Haarlems Dagblad Hef oude recept Commissie voor Europese eenheid aanvaardt vaag en voorlopig plan Marshall-vertegenwoordiger accepteert Nederlandse verklaringen ten volle Investering van vier milliard voor industrialisatie Voorde Stille Armen 1 63e Jaargang No. 19120 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, Vrijdag 17 üecemïïer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4.25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom rn «Dprcctjte Daartrmactje «Courant (2lnno 165:6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN VOORLOPIG PLAN is aan de open baarheid prijsgegeven door de te Parijs beraadslagende Europese studiecommissie der Vijf Landen. Die vijf landen zijn, zoals hopelijk nu wel bekend is: Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Nederland. België en Luxemburg. Het voorlopige plan beoogt de instelling van hetgeen men betitelt pis een „Europees ministerkabinet". Dit wordt als het voornaamste, uitvoerende lichaam aan geduid. Want er is ook een tweede ontwor pen. Dat wil men versieren met de naam „Europees parlement". De bedoeling is, dat de leden van dit parlement benoemd wor den door de regeringen. Het zal bevoegd zijn alle vraagstukken te behandelen be halve die betreffende defensie, want die worden voorbehouden aan de scheppers van het Atlantisch Pact. Besluiten van het zogezegde parlement móeten een meerder heid van twee derden verwerven. Anders zijn het geen besluiten. Begin Januari komt de studie-commissie weer bijeen om na overleg met de regeringen beslissingen te nemen. Opdat men vooral niet denken zou aan nieuwlichterij heeft „Londen" er zijn ziens wijze bijgevoegd. Die houdt in dat het par lement alleen beraadslagend zal zijn, zon der uitvoerende of constituerende bevoegd heden. Het wordt in zijn competentie beperkt door de ministerraad. Gedachten aan een parlement met bevoegdheden, gro ter dan de souvereiniteit van de regeringen der verschillende landen, worden door Lon den niet voor verwerkelijking vatbaar ge acht. Het valt moeilijk uit dit laatste iets anders af te leiden dan dat de Britse ver tegenwoordigers zich tegen afstaan van een deel hunner souvereiniteit door alle be trokken landen aan een hoger ressort uit spreken. Dus: tegen de federale gedachte. Dit eerste van regeringen uitgaande plan, om enig gevolg te geven aan de in de vol ken levende wens tot Europese aaneenslui ting zal niemand, die de federale gedachte huldigt, ook maar de geringste bevrediging schenken. Integendeel, het geeft de indruk dat men een soort décor wil ontwerpen om er een schijnvertoning van Unie in te geven. Dat is de laatste tijd al merkbaar geworden omdat vooral in Engeland zoveel gepraat en geschreven wordt over „Western Union". Dit is slechfs een phrase. Er bestaat geen Unie van volken in het Westen, maar slechts een pact: een verdrag. Nu wil die Parijse studiecommissie een „Europees mi nisterkabinet" instellen. Dat is geen Euro pese regering, maar slechts een commissie, uit de regeringen gevormd, die aan geen enkele volksvertegenwoordiging verant woording schuldig is. Men verbindt er een fraaie en ongewone titel aan, maar het is niet anders en kan niet anders zijn dan een onderhandelings-instituut tussen regerin gen, zoals in groter opzet de U.N.O. dat is en vroeger de Volkenbond dat was. Dit ziet er helemaal niet anders uit dan het oude recept: een bond van regeringen inplaats van volken en dan nog zonder Handvest. Het voorgestelde „Europese parlement" heeft niets van een democratisch parle ment, dat immers door het volk in dit geval zou het moeten zijn: de volken gekozen dient te zijn. Wat is een parlement, door regeringen benoemd? Niet anders, al weer, dan een internationale commissie van overleg. Evenals de term „Westerse Unie" zoals die in de laatste tijd gebruikt wordt zijn de op deze wijze voorgestelde benamin. gen „Europees ministerkabinet" en „Euro pees parlement" vooral deze laatste vlaggen, die de lading niet dekken. Een par lement, door regeerders inplaats van door volken benoemd zou hoogstens kunnen herinneren aan de tijden van het absolute koningschap. Maar aangezien het met geen absolute macht verbonden is, kan men het alleen een schijnvertoning noemen. Een soort van nieuwe toneel-vondst. In de laatste maanden is steeds duide lijker geworden, dat de Britse regering de weg der Europese federale Unie niet wil betreden. Zij heeft zich tegenover de Fran- sen gesteld, die er warme voorstanders van zijn. Groot-Brittannië's wereldbelangen bij het Brits Gemenebest weerhouden het klaarblijkelijk van deelneming aan een werkelijke Europese Unie. Het heeft in deze studiecommissie de Fransen niettemin in schijn enigszins tegemoet willen komen en dit wordt nu als het „voorlopige" resul taat opgediend. Het zou in elk geval beter zijn, nu men niet verder komt dan dit, als in het definitieve besluit de benoemingen door reële en gebruikelijke termen ver vangen werden. Dan begrijpt tenminste iedereen dat er geen aaneensluiting der Europese volken is en worden weinig na denkende lieden niet door woorden in de war gebracht. Het Nederlandse regerings-standpunt ten aanzien van Europese federale Unie is nog steeds niet duidelijk. In Den Haag heeft men, zoals gebleken is uit de verklaringen van het Kamerlid Kerstens bij zijn uittre den uit de delegatie voor deze studieconfe rentie, alleen maar een afwachtende hou ding willen aannemen. Net als in de dagen der neutraliteit. Men onderhandelt in Washington over een Atlantisch militair pact zonder een mening te hebben over ,een werkelijke West-Europese Unie, die de positie ten opzichte van Amerika natuurlijk veel hechter zou maken en West-Europa zelf oneindig sterker. De behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken is in tussen uitgesteld, omdat de regering haar tijd aan Indonesië moet wijden. De positie van dit land in Europa en de wereld schijnt niettemin belangwekkend genoeg, om ook daaraan een Kamerdebat te geven. Mis schien zou het onderwerp Federale Unie van West-Europa (of op groter schaal) zelfs eens voor de eerste maal in een kabinets zitting aan de orde kunnen komen. Ook omdat de regeringen van Engeland. Frank rijk en België er reeds sinds geruime tijd haar inzichten over hebben. Het lijkt niet veel gevraagd. De grote drang naar Euro pese Unie zal van buiten de regeringen moeten komen. R. P. Drie jaar voor liquidateur van politieke partijen De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft mr. dr. M. H H. F. advocaat en procureur in Den Haag, voormalig liquidateur van verschei dene politieke partijen, verenigingen en jeugdorganisaties, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Minister J. R. H. van Schaik zal op 2 Januari naar Suriname vertrekken. Instelling van „West-Europese ministerraad" en een zogenaamd parlement De in Parijs vergaderende Commissie voor bestudering van problemen, samen hangend met nauwere Europese politieke eenheid, heeft de eerste periode van haar beraadslagingen afgesloten met de aan vaarding van een voorlopig plan, dat aan de vijf ministers van Buitenlandse Zaken der vertegenwoordigde landen zal worden voor gelegd, waarna de commissie in Januari definitieve besluiten zal nemen. Het plan voorziet in de instelling van een West- Europese ministerraad en een West-Euro pees „parlement", aldus meldt Reuter. De bijzonderheden van het plan onthullen ech ter, dat de naam „parlement" wel een zeer weidse betiteling moet heten voor het lichaam, dat naast de uitvoerende minister raad zal worden ingesteld: Het is eenvoudig een door de regeringen aangewezen college van personen, dat uitsluitend adviserend zal optreden en geen enkele practischè be voegdheid heeft.- Volgens mededelingen van de Belgische afgevaardigde, die aan de besprekingen te Parijs heeft deelgenomen, is het mogelijk, dat kabinet en parlement van West-Europa zomer 1949 gevormd zullen worden. De Belgische afgevaardigde zeide voorts, dat het plan een compromis was tussen Britse en Frans-Belgische voorstellen voor een West-Europese constitutie. Het plan zal op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen van het pact van Brussel, die waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar in Londen of Luxemburg zal worden gehouden ter definitieve goedkeuring wor den voorgelegd. Naar men meent te weten beoogt het plan de oprichting van een West-Europees parlement, dat besluiten zal nemen met een meerderheid van twee der den en bevoegd is alle Europese vraagstuk ken te bespreken met uitzondering van die betreffende de militaire verdediging. Deze zou dan aan de algemene staf zijn voor behouden in het kader.van het geprojec teerde Atlantische Pact. De leden van het West-Europeese parlement zouden door de deelnemende regeringen worden benoemd. Frankrijk stelde een assemblee voor met door de nationale parlementen benoemde afgevaardigden. Reuters diplomatieke correspondent schrijft: Zoals men het in Londen begrijpt zou het voornaamste uitvoerende lichaam voor.de Europese eenheid een ministerraad zijn, benoemd door de regeringen en ge machtigd om een gemeenschappelijke poli tiek te bespreken. De gedachte van een „Europees parlement" wordt niet realis tisch geacht in de betekenis van een geko zen parlement met bevoegdheden, groter dan die van de regeringen van souvereine leden-staten. Indien een tweede Europees lichaam wordt gevormd, verwacht men, dat het een zuiver beraadslagend, consul tatief, niet-uitvoerend en niet-constituerend lichaam zal zijn, dat beperkt is in bevoegd heid door de reeds genoemde raad. Oostenrijks gezant in Chili vermoord SANTIAGO (Chili), 16 December (Reu- ter). De Oostenrijkse gezant bij de Chi leense regering, Hans Beker, is Donderdag middag in het legatiegebouw vermoord. De moordenaar, een Oekrainse immigrant, Sikorsky genaamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Belgisch trampersoneel dreigt met staking Uit Brussel wordt vernomen, dat de 17.000 leden van het Belgische tramper soneel zich hebben uitgesproken ten gun ste van een algemene staking, wanneer hun eis tot loonsverhogingen, welke reeds drie maanden geleden naar voren werd ge bracht, niet wordt ingewilligd. Vakverenigingsleiders werden de vorige week na een staking van 24 uur in het gehele land door de Belgische premier, Spaak, ontvangen. Tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de opening van het vliegveld Tegel bij Berlijn, heeft een woordvoerder van de Berlijnse bevolking in de Westelijke sectoren van de stad zijn dank aan de AmerikaanseEngelse en Franse bezetters betuigd. Hij overhandigde de militaire commandanten ieder een koperen bord, waarop respectieveliik het Vrljheidsbeeld, de Towerbrug en de Èiffeltoren zijn afgebeeld. Duitsland Geen overeenstemming over bezettingsstatuut Militaire gouverneurs wijzen kwestie terug De drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettingszönes in Duitsland, die gisterochtend bijeen kwamen om het bezettingsstatuut voor West-Duitsland te bespreken, zijn het niet eens kunnen wor den. Zij hebben besloten zowel de tekst van het gedeelte, waarover zij het eens kon den worden, als hun verschillende versies van het gedeelte, waarover zij het niet eens konden worden, met een gemeen schappelijke begeleidende brief aan hun regeringen voor te leggen. Berlijn. De oude Berlijnse gemeenteraad heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie goedgekeurd, waarbij de namen van Hitier, Goebbels en Frick, nazi-minister van Binnenlandse Zaken, van de lijst van ereburgers worden geschrapt. Ook Wil helm Pieck, voorzitter van de SED, werd het ereburgerschap ontnomen, omdat „hij heeft geweigerd de Sovjet-blokkade van West-Berlijn te veroordelen". Het nieuwe „Oostelijke" gemeentebe stuur heeft de voorbereiding gelast van een statuut „ter verzekering van vrije en democratische verkiezingen" in Berlijn in antwoord op de 5 December gehouden ver kiezingen in de Westelijke sectoren. Er is nog geen datum vastgesteld. De verordening, waarbij vrouwen en kinderen van Britse militairen en functio narissen in Berlijn niet mogen overkomen, is gisteravond opgeheven. De Britse auto riteiten in Berlijn verzochten Londen op 25 Juni gezinnen van Engelsen in Berlijn niet meer naar de Duitse hoofdstad te zen den met het oog op de „critieke situatie". Nieuwe vergunningen. Alle particuliere voertuigen, die geladen met goederen van de Sovjet-sector van Berlijn naar één der Westelijke sectoren rijden, zullen voortaan speciale controle posten moeten passeren aldus maakt de politie van de Sovjet-sector bekend. Voor ieder goederenvervoer van de Sovjet-sector naar de Westelijke sectoren is een speciale vergunning benodigd, die door het Sovjet-Russisch militair bestuurs bureau wordt uitgegeven. Waarnemers te Berlijn geloven, dat de nieuwe order het legale verkeer tussen de Sovjet-sector en de rest van Berlijn prac tised zal stop zetten, „daar de ervaring geleerd heeft, dat de Sovjet-autoriteiten slechts zeer langzaam en met tegenzin ver gunningen verstrekken". Griekse regering beschuldigt guerillas van gruweldaden De Griekse regering heeft de guerilla- strijders er van beschuldigd 25 personen levend te hebben verbrand en 500 personen te hebbben medegevoerd na hun aanval op de Thessalische stad Karditsa in het afgelopen weekeinde Volgens de regering hebben de guerilla- strijders 400 huizen en winkels leegge plunderd. Japanse generaals voor de krijgsraad Het belangrijkste proces tegen oorlogs misdadigers. dat sedert de Japanse capitu latie op Sumatra wordt gevoerd, is Woens dagochtend geopend. Vier Japanse gene raals, die de dood van 500 geallieerde krijgsgevangenen en 6.000 geïnterneerde burgers en dwangarbeiders op hun ge weten hebben, zijn voor de krijgsraad te Medan verschenen. Dr. Alan Valentine, de leider van de Marshallmissie in Nederland, heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij de beschuldi ging van de plaatsvervangende administra teur van de Marshall-administratie, Howard Bruce, weerlegde, als zou Neder land misbruik hebben gemaakt van Marshall-gelden door goederen, aangekocht met deze gelden, wederom naar de V.S. te exporteren. Dr. Valentine verklaarde: „De Eca-missie heeft officieel van de Nederlandse regering uiteenzettingen ontvangen, ,die zij als vol komen bevredigend beschouwt. Wij hebben de heer Howard Bruce te Washington hier van in kennis gesteld en er krachtig op aangedrongen, de Nederlandse uiteenzet tingen te aanvaarden en dit onmiddellijk wereldkundig te maken". Functionarissen van de Marshall-missie in den Haag wezen er op, dat er vermoe delijk misverstand is ontstaan betreffende de rol, die de Nederlandse transitohandel speelt in de export van lood en aluminium naar de Verenigde Staten. Zij gaven te kennen, dat de Nederlandse lood- en alumi- niumleveranties, die volgens de officiële Nederlandse cijfers, welke geaccepteerd zijn door de missie, werkelijk zijn ver scheept, aanzienlijk kleiner zijn dan door Washington wordt gezegd, en in het ge heel niet in strijd zijn met de geest van het plan-Marshall. Dr. Valentine zeide voorts: „De Ameri kanen zijn zich over het algemeen niet be wust van de rol, die de transito-handel in het Europese handelsverkeer speelt, en zij zijn niet op de hoogte van de wijze, waarop deze handel wordt verricht" Veiligheidsraad zwijgt over Indonesische kwestie De Veiligheidsraad is vandaag bijeenge komen zonder dat een van de leden ge waagde van de Indonesische kwestie, die evenmin op de agenda van vandaag prijkte. Daaruit volgt dat Amerika en Australië hun plan om de kwestie ter sprake te brengen, nog niet hebben uitgevoerd en dus hun aanvankelijke houding hebben gewijzigd. Dit werd bevestigd door de A.N.P.-corres pondent te Parijs, die mededeelde dat de Amerikaanse delegatie na onderlinge be sprekingen besloten had de kwestie niet ter sprake te brengen. Officieel werd mede gedeeld dat de Australische delegatie een zelfde houding had aangenomen. Nader commentaar 's-GRAVENHAGE 17 December (A.N.P Naar wij hedenmorgen van welingelichte zijde vernamen is het antwoord van de Nederlandse regering, waarover in het communiqué van gisteren sprake was. van Batavia naar Djokja doorgezonden. De heer Cochran vertoeft immers, zoals bekend, op dit ogenblik in de republikeinse hoofdstad. Naar wij verder nog vernemen moet men onder de „concrete, niet. voor tweeër lei uitleg vatbare essentiële voorwaarden", waarover in het communiqué van gisteren werd gesproken, verstaan: 1) De positie van de hoge vertegenwoor diger van de Kroon en diens bevoegdheden, zoals die omschreven zijn in het BfO- besluit (Bewindvoering Indonesië in Over gangstijd); 2) De regeling van het oppergezag over de strijdkrachten en de bepalingen over de staat van oorlog en onveiligheid, even eens zoals in genoemd besluit omschreven. 3) Inschakeling van de republiek in de Indonesische federatie op volkomen gelijke voet met de niet-republikeinse deelstaten. 4) Het onmiddellijk stopzetten van de bestandsschendingen en terugroepen van de geïnfiltreerde republikeinse militairen. Bovengenoemde voorwaarden zijn bij de jongste besprekingen in Kalioerang geheel in overleg met Djokja vastgesteld, aldus gaf men ons te verstaan. Bovendien be schouwt de Nederlandse regering deze voorwaarden slechts als logische conse quenties van de reeds door de republiek ondertekende overeenkomsten van Ling- gadjati en de Renville. Er is hier dus geen sprake van nieuwe voorwaarden. De brief van Hatta aan Cochran en de brief van de Nederlandse regering aan Cochran als antwoord daarop, betekenen dus slechts een uitloper van de reeds in Kalioerang door de kabinetsdelegatie gevoerde bespre kingen. Waarschijnlijk Dinsdag regeringsverklaring Van onze parlementaire redacteur) De volgende week zal de regering voor de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het Indonesische vraagstuk. De heer Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Ka mer, deelde mede dat voor de gedachten- wisseling over deze regeringsverklaring twee rrtiddag- en een avondzitting ter be schikking werden gesteld. Spreker hoopte, dat de verklaring reeds Dinsdag a.s. kon worden afgelegd. Paul Kiès krijgt 20 jaar Paul Kiès is heden conform de eis door liet Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf, levenslange ontzetting uit kiesrech ten, het recht bij de gewapende macht te dienen en openbare ambten te bekleden. Het woord is aan Eeri ongevoclt/ck mcnsch kan licht een oordeel vellen. WOLKBREUK IN BRAZILIë. Donderdagnacht is de stad Leopoldina in het Zuid-Oosten van de staat Minas Geraes (Brazilië), geteisterd door een wolkbreuk. Honderdtien personen zouden de dood heb ben gevonden, tallozen worden vermist. In een straal van 60 km is alles vernield. De spoor-, telefoon- en telegraaflijnen zijn be schadigd. Bovendien is de rivier de Pirapi- tinga buiten haar oevers getreden, waar door de omliggende gebieden blank staan en het wegverkeer tussen Rio en Bahia. het verkeersknooppunt der streek, onmogelijk is gemaakt. Na de verkiezing van een eigen gemeenteraad voor de Sovjet-sector van Berlijn is Fritz Ebert, van de Socialistische Eenheidspartij, tot bur gemeester van het Oostelijke deel der stad aangewezen. Ebert spreekt de bevolking van ;ijn stadsgedeelte op een grote openlucht meeting in de Lustgarten toe. Achter hem het wapen van de stadde beer. Export moet boven vooroorlogs peil komen Het industrialisatievraagstuk is door minister Van den Brink bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Economische Zaken een der kernproble men van de Nederlandse economie ge noemd. Het tekort aan buitenlandse valuta kan slechts worden opgevangen door een ex port, die ver boven het vooroorlogse peil uitgaat. Deze export kan slechts worden verkregen door de voortschrijdende in dustrialisatie in Nederland die tevens we gens de snel toenemende bevolking nood zakelijk is. Op het ministerie van Financiën wor den op het ogenblik plannen uitgewerkt, die voorzien in een verlaging van de fis cale lasten van het bedrijfsleven. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een industrialisatieschema, dat echter geenszins het karakter draagt van een nauw gedetailleerd werkprogramma. Een probleem vormt de financiering van de nieuwe industriële objecten. Volgens bestaande ramingen zal volgend jaar voor een bedrag van 1 milliard gulden worden geïnvesteerd. Investeringen tot een bedrag van 3 milliard gulden zijn voor 1952 nood zakelijk, indien Nederland tot een sluiten de betalingsbalans wil geraken. Tot dusver Brits-Russisch incident: Brits soldaat neergeschoten In Goslar (Harz) op de grens tussen Britse en Sovjet-Russische zóne heeft zich een incident voorgedaan, waarbij een Engels soldaat door een Russische grens wacht met een van dichtbij afgevuurd schot uit een tommygun werd neergeschoten. De Engelse soldaat werd zeer ernstig gewond in de rug en is later overleden. De Russen arresteerden zeven andere Britse soldaten en een kapitein, die zich naar de grenspost hadden begeven om de gewonde soldaat op te halen. Het incident geschiedde toen enkele Britse soldaten zich bij de^onijnen- jacht in de velden over de grens van de zones waagden. Een Russische soldaat ontdekte de grensoverschrijding en ar resteerde een Engelsman, C. Knill uit Corn wall, terwijl hij zijn collegas waarschuwde. Deze kwamen luid schreeuwend en schie tend uit een boerderij en een van de scho ten trof de gearresteerde Engelsman. was er geen gebrek aan Nederlands kapi taal. Het blijkt echter dat in de toekomst op dit gebied wel moeilijkheden zijn te verwachten. Reeds thans bestaat enige be duchtheid voor investeringen in onderne mingen, welke met een grote risicofactor werken. Uiteraard speelt ook het gebrek aan buitenlandse betaalmiddelen een rol en wel voornamelijk het gebrek aan dol lars. Andere valuta zullen gemakkelijker verkregen kunnen worden, met name in dien de bestaande plannen, welke voorzien in herstel van- een multilateraal Europees betalingsverkeer door zullen gaan. Het Nederlandse industrialisatievraag stuk kan niet worden beschouwd zonder dat men aandacht schenkt aan de indus triële ontwikkeling elders, met name in West-Duitsland. Voorts wordt gestreefd naar een nauwe coördinatie met België en Luxemburg. Kerstgave aan oorlogs slachtoffers en evacués Evenals het vorig jaar heeft ook thans de minister van Binnenlandse Zaken zijn goedkeuring verleend om aan oorlogs slachtoffers een Kerstgave te verstrekken. De oorlogsslachtoffers, waartoe ook de evacués die een uitkering voor levenson derhoud ontvangen karchtens de regeling van April 1945, gerekend worden, ont vangen in de week van 19 tot en met 25 December boven de normale uitkering een toelage van 25 pet. Deze Kerstgave be draagt ten minste 2..50 en ten hoogste 15. Dit uitkeringsbedrag mag niet worden berekend boven vergoedingen van fonds- premiën en eventueel brandstoffenbijslag, noch van bedragen die boven de normale uitkering krachtens de regeling van 12 April 1945 als toeslagen worden verleend. Geen Kerstgratificaties Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) over het verlenen van Kerstgratificaties heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat ge durende het laatste jaar blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de inkomsten in aanzienlijk sterkere mate zijn gestegen dan de kosten van levens onderhoud. Mede met het oog op de zeer zwakke economische en financiële toestand van het land is de minister niet bereid te bevorderen dat aan overheidspersoneel een Kerstgratificatie zal worden gegeven. Aan particuliere ondernemers zal evenmin wor den toegestaan een Kerstgratificatie aan hun personeel te verlenen. De in het verleden reeds toegestane, ge bruikelijke Kerstgratificaties blijven toe gestaan. lie verantwoording. J. C. ƒ3,—; F. W. R. ƒ7,50; H. H. ƒ2.50; J. d. V. O. ƒ2.50; Dames M. en J. R. ƒ5.—; P. ƒ5.—: Dames T. ƒ2.50: G. Z. ƒ1.—; J. S. J. K. ƒ2,50; Mevr. M. G. H. ƒ1.—: H. W. S. 1,50; M. B. 2.50: F K. 10.—: Koeks 5.— V. 1,Kinderen V 1,Wed S. 1. J. B. 1,Rompelman 10,G. V. B. ƒ2.—: Fam. Fr. ƒ3,50; J. A. R. ƒ10.—; A. en B. ƒ2,—; Dames B. v. Ch. ƒ10,—; J. v. d. V. f4.—. P H. S. ƒ5,—: W. H. ƒ10.—; J. K. ƒ2,50; B. de L. 10.—; Collecte V. M. Kapittel Vicit Vim Virtus" ƒ35.Mr. F. v. d. G. 25,Keesje ƒ2.50; Mevr. H. J. W. B.—de G. ƒ2.50; N. S. ƒ250,—: E. H. M.—B ƒ5.—; Mej. J. A. H. ƒ10.Kerstviering 5 V's ƒ61. M, H. ƒ5.—; F L, U ƒ25.—; N. N. ƒ10,—; J. G. 2.50; J. S. C. H 7.50; C. P. H. 1.—; K. L. E. 1.—; Mej. G. SI. 1,—; Zr. v. H. f 1.—; E. K. ƒ2,—; C. P. B. ƒ2.—; A. L. ƒ2,50; J C. B. ƒ2.50; H O. ƒ2.50; P. R. ƒ2.50: W G. L. W. ƒ2,50 A. S. ƒ2.50: C. C. ƒ2.50: J. F.—R. f 2.50; S v D f2.50; W, A.—M. f2,50; W. L. f2,50; E. S ƒ2,50; A. M. ƒ2.50: Ir. B. ƒ2,50; C. M. v. 't W. ƒ2.50; R G. ƒ2.50: J. S. de G. ƒ2.50; S. T. v. d. V. ƒ2.50: M M. L.—P. ƒ2.50; P. A f2.50: A. C. V A. ƒ2.50; B. M. S de G. ƒ2.50; W. L. K. ƒ2.50; 1. J. ƒ2,50: Fa. H.— L. ƒ2.50; J. S. ƒ2.50: J. M. H— C. ƒ2.50; G. L, S ƒ2,50; A. L. ƒ2,50; V. V. ƒ3.—: Mr. R. Jr. ƒ5.— W. S. —v. W. ƒ5.—: J. S. ƒ5.— A. M. ƒ5.—: G W. K. ƒ5.—; Ir. B. F. v. N. ƒ5.—; H. J. M. V. ƒ5.—; J. W. de Gr. ƒ5.—; J. G. F. ƒ5.—; L. H ƒ5.—; Mr. A. M. L. ƒ5.—; J. B.A. ƒ5.—. A. H. ƒ5.—; W. R. F. ƒ5.—; W. B. ƒ5,—: Mej. S. ƒ5.—; E. ƒ5.—; F. E. P. ƒ5,—; J F. P. W. G. M. ƒ5.—; J. Th. R B. ƒ5.—; H C. V. ƒ5,—: G. E Th. ƒ5,—: "J. G. D ƒ5.— J. L Bsse v. S V. ƒ5.—: Ir. W. B G. ƒ5.—: P. de R. ƒ5.—; Kerst, ƒ5.Dames K. ƒ5,F. S. ƒ5. M. V. ƒ5,—: P. Kr. ƒ5.—; A. J. C. K—R. 6.—; W. K. den B. 10,—: E. de Gr. 10,—; H. C. K. f 10.—: A. B. de H. 10.—; Mr. J G. 10.—: Dr. C. G E. de J. 10.—; J. N. 10.—; C. N H de J. 10.—; J. B. Th 10.—: C. E. v. C.—O. 10,—; M. E. J. de W R. 10.—; F. X.—H. f 10.—; W. H R. 10,—; M. E. K. f 10,—; Dr. G. J. T. 10.—; Mej. P. M. V. 10,—; P. C. S. 10.—; J. C. K. 10.-; Mr. M. v. d. N. ƒ10.—: A. A.—A. ƒ10.—; K. R. ƒ10,—; V. v. S. 25.—; J. W. A. P.—de B. ƒ25,—; L. en W. C. ƒ35,—: H. N. ƒ100,—; Haas' Azijnfabrieken N.V. ƒ200, Dagtotaal 1405.—. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 7280.86. Haarlems Dagblad is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnco afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107. met vermelding: Voor de Stille Armen". Giften bU ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Nederland en het westelijk defensieblok De „Volkskrant" verneemt van welinge lichte militaire zijde dat Veldmaarschalk Montgomery onlangs bij zijn bezoek aan Den Haag zijn verlangen heeft kenbaar ge maakt over een naar zijn mening in Neder land noodzakelijke troepenmacht en de periode waarin dit leger gei-eed zal moeten zijni Minister êchokking en generaal Kruis zouden Montgomery gewezen hebben op de moeilijkheden waarmee Nederland heeft te kampen, vooral die in Indonesië. Montgomery was echter van mening dat zij niet opwegen tegen de gebiedende eis van een hecht offensief blok in het Westen. De Britse opperbevelhebber heeft, vol gens de „Volkskrant" verklaard, dat het aan uitrusting niet zal ontbreken en dat de financiële voorwaarden billijk zullen zijn, doch dat, wanneer Nederland in gebreke mocht blijven, de consequenties daarvan voor eigen rekening zijn. In deskundige kringen is men van mening, dat ondanks de toegezegde billijke regeling der finan ciële voorwaarden, Nederland toch wel diep in de buidel zal moeten tasten, om aan de gestelde verlangens te voldoen. Bus met D.U.W.arbeiders reed tegen tram Chauffeur ernstig gewond Gisteravond omstreeks zes uur is een autobus met in de Glip wonende arbeiders aan een D.U.W.-object bij Heemskerk, op het Valkenburgerplein in Heemstede tegen een uit Haarlem komende tram naar Hil- legom gereden. De bus, die van de Heemsteedse Dreef kwam, werd ongeveer twintig meter, tot in het plantsoen op de rotonde, meege sleurd. De chauffeur, de heer Th. Groot uit Heiloo, die de tram te laat heeft opge merkt, liep een schedelbasisfractuur en kneuzingen in de borst op. Hij is in de Mariastichting opgenomen; vanochtend was hij nog niet tot bewustzijn terugge keerd. Enkele inzittenden van de bus en de tram werden door glasscherven licht gewond. Zowel de tram als de bus wer den deerlijk gehavend. Het tramverkeer ondervond gedurende een uur stagnatie; in die tijd werd de ver binding op het traject Haarlem-Heem stede met bussen onderhouden. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, gaf op de plaats van het ongeluk van zijn belangstelling blijk. WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K N.M I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Overwegend droog weer met in het' algemeen weinig bewolking en weinig wind Vannacht in het binnenland oo vele plaatsen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Mor gen overdag iets kouder dan vandaag. 18 December: Zon op 8.44 uur. onder 16.29 uur Maan op 18.23 uur, onder 11.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1