Voorstel instelling van wijkraden aangehouden tot volgende maand 5><1 v.Empelen Kort en Bondig VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 Bloemendaalse Raad Hoewel de gemeenteraad van Bloemen - daal het voorstel van B. en W. over het instellen van wijkraden in de gemeente en tot het vaststellen van een verordening op die radcu niet onwelwillend ontving, hadden de leden toch enige bezwaren. Het voorstel was enkele dagen voor de verga dering binnengekomen en de leden meen den. dat de tijd van voorbereiding tekort was geweest. Zii wisten ook niet. of er be langstelling bij de burgerij was. Mevrouw Fahrenfor t-M e u f f e 1 s (WD) merkte op, dat het voorstel vrij onverwacht kwam, omdat er geen drang uit de gemeente was. Op haar had de ont- werp-verordening de indruk gemaakt, dat er een schijn-parlement komt in een tota litaire staat. De raden moeten werken naar de wensen van B. en W. en dit college wil een ruime bevoegdheid krijgen. Van een goede samenwerking met de gemeen teraad kon geen sprake zijn. Spr. vroeg aanhouding van 't voorstel en het eerst in handen te stellen van de juridische com missie. Mr. Hijszeler (A.-R.) kon er zich mee verenigen, dat er meer verantwoor delijkheid op de burger wordt gelegd. Spreker drong echter aan op aanhouding van het voorstel, om het vraagstuk nader te bezien. De heer Pinxter (KVP) was van me ning, dat de zaak te haastig wordt voor gelegd. Beter is het eerst te spreken over het principe van de instelling. Spreker wilde nog gaarne de mening van de bur gerij vernemen en verzocht aanhouding. De heer Bier (WD) noemde de wijk- verenigingen goede bronnen, om de wen sen van de bewoners te vernemen. In Aer- denhout is bijvoorbeeld door het bestaan van twee van dergelijke verenigingen een wijkraad niet nodig. Mr. De Jong Schouwenburg (C.-H.) noemde het verheugend, als de bewoners een aandeel nemen in het be stuur der gemeente en daarom stond hij niet afwijzend tegen het samenstellen van wijkraden. Maar eerst moet de instelling weerklank vinden in de gemeente. Burgemeester jhr. mr. C. J. A-denTex zeide zijn licht in Rotterdam te hebben opgestoken en inlichtingen te hebben in gewonnen in Enschedé (Glanerbrug heeft een wijkraad) en in Schaarsbergen. De bedoeling van het voorstel is een voor lopige poging, om de burgerij op te voe den, zich meer te interesseren voor de za ken in de gemeente. De leden van de wijk raden moeten niet door de burgers geko zen worden. Voorkomen moet worden, dat de wijkraden concurrenten zijn van de ge meenteraad of tegenstrijdige besluiten nemen. In het begin moeten de raden zorg vuldig geleid worden en ze behoren niet te veel bevoegdheid te krijgen. Het beste is, dat zij aan B. en W. adviezen verstrek ken. De secretaris kan de leden de weg wijzen in de techniek. Spreker meende, dat een advies van de juridische commis sie eerder belemmerend dan bevorderend zal werken. De bepalingen uit de veror dening zijn ontleend aan die van Rotter dam en Enschedé. Nadat nog enkele raadsleden gesproken hadden, werd het voorstel tot de volgende vergadering aangehouden. Uitbreidingsplannen. Bij het voorstel tot vaststelling van het saneringsplan in de omgeving van de Zo- mcrzorgerlaan en Boslaan, drong de heer Daams (WD) er op aan, te bepalen, dat er geen winkels aan de De Genestet- weg gevestigd mogen worden. De Bloe- mendaalseweg biedt nog vele mogelijkhe den. Kantoren zijn op de De Genestetweg beter op haar plaats. De voorzitter merkte op, dat alleen gesproken wordt van de mogelijkheid. Er behoeven geen winkels te komen. Boven dien zijn er bepalingen in de wet om ves tiging van winkels te voorkomen. Het plan werd goedgekeurd en de door enige belanghebben ingediende bezwaren werden niet gedeeld. Wel zullen B. en W. op verzoek van ir. D e Vassy (Arbeid) overwegen, de winke liers van Bloemendaal een juist inzicht te geven van de stand van zaken, omdat er Zaterdag 18 December Is onze Kerst- étalage gereed. Zeer aparte Kerststukjes vanaf f 2.50 Komt U bijtijds Uw Kerstboom uitzoeken? Orders voor het buiten land kunnen wij weer uitvoeren per Fleurop en Interflora. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede - Telefoon 28080 (Adv.) mogelijk hier en daar misverstanden heersen. Ir. De Vassy deelde de bezwaren van de ANWB over de aantasting van het na tuurschoon bij de Watertoren in Overveen, als daar woningen gebouwd worden. De voorzitter zeide het in principe met de spreker eens te zijn, maar het be treft hier de vaststelling van een partieël uitbreidingsplan waarbij gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid om te gaan bouwen. Er is weer grond beschikbaar en dit moet in deze tijd toegejuicht worden. In normale tijden zou de strook beter be stemd kunnen zijn voor bedrijfsgebouwen. Het z.g. wijdse landschap is reeds verdwe nen. Bij de bouw zal er aandacht aan be steed worden, dat de huizen in de om geving passen. Tot directeur van het gas- en waterbe drijf werd benoemd de heer J. Buiter uit Het Bildt met negen stemmen; de heer P. J. de Klerk uit Tiel verwierf er zeven. De raad achtte de verordening op het toekennen van een tegemoetkoming in stu diekosten voor vakexamens ten behoeve van het gemeentepersoneel billijk en op voedend. Vooral jongeren zullen gestimu leerd worden, om te gaan studeren. Wethouder Van Geluk (WD) deelde mee, dat een nieuwe regeling over het ophalen van huisvuil te verwachten is, de voorzitter zeide, dat er geen conflict bestap* tussen de gemeentebesturen van Zandvoort en Bloemendaal over de ver koop van grond, alleen een verschil van mening over de prijs, waarover Bloemen daal de nadere stappen afwacht en de heer Brouwer (KVP) deed mededelingen over de plannen welke een commis sie in Vogelenzang heeft, om te trach ten een badhuis op te richten. De burge meester zal contact zoeken met de com missie. JACHTRIT NAAR VOGELENZANG De jachtrit die de Vereniging De Haar lemse Manége morgenmiddag houdt, begint niet zoals wij Maandag meldden bij Kraantje Lek, maar op de hoek Duindoornlaan-Zand- voorterweg in Bentveld. Heemstede Bloembollencultuur Op de vergadering van de afd. Heem stede van Bloembollencultuur werd. na een uitvoerige inleiding van de voorzitter de heer J. F. Ch. Dix Sr., de beschrijvings brief voor de algemene vergadering be handeld. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake de zetel der vereniging werd met slechts twee stemmen tegen aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren J. F. Ch. Dix Sr. en C. Kapitein werden bij acclamatie herkozen. Zandvoort c Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 16 December 1948 GEHUWD: 16 Dec., A. A. Laméres en R. Wagner; D. Gravemaker en H. Klee; A. C. Hildebrand en W. de Vries; A. Klasen en G. K. Robbé: J Meulenberg en B. Nierse; J. P. F Broier en E. H de Vries. BEVALLEN van een zoon: 15 Dec.. H. J. Vuijst—Kok: N. de Vries—Roussac; J. H. van den Bel—Letter; 16 Dec.. N. M. Raams—van Kuijk. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec., C. A. Aldersvan der Peet; 15 Dec.. J. A. Cool Keg; N PoortSchluter; G. M. T. Zonne veldHendriks; 16 Dec., M. J. A. Smit Blokker. OVERLEDEN: 14 Dec.. P. van den Nieuwen- huijzen. 84 j., Drossestraat; J. C. C. Overvhet, 5 j., Crayenesterlaan; 15 Dee., W. Veenboer, 72 j.. Kamperlaan. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 17 DECEMBER Luxor: ..De avonturen van Tartu", 18 j.. 2.00, 4 15. 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende tijgers". 18 2.30. 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2 00. 4.30. 7 00 en 9.15 uur). City: „Madonna van de zeven manen". 18 j., 2.15. 7.00 cn 9.15 uur. (Zondag 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uurK Frans Hals: „Bloed en zand 18 j., '2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4-30, 7.0n en 9.15 uur) Rembrandt: ,.I' ve always loved you" alle leeft., 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg;: ..Tramlijn begeerte". 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Kort geding over woningvordering Hedenmorgen werd voor mr. C G. Bij- leveld als president van de Haarlemse Arrondissementsrechtbank in kort geding een Zandvoortse woningkwestie behan deld. De Zandvoortse was-industriëel N. Meulman had de burgemeester van Zand voort in persoon gedagvaard wegens de vordering van het souterrain en de par terre van zijn woning aan de Grote Krocht. Eiser, voor wie mr. J. M. Hoofiën uit Am sterdam optrad, was namelijk van oordeel, dat hier misbruik van recht was gemaakt. De begane grond had hij nodig voor zijn bedrijf en de hem resterende ruimte bood te weinig slaapruimte. Bovendien achtte hij het onjuist, dat hier woonruimte ge vorderd werd ten bate van een arts, niet- ingezetene van Zandvoort. waar hij zelf reeds 26 jaar in Zandvoort woont. Daarentegen voerde mr. T. A. M. A. van Löben Seis als raadsman van de ge meente Zandvoort aan, dat van de elf ka mers waarover de heer Meulman de be schikking heeft er slechts vier gevorderd worden; het souterrain immers is onbe woonbaar, zoals door eiser zelf wordt toe gegeven; bovendien is zijn bedrijf sedert 1943 in Haarlem gevestigd en dient slechts één kamertje als aanneemkantoortje, dat zonder bezwaar op de eerste verdieping zou kunnen worden gevestigd. Mr. Van Löben Seis ging uitvoerig op het formele gedeelte der dagvaarding in en betwistte dat de burgemeester in persoon gedagvaard had moeten worden, omdat de woningvordering bij het College van B. en W. berust. Voorts meende hij, dat de rech terlijke macht niet bevoegd is tot oordelen over de doelmatigheid van de woningvor dering, wel of deze geval voor geval wet tig is gelast. Het Hoofd van het Huisvestingsbureau der gemeente Zandvoort, de heer Erdsieck, lichtte nog toe, dat de heer Meulman, die met een gezin van vier personen een der «Trootste huizen van het dorp bewoont, een ander nieuw huis was aangeboden, doch dat door allerlei oorzaken buiten de schuld der gemeente de besprekingen hierover niet konden worden gehouden. Mr. Bijleveld besloot zelf poolshoogte te nemen en op Woensdag 22 December uit spraak te doen. In- en uitvoer in November Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in November 1948 een waarde van f403.9 millioen (October 1948: f479,3 millioen) en een gewicht van 1.566.000 ton (1.906.000). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens) slachtvee en vlees 5,5 (October 5.8): tarwe en tarwebloem 19,2 (26,7); mais 4.5 (13.6); gierst 4,3 (5,3); copra 12 (17); palmolie 4,6 (12,5); cacaobonen 8 (2.6); tinerts 10,2 (14,7); steenkolen 12,9 (15); minerale oliën 17.3 (22,7); hout 28,9 (26.5); ongesponnen wol 7,5 (7,6); ongesponnen ka toen 6 (7.7); plaatijzer en -staal 8,3 (10,1); staaf- en profielijzer en staal 9,4 (11,7): auto's en autochassis 8.7 (6.8); schepen 0,4 (11,3). De uitvoer had in November een waarde van f263,8 millioen (October f307,9 milloen) en een gewicht van 753.000 ton (849.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uitvoer waren: boter 5.6 (2,1); gecondenseerde melk 6,4 (5.5): kaas 6,5 (9); eieren 5,9 (4.7); bloem bollen 3.7 (17,5): aardappelen 21.3 (19.9); verse groenten 5 (5.8); aardappelmeel 4,5 (5,8); suiker 7,2 (3.5); vruchtenpulp 4,7 (4,8): plantaardige en dierlijke oliën en vetten 7.6 (9,5); cokes 4,6 (3,5); superfosfaat 4.2 (2,6); kunstzijden garens 5.7 (5,1); katoenen manu facturen 12 (12,5): ruw ijzer 3.1 (4,9); tin in blokken 9,7 (8.4); electrische lampen 3.4 (3.7); radioartikelen 7,6 (7,7); schepen 9.1 (2.9). Toen men in Den Haag een sloot ging uitbaggeren werd een grote verzameling wapens en munitie opgehaald, namelijk 11 kisten geweermunitie, een kist geweergra naten, 6 parachutes en 2 pantserschrikken. 16 kisten patronen, 2 kisten nevelbussen, 2 „Bazooka's' en een lichtfakkel. Er wordt nog verder gebaggerd, Zilveren jubileum van Cor Igesz Vijf-en-twintig jaar geleden, op 28 Oc tober 1923, begon de bekende Haarlemse dirigente Cor Igesz haar loopbaan als leidster van verschillende vrouwenkoren in onze stad en in enige andere gemeenten uit de omtrek. In de loop der jaren heeft zij in deze hoedanigheid velen in contact gebracht met talrijke juwelen uit de vo cale muziek-litteratuur. Een contact, dat zijn hechtheid verkreeg door de actieve bestudering en vertolking van deze muziek en dat een levensverrijking van grote waarde ging betekenen. De muzikale schoonheid, die Cor Igesz kon doen ervaren riep dankbaarheid op als een spontane reactie als een behoefte van het hart, waarvan de huldiging van de diligente gisteravond in de concertzaal „Sistermans" te Hillegom ondubbelzinnig getuigde. In de eerste plaats kwamen de uitingen van erkentelijkheid van de zijde van het Hillegoms Dameskoor, dat van de oprich ting in 1923 af onder leiding heeft gestaan van de jubilaresse en dat Donderdag met een feestconcert zijn 25-jarig bestaan herdacht. Door de voorzitster van het koor, mevrouw W. Th. Dekker werden hartelijke woorden tot Cor Igesz gericht. Verder waren er gesproken en gezongen huldigingswoorden namens de afd. Haar lem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en het koor van deze afdeling, namens het koor en het bestuur van de afd. Haarlem van de Ned. Chr. Vrouwenbond en het Overveens Dameskoor. De toespraken cul mineerden in de aanbieding van een ge zamenlijk fraai geschenk: een radio-toestel. Het dankwoord van Cor Igesz was sober en treffend, volkomen in overeenstem ming met het artistieke principe, waarop de door haar geleide muziekuitvoeringen gebaseerd zijn en dat ook voor het op deze avond gegeven concert gehandhaafd werd. Allereerst voor de samenstelling van het programma. Een kinderlijk-blij „In dulci jubilo" van M. Praetorius, het verheven „Et misericordia" en prachtige, harmo nisch verrasende koor „Wir eilen" uit de Cantate no. 78 van J. S. Bach; voorts de Rey van Klaerissen uit „Gysbreght van Amstel", in de eigen, vaak sterk bewogen klankentaai van Bern. Zweers. Als eerste werk na de pauzé de Messe basse van Gabr. Fauré, aangrijpend van eenvoud en religieuse sfeer en eindelijk de Kerstcan- tate „Naar Bethlehem" van Flor Peeters, met de schilderachtige tekst, een muzikaal diorama. Hillegoms Dameskoor zong elk dezer werken met fraaie, rijk genuanceerde en daarbij uitnemend gelijkmatig gekleurde klank en vond steeds onder leiding van Cor Igesz de juiste intensiteit van uitdruk kingskracht, die elke vertolking tot een gelukkige ervaring maakte. De pianiste Bets Nederkoorn was het koor met de begeleiding tot een uitnemen de steun. Zij begeleidde eveneens voor treffelijk de violiste Renate Zwaardema ker, die met de voordracht van de Cia- cona van T. A. Vitali, een Hebreeuwse melodie van Jos. Achroz en 2 Caprices van Paganini de aandacht vestigde op haar nobele, geladen, door toonvorming uit muntende en technisch beheerste kunst. Twee vocale solisten, de sopraan To Kion en de alt Rie Tuyl Schuitemaker zongen solo-gedeelten uit de mis van Fauré en de cantate van Peeters, de praan met een passende onbevangenheid, de alt met de gewenste warme expressivi teit in de stemklank. Langdurige bijval en een schat van bloe men, waaronder huldeblijken van het R.-K. Gem. koor „Cantate et Jubilate" en het St. Martinus-kerkkoor en van leden van het niet lang geleden ontbonden Da meskoor van de Ned. Prot. Bond te Heemstede mogen tenslotte genoemd wor den als vormen van waardering, die mede deze avond tot een ware feestavond maakten. P. ZWAANSWIJK. Cor de Groot concerteert voor „Geloof en Wetenschap" De achtste avond van „Geloof en Weten schap" was een klavier-recital van Cor de Groot. Het begon met een der belangrijkste sonates van Haydn (Es gr. t.), waarin heel wat gedurfde dingen voorkomen en waarmee de oude meester zich heel dicht in de buurt van de jonge Beethoven be vindt. Voor deze soort muziek, met haar grillige versieringen (Adagio) en haar pé- tillant motorisch verloop (Presto), bleek Cor de Groot met zijn klaar en precies spel, wel een ideaal vertolker te wezen. Daarna hoorden wij Beethoven's laatste sonate, op. Ill, in c kl. t. Merkwaardig mag het wel heten, dat die sonate, die töch heus niet tot de meest bevattelijke of veel gespeelde behoort, deze maand voor de der de maal op een recital in onze stad ten ge hore werd gebracht. Het werk waarmee Beethoven afscheid van de piano nam is naar de geest in menig opzicht verwant met de laatste strijkkwartetten. De com ponist geeft hier een synthese van zijn kunst in een taal die slechts voor ingewij den verstaanbaar is. Eigenlijk zijn er maar twee delen: in het eerste vat hij als 't ware nog eens de stormachtigheid van zijn leven samen; maar dan volgt in een serene Ariet ta de rust die door geen menselijke harts tochten meer beroerd wordt: en op dit pas sieloze thema zal de componist nu voort borduren in vrije variaties, die in een ethe rische sfeer hun einddoel vinden. Hier kan de gaafste technische vertolking falen, want we staan hier voor het bijna onuitspreke lijke. In heel wat lichter sfeer verwijlt het Rondo Capriccioso van Mendelssohn, dat tot de typische sprookjesachtige composi ties van de romantische meester behoort, die in dergelijke Scherzi uitmuntte. Een kolfje naar de hand van Cor de Groot! Diepere tonen van Slavische lyriek en romantische spanning hoorde men in drie Préludes van Rachmaninoff. Van Ravel peelde de concertgever met delicate klank productie ..Oiseaux tristes" alsmede de ..Valses nobles et sentimentales", dansen die in hun grillige spiritualiteit haast geen •oet aan de grond zetten, maar zich onbe lemmerd in het rijk der fantasie bewegen. Cor de Groot besloot ziin recital op vir tuose wijze met de achtste Rhapsodie van Liszt. JOS. DE KLERK. SCHEEPVAART K. H. L. Maasland, 15 eDc. te Hamburg op thuisreis. OCEAAN. Alcinous. 14 Dec. van Batavia naar Makassar Glen Gyle. 13 Dec. te Suez naar Rotterdam. kwam van Yokohama. AFRIKA LIJNEN Gaasterkerk. 15 Dec. van Port Elisabeth naar East London. Chr Sass. 16 Dec te Antwerpen van Amsterdam Jaarstroom, 16 Dec. te Amsterdam. Adventsbijeenkomsf K.A.B. Op een gisteren in de slechts half gevulde Concertzaal gehouden vier-kringen-avond van de Katholieke Arbeidersbeweging, af deling Haarlem, brachten Cees Griffioen en Rien Nout onder de leuze „Nu rijst de ster!" een uitvoerig Kerstprogramma ten gehore. De geestelijke adviseur, kapelaan Heems kerk, vertolkte in zijn openingswoord de wens, dat de aanwezigen door de reeks devote kunstwerken in de juiste stemming zouden geraken voor het naderende hoge feest. Warme bezieling ging er van de declama tie echter niet uit, al werd voor de pauze de aandacht van de toehoorders merkbaar ge boeid door de vertelling in gemoedelijk proza „De wieg die Jozef maakte" van Albert Kuyle. Het populaire verhaal, ge naamd „De kinderen van Bethlehem" door Selma Lagerlöf, dat als pièce de résistance van het tweede gedeelte fungeerde, klonk al te weinig gemoduleerd om veel indruk te maken. De costuums en het eenvoudige achterdoek van Harrie Sterk droegen, evenals het paarse gewaad van de zange res, sterk bij tot handhaving van de gewijde sfeer. Een negental gedichten, gekozen wegens hun samenhang met het advents-evangelie, maar vrij ongelijksoortig van kwaliteit vergde meer uithoudingsvermogen dan het gros der bezoekers beschikbaar had. Deze werken werden in het algemeen zuiver en met de nodige eerbied gezegd, doch er laaide geen vuur uit op. Door de ononder broken plechtige toon ging met het effect ook de vruchtbare overtuigingskracht ver loren. Hiervan had de bewogen rei van Clarissen uit de „Gysbrecht van Aemstel" met de algemeen bekende beginregel „O Kersnacht schoner dan de dagen" verreweg het meest te lijden. Ieder spoor van ruste loze gloed was daaruit verdwenen. Liever ware het mij geweest te schrijven over de muzikale omlijsting die verzorgd werd door de mezzo-sopraan Tilly v. d. Werff en de pianiste Thea Wilbrink, doch daartoe ben ik geenszins bevoegd. Wel moet nog gezegd worden, dat de samenstellers er in geslaagd zijn een zinvol geheel tot stand te brengen. DAVID KONING Muziek Tineke de Smidt's klavierrecital voor de huisvrouwen Donderdagnamiddag was in de Begijn hofkapel een groot aantal leden van de Vereniging van Huisvrouwen bij elkaar, om te luisteren naar een klavierrecital van de jeugdige pianiste Tineke de Smidt. De concertgeefster leidde met een korte be spreking haar programma in. Het begon met Preludium en fuga in es kleine terts van Bach, klassiek van vorm en gevoelig, haast romantisch van inhoud en aldus een geschikte inleiding voor hetgeen volgen zou. Dat was vooreerst de Fantasie in c klein van Mozart, een ken merkend voorbeeld hoe deze meester het improviseren verstond en hoe hij uit een paar muzikale invallen nieuwe vormen schiep, die in wezen een subjectieve inhoud kregen. Dan de Fantasie op. 17 van Schu mann. een door en door romantische be lijdenis, een stuk auto-biografie betref fende zijn aanzoek naar de hand van Clara Wieck; een werk van een jong, dwepend toondichter, die dan halverwege, als ver rukt, op de toon van een sprookje het beeld van zijn verlangen tekent, doch ten slotte weer lucht geeft aan zijn hartstoch telijke gemoedsstemming. Met Ravel's Sonatine hoorden we daar na nieuwe klanken in oude vormen: ver fijnde romantiek die zich niet graag bloot geeft: frisse nieuwe bloemen in antieke vazen. Vervolgens een paar beeldende stukjes van Rameau: clavecimbelmuziek uit de galante pruikentijd, met veel krulletjes, die als schelmse lachjes de teerheid van de muziek nivelleren en haar vrij houden van sentimentaliteit. Debussy's „La fille aux cheveux de lin" diende als model van impressionistische muziek, en met Faure's impromptu no. 2 werd een prachtig voorbeeld gegeven van de discrete, aristocratische stijl van deze Franse meester. Tenslotte kwam met Andante spianata en Polonaise van Chopin nog een staaltje van romantische virtuositeit. Tineke de Smidt gaf met de uitvoering van dit veeleisend programma het bewijs, dat zij bij een buitengewone techniek over een zeer poëtisch herscheppingsvermogen beschikt. Zij is op weg, zich een voorname plaats onder onze concertpianisten te ver werven. JOS. DE KLERK H.B.S. A-torieel op de bres voor Haarlems Stille Armen De opvoering van Pieter Langendijks be kende klucht „Wederzijds huwelijksbedrog" door het H B.S.A-toneel, die destijds door onze toneelmedewerker David Koning zeer werd geprezen, zal op 28 December in het Concertgebouw worden herhaald. De H.B.S.-ers spelen ditmaal ten bate van de Stille Armen van Haarlem en wy bevelen een ieder dan ook van harte aan deze voorstelling te bezoeken, zodat deze verheugende activiteit van de jeugd met een volledig succes zal worden bekroond. Openingsrit RAC-West Morgenmiddag houdt de Regionale Auto mobiel Club West, die ruim twee maanden geleden werd opgericht haar officiële ope ningsrit. De deelnemers moeten daarbij een afstand van 87 km. in 2V2 uur afleggen en voorts bij de vier controle-posten langs de route enige opgaven op automobilistisch gebied uitvoeren. Het eindpunt van de rit is het stationsplein in Zandvoort, waar de deelnemers tussen 4 en 6 uur zullen arri veren. De rit wordt besloten met een diner en een bijeenkomst in Zandvoort. DISTRIBUTIENIEUWS Morgen bestaat er in de Vleeshal te Haar lem. in het Uitreiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede en in het Uitreiklokaal aan de Bloemendaalseweg 188 te Overveen gelegen heid tot het afhalen van distributiebeschei den door hen, die dat tot heden verzuimd hadden. WIELRIJDSTER BOTST TEGEN AUTO. Een 39-jarige wielrijdster met een 3- jarig jongetje op de bagagedrager wilde hedenmorgen van de Schoterweg de dr. Leydsstraat inrijden, waartoe zij een teken gaf. Een automobilist, die achter haar reed, remde, maar de wielen blokkeerden, waar door de auto doorgleed en tegen de fiets botste. De wielrijdster en haar zoontje vielen op straal. Zij kreeg een wond onder het linkeroog, het knaapje liep vermoede lijk een hersenschudding op. Beiden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Twee ernstige autobotsingen door te snel rijden Op de Rijksstraatweg bij Muiden tracht te een automobilist met grote snelheid drie auto's voorbij te rijden, die ook bezig wa ren elkaar te passeren. Hij kwam daarbij geheel links van de weg en kon een hem tegemoetrijdende autobus niet meer ont wijken. In volle vaart botste de auto tegen de zware bus. De personenauto werd als een harmonica in elkaar gedrukt. Tot verbazing van omstanders bleek de be stuurder, J. H. uit Doornspijk, slechts licht gewond te zijn. Even later naderde met zeer grote snel heid een auto uit de richting Amsterdam. De bestuurder sloeg geen acht op het stop- leken van een politie-agent en botste met een hevige slag tegen een vrachtauto. De personenauto werd zo zwaar beschadigd, dat men de bestuurder C. van H. uit Zeist, moest uitzagen. Zijn rechterbeen was on der de knie verbrijzeld. Claxonridders zijn niet in het voordeel De Haagse verkeerspolitie en het Per manent Anti-lawaai Comité hébben in de residentie proeven genomen om na te gaan of het niet geven van geluidssignalen door automobilisten en motorrijders tijdverlies oplevert. De proefneming, die in de be bouwde kom werd genomen, heeft uitge wezen, dat dit niet het geval is. In som mige gevallen was het „zwijgend verkeer" zelfs in het voordeel. „Gefoeter met de toeter" blijkt dus niet nodig te zijn om te kunnen opschieten. Prinses Wilhelmina dankt voor geschenk uit Zuid-Afrika Prinses Wilhelmina heeft in het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage dr. A. de Villiers, principaal van het Hugenoot Universiteitscollege te Wellington, ontvan gen en hem verzocht, haar dank over te brengen voor het jubileumgeschenk van de „Federatie van Afrikaanse Kuituurver enigingen", een schilderij van de Zuid- Afrikaanse schilder Pierneef. Voorts heeft de Prinses de Argentijnse gezant ontvangen, die aan de Prinses naar aanleiding van haar regeringsjubileum het versiersel van het Grootkruis van de Orde van de Bevrijder San Martin met gouden keten overhandigde, een geschenk van de president der Argentijnse republiek. De Prinses heeft Donderdagmiddag Den Haag verlaten teneinde des avonds het Kerstspel in de kerk te Apeldoorn bij te wonen. Nieuwe campagne tegen ratten en muizen Ook dit jaar zal weer een landelijke actie gevoerd worden ter bestrijding van ratten en muizen. Dr. L. W. D. Caudri, zoöloog en hoofd van de afdeling rattenbestrijding van de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen, zal ter inleiding van deze actie, op Maandag 20 December van 19.4520.00 uur over Hilversum I de betekenis en het nut van deze grote bestrijdingscampagne bespreken. In Noordholland, ten Noorden van het Noordzeekanaal, is de georganiseerde strijd tegen ratten en muizen reeds begonnen. Nog veel oorlogstuig in de Peel Schoolkinderen geven aanwijzingen Op aanwijzing van schoolkinderen, die goed op de hoogte bleken te zijn met de plaatsen waar zich oorlogstuig bevindt, heeft de Hulpverleningsdienst uit Venlo in de Peel een groot aantal wapens en pro jectielen gevonden. Op één dag werden op geruimd 30 brisant- en pantsergranaten, 3 mortieren, 13 nevelgranaten, 14 kg mu nitie, 1 ontsteker, 1 mitrailleur, 1 stengun, 1 geweer en 3 handgranaten. Vele granaten, mijnen en pantservuisten, die in putten liggen of door de boeren begraven werden, kon men nog niet opruimen. Tot nu toe werden in de omgeving van Neerkant 22.000 mijnen en wagonladingen munitie opgeruimd. Geregeld komen bij het ploe gen of eggen nog projectielen voor de dag. Verder is het li.ik van een Duitse mili tair gevonden. Onlangs zijn reeds 120 Duitse graven, waaronder een massagraf dat bijna 80 lijken bevat, ontdekt. Prijzen van kaarsen Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de maximumprijzen van stearine-Kerst- en huishoudkaarsen als volgt zijn: per pak van c.a. 300 gram netto 1.10; per pak van c.a. 200 gram netto 0.80. Stearine-paraffinekaarsen: per pak van c.a. 300 gram netto 0.85; per pak van c.a. 200 gram netto 0.65. Gothische kaarsen: per doos van c.a. 400 gram netto 1.70. De prijscontróledienst achterhaalde reeds talrijke gevallen van prijsoverschrij- ding. Maatregelen tegen vijfde colonnes Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen dat de diplomaten die over het Noord-Atlantisch veiligheidspact der zeven mogendheden te Washington onderhandelen, de mogelijkheid overwegen om maatregelen te nemen die het aan de macht komen van „totalitaire vyfde co lonnes" verhinderen Met een desbetreffend artikel in het pact zou men zich willen verzekeren van ge meenschappelijk overleg tussen de onder tekenende mogendheden, indien een derge lijke actie de politieke onafhankelijkheid of integriteit van een dezer landen zou bedreigen. De jongste geschiedenis heeft de mogelijkheid bewezen van aggressie in het eigen land, geleid en ondersteund door het buitenland, aldus deze kringen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 309% 312 264% 26544 223% 224.>4 A. K. U 156 157% Fokker 130 Nederlandse Ford 280% Nederlandse Kabel 251 v. Berkel's Patent 114 Scheepvaart-Unie 159% 159% Hol Ï.Amerika Lijn 158 Deli Maatschappij 13844 141% H. V A 148 150% A'dam Rubber 143% 142% Ned. Handel My 154 N-I. Handelsbank 109 Billiton Mij II 379% De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft een extra trein aangeboden om de nieuwe burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz Woensdag naar zijn nieuwe woonplaats te brengen. De Nederlandse productie van aardolie in het gebied van Schoonebeek. welke in September was gedaald tot 48.617 ton, tegen 50.120 ton in Augustus 1948, is volgens opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek in October gestegen tot 50.683 ton. In Mei zullen de spoorlijnen Eindhoven Maastricht, SittardHeerlen en Maastricht —Heerlen geelectrificeerd zijn. Uit de Lim burgse bevolking is een comité gevormd, dat uit waardering voor deze electrificatie aan de Nederlandse Spoorwegen enkele ge brandschilderde ramen voor het station Maastricht zal aanbieden. De Nederlandse mijnen produceerden in November 936.100 ton (932.300 ton in Oc tober). Uit het buitenland werd 239.200 ton (370.200) ingevoerd. In het gebouw van Carré te Amsterdam zal weer, zoals vorig jaar. circuskunst, ten beste worden gegeven van Zaterdag 18 De cember af. Karei Strassburger zal het programma verzorgen. De spoorwegverbinding van Schaesberg naar Simpelveld in de Zuid-Oosthoek van Limburg zal met ingang van de nieuwe dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen van Mei 1949 voor het personenvervoer wor den opengesteld. HAARLEM EN OMGEVING Onze plaatsgenoten mevr. Jongsma Albrecht en de heer G. van Eijken verkregen na aigelegd examen onder medisch toezicht, het diploma „voetverzorging". In de Ned. Herv. Kapel te Aerdenhout zal op Vrijdagavond 24 December een Kerst- wijdingsdienst gehouden worden. Medewer king verlenen het Herv. Kerkkoor van Aer denhout en mr. J. W. de Jong Schouwenburg (cello). Ds. J. E. Drost zal een korte toe spraak houden. Op Eerste Kerstdag zullen des morgens op enkele punten in Haarlem-Noord, van wege de Evanagelisatiecommissie der Ge reformeerde Kerk in samenwerking met de Ned. Herv Gemeente, Kerstliederen worden gezongen met medewerking van muzikanten. De heer P. Pilon te Heemstede is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. Een Kerstsamenkomst met buitenker kelijken wordt gehouden in de Wilhelmina- kerk op Woensdagavond 22 December, als spreker treedt op ds. B. Timmer uit Den Haag. De Vrouwenbond van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen organiseert op Dinsdag 21 December een Kerstmiddag in het gebouw „Haarlem", Jansstraat 48. Op deze bijeenkomst, die opgeluisterd wordt door zang en voordracht, zal spreken de heer B. W. van Hattem, secretaris van de Alge mene Nederlandse Metaalbewerkersbond. Het Zuiderkapelkoor zal op 22 Decem ber een Kerstwijdingsdienst houden in de Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, waaraan me dewerken de heer Huson, evangelist te Oost- zaan, mej. Rie Moringen (viool), Co de Jong (piano) en mej. Sia Gruteke (declamatie), en op 23 December in het gebouw van de Pro testantenbond, Berkenstraat, Haarlem-Noord waaraan medewerken de heer Pasman, evan gelist uit Haarlem, Rie Moringen (viool), Co de Jong (piano), Adr. Pape (bariton) en mej. Sia Gruteke (declamatie). Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor scheikundig ingenieur de heer C. Boelhouwer te Heemstede (met lof).' Voor het propae- deutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur slaagde de heer B. Hakkeling te Velsen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereni- ging houdt Maandag 20 December een bijeen komst, waarop mevrouw R. v. d. Noord Magré een inleiding houdt over „Christmas Carol" van Charles Dickens en mevrouw Anny Burbach—De Bruyn kerstliederen zal voordragen. Tc Haarlem is een afdeling van de Slechthorende Jcugd-organisalie opgericht. De bedoeling is de slechthorende jongelui zoveel mogelijk te laten deelnemen aan het jeugdbewegingsleven, verengingsleven en vele andere culturele en sociale uitingen van de maatschappij. Secretaresse is mej. F. Hoorens van Heyningen, Bos en Hoven- straat 4. De gemeenschap Humanistisch Verbond houdt op 21 December een bijeenkomst, waar mevr. dr. A. RomeinVerschoor zal spreken over Hugo de Groot, in „Brinkmann", Kennemer Turnkring De Donderdagavond onder leiding van de heer C. Th. Smal gehouden wedstrijden voor dames en heren uit de Kennemer Turnkring hebben twee kampioenen opgeleverd, die op internationaal peil staan. Bij de turnsters, van wie een enkele van de prominenten ont brak, gelukte het mevrouw CorneleseDe Wit ondanks een minder gelukkige brug- oefening het kampioenschap te behalen. De turners-kampioen G. J. Wiethaar werkte zó constant, dat zijn mededingers niet de minste kans kregen. In de eerste graad dames wer den vier eerste prijzen (voor minstens 75 van het maximum aantal punten) behaald en in de eerste graad heren drie. In de twee de graad bracht geen enkele turnster of turner het tot een eerste prijs. Toch werd ook in die graad door enkelen goed werk geleverd. Bato (Haarlem) bezette in de derde graad voor het zuidelijk rayon van de kring zowel bij de turnsters als bij de turners de eerste drie plaatsen en wel met de dames N. de Vries, S. Hogedoorn en M. de Vries, en de heren J. Mok, C. de Wolf en B. J. Roose. De heren van het noordelijk rayon namen ook aan de wedstrijd deel. voor de dames van het rayon werd een afzonderlijke wedstrijd gehouden. De uitslag was: 1. A. Lag- rand—v. d. Voort (Turnlust B.), 2. A. War- tenhorst (T.V. IJmuiden), 3. A. Oostrom (Turnlust B.). Aan de wedstrijden namen in totaal 150 turnsters (ers) uit acht verenigingen deel. De overige uitslagen luiden: Dames, eerste graad: 1. T. CorneleseDe Wit (Bato) 45% p.; 2. A. DortmundtNol (T.V. Santpoort) en haar clubgenote W. Riet veldWolzak 44 p.; 3. R. AvegaartLos (Turnlust B.) 42% p. Dames tweede graad: 1. M. v. d. Hurk (Bato) 40^ p.; 2. M. Hommes (Turnlust B.) en R. Pronk (Bloemendaalse Gymn. Ver.) 38% p.; 3. N. Tabak (Turnlust B.) 37% p. Heren, eerste graad: 1. G. J. Wiethaar (G. V. Heemstede) 49'i* p.; 2. P Luiting (Bato) 44 p.; 3. J. Roodenburg (Turnlust H.) 42% p. Heren, tweede graad: 1. C. W. Walbrecht (Bato) 40Vi p.; 2. E. Janse (G.V. Heemstede) 39% p.; 3. H. Koning (Bato) 38 p. Zwemmen Om de wisselbeker van HVGB Zondagmiddag wordt in Stoop's Bad te Overveen de jaarlijkse zwem- en polovier kamp gehouden tussen de verenigingen Aegir (Eindhoven). Merwede (Dordrecht». „Haarlem" en H.V.G.B. De inzet is de H.V.G.B.-wisselbeker. Het programma vermeldt 50 meter num mers voor de adspiranten en 100 meter num mers voor de senioren, op de schoolslag, rugcrawl en borstcrawl, zowel voor dames als heren. Zeer veel belangstelling gaat uit naar het nummer 100 meter rugslag heren waarop de Nederlandse kampioen Kees Kie vit de strijd aan zal binden tegen Frits Maus, Jelle Hoekstra en Nijs Korevaar (Merwede). Verder zullen deelnemen Van Rooy (Aegir), Lies Bonier (Aegir), Solkamans (Haarlem) en Margot Marsman (HV.G.B.). Na de zwemnummers volgt het polotour- nooi, waarbij H.V.G B. de beste kansen heeft. Het Dordtsc Merwede met Korevaar kan hier echter voor de verrassing zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6