tie 1 TERROX weer verkrijgbaar! De stijging der criminaliteit SLOT DEFECT? Q Kort en Bondig *(£cröp.&zaü&y KLUMPERS Groentjes Extra deel WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 HAARCEMS DAGBLAD In het arrondissement Haarlem komen veel economische delicten voor De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer gegeven overgelegd over de criminaliteit in Nederland. Het aantal onherroepelijke veroordelin gen in rechtbankzaken was: Wetboek van Economische Strafrecht delicten 1939 20.600 900 1946 34,100 16.500 1947 3 5.900 23.500 1948 le kw. 9.600 6.300 Daarbij werden de volgende opmerkin gen gemaakt: De stijging wordt geweten aan het ten gevolge van de bezetting vervaagde norm besef en voorts aan de overvloed van geld en de schaarste aan goederen. De laatste twee factoren nemen thans in kracht af. In het derde kwartaal 1948 is dan ook voör het eerst een belangrijke daling van de economische criminaliteit waar te nemen. Tot zover de mededelingen uit Den Haag. Wij hebben ook de cijfers gevraagd van het arrondissement Haarlem, omvattende ongeveer 425.000 inwoners. Deze zijn: Wetboek van Economische Strafrecht delicten 1.601 98 1946 1.747 1.555 1947 1.743 2.493 le kw. 476 703 2e kw. 420 780 1948 3e kw. 240 420 Enige feiten zijn opmerkelijk. Allereerst valt het op dat in Nederland het aantal Strafrecht-delicten van 1939 tot 1946 ge stegen is van 20.600 tot 34.100. Een stijging der criminaliteit dus van niet minder dan 65,5%. Daarentegen is het aantal Straf recht-delicten in het arrondissement Haar lem in die jaren slechts gestegen van 1601 tot 1747, wat neerkomt op 9.1%. Wanneer wij Strafrecht- en Economische delicten tezamen tellen zijn de percentages voor de stijging: Nederland 88.4% en ar rondissement Haarlem 94.4%. Daaruit blijkt dus dat er in het arrondis sement Haarlem wat de jaren 19391946 betreft, in vergelijking met geheel ons land, de criminaliteit voor de Strafwet-zaken slechts weinig gestegen Is. Telt men daar entegen de Strafrecht- en Economische delicten tezamen, dan is de totale stijging In het arrondissement Haarlem nog groter dan in Nederland. Uit deze feiten is af te leiden dat er in het arrondissement Haar lem veel economische delicten voorkomen. Dit is voor een deel te verklaren, uit de omstandigheden dat de Zaanstreek en Purmerend ook tot het Haarlemse arron dissement behoren. Vooral Purmerend is een plaats waar de handel tussen platte land en stad tot stand komt. Het is bekend dat een deel der producten van landbouw veeteelt niet in de normale handel te recht komen, maar zwart verkocht worden. Wie regelmatig de zittingen van de Economische rechter in Haarlem bijwoont weet dat een zeer belangrijk deel der deli- quenten uit de Zaanstreek en Purmerend en omgeving afkomstig is. In 1947 werd in ons arrondissement voor de economische delicten vergeleken bij 1946 nog een stijging waargenomen van 60%. De verwachting voor het gehele jaar 1948 is ook niet gunstig. In de eerste drie kwartalen waren er al 1903 zaken. De verwachting is dat het totaal om de 2600 il draaien, dus weer hoger dan 1947. In het Haagse commentaar wordt opge merkt, dat in het 3e kwartaal van 1948 Goedkeuring wederopbouw- plan Zandvoort te verwachten De Zandvoortse gemeenteraad besloot gisteravond met algemene stemmen tot het opnieuw aanleggen van de Noord-Boule- 'ard en Zeeweg. Voorts zullen drie tri bunes bij het circuit gebouwd worden en toegangswegen tot de Burgemeester Van Alphenweg zullen verbeterd worden. De burgemeester Van Fenema deelde mede, dat de ministeriële goedkeuring op bet Wederopbouwplan binnenkort te ver wachten is. Wethouder C. A. Groos nam in deze ver gadering afscheid van de raad en zette uiteen, dat moeilijkheden met het bestuur van „Algemeen Zandvoorts Belang", waar voor hij zitting had, tot zijn aftreden had den geleid. Parkeerverbod op het Plein De halte van de autobuslijn 5 op het Plein zal verplaatst worden naar het Wijde Geldelozepad, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. Daarom heb ben B. en W. besloten het z.g. parkeerver bod tussen de Grote Houtbrug en de Tem peliersstraat uit te breiden tot het Wijde Geldelozepad. DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van distributiebescheiden ïijn Donderdag 16 December aan de beurt in Bloemendaal (Hartenlustschool) en in Ben- oebroek (Schoollaan) de letters H tot en met O. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM> 14 December 1948 BEVALLEN van een zoon: 13 Dec G. C. KuijerBosch; J. E. M. WiedijkWalker; G. A. van EijkSmit; H. M. Damenvan Zeist. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec.. C. M. RomijnDuineveld; 12 Dec., C. W. Weijers "Stroombergen; T, C. de GrootMartens; M. SondermeyerGaikhorst; 13 Dec., A. H. Van NieropVermeulen. OVERLEDEN: 10 Dec.. G. N. van den Vangstde Gilde, 77 j.. Brederodestraat; 11 Dec., M. E. H. Stokhuijzende T'lines, 76 j., Voorduinstraat, 12 Dec., J. van Gulik, 66 j„ Schoterweg; J. M. C. de ZaaijerLenterman, j., Teslastraat; 13 Dec., J. L. van Zwieten "Kuil, 57 j., Hazepaterslaan. voor het eerst een belangrijke daling van de economische delicten werd geconsta teerd. Wij geloven evenwel niet dat daar aan hoopgevende conclusies verbonden mogen worden. Ook in het arrondissement Haarlem waren er in dat kwartaal minder delicten (zowel Strafrecht- als Economi sche zaken), maar dit wordt hier geheel geweten, dat in dat kwartaal de vacanties vallen, waardoor minder zittingen gehou den worden. Nu men in Haarlem bezig is de gegevens over het vierde kwartaal te verzamelen blijkt, dat de cijfers niet veel verschillen van die van uit het tweede kwartaal. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Muziek Het Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum Dit H.O.V.-concert, verzorgd door het Concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum, wekte herinneringen op aan de tijd van de Bachconcerten: het was Bach-weer (dat 'wil zeggen, dat het regende) en er waren veel mensen op de been in de richting van de Lange Begijne straat; er waren alleen wat minder auto's dan vroeger en galakleding zag men enkel op het podium. We leven in een andere tijd. Een dergelijk optreden van het Amster damse ensemble op de plaats waar anders onze H.O.V. concerteert, is op zichzelf een feest, alleen reeds om de rijkdom van klank die het op zo'n avond te horen geeft. Maar het zou toch nog wel wat meer kunnen wezen, indien de programmaleiding van het Concertgebouw zich ook rekenschap gaf van de betekenis van ons Haarlemse mu ziekleven. Of is het nog altijd zo, dat men ons gewoon tot de provincie rekent? Wij kunnen ons bezwaarlijk voorstellen, dat onze H.O.V. het Concertgebouworkest zou uitnodigen om een programma te komen verzorgen, uitsluitend bestaande uit num mers van haar eigen répertoire; integen deel, wij hebben reden te vermoeden, dat zij bij het uitkopen van de Amsterdamse instelling verwacht, dat deze iets zal bren gen waar zij zelf niet aan toe is, en dat cultureel gesproken zoden aan de dijk zou zetten. Het klankfeest van een virtuoos ver tolkte vijfde symphonie van Tsjaikowsky is iets waar we allerminst behoefte aan hebben; wij hunkeren naar andere dingen, naar voornamer muzikale waarden. Op dit punt heeft het Concertgebouworkest al thans zijn programmaleiding ons teleur gesteld. Laten de Amsterdammers einde lijk eens tot het besef komen wat Haarlem voor het Nederlandse muziekleven be tekent, wat het aan prominente krachten toe, Van Beinum, neem het ook eens voor ons op! geleverd heeft en nog voort durend levert, dank zij ons intens muziek leven, en laten zij ons bij gelegenheden als deze niet met wat uiterlijk fraais, maar innerlijk leegs naar huis zenden. Wij zijn muzikaal gezien geen provincialen en be danken er ook voor, als zodanig beschouwd te worden. En toch. een blik op het programma kon niet zozeer onze stemming vergallen, of bij de vertolking van Mozart's Haffner-Sym- phonie, waarmee Van Beinum de avond opende, smaakten wij de verrukking van het contact met het geniale. Wij hoorden ook de muziek, die een en al blijheid en gratie is, in een wondermooie sonoriteit van het gereduceerde orkest, puntig, fijn en rhythmisch volmaakt, zoals men haar slechts dromen kan. Voor zulke weergave die een heerlijk werk op zijn ware hoogte stelt, dienen wij dankbaar te zijn. En wij zijn het ook. Eveneens mochten wij ons verheugen in de executie van het Vioolconcert van Men delssohn, door de jeugdige Poolse violiste Ida Handel, wier zuiver spel en muzikaal entrain het onbetwistbare stempel hadden, dat slechts raskunstenaars er op weten te drukken. En toen kwam Tsjaikowsky's Vijfde met de traditionele coupures van de vorige Concertgebouw-directie. Tradities kunnen taai zijn, al zijn zij door niets verantwoord. JOS. DE KLERK. Religieuze kring Aerdenhout Maandag 20 December zal het vijf-en- twintig jarig bestaan van de Religieuze Kring Aerdenhout-Bentveld herdacht wor den met een bijeenkomst in het gebouw aan de Eikenlaan. Mevrouw Regina van der Hoeven-Tuininga zal een aantal werken onder de titel „Hemel en aarde" voordra gen. KRANTENHAL „DE PATRIOT" KIOSK VERWULFT Nu ook gevestigd GROTE HOUTSTRAAT 7 IJSSALON TREMONTI (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 DECEMBER Palace: „De vrouw van mijnheer", 14 j., 200, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Nacht club". 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9,15 u. Spaarne: Kozakkenbloed". 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: Jt 's a wonderful life", alle leeft., 2.15, 4.30, '-90 en 9.15 uur Frans Hals: „De terugkeer "an Monte Christo", 14 j.t 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van Bernadette" •lie leeft.. 2.30 en 7.30 uur. DONDERDAG 16 DECEMBER «oscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Sigarettensmokkelarij in Franse zone ontdekt De politie te Mainz in de Franse bezet tingszone van Duitsland heeft een smok- kelaffaire van Amerikaanse sigaretten en buitenlandse deviezen ontdekt, die ver scheidene tientallen millioenen Duitse mark beloopt. Te Roxheim bij Orms in de Franse zóne is een lading van 20 ton Amerikaanse si garetten in beslag genomen, die uit de Verenigde Staten, via Antwerpen en zo genaamd in transito naar Bazel waren ge zonden. Van Bazel uit moesten vrachtwa gens de sigaretten weghalen, waarna ze onder verschillende wederverkopers zou den worden verdeeld Een Franse ambtenaar van de dienst van controle op de Rijn vaart, Mario Rocca, die het lossen van de sigaretten in de Franse zóne had toege staan, is naar Zwitserland gevlucht. Tot dusver zijn vier Duitsers aangehouden. Het onderzoek geleid door de veilig heidsdiensten heeft aan het licht gebracht, dat een van de leiders van de smokkel bende een zekere Schlupp is, een reder uit Bazel, directeur van de scheepvaartmaat schappij „Rhenus". De organisatie had eveneens vertakkingen in Nederland en het schip dat gebruikt is voor het vervoer van de sigaretten over de Rijn, behoort aan een Nederlandse rederij toe. Volgens de veiligheidsdiensten te Mainz zou de opbrengst van de verkoop van de sigaretten op de zwarte markt gebruikt moeten worden om troepen en munitie te kopen voor de Haganah, het Joodse leger. BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op no. 21359 de prijs f 15.000 gevallen. Een mijnwerker uit Bocholt is door de Maastrichtse rechtbank tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij heeft in Augustus van dit jaar bij een twist zijn 22-jarige schoonzuster met bijlslagen zo zwaar ge wond, dat zij overleed. Te Amsterdam is een nieuw tehuis voor Joodse „verplaatste personen" geopend. Vijf- en-vijftig gezinnen hebben er een onderdak in gevonden. By Koninklijk Besluit is mr. A. J. Ros- man benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor de duur, dat mr. D. G. W. Spitzen het ambt van minister zal bekleden. Mr. Rosman was administrateur bij het genoemde ministerie. In het raam van de Westelijke militaire samenwerking zullen enige buitenlandse officieren een studiereis maken, waarbij zij onder andere Nederland bezoeken. Zij zijn door de chef van de Generale Staf in Den Haag ontvangen en zullen onder andere een demonstratie met licht luchtdoelgeschut in de omgeving van Ermelo bijwonen. Een poging van enige gedetineerden in de Leeuwarder strafgevangenis om uit te breken, mislukte daar men tijdig op de hoog te kwam van hun plannen. Een taxi stond al klaar om de heren weg te brengen. Een andere gedetineerde, die enige tijd geleden uit het ziekenhuis wist te ontsnappen, is opnieuw gearresteerd. De Maastrichtse rechtbank heeft een 35- jarige schilder uit Ubach-over-Worms, die zijn vrouw met arsenicum vergiftigde, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING De ARJOS „Mr. Th. Heemskerk" orga niseert op Donderdagavond in de Wilhel- minakerk een vergadering, waar de heer R. Siertsema zal spreken over: „Passief kies recht; ook voor de vrouw?" Het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling vertoont a.s. Zondagmorgen in het Frans Hals-theater een aardige en geestige film uit Amerika over het al pf niet bestaan van de Kerstman, namelijk „Het wonder van de 34ste straat". De Vereniging voor MULO houdt op 27 en 28 December haar jaarvergadering in Haarlem. De deelnemers aan de vergadering zullen op Maandag 27 December om half- twaalf op het stadhuis officieel door het ge meentebestuur worden ontvangen. Vrijdag 17 December houdt de Ouder commissie van de ULO a een kerstbijeen komst in het Concertgebouw. Mieke Inger- man zal declameren, ds. C. P. Hoekema zal een toespraak houden en het meisjeskoor van de school zal meewerken aan „Het Kerst verhaal in woord en beeld". Voorts verlenen medewerking de heren J. Nibbering (piano), C. F. Betz (viool), A. Koning (violoncello) en G. Michels (orgel). Voor de sectie literaire club van de Haarlemse Kunstgemeenschap zal Cruys Voorbergh op Zaterdag 18 December in het Frans Hals Museum sprookjes van Andersen voordragen. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk van Aalsmeer heeft op het tweetal geplaatst de predikanten ds. D. Henstra te Broek op LangendLjk '(voorheen te Haarlem-N.) en ds. M. Holtrop te Haarlem-C. De Katholieke Arbeidersbeweging ver zorgt Donderdag 16 December in het Con certgebouw een Kerstprogramma, dat onder de titel van „Nu rijst de ster" gebracht wordt door Cees Griffioen en Rien Nout. Muzikale medewerking verlenen: Tilly van der Werff, iezzo-sopraan en Thea Wilbrink, pianiste. Voor de Vereniging van Paedagogiek zal heden, Woensdagavond in de muziekzaal der Meisjes Tempeliersstraat, door de heer drs. H Jordan, rector van het Utrechts Lyceum, gesproken worden over: Opvoe dingsproblemen der rijpere jeugd. Tot lid van de Raad van Bijstand van de Vereniging voor de Effectenhandel is in de vacature-C. F. Overhoff gekozen de heer M. F. van Bommel. Op het stationsemplacement te Zutphen is de locomotief-poetser K. aangereden door een uit de machineloods komende locomo tief. K., die gehuwd was en drie kinderen had, werd op slag gedood. De mogelijkheden tot het bezoeken van familieleden in de Britse en Amerikaanse zóne van Duitsland is verruimd. Volgens de thans geldende voorschriften kan namelijk van de betrokken bezettingsautoriteiten toe stemming voor een reis naar Duitsland wor den verkregen voor het bezoeken van fami lieleden of kennissen wegens familie- of persoonlijke aangelegenheden, waaronder begrepen worden: sterfgevallen, ongelukken, lange scheiding, hoge ouderdom, huwelijks feesten, erfenissen en emigratie. Eerste Kamer keurt vredes verdrag met Italië goed Dinsdag keurde de Eerste Kamer het vredesverdrag met Italië goed en voorts de begroting voor 1949 van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van de Staats drukkerij. Enige wijzigingen van vroegere begrotingen en het weer in werking doen treden van enige artikelen der Bodempro- ductiewet-1939 werden eveneens goedge keurd. De voorgestelde verhoging van de op brengst van enkele belastingen lokte uit voerige debatten uit. Vele leden maakten van de gelegenheid gebruik om inschakeling te vragen van betrokken belanghebbenden en deskundi gen uit het bedrijfsleven. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen onder aantekening, dat de communisten tegen zijn. Ex-hoofdredacteur van „Het Laatste Nieuws" berecht Voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam heeft terechtgestaan de 54-jarige J. P., die in de oorlog te Brussel is opge treden als hoofdredacteur van „Het Laat ste Nieuws", waardoor hij volgens de ten lastelegging heeft medegewerkt het geeste lijk verzet tegen de Duitsers in België te verzwakken. P. is in België geboren en werd in 1930 als Nederlander genaturaliseerd. Een Bel gisch gerechtshof heeft hem in Maart 1945 bi.) verstek ter dood veroordeeld. Er werd thans 10 jaar gevangenisstraf tegen P. geëist. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koergen Koninklijke Olie. 309% 314% 2631/2 267% 222 228 154% 158 132 Nederlandse Ford 285 Nederlandse Kabel 248 v. Berkei's Patent 114 Scheepvaart-Unie 160 161 Holl.Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 137% 141 H. V. A 143% 148% A'dam Rubber 136 1431/a Ned. Handel Mij 153% N.-I. Handelsbank 109.J4 Billitoa Mij II 379 Groot tekort aan ingenieurs in komende vijf jaar Tenzij de T.H. tijdig wordt gereorganiseerd Er is met het oog op het toekomstig wel vaartspeil van Nederland een belangrijke verhoging van het aantal ingenieurs nodig. Ter bepaling van het benodigde aantal en ter toetsing van de opleidingsmogelijkheid stelde het koninklijk instituut van inge nieurs in Juli een „commissie voor het technisch onderwijs in Nederland" in, waarin zij onder meer verklaart dat er in de eerste vijf jaar echter een tekort van rond 1000 ingenieurs dreigt te zullen ont staan, althans indien men de wenselijke industrialisatie wil nastreven en tevens een „ingenieursdichtheid" wil bereiken, ongeveer overeenkomende met die van Zwitserland op dit ogenblik. (De totale „oogst" aan nieuwe ingenieurs zou in die periode pl.m. 2630 bedragen; de behoefte 3640). Strijd om vrouwelijk personeel in Twentse textielindustrie Voor de economische politierechter in Almelo moest een meisje uit Rijssen te rechtstaan omdat zij zonder vergunning van het Arbeidsbureau van werkkring was veranderd. Zij was eerst bij een Almelose textielfabriek in dienst geweest, doch toen in Rijssen een confectieindustrie werd op gericht, was ze in haar woonplaats aan het werk gegaan. De officier van Justitie vond het wel wat vreemd, dat het een meisje, dat in Rijssen woont, verboden is, daar te gaan werken. Dat is inconsequent en gaat te ver, vooral wanneer meisjes uit Almelo wel in Rijssen mogen werken, zei hij. De werkgever van het meisje verklaarde het zeer onaangenaam te vinden, dat de beirokken meisjes er moeten nog meer Rijssense meisjes voor eenzelfde feit te rechtstaan geen ontslag werd verleend. Hij zei, dat Almelo hem meer meisjes „af nam" dan hij het Almelo deed. De eis luidde 25.boete. De verdediger vroeg zich af of men niet in strijd met de Grondwet komt door alle macht in handen te leggen van arbeids- bureaux. De raadsman meende, dat aan arbeiders, indien zij zich kunnen verbete ren, steeds ontslag moet worden verleend. Een bezwaar voor meisjes uit Rijssen om in Almelo te gaan werken vond pleiter de treim-eis van Rijssen naar Almelo en terug. „Als men ziet en hoort welk een bende en wat voor een janboel het vaak in de „ar- beiderstrein" is, dan zal men het met mij eens moeten zijn, dat het moreel niet ver antwoord is meisjes met die trein te laten reizen", zo zei hij. „Het is zeer goed te begrijpen, dat ouders hun kinderen liever in Rijssen laten werken." De politierechter veroordeelde het meisje tot 15.boete of een week tuchtschool. Een streep onder de „Willem Barendsz"-affaire In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken verklaart minister Joekes, dat hij zijn volle aandacht heeft gewijd aan de hygiënische toestanden aan boord van de „Willem Barendsz", zoals die in het boek van dr. A. Melchior zijn be schreven. Uit het hem ter beschikking staande materiaal is de minister gebleken, dat tij dens de eerste reis de hygiënische toe standen aan boord dikwijls veel te wensen lieten. Ten dele was dit te wijten aan or ganisatorische en tactische fouten, ten dele was het toe te schrijven aan de kinder ziekten van dit ruwe en moeilijke bedrijf, dat Nederland sinds eeuwen niet heeft be oefend, alsmede aan de dwangpositie, waarin men als gevolg van de buitenland se leiding en bemanning verkeerde. De verwachting, dat de gewraakte toe standen aan boord bij volgende expedities tot het verleden zouden behoren, is niet beschaamd. Een recent onderzoek, door de Directeur-generaal van de Arbeid inge steld in samenwerking met de inspecteur- generaal voor de Scheepvaart en een der medici van het Staatstoezicht op de volks gezondheid, heeft zulks volkomen beves tigd. De minister is van mening, dat er thans aanleiding bestaat onder het voor gevallene tijdens de eerste expeditie een streep te zetten. De geestelijke bijstand aan de slachtoffers der K.L.M.-ramp Minister beantwoordt vragen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft geantwoord op de schriftelijk inge diende vragen van het Tweede Kamerlid De Kort (KVP) betreffende het ontbreken van geestelijke bijstand aan twee Katho lieke slachtoffers bij de KLM-vliegramp te Prestwick in Schotland. De minister antwoordde, dat op grond van thans bekende gegevens ten aanzien van hetgeen heeft plaats gevonden met be trekking tot het verzoeken of doen ver zoeken van geestelijke bijstand, niet met dezelfde stelligheid kan worden gesproken als in de Nederlandse publicaties (aan de hand waarvan de vragen blijkbaar zijn gesteld) is geschied. Vast is komen te staan, dat aan ver tegenwoordigers van de KLM door of namens de slachtoffers geen verzoek om geestelijke bijstand is gedaan. Voor een eigener beweging optreden op dit punt be stond voor de KLM-mensen minder aan leiding, omdat zij ten gevolge van ver broken telefoonverbindingen, de afstand en de mist op de plek des onheils aan kwamen, toen het transport van de slacht offers reeds was aangevangen en zij dezen in handen wisten van doktoren, die uiter aard met de mogelijkheid van behoefte aan geestelijke bijstand rekening zouden houden. Hierby zij nog de toevallige omstandig heid vermeld, dat het ene R.K. slachtoffer mejuffrouw Feij is bezocht door eeti R.K. employé van de KLM en dat het tweede stacntoffer, de heer Van Overbeek onder de hoede is geweest van een R.K. medicus. Den Haag gaat systeembouw met korrelbeton toepassen In Den Haag is de „Hawoma", een wo ningbouwmaatschappij die zich gaat toeleg gen op systeembouw met korrelbeton. Maandag na langdurige raadsdebatten op gericht. Het is een naamloze vennootschap met een millioen gulden kapitaal, waarvan 99 pet in handen is van de gemeente. Het korrelbeton-systeem is uitgevonden door fen Haagse gemeente-ambtenaar en werd reeds na de vorige oorlog op vrij grote schaal toegepast, V SLUIT U AAN KOOP BIJ DE zelfwerkend wasmiddel Nu d« zeep vrij Ij, weel de Coöperatie waar het om gaat Duizenden en duizenden huisvrouwen wachten met ongeduld op zelfwerkend wasmiddel. De Coöperatie is er om de verbruikers te dienen. Daarom van Vrijdag a.s. af In alle Coöperatie- winkels: Terroz zeilwerkend was- riiddel- „U wast terwijl U wandelt I" VLEES ZONDER BON!! Grote voorraad wild en gevogelte. Alleen prima kwaliteit. Vlugge bediening. Vroegtijdig bestellen. JAN PUS DE POELIER van Haarlem. KEIZERSTRAAT hoek VOLDERSGRACHT - TEL. 15853 Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Telcf. 10866. Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 Beeldige Kinderjasjes lft. 2 tot 6 jaar, bleu en rose. We derom aanvulling prima He renwinterjassen. KLEDINGHUIS Lessen AUTORIJSCHOOL, K. Of- fenberg. Lessen van f 2, f 5 en f 6 per uur. Luxe auto's zonder chauffeur per dag, week of maand. Tel. 20085 of 18718. Doctoranda in de ENGEL SE LETTEREN, in 't bezit van de actes M.O. A en B. heeft pef 1 Januari 1949 enige uren vrij om op te lei den tot M.O. A. Brieven on der G 5940. HULP BIJ HUISW. en bij werk. M.O. en L.O. Desgew. ook in vacantie. A. W. M. v. Hees, doet. mod. tal. wisk. Heemst. Amaryllislaan 12, tel. 27250. GOED DANSEN LEREN? Raadpleeg dan de uitgave „De Moderne dans en haar uitvoering", 120 pag., 240 fo to's en tekeningen. Pr. f 3.95 franco. Dansschool Molin, Stadhouderskade 160, A'dam Zuid. Tel. 98905, Giro 352301. Huish. Pers. gevraagd Gevraagd: HUISHOUD STER bij heer op middelb. leeftijd. Brieven G 5944. Gevraagd: flinke HUIS HOUD. HULP in- of extern. „Convalesco", Rijperweg 9, Bloemendaal. Werkman m. kl. gezin vr. HUISHOUDSTER, 1 k. geen bezwaar. Brieven G 5992. Bedrijfspers. gevr. JONGEN, v. tel.. 1. 15 a 16 j. Aanm. Motor Rev. werkpl. Lange Margarethastr. 59. Hulsh. Pers. aangeb. NET MEISJE b. z. a. v. d. en n. als naaister en dienst bode. Br o. L. B. Boekhan del Fa. J. C. Kat, Hoofdstr. 47, Hillegom. B z. a. flinke WERK STER voor enkele dagen p. week. Br. no. 70 Meer en Houtstr. 28. Lisse. Jongedame 21 j ZOEKT BETREKKING v. d e. ,n m huisel. verk. Weekend vrij. Brieven G 5946 B. z. a. NET MEISJE 24 j. voor de huishoding. Brieven B.'z. a. COUPEUSE voor nieuw en veranderwerk. Br G 5994. JONGE VROUW b. z. a van 94, zelfst. k. werken en koken. Brieven G 5995. Bedrljfspers. aangeb. Gevr.: ADMIN. THUIS WERK door twee dames, alg ontw. Brieven G 5947. Flinke jongeman, 26 jaar, ZOEKT WERK, onversch wat. Brieven G 5996. Hulzen gevraagd Huurovername gevr. in Haarlem of omgev. HUIS of ETAGE v. zelfbewoning, ge zin drie pers. event genegen overname meubilair geheel of gedeelt. Br. G 5997. Hulzen aangeboden WINKELHUIS Haarlem- West te koop. Kan ontruimd worden mits woningruil. f 12.000. Niephaus en Blan- sert, Kruisweg 68 A tel. 10269 Kamers gevraagd Dame op lft. zoekt in Bl'daal of omg. ged. gestoff. ZIT- en SLP.KAMERTJE, vz. van gas, w. electr. stook- gel. en bergpl. v. fiets. Br. no. 3218 Boekh. de Wit te Bloemendaal. 2 ongem. of gest. KA MERS met keuken, event, gebruik van keuken. Brie ven G 5942. Juffrouw op Rijkskantoor werkzaam zoekt per 1 Jan. as. ged. gem. ZIT-SLAAPK. m. of z. pens, event, huis. verkeer. Brieven G 5999 Echtp. z. k. zoekt per 1 Febr. ONGEM. KAMERS m. keuken of gem. m. pension. Brieven G 5978. Eenv. juffrouw op lft. vr. in Haarlem of Heemst, of Hillegom 1 G. KAMER met slaapkamertje en stookgel. Brieven G 5948. Heer, m. 1.. vr. PENSION weekend afw. Brieven G 5979 Kamers aangeboden Fris SLAAPKAMERTJE voor juffr. b. b. h. h. Raad huisplein 14. H.-N. INWONING aangeb. voor dame, leeft. 50-60 j. met kl. inkomen bij gepens. heer om gezam. huish, te verz. Brie ven G 5950. GR. GEST. KAMER voor dame, en kl. gem. z.-slaapk. v. D., b. b. h. h. Coornhert- straat 25. Toneelvereniging vr. een SOUFFLEUR of SOUF- FLEUSE. Secr. Pres. Steijn- straat 109. Te huur gevr AUTO STALLING. liefst centrum. Brieven G 6001 of tel. 14203 Woningruil NET VRIJ HUIS in ruil voor groter. Centr. Br. G 5964 Diversen TIMMERMAN heeft tijd en materiaal voor div. tim- mervverkzaamheden. Brie ven G 6002. JONGENSFIETS leeftijd pl.m. 10 jaar. Brieven G 6003 Particulier vraagt f 500. TER LEEN. Brieven met in lichtingen rente en aflossing G 5965 Dame. alg. ontw., bekend met boekh.. goed handschrift vraagt THUISWERK of halve dagen beschikbaar. Brieven G 5966. Jongeman, 21 j. (Trekker N.J.H.C.) zoekt dito VRIEND (G. v. Th.) Brieven G 5951 Te koop gevraagd AUTOPED op luchtb. Br. G 5967 Pr. lederen ACTETAS. La- geman, Zandvoortenv. 51, telef. 26024. Ter overname gevr. een HAUTE-LISSE. Prijs G 5943 Gehele of ged. INBOEDEL Brieven G 6004. HAND- of TRAPNAAI- MACIIINE. Tel. 21479 of Br. G 6005. PORTABLE SCHRIJFM. m. 4 rij toetsen. Br. G 5981 Huisnaaister vr. van part. HAND- of TRAFNAAIMA- CHINE. Brieven G 5982. Te koop aangeboden 4 ST. 2 ARMST., pathé foon, alles eikenh. Na 6 uur. Pladellastr. 20. Te koop: 3 paar DAMES SCHOENEN m. 38 en 39. A. L. Dyserinckstr. 104. VOETBALSPEL 80 x 120, sjoelbak, slee. spiegel linnen kast. 4 stoelen, wastafel m. spiegel. Ripperdastr. 10 rood. ■ui isV» ïim en Ijog vet1 W Amsierdamstraat 50, Barteljorisstraat 25. Gen. Cronjéstraat 8. Kleverparkweg 6, v. Nes •traag 89, Rijksstraatweg 10, Zljlweg 36 en HEEMSTEDE; Raadhuisstraat 49.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3