Koningin Juliana beschermvrouwe en Prinses Wilheimina ere- lid Twee initiatieven op onderwijsgebied Voor de Stille Armen (Tori en Bondig MAANDAG 20 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD BLOEMBOLLENCULTUUR „Afschaffing der saneringsmaatregelen moet, omdathel eenvoudig niet anders kan", meent het hoofdbestuur Cruys Voorbergh vertelde sprookjes van Andersen Men kan eigenlijk niet zeggen, dat Cruys Voorbergh een zevental sprookjes van An dersen in de gewone zin van het woord heeft voorgedragen. Hij is er namelijk (Zaterdagavond in de stemmig met kaar sen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum) in geslaagd om de meeste van deze toch algemeen bekende verhalen zo spelenderwijs te vertellen, als of zij hem in een begenadigd ogenblik juist in deze vorm ongevraagd te binnen scho ten. Dank zij het door geen technische moeilijkheden belemmerd uitdrukkings vermogen bereikte hij een schijn van onge kunsteldheid, welke die van de oorspronke lijke tekst met glans evenaarde. Misschien zou men het zo mogen stellen, dat Cruys Voorbergh zich dermate in de levenshou ding van Hans Christian Andersen heeft verplaatst, dat de reproductie aan dezelfde voedingsbodem ontsproot als de creatieve daad. Door deze volstrekte beheersing van het humoristische taaleigen en de terloops ge lanceerde doch vlijmscherpe ironische zins wendingen een vliegensvlug maske radespel van luim en ernst, een rendez vous van het tragische en het ridicule maakte hij dichterlijke wijsheden duidelijk, waarvan men bij oppervlakkige lectuur niet het flauwste vermoeden had. Want waren zulke diepzinnige kleinigheden als „De halsboord" en „De gelukkige familie" soms geen kostelijke openbaringen van de lachwekkende beperktheid van het mense lijk oordeel over zichzelf en anderen, of heeft men het ooit beleefd, dat de zoge naam aristocratische kleinzieligheden zo naakt op de tocht werden gezet? Speciaal dat pikante accent van lichte arrogantie op de uitlopers van een curieuze logica verleende een vaste bedding aan de sympathieke ondertoon. Op die manier zou men de held Andersen wel willen horen. Doch alleen al het populaire sprookje van de varkenshoeder en de on beduidende prinses maakte deze avond goed. Geen tekenaar had die dwaze en toch leerzame geschiedenis treffender en kleu riger kunnen illustreren dan Cruys Voor bergh het deed met geen ander hulpmid del dan de macht van het secuur gesproken woord. „De nachtegaal" leverde sublieme voorbeelden van de kunst der gevleugelde nuance. Slechts het toch zo bijzonder mooie „Karen met de rode schoentjes" stelde, door een te sterke nadruk op de afzonderlijk voorgestelde feitelijkheden met veronacht zaming van de demonische samenhang, enigszins teleur. Als de Haarlemse Kunstgemeenschap deze duivelskunstenaar weer in Haarlem laat optreden, zorgt dan tijdig voor een plaats. Er wpren nu reeds stoelen te weinig. DAVID KONING Paedagogische Biblioth en een Studiekring Speciaal kooktarief voor Heemstedenaren voorgesteld De Heemsteedse gemeenteraad komt op Donderdagmiddag 23 December bijeen. Op de 3£enda staat ondermeer het voorstel tot invoering van het speciale kooktarief ten behoeve van bezitters van een complete electrische kookinstallatie. Hun zal 4% cent per KWH in rekening worden gebracht. Voorts stellen B. en W. voor de gasleve ringsovereenkomst met de gemeente Benne- broek, die op 11 Januari 1949 afloopt, weer met tien jaar te verlengen. Daarbij zullen de vergoedingen voor de gewone nacht- en avondlantaarns van de openbare verlichting verdubbeld worden, zodat Bennebroek hier voor nu respectievelijk tachtig en zestig gulden per lantaarn zal betalen. De bepalingen omtrent de straatverlich ting zullen niet opnieuw voor tien jaar worden vastgelegd, omdat het mogelijk is, dat de prijzen tussentijds herzien moeten worden en het denkbaar is, dat de gas lantaarns door electrische vervangen zullen worden. Daarom zal voor de straatverlich ting een afzonderlijke overeenkomst geslo ten worden. Burgemeester opende Kersttentoonsfelling Leden van de Kennemer Kunstraad heb ben in het Frans Hals Museum op verzoek van het Haarlemse gemeentebestuur een aantal schilderijen en grafisch werk ten toongesteld. Deze Kersttentoonstelling werd Zaterdagmiddag door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers geopend. Mr. Cremers zeide in zijn openingsrede onder meer: „Door middel van exposities slechts kan het contact tussen kunstenaar en publiek, dat tegenwoordig veelal nau welijks of in het geheel niet aanwezig is, worden verstevigd. Het doet mij daarom genoegen hier iets van het werk van een aantal jonge beeldende kunstenaars uit Haarlem en omgeving verzameld te zien." „De bezoeker van deze tentoonstelling zal er wellicht producten aantreffen die hem niet direct iets zullen zeggen, die hem abstract, extreem en hard zullen lijken. Geef u echter de moeite ook deze zoveel mogelijk op u te laten inwerken. Alle in zendingen werden beoordeeld door een heterogeen samengestelde commissie van deskundigen, waardoor een zeker peil ge waarborgd is." Mr. Cremers bracht dank aan allen, die aan het tot stand komen van de tentoon stelling hebben meegewerkt. Vervolgens verklaarde hij de expositie voor geopend. Het is voor deze Haarlemse kunstenaars te hopen, dat een groot aantal stadgenoten blijk geeft van belangstelling voor hun werk, dat in het stemmige zaaltje aan het Klein Heiligland uitstekend tot zijn recht komt. 3ek voor Haarlem en omstreken Dc Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur kwam hedenmorgen in het Gemeentelijke Concertgebouw te Haarlem voor een belangrijke verga dering bijeen. De agenda vermeldde punten over de sanering, de zetel der vereniging en de verhoging der contri butie-regeling. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot P a n n e r de 11. heeft in zijn openings rede. nadat hij een aantal vakgenoten, die sedert de laatste vergadering over leden zijn. herdacht, deze punten nader toegelicht. Spreker zeide, dat er één onderwerp op dc agenda staat, dat de vergadering tot een historische kan doen worden voor de ver dere ontwikkeling van het bloembollen vak. Het saneringsvraagstuk is nu reeds jaren een veelomstreden vraagstuk. Het beslechten van de saneringsstrijd, hoe groot en goed wellicht die ook voor het organi satieleven moge zijn, is echter niet en mocht ook niet zijn de drijfveer van het hoofd bestuur om de voorstellen aan te bieden. De oorzaak ligt dieper. Door de ombuiging van het algemeen agrarisch beleid, dat in het voornemen der regering ligt, ontstond voor het hoofdbestuur de noodzaak tot een diepgaande beschouwing van het wezen der saneringsmaatregelen en ontstaat de noodzaak van een keuze, welke wellicht beslissend zal zijn voor de gang van zaken in het bloembollenvak. De ombuiging houdt in een groter vrijheid, maar ook groter verantwoordelijkheid en risico voor de ondernemer, of wel of het vak de maat regelen, welke indertijd als crisismaat regelen tot stand kwamen, wil besten digen en daardoor daaraan een meer defi nitief karakter geven. Alles beheersend echter en in deze materie beslissend, is de met ingang van 1950 door te voeren Econo mische unie met België en Luxemburg, welke ook naar de mening van het Hoofd bestuur mede aan de ombuiging van het algemeen agrarisch beleid niet geheel vreemd kan zijn. Het hoofdbestuur meent tot afschaffing van de maatregelen te moe ten adviseren, omdat het eenvoudig niet anders kan. De voorzitter zeide het te moeten be treuren. dat het voorstel ten aanzien van de omzetbelasting niet tot stand is gekomen in volledige overeenstemming met de Bond van Bloembollenhandelaren. Het eigen be lang in engere en te enge zin heeft daarbij tenslotte geprevaleerd boven het zoveel grotere belang van een billijke overeen stemming tussen de beide vrije vakorgani saties. Over het voorstel der afdeling Haarlem, om in te trekken het besluit tot verplaat sing van het Beursgebouw naar Hillegom, welk voorstel, na de opschorting door de motie Texel thans wederom op de agenda moest worden geplaatst, was spreker kort. Hij deed een beroep op de vergadering om deze kwestie zakelijk te behandelen. Hoe moeilijk het voor sommigen wellicht ook zal zijn om gevoelsargumenten uit te slui ten. dit behoeft geen reden te zijn, om zich daardoor ook te laten verleiden tot een onnodig grievende of kwetsende wijze van bespreking der verschillende standpunten. Slechts was rechtvaardig en goed is mag allen tot leidsnoer dienen. Ten slotte heeft het hoofdbestuur zich, zij het zeer ongaarne, genoodzaakt gezien een verhoging der contributiebij dragen voor te leggen. Hoewel een veel belang rijker verhoging eigenlijk noodzakelijk ware geweest, zou de vereniging ten volle alle taken willen volbrengen, welke zij in het belang van de leden op haar weg vindt liggen, het hoofdbestuur meende zich tot het huidige voorstel te moeten beperken. Koningin Juliana beschermvrouwe Deze zomer heeft het 'gehele Nederlandse volk. het regeringsjubileum van Koningin en Beschermvrouwe ^Vilhelmina en de troonsbestijging van de huidige Koningin Juliana gevierd. De Beschermvrouwe heeft doen weten, dat zij in deze gebeurtenissen Kerstwijdingsavond De oudercommissie van de Openbare school voor U LO. (A) te Haarlem, geleid door de overtuiging, dat een gezamenlijke herdenking van het Kerstgebeuren voor de jongeren van buitengewone betekenis kan zijn. vond ook dit jaar een vorm hiervoor in de Kerstwijdingsavond, die Vrijdag in het Gemeentelijk Concertgebouw werd ge geven. Deze avond was in het bijzonder be stemd voor de leerlingen der school; maar vele ouderen, die aan de uitnodiging om te komen gevolg hadden gegeven, konden zich mede opgenomen gevoelen in de kring van de jeugd om met haar stil te staan bij het Kerstmysterie, dat de kern vormde van het gesproken woord, van de liederen en van de instrumentaal uitgevoerde Kerst zangen. Een ontroerende inleiding van de avond werd de voortreffelijk door een leerlinge gedeclameerde Kerstboodschap. Een korte toespraak door de weleerw. heer ds. J. Hoe- kema volgde hierop. Ds. Hoekema stelde de figuur van Herodes. als personificatie van wereldlijke macht, scherp tegenover het Christus-kind. dat gevonden werd door de drie koningen en dal ook thans door ieder gevonden kan worden, die zich laat leiden door het licht van Gods liefde en zich niet laat verleiden door Herodiaanse leuzen. In aangrijpende eenvoud kwam daarna het Kerstverhaal, waarvoor gedeelten uit de Evangeliën van Lucas en Mattheus ge kozen waren, welke afgewisseld werden door oude Kerstliederen. Enkele leerlingen declameerden met uit nemende zeggingskracht de Bijbelgedeelten en het meisjeskoor van de school zong met evenveel expressie en goede klank de illus trerende liederen. Andere Kerstliederen kwamen nog met het optreden van een instrumentaal duo, gevormd door een pia nist en een violist, dat hiermede na een stemmige inleiding (waarvoor ook een violoncellist zijn medewerking verleende) de typische Kerstsfeer handhaafde. De organist G. Michels besloot de avond met een improvisatie over een aantal Kerstliederen, waarmede weer eens dc aandacht werd gevestigd op de rijke ver scheidenheid van klankkleuren, die het fraaie orgel van Cavaillé Coll kan schen ken. P. ZWAANSWIJK aanleiding vond het beschermvrouweschap van de vereniging, hetwelk zij als Koning in had bekleed, neer te leggen, opdat dit, indien de Koningin het verzoek daartoe zal willen inwilligen, zou kunnen worden aan vaard door Koningin Juliana. Het verheugt spreker te kunnen mededelen, dat de Ko ningin er in toegestemd heeft dat de ver eniging onder haar hoge bescherming zal staan. Prinses Wilheimina liet echter tevens weten, in antwoord op een tot haar gericht verzoek, dat zij bereid zoude zijn het contact met de organisatie te be houden door een erelidmaatschap ervan te aanvaarden. Dit geeft het hoofdbestuur de gelegenheid om deze dag als allereerste be sluit dezer vergadering, tot erelid van de vereniging le benoemen Prinses Wilhei mina der Nederlanden. Het voorstel werd onder applaus goedge keurd. Saneringsmaatregelen Het hoofdbestuur stelde voor aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening kenbaar te maken, dat de ver eniging de tijd gekomen acht om aan alle saneringsmaatregelen in het bloembollen vak een einde te maken. De afdeling Texel diende een rpotie in, waarin verzocht werd het voorstel "^an het hoofdbestuur aan te nemen en daarbij te bepalen dat de minimumprijzen voor het buitenland gelijktijdig afgeschaft worden. De voorzitter deelde mee dat de prij zen vermoedelijk behouden zullen worden en ontraadde aanneming van de motie. De afdeling L i s s e kwam met een motie, waarin gevraagd wordt beheersing van het areaal, behoud van het surplusfonds en vaststelling van binnenlandse prijzen, wel ke in verhouding zijn met de buitenlandse prijzen. De afgevaardigde van de afdeling betoogde dat deze punten van groot belang zijn voor het vak. Afschaffing van maatre gelen kan leiden tot moeilijkheden. De voorzitter merkte op, dat de in werkingtreding van de Benelux-overeen- komst in 1950 geleid heeft tot het indienen van het voorstel. Voorbereidende maatrege len dienen getroffen te worden. De afdeling Grootebroek vroeg of afschaffing van de maatregelen betekent opheffing van het Bedrijfschap voor de Sierteelt, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit punt niet aan de orde is. Bij de verdere gedachten wisseling merkte de afdeling L i s s e op, dat het hoofdbe stuur de kaarten te vroeg op tafel legt. De buitenlandse concurrentie wordt over het hoofd gezien. De voorzitter verwachtte, dat na de overeenkomst van de Benelux Neder land het monopolie in het bloembollenvak zal behouden. Om de afdeling Lisse het volle pond te geven, gaf de voorzitter de voorkeur aan de motie dezer afdeling. De motie werd verworpen met 184 tegen 152 stem men. Het voorstel van het hoofdbestuur werd eveneens verworpen met 200 tegen 144 stemmen. Hierna werd gestemd over het voorstel van de afdelingen Grootebroek en Rijns burg, om de minister van Landbouw te verzoeken, op korte termijn gevolg te geven aan het besluit van de algemene vergade ring van 27 October 1947 tot opheffing van alle maatregelen. Dit voorstel werd ook verworpen met 189 tegen 146 stemmen. Verkiezing leden van het hoofdbestuur. In de vacature P Bakker Mzn., Enkhui zen, werd bij enkele candidaatstelling ge kozen tot lid van het hoofdbestuur de heer D. Kommer uit Bovenkarspel en na stem ming werd gekozen in de vacature-L. J. W. Bijvoet uit Overveen de heer Th. Hoog uit Haarlem met 287 stemmen. De andere candidaat, de heer P. F Seignette uit Be verwijk verwierf 59 stemmen. Beiden namen de benoeming aan. Het voorstel van het hoofdbestuur tot verhoging van de contributie werd aan genomen. De begroting voor het jaar 1949 werd vastgesteld op een bedrag van 115.900 voor inkomsten en uitgaven. Hierna werd de vergadering geschorst tot twee uur. De zetel der vereniging Om drie uur zou het voorstel inzake de zetel der vereniging aan de orde worden gesteld. Het hoofdbestuur heeft besloten het punt met gesloten deuren te behan delen. Weer een cosfuumshow van Cruys Voorbergh Onder auspiciën van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken zal Cruys Voorbergh op Dinsdag 28 December weer een costuumshow geven en inleiden in de Renaissancezaal van 't Frans Halsmuseum. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 December 1948 ONDERTROUWD: 18 Dec., W. H. J. Stee- vensz en D. E. Löffel. GEHUWD: 18 Dec. B. R. de Vries en A. C. Felix; J. Jansonius en D. F. E. Joustra. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec.. G. Ha- metemanBerends; 18 Dec., A. C. de Vries —van Emmerik: E. G. A. Hesselsvan Alst: A. F. G. M. Arxhoekvan Son: J. A. van der Eem—te Kloeze. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec.. A. van WieringenOvergauw; 17 Dec.. H. M. van Baakvan Heerden; C. M. van Zanten —Homburg: A. KuipersJohn; E. G. H. BruchnerWachnowski. OVERLEDEN: 15 Dec.. P. L. Walbrecht. 62 j., Leidsestraat; E. G. Butcr, 60 j., Wester- toutpark; 16 Dec.. C. Steffers. 75 j.. Dam straat; A. Douma, 50 j., Mr, Cornelisstraat; 17 Dec.. F. Muddevan Rijn, 81 j., Kam perlaan. Agenda voor Haarlem MAANDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, Ida Handel en Felix de Nobel. 8 uur Luxor: „De avonturen van Tartu", 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende tijgers". 18 j., 2.30, 7.00 cn 9.15 uur. City: „Madonna van de zeven manen", 18 j.. 2.15, 7.00 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Bloed en zand". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „I' ve always loved you", alle leeft., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: Opera „De Parelvissers". 8 uur. Gcm. Concertgebouw: Christelijk Oratorïumvereniging „The Messiah". 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Voor voortgezette vakstudie dienen de leerkrachten onzer scholen de beschikking te hebben over een behoorlijke boekerij op het gebied van opvoedkunde, psychologie en onderwijsleer. Tevens moeten zij kennis kunnen nemen van de vele vaktijdschrif ten en brochures, en voor het invoeren van betere leermiddelen moeten ze hun keuze kunnen doen uit het beste en modernste wat in ons land is verschenen. Thans zijn een dergelijke vakbibliotheek, vakleeszaal en leermiddelencentrale voor Haarlem en omstreken tot stand gekomen door een samenwerking van autoriteiten, leerkrachten, ouders en uitgevers. Het ge heel is ondergebracht in de Rijkskweek school aan de Leidsevaart. Zaterdagmiddag verenigde zich in die school een aantal vertegenwoordigers van de drie genoemde groepen. Het rijk gaf toestemming voor het gebruiken van een uitermate geschikte lokaliteit, de wethou ders van de gemeenten Bloemendaal, Haar lem en Heemstede zegden in principe volle medewerking toe. evenals de rijksinspec teurs van het L.O. De onderwijzersvakver enigingen van het Openbaar en Protestants- Christelijk onderwijs, de Vereniging voor Paedagogiek en de Montessorivereniging handelden op gelijke wijze. Van al deze in stanties waren vertegenwoordigers bijeen gekomen om doel en inrichting uiteen te horen zetten door de directeur der Rijks kweekschool, de heer J. v. d. Meulen. De heer I'. A. van Riet, de voorlopige beheer der, toonde het gezelschap daarna de bij eengebrachte boeken, tijdschriften en leer middelen, die het eigendom zullen worden van een stichting: „Paedagogische Biblio theek voor Haarlem e. 0." of die daaraan in bruikleen worden afgestaan. Door bemiddeling van mevrouw Land de Vries stelde de Montessori-vereniging op deze wijze een uitgebreide boekenschat ten dienste van alle leerkrachten van het L.ü. Ook particulieren gaven waardevolle wer ken ten geschenke of in bruikleen, o.a. de bekende pionierster op het gebied van maatschappelijk werk, mej. E. C. C. Knap pert. Gehoopt wordt dat vele particulieren de ze voorbeelden mogen volgen en dat een steeds groeiend getal leiders en leidsters van onze jeugd gebruik zal maken van de bibliotheek en de leermiddelencentrale. Hoewel eerst na de Kerstvacantie daar toe de gelegenheid zal worden gegeven, vond de officiële opening reeds op 18 De cember plaats, omdat op die dag eveneens in de Rijkskweekschool voor het eersl bij eenkwam de Studiekring Haarlem en om streken van de tweejarige cursus „Een nieuwe School" (centrale leider de heer F. Evers te Eindhoven, met medewerking van de Ned. Onderwijzers). Ruim dertig leerkrachten uit Haarlem en omliggende gemeenten hebben zich n.l. aangemeld voor die leergang, welke beoogt a. een behandeling van de theoretische achtergronden en b. de practische toepas- Kerstfeest Ramplaankwartier Zaterdagmiddag en -avond heeft de buurtvereniging „Ramplaankwartier" haar leden en hun kinderen een Kerstprogram ma aangeboden in „Domi" te Overveen. De Kerstman vertelde bij de verlichte boom voor de jonge kinderen een toe passelijk verhaal; voor de oudere kinderen werd een Kerstspel opgevoerd. 's Avonds werkten mee: mevrouw B. Hoeben, alt, begeleid door de heer J. Hoeben, mevrouw R. BonsetHorst, een meisjeskoor onder leiding van mevrouw J. StoelHupkes de Ramplaanspelers, die „Jaapjes Kerstfeest", vrij bewerkt door Adri Verwaal, opvoerden. Jong en oud legden Kerstpakketten on der de boom, die bestemd zijn voor de vijfhonderd kinderen, die in de „Martha- Stichting" te Alphen aan de Rijn worden opgevoed. sing van vernieuwde onderwijsmethoden. Wetenschappelijk adviseur is prof. dr. Ph. Kohnstamm. Zeer verheugend is de bereidheid van zovele leerkrachten, die zich de niet ge ringe opoffering getroosten, een dergelijke breed opgezette studie aan te vangen en de verworven inzichten op verantwoorde wijze straks te gaan toepassen in hun onderwijs. Mede is het zeer verheugend, dat de ge meentebesturen van Bloemendaal, Haarlem en Heemstede een deel der daaraan ver bonden kosten voor hun rekening nemen en het rijk de gelegenheid biedt de bijeen komsten van de studiekring Haarlem (één van vele over het gehele land) te doen plaats vinden in de Rijkskweekschool. Geconstateerd werd dat de cursisten de beschikbaarstelling van de hierboven ge noemde „Paedagogische Bibliotheek" zeer waardeerden en aangesloten werd bij de woorden, waarmee de directeur der Rijks kweekschool de bijeenkomst sloot: „Mogen de bibliotheek en de studiekring medewerken tot verbetering van ons lager onderwijs in al zijn vormen en zodoende tot heil strekken van het volkskind, van het opgroeiende geslacht". Bos en Hovenbrug versleten Vervanging door dam met duiker voorgesteld In 1922 werd bij de aanleg van de Adriaan Pauwlaan een houten brug ge bouwd over de Crayenestervaart in Heemstede. Deze brug, was bestemd om reeds na betrekkelijk korte tijd te worden vervangen. In 1941 vertoonde zij reeds zulke ouderdomsgebreken dat vervanging door een nieuwe permanente brug nood zakelijk werd geacht. De buitengewone omstandigheden maakten het evenwel on mogelijk de toentertijd daarvoor ontworpen plannen, de bouw van een brug van ruim 25 meter breed, tot uitvoering te brengen. De toestand van de brug is intussen ook al door het steeds toenemende zware ver keer, zó achteruit gegaan dat haar vervan ging uit veiligheidsoverwegingen niet lan ger kan worden uitgesteld. B. en W. hebben nagegaan hoe verbete ring in deze toestand kan worden gebracht. Het zonder meer vernieuwen van de bestaande brug verdient naar hun mening nauwelijks overweging. Het maken van een brug, met een breedte gelijk aan die, van de Adriaan Pauwlaan is uiteraard mogelijk. De daar aan verbonden kosten thans tenminste f 70.000 en de materialenschaarste vor men zulke ernstige bezwaren dat zij de uitvoering van zo'n plan ten sterkste moe ten ontraden. B. en W. menen nl. dat toch een goede toestand kan worden verkregen wanneer de brug wordt vervangen door een dam met een duiker, zoals in de Lanckhorstlaan. Uit aesthetisch oogpunt behoeft tegen deze verandering geen bezwaar te bestaan en voor het verkeer is zij zelfs zeer aan te bevelen. De bouwkosten worden op ongeveer 32.500 geraamd. B. en W. bevelen de raad deze oplossing aan. Oostenrijkse I.K. O.-pleegkinderen Dinsdag 21 December zal een Kerstvie ring plaats vinden in de Noorderkerk, Vel- serstraat met de I.K.O. Oostenrijkse pleeg kinderen. De bijeenkomst is slechts toe gankelijk voor de pleeggezinnen. Kerstuitvoering In de verwarmde Nieuwe Kerk zal op Donderdag 23 December een Kerstuitvoe ring worden gegeven. Medewerking ver lenen het gemengd koor „Polyhymnia", mevr. B. Misset-Van Andel, alt en Albert de Klerk, organist. Ds. A. van Biemen zal een toespraak houden. 13e verantwoording. W. ƒ2,50; J. W. ƒ2.50; N. J. L. ƒ2.50; W. L. S. ƒ10.—: A. C. B. ƒ5,—: N. N. ƒ10,—; L. H. de J. ƒ2,50: W. L. ƒ2,—; I. C. H. 10,—: J. H. K. ƒ5,—; W. N. 1,—-P. R. ƒ10,—; Bobbie 2.50 PIP 1.—; „Op Hoop van Zegen" 2,50; M. W. BrR. ƒ10.Melodistenvereniging ƒ5,—; G. S. B. ƒ10,—; L. f2,—; Mr. H. V. ƒ2,50; Boom—Ruygrok N.V. ƒ100,—; M. C. A. v. A. ƒ1.— W. Z. ƒ5,—; Fam. B. ƒ2,75; J. P. R. 5,—. Dagtotaal ƒ212,25. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 7873,61. Haarlems Dagblad is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in dc courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Buitenlandse studenten te gast bij Haarlemse sotialisten De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid trad Zaterdagavond als gast- vrouwe op van een gezelschap Franse, Tsjechische, Engelse, Canadese, Brits- Indische, Amerikaanse en Duitse studen ten, die deelnemen aan een door de demo- cratisch-socialistische studentenvereniging „Politeia" belegde conferentie op het Woodbrookers-huis te Bentveld. De voorzitter van de federatie Haarlem, de heer W. F. Happé, heette in het bijzon der de Duitsers welkom. „Niet, dat we zouden willen vergeten, wat de Duitsers ons hebben aangedaan, maar we willen ook niet vergeten, dal Duitse socialisten met ons in Hitiers concentratiekampen hebben ge leden." Namens het gemeentebestuur van Haar lem sprak wethouder D. J. A. Geluk een kort welkomstwoord, waarin hij het de tragiek der geschiedenis noemde, dat de oorlogen steeds door de conservatieve krachten worden opgeroepen en dat daarna de jongeren voor de taak staan een nieuwe wereld op te bouwen. Om de komende maatschappij in vrijheid, gerechtigheid en vrede te doen groeien is het noodzakelijk, dat de democratische en socialistische krachten van de gehele wereld een hechte vriendschapsband smeden. In een ongedwongen sfeer werd vervol gens een aantrekkelijk programma afge werkt. Leden van „De Stem des Volks" zongen onder leiding van Maurice van IJzer uit de socialistische liederenschat, er werden twee instructieve documentaires, één over de inundatie van Walcheren, de andere over het vooroorlogse Nederland vertoond en het ontreden van het game lan-ensemble van Bernard IJzerdraat. die zelf met groot succes twee Indonesische dansen uitvoerde, verwekte geanimeerde discussies over deze het cosmopolitische gezelschap goeddeels onbekende kunst uitingen. die evenveel waardering ont moetten als de Hollandse oliebollen, die bij een kop chocalade werden verstrekt. Het hoogtepunt van de avond werd ge vormd door de toespraken van Michael Foot, bestuurslid van de Engelse Partij van de Arbeid, Ken Niven, Amerikaans poli tiek medewerker van de „Manchester Guardian" en Heinz Heydon, lid van het districtsbestuur van de provincie Ham burg. Alle drie gaven in een kernachtig speechie blijk van hun vertrouwen in de toekorpst van het socialisme. Foot zei: ..Wanneer het socialisme niet internationaal is, is het geen socialisme"; Niven: „Wat mij betreft kan Europa alle Amerikaanse films krijgen, als jullie ons dan maar iets van je socialistische gedachten en daden geeft", en de Duitser: „De arbeidersbeweging moet niet meer in de fouten van 1914 vervallen en als één gesloten front standhouden, waar de menselijkheid in gevaar is." De bijeenkomst werd met een gezamen lijk gezongen Internationale besloten. Nederlandse Invaliden Bond Zaterdag hield de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond een feestmiddag voor zijn leden en ge nodigden. Het toneelgezelschap O.K.W. en het Cabaretgezelschap To Out. Nel Koster en Roosje van Delden, met Accordeon-Confé rencier Cor Visser, verzorgden belangloos deze middag. Dit optreden was een succes. De invaliden hebben een prettige middag gehad. Verschillende autobezitters hadden be langloos voor 't vervoer gezorgd, de EHBO was aanwezig om de mensen naar hun plaatsen te geleiden. VOORBEREIDING KERSTFEEST Op initiatief van de Commissie Bijzonder Kerkewerk der Ned. Herv. Gemeente en na samenspreking met een aantal andere ker ken en groepen, wordt op Dinsdagavond 21 December in de Grote Kerk een samen komst gehouden ter voorbereiding van het Kerstfeest. Het woord zal worden gevoerd door ds. Joh. Bronsgeest. Ned. Herv. predikant al hier, dr. C. Spoelder, rector van het Stede lijk Gymnasium en kapitein J. C. Vos, offi cier van het Leger des Heils. Organist is Feike Asma. Deze samenkomst zal over de derde lijn van het Haarlemse Radiodistri butienet worden uitgezonden. SCHEEPVAART Friesland, JavaRotterdam 19 Dec. van Barcelona. Groote Beer. BataviaAmsterdam pass. 18 Dec. Minicov. Java, BataviaAmster dam pass. 18 Dec. Malta. Kamerlingh Onnes. RotterdamJava pass. 19 Dec. Gibraltar. Kcdoe, BataviaRotterdam 19 Dec. v. Suez. Kertosono, 19 Dcc. van Rotterdam te Batavia. Kota Agoeng, 18 Dec. van Soerabaja naar Makassar. Kota Inten. KaapstadRotterdam pass. 20 Dec. Ouessant: wordt 21 Dec. 10 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Nieuw Amsterdam. 19 Dec. van Rotterdam te New York. Oranjefontein. AmsterdamKaapstad pass. 19 Dec. Ouessant. Poelau Laut, Amster damJava pass. 19 Dec. Aden. Sibajak, Ba taviaRotterdam 19 Dec. van Suez. Slamat. 19 Dcc. van Soerabaja naar Semarang. Tegel berg, 18 Dec. te Hongkong. Volendam, Rot terdamSydney pass. 19 Dec. Malta. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. .311% 318% 265 270% 223% 228% A. K. U 157 158 128% Nederlandse Ford 2 801/2 Nederlandse Kabel 252 v. Berkel's Patent 114 Scheepvaart-Unie 160 162% Holl.Amerika Lijn 158% Deli Maatschappij 140 155% H. V. A 149% 166% A'dam Rubber 144% 164% Ned Handel Mij 155% N.-I. Handelsbank 109% 116% Billiton Mij II 380 Van heden af vallen auto's onder weeldebelasting, waardoor de verkooppri. met 10 a 12 procent zullen stijgen, naar K.N.A.C. mededeelt. Naaimachines worden thans ook in derland gemaakt. Een fabriek in Hengelo er in 1949 2000 vervaardigen. Enkele ond delen moeten geïmporteerd worden. HAARLEM EN OMGEV1 Dc heer C'. J. E. J. Hattink te Ilaarl is aan de Leidse universiteit cum laudc slaagd voor het candidaatsexamen klassi taal- en letterkunde. De heer W. J. Schaefer te Haarlcn aan de Leidse universiteit geslaagd voor candidaatsexamen Nederlands-Indisch re: Zondagavond Iaat had in de Grote Hc straat een relletje plaats volgens het bckei recept: scheldpartij, handgemeen, vo! oploop. Politieagenten herstelden orde rust volgens een ander bekend recept, melijk dat van de gummistok. Vanmorgen om kwart over tien had het vroegere postkantoor in Heemsteda botsing plaats tussen een uit de Postl komende vrachtauto en eent ram uit Lei( Het voorste onderstel van de tram werd de rails gedrukt en de vrachtauto moest linkervoorwiel missen. Verder liep a goed af. Aan dc gemeente-universiteit van A sterdam zijn voor het candidaatsexan economie geslaagd de heren J. de Jong ei C. Kloet te Haarlem. De heer J. C. de Wilde te Haarl slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrc voor het tandartsexamen. Mr. F. P. Th. Rohling. wethouder 1 Onderwijs en Personeelszaken der gemee Bloemendaal, zal op Vrijdag 24 Decern geen spreekuur houden. De componist van het Kerstoratorii de heer Hubert Cuypers, die op 26 Decern 75 jaar wordt, zal in de pauze van dc uitv ring op 23 December in het Gem. Conci gebouw door de ere-voorzitter van Doe gezind Zangkoor ds. J. M. Leendertz, wori gehuldigd. Mej. M. C. Plomp te Haarlem is gesla: voor het examen geschiedenis M. O. De Nt:d. Hervormde Gemeente Het stede houdt een Kerstsamenkomst on leiding van ds. J. W. van Nieuwenhuijzen de kapel Nieuw Vredenhof, Joh. van Old bavneveltlaan. Het programma verme zang van mej. Didi Sanders, declamatie 1 mej. Jets van Nieuwenhuijzen en koorza van het kapelkoor onder leiding van cantor-organist A. D. C. Kok. Heemstede Heemstede verhoogt belastir op vermakelijkheden niet Zoals men weet heeft het gemeentel stuur van Heemstede indertijd geen aa leiding gevonden in te gaan op de circ laire van de minister van Binnenlandse Z ken, waarin deze aandrong op verhogi der vermakelijkheidsbelasting. Naar aanleiding van een adres aan ïaad, waarin tegen de verhoging van de belasting bezwaar wordt gemaakt, de! B. en W. aan de raad mede, dat hoev het oorspronkelijk dwingende karak van de ministeriële bemoeiing is verzac zij toch van oordeel zijn, dat ook thans gemeentelijke zelfstandigheid op dit te rein onvoldoende wordt geëerbiedigd. B vendien is naar hun oordeel noodzaak wijziging te brengen in de gemeentelij verordening niet aanwezig, omdat vera kelijkheden, waarvoor de minister het pet. tarief zou wensen te zien ing voer, in Heemstede niet voor koi Bioscopen zijn er niet en de enkele filmi die hier worden gegeven zijn in de rej van cultureel of opvoedend karakt waarvoor meestal vrijstelling van belasti wordt verleend. Het verhogen van de b lasting voor kermisinrichtingen stuit op het bezwaar, dat deze inrichting reeds zwaar belast worden met ho transportkosten. Voor verhoging van belasting zoud slechts enkele catagoriën van vermakelij heden overblijven, die in hoofdzaak wc den gegeven door plaatselijke amatei verenigingen, die een verhoging van b lasting niet kunnen dragen. B. en W. zien dus geen reden op de g vraagde verhoging in te gaan cn steil voor het adres voor kennisgeving aan nemen. 1 Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Hee stede heeft sedert de vorige verantwoordt de volgende bijdragen ontvangen: S. E. v. ƒ10,—; Th. L. ƒ25.—: N. N. f 10.—A. F. 10.—; fa. v. M. ƒ100,—; Mej. H. M. v. d. 1,—: Mevr. Wed. Dr. L. J. A. B. v. B.—S. C. ƒ2.50; J. B. ƒ10.—; W. B. ƒ5,—; R. H. 10.—; J. H. II. v. B. 2,50; Dr. J. v. D. 10, W. G. ƒ5.—; P. M. v. d. G. ƒ10,—; Mw. H.—B. ƒ2,50: Mr. A. J. H. ƒ5.—; Drs. B. v. d. H. 5.—; Mw. Wed. R. W. J.—C. 10, L. J. v. h. K. ƒ3.—; C. v. K. 10,—: W. H. f5.—; Mw. H. M. ƒ2,—; Mr. M. v. d. 10,—; G. v. N. ƒ2,50; W. P. ƒ5,—; Drs. G, R. ƒ2,50; Mr. M. R. ƒ10,—; Mevr. H. L. W.—S. ƒ10,— E V. ƒ2.50; N. N. ƒ5,—; A.l ƒ2.50; J. J. L. P. ƒ4,—; N. N. 20,—; Mr, J. d, 1. H. 100,— Mevr. D. v. L. 2,50; Mei L. S. ƒ10,—; Mevr. Wed. J. F. M. ƒ10,—; d. K. ƒ10,—; N. N. te H. ƒ30,—; J. H. cn C. M. 3,50; Mevr. G. 2,50; An. N. 100,- Tezamen f 596. In totaal ontvangen f 1966,44. De- penningmeester van het Comité, 1 heer A. van Wingerde, zal nog gaarne bijffl gen in ontvangst nemen, zowel thuis Ani nis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Z; postgironummer is 153308. Geslaagde postduiven- tentoonstelling Onder zeer grote belangstelling we Zaterdagavond in het geheel gerestaureen zaaltje van „Het Wapen van Heemstee de jaarlijkse postduivententoonstelling de beide Heemsteedse verenigingen g opend. De ingezonden dieren zagen er ov het algemeen prima uit en de keurmeeste hebben dan ook geen gemakkelijke taak g had. Te ongeveer acht uur opende de he E. des Bouvrie deze zeer interessante e positie en betuigde in de allereerste plas zijn dank aan de burgemeester van Heer stede, jhr. J. P. W. v. Doorn, voor de I' schonken fraaie beker en aan het gemeenti bestuur van Heemstede voor de beschii baar gestelde zilveren medaille met h wapen der gemeente. Vervolgens betuig' hij zijn grote erkentelijkheid voor de fraa prijzen die van alle kanten ter beschikkii waren gesteld en hij huldigde in dit ve band mevrouw Driessen die niet mindl dan vijftig fraaie prijzen had opgehaa! bij de verschillende schenkers en die a bewijs van waardering voor dit staal v« medeleven een fraaie bloeiende plant kree Daarna werden de verschillende duive door de echte kenners met vakmansogc bekeken en over het algemeen bleek me het wel met de keurmeesters eens te zij De prijswinnaars zijn: E. Vrugt, eers prijs; E. des Bouvrie, tweede prijs: J. San son, derde prijs; N, Leuven, vierde prijs; Breeuwer. vijfde prijs. De beste duif vj de gehele tentoonstelling werd ingezondt door L. de Winter.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 8