten op, die t.èvreden zijn met hun noodrantsoen en geduldig op patrouille gaan achter hun eeuwige vijand aan. Hun eeuwige vijand is de menselijke ellende met zijn generaal Armoede, hun wapens zijn de vriendelijke, zachtmoedige mensenliefde en de offerzin. Dat is een ontmoedigend gevecht, lezer. Daar zoudt ge uw geduld duizendmaal per dag bij verliezen en dat zou u soms kwaad maken als honderdduizend man tegelijk. Ge loopt daar met uw rode pet en uw lege portemonnaie, ge züt een heilsoldaat zonder voldoende kogels en -met een zwak geweer. En uw vijand is er een met dui zend armen cn duizend koppen, die ge dui zend maal denkt te verslaan en die duizend maal weer grijnzend terugkomt. Ge maakt voor honderd bleke, bittere kinderen een vrolijk Kerstfeest met een kop warme soep en een paar lekkernijen en ge weet dat er vijfhonderd andere een Kerstmis zullen hebben zonder een enkel sterreflonkertje. Ge sjouwt langs de straten met een arm vol offerbusjes, die moeten hier en daar in. cafés gezet worden met een kleurige kaart er bij: Een klein offertje voor het Kerst feest der armen, alstublieft. En ge weet dat er in het beste geval één druppeltje kan worden geschept uit die zee van kom mer, met hetgeen welwillende mensen in dat offerbusje doen. Ge doet uw best om het ding er zo aar dig en fleurig mogelijk te doen uitzien: Dit jaar is het een klompje, rood geverfd, met een klein gleufje aan de bovenkant. Het moet een plezier zijn om daar een bescheiden getinkel van geld in te laten vallen. En te weten dat dat getinkel zal weerklinken in een benauwd en arm hart, straks, aan een lichtende Kerstboom. Soldaten met rode klompjes in hun ar men en grote verwachtingen in hun hart over de sluier van naastenliefde, die het naderende Kerstfeest zal doen dalen over de mensen. Zij denken ieder jaar dat het nu eens een verrassend goed cn vriende lijk jaar zal zijn en dat de mensen juist ditmaal eens met hartelijke gulheid zullen meedoen. Het is plezierig voor een soldaat die op patrouille trekt, te weten dat hij bondge noten heeft. Wij zouden eigenlijk nu eens moeten maken dat hij er spijt van krijgt zijn klompjes niet een paar maten groter te hebben genomen. Misschien komt hij dan volgend jaar met maat acht-en-veertig of daaromtrent. Want hij is een soldaat die partij weet te trekken van het terrein. Maar kom, laat hem doen. Hij kan in klompen toch nooit zoveel mee naar huis sjouwen dat hij geen emplooi meer heeft. En als het goed was zouden wij toch eigenlijk moeten zien dat het daar op uitdraait. Dan zouden er misschien ook geen an dere soldaten meer nodig zijn. L. Haarlems wethouder van Sociale Zaken, Mr. S. C. van der Wall, over de Stille Armen De inzameling voor een Kerstgave aan de Stille Armen heeft zo zei mr. S. C. van der Wall. de wethouder voor Sociale Zaken in Haarlem mijn volle sympathie. Zij verdient trouwens aller steun, want daardoor wordt in een behoefte voorzien. Een behoefte die misschien nog groter is dan velen kunnen vermoeden. De armen zorg en de sociale voorzieningen zijn wel geperfectjonneerd, maar toch altijd blijft er een groep mensen over die daarbuiten vallen, hoewel zij toch niet geheel op eigen benen kunnen staan. Dit geldt ook voor de Stille Armen. Toen ik zo vervolgde de wethoüder verleden 'jaar voorzitter was van de com missie voor de aanvragen voor uitkeringen ingevolge de Noodwet-Drees, ben ik in aanraking gekomen met de droeve levens omstandigheden van zeer vele ouden van dagen. Er waren mensen onder die onge twijfeld reeds lang recht hadden op steun, maar die daarom nooit gevraagd hebben, omdat zij er de voorkeur aan gaven in stilte hun leed te dragen. Gelukkig hebben die oudjes nu een ouderdomsrente. Maar die is toch niet in alle gevallen voldoende te noemen. De ouderdom bracht voor velen, die hun huiswerk niet meer zelf kunnen doen, extra uitgaven. Voor die Stille Armen zal een Kerstgave dan ook zeer welkom zijn. Zeer veel mensen hebben indertijd ge dacht een onbezorgde oude dag te zullen instellingen van armenzorg de eis gesteld werd, eerst de huisjes te verkopen en dit geld te gebruiken voor levensonderhoud. Pas als het was verbruikt werd overgegaan tot het geven van steun. Die harde weg is thans verlaten. Men heeft nu de gewoonte zulke mensen te verplichten een hypotheek op hun „bezit" te nemen Dit wordt even wel alleen gedaan om, als de oudjes over leden zijn, een eventueel verhaal van steun op nabestaanden mogelijk te maken. Ook dat is in de praktijk nog geen sympathieke weg, maar de gemeenten zijn eenmaal ge bonden aan de rijksvoorschriften in deze. Er is evenwel een nieuwe Armenwet in de maak die ongetwijfeld ook de quacstie van verhaal op een betere basis zal regelen. Dit zal ongetwijfeld door velen toegejuicht worden, want nu zitten er onaangename kanten aan, zelfs voor een gemeente als Haarlem, die tracht het verhaal steeds zo soepel mogelijk toe te passen. Ook degenen die indertijd een lijfrente gekocht hebben ondervinden nu op hun oude dag de teleurstelling dat het geld min der waard geworden is, In het algemeen zijn de pensioenen wel verhoogd, maar de lijfrenten niet. Ook kleine middenstanders zijn buiten hun schuld onder de groep Stille Armen gekomen. Ik denk bijvoorbeeld aan het ge zin van iemand die een eigen zaak heeft. De man is in een sanatorium opgenomen, waardoor de vrouw nu gedwongen is de hebben doordat zij in de goede jaren wat 1 zaak voort te zetten. Geld voor hulp is er huisjes gekocht hebben of hun geld belegd niet. zodat zelfs een kind van tien jaar nu hebben m „stukkies Vooral huisjes golden in de winkel moet helpen. Natuurlijk zit als een goed bezit. Maar nu blijkt dat de inkomsten daaruit niet opwegen tegen de sterk-gestegen kosten van levensonder houd. Daardoor zitten zulke mensen nu voor grote moeilijkheden om zich heen. Wel is al nV^de'oorlog 7e Wij vroegen hoe Sociale Zaken nu doet 1 sterfte sterk teruggelopen (in Haarlem is met steunaanvragen van zulke bezitters 1 zij voor tbc thans zelfs lager dan vóór de van vaste goederen. De wethouder ant- oorlog), maar het aantal ziektegevallen is woordde- dat vroeger door gemeentelijke 1 zeer groot. zo n gezin nu voor zeer zware lasten en toch is er voor Sociale Zaken geen motief om bij te springen. Dit is één geval, maar er zijn er meer. De tuberculose grijpt nog steeds

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5