c 3 Belangrijke Zandvoortse plannen De Provinciale Begrot ng voor 1949 Politie haalde in Betuwse dorpen enorme partij oorlogstuig op PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Nieuwe Uitgaven Wereldnieuws MAANDAG 13 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Van betekenis voor de gehele omgeving Zandvoort heeft grootse plannen die van betekenis zijn voor de gehele omgeving. Dit bleek ons bij een onderhoud dat wij had den met de burgemeestér mr. H. M. van Fenema. Stichting Sport en Toerisme De raad heeft, zoals men zich zal herin neren, het voorstel van B. en W. aangeno men om een stichting voor Sport en Toe risme in te stellen die het beheer zal krijgen over het auto-circuit, de gemeentelijke sportterreinen en zich zal wijden aan de bevordering van het toerisme. Van deze stichting verwacht de burgemeester veel voor de bevordering van de belangen van Zandvoort. Een belangrijke taak wordt daarbij in handen gelegd van de directeur. Er is nog geen functionaris benoemd, maar er zijn sollicitanten met goede papieren. Het autocircuit Aan de raad is een voorstel gedaan om het auto-circuit belangrijk te verbeteren. Ook de tribunes worden vermeerderd. Het autocircuit is reeds een succes voor de ge meente. Verwacht wordt dat dit in de toe komst nog zal toenemen. Er zal worden on derzocht of de totalisator, die door de rege ring toegelaten is bij de paardenrennen, ook toegestaan is voor de autorenneij. Voor 1949 zijn weer belangrijke wedstrijden in voor bereiding. Ook draverijen Onderzocht wordt of op het autocircuit ook draverijen gehouden kunnen worden. Eventueel door zand op de weg te strooien. Indertijd zijn op de boulevard reeds drave rijen op bescheiden schaal gehouden, nadat die met zand bestrooid waren. Men ver wacht dat zulke draverijen ook veel bezoe kers naar Zandvoort zullen trekken. Zand voort streeft er steeds naar veel bezoekers te trekken door hen van interessante ge beurtenissen te laten genieten. Voorlopig geen hötel Zandvoort doet natuurlijk alles wat mo gelijk is om de Wederopbouw van het bad en strandbedrijf zoveel mogelijk te bevor deren. Het zal evenwel voorlopig niet mo gelijk zijn om tot bouw van een groot hötel te komen. De moeilijkheid is dat de „We deropbouw" voorlopig geen toestemming geeft voor de bouw van inrichtingen die geen direct verband houden met de uitbrei ding der woongelegenheid. Een andere moeilijkheid is dat de bouw van een hótel niet valt onder de financiële bijslagregeling. Een exploitant van een hötel zou bij de bouw dus uitsluitend op eigen krachten zijn aangewezen. Dit maakt dat bij de bouw dus uitsluitend op eigen krachten zijn aan gewezen. Bij de bouw van een groot hótel zijn enorme bedragen gemoeid. Per bed worden de kosten op 10.000.tot 16.000.geraamd (naar gelang van de klasse) en die hoge kosten maakt dat de exploitatie voor zeer zware lasten zou komen te zitten. Plannen voor een flatgebouw Wel worden door het gemeentebestuur zo deelde de burgemeester verder mede onderhandelingen met concerns gevoerd over de bouw van een flatgebouw, dat een onderdeel zou vormen van het ontworpen grote zomercentrum. Daarin zouden dan 40 a 50 flats van 4 of 5 kamers worden on dergebracht die een huur zouden hebben van 85f 100 per maand. Beneden komen een winkelgalerij en een restaurant. Met de bouw van zo'n flatgebouw is een bedrag van 1 a VA millioen gulden ge moeid. Er worden door de belanghebben den evenwel mogelijkheden in gezien, voor al ook omdat de bouw van zo'n flatgebouw wel onder de rij ksbijstandregelïng valt. Het strand Er is nog geen toestemming van de We deropbouw verkregen om al met de her bouw van het „Zuiderbad" (in de oorlog verloren gegaan) te beginnen. Het gemeen tebestuur blijft in deze evenwel diligent. In de toekomst komen er aan het strand drie grote badgelegenheden. In het Zuiden het ..Zuiderbad", in het Noorden het „Noor- derbad" en daartussen in een groot volks- bad. Nu het Strandschap voor het gehele strand heeft toegestaan dat men zich in badpak vertoont, wordt behoefte gevoeld dat er op het strand verschillende cabines komen om te verkleden. Het wordt even wel gewenst geacht dat de strapdpachters zich in combinaties samen voegen om meer eenheid in de exploitatie te verkrijgen. Dit is een belang voor de pachters en de ex ploitatie kan er door verbeterd worden. Vijf van de 25 strandpachters hebben zich reeds bereid verklaard tot zo'n samenwerking op Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8 00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening 8.15 Platen. 8»55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 9.30 Auba de. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvita minen. 10 50 Voor kleuters. 11.00 „Kinder opvoeding". 11.30 Voor zieken. 12.00 Lyra- trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte piano klanken. 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Opera „Meister- singer", 3e acte. 16.30 Platen. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor: 17.30 Platen. 17.45 Rege ringuitzending. 18.16 Piano-potpourri. 1830 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Platen. 19.15 Kamermuziek. 19.45 N.I.W.I.N. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Dinsdagavondtrein. 21.35 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands «verzicht. 22.30 Michel Schwalbé. viool. 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 ML 7.00, 8.00, 13 00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7 45 Gebed. 8.15 Opge wekte melodieën. 9.00 Lichtbaken. 9.35 Ka mermuziek 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 ..Als de ziele luistert". 11.40 Strijkorkest 12.03 Lunch, concert. 12.30 Weeroverzicht. 12 33 Amuse- men ts-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Bariton en piano. 13.45 Bijbellezing. 14.00 Reger- Bruckner-cyclus. 14 30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 15.30 Paul Whiteman, 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17-00 Voor de jeugd 17.15 Zigeunermuziek. 17.30 Wigwam. 17.45 Hongaarse melodieën. 18J0 Sport. 18.20 Pla ten. 1830 Dierenleven. 19.15 Zang en orgel. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Zang en orgel. 20.05 Gewone man. 20.12 „Carmen". 22.35 West- Europees commentaar. 22.45 Gebed. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest. coöperatieve grondslag. Vermoedelijk zal reeds aan die combinatie toegestaan wor den in het komende seizoen met deze kleed cabines te beginnen. Gaan deze plannen door dan komt er een einde aan de onge wenste kleedpartijen op het strand. De ca- bïhes moeten goedkoop worden, voor het gebruik daarvan mag niet meer dan 10 of 15 cent gevraagd worden. Het Butlincamp Tenslotte vertelde de burgemeester dat de kansen voor het Butlincamp gestegen zijn. Men weet dat er enige tijd geleden in het kabinet geen overeenstemming bestond over dit kamp. Maar in de laatste tijd zijn de bezwaren die men van R.K. zijde had verminderd. Er bestaat dan ook goede hoop dat als binnenkort de zaak opnieuw in het kabinet aan de orde komt er een meerder heid ten gunste van het Zandvoortse plan zal blijken. In dat geval kan men er zeker van zijn dat het kamp er binnen een jaar is. Alle plannen zijn gereed, zodat, onmiddellijk met de bouw begonnen kan worden. De zaak moet evenwel ook nog in de Zandvoortse raad komen. De burgemeester betreurde het dat er van de zijde van de Zandvoortse middenstanders bezwaren zijn gekomen tegen het plan. Mijns inziens zo zei de burgemeester geheel ten on rechte. Ik heb met de middenstanders een conferentie gehad en daarbij heb ik in het licht gesteld dat Zandvoort en ook de Zand voortse middenstanders slechts voordeel van dit kamp Tcunnen hebben. Het is aan te nemen dat de Zandvoortse zaken grote leveranties krijgen voor de bouw en in richting van het kamp. en het streven zal zijn de dagelijks leveranties zoveel moge lijk aan de ingezetenen op te dragen. Bij het kamp zal een personeel van on geveer 400 mannen en vrouwen nodig zijn. Voor de Zandvoorters dus ook een goede gelegenheid om werk te krijgen. Het kamp zal slechts geëxploiteerd wor den gedurende de zomer van Mei tot Oc tober. maar de gebouwen worden zo inge richt dat er ook in de wintermaanden con gressen gehouden kunnen worden. Zand voort krijgt op deze wijze bovendien voor de wintermaanden een hötelaecomodatie die schitterend is te noemen. Er komen niet minder dan 1500 bedden! Twentse „radiopiraten" veroordeeld Enige maanden geleden waren er her haaldelijk in Twente geheime zenders in de aether. De P.T.T. heeft in samenwerking met de politie aan deze radio-vrijbuiterij een einde gemaakt. Vier „radiopiraten" hebben thans voor de politierechter te Almelo terechtgestaan. Zij verklaarden uit liefhebberij de clan destiene radio-uitzendingen te hebben ge geven. Een deskundige van P.T.T. zeide, dat deze „liefhebberijen" storingen kunnen veroorzaken bij peilingen op het vliegveld Twente, waardoor voor de luchtvaart groot gevaar kan ontstaan. De officier van justitie vond dat er een einde moest kómen aan deze gevaarlijke „sport". Aanvankelijk had hij volstaan met waarschuwingen in de vorm van voorwaar delijke straffen. Hij was thans van mening, dat zwaardere straffen moesten volgen. Hij eiste straffen variërende van één maand gevangenisstraf tot twee weken gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde twee ver dachten tot drie weken gevangenisstraf en twee tot drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 30 boete. Geen bijdragen meer voor het Nijverheidsonderwijs De begroting voor 1949 van de Pro vincie Noordholland wijst als eindbedrag 12.473,148.94 aan. In de begeleidende nota wijzen Ged. Staten op het feit, dat bij de behandeling der wet op de financiële verhouding in de Tweede Kamer enige beslissingen zijn ge vallen die voor de provincie Noordholland ongunstig zijn. Onder die omstandigheden en méde met het oog op de stijging der gewone uitgaven (in het bijzonder zijn de personeelslasten sterk gestegen) zien Ged. Staten zich genoopt aan de Prov. Staten enige maatregelen voor te stellen tot ont lasting van de gewone dienst. In de eerste plaats menen zij dat het aandeel der gemeenten in de kosten van de verpleging van behoeftige geesteszieken in de juiste verhouding tot de werkelijke kosten dient, te worden gebracht. Bij de aanneming van dit voorstel wordt door de provincie een besparing van 482.000 verkregen. Zaterdag vertrok van Rotterdam de Volendammet ongeveer duizend emigranten en trans migranten en vijfhonderd verplaatste personen naar Australië. Aan boord bevindt zich ook Volendammer echtpaar met twee kinderen, die in Australië een bloemenkwekerij gaan beginnen. De Volendammers moeten zich voor het vertrek aan het douane-onderzoek onderwerpen In Eist werd een amphibietank en een stuk afweergeschut „ingeleverd" De talrijke ongevallen en ongelukken, die in de vroegere frontgebieden nog dagelijks geschieden met uit de oorlog achtergelaten projectielen en ander gevaarlijk oorlogstuig hebben in het gebied van de procureur- generaal te Arnhem in overleg met de Hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken tot een proef ge leid, waarvan de verwachtingen verre zijn overtroffen. De eerste proef werd genomen in het zwaar geteisterde stadje Huissen, waar onder leiding van de districtscom mandant der rijkspolitie uit het district Nijmegen en de commandant van hpt ge west Gelderland van de Hulpverlenings dienst veertig man rijkspolitie werden uitgezonden om huis aan huis naar achter gebleven munitie te speuren en verder in lichtingen in te winnen over projectielen in de omgeving. Deze politiepatrouilles legden beslag op 135 granaten, waarvan er nog vele volledig intact waren, honderden hulzen, waarvan meer dan de helft niet was afgeslagen, vele blindgangers, talrijke vliegtuigbommen, verscheidene kisten geweer- en mitrailleur munitie, handgranaten, geweren en revol vers. Opmerkelijk was de buit in de ge meente Eist. In deze Betuwse gemeente, die zeven maanden lang toneel van de strijd is ge weest, was de burgerbevolking zo met allerlei oorlogstuig vertrouwd geworden, dat men de gevaren ternauwernood telde. De politie kreeg overigens van de burgerij Theodora Versteegh neemt afscheid van het podium De bekende altzangeres Theodora Ver steegh, die vandaag 60 jaar wordt, zal op 27 December met een liederenavond in „Diligentia" in Den Haag afscheid nemen van het concertpodium. Behalve als vertolkster van de klassieke altpartijen, was zij in Bach's lijdensmuziek t eiken j are een bijzonder gewaardeerde soliste. Indertijd maakte zij ook deel uit van het Jo Vincent-kwartet. In het buitenland trad zij vele keren met succes op. Zelf oorlogsslachtoffer bij het bom bardement door de Engelse en Amerikaanse luchtmacht van het Bezuidenhout, gingen al haar bezittingen verloren heeft zij een werkzaam aandeel gehad in de illegale strijd, onder meer door de verzorging van een vijftigtal Joodse kinderen. alle mogelijke medewerking. Vandaar dat de politie in Eist een enorme partij oorlogs tuig ophaalde (hierbij waren ruim 800 gra naten, waarvan ruim 60 procent nog ge vaarlijk was, meer dan 100 zakjes kruit, 60 handgraryiten, tal van lichtkogels, brand bommen, piatten, een kist met de aller gevaarlijkste voetmijnen, een complete vliegtuigbom, 154, granaten van allerlei soort, geweren, bajonetten, revolvers, dui zenden geweer- en mitrailleurkogels, een mitrailleur, een compleet stuk afweer geschut met bijbehorende munitie en zelfs een volledige amphibie-tank! De politie werd bovendien ingelicht over een 17-tal lijken van gesneuvelde mili tairen, vermoedelijk Duitsers, die hier en daar in het veld begraven lagen en waar van nog geen aangifte was gedaan. Nederlandse Handelmaatschappij maakte f 15.6 millioen winst Het voordelig bedrijfsresultaat van de Nederlandse Handel Mij over het verslag jaar 1947 bedraagt 15.683.670 (vorig jaar 10.589.131). Op gebouwen wordt afgeschre ven 1.197.645, de bouwreserve wordt aan gevuld met 1.000.000, voor een bijzondere aanvulling van de reserve wordt bestemd 724.137. Overgedragen wordt naar de on der crediteuren opgenomen bijzondere re serve 9.200.000. Het resterende winst saldo bedraagt 3.561.886 1.601.500). Bij aanvaarding van de voorgestelde winst verdeling zal op de preferente aandelen een dividend van 4 pet (5) en op de ge wone aandelen een dividend van 6 pet (4) worden uitgekeerd. De gang van zaken in het Nederlandse bedrijf was in het verslagjaar bevredi gend. De kantoren in Indonesië droegen in 1947 reeds weder enigermate tot de resul taten bij. De winstcijfers van de overige vestigingen in Azië waren merendeels be vredigend: sommige dezer kantoren konden van de opleving van de wereldhandel pro fiteren. Weinig animo voor woningsplitsing De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. di-. J. in 't Veld, heeft in Zaandam de bouw van montagewoningen bezichtigd. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat er weinig animo bestaat voor woning splitsing, hoewel het rijk een bijdrage in de kosten verleent. Uit het gehele land zijn slechts ongeveer 1500 aanvragen binnen gekomen. Concentratie van veembedrijven Na besprekingen met commissarissen en directies der N.V. Leydsche Oranje Nassau Veem en van de N.V. Amsterdams Weste lijk Entrepot over de mogelijkheid van combinatie der bedrijven, heeft het bestuur van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesse- veem te Amsterdam besloten aan aandeel houders dier beide vennootschappen een aanbod te doen tot omwisseling van hun i kopen van de bouwgrond is gerekend op In de tweede plaats menen Ged. Staten dat thans een einde dient te worden ge maakt aan de onverplichte deelneming van de Provincie in de kosten van het Nijver heidsonderwijs. Op de begroting voor 1948 was daarvoor 250.000 uitgetrokken. Met beide maatregelen tezamen zal 732.000 worden bespaard. De opcenten op de grondbelasting zouden bij verhoging van 50 tot 60 635.000 meer opbrengen. Het komt Ged. Staten echter voor, dat zij bezwaarlijk met een voorstel kunnen ko men tot verhoging van de opcenten op de grondbelasting om de opbrengst daarvan te storten in de kassen van gemeenten, die, als gevolg van de nieuwe regeling hun ner financiële verhouding tot het Rijk en de hun ruimer toevloeiende middelen, niet alleen niet meer noodlijdend zijn doch ook aanzienlijk meer ontvangsten boeken dan zij op grond van het wetsontwerp in zake een noodvoorziening voor de gemeen- te-financiën hebben mogen verwachten. Zonder deze verhoging, daartoe Ged. Staten om de aan de Prov. Staten be kende redenen en om de reeds zware be lastingdruk niet te verhogen niet zon der uiterste noodzaak zouden willen over gaan, zal intussen, ondanks bovenbedoelde maatregelen om de begroting sluitend te maken nog een bedrag van niet minder dan 484.561,10 aan de reserves moeten worden onttrokken. Het reservefonds is op rond 4.850.000 te stellen. Een beschikking daarover tot een groter dan genoemd bedrag van 484.561,10 komt Ged. Staten niet geraden voor. Onder de uitgaven is een storting van 100.000 in het Fonds voor de Economisch- Technologische Dienst geraamd. Voorts is onder de uitgaven 100.000 wegens bijdrage aan de gemeente Heem stede in de kosten van aankoop van het aldaar gelegen landgoed „Meer en Berg". Bouw van Beijnes' fabriek in Beverwijk vordert goed Sinds op 27 April in een weiland onge veer een kilometer ten Noorden van het station Bevéfrwijk de eerste van de tweeduizend palen die als ondergrond zul len dienen voor de nieuwe Bevnes' spoor- wagenfabrieken, in de dassige bodem werd geheid, zijn de voorbereidingen voor de bouw goed gevorderd. De heikarren heb ben nu al geruime tijd gezelschap gekre gen van betonmolens, die dag in dag uit knarsend en piepend het materiaal voor de uitgebreide fundering uitbraken. Het complex, dat wordt opgetrokken onder architectuur van het architecten bureau Merkelbach en Karsten, omvat een grote montagehal van 10.000 m2.. een kleine montagehal van 5500 m2„ een fa briek voor houtbewerking van 2800 m2„ een houtloods van 600 m2. en een kantoor gebouw met twee verdiepingen met een grondoppervlak van 900 m2. Bij het aam aandelen tegen aandelen in de N.V. Blaauwhoedenveem-V riesseveem. Een gemeenschappelijke, gecombineerde exploitatie van de bedrijven der drie ven nootschappen zal kunnen leiden tot bespa ringen en tot doelmatiger gebruik van de eigendommen. Het ligt in de bedoeling om over te gaan tot modernisering en ver betering van de outillage en zo nodig uit breiding van die panden, welke de beste mogelijkheden bieden voor een doelmatige en economische exploitatie. Voor de pan den, welke niet meer voor de economische uitoefening van een modern haven-veem- bedrijf geschikt mogen worden geacht, zul len andere bestemmingen worden gezochf! Plannen voor de herbouw van een groot nieuw koelhuis op de plaats van het ver brande koelhuis Amerika zijn in een ge vorderd stadium van voorbereiding. De middelen voor herbouw zijn beschikbaar. Brief van Indonesische studenten aan de regering De Indonesische studenten in Nederland, verenigd in de „Roekoen Peladjar Indone sia" hebben een open brief tot de Neder landse regering gericht, waarin zij mede delen, dat zij steeds met grote nauwlet tendheid de ontwikkeling der situatie in Indonesië gevolgd hebben, daar zij in hoge mate geïnteresseerd zijn bij een vrede lievende oplossing. Elke poging tot over brugging van de kloof tussen het Neder landse en Indonesische volk hebben zij van harte toegejuicht, omdat zij beslechting van het conflict met vreedzame middelen zeer in het belang van beide volken achten. De gang der gebeurtenissen in de laatste we ken is echter dermate verontrustend, dat enige bezorgdheid over de toekomst niet ongerechtvaardigd is, zo schrijven zij. De verwachting voor een hernieuwde militaire actie achten deze studenten groter gewor den dan ooit. Zij verklaren, dat door een dergelijke actie de kloof tussen het Neder landse en Indonesische volk voorgoed on overbrugbaar zal zijn en dringen er bij de Nederlandse regering op aan. alles in het werk te stellen, dat, ondanks de minder bevredigende resultaten der laatste bespre kingen, een nieuw gewapend optreden wordt vermeden. Op een onbewaakte overweg te Borne is een 57-iarige koopman uit Enschedé, die hardhorend was, door een sneltrein aange reden. Hij werd tegen de straat geslingerd èn was op slag dood. 41. Met dit apparaatje zullen we hem wel opsporen", beweerde de professor. Als ik merk, dat er ier weer," bromde Bulk zachtjes voor zich heen, toen hij plotseling Panda in de gaten kreeg, iemand aan vluchten denktis dat Bulk „Als hij me nu maar niet direct ziet, want als n dan betekent bet, dat hij in de buurt is.'' .,Ik hij hier is, zal de politie ook wel in de buurt geloof, dat ik toch maar liever zelf eens op zijn en dan ziet het er lelijk voor me uit." Billie zoek ga," vond Panda en hij begaf zich tussen Bulk maakte zich zo klein mogelijk en kroop de menigte terwijl hij aldoor speurend om zich nog' meer tussen de menigte. „Ik moet met al die lieden en in de verwarring ga ik er vandoor." Onderwijl stond de professor in een hoekje met de gedachtenontvanger te prutsen. „Iedereen denkt hier alleen maar aan kopen", zuchtte hij verontrust, ..en niemand aan vluchten. Een vreemd verschijnsel, waar ik niet goed raad mee weet. En toch moet mijn heen keek. „Daar heb je dat minnelijke ventje dat ik hem onschadelijk maak", fluisterde hij. ontvanger me een oplossing aan de hand doen.'' i,,Niemand kan weten, wie het gedaan heeft,1 een eventuele uitbreiding van honderd procent. Het weiland waarop eenmaal de gebouwen zullen verrijzen lag zo laag dat eerst niet minder dan 30.000 m3. zand moest worden opgebracht. Dezer dagen is ook een begin gemaakt met het aanleggen van een^verbreding van de spoorlijn Beverwijk-Alkmaar ter hoog te van het bouwterrein, waarop een aftak king enkel spoor naar het complex zal worden aangelegd. Deze lijn, die in April 1949 gereed moet zijn, zal dienen voor het vervoer van materialen en later het transport van de producten der fabriek. De Spoorwegen en de duurte Geen ontslag van personeel en geen tariefswijzigingen Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen, ant woordde op de hem door de Utrechtse cor respondent van het Handelsblad voorge legde vraag, welke de consequenties zijn van de hoge prijzen en hogere lonen voor zijn bedrijf: „Ik kies verhoging van de efficiency ten einde te komen tot bestrij ding van de vele kosten. Ik denk er niet over mijn personeel (veertigduizend mem sen) de dupe te laten worden van de ge> wijzigde economische omstandigheden en ook de reizigers onze klanten dus wens ik niet extra te belasten." Ook in vergelijking met het buitenland is ir. Den Hollander over de opbrengsten niet ontevreden, noch met betrekking tot het reizigers- noch ten aanzien van het goe derenvervoer. „Wij moeten het bedrijf uiterst doelmatig voeren," aldus ir. Den Hollander. „Wan neer wij thans spreken van versobering, dan betekent dit slechts een beter letten op de conjuctuur-invloeden, een logischer op- bouw van het bedrijf en een beperking welke automatisch wordt verkregen, Het is absoluut onjuist te menen, dat personeel zou moeten worden ontslagen en ingrij pende tariefmaatregelen liggen niet op tafel." Honderdduizend kilo boter bedorven? Het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ge vraagd of het juist is, dat onlangs opnieuw 130.000 kg boter voor directe consumotie werd afgekeurd en dat nog niet vaststaat of deze boter voor verwerking inbanket geschikt zal zijn. Is ook in het verleden aan de banketbakkers extra-boter toegewezen, welke voor de banketbakkerij onbruikbaar bleek? Zo ja, is de minister bereid mede te delen aan welke oorzaak dit bederf te wijten is? Wanneer dit het gevolg mocht zijn van het gedurende te lange tijd be waren van boter in de koelhuizen, acht de minister het dan niet beter voor kinderen extra-bonnen aan te wijzen, waarop natuurboter tegen gereduceerde prijs wordt yerkrijgbaar gesteld? vraagt de heer Borst Marja Gaat kamperen door Riek Goudappel—Bos (Uitgave Boom- Ruygrok, Haarlem). Een gezellige geschiedenis waarin naast de nodige grapjes ook de ernstige noot niet ont breekt. De schrijfster heeft een vlotte pen en een goede kijk op meisjes van middelbare school-leeftijd. Het is plezierig een dergelijk boek onder de ogen te krijgen, dat nu eens niet een roman voor bakvissen is en niet eindigt met een verloving, maar toch naast de gewone schoolmeisjes-pret hier en daar romantiek genoeg brengt. Het kamp is, zoals de titel al aangeeft, het hoogtepunt van het boek, zoals het ook in veel meisjeslevens het hoogteount van de zomer is. De kampsfeer ij uitmuntend aangevoeld en weergegeven. De beschaafde illustraties van Hans van Leeu wen en de fleurige omslag van Hans Borre- bach verhogen nog de waarde van dit frisse boek. Droom der witte bergen door Fanny de Jager, uitgave Leopolds Uitgevers Mij., Den Haag. Zoals ook op het titelblad staat is dit een roman voor meisjes. In de aantrekkelijke sfeer van wintersport in Zwitserland speelt dit verhaal, dat vertelt van twee jonge meis jes, vriendinnen, die allerlei avonturen bele ven in hun heerlijke vacantia. Het boek is kennelijk geschreven door iemand die zelf goed op de hoogte is van alles wat met wintersport te maken heeft. Toch voldoet het boek niet helemaal de taal laat nogal eens wat te wensen over, en de nog zeer jonge meisjes (15 en 17) worden wel eens te veel als volwassen voorgesteld. Toch heeft het boek veel aardigs en zal zeker met graagte gelezen worden, vooral door meisjes die al eens zo gelukkig waren een wintersport- vacantie mee te maken. Over en weer door Guus Betlem Jr., uitgave van Boom-Ruygrok, Haarlem. Dit boek. bedoeld voor meisjes van 12—16 jaar. beschrijft op prettige en vlotte manie: de uitwisseling van een paar Hollandse meisjes met Engeland door bemiddeling van de W. F. A. en is uitstekende propaganda voor zoveel mogelijk contact tussen de jeugd van verschillende landen, waardoor een ver broedering ontstaat die niet nalaten zal ge durende het gehele leven zijn invloed te blijven uitoefenen. Het is een bekend ver schijnsel dat iemand, die in zijn of haar jeugd vriendschap sluit met iemand van andere nationaliteit, altijd een zwak zal hou den voor het land, waaruit die vriend o! vriendin afkomstig is. Dit aardige boek kan een bijdrage worden tot de verbroedering van de jonge mensen uit alle landen en is iets beters denkbaar in deze tijd? Hans Borrebach, die op dit gebied'zijn sporen al verdiende, maakte enkele illustraties voor dit meisjesboek. Katholieke Nationale Partij opgericht De heer Ch. Weiter algemeen voorzitter In een te Utrecht gehouden landelijke vergadering van het Voorlopig Katholiek Comité van Actie, waarin vertegenwoordigd zijn de 18 rijkskieskringen, werd met al gemene stemmen besloten tot oprichting van de K.N.P. (de Katholieke Nationale Partij). Algemeen voorzitter van de partij is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Halfweg Eerst wasgoed gestolen, daarna een auto om dit te vervoeren Een brutale inbraak is in de nacht ge pleegd in de wasserij „Helder" aari de Domineelaan, die toebehoort aan de heer KI. Onbekende daders hebben zich toegang weten te verschaffen tot de wasserij, waar drie grote stapels wasgoed, gestreken en wel, lagen te wachten op de bezorging. Hei gestolen goed werd in een bestelauto van de wasserij geladen, die echter slechts en kele meters heeft afgelegd. Waarschijnlijk vonden de dieven het vervoer met deze auto tenslotte toch te riskant, omdat" de wagen gemakkelijk herkenbaar is. De daders brachten daarna een bezoek aan de boerderij van de heer G. O., waar een Stu- debaker '35 gestolen werd. De landbouwer heeft verklaard wel enig lawaai gehoord te hebben, maar weinig lust, uit bed te komen. Met deze gestolen Studebaker reden de inbrekers naar de wasserij, laadden het wasgoed erin en verdwenen spoorloos. De Rijkspolitie, die het onderzoek leidt, meent „enige troeven" in handen te hebben. Droogte. In Marokko heerst thans de grootste droogteperiode die dit land sedert 50 jaar doormaakt. In de mos keeën worden gebedstonden gehouden. De helft van de oogst kan als verloren worden beschouwd. Tanger zit practisch zonder electriciteit, zodat de inwoners zich met kaarslicht moeten behelpen. Kinderen. Op uitnodiging van Nederlandse Protestantse organisaties zullen 2500 kinderen uit het Ruhrgebied enige weken in Nederland doorbrengen. De eerste groep van 500 kinderen is reeds naar Nederland vertrokken. Deze kinde ren zullen voornamelijk in Friesland worden ondergebracht. Meisje. Tijdens een bijeenkomst in het „huis der Sovjet-cultuur" te Berlijn heeft een lid van de staf van het offi ciële Sovjetblad „Tagliche Rundschau" verklaard, dat graaf von Einsiedel, ex- hoofdredacteur van dat blad, naar de Westelijke zones vertrokken was, „om dat hij verliefd is op een meisje daar, zonder wie hij niet kan leven". Graaf von Einsiedel is in de Franse zóne aan gekomen. Het meisje heet waarschijnlijk „Democratie". IJdele hoop. Voormalige Duitse officieren in het gebied van Stuttgart hebben cir culaires ontvangen waarin zij worden aangespoord, zich niet aan te sluiten bij buitenlandse strijdmachten, maar de hoop op herleving van de wehrmacht te bewaren. „Wij willen niet dienen in buitenlandse bataljons en wij zijn geen kanonnenvlees voor Oost of West. Wij zullen alleen in een zuiver Duitse mili taire macht strijden, in een vrij Duits land, ten einde de geboortegrond van Duitse bannelingen te herwinnen", aldus deze brief. TIa-tkwaal. Het Duitse persbureau in de Amerikaanse zone DPD, heeft ver nomen dat de Sovjet-Russische com mandant van Berlijn, generaal-majoor Kotikof, aan een hartkwaal lijdt en naar Moskou is vertrokken. Duitsers in West-Berüjn beweren, dat hij zijn hart kwaal pas kreeg toen hij naar Moskou werd geroepen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2