Haarlems Dagblad Belangstelling „West-Europees Handvest" wordt in 1949 aan regeringen voorgelegd „Overgangsbewind beantwoordt aan wens van meerderheid der bevolking" Voor de Stille Armen Bloemendaalse politie heeft succes bij jacht op twee inbrekers Volgende week regeringsverklaring over Indonesië 63e Jaargang No. 19121 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 18 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «Dprcrtitc isaarlcmacbc <£ourattt (2üuto 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WIJ KUNNEN HET HOOFD schudden en afkeurende woorden spreken over de zonderlinge voorkeur, die mensen in een tijd van grote spanningen en wereld schokkende gebeurtenissen tonen voor dingen van oneindig minder betekenis ook voor henzelf maar het feit blijft. Er zouden diepgaande studies in menselijke natuur over te maken zijn, met het bijbe horende gevaar van generalisaties, die geen steek houden. Ik wil het vandaag maar over een enkel voorbeeld hebben. In onze sportrubriek (en in die van menig ander dagblad) verschijnen op Maandag ook de uitslagen van de in Engeland gespeelde eerste divisie-wedstrijden der beroepsvoet ballers. Af en toe komen daar berichten omtrent het verloop van deze competitie bij. Wie zich niet voor uitslagen van sport wedstrijden interesseert zal het extra ver bazen, dat mensen zich elke week kunnen bekommeren om de strijd van voetballers in het buitenland. Dat het beroepsvoetbal lers zijn maakt de zaak niet verklaarbaar der. Nog vreemder is evenwel, dat velen een Engelse fflub eigenlijk: voetbalfirma, want het zijn geen clubs, maar N.V.'s gekozen hebben, die hun speciale voorliefde geniet.. De meesten zijn nooit in Engeland geweest en hebben het elftal van Aston Villa, The Arsenal, Newcastle United of hoe die Limited Company ook moge heten, nimmer zien spelen. Maar zij zijn „ervoor"'. Waarom, dat weten zij niet. Het verheugt hen evenwel als The Ai-senal heeft gewon nen of als Aston Villa dat op dit ogen blik, ondanks een roemrijk verleden, op de laatste plaats staat zich door enige over winningen uit de „gevaarszöne" der degra datie mocht wei-ken en het „dragen van de rodp lantaarn" aan een andere firma over laten. Het bedroeft hen als hun club ver liest en zij voelen zich bezorgd als zij zich genoodzaakt heeft gezien een van haar duurste spelers aan een concurrerende fir ma te verkopen. Dit komt namelijk vaak voor: men verhandelt in Engeland beroeps voetballers en doet "dit zelfs tegen hoge prijzen. Waarbij ge niet direct aan slaven- landel moet denken, want zonder toestem ming van de speler kan het niet en hij krijgt ook zijn deel van de opbrengst. Vraagt ge nu, waarom iemand zich juist warm voor Everton of voor Middlesbrough of Sunderland maakt, dan zal hij u daarop geen redelijk antwoord kunnen geven. Het is zo gekomen. Misschien omdat hij er indertijd eens een aardig stukje over heeft gelezen. Of omdat de naam hem aantrekt. Of omdat hij eens een Engelsman ontmoet heeft, die er een speler van kende. Zijn belangstelling is uit een of andere kleinig heid ontstaan. In vele gevallen vergezelt zij hem zijn leven lang. Hij heeft eenmaal partij gekozen. De mens houdt van partij kiezen, ook op gebieden waar niets hem daartoe noopt. En het vreemde geval der belangstelling voor Engels voetbal beperkt zich evenmin tot de jeugd als de interesse voor sportuitslagen in het algemeen zich daartoe begrenst. Neen, vele ouderen blij ven ze getrouw volgen. Ook bepaalt hun belangstelling zich niet tot de takken van sport, die zij zelf in hun jeugd beoefend hebben of die hun kindoren zijn gaan na streven. Zelfs al gaat die niet zover, dat 's Zondags naar de wedstrijden gaan kijken. Neen, velen van hen volgen alleen de uitslagen. Het spel-element in de mens doet zich wellicht op ieder terrein van zijn activiteit gelden. Bij de sport, die helemaal en onverbloemd spel is, schijnt zijn belang stelling in menselijke wedkamp vaak on uitputtelijk te zijn. Dat dit spel aan regels gebonden is, welker naleving door een ge strenge scheidsrechter al dan niet met behulp van fluitsignalen gewaarborgd wordt bevredigt zijn zin voor orde en voor een betrouwbaar resultaat. Ge kunt u erover verwonderen, dat me nigeen zich niet werkelijk interesseert voor de internationale gang van zaken, slecht op de hoogte is van de feiten en de bestaande moeilijkheden en tegenstellingen en er dan ook niet veel meer over ten beste weet te geven dan wat goedkope algemeenheden, die meestal pessimistisch zijn. Ge kunt een verklaring van dit verschijnsel vinden bij de overweging, dat op dit gebied de spel regels niet worden nageleefd en van de scheidsrechter geen notitie genomen. De Bond heeft ook geen werkelijk gezag; het is een ordeloze boel. Dit stemt triest; men vindt daarvoor een troost in de lijstjes uit slagen van goed-geordende wedkamp. En als men niet naar de wedstrijden toegaat en dus de gevallen niet meemaakt, waarin helaas ook daar de scheidsrechter onrede lijk bejegend wordt al overwint zijn gezag op den duur altijd kan men er zich bovendien nog illusies bij maken. Niet helemaal bewust, maar in het wezen dei- zaak toch wel. Het is genoegelijk, zich wat plezierig illusies te maken; zij geven het leven een rooskleuriger aanzien. Onze Londense correspondent heeft ons een commentaar op de Engelse handel-in- voetballers gestuurd. Die komt Maandag in krant. Het is en blijft een raar verschijn sel. Maar zo erg als het er uitziet is het nu ook weer niet. Ik ben er hier even op vooruitgelopen om het merkwaardige ver schijnsel van de belangstelling voor sport bij mensen, die er niet meer aan doen en er in sommige gevallen zelfs nooit aan ge daan hebben. Het is niet zo onverklaarbaar als het diegenen lijkt, die geen sport-uitslag aankijken. R. P. Bennebroek tegen opheffing van saneringsmaatregelen Vrijdagavond vergaderde in „Oud Berg en Dal" de afdeling Bennebroek-Vogelen- zang van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werd als candidaat voor het hoofd bestuur gesteld de heer F. Seignette te Be- Verwijk. Van de verschillende voorstellen Werd de motie-Hillegom ten aanzien van het Beursgebouw, over het treffen van een regeling met de gemeente Hillegom, voor dat het voorstel Haarlem in behandeling Wordt genomen, met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van het hoofd bestuur, om alle saneringsmaatregelen op te beffen, werd verworpen met 60 stem men tegen en 52 voor. De motie-Lisse, waarin gevraagd wordt de sanering weer tot de oorspronkelijke vorm terug te brengen, werd met 55 stemmen tegen, 31 voor en 13 blanco verworpen. Het voorstel Grootebroek, dat eveneens tegen de sane ring is, werd met 52 stemmen voor en 50 tegen aangenomen. HALVERWEGE EUROPESE EENHEID' Ir. Albarda zwijgt hardnekkig Hugh Dalton, de leider van de Britse delegatie bij de besprekingen der vijf West- Europese landen over Europeseeenheid, heeft Vrijdagavond als zijn mening te ken nen gegeven „dat wij ons halverwege in een Verenigd Europa bevinden". „Wij werken in volkomen harmonie", zeide Dalton tegenover verslaggevers over de besprekingen die twee weken gaande zijn tussen regeringsafgevaardigden van de landen van het pact van Brussel Naar vernomen werd, waren de gedele geerden het er tenslotte over eens gewor den, dat de benaming voor een verbond van West-Europese landen, dat naar ver wachting de volgende zomer zal worden op gericht „Europese Unie" zou zijn. Waarschijnlijk zullen de ministers van Buitenlandse Zaken 25 Januari te Londen en de gedelegeerden van de vijf landen 6 Januari te Parijs bijeenkomen. Zij zullen dan pogen de goedkeuring van de respec tieve regeringen te verkrijgen voor een „West-Europees Handvest". Intussen werd vernomen, dat de vijf lan den de vraag onder ogen zien, of zij zich alleen zullen bezig houder met de „Euro pese Unie" of dat zij in dit stadium ook andere landen in het schema zullen betrek ken. Men gelooft, dat uit reeds genomen steekproeven is gebleken, dat slechts enkele van de Marshall-landen bereid zouden zijn hieraan deel te nemen. Van de Scandinavi sche landen bijvoorbeeld zou Zweden niet bereid zijn zich nu al hiermede in te laten, doch Noorwegen en Denemarken zouden er wel voor voelen. Onze correspondent te Parijs meldt nog: Ten aanzien van de Nederlandse delega tie heeft men in de kranten kunnen lezen, dat de regering zich ovei een federatief parlement nog geen nauwkeurig denkbeeld heeft gevormd en dientengevolge de leden der deputatie voornamelijk heeft aanbevo len als rem te fungeren op al te voort varende initiatieven, die in het bijzonder van Franse zijde te verwachten zouden zijn. Om deze redenen heeft, gelijk men weet, de heer P. Kerstens zich uit de Nederlandse delegatie teruggetrokken. Wij hebben verschillende pogingen ge daan ter plaatse over deze en andere punten te worden ingelicht, en oud-minister ir. J. W. Albarda, het hoofd der Nederlandse delegatie, heeft ons daarna een verklaring Onduidelijke situatie rond de stad Peiping Ofschoon de berichten over het aftreden van Tsjang Kai Tsjek nog steeds niet zijn bevestigd, wordt het steeds duidelijker dat zich achter de schermen van de Chinese politiek een drukke activiteit ontwikkelt die aanstuurt op radicale veranderingen in de politiek der Chinese regering. Onder handelingen met de communisten hebben er officiëel nog niet plaats, doch wel is een stroming merkbaar om linksgeoriënteerde figuren in het China van Tsjang meer in vloed te verlenen op de gang van zaken. Intussen zijn de berichten over de val van Peiping ook nog steeds niet van beide zij den bevestigd, zodat het niet met zeker heid vaststaat dat deze voormalige hoofd stad reeds volledig door communistische troepen is bezet. Wel lijkt het zo goed als zeker dat de buitenwijken bezet zijn en het centrum onder communistisch artillerie- De Chinese regeringsleider Tsjang Kai Tsjek, wiens prestige met de dag daalt en wiens aftreden reeds bij geruchte werd vermeld. vuur ligt, terwijl de vraag of de nationa listen nog serieuze pogingen zullen doen om slag te leveren nog steeds onbeantwoord is. Reizigers die op het laatste moment uit de omsingelde stad wisten te ontkomen twij felen er aan of de regeringstroepen hun ho peloze posities in de stad wel zullen ver dedigen. Benjamin Welles, de Londense corres pondent van de New York Times, heeft verklaard, dat zekere Britse regerings functionarissen thans de vorming van een coalitieregering in China niet alleen als zeker doch ook als voorkeur verdienend boven de regering van Tsjang Kai Tsjek beschouwen. „De waarschijnlijkheid, dat een coalitie beheerst zou worden door de communisten schijnt de Britten niet te verontrusten", aldus Welles. „De Britten zijn thans verzoend, voorzover mogelijk, met de gedachte van samenwerking met de Chinese communisten". Verder verklaarde Welles: „Aan de le den van Tsjang Kai Tsjeks regering indi vidueel zal, wanneer dit nodig mocht zijn, tijdelijk asyl worden aangeboden, aldus Britse zegslieden, doch er is geen sprake van toestemming voor werkzaamheid van een Chinese regering in ballingschap op .Brits grondgebied". gegeven van de zwijgzaamheid, die de com missie tot dusver heeft betracht. „De beraadslagingen der commissie, al dus is. Albarda, zijn uiteraard geheim. Al leen van de vergaderingen der volledige commissie worden communiqués uitgege ven. De commissieleden mogen geen andere mededelingen aan de pers doen. Dat de beraadslagingen geheim zijn, al dus ging de heer Alberda verder, zult u begrijpen en billijken, als u in acht neemt, dat de commissie een rapport moet uit brengen aan het consultatieve orgaan van de vijf mogendheden van het verdrag van Brussel. Het zou natuurlijk onbehoorlijk zijn, zo besluit de verklaring van de Neder landse gedelegeerde, aan de pers eerder mededelingen te verschaffen dan aan deze raad, want deze raad zal moeten beslissen of hij het rapport van de commissie open baar wil maken." Defensie Volgens een correspondent van de „New York Times" te Londen zal Washington plannen in overweging namen, veldmaar schalk Montgomery aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Europa te plaatsen, ingeval een noodtoestand dit zou vereisen. Dit voorstel zou vervat zijn in een ge detailleerde overeenkomst over de vereni ging van de Amerikaanse bezettingstroe pen in Duitsland met de strijdkrachten der vijf mogendheden van de Westelijke Allian tie in geval van nood. Het bericht legde er de nadruk op dat deze regeling niet perma nent zal zijn, doch als tijdelijke maatregel is bedoeld om alle strijdkrachten in West- Europa onder één commando te brengen voor onmiddellijk gecoördineerd optreden, indien de omstandigheden dit noodzakelijk zouden maken. Thee 1 Januari vrij Ruimere aanvoer van thee uit Indonesië maakt het mogelijk op 1 Januari de thee distributie op te heffen, aldus wordt thans van officiële zijde meegedeeld. De distributie van koffie wordt gehand haafd. Israël niet toegelaten als lid der U.N.O. Het verzoek van Israël om toegelaten te worden tot de UNO is Vrijdag dooi de Veiligheidsraad van de hand ge wezen. Zeven stemmen zijn nodig voor toelating van een staat. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, de Oekraine, Argentinië en Columbia stemden voor onmiddellijke toe lating van Israël. Syrië stemde tegen en de andere vijf leden van de raad onthielden zich. HOOFDBESTUURSLEDEN RODE KRUIS Bij Koninklijk Besluit zijn voor de tijd van vijf jaren benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de generaal-majoor van de Generale Staf mr. J. D. Schepers en de rechtskundige vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog mr. W. M. Bijleveld. Democratische ontwikkeling in Portugal De 81-jarige generaal Norton de Matos voormalig minister van Oorlog van Por tugal, heeft van het hooggerechtshof toe stemming gekregen zich candidaat te laten stellen door de oppositie voor de presidents verkiezing op 13 Februari. De generaal, die tot dusver de enige candidaat is van de oppositie, heeft beloofd te zullen ijveren voor de invoering van de democratie in Portugal. Dit is de eerste keer in 20 jaar dat iemand zich candidaat stelt tegenover Carmona, de huidige president. Generaal Norton beschreef zijn candidatuur als „een strijd tegen het huidige regiem in Portugal voor de vestiging van de democratie". Hij verklaarde geen partijdogma's of ideolo gieën te zijn toegedaan, doch te streven naar vrije verkiezingen, een nieuwe con stitutie, afschaffing van perscensuur, poli tieke vrijheid en het invoeren van sociale maatregelen. Wat er overbleef van een der beide, negentig meter hoge zender-masten van het onder Sovjet- controle staande omroepstation van Berlijn nadat de Franse hezettingsautorlteiten dezen Donder dag lieten opblazen; een besluit datzoals gemeld, genomen werd nadat de Russen herhaalde verzoeken om deze obstakels voor cle luchtbrug te verlichten, onbeantwoord hadden gelaten. Vijf uur later was Radio Berlijn echter al weer in de lucht met de laconieke mededeling dat de uitzending „wegens een technische storing" enige tijd onderbroken had moeten worden. Officieel communiqué over Indonesië 's-GRAVENHAGE, 18 December. (A.N.P.) Van officiële zijde wordt medegedeeld: „Op 7 December 1942 heeft Nederland bij monde van Koningin Wilhelmina de volken van Indonesië een nieuwe regeling beloofd van hun verhouding tot Neder land; een regeling, steunend op de grond slagen van gelijkwaardigheid, vrijwillig heid en verbondenheid. Zodra de omstan digheden na de Japanse capitulatie zulks toelieten, heeft Nederland met de inlossing van deze belofte een aanvang gemaakt. Nederland heeft nadien talrijke maat regelen getroffen, die op zo spoedig mo gelijke verwezenlijking der overeengeko men staatkundige hervorming aanstuurden en die de ernst aantoonden, waarmee een nieuw Nederland zich met inspanning van alle krachten in deze nieuwe koers begaf. Op deze weg naar verwezenlijking ener staatkundige hervorming is thans een zeer belangrijke mijlpaal bereikt, namelijk: De afkondiging van de eerste, op wet en Grondwet steunende regeling van het nieuwe bestel, liet Koninklijk Besluit, dat aangediend wordt als het besluit „Bewind Indonesië in Overgangstijd" en afgekort als: Bio-besluit. Dit besluit beoogt een be wind voor te stellen over geheel Indonesië, dat naar de vaste overtuiging der regering beantwoordt aan de wensen van de over grote meerderheid der bevolking. De overgangsregeling, in dit besluit ver vat, heeft ten doel zo dicht mogelijk tot de eindtoestand te naderen, waarin Indonesië als een volkomen vrije en souvereine fede rale staat met Nederland in een Neder lands-Indonesische Unie verbonden zal zijn. Als gevolg van de tot aan het tijdstip der instelling van de onafhankelijke verenigde staten van Indonesië gedurende de over gangstijd nog gehandhaafde souvereiniteit van Nederland en van zijn daaruit voort vloeiende verantwoordelijkheid, bevat de regeling bepalingen krachtens welke de uitoefening van een beperkt aantal be voegdheden door de Indonesische regeer- organen zal geschieden in samenwerking met de hoge vertegenwoordigers van de Kroon. Deze laatste zal overeenkomstig die door Nederland te dragen verantwoor delijkheid het oppergezag uitoefenen over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten en deze zo nodig onder één opperbevel kunnen stellen. In beginsel evenwel zal hij de federale strijdkrachten ten behoeve van de handhaving van recht en veilig heid, ter beschikking van de federale re gering laten, omdat deze in eerste instantie daarvoor de verantwoordelijkheid draagt. Aangezien de feitelijke totstandkoming van de voor de uitvoering van de taak der federale regering noodzakelijke organen uiteraard enige tijd vergt, voorziet de rege ling in de mogelijkheid van een geleidelijke overdracht der bevoegdheden hierboven genoemd, al naar gelang de betrokken federale organen hun functies zullen kun nen gaan uitoefenen. Tot goed begrip moge in dit verband nog dienen, dat met de af kondiging van het besluit-bewind Indo nesië in overgangstijd vóór de le Januari 1949, voldaan wordt aan een toezegging van de Nederlandse regering aan de fede ralistische nationalisten. Omdat de verkiezing daarvan nog moet worden gehouden en ook wegens de moei lijke positie der federale staten sedert de laatste ontwikkelingen, zal de in het BIO- besluit genoemde federale regering nog niet vóór die datum kunnen tot stand komen. De Nederlandse regering is vast voor nemens hierbij de spoed te betrachten welke de omstandigheden mogelijk maken. In een afzonderlijke bepaling wordt de mogelijkheid open gehouden tot inpassing van die gebieden waarvan de vertegen woordigers tot dusver niet hebben mede gewerkt in het federale bestel. Aldus zal Nederland door de afkondiging van het besluit bewind Indonesië in over gangstijd zeer belangrijk bijdragen tot de verwezenlijking van de legitieme aspira ties der Indonesische volken. De gedurende de overgangsperiode reeds voor een zeer groot deel verwezenlijkte zelfstandigheid van Indonesië zal met de instelling van de V.S.I. haar sluitstuk verkrijgen." Behandeling van geschil „Straat Korfoe" opgeschort Het internationale gerechtshof, dat reeds geruime tijd partijen in de zaak „Straat Korfoe" hoort, schortte de behandeling gisteren tot 17 Januari op. Na die datum zullen het Britse antwoord en de repliek van Albanië behandeld worden. Het hof benoemde voorts een commissie van drie neutrale marine-experts, die hun licht op een lange vragenlijst zullen moe ten doen schijnen. Over deze vragen had den andere marinedeskundigen verschil van mening. De lijst met acht hoofdpunten, die ter behandeling aan de commissie is voorge legd heeft in hoofdzaak betrekking op mijnen, het leggen van mijnen en het opruimen van mijnen. Sir Hartley Shawcross over Russische tactiek In antwoord op een hem gestelde vraag verklaarde Sir Hartley Shawcross gisteren in het Britse Lagerhuis van mening te zijn, dat Sovjet-Rusland uitziet naar een econo mische ineenstorting, welke op het Euro pese vasteland zou moeten beginnen, om daarna naar Groot-Brittannië over te slaan en daar tevens politieke ineenstorting te veroorzaken. Daarom heeft de Sovjet-Unie kortgeleden aan de stakers in Frankrijk financiële steun verleend. Aan de Amsterdamse Gemeente-Univer siteit slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer P. Rubbert te Haarlem. Het woord is aan André Maurois: Een raad is altijd een bekentenis. 12e verantwoording.^ A. M. S. ƒ50.-; A. H. W. 1.-; G. K. ƒ2,50; S. v. d. G. ƒ25,—: H. S. ƒ1.—: A. F. ƒ1.—; G. en L. ƒ5,—; Mevr. G. ƒ1,—; D. M. W. 2.50: F. S. 10,—: W. C. B. en Zoon ƒ10.—; H. f25,—; N. A. B. ƒ3.—: Dames S. ƒ2,50; G. V. A. ƒ5,—; W. M. ƒ5,—: M. v. d. M. ƒ2,50; B. V. H. ƒ10,—; E. D. M. ƒ5,—: A. E. 10,—; Collecte bijeenkomst enige Vrouwenverenigingen ƒ35,75: v. d. L. ƒ1, Coll. V. M. Loge Kennemerland ƒ40,J. M. M. ƒ5.—; H. W. v. H. ƒ5,—: Fam. Sch. ƒ2,50; POP ƒ10,—; M. J. S. ƒ2,50; Vijftal ƒ2,50; N. N. ƒ1.—; de Kr. ƒ5,—; A. ƒ1,—: v. K. 2,50; J. C. T. H. ƒ2.50; Ir. M. ƒ5.—; M. A. W. G. 10,—: E. T. 5,—: D. L. 2.50: N. N. ƒ2,50; P. G. ƒ2.50: Familie Doedel ƒ4.—; Bestuursverg. H. V. B. 17,75; M. O. P. 10, Fam. v. H. ƒ20,—; G. ƒ1.—; Mej. I. ƒ5,—; G. H. ƒ2,—. Dagtotaal ƒ380,50. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ7661,36. Haarlems Dagblad is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Bijslag voor rentetrekkers en ouden van dagen Ingediend is een wetsontwerp tot ver hoging van de kinderbijslag voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezen-rentetrekkers. Volgens dit ontwerp wordt de kinderbij slag voor inval id iteits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers deze kinderbijslag bedraagt thans 10 per kind en per maand, voor de eerste drie kinderen en 12.50 per kind en per maand, te rekenen van het vierde kind ver hoogd met 1 per maand, hetgeen vrijwel overeenkomt met de voorgestelde verhoging van de kinderbijslag voor de loonarbeiders. De kosten, aan deze verhoging verbon den, zullen naar raming 1.1 millioen gul den per jaar bedragen. Evenals de kosten van de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers zullen ook deze kosten ten laste van het rijk komen. Er bestaat aanleiding deze verhoging, evenals de voorgestelde verhoging van de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslag wet, te doen ingaan op 1 October 1948. Ds regering is voorts van oordeel dat ook de uitkeringen aan ouden van dagen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning dienen te worden verhoogd. Voor gehuwden wil zij deze verhoging bepalen op 2.50 per maand en voor on- gehuwden op 1.50 per maand. De kosten van de verhoging zullen naar raming een bedrag van 6>/2 millioen gul den per jaar vergen. De politie van Bloemcndaal, welke voor de taak stond klaarheid te brengen in vijf inbraken welke in het Kinheimpark waren gepleegd, is er in geslaagd twee personen aan te houden, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt en een derde, die de ge stolen goederen gekocht had- Aan de ar restatie van het tweetal ging een achter volging vooraf en door actief optreden van de politie-ambtenaren werden kort na elkaar de daders in arrest gesteld. Bij een der inbraken was een spoor achter gelaten en de politie vermoedde, dat K., een inwoner uit Delft, die in September uit de gevangenis ontslagen was, in Bloe- mendaal was geweest, om in te breken. Dezer dagen zag een agent 'n man lopen en hij vermoedde met K. te doen te hebben. De agent wilde hem aanspreken, maar hij verdween in de duisternis. Wel loste de politie-man een schot, echter zonder resul taat. Het vermoeden bestond dus, dat de Debat van twee dagen verwacht (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, heeft Vrijdagmiddag, zo als gemeld, in de vergadering van dit college medegedeeld, dat de regering voor nemens is de volgende week een verklaring over Indonesië af te leggen en dat zij be reid is met de Kamer van gedachten te wisselen. Hij nam aan, dat met de debatten twee dagen gemoeid zullen zijn. De juiste datum van het afleggen dezer verklaring is nog niet vastgesteld. Mr. Kortenhorst kwam met deze ver klaring, nadat de heer Schouten (A.R.) gedreigd had een interpellatie aan te vra gen, zo mogelijk onmiddellijk te houden, aangezien bij beslissing daarover Dinsdag middag de Kamer niet eerder dan Woens dag in de gelegenheid zou zijn de gebeur tenissen in Indonesië grondig te bespreken. De heer Schouten wenste van de voor zitter te weten of er een regeringsverkla ring in het vooruitzicht was gesteld. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij tot Donderdag hieromtrent geen zekerheid had kunnen krijgen. Vrijdagmorgen was hem medegedeeld, dat zij verwacht kon worden. Hij had haar echter voorzien. Vandaar, dat hij zoveel spoed met de behandeling van Vrijdag, dat is de dag voor Kerstmis, hoopte hij niet te vergaderen, maar dan dient de Kamer volgende week met de be grotingen van Onderwijs en van Sociale Zaken gereed te komen. Zo nodig zou hij niet schromen een nachtvergadering te doen houden. De heer Schouten vroeg de president nog, te bevorderen dat de regering reeds Dins dag de Kamer inlicht. Met het oog op de toestand is het ka binet hedenmorgen in alle vroegte bijeen gekomen. Wij hoorden nog geen medede ling over de resultaten der besprekingen. Hedenochtend is Merle Cochran per vliegtuig uit Djokja te Batavia terugge keerd. Hij had daarna onmiddellijk een be spreking met de vice-voorzitter der Neder landse delegatie, mr. Elink Schuurman. Eveneens heden, in alle vroegte, had de kolonel C. Mayer, de leider van de groep militaire waarnemers van de C.V.G.D.. zich per vliegtuig van de C.V.G.D. naar Djokja begeven, waarvandaan hij tezamen met de heer Cochran in de loop van de ochtend terugkeerde. Geen brief? Een officiële woordvoerder van het de partement van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag verklaarde hedenochtend, dat van een nieuwe brief die Mohammed Hatta aan Cochran zou hebben medegegeven, in Den Haag niets bekend is. I Voorts kenschetste deze woordvoerder de rijksbegroting betracht h%d. Aanstaande hedenmorgen de situatie als ernstig. inbrekers in de gemeente waren en een aantal leden van het politiecorps werd ge alarmeerd. Een politie-ambtenaar, die in het Kinheimpark woont, was ook gewaar schuwd. Hij droeg zijn uniform, maar deed bij het naar huis gaan een overjas aan en zette een hoed op. Vlak bij zijn woning ont moette hij een man, die de beenkappen van de ander waarnam en daarom wilde ver dwijnen. De politie-ambtenaar sprak hem aan. vroeg naar zijn naam en deze zeide vlot De J. te zijn. „Met wie ben je op het Haarlemse station aangekomen?" werd gevraagd en Dc J. antwoordde: „Met K." De politie-ambte naar wist daardoor, dat hij met één der gezochte inbrekers te doen had en greep hem beet. Op dat ogenblik reed een auto van de politie in het park en De J„ afkom stig uit Amsterdam, werd hiermee naar het bureau van politie overgebracht. Thans moest K. nog gevonden worden. Een rechercheur, die reeds gewaarschuwd was, dat deze zich in de gemeente moest ophouden, zag in een autobus, welke bij een halte stopte, een man zitten en hij ver moedde met de gezochte te doen te hebben. Hij stapte ook in, doch zekerheid had hij niet. De rechercheur ging achter de man zitten om hem eventueel te volgen. Inmid dels had de rechercheur, die in het Kin heimpark op iemand geschoten had, zich naar het station van Haarlem begeven, om dat hij vermoedde, dat de man per trein de stad zou verlaten. Op het Stationsplein ontmoette hij zijn collega en besloten werd tot aanhouden van de man, die in de auto bus had gezeten. Onmiddellijk gaf hij toe, wie hij was en bekende in Bloemendaal in gebroken te hebben. Deze aangehoudene was K. en werd naar het bureau van poli tie in Overveen overgebracht. De politie had vernomen dat een Amster dammer, wiens voornaam alleen bekend was, de gestolen goederen had opgekocht. Een onderzoek in de hoofdstad werd inge steld en dat leidde tot aanhouding van de heler. GELEIDELIJK KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Droog weer mot nu en dan overdrijven de wolkenvelden. Meest, matige Ooste lijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 19 December: 8.45 uur, onder 16-30 uur 19.51 uur. onder 11.47 uur 20 December: 8.45 uur. onder 16-30 uur 21.21 uur, onder 12.11 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1