In Haarlem wordt per jaar ruim 51 millioen uitgegeven voor Armen- en Sociale zorg Paard voor de toonbank C Kort en Bondigj MAANDAG 13 DECEMBER 1948 HAARLE MS DAGBLAD 4 Ongeveer 2% millioen komt van particulieren Dg gemeente en alle stichtingen en ver enigingen die werken op het grote ter rein van Armenzorg en Sociale Zorg zen den elk jaa* gegevens aan de Armenraad. Deze is daardoor in staat een statistiek op te maken die aangeeft hoeveeld geld daar voor wordt uitgegeven. De lijst over 1946 is op enkele posten na bijgewerkt. Een optelling ontbreekt boven dien. Daarom hebben wij onze telmachine aan het werk gezet die uitwees dat een bedrag van niet minder dan 8.582.692 san „directe onderstand" is uitgegeven. Natuurlijk wil dit niet zeggen dat dit ge hele bedrag aan hulpbehoevenden in han den gegeven is. Voorts vermeldt dezelfde statistiek dat 2.921.795 is terug ontvan gen. Onder die gerestitueerde gelden zijn de steunbedragen die terugbetaald zijn. Bovendien zijn onder de uitgaven opge- nomen de kosten van de ziekenhuizen, terwijl de betaalde verpleeggelden ais te rug ontvangen zijn geboekt. Als wij de ontvangsten van de uitgaven aftrekken blijft een bedrag over van 5.660.897. Wij wezen er reeds op dat enkele opgaven nog moeten binnenkomen. Bovendien is bij deze statistiek alleen re kening gehouden met de uitkeringen die gedaan zijn door de 147 door de Armen raad erkende verenigingen en instellingen van weldadigheid. Er ontbreekt dus nog alles wat door het comité gedaan wordt, o.a. ook de inzameling voor de Stille Ar men. Het totale bedrag is dus nog hoger. Van die 5.660.897 die in 1946 in Haar lem is uitgegeven voor Armen en Sociale Zorg komt 3.171.315 voor rekening der gemeente Haarlem. Dat wil dus zeggen dat van particuliere zijde 2.489.582 is bijeengebracht. De gemeente Haarlem kreeg inge volge de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten f 2.301.708 van het rijk terug, zodat voor de gemeente zelf 869.607 overbleef. De toestand is thans zo dat het rijk de kosten van Armenzorg vrijwel ge heel voor zijn rekening genomen heeft, maar dat de sociale zorg op geneeskundig terrein ten laste der gemeente komt. Interessant is het de posten nader te be zien. Wij hebben reeds in een afzonderlijk artikeltje gewezen op de tekorten van de ziekenhuizen. De uitgaven van het St. Elisabeths Gasthuis, de Maria-stichting, St. Joannes de Deo en het Diaconessenhuis hebben tezamen bedragen f 2 351.559, de inkomsten waren 1.477.597. zodat er een tekort was van 873.962. (Het tekort van het Gasthuis 484.957) werd door de ge meente betaald.) Dit tekort wordt nog verhoogd door het exploitatietekort van „Meer en Bosch" van 236.482. zodat het totaal tekort van de ziekenhuizen J 1 110.444. wat dus begrepen is in het hierboven genoemde bedrag van 5% mil lioen gulden. Verschillende verenigingen die zich wij den aan sociale zorg krijgen van de ge meente subsidie, Wij hebben dit bij onze berekening van de inkomsten dier orga nisaties niei. mede geteld, omdat anders die bedragen dubbel geteld zouden worden. De diaconieën en armbesturen der ker ken geven ook grote bedragen uit aan on derstand. Voor de Nederlands Hervormde Kerk (Haarlem, Haarlem-Noord en Spaarndam) komen wij tot een totaal van 56.194. Maar daarbii moet bedacht worden dat de diaconie ook moet bijdragen in de kosten van verschillende stichtingen die zij in het leven gebracht of onder haar zorg getrok ken heeft. De kraamverzorging had een tekort van 2.295, het Kinderhuis van 9.923. het Diaconiehuis van 20.355 en het Burger weeshuis van ,30.472. De diaconie der Gereformeerde Kerk keerde 51.910 uit, waarbij nog komen 11.804 als tekort van de woningstichting en het Tehuis voor ouden van dagen. De bedragen die Ziekenzorg en Diaconaal hulp betoon uitkeerden vallen buiten deze sta tistiek. 9386 werd door de diaconie der Christ. Geref. kerken uitbetaald. Het is moeilijker een rekening op te ma ken voor de R.-K. Kerk. Van 8 van de 10 R.-K armbesturen kwam de opgaven bin nen. Zij keerden uit 69.063, zodat wel aangenomen mag worden, dat van de ont brekende 2 er nog ongeveer f 15.000 bij komen. Voorts hebben de St. Vincentius- vereniging en de Conferenties der ver schillende kerken nog f 69.331 verstrekt. De St. Vincentiusvereniging keerde nog 3657 uit aan de Stille Armen. Voorts had het kindertehuis St. Trinitus een tekort van 92,544. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 December 1948. BEVALLEN van een zoon: 8 Dec.: J. Becker—Niebocr. 2 z. 9 Dec.: L. de Weerd— Smits. G. Traksel—Velthuijsen. 10 Dec.: C. A. Stokman—Lippus. H. L. M. Vijge—den Hartog. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec.: A. M. M Celie—van der Bijl. M. C. H. Hendrikse— Groot W. A. IJisma—Bos. 10 Dec. H. L. M. Vijgeden Hartog. OVERLEDEN: 8 Dec.: C. P. A. Martens— vant Went, 62 j., Parklaan. M. J Meublok, 15 i Kamperlaan. D. Overdam, 33 j., de Wit- straat 9 Dec G. de Winkel. 39 j Obistraat. A Leeebeeke—Krielen, 84 j.. Rijksstraatweg J T. Jordan, 2 m., Keizer Karelstraat. HAARLEM. 11 December 1948. GEHUWD: 11 Dec.: F. Aardewijn en S. J J. de Koning. BEVALLEN van een zoon" 10 Dec.: H. M. Sclhorstvan der Putten W van Lunteren Koster 11 Dec J. M. Cornet—Otten. M. van Houten—van Nes. J Kreijenbroek—van de Linde. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec.: P- DeenVisser OVERLEDEN: 8 Dec.: A. Meijerman Buse, 45 Ambachtstraat. 9 Dec F- Wit. 1 m., Lange Wijngaardstraat J M HllbersRoden burg, 62 j., van Zeggelenplein. 10 Dec.: A. A. van den Broek—Moes. 85 j.. Korte Zijlweg. Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: Dansavond Ilse Meudt- Tier, 8 uur Frans Hals Museum: Piarto-recital Sas Bun ge. 8 uur Ovcrveen. hotel Roosen daal: Het Witte Kruis", afdeiingsvergade- ring. 8 uur. Palace: ..De vrouw van mijn heer". 14 j2.00. 4.15. 7.00 en 9 15 uur Luxor: „Nachtclub". 18 j 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Spaarnc: „Kozakkenbloed". 2.30. 7 00 en 9.15 uur. Citv: ..It 's a wonderful life", alle leeft., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans rials: „De terugkeer van Monte Christo". 14 j.. 2 30. 7.00 cn 9.15 uur Rembrandt: „Het lied van Ber- nadette". alle leeft 2.30 en 7 30 uur DINSDAG 14 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concertgebouw orkest. 8 uur. „De Stad Haarlem", Humani- tns. openbare vergadering, spreker mr. dr. J In t Veld, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvotjrstoliingen. Andere bekorten waren: R.-K. wees- en armenhuis f 51.049, wijkverpeging 12.860 De Evangelisch Lutherse diaconie gaf 7515 aan onderstand; het wees- en ar menhuis kostte 21.457, de wijkverpleging 3687. De Verenigde Doopsgezinde Gemeente verstrekte 29.075 aan onderstand, het weeshuis vorderde 27.651, de ziekenver pleging 5216 en het kinderhuis 5498. Andere diaconieën: Waalse gemeente 1850, Vrjjx. Herv. Kerk 4337, Oud- Katholieke Kerk 630, IsrSël, Gem. 177, Leger des Heils 5830, Vrije Evangelische gemeente 75 en Remonstrantse gemeente 2000. Voorts vonden wii o.a. nog de volgende uitkeringen: Weldadigheid naar Vermogen 36.236 en „Pro et Posteris" 9400. Aan de hofjes en hun bewoonsters werd dit jaar niet minder dan 156.850 ten koste gelegd. Aan tuberculosebestrijding werd uitge geven 101.594, waarvan 71.448 aan subsidies werd terug ontvangen. Ds. Barger te Zeist bevestigd Ds. G. A. Barger werd gisteren door prof. dr. M. van Rhijn in de Oude Kérk te Zeist in de aldaar voor hem gevestigde bijzon dere predikantsplaats bevestigd. Prof. Van Rhijn herinnerde in een per soonlijk woord aan de langdurige vriend schap, die er tussen de nieuwe predikant- dii'ecteur van het internaat bij het Chris telijk Lyceum te Zeist en hem bestaat, aan de samenwerking in het jeugdwerk van Hattem en Nunspeet en aan de reputatie die ds. Barger zich verworven had door het Evangelie op moderne wijze te brengen. Dit laatste is zo nodig, aldus prof. Van Rhijn, om de massa uit de kerkelijke sleur te bevrijden en terug te voeren tot een waarachtig beleven van het geloof. Ds. Barger sprak naar aanleiding van Johannes 10 vers 16: „Ik heb nog andere schapen die van deze kudde niet zijn". Dit woord, zo zei ds. Barger, doorbreekt de onrust en de beperkingen die de mens in zijn wezen opricht; het gooit de deuren open, ook van de kerk. De dienst werd door de burgemeester van Zeist, mr. A. R. Korthals Altes, door de voorganger van dr. Barger, ds. Joh. Chr. Vunderink, en door vele Heemstedenaren bijgewoond. Gemeente Haarlem werd bedankt In de loop van dit jaar'zijn aan de ge meente Haarlem verscheidene schenkin gen gedaan. Zo werden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum door mevrouw M. S. Overwald-Groenewoudt twee Engelse pren ten jachttaferelen aangeboden, van de Erven van de heer E. Voet Jr.werd een ver zameling munten en penningen, op Haar lem betrekking hebben, en een aantal boe ken ontvangen, door de Erven van de heer en mevrouw mr. F. Willekes Macdonald- Reynvaan werd een collectie blauw porce- lein en een glazen kast gegeven. Voorts werd het Gemeentelijk bezit ver meerderd met het door de ouders van de leerlingen en de oud-leerlingen van de Beatrixschool aangeboden gebrandschil derd raam ter herdenking van het tienjarig bestaan van deze school en tenslotte deed het uitvoerend Comité van Haarlems Bloe- menfeest 1948 de voor het jongste bloemen- feest gebruikte requisieten voor de herberg „De Coninck van Vrankrijck" die bij het openluchtspel „Frans Hals" dienst gedaan heeft, cadeau. B. en W. stellen de raad voor deze schen kingen behoudens goedkeuring van Gede puteerde Staten, in dank te aanvaarden. Nel Oosthout op tournée De kunstenares Nel Oosthout, die zich in de afgelopen jaren een internationale repu tatie verwierf door haar solo-vertolking, zowel in het Nederlands als in het Engels, van gehele toneelstukken, geeft Donderdag te Amsterdam haar eerste voordrachtavond. Ze koos daartoe de bekende novelle „De Heilige" van Bernard Kellermann. Nel Oosthout vertrekt op 2 Januari voor het geven van veertien voorstellingen van „De Krijtkring" en „Jeanne d'Arc" naar Indonesië. In het komende voorjaar begint zij een langdurige tournée door Noord- en Zuid-Amerika onder auspiciën van de be roemde impressario's Bichürin en Erneste de Quesado, met wie zij in contact is ge komen op een kort geleden ondernomen kunstreis naar de West. Zij zal dan, behalve de reeds genoemde werken, ook „Don Quichotte verbannen" van Loenatsjarski in de Engelse vertaling van John van Snel lenberg geheel alleen opvoeren. Bij haar optreden in Londen en Birmingham oogst te zij schitterende critieken, die haar deze toegang tot de nieuwe wereld hebben ver schaft. Land- en tuinbouwjongeren kwamen in Haarlem bijeen Zaterdag werd in het Krelage-huis te Haar lem de bondsdag 1948 gehouden van de Land- en Tuinbouw jongeren. De algemeen voorzitter de h^r Cors van 's Hertogenbosch verwelkomde in het bijzon der burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de algemene voorzitter van de LTB, de heer G. W. Kampschör. Dr. A. J. M. Cornelissen hield een rede, waarin hy als grondoorzaak van de huidige verwarrimg op elk terrein noemde het feit. dat de mens is samengegroeid met de dage lijkse zorgen en niet vermag zich hierboven te verheffen De jeugd krijgt niet voldoende leiding. Als de ouderen niet meer actief zijn, hoe kunnen zij de jeugd, die nooit iets anders vraagt dan activiteit, behoorlijk leiden? Ten aanzien van de land- en tuinbouw zeide spre ker, dat de producten en de opbrengst hoofd zaak zijn. De producenten tellen niet mee, tenzij, om er een maximum aan belasting van te plukken. Kanunnik L. Engelen van de Belgische B J. B. merkte op, dat België en Nederland, bouwend op dezelfde cultuur, schouder aan schouder dienen te staan in de Benelux- overeenkomst. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, spoorde de jeugd aan kennis te nemen van alle huidige problemen en deze te toetsen aan de grote algemene grondslag van het Christelijk leven. Dan zal er goede invloed van de plattelandsbevolking blijven uitgaan op de bewoners van de grote steden. In de middagvergadering sprak namens de jongeren-gemeenschap mejuffrouw L. Mil tenburg. Theo van Steen, leider van het boerencentrum „Ons Erf" voerde het woord over de zware verantwoording voor de maatschappelijke en culturele opvoering van ons volk. die de jonge boeren, tuinders en lcwek"-rs dragen De middagvergadering werd afgewisseld met zang van een knapenkoor onder leiding van de Haarlemse dirigent P. Q. Wolff en I met de opvoering van „Het duivelsbrugje" onder regie van Frans 't Hoen. Haarlem en het Nijverheidsonderwijs Bezuining der Provincie stelt de gemeente voor grotere uitgaven Elders in dit nummer delen wij mede dat Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten voorstellen in het vervolg (dus met ingang van 1949) geen provinciale bijdrage meer te geven in de kosten van het Nijverheidsonderwijs. De wet verplicht de provincie daartoe trou wens niet. De provincie zou daardoor 250.000 per jaar besparen. De toestand is zo dat voor het hogere nijverheidsonderwijs (M.T.S.) het rijk 75 procent van de kosten voor zijn rekening neemt en 70 procent van het lagere nijver heidsonderwijs. De gemeente Haarlem bleef dus aansprakelijk voor de overige 25 en 3Q-procent. Daarvan werd evenwel door de provincie aan Haarlem weer 18 procent vergoed. Voor 1948 werd die provinciale bijdrage op 32.350 geraamd. Indifen de Provinciale Staten het voor stel van Gedeputeerde Staten aannemen, zal daarvan vermoedelijk het gevolg zijn dat de gemeente ook die provinciale bij drage voor haar rekening zal nemen. Dit is een tegenvaller van tenminste 35.000, want de kosten van het Nijverheidsonder wijs zijn de laatste tijd sterk gestegen, o.a. door hogere uitgaven voor het personeel. Wie vond in Bloemendaal een bedrag van dertig gulden? De hoofdinspecteur van politie te Bloe mendaal verzoekt ons mee te delen, dat op Vrijdag 10 December des morgens om half- elf een bedrag van f 30 is weggeworpen op het kruispunt Duinlustparkweg en Johan Verhulstweg. Het bedrag (drie bankbiljet ten van tien gulden, waarvan twee nieuwe en een oud) is van diefstal afkomstig. De biljetten waren ineen gevouwen en ver moedelijk zat er een veiligheidspel tussen. De vinder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de hoofdinspecteur. Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen Onder voorzitterschap van de heer A. P. Bakker werd Zondag in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem een buitengewone vergade ring gehouden van het District Noordhol land van de Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. De Bondsvoorzit ter. de heer J. P. Weyburg, woonde de ver gadering bij. Het belangrijkste punt van de agenda was de behandeling van het concept districtsre glement. Na ampele bespreking en het aan brengen van enige wijzigingen, werd met algemene stemmen besloten bij het bonds- bestuur goedkeuring van de reglementen aan te vrageen. De voorstellen van de Haar lemse Reddingsbrigade betreffende het in stellen van een startvergunning en te ko men tot een gelijkluidende medische ver klaring, evenals het voorstel tot wijziging van het programma der bondskampioen- schappen. zullen bij het bondsbestuur inge diend worden. Het voorstel van H. R. B. tot het instel len van een algemene bondsdag werd over genomen door de bondspropkgandacomnus- sie. die het voorstel nader zal uitwerken en dan bij het bondsbestuur indienen. De voorzitter deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt. bij de volgende algemene vergadering zijn functie ter beschikking te stellen. 3hr. K. 3. van den Brandeler overleden In Heemstede is Zaterdag overleden de lt.-kolonel b. d. der bereden artillerie, jhr. K. J. van den Brandeler in de ouderdom van 60 jaar. Jhr. Van den Brandeler die aanvankelijk deel uitpiaakte van de Gele Rijders, is geruimen tijd gedétacheerd ge weest op het paardendépöt in Tilburg en ging later over naar de veld-artillerie. Hij was een zeer békend ruiter, die niet alleen op dressuur-gebied veel successen boekte, maar in vrijwel iedere tak van de ruiter sport uitgeblonken heeft. Zijn stoffelijk overschot zal Woensdag 15 December om 11.30 uur in het familiegraf te Renkum worden bijgezet. Variété in de concertzaal Gisteravond werd in de Concertzaal een variété-programma gegeven, dat uitstekend opende met een nummer van twee wieier- acrobaten. de Rieberties. die werkelijk fan tastische dingen deden op hun vreemdsoor tige fietsjes. Een aanzienlijk deel van het programma was verder aan de muziek ge wijd want er waren een solo-pianiste, een zanger van negerliedjes en een Hawaiian- ensemble dat ook nog aardige Zuid-Afri kaanse liedjes wist te produceren. Chris de la Mar vulde het uitgebreide programma met een praatje en een grapje aan. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van distributiebescheiden op Dins dag 14 December in Overveen (Bloemendaal- seweg) en in Zandvoort (Haltestraat) voor de letters T tot en met Z. Communistische raadsleden stellen vragen over Slachthuiskwestle Twee leden van de Communistische frac tie in de Haarlemse gemeenteraad, mr. M. D. Proper en mevrouw H. J. van Ommeren Averink, hebben de raad verlof gevraagd het College van B. en W. de volgende vra gen te mogen stellen: 1. Zijn de berichten juist omtrent on rechtmatige afgifte van vlees en verduiste ringen door leden van het personeel bij het Haarlemse slachthuis? 2. Waarborgen de bestaande bepalingen en controlevoorschriften een .voldoende be scherming om fraude te voorkomen? 3. Indien de bestaande bepalingen niet voldoende zijn. heeft Uw College dan maat-, regelen getroffen om de contróle te ver scherpen? Zoals men weet zullen de vijf overige fracties in de gemeenteraad Woensdag middag een voorstel indienen tot benoe ming van een commissie ad hoc, die een onderzoek zal instellen naar de beweerde onregelmatigheden» bij het Slachthuis. C.P.N.-raadsleden bepleiten Kerstgratificaties Het Communistische Haarlemse gemeente raadslid P. H. Vooren heeft de gemeente raad verzocht aan het College te vragen of dit een Kerstgratificatie voor de onder steunden krachtens de Armenwet gewenst acht en zo ja, of deze dan bepaald kan op 100 van de wekelijkse uitkering. Voorts zal de Communistische fractie een motie indienen, waarin B. en W. wor den uitgenodigd een voorstel aan de Raad te doen tot het verstrekken van een Kerst gratificatie ten bedrage van één week sa laris aan het gemeente-personeel. Toneel De Komedianten speelden „De Mof" Er zou een merkwaardige dissertatie te schrijven zijn over de verschijning van „de mof" in onze dramatische litteratuur. Deze dateert namelijk geenszins, zoals men wellicht geneigd is aan te nemen, uit de nog maar kort achter ons liggende jaren. Rjiim drie eeuwen geleden schreef een zekere Isaak Vos, koddig toneelspeler te Amsterdam, een met deze scheldnaam voor onze Oosterburen getitelde klucht, waaraan Pieter Langendijk later het één en ander ontleende voor een boertig stuk, dat heel toepasselijk „De Zwetser" heet en destijds bijzonder in de algemene smaak viel. De hoofdpersoon heeft twee karakteristieke eigenschappen: hij houdt van „tressen und saufen" en doet verder niets zo graag als brallend pochen op zijn ongeloofwaardige heldendaden. In ontelbare comedies werd met deze snoevende krijgslieden en uit gehongerde hannekemaaiers, die ook vroe ger de vette weiden van onze lage landen afgraasden, geducht de loop genomen. De voornaamste elementen daaruit vindt men verenigd in een vermakelijk zangspel revue zouden wij thans zeggen uit het rumoerige einde der achttiende eeuw onder het veelzeggende motto: Antimoffiana. Zaterdag en Zondag voerde het gezel schap „De Komedianten" onder regie van de schrijver Jaap van der Poll in de schouwburg te Haarlem eeq „mof" ten tonele, die een onuitsprekelijke functie bij de vroegere hoofdstedelijke „(jptskomman- dantur" vervulde en door zijn kamerver huurders als gewillige leverancier van in formaties ten bate der ondergrondse be weging werd gebruikt. De gewiekste auteur heeft de in het gehate groen gestoken indringer met de aggressieve humor, die alle goede vaderlanders beschermde, als een buitengewoon lachwekkende caricatuur van het teutoonse heldendom getekend. Het is jammer, dat dit aanvankelijk zeker niet onaardige hekelspel, waaraan tussen de vele sartriaanse of eenzijdig idealiserende terugblikken wel behoefte bestond, tenslotte in een niet alleen over bodige, maar zelfs smakeloze vertoning van onwaardig leedvermaak ontaardde. Johan Kaart bouwde met prachtig be heerste overdrijving de rol van ongeblazen „Herr Bammert" uit zoveel aan de realiteit herinnerende Germaanse onhebbelijkheden' op, dat men alle anecdotes uit de bezet tingstijd op deze even walgelijk sentimen tele als verwaande schaapskop zou kunnen afvuren. Dat er weinig te bespeuren' was van de zo gevreesde wolven ziel. lag waar lijk niet aan hem. De volbloedige actrice Magda Janssens en de wel wat erg leuk doende Matthieu van Eijsden gaven hem goed partij. De verdere bezetting bood niet veel aanleiding tot commentaar, al dient het dubbelzinnige mannetje van Johan Valk afzonderlijk genoemd te worden. DAVID KONING Répertoire van Comedia De actrice Ank van der Moer, die de hoofdrol in Tramlijn Begeerte" vervult, hoopt binnen enkele dagen geheel hersteld te zijn van de keelaandoening, die haar gedurende meer dan een week verhinderd heeft op te treden. Op Tweede Kerstdag wordt in de Haar lemse Schouwburg de eerste openbare voorstelling gegeven van Goldoni's ver maarde blijspel ,,De Herbergierster" on der regie van Cor Hermus. met Mimi Boes- nach in de titelrol. Behalve de laatstge noemde zullen ook Ellen Vogel, Jules Ver- straete, Han Bentz van den Berg, Guus Oster en Fons Rademakers meewerken aan ae comedie „While the sun shines" van Terence Rattigan onder leiding van Jan Teulings. Dit kasstuk over drie geallieerde officieren, die op hetzelfde meisje in uni form verliefd zijn, van de schrijver van „French without tears" en „The Winslow Boy" had een zeer lange „run" in het Lon- dense West End, namelijk van 1943 tot 1946. Cor Hermus begint in het nieuwe jaar aan de verwezenlijking van een sinds lang gekoesterde wens: de vertoning van de in verzen geschreven tragedie „Thomas More" door Henriette Roland Holst van der Schaik, waarin hij de titelrol zal spe len. Ellen de Thouars, Truus Dekker, Edy de Boer, Henk Rigters, Guus Hermus en Ludzer Eringa zijn met enige anderen aan gewezen voor de verdere bezetting. Deze belangwekkende opvoering betekent te vens een eerbetoon aan de dichteres die op 24 December de leeftijd van tachtig jaar hoopt te bereiken. D. K. Muziek Sonatenavond in de Renaissancezaal Het comité voor jonge toonkunstenaars gaf Zaterdagavond aan de violist Bouw Lemkes en de pianist Gerard van Blerk gelegenheid om in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum op te treden. Het zijn twee veelbelovende leerlingen van het Amsterdams Conservatorium; Lemkes be reidt zich voor op h^t solistenexamen en Van Blerk doorstond zo juist met goed gevolg deze moeilijke meesterproef. In beiden, maar vooral in de pianist, herken den wij al gauw een stel rasmusici, die in hun jeugdig entrain geen opgave te zwaar achten, en door hun ongeschokt zelfver trouwen hun slag thuis halen, al zou het nu en dan wat ruig maar toch altijd overtuigend en bezield uitvallen. De pianist Gerard van Blerk speelde als solist niets minder dan Beethovéns laatste sonate opus 111, testament van de meester, waar in de variatie loskomt van het vormelijke en de geest wijduit domineert boven de stof. Een stuk uit slechts twee delen be staande. Wat had ook een derde nog kun nen brengen na het etherische slot van het tweede? Met dat al een geweldige opgave. J>at Gerard van Blerk er bijna voort- urend mee wist te boeien bewijst ener zijds, dat hij technisch heel'wat mans is en anderzijds dat zijn' spel door gezond-muzï- kale impulsen gedreven wordt. Het thema van de Arietta klonk bijzonder poëtisch en de fameuze trillers verwekten de gewenste sfeer. Te zamen speelden Lemkes en Van Blerk de Sonate in G. van Mozart en de sonate van César Franck. In Mozart kwam het wegens de droge accoustiek moeilijk tot een behoorlijk evenwicht; he* beschei den en precieuze vioolspel verhield zich maar matig met de pianoklank; de pizzicati in de Adagio-variatie deden het helemaal niet. Het grandiose werk van Franck profi teerde echter van een bezielde klank intensiteit van beiden. Er werd brillant en hartstochtelijk gespeeld en we hoorden nu een viooltoon vol gloed en kleur, opwegend tegen die der bijzonder knap gespeelde pianopartij. Het geheel was misschien wel wat te uitbundig, maar het bezat de heer lijke deugd der spontaneïteit. JOS. DE KLERK. Bloembollencultuur Motie inzake beurskwestie De afdeling Hillegom van „Bloembol lencultuur" vergaderde in een buitenger- woon druk bezochte bijeenkomst onder leiding van de voorzitter, de heer C. J. van Til. Deze, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen, terwijl de heren H. 't Mannetje en C. J. van Til wer den afgevaardigd naar de algemene ver gadering. De candidatuur-Kommer voor het hoofd bestuur werd door de afdeling gesteund. Tijdens de behandeling van de beschrij vingsbrief bleek de afdeling, met slechts vijf stemmen tegen, te staan achter het voorstel van het hoofdbestuur tot ophef fing der saneringsmaatregelen. De enige bestrijder was, tot grote hilariteit der aan wezigen, de voorvechter der anti-saneer ders de heer Murk, die zijn houding ech ter verklaarde door te wijzen op enkele passages uit de toelichting, die hem wan trouwend maakten ten aanzien van de werkelijke intenties van het hoofdbestuur. Het voorstel inzake de omzetbelasting werd verworpen, en het voorstel-Haarlem uiteraard eveneens. Bij de behandeling hiervan werd een motie ingediend, waarbij wordt voorge steld de behandeling van het Haarlemse voorstel op te schorten, tot de Algemene Vereniging vrij staat tegenover de gemeen te Hillegom. De voorzitter sprak zijn afkeuring uit over de houding van de voorzitter van „Bloembollencultuur" en het hoofdbestuur, die op het gebied van zaken doen een koers aangaven, die hij zeer scherp karak teriseerde. Alle overige voorstellen werden zonder veel discussie aangenomen. De voorzitter liet buiten de agenda om enkele praktische vraagstukken door des kundige leden behandelen, een handelwijze die blijkbaar zeer werd geapprecieerd, ge zien de levendige discussie die hieruit volgde. Tot een scherpe uiteenzetting kwam het nog tussen de voorzitter en de heer C. J. Hulsebos, naar aanleiding van diens cri- tiek in de vakpers over het Engelse con tingent en zijn conclusie, dat de kwekers min of meer dupe waren geworden van de exporteurs. Nadat de heer Staats nog had aange drongen op bevordering van export naar Duitsland en de heei' 't Mannetje had ge klaagd over de papierlawine die vergroot wordt door de cfouane-formaliteiten, werd de vergadering gesloten. Beestenbende Het moet de heer Van der Leek die van ochtend in zijn levensmiddelenbedrijf aan de Uit den Bosstraat in Haarlem wel n^chtmerrie-achtig te moede zijn geweest toen hij plotseling een paard voor zijn toonbank zag staan en het lijkt ons niet onwaarschijnlijk dat hij eersr gedacht heeft: „Zeker weer zo'n flauwe paarden- mop". Dat het overigens bittere ernst was, bleek wel uit de glasscherven die door zijn winkel verspreid lagen. Het paard dat voor een wagen van een Haarlemse boer stond, had zich aanvankelijk keurig ge dragen, maar had in de Schouwtjeslaan om een of andere duistere reden de kolder in de kop gekregen. Het ging plotseling aan de haal en waarschijnlijk aangetrok ken door de zoetigheid in de kruideniers étalage, besloot het daar eens een kijkje te nemen. In één grote sprong vloog het dwars door de winkelruit over de étalage naar binnen en landde voor de toonbank. Op onze vraag of het dier boodschappen kwam doen, antwoordde de heer Van der Leek later, dat het bij een „kleine" ge bleven was, maar dat schreef hij aan de zenuwen van het arme dier toe. Het paard was overigens aanmerkelijk minder beschadigd dan de winkel-inven taris. want afgezien van enkele snijwonden aan hoofd en benen was het er best af gekomen. Avondschool voor Nijverheids onderwijs Bij wijze van proef is de duur van de cursus van de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs van zes op acht maanden gebracht. B. en W. stellen nu aan de raad voor de vermenigvuldigingsfactor van het schoolgeld op 11/3 te stellen. MEVROUW G. N. VAN DER VANGST- DE GILDE OVERLEDEN. In de ouderdom van zeven-en-zeventig jaar is overleden mevrouw G. N. van der Vangst-de Gilde, die vroeger een werk zaam aandeel had in een aantal verenigin gen op allerlei gebied. Speciaal ging haar belangstelling uit naar vrouwenverenigin gen. Zij was onder andere bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en had zit ting in verenigingen en commissies op sociaal gebied. Woensdagmiddag na aankomst van trein 14.09 uur zal haar stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. Elfde lustrum van „Hellemia" Zaterdagmiddag hebben de leden van „Hellemia", de vereniging van Haarlemmers die in Leiden studeren, het elfde lustrum gevierd met een plechtige kranslegging bij het standbeeld van Lourens Coster op de Grote Markt. Vervolgens werd in de Leid- se sociëteit Minerva een receptie ge houden, gevolgd door een diner waaraan ook de hoofden van de Haarlemse sociëteit „Trou Moet Blycken" deelnamen. Het Rode Kruis Sanatorium te Santpoort In de loop van 1949 ontruimd? Ged. Staten van Noordholland schrijven in een toelichting op de begroting voör het Prov. Ziekenhuis te Santpoort o.a.: „De bij de begroting voor het jaar 1948 uitgesproken verwachting, dat de rechter vleugel van het nieuwe gedeelte van het Ziekenhuis, welke door het Rode Kruis Sa natorium wordt gebruikt, in het einde van 1947 ter beschikking zou komen voor de eigen verpleging van mannen-patiënten, werd niet verwezenlijkt. Het verloop van de besprekingen met het Rode Kruis be treffende de ontruiming, wettigt de veron derstelling dat deze afdeling in 1949 weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Rekening houdende met een geleidelijke bezetting van de vrijkomende ruimte, kan het totaal aantal patiënten voor het jaar 1949 worden geraamd op 1361". BINNENLAND In een pakhuis in de Van der Werff- straat te Leiden zijn Zaterdagmiddag 500 balen, elk met 500 kg. oud papier, in vlam men opgegaan. Prins Bemhard heeft enkele vorstelijke gasten uitgenodigd deel te nemen aan et?n jacht, die hij Woensdag in de omgeving van het Loo te Apeldoorn hoopt te houden. Zijn gasten zullen daarbij zijn de hertog van Gloucester, prins Felix van Luxemburg, echtgenoot van de groothertogin en de erf- groothertog Jean van Luxemburg. Tot burgemeester van Vianen en Lex- mond is benoemd de heer G. B. Pellikaan, leraar aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan de Rijn. De bewoners van de Zuidhollandse eilanden wensen vervanging van de stoom tram door autobussen. De tram. zo zeggen zij geeft onvoldoende aansluiting op veerdiensten, heeft een gemiddelde snelhi van 25 k.m. per uur als men de regelmatig voorkomende vertraging niet meerekent en werkt met verlies. Er is reeds een nieuwe maatschappij opgericht, die een concessie voor het personenvervoer met autobussen op de eilanden zal aanvragen. In de week van 29 November tot 4 De cember (op 4 December werd niet gewerkt) produceerden de Nederlandse kolenmijnen 198.100 ton kolen of 39.620 ton per dag. De algemene begroting van Nederlands- Indië 1948 met toelichting en een „nota be treffende de financiële toestand van Neder lands Indië" zijn vertrouwelijk ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, aangezien zo heeft minister Götzen aan de Kamer voorzitter medegedeeld in die bescheiden gegevens voorkomen waarvan publicatie onder de huidige omstandigheden minder gewenst moet worden geacht. Tot lid van de commissie voor het af nemen van het examen voor benoembaar heid tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der 5de klasse is benoemd prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. oud-hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève, is toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlands Hervormde Kerk. Zes militairen in de Chasseekazerne te Breda zijn gewond doordat een granaat is ontploft, welke een der.militairen had mee genomen. De zes gewonden zijn naar een ziekenhuis te Breda overgebracht. Twee hun ner zijn er vrij ernstig aan toe. HAARLEM EN OMGEVING. De Bloemendaalse politie heeft ccn vijf tienjarig meisic aangehouden, dat ontvlucht was uit een Observatiehuis in Amsterdam. Zij had zich dezer dagen schuldig gemaakt aan diefstal uit een woning. Voorts bekende zij in de afgelopen zomer goederen uit het kleedhuis van het tennispark „Duinwijck" te hebben gestolen De Haarlemse Luchtvaartclub organi seert op Dinsdag 14 December een Bonte Avond in „De Leeuwerik". Kruisstraat. Medewerking wordt verleend door de Ont- spannings Vereniging „Pax". Het College van Regenten van het St. Elisabethsgasthuis heeft de raad om een crediet van f31.000 verzocht voor het aan brengen van een personenlift en het verbou wen van de zolderverdieping in het perceel Groot Heiligland 4. Het echtpaar Bank was Zaterdag 25 jaar als concierge in dienst van de N.V. Heringa Wiithrich. Tijdens de adspirantenwedstryd HFC EDO viel de HFC-aanvoerder J. H. M. zodanig, dat hij zijn onderarm brak. Na af loop werd zowel onder de leden van zijn elftal als onder de spelers van EDO een col lecte gehouden. Voor het geld werd een ge schenk voor de speler gekocht. Op de Bijbeldag. die vandaag in de Broe- derkerk te Haarlem wordt gehouden, zullen hedenavond spreken ds. J. D. du Fossé, Vrij Evangelisch predikant, de heren J. v. d. Boo gaard. secretaris van de Bijbelbond en A. Wiersinga (onderwrep: „De Bijbel in de cel") en mej. G. van Woerden, secretaresse van de Zak Bijbelbond. Een driejarig jongetje raakte Zaterdag middag spelenderwijs in het water van de Raamsingel. Een achttienjarige zeeman sprong gekleed in het water en redde het kind. In het clubhuis van de voetbalvereni ging EDO aan de mr. Jan Gerritzlaan is in de nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. De daders verschaften zich toegang via het dak. Uit de kleedkamers wordt niets ver mist, maar uit de aangrenzende consumptie tent zijn dertig pakjes kauwgom en 100 pakjes perperrr.unt gestolen. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd eveneens ingebroken in de Prinses Ireneschool aan de Ant. Fokkerlaan. Enige ruiten werden vernield, maar uit de school lokalen, die alle doorzocht werden, wordt niets vermist. In het afgelopen week-einde heeft ook een bakkerij in de Mr. Cornelisstraat onge wenst hezoek gehad. Inbrekers hebben, na zich toegang te hebben verschaft door een ruit van een achterdeur in te slaan, alle afde lingen en kantoren doorzocht. In de kelder hebben zij enige zakken met meel en soda met een scherp voorwerp opengesneden. Een zeventigjarige voetgangster werd Zondagavond in de Hogerwoerdstraat op het trottoir door een wielrijder aangereden, waardoor zij viel en een hersenschudding opliep. Per ziekenauto is zij naar de Maria- stichting overgebracht. De wielrijder, een militair, is doorgereden. Eventuele getuigen wordt verzocht zich bij de politie te melden. Sint Nicolaas komt op bezoek bij de Eerste Hulpvereniging „Snelverband". Het feest vindt plaats op Dinsdagavond 14 De cember in café Brinkmann, Gr. Markt. De heer A. J. Oostenrijk te Heemstede, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Drente toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk. Ds. M. Ros te Sleeuwyk heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Hoofddorp aangenomen. De heer W. Meinen te Beverwijk is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het candidaats-examen in de wis- en natuurkunde. Ds. M. Holtrop. Chr. Geref. predikant in Haarlem-Centrum heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. SCHEEPVAART Amstelstad, AmsterdamJava. 11 Dec. Londen; Java, BataviaAmsterdam, pass- 11 Dec. Perim; Klipfontein, 12 Dec. van Kaap stad naar East Londen; Oranjefontein, Am sterdam—Zuid-Afrika, 12 Dec. te Antwer pen; Veendam. 12 Dec. van Southampton te Bermuda verwacht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. Vrijdag 317 317% 270 271 228% A. K. U 230 155-% 157 Nederlandse Ford 1391/2 Nederlandse Kabel 281 v. Berkei's Patent 254 Scheep vaa rt- U nie 117 162% Holl.Amerika Lijn 163%. Deli Maatschappy 142 142 >/2 H. V. A 150% 150 A'dam Rubber 1451/2 144 Ned. Handel Mij 156 N.-I. Handelsbank 111% Billiton Mij II 386

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6