Minister Rutten wil kleuteronderwijs niet verplicht stellen Middenstandscentrale zoekt naar een verantwoord geacht afbetalingssysteem Minister In t Veld vraagt steun voor het maatschappelijk werk Wereldnieuws WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER Zittenblijvers en niet-geslaagden kosten de schatkist f 150 millioen per jaar De tweede nieuwe minister zonder par lementaire ervaring, die een begroting had te verdedigen, prof. Rutten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, genoot Dins dag in de Tweede Kamer eenzelfde tege moetkomende houding als zijn ambtgenoot van Justitie vorige week. De algemene beschouwingen namen bijna de gehele middagvergadering in beslag. De heren Terpstra (A.R.), Welter (K.N.P.), Stokman (K.V.P.) en Krol (C.H.) die uiter aard het confessionele standpunt huldigden, toonden weinig strijdlust tegenover de voorstanders van het openbaar onderwijs: de heren Gortzak (Comm.), Van Sleen (Ar beid) en mevrouw FortanierDe Wit (V. V.D.) die al even weinig aggressief waren. Hetgeen niet wil zeggen, dat zij hun be ginselen buiten het geding lieten of weinig belangrijke opmerkingen maakten. Vooral de rede van mevrouw FortanierDe Wit over de cultuur van ons volk en de taak der overheid, de vernieuwing van het on derwijs en de behoeften van het kleuter- onderricht was van een opmerkelijke hel derheid en overtuigingskracht. Minister Rutten begon met de heer Van Sleen te verzekeren, dat hij voorlopig niets voelt voot een staatssecretaris aan zijn departement. In het voorlopig verslag zijn hem niet minder dan 380 vragen gesteld. De hogere ambtenaren hebben zeer vaak over gewerkt om hem voor te lichten. Het was voor hem een openbaring, hoe hard en met hoeveel toewijding op zijn departement werd gearbeid. Van bezuiniging op het ambtenarencorps, gelijk de heer Krol wenste, kan dan ook geen sprake zijn. De minister sloot zich aan bij de mening van de heer Weiter, dat versobering in uitgaven ook verantwoord moet zijn met het oog op de geestelijke toekomst van ons volk, waar van het belang ver uitgaat boven de stof felijke voorzieningen. De minister kreeg hierna het verzoek de vergadering van het kabinet bij te wonen. In de avondvergadering zette hij zijn rede voort. In fraaie volzinnen en met een voor dracht als uit de school van Royaards gaf minister Rutten een algemene uiteenzetting over de taak der overheid bij het onderwijs. Een algemeen plan voor ons schoolwezen is op zich een aantrekkelijk idee, maar dit stelt zovele eisen, dat niemand zo iets in de eerstvolgende maanden mag verwachten. Een centraal apparaat voor oriëntering en voorlichting op onderwijsgebied acht de minister wel aantrekkelijk. Ten aanzien van de beheers- en bestuurs vorm van de openbare lagere school acht hij de instelling van een commissie voorals nog niet nodig. Eerst wil de minister bin nenskamers deze zaak bekijken. Hij hoopt dat de besprekingen zullen leiden tot een plan, dat voldoet aan bepaalde voorwaar den. Het moet passen in de bestaande ver houdingen. Het moet op korte termijn te verwezenlijken zijn en het mag niet een te omvangrijk en kostbaar apparaat eisen. De goede sfeer voor vernieuwing van het onderwijs is nog altijd aanwezig. Men be denke. dat er buiten de school ook nog andere onderwijsmilieu's zijn. De minister meent, dat de jonge mens het beste gedijt in een homogene omgeving. Hij is dus voorstander van bijzonder onderwijs. Voor ontplooiing van het particulier initia tief, waarnaar mevrouw Fortanier ge vraagd had, verwees hij naar de bestaande L. O.-wet. Voor het buitengewoon L. O. komt een regeling. Het is evenwel nog te vroeg om daarover nu reeds mededelingen te doen. Een van de grootste moeilijkheden daarbij is de vraag, waar de grenzen liggen. Is het alleen bedoeld voor kinderen, die geestelijk niet mee kunnen of vallen er ook kinderen onder, die wegens sociale omstandigheden het gewone L.O. niet kunnen volgen, zoals schipperskinderen? Vooral op het platte land kan niet in iedere plaats een school voor buitengewoon L.O. komen. Het kleuteronderricht wil prof. Rutten niet aan al te nauwe banden leggen. Hij houdt van verscheidenheid. Ook moet het niet te zeer op het L.O. afgestemd zijn. Verplicht kleuteronderwijs is niet te ver wachten, maar doortrekking van de gelijk stelling is bij het kleuteronderricht nog meer nodig dan bij het L.O. De zorg daar- h December de maand van veel feesten. Brengt vrolijkheid mee voor de meesten. Men bakt en men kookt Men drinkt en men rookt. En de „TIP" brengt verkwikkende geesten. 'n TIP VAN BOOT De radio geeft Donderdag HII.VERSEM I. 301.5 M. 7.00. 3.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8 55 Korte gesprek ken. 9.00 Balletmuziek. 9.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 „Kerstmis vieren met kinderen 12.00 Platen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zuid-Amerikaanse klanken. 13 20 F:ns pro gramma 13.50 Platen. 14.00 Voordracht. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Geva rieerd programma. 17.00 Luisterspel. 17.20 „Welk dier?" 17.30 „Modelvliegtuigbouw". 17.35 Lichte muziek. 13.15 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Avondschool. 19.45 RVD. 20.05 Echo. 20.15 Kamer-orkest. 21.00 Luisterspel. 21.45 Divertimento-orkest. 22.15 „Het Atlantische Pact". 22.30 Negro spirituals. 23.15 Nederlands kampioenschap biljarten 23.30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00,- 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Lichte klanken. 7.45 Gebed. 8.15 Platen 9 00 Vrouwenrubriek 9.05 Orgelcon cert 9.35 Balletmuziek 9.45 Schoolradio. 10 00 Strijkorkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 25 Kerstliederen. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Pla ten: 14.40 Vrouwenrubriek. 15 00 Sympho- nisch concert 16.00 Bijbellezing. 16.45 Strijk kwartet. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Platen 17.50 „Indonesisch sprookje". 18 00 Musette- orkest. 18.15 C.M.B -kwartier. 18.30 Boeren dansen. 18.45 Voor de jeugd. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Nederlandse organisten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Familie-competitie. 22.00 Platen. 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Nederlandse liede ren. 22.45 Avondeverdenking. 23.1*5 Sympho- nisch concert. voor rust op de gemeentebesturen. Hij wil deze in de kosten tegemoetkomen, mits de gemeenten aan de bijzondere kleuterscho len eenzelfde subsidie geven als aan de openbare. De opleiding der leidsters zou door hft rijk dienen te geschieden. Ten aanzien van de begaafde leerlingen is een onderzoek gaande. Er worden 206 rijksbeurzen verstrekt. Dat is een jaarlijkse studiebijdrage ad 800 gulden elk a fonds perdu voor uitzonderlijk begaafden. Dit bedrag moet verhoogd worden. Er worden 3700 studietoelagen van rijks wege verstrekt aan begaafden. Dat zijn bijdragen in de studie bij wijze van rente loze voorschotten. Men zij voorzichtig met uitbreiding, niet alleen met het oog op 's rijks schatkist, doch ook omdat de studie toelagen de jongelieden in een bepaalde richting trekken, die misschien niet geheel strookt met hun aanleg en ambitie. Boven dien zijn er vele particuliere fondsen voor studietoelagen, zodat ieder in de gelegen heid is daarvan te profiteren. Hoofdzaak bij de hele kwestie der be gaafde leerlingen blijft evenwel de selectie, die betrouwbaar moet zijn. Het zitten-blij- ven en het niet behalen van het einddiplo ma op de middelbare en voorbereidend hoger onderwijs-scholen kost ons land ge middeld per jaar.... 150 millioen gulden. Daar moet wat aan gedaan worden. Moet er „getest" worden voor het begin van het laatste leerjaar of bij de toelating tot de H.B.S.? De psychotechniek is naar het oor deel van de minister (die zelf gepromoveerd is in de psychologie en hoogleraar in dat vak te Nijmegen was) nog onvoldoende ge vorderd om ten deze afdoende oplossing te bieden. Hierna volgden de replieken. Vereenvoudiging in de distributie Leeftijdsgroepen B. en C. en D. en E. samengevoegd In de periode van 20 December 1948 tot en met 12 Februari 1949 zullen de distri butiediensten nieuwe bonkaarten voor voe dingsmiddelen uitreiken en wel een bon kaart KA of LA 903 aan degenen, die in 1928 of vroeger geboren zijn, een bonkaart KB of LB 903 aan degenen die geboren zijn in de jaren 1929 tot en met 1944 en een bonkaart KD 903 aan degenen die ge boren zijn in 1945 of later. Deze bonkaarten worden uitgereikt tegen inlevering van de inwisselingsbon van de bonkaarten, welke op 17 December in gebruik worden geno men en wel een bonkaart KA of LA 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KA of LA 901, een bonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB, LB, KC of LC 901, een bonkaart KD 903 tegen de inwisselingsbon van de kaar ten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoordige leeftijdsgroepen B en C worden samenge voegd tot één groep (nieuwe B-groep) met de rantsoenen van de tegenwoordige B- groep. Hetzelfde geldt voor de bestaande D en E-groepen, welke gecombineerd wor den tot een nieuwe D-groep. Tegelijk met de uitreiking van de nieu we bonkaarten voor levensmiddelen zullen nieuwe tabakskaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking zal uitsluitend geschieden tegen inlevering van een bon van de Ta baks- en Diversenkaarten QA en QC 901, welke op 17 December in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Ta bak 07" van de tabakskaart QA 901 wordt een tabakskaart QA 903 voor mannen uit gereikt, tegen inlevering van de bon „Di versen 10" van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 903 voor vrouwen. Inbraak in Stoop's Bad Toen het personeel van Stoop's bad te Overveen Dinsdagmorgen in de inrichting kwam, bemerkte het adt er ingebroken was. Laden van bureaux en kasten waren opengebroken en de brandkast was ge opend. De nachtelijke indringer was via het balcon binnengekomen en had een be zoek gebracht aan verschillende afdelin gen van het gebouw. Na een kast openge broken te hebben, vond hij de sleutels van de brandkast. Hieruit heeft hij een bedrag gestolen. Ook heeft hij op andere plaatsen, onder andere in de cantine, geld gevon den. Het vermiste bedrag wordt op ruim duizend gulden geschat. Nieuwe weg door de Hout wordt in 1950 aangelegd Zoals men weet, bestaan er plannen in de plaats van de op te breken trambaan dooi de Haarlemmerhout tussen Hertenkamp laan en Vijverlaan een verkeersweg aan te leggen. De Kleine Houtweg zal tusschen Paviljoenslaan en Oranjelaan aanzienlijk verbreed worden en de Oosterhoutlaan zou een parallelweg krijgen, doordat de thans uitsluitend voor het tramverkeer bestemde doorgang tussen de Linnaeuslaan en den Hout ook voor het motorverkeer geschikt zal worden gemaakt. De gemeenteraad heeft in een vorige vergadering besloten de daartoe benodigde grond aan te kopen. Wij vernamen echter, dat er in 1949 van de uilvoering van deze projecten nog niets zal komen. Met dit werk is een bedrag van ongeveer 140.000 gemoeid, dat niet ten laste van de begroting voor het volgende jaar kan worden gebracht. Men hoopt, m 1950 tot uitvoering van de nieuwe en ver beterde verkeersweg door de Hout te kun nen overgaan. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Machinist raakte met voet onder goederenwagon De 55-jarige machinist K. A. kon Dinsdag middag op het spoorweg-emplacement op de Westergracht te Haarlem niet tijdig weg komen voor een goederenwagen van een rangerende trein, en raakte met een voet be kneld tussen de rail en een wiel van de wagen. Zijn voet werd gedeeltelijk afgekneld. De machinist, die met een leerling-machi nist achter een wagon stond te praten, heeft de goederenwagen, die door een locomotief op een zijspoor was gestoten, te laat opge merkt. De leerling had nog juist de tijd zich op de grond te werpen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: N. M. Roetman Jr., caféhouder, wonende te Purmerend, Vooruitstraat 95. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr, J. Lieuwen, advocaat en procureur te Pur merend. De vennootschap onder de firma Wed. Th. Bay en Zoon, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Floressstraat 8, (manufactu- rierster), met hare vennoten: a. Klaartje Groeneveld, weduwe van Theodorus Bay, wonende te Haarlem, Floresstraat 8: b. Jo hannes Cornelia Bay, wonende te Haarlem, Floresstraat 8. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem. Dr. H. van der Loos bedankt alsnog voor Utrecht Dr. H. van der Loos predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem-Noord, had enkele maanden ge leden het beroep naar Utrecht aangeno men. Daarna heeft hij getracht een wo ning te zoeken, echter zonder succes. Dr. v. d. Loos heeft daarom de kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente van Utrecht gevraagd „zijn woord terug te nemen". De kerkeraad heeft hierop gunstig beslist, zodat dr. Van der Loos pre dikant in Haarlem-Noord blijft. De Utrechtse kerkeraad zet het beroe- pingswerk thans voort. Tank met teer ontplofte Een tank met vijf ton teer van 180 a 190 graden Celcius, die Dinsdagmiddag in een asphaltfabriek aan de Waarderweg te Haarlem werd leeggepompt, is vermoede lijk door een te hoge luchtdruk ontploft. De lasnaad van de tank scheurde over een lengte van een meter open en de wegspui tende teermassa raakte drie employés, die daardoor brandwonden aan gelaat en han den opliepen. Zij zijn naar het Grote Gast huis overgebracht, waar bleek dat de ver wondingen niet van ernstige aard waren. Hun toestand is thans bevredigend. Het teer is door een groot gedeelte van de fabriek heengestroomd, waardoor vrij veel schade werd aangericht. Bloembollencultuur In de Dinsdagavond onder leiding van de heer Th. Hoog gehouden vergadering van de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is de beschrijvingsbrief van de Maandag aan staande te houden vergadering besproken. In de vacature-Bakker werd als candidaat gesteld voor het hoofdbestuur de heer Kommer. De vergadering kon zich niet ver enigen met het voorstel van het hoofdbe stuur om de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening te verzoeken de saneringsmaatregelen op te heffen en even min met het voorstel om een wijziging te brengen in de contributieregeling. Met genoegen had de vergadering kennis genomen van het voorstel van het hoofd bestuur over de zetel van Bloembollen cultuur en steunde de plannen, om het aan bod van de gemeente Haarlem te aan vaarden. Gelet op het succes, dat geboekt is met het houden van een lezing op een afdelings vergadering, zal in Januari weer een bij eenkomst gehouden worden, waarop een spreker een actueel onderwerp zal be spreken. Uit de grote opkomst van de leden op de vergadering van de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende gemeen ten in restaurant Brinkmann bleek Dins dagavond de belangstelling voor de plannen tot het oprichten van een stichting, ten behoeve van crediet-verzoekende kopers van noodzakelijke en/of nuttige verbruiks- goederen. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouder van Bloemendaal. de heer C. Schulz woon den de vergadering bij. De heer B. W. L a s s c h u i t, voorzitter der Centrale, schetste in rijn openingswoord de moeilijkheden, waarmee de middenstan ders te kampen hebben gehad. Tussen 1925 en 1940 waren de prijzen laag, het aantal goederen groot en de kooplust beperkt. Er werd veel op termijn gekocht door gebrek aan contant geld en doordat wel eens te veel crediet gegeven werd, vielen er slachtoffers, zowèl aan de zijde der ver kopers als aan die der kopers Tussen 1940 en 1946 was er aan alles een tekort, be halve aan geld. Op termijn werd niet ver kocht. Gedurende beide perioden was de toestand^öngezond. Inmiddels neemt de handel weer toe, al is er van een vervul ling van ieders behoefte nog geen sprake. Er is een tekort aan liquide middelen en de vraag naar termijnbetaling blijft niet achterweg. Het bestuur van de Midden standscentrale heeft plannen gemaakt de termijnverkoop in economische en sociale banen te leiden. Om de Haarlemmers een indruk te geven, hoe in Twente het „Finan- cierings-instituut Détailhandel" werkt, is de heer H. J. J. Simonis, secretaris dezer stichting, uitgenodigd een inleiding te houden. De heer Simonis deelde mee, dat door een goede samenwerking tussen het ge meentebestuur van Enschede en de mid denstand een stichting tot stand is ge komen. Gehoopt wordt, dat een vraagstuk over de verkoop op termijn, voorlopig opgelost is. Het probleem wordt weer accuut en te verwachten is, dat gedurende een lange reeks van jaren goederen gekocht zullen worden, welke niet contant betaald kunnen worden. Sedert 1940 zijn immers vele duizenden getrouwd, hoewel zij nog niet in het bezit waren van een uitzet. In de toekomst zullen zij echter over een eigen huis beschikken en dan zijn meubels enzo voort nodig. Om een indruk te geven van de verkoop op termijn gaf de heer Simonis een over zicht van 1939. In ons land werd in dat jaar voor 37 millioen gulden gekocht, zon der dat contante betaling volgde. Het ge middelde per inwoner van Amsterdam bedroeg 6.38, van Rotterdam 5.60, van Utrecht 5.27, van Groningen 3.42 en van Haarlem 3.10. De termijnverkoop had in de provincies Noord- en Zuidholland de grootste vormen aangenomen. De heer Simonis was van mening, dat men terug moet komen op het ongebrei delde stelsel. Het heeft immers in het ver leden veel ellende teweeg gebracht. Uit een sociaal oogpunt moet het verlenen van crediet in goede banen worden geleid. De détailhandel wordt in de eerste plaats voor het vraagstuk geplaatst. Dat is in Enschede begrepen en daar is een regeling tot stand gekomen, welke bevredigend genoemd kan worden. De stichting werkt echter nog slechts enkele maanden. De woeker wordt bestreden, de winkelier krijgt zijn geld en de credietbehoevenden worden geholpen. Indien een serieuze koper zich met een winkelier in verbinding stelt, om goederen op termijn te kopen, dan wendt laatstge- „Twentes Financierings-instituut Détail- noemde zich tot het bestuur der Stichting handel" met een aanvrage namens de ko per. Een onderzoek wordt ingesteld en daarna wordt al of niet gunstig beslist op het verzoek. De winkelier ontvangt het bedrag en de koper moet in termijnen bij de stichting betalen, evenals een risico premie van twee procent. De détailhandel heeft bedragen gestort voor het vormen van een kapitaal, dat 20.000 groot is. Het hoogste bedrag is 150. Het kapitaal is belegd en de rente, benevens de bedragen, welke de risico-premie's opleveren, worden gebruikt, om de verliezen te dekken. Spreker verwacht, dat deze Inkomsten vol doende zijn, daar uit de praktijken is ge bleken, dat het verlies van uitgezette be dragen in verschillende delen van het land een half procent is geweest. Spreker noemde het een gelukkig ver schijnsel, dat de gemeente Enschede haar medewerking verleent en wel via de Volkscredietbank, waarvan hij directeur is. Het is mogelijk controle uit te oefenen op credietbehoevenden, opdat zy zich niet tot te veel winkeliers wenden. Ook kan aangeraden worden goedkopere artikelen te kopen, als blijkt, dat hun financiële toe stand niet gunstig is. Na de pauze bestond er gelegenheid vragen te stellen. Twintig schriftelijke vra gen werden ingediend, waarna de heer Si monis gelegenheid kreeg, enige punten nader toe te lichten. Het bestuur van de Middenstandscen trale is voornemens de stichting in Haar lem voor te bereiden. 43. - „Ha mannetje, nou heb ik je", mompelde op de menigte die om hen heen stond. „Kijk, BiUy binnensmonds. Alleen kan ik je nu zelf niets doen, want door alle deining, die dat ouwe fossiel daar gemaakt heeft, zouden ze mij direct in de gaten hebben. Maar ik heb de gedachten- machine nog!" Met een gemene grijns op zijn gezicht drukte Bulk dc zwarte knop van het instrument in en concentreerde zijn aandacht kijk," zei hij zachtjes, „het werkt! Moet je die gezichten zien. Panda, ik heb idee, dat je een benauwd half uurtje tegemoet gaat." Daar leek het inderdaad op. De mensen in de buurt voel den ineens een rare kriebel en begonnen drei gend naar Panda te kijken en op te dringen. Ze wezen met uitgestrekte vingers naar hem. Prqfcssor Dommel zag uil de verte, dot het mis dreigde te gaan. Hij trachtte de aandacht van de mensen te trekken. „Luistert toch, goede lieden," riep hij, „dat kereltje heeft niets ge daan. Laat hem met rust. Die andere moet ge hebben! Die boef! Die Bulk! Kijk, hij tracht te ontkomen! Oh, oh, wie een kuil graaft voor zichzelf, valt er anders in! Daar gaat mijn uit vinding!" Toen mr. dr. J. In 't Veld gisteravond zijn rede over „De diepere betekenis van het maatschappelijk werk", die hij voor de afdeling Haarlem van Humanitas in het gebouw „De Stad Haarlem" hield, had geëindigd, kon iedereen er van overtuigd zijn dat onze minister van Wederopbouw niet alleen voor het materiële maar zeker ook voor het geestelijke herstel van ons volk de grootste belangstelling heeft. Stel de hij dat de materiële steun aan mensen die in moeilijkheden verkeren nog steeds een taak van de overheid moet zijn, daar naast zag hij toch als even belangrijke factoren de geestelijke en zedelijke steun, die het zeker niet alleen van de overheid moeten hebben. Daar moeten particulieren hun arbeidsterrein vinden en om te bewij- Sociaal besef en burgerzin de peilers der democratie zen hoe vruchtbaar dat is, haalde hij enige frappante voorbeelden aan uit de practijk van het Bureau voor gezinshulp in Rotter dam dat a-sociale en ontspoorde indivi duen en gezinnen weer in de gemeenschap wist te betrekken, door instede van „dier- bare preken" te houden, bij hen weer be langstelling voor liefhebberijen en geeste lijke waarden wekte door onder andere museum- en concertbezoek te organiseren. Immers, dat werk kan ook al uit financieel oogpunt niet alleen door ambtenaren ge daan worden. Hier mgeten particuliere en kerkelijke instellingen met de overheid sa menwerken. Verzwakt normbesef. H.B.S.-meisjes toonden hun prestaties In de afgelopen dagen is in het muziek- lokaal van de Haarlemse meisjes-H.B.S. een kleine expositie gehouden van het werk, dat door de leerlingen in de afgelopen maanden tijdens de teken- en handwerk lessen werd vervaardigd. Meer nog dan de vaak opvallende pres taties vallen de liefde en de zorg op, die aan ieder werkstuk zijn besteed of het nu mozaïek- of glas-in-loodtekeningen. ont werpen voor edelsteenmonturen, pastel- of krijtwerk betreft en welk onderwerp ook verd gekozen hoe fleurig was de visie ier jeugdige kunstenaressen vaak op het thema „Feest" steeds weer wordt men getroffen door de vreugde en de lust in het tekenen, die uit het geëxposeerde spreekt. Zeker voor een niet gering deel het gevolg van de vrijheid, die de heer E. de Kat zijn pupillen laat. Haast nog meer bewondering dwingt de collectie kussens, pannelappen, baby schoentjes, kraagjes, jurken, rokken en wat door vrouwelijke vaardigheid al niet meer het aanzijn gegeven kan worden. Mevrouw L. van Heezel brengt de meisjes trouwens nog een typisch vrouwelijke deugd bij: de zuinigheid. Van het met zoveel moeite bij eengegaarde textiel gaat geen snippertje verloren, daar werden charmante corsages van gemaakt. Gisteravond bezocht wethouder Geluk de 'entoonstelling en vanochtend gaven enkele '.eden der raadscommissie voor het onder wijs en burgemeester Cremers van hun waardering blijk. Men is begonnen met het leggen van een nieuwe telefoonkabel van Bloemendaal naar Velsen. Als dat werk klaar is. zal ook een nieuwe kabel naar Leiden gelegd worden. iel Dat het noodzakelijk werk is, blijkt wel uit het grote aantal van deze ontspoorde gezinnen, die waarlijk niet alleen onder armlastigen worden aangetroffen. De ver zwakking van het normbesef is schrikba rend en minister In 't Veld zag dit als een enorm gevaar voor de West-Europese be schaving in het algemeen. Men leeft er it West-Europa maar zo'n beetje op los er, schijnt niet te beseffen dat de enige weg voor dit deel van de wereld de eigen weg is. Alleen door eigen innerlijke kracht kunnen wij de roeping van West-Europa nakomen. De werkelijke bedreiging komt niet van Oost of West en de remedie voor onze zwakte al evenmin. Onze democratie bestaat bij de gratie van ons sociaal ver antwoordelijkheidsbesef en onze burger zin en onze geestelijke zelfstandigheid en vrijheid leggen hoge verplichtingen aan ons op. Zo van het kleine naar het grote rede nerend, zag de spreker in de a-sociale plekken die onze maatschappij vertoontro' een groot besmettingsgevaar. Wij moeten die genezen door de mensen die door de storm der tijden zijn losgeslagen, de steun te geven die zij nodig hebben en die taak rust op ons allen. Wanneer men in zijn leven één of twee gezinnen er boven op kan helpen dan doet men in dubbel op zicht goed werk. Waterpolo H.V.G.B. won het tournooï De Waterratten" •.e: van Pu In het Sportfondsenbad hield de Haarlemse Zwem- en Polo Club „De Waterratten" het jaarlijks waterpolo tournooi om de „In memoriam Van Leersum wisselprijs". Even als vorig jaar legde HVGB voor een jaar beslag op de prijs. DWT had zich terugge trokken. DWR was in de eerste ronde vrij. HVGB won met 7—1 van VZV. Hierna gingen de zeventallen van Haarlem en HPC te water, Door F. Dijkstra nam HPC de leiding de rust vergrootten Mauritz en Geurtsen de voorsprong (03). Kort voor het einde redde Diepersloot de eer voor Haarlem. DWR en HVGB bonden vervolgens de strijd aan. Bij een aanval van HVGB verliet N. Kollerie j.- zijn doel en Rol deponeerde de bal in het net (01). Daarna maakte Hogeland er 0—2 van. Na de hervatting werd het 03 door toedoen, van Hoekstra. Een corner plaatste Kollerie bij Gotmer, die de bal aan Behle overgaf en deze doelpuntte keurig. Uit een doorslagbal van Hogeland bracht Rol de stand op 14. Nog gaf DWR zich niet gewonnen en J. Kol lerie maakte er 24 van. In de verliezersronde won Haarlem van VZV met 42. De finale ging tussen HVGB en HPC. Uit een voorzet van Anthoni gal Hogeland HVGB de leiding en dezelfde spe ler maakte er 20 van. Na de rust bracht Anthoni de stand op 30 en P. Smit scoorde uit een voorzet van Dijkstra tegen. Na afloop reikte de heer G. Voogd, voor zitter van DWR de prijs aan HVGB uit, HPC ontving de tweede prijs. Ja - .n DWR—VZV (dames) 2—1 Voor de Van Duylbeker-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd de dameswedstrijd DWRVZV gespeeld. DWR verscheen met invalsters voor me vrouw Thuis en Jenny van Waard. In een aanval van DWR zwom Greet Zieren met de bal op en doelpuntte (1—0). Na de rust bracht zij met een keurig schot de stand op 2—0. Bij een aanval van VZV kwam de bal bij me juffrouw Dc Goede van VZV die geheel vrij voor het DWR-doel lag en van deze gelegen heid gebruik maakte om, 1,5 seconde voor het einde, een tegenpunt voor VZV te maken. Sport in 't kort BIJEENKOMST VAN VOETBALJEUGD- LEIDERS. Donderdag 16 December komen de jeugdleiders van clubs, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond in hótel „De Leeuwerik," bijeen. Dr. J. Lancee zal spreken over „Het jeugdvraagstuk van medische zijde bezien". Kerstmis. Amerikanen in West-Duitsland hebben een Skymaster met allerlei Kerstgeschenken voor kinderen naar Berlijn gezonden. Bij aankomst werd het vliegtuig door honderden kinderen begroet. Amerikanen in Duitsland heb ben 20.000 dollar verzameld voor feesten voor de Berlijnse kinderen. Bon ton. Bij Mainz is aan de grens tussen de Amerikaanse en de Franse zóne een vrachtauto aangehouden, geladen met bijna acht ton aan communistische ge schriften. Twee Duitsers zyn gearres teerd. Volgens de politie heeft een onderzoek aangetoond, dat het spul in Berlijn is gedrukt. Te hard. Een vliegend fort van de Ame rikaanse marine, dat zeven op Groen land gestrande luchtreizigers wilde op pikken, kwam te hard neer, zodat er thans negen gered moeten worden. De beide redders bleven ongedeerd. De volgende poging zal met een helicopter gedaan worden. Zakenverlof. De vroegere Duitse veldmaar schalk Kesselring heeft acht dagen de gevangenis mogen verlaten voor het regelen van zijn financiële zaken. Na deze periode is hij weer teruggekeerd. Oorspronkelijk werd hij tot de dood veroordeeld. Zijn vonnis werd echter in levenslang veranderd. Onvoordelig. De bezetting van de Britse zóne van Duitsland kostte Engeland 537 millioen pond, van het einde der vijan delijkheden af tot 31 Maart van dit jaar, aldus heeft de minister van Financiën, sir Stafford Cripps, in antwoord op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld. De nominale waarde van de ontvangsten aan herstelbetalingen bedroeg tot het einde van Juli 1948 30.400.000 pond» •ldus de minister. or 01

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2