MM wuis smm mw. mm Nederland stelde concrete, ondubbelzinnige voorwaarden SCHUDT UW LEVER WAKKER MENTHO-REX Betere salariëring der leraren? Fabrieksarbeiders zullen eerder moeten opstaan om overbelasting der centrales te vermijden PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 3 Officieel communiqué over Indonesië Onverwijlde instemming van Djokja zou tot nieuwe bespreking kunnen leiden 's-Gravenhage, 16 Dec. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „Naar aanleiding van mededelingen uit republikeinse bron als zou de republikeinse regering zich bereid hebben verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse regering te hervatten op basis ener erken ning van de Nederlandse souvereiniteit gedurende de interimperiode, vernemen wij van bevoegde zijde: Vooreerst is van een verklaring der republikeinse regering niets bekend. Aan de Nederlandse delegatie te Batavia is door het lid van de Commissie van Goede Dien sten, Merla Cochran, een brief overhan digd, die de heer JHatta, minister-president van de republiek', tot de heer Cochran richtte. In deze brief ontvouwde de heer Hatta enige gedachten over de mogelijk heden om tot een oplossing van het han gende geschil te geraken. Zulks geschiedt echter onder niet minder dan drie reser ves: De heer Hatta stipuleert uitdrukkelijk dat hij zijn beschouwingen geeft: le. in zeer ruwe vorm: 2. informeel en 3e. zoals hij het ziet. Deze drievoudige reserve stempelt het gehele schrijven tot een per soonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de republikeinse regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meer malen aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta, krachtens de eerste reserves, altijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der be sprekingen komt een dergelijk schrijven dan ook niet zonder meer in aanmerking. In de tweede plaats wordt ontkend, dat van de zijde der republiek opheldering (naar de woorden van de heer Soemitro op een persconferentie te Washington) zou zijn gegeven „omtrent zekere factoren, die bij enige Nederlandse autoriteiten mis schien misverstand hebben veroorzaakt." Bij de onderhandelingen, die kort ge leden op zeer hoog niveau werden gevoerd ziin van Nederlandse zijde enige concrete, voor geen tweeërlei uitleg vatbare essen tiële voorwaarden gesteld. Had de heer Hatta. in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlijke gedachten te bepalen, in concreto de be reidwilligheid van de republikeinse rege ring uitgesproken om de republiek als deel gebied naast de andere deelgebieden in het federale bestel in te passen, in de vorm, zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesië is ontwikkeld; had hii blijk gegeven van een ernstig besluit der republikeinse regering om de nood zakelijke maatregelen te treffen tot het be ëindigen der bestandsschendingen en het doen terugvoeren der infiltranten, dan ware een basis tot voortzetting der bespre kingen wellicht nog te vinden geweest. Van een dergelijke onvoorwaardelijke en bindende instemming echter ontbreekt in het schrijven van de heer Hatta ieder spoor. Slechts een onverwijlde bindende ver klaring van de republikeinse regering dat zij met de gestelde voorwaarden instemt, zou tot een heropening der onderhande lingen kunnen leiden. In deze geest werd van Nederlandse zijde een antwoord aan de heer Cochran gezonden. Schünc.oncessies Een politieke medewerker van het ANP merkt naar aanleiding van bovenstaande officiële verklaring nog het volgende op: De brief van Mohammed Hatta aan MIEP DURFT nu weer witlof of tafel zetten. Man en kroost zullen niet meer praten van: bitterlof. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft een fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET KAASSAUS EN HAM (OF HAMWORST) 3/4 kg. Brussels lof, 200 gr. ham of hamworst (grote plakken), 4 dl. melk,-30 gr. bloem, 30 gr. boter, zout, 75 gr. oude kaas (geraspt). Ont doe gelijke struikjes lof van het stronkje en het bittere merg, was ze en kook ze in water met zout bijna gaar. Laai ze goed uitlekken en rol ieder struikje in een plakje ham of hamworst. Leg ze vlak naast elkaar in een stoofschotel. Maak op de gewone wijze gladde saus van boter, bloem, zout en melk. Roer er de geraspte kaas door en maak op smaak af. Giet de saus over het lof en laat alles op een zacht vuur of in de oven door en door heet worden. Voor een toetje geeft Miep weer, Een lekkere halve peer. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Dansmuziek. 8.18 Lich te klanken. 9.30 Werken van Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Con- tinu-bedrijven. 12.00 Operette-muziek 12.30 Weerpraatje. 12.33 Operette-muziek. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Accordeon-orkest. 14.00' Ned. Jeugd Gemeenschap. 14.15 Donald Thorne. orgel. 14.30 Engels harmonie-orkest. 15.00 Gronings programma. 15.25 Kamer orkest. 16.15 Marsen en walsen. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 18.30 Voor de oudere jeugd. 18.15 Gemengd koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19 30 „Wat doet de kerk?". 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Din- jen van de dag. 20.15 Ramblers. 21.00 .„Socia listisch commentaar". 21.15 Revue. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Luisterspel. 22.40 Licht ensemble 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 00 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Opge wekte melodieën. 9.00 Vrouwenrubriek. 9.05 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Licht orkest. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Amuse mentsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Duetten. 13.50 Film en toneel. 14,10 Platen. 14.20 En gelse les. 14.40 Tenor en orgel. 15.10 Muziek- cursus. 15.30 Platen. 15.50 „Meningspelling m deu K.V.P." 16.00 Harmonie-orkest. „Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Wigwam. 18.00 Licht orkest. 18.30 Journa listiek overzicht. 18.45 Platen. 19.15 Prome nade-orkest. 19.50 „Borneo". 20.05 Gewone man. 20.12 Scherzo capriccio, Dvorak. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Balletmuziek uit „Faust". 21.00 ..Negen heit de klok"! 21.45 Radio estafette. 22.00 Lichte muziek. 22. teiten. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. Merle Cochran wekt, naar men ons in poli tieke kringen te verstaan gaf, slechts de schijn van concessies van republikeinse zijde, omdat hij de mogelijkheid biedt, dat weer onmiddellijk wordt vervallen in de oude procedure. Bovendien ziet men de uitlatingen van dr. Soemitro te Washington en van Mohammed Roem in Djokja, en bovenal de officiële republikeinse rege ringsverklaring van hedenmorgen als vol komen in strijd met deze persoonlijke brief van Hatta. Immers, arbitrage, die in ge noemde republikeinse regeringsverklaring als „enige uitweg" wordt genoemd, acht men volkomen in strijd met de „onvoor waardelijke erkenning der Nederlandse souvereiniteit". Bovenstaand communiqué spreekt voorts over „enige concrete voor geen tweeërlei uitleg vatbare essentiële voorwaarden". Over deze voorwaarden wordt in de brief van Hatta echter met geen woord gerept. Bovengenoemd communiqué vraagt der halve een „onverwijlde" bindende verkla ring van de republikeinse regering, dat zij met de gestelde voorwaarden instemt. Op het woord „onverwijld" wenste men in politieke kringen alhier zeer grote nadruk te leggen. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ontspanningsleven, film en rijpere jeugd Het instituut „Film en Jeugd", opge richt tot het bevorderen vtfn het onder zoek naar de invloed van de film op de jeugd en tot het streven naai- groter zorg voor jeugd met betrekking tot filmverto ningen, houdt op 14 en 15 Januari te Rotterdam een nationaal congres onder de titel „Ontspanningsleven, film en rijpere jeugd". Op dit congres zullen korte inlei dingen worden gehouden door gezagheb bende personen uit de kringen van de flim, het onderwijs, de kerken, de over heid en uit het maatschappelijk werk en het gezinsleven. De heer D. van Staveren, oud-voorzitter van de Commissie Centrale Filmkeuring, zal het onderwerp „Kinderfilms" inleiden en enige films vertonen. Het secretariaat is gevestigd Stadhou derslaan 146, Den Haag. VERKOUDHEIDSZALF verdrijft de kou terwyl u slaapt Grote pot 75 cent HET TEKORT AAN ELECTRISCHE ENERGIE We zullen nog enkele moeilijke jaren op het gebied der electriciteitsvoorzie- ning moeten doormaken, doch in die tijd zullen een aantal centrales belang rijk worden uitgebreid en de twee kop- pelnetten tussen de grote centrales tot stand zijn gekomen, waardoor de be drijfszekerheid zal worden vergroot en de exploitatie economischer zal zijn geworden. Dat was de kern van het betoog, dat prof. ir. J. C. van Staveren Donderdagmiddag tijdens de maaltijd van het Departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, waar ook burgemeester Cremers, wethouder Geluk en de gemeente secretaris Wesstra aanzaten, hield. Prof. Van Staveren zette uiteen, dat een economisch evenwicht was gevonden tus sen het dilemma: veel kleine centrales of één grote voor het géhele land. Men is tot de conclusie gekomen, dat twaalf tot zes tien centrales voldoende zijn om geheel Nederland van electrische stroom te voor zien. Om echter te voorkomen, dat belang rijke gebieden van een opwekkingsbedrijf afhankelijk zouden zijn, hetgeen bij cata strofen tot grote moeilijkheden zou kunnen leiden, heeft men de in het Zuiden, Westen en Centrum van ons land gelegen bedrijven onderling door een koppelleiding van 150.000 Volt verbonden. Dit net is reeds van Lutterade tot Deiden gereed. Leiden— VelsenAmsterdam, waardoor het G.E.B. van Haarlem, dat reeds met de P.E.N.-cen- trale te Velsen is verbonden, ook indirect met de staatsmijnen aansluiting heeft, volgt in de loop van de volgende zomer en de ring zal met het traject Amsterdam—Ble- rick worden gesloten. In het Noorden en Oosten heeft men een afzonderlijke koppelleiding van 100.000 Volt en beide circuits zijn bovendien on derling verbonden. Niet alleen dat deze koppelnetten een grotere bedrijfszekerheid garanderen, men kan per centrale ook met minder reserve capaciteit volstaan. De hierdoor vrijgeko men kapitalen komen beschikbaar voor de bouw van netten. De twee koppelringen worden geëxploi teerd door de onlangs opgerichte N.V. Sa menwerking Electriciteits Productiebedrij ven. Deze N.V. vormt het centrum, dat be slist hoe de electrische energie onderling zal worden uitgewisseld en welke centrales zullen moeten bijspringen indien een be drijf door storing wordt getroffen. Minder optimistisch was prof. Van Sta veren over de nabije toekomst, wat de mo gelijkheden der productiebedrijven betreft om aan het sedert de oorlog met 54 toe genomen verbruik het hoofd te bieden. Al leen Friesland kan zich verheugen in een gloednieuwe centrale, omdat juist voor de oorlog grote machines waren besteld. Er zijn centrales in aanbouw bii Amsterdam. Rotterdam, Dordrecht, 's Hertogenbosch; in deze omgeving hebben Haarlem. Leiden en Velsen uitbreidingsplannen, doch de devie- zenschaarste heeft tot nu toe de uitvoering van al deze projecten geremd. Het begint er naar uit te zien, dat er meer behoeften gedekt moeten worden, dan met de bestaande apparatuur mogelijk is. Vooral de spoorwegen stellen met hun electrificatie-programma hoge eisen. Vérstrekkende maatregelen. In deze en de volgende winter zijn en Oud-minister Vos bedankt als lid der Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Ir. H. Vos, die minister van Economische Zaken, van Verkeer en Waterstaat en ad interim van Openbare Werken en Weder opbouw is geweest, heeft wegens zijn be noeming tot directeur van de Centrale Ar beiders Levensverzekering Bank bedankt als lid van de Tweede Kamer. Als opvolger van ir. Vos komt in aan merking drs. G. M. Nederhorst, die ook Actuali-1 "eds lid van de Tweede Kamer was in de i vorige zittingsperiode. worden vérstrekkende maatregelen nood zakelijk. Het gaat er daarbij vooral om dat het verbruik in de spitsuren wordt gedrukt. Dit is mogelijk door een gewijzigde dag indeling en invoering van de Westeuropese tijd. Dit laatste heeft tot gevolg dat het daglicht een uur' naar voren wordt ver schoven, waardoor het ochtend-spitsuur verdwijnt. De concentratie op het avond spitsuur zal juist sterker worden. Om dit bezwaar te ondervangen is het noodzakelijk, dat de arbeid in de fabrieken vroeger zal beginnen en vroeger zal eindigen, bijvoor beeld om half zeven 's morgens tot vier uur 's middags. Men zal dan vermijden, dat de top-uren van het industrieel en huishoudelijk ver bruik samenvallen. De gezamenlijke electriciteitsbedrijven zullen bij de regering op invoering van deze maatregelen krachtig aandringen. Zij vormen de enige uitweg uit het huidige gebrek aan capaciteit. Prof. Van Staveren legde er de nadruk op. dat de regering in deze geen verwijt treft: het tekort aan electrische energie is een gevolg van onze algemene verarming. Uit West-Duitsland wordt het ook moei lijker stroom te betrekken, daar de Engel sen weer belangstelling hebben voor een herleving der Duitse industrie. We krijgen veel minder kilowatts en we moeten deze duurder .betalen. Tot 1952 zullen we moeten roeien met de riemen die we hebben. Jack Morris LEREN EN LAMSHUID KLEDING voor DAMES, HEREN EN KINDEREN Canadese rundleren vinger- en duimwanten met kap, wol ge voerd 6.25 Kalfsleren wanten met lamshuid gevoerd 15.60 Lamshuid pantoffels 14. Leren Motorlaarzen 29.95 BARTELJORISSTRAAT 20 - TEL. 13439 HAARLEM TWEEDE KAMER Critiek op de voorlichting inzake loon- en prijsbewegingen Een regeringsverklaring over Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) Met een schier eindeloos geduld hoort de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, alle wensen van de lange rij sprekers, die over zijn begroting het woord votren, aan. Donderdagmiddag gaf hij enige leden toe, dat de sobere salariëring een van de oorzaken is van de geringe animo voor het leraarsambt. Hij zeide de hoop en de ver wachting te koesteren, dat binnen afzien bare tijd een hogere financiële waardering van het leeraarsambt tot stand zal komen. Ook overweegt hij een algehele herziening van het leerplan. Er was geklaagd over de financiële nood, waarin verscheidene schoolbesturen ver keren. Ook daarvoor had de minister een remedie. Er is namelijk een wetsontwerp gereed voor verhoging van de subsidies aan de bijzondere middelbare scholen van 80 pet. op 95 pet. en aan de bijzondere handelsscholen van 50 pet. op 80 pet. De volledige ontplooiing van het bij zonder onderwijs in de laatste jaren stemde deze R.K. bewindsman tot vreugde. Er be hoefde echter niet gevreesd te worden zo verzekerde hij dat hij, gedreven door zijn levensovertuiging, bij het treffen van maatregelen geen juiste maat zou weten te houden. Nijverheidsonderwijs Bij de bespreking van het Nijverheids onderwijs drongen de heren W e 11 e r (K. N. P.), Stapelkamp (A.R.), Zege- ring Hadders (V.V.D.), Van der Zanden (K.V.P.), De Ruiter (C.H.), Van Sleen (P. v. d. A.) en Gortzak (C.P.N.) aan op uitbreiding en verbetering van dit onderwijs. Maar minister Rutten wordt in zijn plannen beperkt door het tekort aan leerkrachten. Nodig is dus ver groting van het corps leraren. Daaraan besteedt hij aandacht. En tevens aan het denkbeeld van een der sprekers om studie toelagen voor de leraarsopleiding te ver strekken. Toezeggen kon hij echter niets! Hoe te voorkomen, dat de jongens reeds op hun twaalfde jaar naar de ambachts school gaan? Wel, de minister dacht aan de instelling van een voorbereidende klas aan deze scholen, niet voor vakonderwijs, maar voor algemeen vormend onderwijs. Het geringe aantal leerlingen, dat de Middelbaar Technische Scholen bezoekt, vervulde de minister met zorg. Daarom zou hij middelen beramen om de trek naar de M.T.S. te stimuleren. Hoger onderwijs Na vier en een half uur vergaderen be gon,de Kamer daarna om half zes nog met de behandeling van de afdeling Hoger On derwijs. De heer Wel ter (K.N.P.) ves tigde de aandacht op de noodzakelijkheid van een perfect hoger onderwijs, vooral ook, omdat onze wetenschappelijke krach ten, die straks in Indonesië niet meer no dig zijn. elders emplooi zullen moeten zoeken. Voorts pleitte hij voor de oprich ting van een ordinariaat in de Spaanse taal aan een van onze universiteiten. Met dit laatste was prof. Schermer- horn (P. v. d. A.) het eens. Hij had de wenselijkheid daarvan op zijn laatste reis naar Amerika ondervonden. Deze afge vaardigde vroeg voorts om een uitstekende uitrusting van de Technische Hogeschool in Delft en vond dat een tweede T.H. geen copie moest zijn van Delft. Sociale Zaken De behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen on derbrekend, zette de Tweede Kamer zich Donderdagavond aan de bespreking van de begroting van Sociale Zaken. Er was een lange rij van sprekers ingeschreven, zodat het tot diep in de nacht duurde, voordat zij allen hun oordeel over het be leid van minister Joekes hadden gegeven, hun verlangens hadden geuit en hem vra gen gesteld. De voorzitter, mr. Kortenhorst, vergt wel het uiterste van de Kamer. Hij houdt van opschieten en bovendien had hij nog een andere reden voor deze nachtvergadering. Hij houdt name lijk rekening met de mogelijkheid, zo vernamen wij, dat de regering een ver klaring over Indonesië in de Kamer wenst af te leggen en bereid zal zijn, daarover van gedachten te wisselen. Daarmede zouden vermoedelijk twee dagen gemoeid zijn. De heer Stapelkamp (A.R.) en Van den Born (P. v. d. A.) bleken er niet over gesticht te zijn, dat de regering haar maatregelen betreffende de loon- en prijspolitiek zo laat bekend gemaakt heeft. Eerstgenoemde meende, dat de door de geruchten ontstane onrust voorkomen had kunnen worden. Hij en de heer De Kort (K.V.P.) wensten de loonbijslag van 1 uit te breiden tot de gehuwden beneden de 23 jaar en de heer Stapelkamp ook tot de kostwinners beneden deze leeftijd. De Anti-Revolutionnaire woordvoerder verwachtte, dat in het komende jaar de subsidies op de levensmiddelen zullen wor den afgeschaft. Daardoor zullen ongetwij feld de prijzen stijgen. Het zal goed zijn, meende hij, dat de regering tijdig bekend maakt, op welke wijze zij deze prijs verlaging denkt op te vangen en of zij loonsverhogingen zal toelaten. In ieder ge val achtte hij het gewenst, dat de regering reeds nu over deze kwesties contact zoekt met de vakorganisaties en de Stichting van de Arbeid, teneinde tot een bevredigende regeling te komen. Een aantal van deze verlangens maakte de heer Van den Born (P.v.d.A.) tot de zijne. Deze afgevaardigde wenste voorts te weten, of al een onderzoek is ingesteld naar de vraag, of de kinderrijke gezinnen bij de huidige kinderbijslagregeling een voldoende bestaansmogelijkheid hebben. De heer D e K o r t (K.V.P.die het toe kennen van prestatietoelagen verdedigde en zich teleurgesteld toonde over het feit, dat de minister een bespreking van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie bij deze begroting niet op zijn plaats vindt, vroeg om een commissie van voorbereiding, waar in overheid en particulieren zijn vertegen woordigd, die zal zorgen, dat Nederlandse emigranten in hun nieuwe vaderland te recht komen in eenzelfde geestelijk kli maat, als waarin zij altijd gewend waren te leven. De heer B i e w e n g a (A.R.), die enkele agrarische, sociale kwesties ter sprake bracht, wenste eveneens een goede onder steuning van de emigranten. Overigens betwijfelde hij of de op 1 Januari 1948 in gevoerde beroepskeuze-voorlichting door de Gewestelijke Arbeidsbureaux wel nodig was. Er zijn voldoende particuliere bureaux die bovendien bij confessionele mensen vaak een groter vertrouwen genieten. De emigratie had uiteraard ook de bij zondere belangstelling van de heer Wei ter K.N.P.Hij gaf in overweging de emigratie te ontdoen van de te zware remmen, die haar thans beperken. Speciaal de deviezenbepalingen leveren moeilijk heden op. Mevrouw F 0 r t a n i e r-D e W i t (WD) kon zich in het algemeen met het rege ringsbeleid inzake lonen en prijzen ver enigen. Zij wilde ook aan gehuwden be neden 23 jaar en kostwinners loonbijslag geven. De heer V a n V1 i e t (KVP) achtte het nu reeds nodig maatregelen tegen het ontstaan van massale werkloosheid te ne men. De heer Haken (CPN) vond, dat er voor de arbeiders geen perspectief is en dat de thans gevolgde politiek voorge schreven is door Amerika, als voorwaarde voor het verlenen der Marshall-hulp. De heer Hooy (KViy bepleitte de noodzake lijkheid van kindlvbijslag aan kleine zelf standigen. De heer Kikkert (CH.) maakte er bezwaar tegen dat de minister in partijvergaderingen mededelingen heeft gedaan, welke in het parlement gedaan hadden moeten worden. Ook hij bepleitte kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Vrijdagmiddag komt minister Joekes aan het woord. Winkeliers krijgen thee zonder toewijzing Naar het A.N.P. verneemt mogen de theepakkers met ingang v. 1 Maandag thee aan de détailhandel leve: „n, zonder dat hiervoor toewijzingen hoeven te worden ingeleverd. Het is nog niet officieel bekend, of dan ook voor de consument de thee vrij van distributie zal komen. De prijzen zijn nog niet gewijzigd. Gymnastiek „Kracht en Vriendschap" De Christelijke Gymnastiek Vereniging „Kracht en Vriendschap" hield onderlinge wedstrijden voor dames en heren, onder lei ding van de heer D. C. van Alewijk. De dames kwamen in vier graden uit en de heren in drie. Mej. Mary de Hoop won voor de derde keer achtereen de wisselkrans, waardoor zij nu definitief houdster hiervan is geworden. Deze krans is in omloop sedert 1928. De uitslagen waren: Dames, eerste graad: 1. M. de Hoop (53 pnt.)2. M. Ballast (46% pnt.); 3. C. Boon. Tweede Graad: 1. C. van Marsbergen en D. Bouman (beiden 43 pnt.); 2. C. Beute. Derde graad: 1. W. Keesmaat (39 pnt.); 2. G. Scholte (38 pnt.); 3. Y. en C. Bouma. Vierde graad: 1. D. Hopman (41% pnt.); 2. P. Kok en M. Uijterwijk. Heren eerste graad: 1. D. Schmid (53 pnt.); 2. T. Luttik (50% pnt.). Tweede graad: 1. P. van Dongen (43% pnt.); 2, C. Geuzenbroek (42% pnt.). Derde graad: 1. J. Hubert en G. Dool (beide 38% pnt.); 2. A. Verhagen. 45. Temidden van de algemene verwarring trachtte Billy Bulk zijn kans waar te nemen en de deur uit te sluipen. „Het wordt hier onge zond", zei hij zoentjes. „Ik moet zien, dat ik weg kom". En hij probeerde stilletjes de deur te bereiken. Doch op het laatste ogenblik werd hij opgemerkt door Panda. „Daar gaat hij! ilouat de dief! Lieden schei toch uit Daar gaat de snodaard die je hebben moetl Houdt hem!" Panda gaf zelf het voorbeeld en rende naar de deur toe, wat niet zo heel een voudig was, omdat hij zich overal tussen de op dringende en wachtende menigte moest heen- werken. Billy Bulk zag hem aankomen en deed er nog eens een extra schepje op en het werd een wilde jacht. „Ha," juichte Panda, toen hij Bulk vlak bij de deur zag struikelen. ,,Nu heb ik je te pakken, vriend!" Hij wilde juist zijn hand uitstrekken om de dief in zijn kraag te grijpen, doch Bulk was alweer overeind. „Nee mannetje," hoo de hij, „dan moet je eerst eens leren lopen!" En hij verdween door de deur, zonder te merken, dat hij iets verloren had. Cricket Zuid-Afrika scoorde 161 runs In Durban is de eerste testwedstrijd Zuit AfrikaEngeland begonnen. De Zuid AJri. kaanse batslieden brachten het tot 161. D bowlers Bedser en Gladwin waren bijzonde op dreef en namen de laatste vijf wickets ii twintig minuten voor dertien runs. Bedse bowlde 4 voor 30 en Gladwin 3 voor Nourse en Begbie waren de topscorers Zuid Afrika, beiden met 37. De Engelse; batten na de thee. maar na twee ballen wer; wegens het slechte weer gestopt. Biljarten Kampioenschap hoofd klasse 47/2 In het Kurhaus te Scheveningen begot Donderdagmiddag het tournooi om he: hoofdklasse kampioenschap van Nederlair. groot-biljart anker kader 47/2, het nieuw; speelsoort. dat in de plaats gekomen is vat het roemruchte 45/2 en daarvan verschil! door het ontbreken van het vrije middenvak Deelnemers zijn P. J. v. d. Pol (Rotterdam! C. van Vliet (Den Haag), H. Metz (De: Haag), L. G. J. Teegelaar (Leiden), D. Jacob (Holsteren), P. de Leeuw (Amsterdam), J, H. Sweering (Amsterdam) en C. de Ruyte (Waalwijk). Van de Pol speelde ontzaglijk sterk teget Teegelaar. Op zijn aanvangserie van 17c volgde een 65 in zijn tweede beurt en daarn; stevende hij in zijn derde beurt regelrecht op de 400 aan, toen na 142 caramboles, o: een totaal van 383, de reeks teneinde kwam De Rotterdammer had een overweldigend; vorm getoond, spelend in elegante stijl en met gemak als of het libre betrof en gee: 47/2. Maar een ietsje onzuiver geraakte ba! belette hem de partij in drie beurten uit t; maken, waarin hij een gemiddelde van 133.33 gehad zou hebben, gelijk aan zijn eigen Ne- derlandse record voor het particulier moyenne cadre 45/2. Hij gebruikte nu vier beurten, nog altijd een formidabele prestatie Teegelaar verdedigde zich uitstekend en kwam dank zij een serie van 71 in zijn vier beurten nog op 116. De uitslagen luiden: De Ruyter 192 26 30 400 26 77 15.38 Metz De Leeuw Sweering 23 42 Teegelaar Van Vliet 14.18 10.74 10.36 18.18 De Ruyter 400 17 Sweering 141 17 V. d. Pol Teegelaar Van Vliet De Leeuw 4 176 100.- 131 142 35.- 36.36 Het klassement na de eerste dag luidt: 1. Van de Pol 2. Metz 3. Van Vliet 4. De Leeuw 5. De Ruyter 6. Sweering 7. Teegelaar 8. Jacobs gew. p. h.s. a.gem. 25.80 16.66 26.16 16.26 13.76 13.52 95 102 67 Volksdemocratie. De Tsjechoslowaakse vakverenigingsraad heeft alle arbeids raden verzocht aan de arbeidsbeurzen de namen te verstrekken van personen, die in Februari werden ontslagen en nog zonder werk zijn, opdat zij voor geschikt" werk in mijnen en metaal gieterijen kunnen worden bestemd. Volgens de mededeling moet er voor gewaakt worden, dat deze personen geen verantwoordelijke posities krijgen. Subtiele belediging. De vrouw van een sla ger te Hannover heeft bii een verzoek tot echtscheiding aangevoerd, dat haar man het kunstgebit van zijn schoon moeder van haar nachtkastje had weg genomen en er het kaakbeen van een koe voor in de plaats had gelegd. Koelbloedige gematigdheid. „Het is enkel aan de koelbloedigheid van president Truman en aan het gematigd advies van staatssecretaris Marshall te dan ken, dat de Amerikaanse regering in het voorjaar van 1948 niet een bevel tot algemene mobilisatie heeft uitge vaardigd, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan een beweerde aanval van het Sovjetleger in Europa, die door de geheime inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht was aange kondigd", zo wordt gemeld in een rap port van de commissie, welke met het onderzoek van het Amerikaanse defen sieprobleem is belast. „Gelukkig heeft de centrale inlichtingendienst tijdig deze vergissing kunnen goed maken". Verontschuldiging. Na een onderbreking van 12 uur heeft radio Berlijn om 22 uur plaatselijke tijd de uitzendingen op de korte golf hervat. Directeur Heinz Schmidt vroeg de luisteraars om ver ontschuldiging voor het „uitvallen" van de zender en zeide dat deze vernield werd, omdat hij niet zoals het station in de Britse sector van de stad door Sovjet-wapenen beschermd wordt. Het opblazen werd uitgevoerd door Fran sen, doch het bevel kwam uit Washing ton, aldus de directeur. Betoging. Drieduizend Italiaanse oudstrij ders gebruikten gisteren in een gevecht met de politie hun kunstarmen en -benen tijdens een betoging voor ho gere pensioenen en een Kerstgratifica tie. Sommigen versperden met hun li chamen politie-jeeps de weg. Een oud strijder werd ernstig gewond. Later werd een delegatie van de oudstrijders door regeringsfunctionarissen te woord gestaan. Ovatie. Radio-Warschau meldde gisteren, dat Harry Pollitt, secretaris-generaal van de Britse communistische partij, een „geweldige ovatie" in ontvangst moest nemen op een internationale bij eenkomst van communisten te War schau, toen hij verklaarde dat de Britse arbeiders nooit tegen de Sovjet-Unie zouden vechten.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2