Voorstel tot samenvoeging der gemeentelijke lichtbedrijven Ex-commandant van kamp Westerbork heeft zich te verantwoorden Zandvoorts nieuwe Noord Boulevard zal ruim vier ton kosten Kort en Bondig VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Ir. C. A. Doets als president directeur voorgesteld In het verleden is meer dan eens in de Haarlemse raad de vraag ter sprake geko men of het gewenst was de Haarlemse electriijiteits- en gasbedrijven onder één hoofdige leiding te stellen. Nog in 1946 brachten B. en W. naar aanleiding van een verzoek van de heer Joh. van Boekhoven prae-advies uit over deze kwestie; zij kwa men daarin tot de conclusie dat het niet wenselijk was tot een eenhoofdige leiding voor beide bedrijven te besluiten. Na het overlijden van de directeur van het gasbedrijf dr. A. I. den Hollander heeft het college zich opnieuw afgevraagd of er reden zou zijn voor beide bedrijven een éénhoofdige leiding in te voeren. Directeuren niet voor één directie De directeur van het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf en de waarnemend direc teur van het Gemeentelijk Gasbedrijf voel den hier evenwel niets voor. Ziy verklaar den dat beide bedrijven tot op zekere hoog te in zichzelf afgeronde eenheden zijn en dat de combinatie van deze twee onder één directie in wezen niet meer is dan een op telsom van twee heterogene eenheden met geen andere samenhang dan de directie en een aantal toevallig gelijke werkzaam heden. Wel voor samenvoeging der bedrijven Beide directeuren spraken zich daaren tegen zonder reserve uit voor de opheffing van het Gemeentelijk Gasbedrijf en van het Gemeentelijk Eleetriciteitsbedrijf en voor de oprichting van een Gemeentelijk Energiebedrijf. Eén bedrijf dus, met een productiepro gramma van gas en electriciteit met de bij producten cokes, teer, ammoniak enzo voorts, met het vooropgezette doel deze producten uit één gezichtshoek te produ ceren, namelijk uit die der energievoorzie ning. Door deze vorm worden verschillende bezwaren, bestaande bij twee bedrijven, ook zelfs bij een éénhoofdige leiding, on dervangen. Voordelen Beide directeuren zien in de vorming van één energiebedrijf verscheidene voordelen, zowel naar binnen als naar buiten. Men zal het bedrijf hechter en sterker kunnen opbouwen, zwakke onderdelen kun nen bij combinatie tot een sterker, econo mischer geheel worden. Dit zal onder meer tot uiting komen in het gezamenlijk bestu- deren van vraagstukken op technisch- chemisch en warmte-technisch gebied, dus op een terrein, waar beide bedrijven tot nu toe tot op zekere hoogte als concurrenten optraden. Ontwerp-bureaux, tekenkamers, labora toria, werkplaatsen en dergelijke kunnen zoveel mogelijk worden gecombineerd Men zal zijn practische en wetenschappelijke ervaringen zonder concurrentievrees kun nen uitwisselen. De voorlichting omtrent het gebruik van electriciteit en gas voor warmte-doeleinden kan op bredere basis worden geschoeid. Ook de tarieven zullen in hun onderlinge sa menhang bestudeerd kunnen worden. Naar buiten zal het energiebedrijf ster ker staan in zijn strijd tegen aanvallen van andere bedrijven. Ook ten aanzien van de productie wordt van het energiebedrijf voordeel verwacht. Zowel de productie van gas als electriciteit zijn warmte-technische processen. Het ren dement van beide wordt bepaald door de hoeveelheid verloren warmte. Slechts wan neer beide processen van één gezichtshoek uit worden bekeken, zal het mogelijk zijn de verliezen tot een minimum te beperken door het over en weer gebruiken van afval warmte, stoom en water. Grote besparingen Tot welke besparingen zulke combinaties kunnen leiden, blijkt bijvoorbeeld uit de aanschaffing van een stoomomvormer- installatie. Hiertoe is besloten, omdat door die aanschaffing ongeveer 2500 ton kolen en zestigduizend gulden per jaar worden be spaard. Voorts moet grote waarde worden toege kend aan het feit. dat de verschillende functionarissen inzicht krijgen in eikaars wetenschap, methoden, bedrijf en appara tuur. De kas, de correspondentie, de con trole en administratie van rekeningen, de Openbaar onderwijs te Haarlem Op de voordracht ter benoeming van een hoofd van Ulo C aan de Parklaan heb ben B. en W. geplaatst: J. M. Thierry te Haarlem, H. Dijkstra te Borger en J. J. Krips te Naaldwijk. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school „Buitenrust": H. Wepster te Emmeloord, D. G. Keizer te Haren en A. F. Hager te Noordbroek. Deze sollicitanten komen ook voor op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan de dr. Huetschool, met dien verstande dat dan de heer Keizer op de eerste plaats staat. Voorts stellen B. en W. voor de dames M A. J. Hendrichs te Haarlem en A. Otto te Amsterdam te benoemen tot tijdelijke leraressen in het Nederlands aan het Lo- rentz-lyceum. Ter vervulling van de vacature in het College van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium, die op 1 Januari ontstaan zal door het periodiek aftreden van dr. J. W. Kamerling, bieden B. en W de raad een aanbeveling aan, waarop de naam van de aftredende curator en als tweede die van de Haarlemse arts W. H. Bierman ge plaatst is. Gemeenterekening van Bloemendaal over het jaar 1947 B. en W. van Bloemendaal' hebben aan de gemeenteraad ter voorlopige vaststel ling aangeboden de gemeenterekening over 1947, De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van 297.608 en de kapitaal- dienst met een nadelig saldo van 164.607. Er kunnen nog bedragen binnenkomen, waardoor de rekening in werkelijkheid een nadelig saldo van 240.512 zou hebben opgeleverd. Van dit bedrag wordt zeer waarschijnlijk 40 pet. van het Rijk ont vangen in de vorm van een bijdrage uit de tweede afdeling van het Gemeente fonds. De primitieve begroting sloot met een tekort van 1 637.000. JUBILEUM W. VAN WICHEN De heer W. van Wichen vierde heden zijn zilveren jubileum als courantbczorgcr bij Haarlems Dagblad. Des morgens werd hij op het hoofdkantoor door de directie ontvangen en gelukgewenst. Hem is een geschenk'onder enveloppe aangeboden. boekhouding zullen gecombineerd kunnen worden. Dit alles doet het college het raadzaam achten tot vorming van één energiebedrijf over te gaan. Een president-directeur en twee directeuren B. en W zijn van mening dat de directie zal dienen te bestaan uit een president directeur en twee directeuren. De eerste zal belast zijn met het alge meen beleid, met zaken van administratieve aard en met die betreffende de verbruiks- ontwikkeling. Eén directeur zal'zich bezig houden met de aangelegenheden van warmte en warmte-technische aard op het gebied der gas- en electriciteitsproductie en de andere directeur met de electro-technische aange legenheden van de gas- en electriciteits productie, alsmede met alle aangelegenhe den van de gas- en electriciteitsdistributie. B. en W. geven de raad in overweging tot president-directeur ir. C. A. Doets, thans directeur van het Gemeentelijk Eleetrici teitsbedrijf, en tot directeuren de heer J. H. Steinkamp, waarnemend-directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, en ir. J. H. Kouwenhoven. adjunct-directeur bij het Gemeentelijk Eleetriciteitsbedrijf, te be noemen. Toneel „De Jantjes" Een kleine dertig jaar geleden, om precies te zijn in 1920, schreef Herman Bouber een nieuw toneelstuk, dat hij met de hem aan geboren bescheidenheid een serie eenvou dige schetsen uit het volksleven noemde. Louis Davids maakte er de coupletten en diens vrouw Margie Morris de muziek voor een stuk of wat liedjes bij. Het geheel werd „De Jantjes" gedoopt en oogstte glorieuze successen, dat er zo goed als geen volwassen mens in ons land rondloopt, die deze titel nooit eerder heeft gehoord. Doch veel ge ringer is evenwel het aantal dergenen, die dit kleurige spel in de oorspronkelijke vorm aanschouwden. Daarom vooral ook was het zo'n aardige gedachte van het bestuur der toneelver eniging „Postaal Genoegen", om deze oude favoriet weer eens van a tot z op te rakelen en 't stuk aan de tegenwoordige generaties voor te stellen. Er heerste gisteravond in de schouwburg al dadelijk, toen het doek nog neerhing, een roezemoezige stemming van prettige verwachting, die nog verhoogd werd toen uit de goed gevulde orkestbak de poDulaire klanken opstegen van de oden aan de hoofdstad en zijn slanke Wester toren. „De Jantjes" is een stuk voor en over echte Amsterdammers met hun eigenaar dige ontvankelijkheid voor een soort brave rende humor, die uit dezelfde bron vloeit als hun parate sentimentaliteit. Uiteraard kan men deze typische volkstrek slechts bij benadering imiteren. De vertoning onder de overigens buiten gewoon levendige regie van de heer Hein Kraneveld verloor menigmaal dat was ook te verwachten haar vat op de harten van het publiek, waardoor vermoedelijk weinig toeschouwers hun ogen branderig van opwellende emotie voelden worden. Maar dank zij een gulhartige Blonde Greet, een heerlijke Na Druppel, een tem peramentvolle Dolle Dries en een kostelijk onverschillige Ome Gerrit, die de belang stelling steeds weer kwamen opfrissen, was net enthousiasme er niet veel minder om. En het zegt toch wel wat, dat geen der meer dan twirftig rollen bepaald zwak bezet bleek om dan maar te zwijgen van de leutige figuratie, al liet de zang van Blauwe Toon wel iets te wensen. Het is jammer, dat men het nodig heeft geoordeeld om microfoons op het toneel te hangen ter versterking van het geluid. Voskuilen toverde vijf change menten voor elkaar op de manier die we van hem gewend zijn, doch niet genoeg kunnen prijzen en Dick Zonneveld voerde de muzikanten aan. DAVID KONING. Actief optreden van een agent Donderdagmiddag tegen vier uur zag een agent van politie, die op de spoorweg overgang van de Westergracht liep, terwijl de bomen niet gesloten waren, een trein uit de richting Leiden naderen. Hij waar schuwde de overwegwachter, die zich in de richting van de trein begaf, om te trachten deze tot stilstand te brengen. Toe^i de trein midden op de overweg was stond hij stil. Inmiddels had de agent van politie het publiek gewaarschuwd, zodat er geen ongelukken zijn gebeurd. Een onderzoek is ingesteld en het bleek, dat de overwegwachter berichten had ont vangen over het naderen van een trein van het Goederenstation en van de electri- sche trein uit de richting Leiden. Toen de eerste trein was gepasseerd, had hij ver geten, dat een tweede trein in aantocht was en had de bomen weer omhoog ge haald. Proces-verbaal is opgemaakt. Veilingen De uitslag van de verkopingen Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden, is: Perceel Camphuysstraat 16, Haarlem f 3200, J. W. G. Anschütz qq.; perceel Roosveldstraat 50. Haarlem f3630. Th. W. Vogel qq.; perceel Leidsevaart 144. Haarlem f7305, C. J. J. Jacques; perceel Grote Krocht 19. Zandvoort f 10.500. E B. Brossois; perceel Hendrik Roo- zenlaan 15. Overveen f7250. J. P. v. Velsen qq.; perceel Hendrik Roozenlaan 19. Over veen f7300, G. J. Smit qq.; perceel Delft- straal 1 zw en rd, Haaflem f 2125, C. J. J Jacques: perceel Schalkwijkerstraat 37 zw. en rd. Haarlem. Schalkwijkerstraat 39 zw. en rd, Haarlem en Schalkwijkerstraat 41 zw. en rd, Haarlem f27.305, B. W. Lasschuit qq.; perceel Botermarkt 3, Haarlem f 9700. C. Koning; perceel Velserstraat 26. Haarlem f 6550. mak. M. v. Dijk qq.; perceel Velser straat 51, Haarlem f7500, mak. M. v. Dijk 3q.; perceel Zomerlaan 34, Heemstede f 8275, Jonge Poerink: percelen Reitzstraat 23 en 25, Haarlem niet geveild. Internationale Bank Prof. mr. A. M. de Jong volgt dr. M. W. Holtrop op. Bij Koninkliik Besluit is aan dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van „Alternate Governor" bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, onder dankbe tuiging voor de diensten door hem in deze functie bewezen. In zijn plaats is benoemd prof. mr. A. M. de Jong, directeur-secretaris van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Gevaarlijke oorlogs souvenirs Dertien ongelukken per week! Nog steeds gebeuren er door onvoor zichtigheid met gevonden projectielen veel ongelukken. Uit het rapport over het derde kwartaal van de Hulpverleningsdienst blijkt dat er in déze periode gemiddeld 13 ernstige on gevallen per week voorkwamen. De ge vaarlijkste gebieden bleken nog steeds te zijn de kuststreek, de Betuwe en de oude gevechtsgebieden in pmburg en Brabant. In dit derde kwartaal kwamen door onge vallen met munitie 73 mensen om het le ven en werden 81 zwaar gewond. Zeven tig procent hiervan waren jongens van 12 tot 18 jaar. Nog zeer veel komt het voor, dat mensen voorwerpen als souvenirs meenemen, die achteraf blijken zeer gevaarlijk te zijn. Het feit, dat de ontstekers verwijderd zijn geeft nog geen afdoende beveiliging. Dat velen in dit opzicht verstandig worden, bleek ter gelegenheid van een tentoonstel ling, die de dienst in IJmuiden organi seerde en waar door de burgerij meer cjan 700 k.g. munitie en diverse wapens inge leverd werden. Ruim 5000 personen waren zo verstandig van het vinden van projectielen medede ling te doen aan de politie. Daardoor kon den 11,572 stuks munitie onschadelijk woeden gemaakt. Van 4 Januari tot 19 September heeft de Hulpverleningsdienst opgeruimd: 125.687 granaten, 7143 bommen, 6907 mij nen, 34374 ontstekers, 1040 pantservuisten, 626 bussen met strijdgassen, 9283 k.g. kruit en springstoffen, 164.175 k.g. patronen en kleine projectielen en 912 wapens. Van Vrijdag af wordt in de bioscopen een voorlichtingsfilmpje vertoond, dat de strekking heeft op het gevaar, dat nog hier en daar verspreid liggende munitie kan opleveren, te wijzen. Ruitersport Haarlemse verenigingen gaan samenwerken De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging en de Vereniging „De Haarlemse Manége" heb ben besloten voor het seizoen 1949 een ge meenschappelijk wedstrijdprogramma op te stellen om een einde te maken aan de onge wenste toestand van twee elkaar beconcur rerende verenigingen in Haarlem en omstre ken waar de ruitersport nog steeds niet stevig in haar schoenen staat. Het programma bevat jachtritten, cross-countries, springcon coursen en dressuurwedstrijden. Eén van dc belangrijkste evenementen is de jacht achter de meute die in Februari zal worden ge houden. Sport in 't kort WATERPOLOTOURNOOI DWR. De Haarlemse Zwem en Poloclub ,.De Waterrat ten" houdt Dinsdagavond in het Soprtfond- senbad het jaarlijks waterpolo-tournooi om de „In memoriam D. E. van Leersum-wissel- priis". Ingeschreven hebben Z.C. „Haarlem", HPC. HVGB, DWT, VZV en DWR. A Is tussen- wedstrijd wordt gespeeld de dames competi tiewedstrijd DWRVZ^. VAN KLAVEREN—DELANNOIT GAAT NIET DOOR. De \coor Zondag 2 Januari te Antwerpen beraamde wedstrijd Cyrille De- lannoit—Bep van Klaveren, waarvoor zowel in België als in Nederland grote belangstel ling bestond, gaat niet door. Te elfder ure heeft Van Klaveren het besluit genomen, om Zaterdag 11 December met dezelfde boot als zijn vrouw naar Australië te vertrekken. Het vertrek der Nederlanders uit de ECAFE Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Burger heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het bericht juist is, dat de Nederlandse delegatie niet verder deel neemt aan de conferentie der E.C.A.F.E. omdat de republiek Indonesia tot deel neming aan de conferentie zou zijn toege laten? Kan de minister mededelen, of de Neder landse delegatie op instructie der regering heeft gehandeld? Waren die instructies zodanig imperatief, dat een dergelijke vér strekkende stap kon genomen worden on geacht het door de andere aan de E. C. A. F. E.-conferentie deelnemende landen van het Brusselse Pact, in te .nemen stand punt? Zal Nederland te eniger tijd wederom aan de werkzaamheden der E.C.A.F.E. kunnen deelnemen? zo vraagt de heer Burger. Financiering van de Indonesische pensioenen Voor de bestudering van het vraagstuk der financiering van de Indonesische pen sioenen hebben de minister zonder porte feuille en de minister van Overzeese Ge biedsdelen een commissie ingesteld. Uit de richtlijnen voor deze commissie blijkt, dat verdere intering van de weduwen- wezenfondsen in de vorm van leningen of foorschotten aan de eigen pensioenfondsen niet meer ma^ geschieden. Hetgeen reeds geleend werd zal moeten worden geresti tueerd. Nagegaan zal moeten worden, op welke wijze en zonder tekort te doen aan aanspraken van in Indonesië gevestigde deelgenoten, de in Nederland aanwezige kapitalen bestemd kunnen worden voor be talingen in Nederland, hetgeen het voor deel biedt, dat de transfer van gelden naar Nederland voor de uitbetaling van pen sioenen beperkt zal worden. De weduwen- en wezenfondsen zullen in beginsel gehandhaafd worden. Voor de eigen pensioenen wordt het omslagstelsel aanvaard, hetgeen betekent, dat deze pen sioenen jaar voor jaar rechtstreeks ten laste van de begroting van Indonesië zullen worden gebracht. Binnenland IJs- en drankprijzen vrij Opnieuw is een deel van de Horeca- prijzen vrijgegeven. Nadat achtereenvol gens voor alle bedrijven de prijsregeling voor entrées, luxe dranken en wijnen wa ren ingetrokken, zijn thans voor bars, dan cings en cabarets ook de prijzen van je never en bier en andere dranken evenals de ijsprijzen vrijgegeven. Dit is mogelijk gebleken nu door de op heffing van de rantsoenering van het ge distilleerd de zwarte handel in jenever is verdwenen en de prijsovertredingen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor cafés en restaurants blijft de bestaande prijsrege ling volledig gehandhaafd. Radiohandelaar beboet die ver kochte toestellen niet opgaf De kantonrechter te Enschedé heeft een radiohandelaar, die aan P.T.T. geen op gaaf verstrekte van de door hem verkochte toestellen en deze ook niet in zijn hande- laarsregister had ingeschreven, veroor deeld tot 150 boete. „Ik wist niet wat er met de Joden gebeurde" De man, die verantwoordelijk wordt ge acht voor hetgeen zich tijdens de bezetting in het kamp Westerbork heeft afgespeeld, de 41-jarige A. K. Gemmecke uit Düssel- dorf, stond Donderdag voor de Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden terecht. In October 1943 werd Gemmecke com mandant van het kamp. Als „SS-Ober- scharführer" hield hij zich streng aan de hem gegeven bevelen. Ook hij huldigde het principe: „Befehl ist Befehl" en dat deed hem onder andere de opdracht uit Den Haag aanvaarden vier Joodse Neder landers, die een ontvluchtingspoging had den gewaagd en daarin niet waren ge slaagd, te fusilleren. Eveneens had hij zonder protest de benoeming tot kamp commandant van Westerbork aanvaard, omdat, naar hij verklaarde, hij deze be noeming als een bevel had opgevat. „Ik kon de verordeningen der rijksre gering niet critiseren, dat paste mij niet. Zij had mijns inziens zeker belangrijke redenen voor het uitvaardigen van deze verordeningen en juist daarom moest ik ze wel uitvoeren". „Overigens", zo beweerde Gemmecke, „had ik er gedurende lange tijd geen idee van wat er met de Joden gebeurde. Men vertelde mij, dat internering de zwaarste straf was die zij kregen. Dat velen de dood vonden is mij eerst na het einde van de oorlog bekend geworden. De verklaring dat zij in Duitsland tewerk werden gesteld, heb ik voor waarheid aangenomen". Raadsvergadering in Zaandam ging niet door De C.P.N.-fractie van de gemeenteraad van Zaandam wilde onlangs interpelleren o\(er de loonbijslag. De burgemeester meende, dat deze aangelegenheid beter bij de begroting besproken kon worden, waar toe de raad dan ook met meerderheid van stemmen besloot. De C.P.N.-fractie ver zocht daarop de burgemeester binnen veer tien dagen een raadsvergadering uit te schrijven, aan welk verzoek de burgemees ter voldeed. Deze vergadering zou Donderdagavond worden gehouden. Alleen de C.P.N.-raads- leden waren echter verschenen, vergezeld van een grote menigte, die voor het raad huis bleef wachten op toelating tot de publieke tribune. Na de opening der vergadering verklaar de de voorzitter, niet' voornemens te zijn publiek toe te laten. Terwijl de C.P.N.-leden heftig protesteerden, las hij een bepaling van het reglement van orde voor en ver klaarde de vergadering voor gesloten. Toen de C.P.N.-raadsleden de trap naar de hal afdaalden, hief de daar verzamelde menigte de Internationale aan, waarna men gezamelijk vertrok. Een groot aantal getuigen gaf een beeld van wat er in het kamp is gebeurd. Hun verklaringen werden aangevuld met een film, die op bevel van Gemmecke in het kamp was opgenomen en die gedeeltelijk door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in de rechtszaal werd vertoond. De zitting werd hierna verdaagd tot Dinsdag 28 December. VEILINGPRIJZEN ONDERGINGEN WEINIG VERANDERING. Gisteren werd te Haarlem de eerste hui zenveiling na het vervallen der maximum prijzen gehouden. Toch bleek dit op de biedingen niet van grote invloed te zijn, al werd er willig geboden. Het was trou wens de laatste tijd reeds normaal, dat de geboden prijzen vrij ver beneden de toege laten maximumbedragen lagen, zodat lo tingen tussen verschillende gegadigden nog maar zelden voorkwamen. In het al gemeen bleken gisteren de koopsommen slechts licht te zijn gestegen. Een oud ge bruik werd echter weer in ere hersteld: het „plokjes jagen". Controle-commissie voor West-Duitsland Geen kleine Westelijke landen vertegenwoordigd De zesmogendhedenconferentie te Londen werd het in Juni j.l. in principe eens over de •instelling van een controlecommissie voor Duitsland. De militaire gouverneurs der drie Weste lijke mogendheden in Duitsland hebben de afgelopen weken te Berlijn besprekingen gevoerd over samenstelling, functie en be voegdheden van deze commissie. De commissie zal bestaan uit militaire, technische en industriële deskundigen, die worden aangewezen door Engeland, Frank rijk en Amerika. Naar verluidt zal het doel van de com missie zijn de voortzetting van de ontwa pening en demilitarisatie in West-Duits land, in het belang van de veiligheid der geallieerden. De commissie moet verhinderen dat Duitsland zich opnieuw militair organiseert, dat het zich niet houdt aan de beperkingen, die aan de industrie zijn opgelegd, dat wapens, oorlogsmateriaal of andere ver boden uitrusting worden gefabriceerd of geïmporteerd, dat er wetenschappelijk on_- derzoek voor oorlogsdoeleinden wordt ver richt en dat Duitsland in enigerlei vorm een oorlogspotentieel schept. Na de instelling zal de commissie de be voegdheden en functies overnemen, die op het ogenblik in West-Duitsland worden uitgeoefend door de militaire ibuverneurs van Engeland, Frankrijk en Amerika. De commissie zal aan de militaire gou verneurs verantwoording schuldig zijn zo lang de controle-periode (de periode van het militaire bestuur) in Duitsland duurt. De Algemene Vergadering veroordeelt volken-moord De Algemene Vergadering der UNO heeft eenstemmig een resolutie goedge keurd welke genocide massa-moord op volken of volksgroepen buiten de wet stelt. De voorzitter van de Assemblée, Herbert Evatt, merkte op dat door dit besluit ge schiedenis wordt gemaakt. Hij drong er op aan dat elk land onmiddellijk het verdrag zou ratificeren, ter wille van de vooruit gang en internationale vrede. Het verdrag zou van kracht worden als het door twintig landen getekend wordt. Elk land dat het pact tekent verplicht zich genocide te verhinderen en alle schuldige personen te bestraffen. Ook beval de Assemblée een onderzoek naar de mogelijkheid van het instellen van een internationaal hof dat personen ver dacht van genocide zal berechten. Dit voorstel werd aangenomen met 43 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen. 55 naties keurden de resolutie goed. Drie, waaronder Zuid-Afrika, waren er tegen. De Assemblée verwierp een aantal Rus sische amendementen. Een daarvan wilde dat het verdrag organisaties zou verbieden die aanzetten tot rassen-, nationale en godsdiensthaat. (United Press) De bom in de bierkelder De Beierse ex-minister AlfrecJ Loritz, die kortelings uit de gevangenis is ontsla gen waar hij was opgesloten wegens zwarte handel, heeft verklaard dat de bom. die in de historische bierkelder te München is ontploft juist nadat Hitier er op 8 Novem ber 1939 een rede had gehouden, daar door een verzetsgroep was geplaatst die onder zijn leiding werkte. De speciale groep, die uit „verscheidene honderden personen" bestond, maakte deel uit van de Beierse verzetsbeweging, die 4000 leden telde, al dus Loritz. Twee vroegere plannen om Hitler van het leven te beroven had men niet uitgevoerd „wegens het verraad van een communistische spion". SCHEEPVAART Groote Beer. 8 Dec. van Batavia te Soera- baja. Meerkerk. RotterdamJapan 10 Dcc. te Aden. Polyphemus, BataviaAmsterdam 9 Dec van Singapore. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 319% 318 27314 271V2 Philips 231% 231 A. K. U 15714 157 135 Nederlandse Ford 287 Nederlandse Kabel 253 v. Berkei's Patent 119 Scheepvaart-Unie 163 163% Holl Amerika Lijn 163 Deli Maatschappij 140% 1421/2 H. V. A 149% 1501/2 A'dam Rubber 1441/z 146 Ned. Handel Mij 157 N.-I. Handelsbank 111% Billiton MIJ II 386 Er komen vier rijbanen Het belangrijkste punt dat de Zandvoort- se gemeenteraad op Dinsdag 14 December hoopt te behandelen, is het voorstel tot het aanleggen van de Noord-Bóulevard en de Zeeweg. Volgens het door de Dienst van Publieke Werken ingediende plan zal de Boulevard een breedte krijgen van elf meter met vier rijbanen. De rijwiel- en voetpaden zullen zoveel mogelijk vrij van de rijweg worden aangelegd. Tussen de rijweg en deze paden zullen parkeerstroken worden aangelegd, die aan ongeveer 1500 auto's plaats zullen bieden. Met het oog op de uitvoering van het WederopbouwpJan en de plannen voor een vacantiecentrum is het nog niet moge lijk van de Zeestraat af tot de Van Galen straat de definitieve vorm van.de Boule vard te bepalen. Het plan omvat dan ook de wegaanleg van de Van Galenstraat af tot de grens met Bloemendaal. De kosten worden begroot op 381.050.waarvan 249.000 'als oorlogsschade is te beschou wen. Voor het gedeelte Zeestraat-Van Ga lenstraat zal volgens dit voorstel alleen aan de zee-zijde de duinreep worden afgegra ven. Van Paviljoen Kiefqj tot de Van Ga lenstraat zal een rij wiel-^n voetpad wor den aangelegd. De kosten hiervan zijn be groot op 30.230,welke geheel als oor logsschade zijn te beschouwen. Voor de verwezenlijking van dit voorstel moeten enkele stroken grond worden aan gekocht. o.a van de Zandvoortse terrein maatschappij. van de staat en van de ge meente Bloemendaal. Met de beide eerste zal deze aankoop geen moeilijkheden op- leveren, de onderhandelingen met B. en W. van Bloemendaal zijn echter op niets uitge lopen. Daarom hebben B. en W. van Zand voort zich tot Gedeputeerde Staten gewend met verzoek, bemiddeling te willen verle nen tot het verkrijgen van een voor beide partijen aanvaardbare oplossing. Verbetering van het circuit Voorts vragen B. en W. een crediet van 175.000 voor het aanbrengen van diverse verbeteringen urn en op het auto-circuit. Zo zullen nog drie tribunes en een gebouw tje voor de tijdwaarnemers gebouwd wor den, er zal een slijtlaag" op de weg wor den aangebracht, de toegangswegen zullen worden afgewerkt, het parkeerterrein ach ter de „pil" zal worden vergroot, binnen het circuit zullen in de duinen wandelpa den worden aangelegd, evenals de defini tieve toegangsweg naar de tunnel „Oost". Bloemendaal Aanbeveling vacature directeur gas. en waterbedrijf Voor de vervulling van de vacature, ont staan doordat aan de heer P Jongepier eervol ontslag is verleend als directeur van het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf te Bloe mendaal hebben B. en W. van deze gemeente aan de gemeenteraad de volgende aanbeveling aangeboden: 1. J. Buiter, directeur der N V Gasfabriek Barradeel. tevens directeur van de gemeentelijke gasfabriek te Het Bildt: 2. P. J. de Klerk, directeur van de gemeente lijke gasfabriek te Tiel; 3. M. H. Jongepier, hoofdopzichter, waarnemend directeur van het gas- en waterbedrijf van Rheden. BINNENLAND De tankboot „Barcndrccht" van Van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. te Rot terdam is te Para, in het stroomgebied vao deiAmazone, met roerschade aangekomen. In samenwerking met het Nederlands» Jeugd Rode Kruis heeft de N.I.W.Ï.N? in No vember 10.000 zogenaamde kinder-Kerst- pakketten naar Indonesië verzonden, waar zij in de Kerstweek zullen worden uitgereikt aan kinderen van elke landaard in kinder tehuizen en hospitalen. In Rotterdam botste een auto tegen het stoomtrammetje naar de eilanden. De auto bleef met de bumper aan het achterste rij tuig haken, reed een eind mee en raakte zonder ongelukken los toen de bumper brak. Een andere automobilist, die enige tijd later ook tegen de stoomtram botste, moest, even als zijn vrouwelijke passagier, naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. Veertien dagen geleden was 4 maanden gevangenisstraf geëist tegen de Rotterdamse tandarts, die er van verdacht werd sieraden te hebben verduisterd, welke hem tijdens de bezetting door Joodse Nederlanders in be waring waren gegeven. De rechtbank heeft de tandarts vrijgesproken. Een gewezen inspecteur van politie te Arnhem, die er van verdacht werd betrok ken te zijn bij een autodiefstal, was door de rechtbank vrijgesproken. De Officier van Justitie, die 1L jaar geëist had, ging in hoger beroep. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem heeft thans bevestiging van het. vrijsprekend vonnis gevraagd. Te Zaandam is een 27-jarige lerares aan een meisjesvakschool, toon zij op de rijweg liep met haar fiets aan de hand, door een veewagen aangereden, Zij was op slag dood. Het bouwvolume voor Noord-Brabant is voor 1949 vastgesteld op 2600 woningen, hel Daar deze provincie over een groot aantal arbeidskrachten beschikt, mogen bovendien nog 500 andere huizen worden gebouwd. Sinds de bevrijding zijn in ons land bijna 10.000 landbouwtractoren geïmporteerd, wJ' waarvan ongeveer 60 pet. uit de Verenigde Staten. Nederland beschikt thans over 12.000 tractoren. Op 1 Juni vap dit jaar werd M. P. te Oude Pekela door zijn buurman M. met een mes doodgestoken. Dc rechtbank te Gronin gen heeft M. tot vier jaar veroordeeld wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbend. Achttien jaar met aftrek van voorarrest heeft de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Hertogenbosch geëist tegen de Duitser M. J„ Nederlander van geboorte en in 1940 genaturaliseerd. In Duitse militaire* dienst had hij geplunderd en geroofd in de omgeving van Boxmeer. Bovendien werd hij ervan beschuldigd een verpleegster in Box meer te hebben vermoord, doch dit kon niet worden bewezen. Een chauffeur uit Doetinchem, die enige maanden geleden in dronkenschap een arbei der met een mes aanviel en deze een wond aan de hals toebracht de arbeider had aan zijn stijve boord te danken dat de wond niet dodelijk was hoorde voor de Arnhemse rechtbank tien maanden tegen zich eisen. Dc 43-jarige P. de J. uit Roosendaal Is door het Gerechtshof te Den Bosch veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens roofmoord, gepleegd te Roosendaal op 24 Juli 1947, op een vrouw. De rechtbank te Breda had verdachte eveneens tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Dc commissie tot samenstelling van een woordenlijst der Nederlandse taal zal in 1949 niet met haar taak gereedkomen. E De ;o< i'ü. Ier Ze lio lit HAARLEM EN OMGEVING - Het „Instituut voor Arbeidersontwikke ling" houdt morgen. Zaterdagavond 11 December in restaurant „Munniks" aan de Grote Markt een contactavond, waar de muziekgroep van het „Instituut" en het caba ret „De rode pijl" zullen optreden. De schrijver Jef Last houdt vanavond voor de Volksuniversiteit in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord een lezing over China onder de titel „Van Hemelse rijk tot republiek". Tot deurwaarder bij de arrondisscments rechtbank te Haarlem is benoemd de heer H van Haastert uit Hoofddorp. „Die goeie ouwe tijd" is het onderwerp van een lezing die Jaap Buys Jr. op Maandag 13 December in „Brinkmann" voor het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" zal houden. In de Molukkenstraat liepen twee spe lende jongens bij de hoek van het Weltevre denplein in Haarlem-Noord tegen een zeven en zestigjarige dame op. Zij viel en brak haar linker knieschijfen haar rechterbegn. De dame is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Donderdag 16 December komt de ge meenteraad van Bloemendaal in" openbare raadszitting bijeen. De agenda vermeldt negen punten. Aan de orde komen een voor stel tot regeling van de rechtspositie van het onderwijzend personeel van het openbaar voorbereidend onderwijs, het verlenen van een crediet van f 28 500 voor het maken van een afrastering van het duinterrein, waar mee de algemene begraafplaats is uitgebreid en een voorstel tot vaststelling van een ver ordening op het toekennen v^i een te gemoetkoming in studiekosten voor vak examens ten behoeve van het personeel der gemeente Bloemendaal. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal voortaan des Zaterdags spreekuur hou den van halfnegen tot half tien in het ge bouw van Publieke Werken te Overveen, Aanstaande Zaterdag is hij echter verhin derd. spreekuur te houden. De Koninklijke Letterlievende Vereni ging ..J. J Cremer" geeft Woensdag 15 December de tweede voorstelling in dit seizoen in de Stadschouwburg. De werkende leden zullen een opvoering geven van „Bio- graphie". uit het Amerikaans vertaald do,or Wim Rijke. - Dinsdag 14 December zal in het Wijk- gebouw der Nederlands Hervormde Ge meente aan de Leidsestraat een Kerstwijding worden gehouden onder leiding van ds.' W. J van Elden tiet Christelijk muziekcorps „Arti et Religioni" verleent medewerking. Op Maandag 13 December zal in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum een recital gegeven worden door de pianist Sas Bunge Uitgevoerd worden /erken van: Bach, Beethoven, Franck. Debussy en S. Bunge De afdeling Haarlem van de Neder landse Fruittelers Organisatie houdt Maan dag 13 December een gecombineerde verga dering met de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in restaurant Brinkmann. De heer A. Glas houdt een in leiding over „Dé winterbespuiting der fruit teelt". Daarna worden films over dit onder werp vertoond. Woensdag 15 December geeft het R.K, Toneelgezelschap „Rokato" in hotel „De Leeuwerik" een uitvoering van „Hof Ter- hove". - Dc gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond houdt op 12 December een morgenbijeenkomst in restaurant Brink mann. Grote Markt, waar het hoofdbestuurs lid dis. I Vijlbrief zal spreken over het onderwerp: „De tragiek van het gezag". Dr. A. F. Portielje zal voor de leden van het „Buurtbelang Aerdenhout—Bent veld" op Maandag 13 December in restau rant „Boekenrode' een voordracht houden over „Dierenleven". De lezing zal met een film worden geïllustreerd. - De Chr. Hist. Unie^zal haar 40-jarig be staan vieren met een toogdag die morgen- midddag in „De Beurs" te Hoofddorp zal worden gehouden Als sprekers zullen optre den Jkvr Mr. C. W I. Wttewaal van Stoet wegen. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg en de heer H A. Lunshof. Onderwerp is: „De regeringspohtiek en onze doelstellingen". De Chr Hist. Jongerengroep Haarlemmermeer verleent welwillende medewerking. gei

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6