„Onder alle omstandigheden was strijd te verwachten" JAZ" iran Wat de heer Cochran aan de Veiligheidsraad liet weten Stemmen van de buitenlandse pers gfl v.Empelen Handhavingaanbod van Hillegom, aanvaarding van dat van Haarlem PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws DINSDAG 21 DECEMBER 1948 REGERINGSVERKLARING- Bij een accoord met Djokja zou bijna zeker een opstand in de republiek uitgebroken zijn Dlftahllir nf VTMlnPin I verzoenlïjke houding aan te nemen. Vast ïviUlcUUUl Ui V11J11C1U staat evenzeer, dat het standpunt ten slotte ingenomen door de republikeinse In de Tweede Kamer heeft de minister- regering, in strijd was met de Renville- HAARLEMS DAGBLAD president, dr. Drees, gistermiddag namens de regering een verklaring afgelegd over de gebeurtenissen in Indonesië. Dr. Drees begon met een herinnering aan hetgeen in de regeringsverklaring van 12 Augustus van dit jaar over het Indone sische probleem werd gezegd. Daarin werd vastgesteld dat Nederland zich verbonden had mede te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen, waar bij zullen worden gevormd de vrije en sou. vereine staten van Indonesië, in een hechte en duurzame unie gelijkwaardig verbonden met het Koninkrijk der Nederlanden. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat over eenstemming zou worden bereikt met ver tegenwoordigers van de gebieden buiten de republiek over de instelling in over gangstijd van een waarlijk Indonesische federale interim-regering en vervolgens ten onzichte van de inrichting der verenig de staten van Indonesië en de vorming der unie. Daarentegen werd de verhouding tot de republiek teleurstellend genoemd, zowel omdat uitwerking van de overeenstem ming, die op de Renville was verkregen, tot nog toe niet kon worden verwezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toe namen. Echter werd verklaard: „Voor een herstel van de staatkundige en economische eenheid in Indonesië, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarbor gen biedt voor allen, is het van groot be lang. dat de republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de verenigde staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vor men." Aan het einde van de passus over de republiek werd opnieuw uitgesproken, „dat Nederland ten volle bereid is zijn woord gestand te doen. maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij". Tenslotte werd gezegd: „De regering vertrouwt, dat de Staten- Generaal zullen willen medewerken tot een zeer snelle afdoening in tweede lezing van de Grondwetsherziening, die vol tooiing van de op gang zijnde ontwikke ling mogelijk moet maken, en daarna tot een spoedige behandeling van een wets ontwerp tot instelling van een federale Interim-regering in Indonesië". Geconstateerd mag worden, aldus dr. Drees, dat de regering heeft gehandeld overeenkomstig hetgeen zij in uitzicht stelde en dat zij de gevraagde medewer king der Staten-Generaal in ruime mate heeft verkregen. De Grondwetsherziening is tot stand ge komen en heeft de zekerheid gegeven, dat Nederland zal medewerken tot het schep pen van de souvereine verenigde staten van Indonesië. Overeenstemming met ver tegenwoordigers der niet-republikeinse gebieden over de instelling van een fede rale interim-regring werd verkregen en de Staten-Generaal hebben de regering een machtiging verleend, die het mogelijk maakte de ontworpen regeling bij Ko ninklijk Besluit met spoed vast te stellen waarbij tevens nog de gelegenheid zou bestaan in overleg met de republiek tot wijzigingen te komen. De regering heeft voorts door daden doen blijken hoe zij hechtte ook aan het verkrijgen van de me dewerking der republiek. De minister van Buitenlandse Zaken is naar Indonesië ge gaan om in besprekingen met de vice-pre sident der republiek te onderzoeken of overeenstemming mogelijk zou zijn. Toen dat niet uitgesloten werd geacht zijn de ministers van Overzeese Gebiedsdelen en van Buitelandse Zaken en oud-minister Neher, gedelegeerde van het opperbestuur, verdere besprekingen gaan voeren, eerst op republikeins gebied, daarna in Batavia. Helaas werd het gehoopte resultaat niet bereikt. Wat uiteindelijk als standpunt der republiek ter kennis van de delegatie werd gebracht sloot integendeel, naar haar oor deel en dat der regering, het verkrijgen van overeenstemming uit. Ik jreed thans niet, aldus dr. Drees, in een gedetailleerd onderzoek van de vraag welke verschillen er bestaan tussen het aide-mémoire, dat de heer Hatta aan minister Stikker overhan digde en hetgeen hij in zijn laatste gesprek met onze delegatie in Batavia mededeelde. Het staat vast, dat het bekend worden van zijn aide-mémoire in de republiek, zowel in sommige politieke partijen,, als vooral ook in het republikeinse leger, beroering had gewekt en dat druk op de republikein se regering werd uitgeoefend om een on- overeenkomst en tot onaanvaardbare ver houdingen zou hebben moeten leiden. Bestandsschendingen. Bovendien werd geen enkele positieve maatregel in uitzicht gesteld om een einde te maken aan de gewelddadige bestands schendingen, wat dezerzijds was voorop gesteld als eerste voorwaarde om met vrucht politieke besprekingen te kunnen hervatten. Van Juli jl. af zijn duizenden repu blikeinse militairen, die na de Ren- ville-overeenkomst waren terugge trokken uit de onder Nederlandse con trole staande gebieden, gewapend te ruggekeerd. Dit geschiedde, zoals uit tal van in onze handen gevallen or ders is gebleken, in opdracht van re publikeinse commandanten, met het doel om rust en orde in deze gebieden te verstoren en inzonderheid de Indo nesische bestuursambtenaren te ter roriseren. Zoals in het reeds gepubliceerde rege ringscommuniqué is medegedeeld, zijn bijna 300 van deze Indonesiërs, waaronder vele dessahoofden vermoord en tal van anderen werden gewond of ontvoerd. Van republikeinse zijde werd het voorgesteld alsof dit spontane daden van de bevolking zouden zijn. Uit overstelpend feiten materiaal is echter bekend, dat er in wer kelijkheid sprake was van een stelselmatige actie, geleid van republikeins gebied uit. De republikeinse legercommandant, gene raal Soedirman, heeft zelf in geheime orders opdracht gegeven de infiltraties te intensiveren. In dit verband is opmerkelijk het grote verschil in aantal bestandsschen dingen op Java en Sumatra. De bevolking van Sumatra heeft eer dan die van Java de reputatie strijdlustig te zijn. Daar is echter niet op grote schaal tot infiltratie overgegaan. Het gevolg was. dat bijvoor beeld in de week van 1 tot en met 7 Decem ber op Sumatra slechts 16 bestandsschen dingen en incidenten voorkwamen, tegen 291 op Java. Het aantal gevallen is, behou dens enige vermindering in de tijd toen minister Stikker in Indonesië was, vrijwel van week tot week toegenomen. Dat naar aanleiding van de Nederlandse protesten president Soekarno en vice-president Hatta voor de radio tegen bestandsschendingen hebben gwaarsehuwd, heeft niet het minste verschil gemaakt. Tot medewerking aan effectieve maatregelen, als van Nederland se kant voorgesteld, waarbij gevraagd werd op dezelfde wijze als in Januari na de Renville-overeenkomst geschiedde, de ge- infiltreerde troepeneenheden te ontwape nen en terug te voeren, is de republiek niet bereid of in staat geweest. Onder deze omstandigheden kon ook niet worden verwacht, dat het mogelijk zou zijn voorlopig de federale gebieden onder een interimregering enerzijds en de repu bliek anderzijds vreedzaam naast elkaar te doen bestaan en af te wachten of zij elkaar tenslotte zouden kunnen vinden. De repu bliek ging reeds bij voorbaat tegen die ge dachte in met alle middelen van agitatori sche druk en feitelijke bedreiging. Tegen I Januari werden nieuwe grote acties voor bereid. De Nederlandse regering stond daarom voor ver reikende beslissingn. Op II December gaf zij te kennen, dat zij, ge zien deze ontwikkeling, zeer tot haar leed wezen in verdere besprekingen geen heil zag en het besluit inzake het bewind in In donesië in overgangstijd zou afkondigen zonder verder overleg met de republiek. Hatta's laatste brief. Daarin lag reeds de mogelijkheid opge sloten, dat tegen de republikeinse actie met machtsmiddelen zou moeten worden opge treden. Een ogenblik scheen het denkbaar, dat daarin nog verandering zou komen door een brief van vice-president Hatta, waarin hij op een aantal punten nadere verklaringen gaf. die aan Nederlandse be zwaren tegemoet schenen te komen. Het kabinet heeft zich over de door deze brief geschapen toestand diepgaand be raden. Enerzijds scheen het niet verant woord de betoonde tegemoetkoming t< negeren. Anderzijds was de brief door vice-president Hatta uitdrukkelijk gekwa lificeerd als „persoonlijk, onofficieel, en vertrouwelijk", zodat onzeker bleef wat de republiek als geheel tenslotte bereid zou zijn te doen. Op meer dan één punt van belang werd bovendien een voorbehoud gemaakt, dat de eigenlijke bedoeling onzeker deed zijn. En eindelijk kwam er geen woord in voor over pogingen om de bestandsschendingen te doen eindigen. Bovendien waren er tal van uitingen van republikeinse zijde, die lijnrecht ingingen tegen wat de heer Hatta in uitzicht stelde, terwijl tegen Kerstmis een Al-Indonesisch congres in Djokja werd voorbereid op grondslag van de verklaring van 17 Augus tus 1945, dat wil zeggen van een heersen der republiek over geheel Indonesië. Dit alles wekte twijfel aan nog bestaande mogelijkheden. De slotsom is echter geweest, dat alsnog aan de republiek gelegenheid moest wor den gegeven door een haar bindende ver klaring nadere opheldering te verschaffen. De daarvoor gestelde termijn is door een samenloop van omstandigheden korter geweest dan de regering gewenst had, maar practisch heeft dit geen betekenis gehad, omdat de republiek toch op het punt stond zichzelf in de onmogelijkheid te brengen bindende beslissingen te nemen. Terwijl vice-president Hatta ziek was werd aan gekondigd, dat president Soekarno en enige ministers Djokja gingen verlaten. Verlenging van de termijn is ook niet ge vraagd. Onder deze omstandigheden achtte de regering het niet verantwoord nog lan ger een afwachtende houding aan te nemen. Zij kon daarom tot haar leedwezen ook niet ingaan op de aandrang, uitgeoefend door het lid van de Commissie van Goede Dien sten de heer Cochran, om alsnog officiële besprekingen ten overstaan van de com missie te gaan voeren. Vergelijking met Griekenland. Wat de infiltraties en bestandsschendin gen betreft, stonden wij voor een toestand, ondanks grote verschillen vergelijkbaar met die, waarin de Griekse regering staat tegenover de rebellen, die, wanneer tegen hen wordt opgetreden, kunnen uitwijken over de grenzen van andere landen, van waar zij ook telkens versterking, wapens en munitie kunnen ontvangen. Zo ontvin gen de republikeinse troepen in de niet- republikeinse gebieden aanmoedigingen, versterking en bewapening uit Djokja, waartegen wij niet konden optreden zolang wij ons door het bestand gebonden achtten. Nu noch op een beëindiging van deze ter reur noch op een snel tot stand te brengen De beste wekker Het laagst in prijs f 1% >50 HAARLEM CJ BARTÏUOBI551R. 2 TEL. 1X0 W JUUELIER-hORLOGER U DEN HAAG Als Uw hoofd even vermoeid is door de chaos van deze tijd als het mijne, dan is er maar één geestelijke medicijn: Marjorie Kinnan Rawlings' prachtboek „Jody en het Hertejong", het verhaal van een eenvoudig, dapper leven in een grootse natuur. Uw boekverkoper levert U gaarne deze „Cultuurscrie-medicijn", natuurlijk voorzover de voor raad strekt, want als straks de fantastisch mooie kleurenfilm komt, is de uitgave direct „uitverkocht"! *n Cultuurserieboek! „Nederland eiste van Djokja het opgeven der regeringspositie op elk materieel punt" De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 401.5 M. 7.00. 8 00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Operette-muziek. 8.50 Voor huisvrouwen. 9.00 Symphonisch concert. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Kookpraatje. 10 30 Vrouwenru briek. 11.00 Platen. 12.00 Ramblers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12 33 Platteland. 12.38 Hawaiïan-orkest. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Gesproker, portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinder koor. 1615 Gevarieerd programma. 16.45 Be antwoording. van vragen. 17.15 Accordeola. 17.40 Piano-duo. 18.20 Zangplaten. 18.30 Strijdkrachten 19.00 „Geestelijke achter grond". 19.15 Silvester-kwartet 19.30 Voor de jeugd. 19 45 ..Lezen in de Bijbel". 8 05 Dingen van de dag. 8.20 Opera-muziek. 19.15 Luister spel. 22.15 Paul Godwin, viool en Isja Rossi- can, paino. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Amusementsmuziek. 23.45 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws 715 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Beethoven-concert: Ouverture Leonore III. vioolconcert in D opus 61. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Concerto Grosso in D. Handel. 11.15 Luisterspel. 11.55 Paul Niessing, piano. Bach-programma. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Kerstwijdingsdienst. 13.15 Promenade orkest. 14.00 Orgelconcert. 14.25 Lichte mu ziek 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Postzegel- rubriek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Hawaiïan- orkest. 17 45 „Suriname". 18.00 Kerstmuziek. 18.30 Platen. 18.45 Koper-kwartet. 19.15 Re geringsuitzending. 19.30 Actualiteiten 19.40 ..Nederlandse emigranten in Canada". 20.15 Kerst-oratorium. Hubert Cuypers. 21.00 ..Zen dingswerk onder de Niassers". 21.25 Georg Kulenkampff. viool. 21.40 Vervolg Kerst oratorium. 22.20 Strijk-orkest. 22.45 Avond overdenking. 23.15 Strijkkwartet. 23.20 „Ge zinsmoeilijkheden". 23.35 Gramofoonmuziek. De speciale correspondent van het A.N.P. te Parijs meldt: De Veiligheidsraad heeft Maandag een supplement ontvangen op het speciale rap port van de Commissie voor Goede Dien sten, welk supplement Zaterdag j.l. van Kalioerang uit werd verzonden. In dit rapport drukt de heer Cochran er zijn leedwezen over uit, dat de Nederlandse regering het noodzakelijk achtte, een tijds limiet te stellen, die, zegt hij, slechts 18 uur tijd liet voor het antwoord van Hatta op de Nederlandse eisen. Hij beklaagt er zich over dat de Nederlandse regering een tijd van 5 dagen nodig had voor een antwoord op Hatta's brief, die op 13 December door Cochran aan de Nederlanders werd over gebracht. Cochran zegt: „Ik kan niet in billijk heid druk op Hatta uitoefenen voor een onverwijld antwoord op een brief, waarin niet slechts wordt gevraagd om niting te geven aan bereidwilligheid om de onderhandelingen te hervatten, doch waarin eerder sprake is van het op geven van de positie ener regering op elk materieel punt." In een commentaar op de Nederlandse eisen stelt de heer Cochran de zaak zo, dat de Nederlanders aan de republiek hebben gevraagd, hun instemming te betuigen met de federale organisatie, zonder dat er enige onderhandelingen daarover zouden plaats hebben, terwijl in de Renville-overeen komst werd voorzien in een voorlopige federale organisatie als een product van een politieke overeenkomst. De heer Cochran suggereert verder, dat de Nederlanders van de republiek hebben Gronings C.P.N.-raadslid gearresteerd Te Groningen is Zondagavond door de politie gearresteerd het communistische raadslid J. R. wegens het aanplakken van communistische vlugschriften op gemeen telijke en openbare gebouwen. In die vlug schriften werd opgewekt tot protest, de monstratie en staking naar aanleiding van de gebeurtenissen in Indonesië. Heden morgen werd de heer R. weer in vrijheid gesteld. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt gevraagd, om van de aanvang af een gelijke status in te nemen als „de negara's, welke eenzijdig zijn ingesteld door het Nederland se gezag." Met betrekking tot de Nederlandse klach ten over de bestandsschendingen vraagt Cochran: „Zou het niet beter zijn geweest, als aanbevelingen voor een betere uitvoe ring der bestandsvoorwaarden, gedaan door beide partijen, ter plaatse grondig in be schouwing waren genomen, in plaats dat ze werden gemaakt tot het onderwerp van eenzijdige eisen?" De heer Cochran is de mening toegedaan, dat de Nederlandse regering heeft gevraagd om een „blanco toestemming zonder onder handelingen, die de mogelijkheid van bona fide onderhandelingen de pas zou hebben afgesneden, in plaats van te leiden tot de hervatting daarvan." Hij zegt, dat hij op Moh. Hatta geen druk kon uitoefenen om dit te aanvaarden. definitieve overeenkomst uitzicht bestond, heeft de regering, zoals bekend, zich ver plicht geacht het waardeloos geworden bestand ook harerzijds te beëindigen en op te treden met de middelen, waarover zij beschikt. Zij is zich ten volle bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland Indonesië eenvoudig aan zichzelf overliet en er van afzag de voorwaarden te helpen scheppen voor een ontwikkeling in vrijheid, met waarborgen voor recht, orde en veilig heid. Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoedig over geheel Indonesië een chaotische toestand te verwachten zijn, die op de duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. De regering streeft geen ander politiek doel na dan de verwezenlijking van de be ginselen, die waren neergelegd in de over eenkomst met de republiek en met andere deelstaten, tot welker verwezenlijking de Grondwet thans cje mogelijkheid opent. Zij wil zo snel mogelijk een rechtstoestand doen ingaan, die een eigen Indonesische bewindvoering inleidt. Zij is er zich van bewust hoeveel waar devolle krachten er aan de zijde der re publiek te vinden zijn, wier medewerking voor Indonesië dringend noodzakelijk is, en hoe tragisch het mede daarom is, dat de vredelievende oplossing, die zij en wij nastreefden, niet is bereikt en dat thans de tegenstellingen weer zijn verscherpt. Strijd was onder alle omstandigheden te verwachten, want wanneer overeenstem ming met de republikeinse regering be reikt was, dan zou bijna zeker een deel van het republikeinse leger samen met extremistische groepen in opstand zijn gekomen. Nu de overeenstemming niet is verkregen, doordat reeds tevoren de op> positie zich sterk heeft doen gelden, er uiterlijk de strijd zich moest richten te gen de republikeinse regering, kan de nawerking daarvan zonder twijfel ernsti ger zijn. Wij hopen niettemin, dat spoedig de werkelijk constructieve krachten hun medewerking aan de opbouw van een vrij Indonesië op federatieve grondslag zullen willen verlenen en dat de uitscha keling van de overheersing dergenen, die tot nog toe elke oplossing verhinderd hebben, aan die opbouw ten goede moge komen. Wij betreuren diep. dat weer men senlevens in de waagschaal worden gesteld en wij geven er ons reken schap van, wat wij opnieuw vragen van onze jonge mannen, die reeds zo lang in Indonesië op post hebben ge staan. Zij zullen echter ongetwijfeld de motieven voor het genomen besluit verstaan. Voor zover wij op het ogenblik kunnen beoordelen, hebben de eerste resultaten van wat ondernomen werd tot nog toe aan de hoogste verwachtingen voldaan. De wijze waarop reeds de eerste dag met een uiteraard beperkt aantal parachutisten en luchtlandingstroepen Djokja werd geno men, waarbij de opperbevelhebber van het republikeinse leger gevangen is genomen, terwijl ook de president, de vice-president en vele andere autoriteiten onder bewa king zijn gesteld, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoedigheid, waar mede leiding en troepen hun taak vervul len. Het zal daaruit ook duidelijk zijn ge worden hoezeer er naar wordt gestreefd met zo klein mogelijke offers beslissende resultaten te verkrijgen. Het Nederlandse volk kan intussen niet verwachten, dat de noodzakelijk heid van de stap, waartoe na lange overweging en veel innerlijke strijd bij velen van ons is overgegaan, in ternationaal dadelijk algemeen zal worden begrepen, hoewel de regering de overtuiging heeft, dat haar con structieve pogingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waardering zullen doen ontstaan. Het Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volks leven heeft gelegd, zal ons thans mogelijk voor nieuwe grote moeilijkheden plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, indien wij in onze houding tegen over Indonesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen aan het vrijheidsstreven der Indonesische vol keren. Uit de gehele ontwikkeling van zaken blijkt aan Nederlandse kant het eerlijke streven om de vrijheid van Indonesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen, tot de uiteindelijke figuur: de souvereine verenigde staten van Indonesië in gelijkwaardig deelgenootschap met het Koninkrijk. Juist om die vrijheid voor Indonesië te waarborgen moet de Nederlandse rege ring thans handelen gelijk zij doet", zo besloot dr. Drees. De „Daily Telegraph" zegt naar aanlei- minister-president van India, belangrijk en ding van het Nederlandse optreden in Indo- acht de samenwerking tussen Azië en Euro- nesië, dat een „haastig veroordelen" van het pa door de Nederlandse actie in gevaar ge- Nederlandse optreden in Indonesië, „dat bracht. bedoeld is om datgene te bereiken wat De „Daily Herald" verbaast zich er over, negen van de tien Indonesiërs en de eehele dat noch de C.V.G.D. noch de landen van niet-communistische wereld wensen" ge- de Westelijke Alliantie te voren van het heel misplaatst zou zijn. „Het zou veel ver- besluit der Nederlandse regering op de standiger zijn", zo gaat het blad verder, „te hoogte werden gesteld. „Toch zijn de mili- hopen, dat de actie zo spoedig en met zoveel succes zal verlopen als zich thans laat aan zien." Geen volk is minder imperialistisch dan het Nederlandse en de Nederlanders heb ben met duidelijke oprechtheid gedurende elf maanden getracht met de republikeinen tot overeenstemming te geraken. Op de achtergrond van de onderhande lingen hebben steeds de terroristen met sterke communistische tendenzen gestaan. Deze terroristen hebben nooit opgehouden een scheurmakende moordcarhpagne te voeren tegen de Nederlanders en de samen werking wensende Indonesiërs. „Deze toe stand kon niet voortduren. Hierdoor werd niet alleen het totstandkomen van politieke vrede doch ook van economisch herstel in een gebied, welks producten de wereld meer dan eens nodig heeft, verijdeld." Hierdoor was het voor Nederland ook niet mogelijk de door Nederland volledig gewenste bijdrage te leveren tot herstel en veiligheid van West-Europa, zo besluit de „Daily Telegraph". Wat de Times zegt. Onder de kop „Oorlog in Indonesië" schrijft de „Times", de eerste taak van de Veiligheidsraad zou moeten zijn, Nederland te overreden, de onderhandelingen te her vatten. „Indien Nederland besloten is op kracht alleen te vertrouwen, zou dit land zich wel eens, evenals Frankrijk in Viet nam, in eindeloze militaire operaties tegen guerillatroepen op moeilijk terrein gewik keld kunnen zien." Het blad waarschuwt voor het gevaar dat „tegenover de wijdver breide critiek en bezorgdheid, die de actie ontmoet, de Nederlandse vastbeslotenheid, Indonesië („hetgeen in genen dele hetzelfde ih als de republiek Indonesië") zelfbestuur te geven, te weinig recht wedervaart". Het blad acht de verklaring van Nehroe, de De Kerstbloemen zijn dit jaar gelukkig veel lager in prijs. Wij hebben weer een prachtcollectie Cyclamen, Azalea, Poirxsettia, Begonia, Hyacinten, Tulpen, Hulst, Mistletoe, dennengroen, enz. Mogen wij Uw opdrachten tijdig ontvangen? Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede - Telefoon 28080 (Adv.) taire operaties van die aard, dat zij weken van voorbereiding nodig gehad moeten hebben." „Het economisch herstel van In donesië is van essentieel belang voor de ge hele wereld en onmogelijk, zolang de oor log voortduurt. Het geeft geheel West- Europa reden tot bezorgdheid, dat Neder land een politiek voert, die het gebruik van een leger van bijna 200.000 man en grote uitgaven vereist', aldus het blad. Prins Charles van Edinburgh, prinses Elizabeths baby, in de armen van de verloskundige miss Helen Maude Rowe, die moeder en kind op Buckingham Palace verzorgd heeft. Stakende meisjes weer aan het werk De 200 stakende meisjes van de choco ladefabriek Boon in Wormerveer zijn weer aan het werk gegaan. De eis, die de meis jes stelden, was 20 pet. loonsverhoging. De directie heeft loonsverhoging plus een gratificatie toegezegd. Ds. E. T. v. d. Bom, Geref. predikant art. 31 te Amersfoort en voorheen te Heemstede, heeft voor het beroep naar Zwolle bedankt. BLOEMBOLLENCUL TUUR In beide gemeenten worden beurzen gehouden Na een zitting met gesloten deuren van ruim een uur deelde de voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden Maandagmiddag in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem mee, dat de vergadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur besloten had, behalve het reeds in 1946 aanvaarde aanbod van de gemeente Hillegom, eveneens te aanvaarden het aanbod van de gemeente Haarlem. De besluiten houden in, dat in Haarlem de zetel en de beurs van Maandag gevestigd blijven en dat de bestaande beurs van Hillegom onder leiding van de Algemene Vereniging komt te staan. is tot terugbetaling der verkregen geld sommen, indien zij voor het jaar 2000 haar zetel en beursgebouw buiten Haarlem zou vestigen. Dit voorstel werd eveneens aan genomen met 295 stemmen voor en 25 stemmen blanco (een aantal afgevaardig den had de vergadering inmiddels ver laten). Van welke der vier aangeboden moge lijkheden de vereniging gebruik zal maken is een kwestie van nader overleg met de gemeente Haarlem. Op het ogenblik is de beurs in Hillegom, welke iedere Donder dag gehouden wordt en onder leiding staal van een commissie, minder goed gehuisvest. Mogelijk verleent de gemeenteraad van Hil legom medewerking, dat het bedrag van 100.000 ook gebruikt kan worden voor een nieuw beursgebouw. Dat moet nog af gewacht worden. Bij het voorstel van het hoofdbestuur, om wijziging te brengen in het handels reglement (verhaal van omzetbelasting op de kopers en reclame-termijn geleverde gladiolen) kwam het verschil van mening met de Bond van Bloembollenhandelaren ter sprake. De voorzitter gaf een nadere uiteenzetting en wilde de kwestie van het verhaal der omzetbelasting en de verschil punten over leveringstermijn en de vast stelling van het Engelse contingent aan een arbitrage-commissie voorleggen. Mocht de ze vergadering het voorstel over de omzet belasting aanvaarden en de arbitrage-com missie het standpunt van Bloembollencul tuur delen, dan zullen de wijzigingen op 20 Januari 1949 ingaan, mits de Bond van Bloembollenhandelaren de arbitrage aan vaardt. Het voorstel van de voorzitter en de wijzigingen in het handelsreglement wer den aangenomen. De voorzitter zeide ter toelichting, dat 48. Onderwijl had Billy Bulk de hele avond door de stad gezworven. IJij was moe en had honger en voelde zich verslagen. „Nu ben ik weer nel zover als aan het begin", zuchtte hij, „en dat allemaal door die verwenste Panda. Als dat kereltje niet zo lastig was geweest, was ik nu al veilig en wel met de uitvinding op weg. Kom, ik ga eerst een glaasje limonade drinken. Misschien brengt dat me op een idee." Hij stapte een klein kroegje binnen, dat in een ver laten gedeelte van de stad lag en bestelde iets te drinken. „En toch zal ik die dingen in mijn een verbaasde uitdrukking over zijn gezicht. Hij voelde een rare kriebel in zijn hoofd, zette het glas limonade, dat hij nog lang niet op had. neer en ging met onzekere stappen naar de deur. Even later stond hij op straat en sloeg, ie annKcn. „en iocn zaï ik aie amgen tn mijn aeur. e.ven later stona hij op straat en sloeg, bezit krijgen", peinsde hij. „Er is daar een boel I nog steeds heel verwonderd over zichzelf, de 'd mee te verdienen, en dan kan ik.hè, j weg in naar het huis van professor Dommel. t is dat nu?.ik.... eh.Er gleed 1 hij een voorstel aan de orde had gesteld om, indien het aanbod van de gemeente Haarlem aanvaard zou worden, het aanbod van de gemeente Hillegom 100.000 en grond) niet te weigeren. Het Hillegomse aanbod zou aanvaard kunnen worden, om te bevorderen dat de reeds bestaande beurs in die gemeente, ?ls aparte stichting ge steld zal worden onder beheer en auspiciën van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Het gehele vak zal zich scha ren achter de beurzen van Haarlem en Hillegom. Dit voorstel werd aangenomen met 291 stemmen voor, 44 stemmen tegen en 10 stemmen blanco. Vervolgens is gestemd over het voorstel van het hoofdbestuur om het aanbod van Haarlem 70.000 voor gebouw en 20.000 voor proeftuin) te aanvaarden, onder voor waarde dat de vereniging alleen gehouden MIEP GELOOFT, dat men niet bevreesd moet zijn, met het op tafel brengen van nieuwe ge rechten. Zij heeft aan Mevr. Lotgering-Hillebrand ge vraagd om nog een recept voor prei. Hier is het: PREISOEP y3 kg prei, 25 gr. boter, wat zout, peper, 1 liter bouillon van 4 blokjes gemaakt, een snuifje kerrie, 40 gr. bloem, 3 lepels melk. Snipper de prei fijn, maak ze goed schoon, fruit ze met boter, iets zout. peper en kerrie, tot ze bijna gaar is Giet er de bouillon bij. Roer de bloem aan met de melk en giet ze in de soep. Laat ze roerende aan de kook komen en een paar minuten door koken. Maak de soep op smaak af. Prei is een uitkomst als het gaat om een pit tige smaak te geven aan sla het lichte geel heel fijn gesnipperd smaakt goed en staat mooi Zeer zeker smaakt na dit gerecht, Een halve appel lang niet slecht. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Wolven. Naar gemeld wordt, vallen wolven vee aan in Segovia, ongeveer 100 km van Madrid. De boeren hebben een jacht op de wolven georganiseerd. Blind. Dr. Shields Warren, directeur van de medische afdeling van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, heeft medegedeeld dat vijf Amerikaanse geleerden blind zijn geworden, klaar blijkelijk tengevolge van de uitstraling van een machine voor atoomsplitsing. Beslist. Negentien Duitse jeugdorganisaties, die een dagbladartikel hadden bespro ken waarin werd voorgesteld dat jonge Duitsers naar Frankrijk, Engeland en de V.S zouden worden gezonden om een militaire opleiding te krijgen, hebben verklaard: „Wij zijn beslist gekant te gen het idee kanonnenvlees te worden"»

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2