c 3 Streeft Amerika naar compromis tussen Tsjang en de communisten? De 9 Muzen Grote zege van V.S.V. op Zeeburgia Kraak in buitengewone vorm tegen Ajax 1 MAANDAG 13 DECEMBER 1948 Washington wenst niet in Chinese oorlog te worden betrokken In politieke kringen in Sjanghai gelooft men, dat Amerika sterke druk op president Tsjang uitoefent om vredes-onderhandelin gen met de communisten te openen. Ame rika zou deze wens te kennen hebben ge geven door bemiddeling van mevrouw Tsjang te Washington en van de Ameri kaanse ambassadeur te Nanking} Amerika zou hiervoor drie redenen heb ben: 1. Teleurstelling over het in gebreke blijven der regering om doeltreffende her vormingen in te voeren. 2. Amerika wenst niet in de Chinese burgeroorlog te worden betrokken. 3. Amerika gelooft, dat Mao Tse-Toeng, voorzitter van de communistische partij in China, een tweede Tito zou kunnen blijken te zijn. In genoemde politieke kringen gelooft men voorts, dat generaal Tsjang Kai Tsjek tot onderhandelen bereid zou zijn, indien zijn legers een succes dat nog geen be slissend succes behoefde te zijn behaal den in de slag om Nanking, die thans aan de gang is. Achter de schermen. Reuter meldt, dat de vitale kwestie van oorlog of vrede achter de schermen wordt uitgevochten tussen de hoogste politici in China. De langdurige pogingen van pre mier Soen Fo om een nieuwe (regering te vormen hadden zich toegespitst tot de kwestie, of hij een „nieuw kabinet" of een „zakenkabinet" zou vormen met bevoegd heden om de communisten inzake vredes besprekingen te polsen. Over de lopende besprekingen tussen de premier en de politieke leiders is tot dusver weinig betrouwbaar nieuws uitgelekt, maar Reuter's zegsman verklaarde, d^t de met spanning verwachte bekendmaking van het nieuwe kabinet een aanwijzing zou ver schaffen of de vredes- dan wel de oorlogs- groep de overwinning zal behalen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat tien vertegenwoordigers van tegenstanders van generaal Tsjang Kai Tsjek naar Charbin in Mandsjoerije zijn vertrokken voor bespre kingen met Chinese communistische leiders over de vorming van een coalitie-regering wanneer Nanking zou vallen. Het Witte Huis wilde Zaterdag geen com mentaar leveren op de berichten van Chi nese zijde, dat de Verenigde Staten zouden pogen de regering van Nanking door mid del van mevrouw Tsjang Kai Tsjek er toe te brengen een regeling met de communis ten te zoeken. Truman zeide, na Vrijdagavond mevrouw Tsjang Kai Tsjek voor het eerst gesproken te hebben, dat hij „sympathiek gehoor" had gegeven aan haar verzoek om grotere Ame rikaanse hulp. Volgens gezaghebbende bronnen houdt dit „sympathiek gehoor" geen enkele tendentie in tot aanvaarding van de stelling van mevrouw Tsjang Kai Tsjek, dat „drie milliard dollar en een Amerikaanse adviescommissie nodig zouden zijn om de communistische vloed te lceren." Verdwijning van een legergroep. De strijd om Nanking gaat onverminderd Voort. De New York Times bericht uit Nanking, dat verkenningsvliegtuigen de „verdwijning" hebben gerapporteerd van „New York", jongensstad op Sicilië (Van onze correspondent te New York In de buurt van Palermo (Sicilië) is de ..jongensstad New York" verrezen. De bouw ervan is mogelijk gemaakt door een bedrag van 70.000 dollar, dat bijeen werd gebracht door de confectie-industrie te New York en andere organisaties, via het comité voor hulp aan Italiaanse oorlogs wezen. De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Italië, mr. James C. Dunn, was tegenwoordig bij de opening van Palermo's ,New York". Deze jongensstad werd ge bouwd onder leiding van monseigneur Patrick Carroll Abbing, voorzitter van het rationale Italiaanse comité voor hulp aan straatjongens, die grote ervaring heeft op dit gebied, aangezien hij de stichter, bou wer en directeur was van de „jongens republiek" in Santa Marinella in de buurt van Rome. Hij wist Palermo's jongensstad op te bou wen in 120 dagen. Bij het genoemde bedrag van 70.000 dol lars werd door de Italiaanse regering uit een fonds, voortkomende uit de Ameri kaanse hulp aan Italië een gelijk bedrag voor dit doel beschikbaar gesteld. Het ge meentebestuur van Palermo gaf het terrein en vele arbeiders hebben gratis de diverse werkzaamheden verricht. De gebouwen om vatten slaapzalen, klasruimten, werkplaat sen, een kapel, een ziekenhuis en een theater voor toneel en film. Amerikaans minister van Oorlog naar Europa De Amerikaanse minister van Oorlog, Kenneth Royall zal vandaag te Parijs aankomen voor het voeren van besprekin gen met hooggeplaatste Franse militaire en politieke leiders. Deze besprekingen vormen een onderdeel van het overleg, dat de minister tijdens een reis door Europa, die hem tot in Turkije zal brengen, in verschillende Europese landen met regerings-functionarïssen zal plegen. Een officiële Amerikaanse woordvoerder deelde Reuter mede. dat het doel van het bezoek van minister Royall was uit de eerste hand een overzicht te verkrijgen van de militaire en politieke situatie in Europa. Behalve Parijs- zal Royall nog Athene. Ankara, Napels, Triëst, Frankfort, Berlijn, Wenen en Londen bezoeken. Deense bezetting van Duitsland wordt nog enige jaren voortgezet Door het Britse ministerie van Buiten landse Zaken werd bekend gemaakt, dat Engeland en Denemarken zijn overeen gekomen dat Denemarken nog gedurende twee jaar na de afloop der bestaande over eenkomst, dat is op 15 Mei 1941). aan de bezetting van Duitsland zal deelnemen, aldus Reuter. De sterkte van het Deense contingent in Duitsland zal worden ver minderd. Dit is noodzakelijk met het oog op de behoeften van Denemarken's eigen landsverdediging. de 16e legergroep der Chinese regering onder bevel van generaal Soen Joean- Liang. Enkele afdelingen van deze groep, die oorspronkelijk 40.000 man omvatte, gaven zich reeds eerder aan de communis ten over. Volgens het bericht zou generaal Poean Liang ook vermist worden. De regeringstroepen hebben heden on verwacht en zonder nieuwe druk van de .tegenstander Tangsjan ontruimd, 100 kilo meter ten Noord-Oosten van Tientsin ge legen. Waarnemers te Tientsin veronder stellen, dat de bedoeling hiervan is, de ver dediging van Peiping te versterken. De te rugtrekking begon, toen de tegenstander het Noordelijk gelegen Linsi binnentrok, doch Tangsjan scheen niet onmiddellijk be dreigd te worden. Doodvonnissen in de Sovjet-zóne wegens „economische sabotage" Dietrich Grossman, voormalig staats- aanklager te Glauchau, die uit de Sovjet- zóne naar Frankfort gevlucht is om de doodstraf te ontkomen, die hem wegens „economische sabotage" is opgelegd, heeft op een persconferentie te Frankfort ver klaard dat de Sovjet-autoriteiten een reeks processen inzake zwarte handel ensceneren „ten einde de aandacht der bewoners van Oost-Duitsland af te leiden van de wan hopige economische toestand". Deze week zijn vier Duitse fabrikanten ter dood veroordeeld door een rechtbank in Saksen „wegens het ondermijnen van de economische toestanden in het door de Sovjets bezette gebied", aldus verklaarde Grossmann Zaterdag. Grossman deed een beroep op het gewe ten van de wereld ten behoeve van „deze onschuldigen, die ter dood worden veroor deeld". De zogenaamde „economische com missie", die gevallen van mogelijke econo mische sabotage pnderzoekt, maakt gebruik van Gestapo-methoden om de verdachten tot bekentenissen te dwingen. (Reuter) Britse straalvliegtuigen voor Frankrijk In een te Londen door de secretaris generaal van de permanente commissie der Westelijke Unie uitgegeven verklaring wordt gezegd: „Dezer dagen zullen vijf, door Franse vliegers gevlogen „Vampire' toestellen van het Verenigd Koninkrijk naar een vliegveld in Frankrijk worden overgebracht, hetgeen de eerste levering van straalvliegtuigen aan de Franse lucht macht betekent. Nog meer Britse straal vliegtuigen zullen aan Frankrijk worden geleverd." De „Volendam" brengt 1550 emigranten naar Australië Zaterdag hebben 1550 emigranten zich op het s.s. „Volendam" ingescheept met be stemming Australië. Onder hen bevinden zich 850 Nederlanders, 500 „displaced per sons", ongeveer honderd Engelsen en voorts -nog Tsjechen, Fransen en personen, die door bemiddeling van enige Joodse organi saties vertrekken. De 500 „displaced persons" waren Vrij dag uit Duitsland gekomen Hun uitzending staat onder auspiciën van de I.R.O. (Inter nationale Vluchtelingen Organisatie). Zij zijn voor het overgrote deel Polen en voorts Letten, Estlanders en Litauers. Zeshonderd Nederlanders gaan onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing. De overige 250 Nederlanders zijn gede mobiliseerde soldaten en ex-illegalen. Onder de ex-militairen bevindt zich de bekende bokser Bep v&n Klaveren met zijn vrouw en zijn zoontje. Voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is dit een ongewone reis. Ten eerste vaart men met een gecharterd schip en ten tweede voert de reis naar het enige wereld deel, dat de Lloyd nooit aandoet. Ongunstige ontwikkeling van handelsverkeer met Zwitserland Wegens de ongunstige ontwikkeling van het handelsverkeer tussen Nederland en Zwitserland welke reeds enige malen goud zendingen naar Zwitserland nodig heeft gemaakt, zijn onlangs met Zwitserland be sprekingen gevoerd. Deze te Bern gevoerde besprekingen hebben echter alleen op com mercieel gebied tot een nadere regeling geleid. Thans worden irt Den Haag tussen Neder landse en Zwitserse vertegenwoordigers besprekingen gevoerd over de moeilijk heden op financieel terrein, welke nog tus sen beide landen bestaan Hoewel hierbij gebleken is, dat het Nederlandse en het Zwitserse naoorlogse rechtsbewustzijn ten aanzien van de hierbij ter sprake komende problemen sterk uiteenlopen, streeft men er van Nederlandse zijde naar tot een voor beide partijen redelijke oplossing van de bestaande moeilijkheden te komen. Koeien op sokken en dronken biggen Honderden dronken biggen en koeien op kousevoeten zijn de afgelopen twee jaar stilletjes de Nederlandse grens naar België overgestoken. Het onwettige vervoer van dit luidruch tig vee is geen gemakkelijke taak, doch de scherpzinnige smokkelaars zitten niet gauw met de handen in het haar. De hoeven van het vee worden gestoken in speciaal vervaardigde sokken, die van jute gemaakt zijn en als middel tegen het loeien worden de bekken aan de buitenkant met zeep ingesmeerd. De zeep. zo wordt beweerd, is een lekkernij voor het vee en in plaats van te loeien zijn de dieren con stant aan het likken. Het smokkelen van varkens, zo werd verteld, is bij de tegenwoordige stand der techniek duurder dan dat van koeien. De varkens worden namelijk dronken gevoerd en het materiaal om de koeien stil te hou den is lang zo duur niet als de hoeveelheid jenever die nodig is om een varken ver scheidene uren stomdronken te houden. De biggen, vaak slechts één of twee maanden oud, krijgen bijna anderhalve liter jenever en gaan dan bij drie tegelijk de rugzak in, om over de grens vetgemest te worden.. (United Press) De ex-NSB-commissaris van politie te Wageningen, later majoor van politie te Amersfoort en Schiedam H. V.. is op Schip hol gearresteerd. Hij kwam uit Spanje, waar heen hij met zijn vrouw gevlucht was. Belachelijk maken. De Sovjetminister voor de film. Iwan Bolsjakof, heeft in een artikel in het Moskouse „Literaire tijdschrift" verklaard, dat de Sovjet-auteurs het schrij ven van filmscenario's niet als „tweede soort literatuur" moesten beschouwen. De Sovjet unie had films nodig, waarin „de heldenmoed van het Sovjetleger werd uitgebeeld en de strijd van het democratische en anti-impe rialistische kamp tegen de wereldreactie". Voorts moesten de oorlogsstokers aan de kaak worden gesteld, „Wij hebben ook films nodig", aldus de minister, „die onwetend heid, verwaandheid, het kruipen voor deca dente burgerlijke cultuur, winstbejag, en andere immorele eigenschappen, die het Sovjet-volk vreemd zijn, belachelijk maken". Suidafrikaanse kunst. In het Stedelijk museum van Amsterdam is een tentoonstel ling van Suidafrikaanse kunst geopend. Meer dan een derde van het geëxposeerde houdt zich bezig met het rassenvraagstuk levensprobleem van Suid-Afrika. De expo sitie .omvat drie zalen moderne kunst en een aantal „historische gruwelkabinetten", waar in een aantal prenten en tekeningen van historische en topografische waarde bijeen zijn gebracht. Nestor. Op 21 December zal te Wester- bork Louis A. Roessingh, de nestor der Drentse schilders, die op 10 December 75 jaar wordt, gehuldigd worden. Hans Kindier legt de dirigeerstok neer. De Amerikaanse dirigent Hans Kindier, een geboren Rotterdammer, heeft zijn functie als leider van het National Symphony Or chestra, dat hij zeventien jaar geleden hielp organiseren, neergelegd. Naar hij verklaarde heeft hij behoefte aan rust. Daarna wil hij naar Europa, van waar hij verscheidene aan biedingen heeft ontvangen, niet alleen om te dirigeren, doch ook om als adviseur op te treden. Landbouworganisaties en Bloembollencultuur De bestuursleden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw en van de Land en Tuin- bouwbond hebben een gezamenlijk stand punt ingenomen ten aanzien van de maatregelen in het bollenvak, zulks naar aanleiding van het door het hoofdbestuur van bloembollencultuur uitgebrachte prae- advies btereffende opheffing van alle maat regelen in het bollenvak. De bestuursleden van genoemde organi saties zijn eenstemmig in hun conclusie, dat, gezien de afzetmogelijkheden enerzijds en de prijsregeling van de regering in verband met de deviezenpositie van ons land ander zijds, het noodzakelijk is 1. dat maatregelen gehandhaafd blijven; 2. dat deze maatrege len zeer eenvoudig zullen zijn. In grote lijnen worden ter bereiking van genoemde doeleinden de volgende voor waarden als noodzakelijk gezien: a. hand having van een areaal; b. handhaving van een surplusfonds; c. een aggressieve bui tenlandse politiek, waarop ook de binnen landse prijs zal moeten worden afgestemd. De meerderheid van de bestuursleden heeft zich voorts tegenstander verklaard van de vrijwillige „inkrimp". De nadere uitwerking van voornoemde principes zal ter zijner tijd geschieden, doch de be stuursleden zijn unaniem van mening, dat deze nadere regeling slechts de genoemde principes tot grondslag kan hebben. Vlissingse loods gedood bij nachtelijke aanrijding Zondagmorgen vroeg werd in Vlissingen het lijk gevonden van de 25-jarige loods J. A. de R. De politie vermoedde dat de R., die 's nachts van zijn dienst was gekomen, op weg naar huis door een auto was aan gereden. Bij onderzoek in garages werd een auto aangetroffen met bloedsporen op een der spatborden. De chauffeur verklaarde, dat hij wel 's nachts de plaats, waar het slachtoffer werd gevonden, gepasseerd was, maar dat hij van een aanrijding niets had gemerkt. Zieke Nederlandse kinderen naar Frankrijk Onder toezicht van het Franse ministerie van Openbare Gezondheid zullen twee honderd Nederlandse kinderen gedurende een zestal weken in Frankrijk worden ver pleegd. Vijf en zeventig kinderen, die lijden aan bronchitis en asthma zullen wor den opgenomen in een chalet in de Franse Alpen, een groep van 25 andere kinderen zal elders in Frankrijk verpleegd worden. Ceen crisis in de K.V.P. Tweedaags congres in Utrecht De Katholieke Volkspartij heeft Zater dag en Zondag in Utrecht een congres ge- Nats' Op 22 December zullen Amerikaanse transportvliegtuigen boven Bastogne in de Belgische provincie Luxemburg driehon derd kilo noten uitwerpen ter herdenking van het befaamd geworden antwoord van houden dat door 1600 afgevaardigden"werd brigade-generaal Anthony McSuliffe. die bijgewoond. In zijn openingsrede zeide de partijvoor zitter, de heer W. J. Andriessen, onder an- 22 December 1944. toen zijn 101ste luchtlandingsdivisie te Bastogne was inge sloten. aan de Duitse commandant op diens dere, dat de consequentie van het streven eis to* overgave slechts dit ene woord als .i„ trtegenbericht riepd topknmpir .Nuts" het- naar de eenheid van Europa zal zijn, dat een deel. van onze zelfstandigheid aan deze samenwerking opgeofferd zal moeten wor den. Egoïstisch nationalisme zal niet meer passen in de nieuwe constellaties, aan wel ker verwezenlijking ook de K.V.P. wil mede werken. Sprekende over het communisme be toogde de heer Andriessen dat tot afweer diepgaande hervormingen nodig zijn, welke de mens in het middelpunt van alle activi teit plaatsen. De staat is er voor de mens, de mens is er niet voor de staat. Hierbij dient in deze tijd met zijn streven naar socialisatie en nationalisatie rekening te worden gehouden. Tenslotte zeide de partijvoorzitter, dat er geen sprake is van een crisis in de K.V.P. „Ook niet omdat de heer Weiter meent, zelfstandig te moeten optreden. Dat optre den doet aan onze overtuiging, dat de staatkundige eenheid der Nederlandse ka tholieken een ontzaglijk groot goed is, niet in het minst afbreuk." De partijsecretaris, dr. L. A. H. Alberding bracht het jaarverslag uit. Des avonds hiel den de heer A. F. de Schrijver, Belgisch minister van Staat en voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij en de heer P. J. Serrarens, lid der Tweede Kamer beschouwingen over de Benelux en de West-Europese Unie. De heer De Schrijver zette uiteen, dat er nog enige problemen opgelost moeten worden zoals de verschil len in de betalingsbalansen, het voorkomen van inflatoire tendenzen, het opheffen van verschillen in belastingpolitiek en crediet- politiek en het op gelijke hoogte brengen der sociale lasten. In Januari zullen de ministers der Beneluxlanden weer een con ferentie houden om deze aangelegenheden te bespreken. De heer Serrarens besprak de machts verschuivingen in de wereld en het pro bleem van Centraal-Europa. Dr. E. Stokman heeft verslag uitgebracht over het werk van de K.V.P.-Kamerfractie, in de plaats van prof. dr. C. P. M. Romme, die door ongesteldheid verhinderd was het congres bij te wonen. In sectievergaderingen zijn de onder werpen industrialisatie, actieve jeugdpoli- tiek en nationale cultuurpolitiek behandeld. In een resolutie wordt vastgesteld, dat industrialisatie als eerste en voornaamste middel zal moeten dienen om de bevol kingsaanwas op te vangen. Het bevolkings-, industrialisatie- en exportprobleem zal ech ter internationaal opgelost dienen te wor den. In een resolutie over de nationale cul tuurpolitiek wordt verklaard, dat de cul turele taak van de overheid in de eerste plaats gericht dient te zijn op bescherming en bevordering van persoonlijke arbeid en van de arbeid van particuliere lichamen, aangezien de oorsprong van de cultuur in de menselijke persoon berust. De wijze, waarop de overheid de particuliere orga nen dient te steunen, wordt uitvoerig in de resolutie uiteengezet. In de derde resolutie spreekt het congres als zijn mening uit, dat er een Jeugdwet tót stand komt op grond waarvan de over heid maatregelen kan nemen voor de be scherming van de jeugd. De Indonesische kwestie. In de slotzitting heeft de voorzitter het officiële communiqué over Indonesië ter sprake gebracht. Het bevat ernstige mededelingen, zeide hij. Uit de feiten in het communiqué blijkt, dat de regering gemeend heeft belangrijke consequenties te moeten trekken. Zonder de inhoud dier consequenties te kennen, zeide spreker te mogen spreken van ern stige consequenties. De verdere gang van zaken zal moeten worden afgewacht. Eén ding staat onwrikbaar vast, aldus de heer Andriessen, namelijk dat een zeer grote mate van lankmoedigheid tegenover de republiek betracht is. Nederlanders, die familieleden in de Britse of in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland wensen te ondersteunen, zul len voortaan een individuele vergunning nodig hebben, waarvoor zij zich moeten wen den tot het kantoor Deviezenvergunningen. Met de tot nu toe grootste overwinning in deze voor VSV zo prachtige competitie behield het elftal zijn fraaie kans op een afdelingskampioenschap. De cijfers spreken duidelijke taal, doch geven niet weer de felle en onvermoeide tegenstand, welke de Amsterdammers tot de laatste minuut heb ben geboden. Een dapper strijden^ elftal ging ten onder in het Velser sportpark. De aanhoudende regen was geen beletsel voor een vrij groot aantal toeschouwers, om toch de wedstrijd te bezoeken. Stellig verdient VSV deze belangstelling want het spel van de rood-witten is van goede klasse De manier, waarop Zeeburgia verloor, on danks de felle tegenstand, was uniek. De doelpunten waren van buitengewone kwa liteit. Vrij spoedig had VSV een voorsprong, toen de vooral in de eerste helft opvallend goed spelende Hazeveld een pass aan Sterk gaf, waarna Van Onselen de bal met veel moeite achter Wuestenhof werkte. Hierbij forceerde hij zich lelijk, doch wist zich te herstellen in tegenstelling met de prima rechtsachter van Zeeburgia, Smit, die aan vankelijk Sterk geheel uitschakelde, doch in wat overdreven ijver zichzelf uitscha kelde. Toch handhaafde Zeeburgia zich en zette vele aanvallen op. Het schieten was echter slecht en nadien bleek, dat dit een van de zwakke plekken der Amsterdammers was. Zelfs in de tweede helft, toen Verhagen bij Kennemer Golfclub Zaterdag hield de Kennemer Golfclub haar maandelijkse wedstrijd op'de banen te Zand voort. Gespeeld werd 18 holes single tegen bogev. De uitslag was: 1 W. Kruyt (handicap 18) met 3 up; 2 F. Elhorst (9) 1 up, 3 mevrouw M. Elhorst (18) 2 down; 4, na loting, G. Kaars Sypesteyn (16) met 3 down. De Sint-Nicolaaswedstrijd, 18 holes me- dalplay, is Zondag gespeeld. Eerste werd Antonietti (25) met een netto-score van 70; 2 ir. T Hubrecht (2) met 77. 3 A. van verrassing alleen voor doelman Snijders stond, wist hij er niets van te maken, al dient gezegd te worden, dat de jonge doel man van VSV, Snijders, zich zeer actief weerde. In de inmiddels aangebroken tweede helft, waarin Zeeburgia zich aanvankelijk goed weerde, gaf Balvers de bal scherp door naar Van Onselen, die enkele Amster dammers zijn hielen liet zien en doelman Wuestenhof het nakijken gaf (20). Wel werd VSV weer in de verdediging gedrongen en een aantal hoekschoppen volgde op het doel van VSV. Uit een vrije schop plaatste Van Onselen op de rand van het strafschopgebied de bal naar Sterk, die doelpuntte. Daarna was het met Zee burgia gedaan. Van Onselen schoot op zijn beurt een pass van Sterk in (40). tegenbericht deed toekomen: „Nuts", het geen letterlijk „noten" betekenU doch guurlijk: „Je bent gek". Het Hoogheemraadschap Rijnland zal het bundergeld van f7 tot f7,50 per ha ver hogen. Het wordt voorts billijk geacht het gebouwd eigendom in de waterschapslasten te doen bijdragen waarbij een kadastrale huurwaarde van f 300 wordt gelijkgesteld met één ha. ongebouwd. Gymnastiek Wedstrijden van „Bato" Bato hield voor zijn dames-, heren-, jon gens- en meisjes-afdelingen wedstrijden, waarbij de talrijke toeschouwers vooral ge noten van het werk van het nieuwe lid, mevrouw T. Cornelesede Wit, die van het Nederlandse keurkorps deel uitmaakt. Bij de heren verlengde P Luiting zijn kampioenschap. Oefenstof en afwerking stonden over het algemeen op peil. De uit slagen luiden: Afdeling Centrum. Dames. Eerste graad: 1. T. Cornelesede Wit; 2. C. M. de Kruif Swart; 3. H. J. Keur. Tweede graad: 1. I. Haverman; 2. A. Jonker; 3. R. Drenth. Derde graad: 1. Boots; 2. KL. Brandsma; 3. W Rosenhart. Oudste meisjes. Eerste graad: 1. N. de Vries; 2. J. Hogerweij en R. v. d. Hurk; 3. R. de Vries. Meisjes II. Eerste graad: 1. K. Jungblut. Tweede graad: 1. L. Anspach. Derde graad: 1. R. Verzijlenberg. Heren. Eerste graad: 1. P. J. Luiting; 2. F. W. Guit; 3. W. J. de Wolf. Tweede graad: 1. J. v. d. Poll; 2. J. Westland; 3. H. Ster horst. Oudste jongens. Eerste graad: 1. C. L. de Wolf; 2. J. Smal: 3. B. Vooistra. Jongens II: Eerste graad: 1. D. Buur. Tweede graad: 1. J. Tolmeier. Derde graad: 1. J. Louman. Afdeling Noord. Dames. Eerste graad: 1. J. H. Keijzer; 2. G. Koning; 3. A Smal. Tweede graad: 1. H. de VriesEekhout; 2. M. Zwiersen: 3. G. v. d. Berg. Derde graad: 1 T. Oosterhof; 2. C. Metselaar; 3. A. Lam- mers. Meisjes. In vier graden no. 1. respectie velijk: R. Hogendoorn; I. Negerman; E. Stoute; K. Faas. Kennemer Turnkring De jaarlijkse wedstrijd voor de dames en heren eerste en tweede graad van de Kennemer Turnkring worden Donderdag gehouden in de zalen aan de Badhuisstraat. Schaatsenrijden Komt uitzending van hard rijders in gevaar? De uitzending van Nederlandse hardrij ders naar de Europese en wereldkampioen schappen loopt gevaar door gebrek aan geld. Het is traditie geworden, d^t organisaties op het gebied van de ijssport over een kas beschikken, waarvan meer bodem dan in houd te bespeuren valt. Er is ongeveer 4000 nodig om aan de eerste vereisten van training van de rijders in Oslo en Davos te kunnen voldoen, en om mettertijd de uitzending naar de kam pioenschappen te kunnen bekostigen. Zuidhollandse Ijsbond heeft weer plannen De Zuidhollandse IJsbond heeft plannen gemaakt voor het komende schaatsseizoèn. Het Merendistrict van deze bond hoopt de reeds traditie geworden tochten als molentochten en één, twee, drie en vier merentochten ook dit seizoen te kunnen uitschrijven. Voorts staan nieuwe tochten op het programma, de tocht Leiden-Aals- meer (75 km) en de zeventiendorpentocht (125 km.) Al deze routes voeren de deelnemers door de fraaiste gedeelten van Zuidhollands merendistrict. Slechts aan de viermeren- tocht wordt ook een wedstrijd verbonden. De overige tochten zulleq alleen voor toer rijders zijn. In het seizoen 1946-47 namen in totaal 8000 personen deel aan de tochten door het merendistrict. Het district Alblasserwaard schrijft een tocht uit, waarvan de lengte al naar gelang de toestand van het ijs tussen de 40 en 70 km zal bedragen. Nu de Alblasserwaard door de bruggen bij Vianen en Alblasser- dam uit het vroeger vooral bij ijsgang op de rivieren funeste isolement is verlost, wordt een stijgend aantal deelnemers ver wacht voor deze tocht, die de laatste maal reeds 2000 deelnemers telde. De negendorpentocht door de Krimpe- nerwaard zal ook dit jaar, indien het ijs het toelaat, verreden worden. In het Westland. bij uitstek geschikt voor kleinere tochten, staat de tiendorpentocht weer op het programma, die in 1946-47 800 deelnemers trok. FRITS DE RUYTER BESLUIT ATHLEET- SEIZOEN. Frits de Ruyter van AV '23, houder van de Nederlandse records op de 800. 1000 en 2000 meter, heeft besloten niet meer aan wedstrijden deel te nemen. Stormvogels verloor met slechts 1—0 Op een glad terrein, dat aan de spelers hoge eisen stelde, is Ajax er na een ener verende strijd in geslaagd met 10 van Stormvogels te winnen, aldus revanche nemend voor de in IJmuiden geleden nederlaag van 40. Had Stormvogels in de voorhoede één doortastende en schotvaar- dige speler gehad, Ajax zou het zo ver niet gebracht hebben, Want kansen om te doel punten hebben de Vogels ongetwijfeld gehad. We denken onder andere aan de vrije kans, welke Van Opbergen al spoedig na de aftrap kreeg, aan de prachtige ge legenheid, die De Boer met een handig „hakje" aan Luppens bood, aan het ogen blik, dat De Boer alleen voor doelman Leentvaar stond en hochtans naast schoot. Voor de IJmuider achterhoede niets dan lof. Voor wie het nog niet wist, is het in deze ontmoeting wel duidelijk geworden, dat Kraak weer in prima vorm is. Het doel punt, dat Ajax maakte, was absoluut on- Huysstee jr (16) met 79, 4 jhr. J. F. van Spengler (12) met 80, 5 en 6 L. Sodderland I houdbaar voor hem; zelfs bracht hij met (30) en dr. J. Muller (16) met 81. een fantastische achterwaartse sprong nog bijna redding. Voorts was Schoorl uiterst lastig te passeren, maakte Van den Oever Drager vrijwel onschadelijk, weerden de gebroeders Snoek zich kranig tegen de vleugel FischerMichels en speelde Goed hart beter dan de laatste tijd. Over het geheel had de verdediging van Stormvogels het heel wat zwaarder dan die van Ajax. omdat de aanvallen van het Amsterdamse quintet vlotter van opzet waren en spelers als Fischer, Broekman en Michels doortastender dan hun collega's van Stormvogels waren, die bovendien in de meeste gevallen de bal te lang bij zich hielden. De rust ging in met gelijke stand. In deze eerste helft was Stormvogels aanvan kelijk het meest in de aanval geweest, maar had Kraak het lastigste werk gehad. Vlak voor de rust stompte hij een vliegend schot van Drager meesterlijk uit zijn doel. Na de hervatting was Ajax over het al gemeen sterker. Een kwartier voor het einde werd Kraak op de hierboven ver- melde wijze gepasseerd. In de laatste mi- i nuten oefende Stormvogels een hevige druk uit op het Amsterdamse doel, maar de gelijkmaker bleef uit. Het negervraagstuk in de Verenigde Staten (door dr. E. van Raalte) Tijdens rnijn trekken van kust naar kust,* zoals dat hier in Amerika heet, heb ik na tuurlijk ook zoveel mogelijk aandacht ge geven aan het negervraagstuk. Laat ik ter stond bekennen, dat ik de ergste uitwassen op dat gebied niet met eigen ogen aan schouwd heb, al was een verblijf van*enige uren in Virginia, één der Zuidelijke staten, reeds voldoende om te bemerken, hoe arm zalig daar de woningtoestanden voor de negers zijn. Overigens moet ik hieraan on middellijk toevoegen, dat in heel wat Noor delijke staten de huisvesting van de zwart jes waarlijk niet of nauwelijks beter is. en dat zij bovendien veelal alleen in afzonder lijk daarvoor bestemde wijken mogen wo nen. In de openbare middelen van vervoer, zoals treinen, trams en autobussen, valt er van afscheiding tussen wit en zwart niets te bekennen. Daarentegen zult ge bijkans nooit in restaurants of hótels van 'enige „stand of rang" negers als gasten en alleen als bedienden zien. Orjs deed dit alles verre van aangenaam aan en ik moet eerlijk ver klaren, dat de behandeling van dé negers tot een dier aangelegenheden behoort, waarin ik Amerikaanse toestanden en ver houdingen allesbehalve kon waarderen. Hier bestaat ontegenzeggelijk, naar Neder landse maatstaf gerekend, aanleiding tot ernstige kritiek. Het ware echter onjuist mij tot deze kanttekening te bepalen, nu er enige tekenen van verbetering merkbaar zijn. Daarop dien ik immers, billijkheids halve, ook even de aandacht te vestigen. Ik denk hier aan de in verschillende maat schappelijke kringen merkbare wijziging in de tot dusverre gekoesterde opvattingen. Zo heeft onlangs aan een van de Universi teiten een afdeling van een der vele na tionale studentengenootschappen het aan gedurfd een neger als lid toe te laten. Ze ker, het gevolg hiervan was, dat terstond het centrale bestuur van het genootschap de afdeling in kwestie tot de orde riep, om dat zij in strijd met de geldende regels had gehandeld welke dat genootschap gelijk het met al dergelijke „broederschappen" met een sterk society-tintje het geval is ontoegankelijk voor negers (en hetzelfde geldt voor Joden) doet zijn. Het voorlopige slot van de hooglopende ruzie was, dat de plaatselijke afdeling in kwestie voet bij stuk hield en uit de nationale broederschap trad Wat echter nog belangrijker mag he ten is. dat vervolgens ook aan meer dan een andere universiteit bewegingen be gonnen om met de uitsluiting van negers uit bedoelde organisaties te breken. Van veel belang mag men voorts onge twijfeld achten, dat Truman en zijn geest verwanten het in hun partij-verkiezings programma onomwonden voor gelijkheid van rechten, ook wat de negers aangaat, hebben opgenomen en dat zij thans bij de stembus de zegepraal hebben behaald. Te verwachten valt dan ook dat er ernstige pogingen zullen worden ondernomen om krachtig in te gaan tegen tal van anti- negermaatregelen Terwijl ik deze regelen neerschrijf houdt menigeen zich met de vraag bezig, welke lieden straks, wanneer Truman op 20 Ja nuari het presidentschap zal hebben aan vaard thans fungeert hij als president, doch zulks doordat hij destijds tot vice- president was gekozen en tengevolge van Roosevelt's dood bewoner van het Witte Huis werd als invaller in de baantjes zullen komen en er uit zullen gaan. Nog altijd geldt in sterke mate, zij het niet meer zo erg als eertijds, dat de overwinnende partij aanspraak op de buit heeft! Ook hier moet van een uitwas gesproken worden: soms, zo kan men in Amerika waarnemen, heeft het er zelfs veel van alsof eerder de partij dan de overheid in een staat of stad de eerste viool speelt. Tot besluit van deze brief maak ik even gewag var» de jongste opwinding in en buiten de pers tengevolge van een open bare beschuldiging tegen de parlementaire commissie, die jacht maakt op lieden, wel ke zich aan anti-Amerikaanse actie zouden hebben schuldig gemaakt of nog maken. Het betreft hier de tegenwoordige voor zitter van de te Washington gevestigde Car- negiestichting, van wie het heet dat. hij tien jaar geleden geheime stukken van Buiten landse Zaken in handen van de Russen zou hebben gespeeld. Wat hiervan werkelijk waar is, valt nog niet te zeggen, maar wel is duidelijk, dat er ten aanzien van be doelde actie dikwijls heel veel agitatie plaats vindt. Herhaaldelijk toch worden mensen als „rood", als „communistisch" zwart gemaakt, die alleen maar vooruitstre vend zijn. Groot verlof alleen voor de Landmacht In aansluiting op hét dezer dagen gepu bliceerde bericht over het verlenen van groot verlof wordt door het ministerie van Oorlog nader medegedeeld, dat dit groot verlof alleen voor de Koninklijke Land macht geldt en dus niet voor hen. die bij de Marine of Luchtstrijdkrachten dienen. Handbal Dames van Concordia verloren onverwacht van P.S.V. In de.hoofdklasse dames dacht Concor dia te zullen winnen, maar verloor met 20 door te weinig geestdrift van het pittig spelend PSV. Zeeburg behaalde slechts een gelijk spel (11) op DES. Hygiëa won verdiend van Turnlust met 31; het zwakke Vlugheid en Kracht maakte een goede beurt, door van UDI een punt af te nemen (00). De eerste districtsklasse gaf wederom een verschuiving in de kopgroep te zien. In de eerste plaats won Concordia met 41 van Achilles, maar even belangrijk voor de Haarlemmers was de nederlaag (een ove rigens onverwachte) van AHC tegen Attila (35), Zij verhuizen hierdoor wederom naar de tweede plaats. Intussen is het te betwijfelen of Aalsmeer nog in te halen is. Deze ploeg, die Sport Vereent met 80 versloeg, staat vijf punten op Concordia voor. Practlsch een onoverbrugbaar ver schil met nog slechts drie wedstrijden te spelen. De enige wedstrijd in de tweede klas heren was Animo—Catchers. Met 7—6 won Catchers. In districts tweede klasse dames kwam, zag en overwon HOC in Den Helder, waar HAV met 41 geklopt werd. Rapiditas. speelde beter dan de Concordia-reserves en won verdiend met 41. Met dezelfde cij fers legden de heren reserves van Rapiditas beslag op de punten, door HOC II te slaan. Door afgekeurde velden gingen de an dere in Haarlem vastgestelde wedstrijden aiet door.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3