Haarlems Dagblad Oorlogstuig Djokja„Arbitrage is nog de enige oplossingsmogelijkheid" Industriële organisaties der Benelux-landen- stimuleren de economische unie Voor de Stille Armen 63e Jaargang No. 19119 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin, 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 16 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dprcrtjtc ïjaarlrmsttjc Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN ROTTERDAM heeft men door bemid deling van de scholen zowat één en een kwart millioen formulieren aan ouders laten uitreiken, waarop zij moesten invul len of hun kinderen oorlogstuig in huis hadden. Misschien bent u niet geneigd tot nadenken over dat getal en dat is begrij pelijk. Want sinds jaren worden wij in steeds toenemende mate met grote getallen bestookt, vooral met millioenen die er niet zijn en dit heeft ons allen een beetje afge stompt ten aanzien van „ontstellende" cijfers. Zij ontstellen niet meer. Indien ge nu voetstoots mocht aannemen dat Rotter dam één en een kwart millioen gezinnen telt dien ik u evenwel uit de droom te hel pen. Dat is niet zo. Er zullen er hoogstens 160.000 zijn. Het vervaarlijke aantal formu lieren, door de schoolhoofden uitgereikt, kan ik dan ook alleen verklaren door de veronderstelling, dat men doorgegaan is met uitreiken tot de mensen ze eindelijk maar invulden. Om er af te wezen. Be halve op het punt van grote getallen ge raakt men immers ook op dat der formu lieren afgestompt. Er zijn er te veel. Maar nu het resultaat. Uit de antwoor den bleek, dat 3381 stuks munitie, varië rend van een geweerkogeltje tot granaten van 80 cm lengte, moesten worden opge haald. Waarbij Rotterdam dan nog maar de hoop moet koesteren, dat alles is opge geven. Het kan zich daarin vermeien, maar ik zou er maar liever niet te vast op reke nen en „diligent" blijven, zoals gemeente en andere besturen dat noemen. Ook in dit district, waar men ook zijn best heeft ge daan om de bevolking van oorlogstuig te ontdoen en kinderen zowel als volwassenen te ontraden, met hamers op granaten Le slaan of ze voor de grap uit elkaar te halen, moet nog menig projectiel in particulier bezit zijn en nog menig ander in bos en duin te vinden wezen. Nu is in Rotterdam gebleken, dat van sommige granaten de veiligheids-pinnen waren doorgeroest, waardoor zij al bij lichte aanraking konden ontploffen. Om vooral duidelijk te zijn zou ik willen op merken, dat zulk doorroesten van veilig heids-pinnen niet alleen in Rotterdam maar ook elders geschiedt. Het kan die pinnen niet schelen waar ze zijn; zij roesten dom weg door. Hier is hetzelfde dan ook al menigmaal gebleken. En dat geroest zet zich op dit ogenblik voort bij het projectiel van Jantje, dat ergens in een rommel-la tussen zijn overige bezittingen ligt en wel- lich zelfs bij dat exemplaar, dat ergens op een kastje staat ter herinnering aan de oorlog en zich indertijd gedwee heeft laten oppoetsen, maar daar nu ongeschikt voor is geworden. Het zelf uit elkaar te halen is verkeerd. Als een leek zoiets be proeft wordt het oorlogstuig aan zijn bestemming herinnerd en haalt zichzelf uit elkaar met zulke snelheid, dat de leek het gewoonlijk niet overleeft. Uit het door roesten van die veiligheids-pinnen blijkt overigens, dat zo'n weggelegde of te pronk gezette granaat gevaarlijker kan worden dan hij eerst was. Menigeen begrijpt dat niet. Menigeen schijnt te denken dat zo'n ding geen verandering ondergaat. Maar alles verandert voortdurend. Ook die gra naat. De Engelse schrijver Temple Thurston heeft indertijd in een korte ver telling een Ierse bedelaar beschreven, die oud en verdwaasd was. Zo verdwaasd dat hij volhield, dat hij het „perpetuum mo bile" de eeuwigdurende beweging had uitgevonden. Iemand vroeg hem om zijn machine te vertonen en na veel ge heimzinnig gedoe bleek hij tenslotte bereid. Toen diepte hij „de onderdelen" uit een zak op. En het waren: verroeste stukken ijzer, een halfvergaan eind touw, ver molmde stukjes hout. Hij keek er vol trots naar. De man die hem aangesproken had lachte alleen niet uit medelijden. Maar toen begreep hij ineens dat dit de waarheid was, dat de oude bedelaar een dwaas mocht zijn maar tevens een wijze was, want dat de tekenen van die nimmer rus tende verandering in dat ijzer, dat touw en dat hout inderdaad het perpetuum mobile aanduidden, dat de mens vergeefs in enig apparaat trachtte te verwezenlijken. „An Idyll of Science" noemde Thurston die korte vertelHng. Het is hetzelfde proces, maar niet in idyllische omstandigheden, dat zich in die achtergebleven granaten uit de oorlogstijd afspeelt. Naar aanleiding van het Rotter damse geval breng ik dat nu nog maar eens naar voren, in de hoop dat het wellicht hier en daar verheldert en voorkomt. Wij heb ben sinds de oorlog vele malen gewaar schuwd. Er zijn toch veel ongelukken ge beurd. Denkelijk zouden er nog veel meer geweest zijn als wij niet gewaarschuwd hadden. Dus geven wij het niet op. R. P. Fransen blazen antennes van Radio Berlijn op. BERLIJN, 16 December (Reuter). Op order van de Franse bezettings autoriteiten zijn hedenmorgen de radiomasten van de onder Sovjet-Rus sische controle staande zender „Radio Berlijn", die in de Franse sector ston den, opgeblazen. Naar verluidt zijn de Fransen tot het op blazen overgegaan omdat deze masten dicht bij het nieuwe vliegveld Tegel stonden en daardoor gevaar zouden hebben opgeleverd voor de vliegtuigen. Naar bericht wordt had generaal Ganeval het radiostation verzocht deze antenne masten, die ongeveer honderdvijftig meter hoog waren, te voorzien van rode lichten, doch aan dit verzoek was geen gevolg ge geven. Rusland geeft geleende schepen oan de V.S. terug Sovjet-Rusland heeft erin toegestemd drie ijsbrekers en 28 fregatten aan de Verenig de Staten terug te geven, welke het tijdens de laatste wereldoorlog, overeenkomstig de bepalingen van de leen- en pachtwet, heeft ontvangen. Zwitserse bondspresident gekozen Ernst Nobs, de 62-jarige Zwitserse mi nister van Financiën, is heden tot president gekozen. Hij is de eerste socialistische bondspresident van Zwitserland. Hij werd gekozen voor het jaar 1949 door een geza menlijke vergadering van beide huizen van het parlement met 192 van de 197 stem- Nederlands standpunt ten aanzien van de interim-regering blijft gehandhaafd Soemitro's verklaringen op losse schroeven Het vleugje optimisme in Amerikaanse diplomatieke kringen over de regeling van het Nederlands-Indonesische conflict, ont staan door de opzienbarende mededelingen van de Indonesische vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Soemitro, die verklaarde dat zijn regering na „ophelderingen" over be paalde misverstane punten bereid was de besprekingen te Jiervatten, is weer teniet gedaan door mededelingen uit Djokja dat regeringspersonen aldaar niets bekend was van dergelijke ophelderingen en dat geen schrijven via de Commissie van Drie aan de Nederlandse regering was gezonden. Daar kwam nog bij dat de republiek gisteren, zoals gemeld, de Veiligheidsraad verzocht de Indonesische kwestie te behandelen aan de hand van het rapport der Commissie van Goede Diensten, waaruit zou blijken dat ook Djokja de breuk van dit ogenblik als definitief beschouwt. Gisteren heeft de Veiligheidsraad de toe lating van nieuwe leden tot de UNO be handeld, zonder een woord te wijden aan het republikeinse verzoek. De zitting werd tot Vrijdag verdaagd zonder dat bekend werd of Indonesië dan op de agenda zal worden geplaatst. Volgens politieke waarnemers is Ameri ka vóór, doch Engeland tegen een onmid dellijke behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Intussen doet zich het merkwaardige feit voor dat Lovett, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, gisteren op een persconferentie mededeelde dat Den Haag de uitvoering van het besluit tot in stelling der interim-regering, het zoge naamde „Bewind Indonesië in Overgangs tijd" of kortweg Bio-besluit genoemd, had uitgesteld naar aanleiding van de boodschap uit Djokja, waarover Soemitro had gespro ken. Een woordvoerder van de Nederlandse regering te Batavia heeft volgens Aneta deze Amerikaanse mededeling met de mees te stelligheid tegengesproken. Er is van een uitstel geen sprake, en van persberich ten daarover is de regering niets bekend. Heden is een officieel communiqué van de republikeinse regering ver schenen waarin wordt gezegd, dat ar bitrage de enige weg is voor een vreed zame oplossing van het Nederlands- Indonesisch geschil, nu de onderhan- Iingen zijn afgebroken. Het communiqué van de republikeinse regering zegt verder, dat wat betreft de situatie van de strijdkrachten in over gangstijd, de republikeinse regering op het standpunt staat, dat er federale strijd krachten moeten worden gevormd, waar van in de eerste fase de bestaande min derheden met een nationaal karakter deel moeten uitmaken. De strijdkrachten dienen tijdens de overgangsperiode te worden ge reduceerd. De Nederlandse strijdkrachten staan tijdens de overgangsperiode onder bevel van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon (in het communiqué is sprake van „commissaris van de Kroon"). „Tij dens de overgangsperiode moet er tussen het commando van de Nederlandse strijd krachten en de federale strijdkrachten sa menwerking bestaan", aldus het commu niqué. De republikeinse regering verklaart verder, dat de Nederlandse conceptie van Vliegtuigramp in Columbia eist 30 doden Een Dakota van de Columbiaanse Lansa Maatschappij is in de buurt van Bogota neergestort. 30 personen kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat op weg was van Bogota naar Barranquilla, is enkele kilo meters van Facatativa aangetroffen. de bevoegdheden van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon in overgangstijd neer komt op hét herstel van het koloniale be wind onder een andere naam, en voorts, dat met het besluit tot stopzetting der be sprekingen en de instelling der interim regering zonder de republiek, de Neder landse regering een schending pleegt van de Renville-overeenkomst, waarbij alle stappen van de Veiligheidsraad sedert Augustus 1947 en de door de C. V. G. D. sedert 10 maanden bewezen diensten in de wind worden geslagen. ,Het communiqué besluit: De ervaringen van het laatste jaar hebben duidelijk bewezen, dat een regeling alleen met bemiddeling van de C. V. G. D., geen hoop geeft op een definitieve oplos sing. De republikeinse regering is ervan overtuigd, dat de enige manier om een definitieve oplossing te bereiken en om een ramp voor Indonesië te vermijden, is ge legen in arbitrage. Kleine oorlog in Costa Rica De regering van Costa Rica maakte Woensdag bekend dat 38 opstandelingen door de „strijdkrachten" der regering ge vangen zijn genomen en dat „toestellen van de luchtmacht" de indringers te land en op zee bestookt hebben. In een bulletin van de luchtmacht wordt gezegd dat regexings- vliegtuigen die verkenningen uitvoeren bo ven de zich in handen der opstandelingen bevindende grensstad La Cruz met machi negeweren een groep in blauwe uniformen gestoken indringers bestookten die in het zware struikgewas dekking zochten. Ook werd het schip Marcantabricó bestookt, dal toebehoort aan een Nicaraguaan. Dit schip werd tijdens het weekeinde voor de „in vasie" gebruikt. Het schip was geladen met vaten benzine. Transportvliegtuigen die door jagers gedekt werden, hebben voorra den voor de troepen naar de grensstreken overgebracht. (United Press) Revolte in El Salvador President Castaneda Castro van de Cen- traal-Amerikaanse staat El Salvador is afgezet en een militaire Junta is gevormd om het land te besturen, zo werd in een radio-uitzending van El Salvador medege deeld. Voor geheel El Salvador is de staat van beleg afgekondigd. De gezant van El Salvador in Guatemala, Hector Escobar Serrano, verklaart dat hij nog geen offi cieel bericht heeft ontvangen van het uit breken van de revolutie tegen president Castro. El Salvador is het tweede Centraal- Het woord is aan Ook Paleis Soestdijk heeft bezoek gehad het rijdende postkantoor. De prinsesjes Irene en Margriet bewonderen hier de kleurige kinderkaarten, terwijl de Koningin aan het loket een aantal kinderpostzegels koopt. Brits militair bestuur gelast verdere Duitse ontmanteling Het Britse militaire bestuur in Noord- Rijnland-Westfalen heeft Woensdag een schrijven gericht tot de leiding van de Duitse vakvereniging van technische ar beiders in dit gebied, waarin wordt gelast voort te gaan met de ontmanteling van fabrieken m dit gebied. De arbeiders wei gerden kortgeleden met de ontmantelings werkzaamheden voort te gaan, totdat een uiteindelijke beslissing over het lot van alle fabrieken in dit gebied zou zijn be kend gemaakt. VEILIGHEIDSRAAD OVER UNO- LIDMAATSCHAP VAN ISRAEL EN CEYLON De Veiligheidsraad, die Israel's aanvraag om het lidmaatschap van de UNO van de speciale commissie voor het lidmaatschap heeft terugontvangen, daar deze verleden week niet tot een beslissing heeft kunnen komen, heeft een Frans voorstel aanvaard, Amerikaanse land binnen een week dat Iom de behandeling van Israels aanvraag interne moeilijkheden heeft. Het andere is tot Vr'Jdag uit te stellen. Costa Rica waar ballingen, naar verluidt De Sov.iet-Unie heeft voor de tweede geholpen door Nicaraguanen, een invasie maal haar veto uitgebracht tegen de toela- zijn begonnen. (U. P.) tmS van Ceylon tot de UNO. Aandrang op de regeringen: „Minder geheimzinnigheid" Het verbond der Belgische nijverheid, de federation des industriels Luxembourgeois en de hoofdgroep industrie, vertegenwoor digende de industrie in België, Luxemburg en Nederland, zijn op 14 December 1948 in Den Haag bijeengekomen om van gedach ten te wisselen over de te vormen econo mische unie tussen genoemde drie landen. Uitgangspunt der gedachtenwisseling was de overtuiging, dat een zo nauw moge lijke economische samenwerking in het algemeen van het hoogste belang moet worden geacht voor de welvaart der daar bij betrokken landen en dat daarom iedere ontwikkeling in deze richting dient te wor den gesteund. Dit is de eerste foto van de jonge prins Charles, die gisteren in Buckingham Palace gedoopt werd en van de Koning van Engeland sedert zijn ziekte. Koning George VI zittend links), de Hertog van Edinburgh (staand), Prinses Elizabeth met haar baby, en de Koningin van Engeland. De drie organisaties dringen er der halve met klem bij hunne respectieve lijke regeringen op aan, de voorge nomen economische unie op 1 Januari 1950 tot stand te brengen. Het is niet noodzakelijk, dat voor deze datum alle moeilijkheden, die zich nog voordoen, minitieus worden geregeld en opgelost. Wel dienen voor deze datum de finan ciële en monetaire verhoudingen te worden geregeld, terwijl een gelijk gerichte economische, sociale cn fis cale politiek moet worden nagestreefd. De coördinatie van de industriële ont wikkeling, de afstemming van bestaande en nieuw te vestigen belangen op elkaar, be hoort in eerste instantie tot de taak der ondernemers zelve respectievelijk die hun ner organisaties. Om deze coördinatie verder te concreti seren zouden voorts de regeringen der drie landen in overleg met het bedrijfsleven zelve, een uniforme wettelijke regeling dienen te creëren, geldig voor het gehele Benelux-gebied. Met verwijzing naar de historische rechten dringen de drie organisaties er met klem op aan, dat de Beneluxlanden ten spoedigste het recht krijgen om het herstel van hun economische betrekkingen met Duitsland zelf ter hand te nemen. Tenslotte wijzen de drie organisaties nog maals met klem op de noodzaak om het bedrijfsleven te kennen bij de voorberei ding van maatregelen, verband houdende met het tot stand komen der economische unie. Ondanks de gedane toezeggingen en het reeds incidenteel gepleegde overleg vindt het overleg tussen de ambtelijke in stanties der drie landen nog steeds plaats in een sfeer van geheimzinnigheid, die niet bevorderlijk is voor de Benelux-gedachte en een miskenning vormt van de betekenis van de medewerking van het bedrijfsleven aan de verwezenlijking der economische unie. „De eerste wereldburger" maakt volgelingen Naar van de zijde van de „Union Fede rale", de Belgische afdeling van de Bewe ging voor een Federale Wereldregering wordt medegedeeld, is in de boezem van deze unie een kring „Garry Davis" opge richt. De kring is opgericht naar het voor beeld van de „commissie van solidariteit", die zich te Parijs achter Garry Davis heeft geschaard. Davis zal eerstdaags een bezoek aan Brussel brengen. GEZANT VAN JOEGOSLAVIë IN DEN HAAG. Pavle Zaucer, thans Joegoslavisch ver tegenwoordiger in Wenen is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Den Haag. Peiping in handen der communisten Nationalisten boden geen verzet Volgens een uit communistische bron te Hongkong ontvangen bericht is Peiping in handen der door communisten geleide legers gevallen. De bezetting van Peiping verloopt kalm, zonder plunderingen of wanordelijkheden. De door de communisten geleide troepen, die Woensdagmiddag de electrische centrale, 22 km van de stad gelegen, bezetten, heb ben de stroom niet afgesneden en het deel van Peiping, dat nog in handen was van de nationalisten, kreeg des avonds stroom van de vijand. Het blijkt, dat de bezetting verloopt in de vorm van 'n geleidelijke infiltratie en geens zins het karakter heeft van een inneming met wapengeweld. Tot laat in de namiddag van Woensdag waren de telegraafverbin dingen met de buitenwereld normaal en alles wijst er op dat zij normaal zullen blijven. Woensdagavond deden te Nanking ge ruchten de ronde, dat Peiping niet ver dedigd zou zijn geworden. De door de communisten geleide troepen zouden prac- tisch „met het geweer aan de riem" de stad zijn binnengekomen. Een cn ander zou het resultaat zijn van een vergelijk tussen generaal Foe Tso-Ji en de commu nistische leiders. Een Amerikaanse zakenman, William Lindgren, die te Shanghai is aangekomen met het laatste vliegtuig, dat van het Zui delijk vliegveld van Peiping is vertrokken, reide dat de bevolking van de belegerde stad verstomd stond over de snelle com munistische opmars en de klaarblijkelijke onverschilligheid van de hoge militaire leiders in Peiping met betrekking tot de verdediging van de stad. Frankrijk en de West- Europese defensie Franse afgevaardigden protesteerden Woensdag tegen „het gebruik van Fransen als kanonnenvlees bij de overeenkomsten van de Westeuropese Alliantie". Deze pro testen van leden van de M.R.P. en Gaullis tische afgevaardigden werden geuit nadat 'n rapport was voorgelezen aan de defensie commissie van de Nationale Vergadering door de minister van Defensie. Paul Rama- dier. De Gaullistische afgevaardigde Pierre Closterman verklaarde dat Frankrijk zijn eigen luchteenheden in welk Europees de fensieschema ook moest hebben cn „niet uitsluitend gebruikt moest worden als de infanterie van West-Europa". Ramadier antwoordde, dat alle gemeenschappelijke defensieschema's nog steeds in het stadium van onderzoek verkeren en geen specifieke verplichtingen zijn aangegaan. Volgens berichten uit Parijs overweegt de Franse regering de verplichtingen vol gens het verdrag van Brussel tot Frans Afrika uit te breiden. Dit zou een geheel nieuw program van industrialisatie en de bewapening van Frans-Afrikaanse gebieden met zich mee kunnen brengen De defensie- commissie keurde Woensdag de preambule van een serie wetsontwerpen voor ..de reor ganisatie van de Franse strijdkrachten" goed, waarin Frankrijk toestemt om „een deel van zijn nationale souvereiniteit voor een hogere internationale souvereiniteit prijs te geven". Een amendement verklaart, dat Frankrijk niet zal deelnemen aan een oorlog van aggressie. Een communistische motie om de woorden „met name tegen de Sovjet-Unie" toe te voegen, werd afge wezen. BRITS VLIEGTUIG DOOR ISRAËLISCHE JAGER NEERGESCHOTEN? Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat een Mosquito van de RAF. behorend tot het commando van het Midden-Oosten, vermist wordt en vermoedelijk door een Israëlische jager is neergeschoten. Het vliegtuig bevond zich op een oefenvlucht op grote hoogte. Men gelooft, dat het over de Palestijnse grens is gevlogen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat de kwestie wordt op genomen met de bemiddelaar der UNO in Palestina. TREIN KRAAKT BUS. Vijf personen werden gedood en 21 ge wond toen een goederentrein gisteravond by Bamberg in Beieren tegen een bus bot ste. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena stopte de bus plotseling, waarschijnlijk ten gevolge van motorpech, bij het passeren van een overweg. De goederentrein kon niet snel genoeg vaart minderen en reed de bus tegen een muur, waarop deze in brand vloog. (U. P.) scherp in uw blikmaar zacht ooraccl. 10e verantwoording. D S. 10.—: H. J. l.—: C. W. S. 10,—; N. N. 1.—: Dames Z. IJ. R. 10.—: A. S. 10—; K. J. H. 10.—; G. en v. Z. 2.—: W. de V. ƒ2.—; H. B. ƒ2.—: Mevr. J. W B. ƒ10,—: F. B. ƒ2,50: „Zonder Naam" ƒ30,—: A. v. H. ƒ5.—: A. H. f2,50: A. C. G V. ƒ2,—; D. V. ƒ2.50: O. M. A'hout ƒ10.—: M. W. P. ƒ2.50; G F. ƒ5.—: N. N. ƒ2,50; P. F. ƒ1.—: j. L. ƒ10.—; Fam. v. M. ƒ5.—: N. N. ƒ2,50; M. B. f 10.—Dames H. A. N. en A. v. D. ƒ7,50; C Gr. v. K. ƒ10.—: Fam. M. 10.—: B. 1,50; C. W. ƒ5.—; E M. B. P. 1,50: C. P. T. ƒ5.—; M. S. 10.—; C. Md. ƒ5.—: J. Z. ƒ2.—; Harm 1,50; Monty 1.15: W. W. 2.50; D. W. ƒ2,—; L. F. ƒ5.—: van P. ƒ5.—. Dagtotaal 235,65. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 5875.86. Bij het Comité te Haarlem zijn de volgende giften ingekomen: van Huize „Parkzicht" 16,50: van P. E. 10.—: van M. H. F. 340.—. Bij de Twentse Bank: van N. N 10, van W. A. C. W. ƒ5.—; van Mevr. E. V. 5,—; van N. N. 5,—. Haarlems Dagblad Is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. ZU kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107. met vermelding; ..Voor de Stille Armen". Giften bü ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Belangrijk overleg in Warschau Ter gelegenheid van de fusie der arbeiderspartijen Woensdagochtend is een aantal onbe kende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis en de verwachte aankomst op Donderdag van „twee hoge staatslieden uit Oost-Europa" geven aanleiding tot ge ruchten over een grote internationale com munistische bijeenkomst in Warschau. Manoeilsky, de Oekrainse minister van Buitenlandse Zaken, en een lid van het centraal comité van de Russische commu nistische partij arriveerden Woensdag ook onverwacht in Warschau. Op het ogenblik bevinden zich vooraanstaande communisten uit 22 landen in de Poolse hoofdstad, die een fusie-congres van de Poolse communis tische en socialistische partijen bijwonen. Waarnemers te Warschau onderzoeken de mogelijkheid, of een tweede belangrijker bijeenkomst gaande is. Zij vragen zich af. of niet een Oostelijke reactie kan worden verwacht op de stap van de Westelijke landen in de richting van een Atlantisch Pact. De fusie De fusie tussen de Poolse (communis tische) arbeiderspartij en de tevoren gron dig „gezuiverde" socialistische partij heeft zich Woensdag tijdens een grote bijeen komst in de polytechnische universiteit te Warschau voltrokken. Om tien uur des morgens gilden de si renes in het gehele land en de arbeiders lieten daarop hun werk een ogenblik rus ten om te luisteren naar de redevoeringen, die per radio werden uitgezonden. Daarna ging het congres in besloten zitting. De redevoeringen werden door president Boleslaw Bierut en premier Jozef Cyran- kiewicz uitgesproken, die beiden over de „ideologische bases" van de nieuwe een heidspartij spraken. Het fusiecongres werd bijgewoond door een delegatie van de Poolse boerenpartij, het „gezuiverde restant" van do eens zo machtige organisatie van Stanislaw Miko- lajzyk en de andere nog bestaande boeren partij. die binnenkort oveneens zullen fu seren tot een „verenigde boerenpartij". Nog steeds Ruhr-complicaties Reuters diplomatieke correspondent ver neemt dat de leiders der delegaties van de ses mogendheden, welke in de thans te Londen gehouden conferentie over het Ruhr-gebied zijn vertegenwoordigd, Woensdag bijeenkwamen om te pogen een compromis tot stand te brengen óver het sleutel-vraagstuk: het beheer der in het Ruhrgebied gelegen mijnen en industrieën. In welingelichte kringen is men van mening dat enige vordering werd ge maakt met het uit de weg ruimen van de meningsverschillen, welke ontstaan waren als gevolg van de Franse eis. dat de in te stellen internationale autoriteit de controle over de industrieën in het Ruhr-gebied zou moeten uitoefenen. Toen de Fransen deze eis voor het eerst stelden, kwamen de Britten met het voor stel. dat de contröle over deze industrieën in handen zou komen van de militaire Vei ligheidsraad voor West-Duitsland, welke organisatie thans door de militaire gouver neurs der drie Westelijke sectoren wordt opgezet. Zaterdag werden door de Amerikaanse delegatie tegen-voorstellen ingediend, waarvan de inhoud nog niet is onthuld. Men was Woensdag- van mening dat deze voorstellen de basis zouden kunnen vormen voor een compromis, dat voor de delega ties van Frankrijk en van de Benelux- landen aanvaardbaar zou zijn. Men verwacht, dat de conferentie de vol gende week zal eindigen. WEINIG VERANDERING IN' TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het KNMI. in De Bilt geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met in de kust streken nog enkele verspreide buien. In het binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 December: Zon op 8.43 uur. onder 16.29 uur Maan op 17.05 uur. onder 10.23 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1