D Muijs TEMPO BOEKEN? HENK KROONENBURG SCHOOL AGENDA'S Voor de Stille Armen Iel. 20020 Rozenstraat 13 22 Heropening van het Vleespaleis Kort en Bondig Nieuwe Gracht 98 „DeSchelp" Kerstdiner Stofzuigers DINSDAG 21 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Het is vandaag al 21 December. Nog slechts enkele dagen en de Kerstdagen zijn jangebroken. Het Comité voor de Kerstjnzaméling poor de Stille Armen in Haarlem en om streken is dankbaar dat reeds velen hun lijdrage gestort hebben. Dankbaar, maar log niet voldaan. Er is immers reeds op [ewezen, dat het aantal Stille Armen, dat rerlangend naar een Kerstgave uitziet, dit teer groter is dan vorige jaren. Wil het lomité in staat zijn allen gelukkig te ma- ;en, dan zal er in deze laatste dagen nog •en belangrijk bedrag moeten inkomen. Het vorig jaar werd 13.000 uitgekeerd jan 700 Stille Armen. Op dit ogenblik is uim 12.500.ingekomen. Het aantal itille Armen wordt voor dit jaar geschat op iOOO. De conclusie ligt dus voor de hand! Bij Haarlems Dagblad is, met vandaag nee, ingekomen 9.052,61. Ons totaal van .947 was 8959. Wij wekken allen op. die nog geen bijdrage roor deze sympathieke inzameling hebben jegeven, dit alsnog te doen. De nood is groot! Dit blijkt ook weer uit een brief die wij seden ontvingen van de volgende inhoud: ,Mijn gezin bestaat uit drie personen: nan, vrouw en één kind van 7 jaar. Onze teun is 24 in de week. Daarvan gaat 5 if voor de huur en 1.16 voor het zieken- onds. Bovendien zijn er veel extra uit- •aven omdat wij veel met ziekten te kam- len hebben. U begrijpt, dat wij weten wat rmoede is." 14e verantwoording. A. J. V. 1,—; HASI 1,—; M. C. T. ƒ2,—; R. ƒ2,50; L. E. K. ƒ2,50; Mevr. M. ƒ2,50; ienio 2,50; A J. de B. ƒ2,50; M. A. S.—K. 2,50; R. B. ƒ2,50; Sch. ƒ2,50; C. L. ƒ2,50; ld. ƒ2,50; Mr. H. W. S. ƒ2,50; H. v. d. L. 2,50; J. H. ƒ2,50: Wed. B—N. ƒ2.50; G. A. 1. E. ƒ2,50; A. J. H. ƒ2,50; J. M. E. v." S. T. 2,50; J. W. S. 2,50: A. E. Z. 5,—; Adr. G. S. ƒ5,—; C. B. ƒ5,—; G. S. f5,—; Mej. D. t. 5,—; J. L. Sch. 5,—; M. N. V.—V. 5,—: Jhr. M. W. C. de J. ƒ5,—; N. A. B. ƒ5,—; B. L. 5,—; Wed. C. J. 5,—; Dr. A. JE. S. S. 5,—; Wed. J. K. W. ƒ5,—; P. M, v. d. S. 5,—; F. O.—S. ƒ5.—; J. T. ƒ5,—; S. C. de v. D. 5,—; L. Sp. 5,—; H. G. L. 5.—; S. ƒ5,—; J. J. F. ƒ5,—; L. M. ƒ5,—; C. G. 4. ƒ5,—; G. Kn. ƒ5,—; A. E. 10,—; T. v. W. 10,—; L. C.—D. 10.L. V. H. ƒ10,—; J. I. v. K. 10,—; Fam. W. 10.—; G. K.—K. 10,—; N. N. ƒ10,—; H. C. ƒ10,—; Wed. Dr. rh. D. 10.—; C. C. M. W. 10,—; J. M. C. 10,W. J. D. B. ƒ10,—; G. K. ƒ10,—; E. V. 10,—; M. K. 10,—; J. v. S.—G. 10,—; S. 10.—; L. E. ƒ10,—; H. F. G. P. 10,—; 1. A. ƒ10,—; A. W. ƒ10,—; B. D. R. ƒ20,—; P. G. ƒ20,—; I. H. A. B. ƒ25,—; Th. v. H. 25,—; R. C f 50,—: H. M. B. ƒ50,—; T. T. ƒ2,—; Wed. K. ƒ0,50; D. en J. K. ƒ2,50; 4ej. W. K. ƒ3,—; v. P.—v. H. 10,—: A. T. J. 3,Dir. en Pers. Leo Meijers Metaalhan- lel 25,—; J. A. P. 10.—; R. M. C. M. 2,50; levr. N. N. 10.—: N. N. 250,—; C. K. 2,50; N. ƒ2.50; N. N. ƒ3,—; Broederl. Liefde- leurs ƒ100,E. E. ƒ2,50; Dames Ch. ƒ5, 1. N. ƒ2,—: Mevr. Wed. A. ƒ3,50; Kareltje 10,N. N. 1,50; Ned. Ver. Spiritisten larmonia afd. Haarlem ƒ70,H. G. ƒ2,50; ferjaarpartijtje ƒ6,—; Gepensioneerd abonné 2,50; M. J. v. G. ƒ1,—; J. G. ƒ1,—; Q. v. H. 1,50; v. M. ƒ10,Fam. de V. ƒ5,de J. 2,—; A. V. ƒ1.50; Dames P. en M. ƒ2,50; B. ƒ10,—; S. T. flO,—Fam. V. ƒ7,50; Zr. W. H. ƒ1,—; J. H. U. ƒ2,50; Dames V. 2,50; „Ali" 2,—; J. W. v. d. W. A. 2,50; M. I ƒ2,K. ƒ2,50: Wat gij aan een van deze ninsten Mijner broeders gedaan hebt, hebt ;ij Mij gedaan 1,—. Dagtotaal 1179,In het geheel is thans lij ons kantoor binnengekomen een bedrag •an ƒ9052.61. Haarlems Dagblad is gaarne bereid iften in ontvangst te nemen. Zü kunnen fgegcven worden aan onze bureaux Grote loutstraat 93 en Soendaplein 37. Ook annen büdragen gestort worden op ons 'ostgironummer 273107, met vermelding: Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de «urant vermeld: opgegeven moet worden p welke wijze de verantwoording gewenst rordt. Het Kerstprogramma van de Stadsschouwburg De voorstellingen in de Stadsschouwburg e Haarlem op de beide Kerstdagen worden weer als gewoonlijk verzorgd door de oneelgroep „Comedia". Op Eerste Kerst- lag wordt 's avonds opgevoerd het grote ilijspelsucces „Kleine kinderen worden jroot" van Noël Langley, gerègisseerd door fan Teulings en gespeeld door Mary Dres- elhuys, Joekie Broedelet, Ellen Vogel, 'ransje Hart. Edy de Boer, Jan Teulings, Ton Lutz, Guus Oster, Hans Tobi, Jack Jixon en Alex Faassen Jr. Op Tweede Kerstdag, 's middags en s avonds worden de eerste opvoeringen ge- [even van Goldoni's Blijspel „De Herber- lierster". De regie is van Cor Hermus, in medewerkenden zijn Mimi Boesnach, ülen de Thouars, Ellen Vogel, Cor Hermus, lules Verstaete, Han Bentz van den Berg, "lUcas Wensing en Fons Rademakers. Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 17 Dec., M. Ilankevoortde Boer; 18 Dec., A. W. E. IvertoomRamler, 2 z.\ 19 Dec., H. M. Lie- IregsHarding; H. BroersImanse: A. Elst- loutPost; A. C. BaarsBoer; J. E. J. van !s—Knoop; 20 Dec., A. M. PetersFictoor. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., M. Polfliet—de Klein; M. C. Duits—van den laak; M. G. E Niestenvan Steen; A. C. ran der HorstBuwalda; 20 Dec., K. Swa- 'ing DijkstraBarf; D. L. de Hamer Ireijer; J. F. SliekerLinnekamp OVERLEDEN: 17 Dec., B. M. Boeré, 74 j„ iteenbokstraat; C. M. van ZantenHomburg, 10 j., Emostraat; H. Derlagen, 77 j., Indische- traat; 18 Dec., M. C. D. DijkmansWitte, 71 Korte Annastraat; J. P. KluitRoozen, 62 Leidsevaart: H. Siteur, 66 j., Raamvest; C. M. Kuipers, 7 w„ Kamperlaan; A. Hage- doorn, 75 j„ Hazepaterslaan; 19 Dec., F. Booij, 54 j., Caninefatenstraat. vervoert al uw meubelen en vrachten Ageodla voor Haarlem DINSDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: Opera „De Parelvissers", uur. Gem. Concertgebouw: Christelijk Oratoriumvereniging „The Messiah", 7.30 u. fcrinkmann, Humanistisch Verbond, spreek ster mevrouw dr. A. RomeinVerschoor, 8 ïur. Grote Kerk: Samenkomst ter voorbe reiding van het Kerstfeest, 8 uur. Luxor: „De avonturen van Tartu", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 815 uur. Spaarne: „Vliegende tijgers", 18 j., 830 7 00 en 9.15 uur. City: „Madonna van de teven mannen", 18 j„ 2.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloed en zand", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ,,I' ve always loved you", alle leeft.. 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 22 DECEMBER Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Ida Haendei bij Toonkunsl De tweede Kamermuziekavond van Toon kunst moest helaas in mineurstemming be ginnen. De heer J. K. Tadema deelde aan het publiek de droeve tijding mee van het plotse overlijden van de voorzitter L. J. van Rossem en herdacht in korte woorden zijn verdiensten voor Toonkunst. Nadat het publiek staande in stille overdenking de nagedachtenis van de verscheiden voorzit ter had geëerd, nam het concert, dat onmo gelijk kon worden uitgesteld, een aanvang. Toen wij de violiste Ida Haendei verleden week in het concert van Mendelssohn ge hoord hadden, wisten wij wel dat zij tot de uitverkorenen behoorde; want een voor treffelijke vertolking van Mendelssohn's concert zoals zij er een gaf, zegt veel. Maar het zegt niet alles. Haar interpretatie van Schumann's tweede vioolconcert en die van de Chaconne van Bach, vertelde ons onein dig veel rrieer. In de intieme sfeer dezer werken konden de finesses van haar spel aan het licht komen, de veelvuldige scha keringen van haar nobele toon ongerept te voorschijn treden en kon de voordracht direct werken. Van dit alles kregen wij in de sonate van Schumann heel wat te horen. In de Chaconne van Bach, die wonderbare muzikale monoloog, nog meer. Hier meen den wij te merken, dat de technische ver fijning van Ida Haendel's spel het punt naderde waar het dreigde kokette précieus- heid te worden. Maar het was zeer eerlijk, in aanmerking genomen dat de vertolkster een jonge vrouw is. Want al mist zij het temperament niet, om, waar nodig, fors aan te pakken, het zou toch een geforceerde indruk maken, indien zij buiten haar eigen natuurlijke gevoelssfeer zou treden. Of we de Chaconne dan niet liever mannelijker horen? Ja, maar daar gaat het hier niet om. Wel om een eerlijke en gave interpretatie, die men nergens door een technisch pro bleem geremd weet en die met een echt in nerlijk sentiment gevoed is. En een zoda nige kregen we te horen; ze was gracieus en toch groots. Het barokke „Divertimento" van Strawinsky gaf Ida Haendei een waar achtig leven mee. Sterker nog, omdat er de primaire muzikale krachten direct in wer ken,bleek haar muzikaal beeldend vermogen in de Roemeense Dansen van Bartók; de vertolking van'dit nummer houd ik voor het hoogtepunt van de avond. Over Dvo rak's Slavonische dans in g heen, liet Ida Haendei ons belanden in het rijk der pure virtuositeit met de Polonaise in D van Wie- niawsky; en zij liet ons ervaren dat het klatergoud, dat daar de enig geldende munt is, haar vlot door de vingers stroelt en dat de bravour-achtige houding haar niet slecht staat. Zo gaf deze avond een ruime kijk op het artistieke wezen van een artiste, die zeker tot de groten behoort. Felix de Nobel was haar begeleider en toonde zich direct al in de Schumann-sonate de partner die met de soliste op één plan stond. Strawinsky en Bartók gaven hem verder gelegenheid zijn uitnemende kwali teiten overtuigend te demonstreren. JOS. DE KLERK. Instifuuf Financiering Detailhandel Tot oprichting besloten De vorige week hebben wij reeds uit voerige mededelingen gedaan over de plan nen om te Haarlem te komen tot oprich ting van een instituut tot financiering van de détailhandel. Hedenmorgen is in het gebouw van de Kamer van Koophandel een bijeenkomst gehouden, waarin de stichting tot stand is gekomen. Oprichters zijn de Kamer van Koophandel, de Volkscredietbank en de Middenstandscentrale voor Haarlem en om streken. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. B. Lasschuit, voorzitter; F. S. Noordhoff, vice-voorzitter; A. M. van Koningsbrugge, secretaris-penningmeester. De statuten en het huishoudelijk regle ment zullen zo spoedig mogelijk opgemaakt worden. Daarna wordt een mededeling aan de «létailhandel gezonden, waarna de stich ting kan gaan werken. L. J. van Rossem overleden In de ouderdom van 62 jaar is te Heem stede overleden de heer L. J. van Rossem. oud-luitenant ter zee. De overledene is een lange reeks van jaren voorzitter der afdeling Haarlem en omstreken der Kon. Ned. Ver eniging „Onze Vloot" geweest. Hij was in de kringen van „Onze Vloot" een zeer geziene persoonlijkheid. De teraarde bestelling heeft plaats Woensdag 22 December des namiddags te drie uur op de algemene begraafplaats te Heemstede. Kerstmiddag Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging De Haarlemse afdeling van de Neder landse Vrouwep Electriciteits Vereniging hield Maandagmiddag een Kerstbijeen komst in de voorzaal van Brinkmann, die voor deze gelegenheid smaakvol met denne- groen was versierd en verlicht werd door talloze kaarsen. De bijeenkomst werd ingeleid door de presidente, mevr. R. v. d. NoordMagré. Zij noemde de huidige tijd even donker, even dreigend als het tijdperk van Jezus' geboorte. „Wij hebben echter niets te vre zen, als wij onze ogen omhoog richten. Als wij, zoals de drie wijzen destijds, naar Bethlehem trekken om Hem te vinden, en Hem de gaven van ons hart overhandigen. Ons goud, onze myrrhe en wierook." Hierna hield mevrouw Anny Burbach— De Bruijn een voordracht van Charles Dickens' bekende „Christmas Carol". De vertelwijze van deze Zwolse declamatrice was boeiend en suggestief en een beheerste gebruikmaking van gebaren onderstreepte het gesproken woord bovendien voortreffe lijk. Haar grootste kracht toonde de voor drachtskunstenares in de dramatische pas sages. voorzover in Dicken's vertelling ten minste dergelijke bewogen hoogtepunten bereikt werden. Veel van de geest van de Engelse schrijver kwam zeker, ook via de Nederlandse vertaling, in de voordracht tot uitdrukking. Mej. M. Nederkoorn zorgde op uitsteken de wijze voor de muzikale omlijsting van deze middag. In de pauze werd een groot aantal lekkernijen en voorwerpen, die de leden bijeen hadden gebracht, verloot, waardoor men zich over de financiële kant van de bijeenkomst weinig zorgen behoefde te tnaken. De heer 1 Zietsma verlaat Zandvoort De heer J Zietsma, hoofd van het plaatse lijk bureau voor de wederopbouw te Zand voort. fel op 31 December de dienst van het rijk verlaten en zijn werkzaamheden als nartimlier architect te Amsterdam voortzet ten Het plaatselijk bureau is sedert 1 November overgebracht bij 't districtsbureau voor Wederopbouw en volkshuisvesting. Een opvolger zal dus niet benoemd worden. Vrijdag zal de heer Zietsma op het Raad huis van Zandvoort officiéél afscheid nemen. „D E B O E K P E R S" Gerzon Gr. Houtstraat 55-57 tel- 19397 De nieuwe zwemvijvers in Heemstede Het omliggende terrein zal al beplant worden Het is bekend dat binnen afzienbare tijd de zwemvijver bij Groenendaal te Heem stede moet worden gesloten omdat het ter rein bij de begraafplaats getrokken moet worden. Reeds heeft de raad van Heem stede besloten voor nieuwe zwemvijvers grond te bestemmen aan de Sportparklaan, nadat boringen bewezen hadden dat die grond daarvoor geschikt is. Er is een voorlopig ontwerp gemaakt door de heer H. Wessels, architect te Bus- sum. De inrichting is geprojecteerd in de breedte van de Sportparklaan. Er is vol doende ruimte voor zonnebaden, voor de bouw van bassins voor separaat en ge mengd zwemmen, voor schoolzwemmen, voor wedstrijdbanen en voor een „poedel bassin". Al zal pas over enige jaren begonnen kunnen worden met het maken der zwem vijvers, achten B. en W. het toch gewenst, dat de raad zich reeds in principe over dit ontwerp uitspreekt. Voorts vragen B. en W. een crediet van 54.000,om al in het aanstaande voorjaar te beginnen met be planting van het terrein en bijbehorende grondwerken. Provinciale Staten In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de commissaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk de nagedachtenis geëerd van de heer H. Hom uit Hilversum, lid van de Pro vinciale Staten, die Zaterdag jl. overleden is. Sedert 1939 was de heer Hom lid van de Staten en van 1932 af lid van de Hil- versumse gemeenteraad. Spreker betuigde namens de vergadering zijn deelneming en herdacht de overledene als een trouw lid van het college. Als leden van de commissie van het bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen werden herkozen dr. Th. C. Gribling te Blaricum en A. W. Michels te Haarlem, van de Waterstaats- en Wegencommissie de heren H. Brand en mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten en van de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven de heer P. Blaauwboer en ir. W. J. Har ders. Nadat de afdelingen waren samengesteld- en besloten was de andere punten van de agenda eerst in de afdelingen te behan delen, werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 1 Februari. Boksen Van Dam won van Dobiasch Luc van Dam heeft in zijn wedstrijd te Den Haag tegen de Franse middengewicht Do- biash in zoverre aan de verwachtingen beantwoord dat zijn zege geen ogenblik twijfelachtig is geweest en hij heeft met een grote voorsprong op punten gewonnen. Et- waren er. die op meer gerekend hadden, en wel op een overwinning door middel van een eindstoot, maar Dobiasch, hoewel zeker niet van dezelfde klasse als de Nederlandse kam pioen, leek over voldoende vakkennis te beschikken, om zich voor de volle tien ron den te handhaven. Hij dekte zich zorgvuldig en af en toe zelfs angstvallig, incasseerde alles wat Van Dam op hem afzond en dat was in sommige ronden niet weinig en gaf blijk van groot weerstandsvermogen. Luc van Dam gaf een minder overtuigende demonstratie dan enkel weken geleden tegen Barthelemy. Cricket Met de laatste bal won Engeland de testmatch Het slot van de eerste testmatch tussen Engeland en Zuid-Afrika, die Maandag te Durban eindigde, is wel de sensationeelste in de geschiedenis van testcricket geworden. Met de allerlaatste bal van de wedstrijd behaalde Engeland de overwinning, met drie wickets. Toen alle Zuid-Afrikaanse batslieden een maal aan de kant zaten restten Engeland nog 130 minuten o m 128 runs. nodig voor een overwinning, te scoren. Dit bleek een zware opgaaf, want snel vielen de wickets onder het verrassend goede fast bowlen van de negentien-jarige Cuan McCarthy, die zijn eerste testmatch speelde. Binnen korte tijd waren zes wickets, die slechts 70 runs ople verden, neer. Toen het zevende wicket viel, hadden Compton en Jenkins er nog 45 aan toegevoegd. Bedser en Gladwin zorgden voor de overwinning. De laatste run kwam in de 130e minuut door een legbye. SCHEEPVAART Bloemfontein, 20 Dec. van Durban naar East London. Congosfroom, 20 Dec. van Accra naar Lagos. Maetsuycker, 20 Dec. van Geraldton naar Singapore. Nieuw-Holland, 21 Dec. van Melbourne naar Adelaide. Ruys, 20 Dec. van Tamatave naar Mauritius. Van Riemsdijk, 20 Dec. van Penang te Singapore. Bantam, JavaRotterdam 20 Dec. te Colom bo. Kedoe, JavaRotterdam 20 Dec. van Port Said. Kota, Gede, 19 Dec. van Batavia naar New York. Sibajak, JavaRotterdam 20 Dec. van Port Said. Waterman, RotterdamBata via pass. 20 Dec. het Anderhalfgraadskanaal. Engeland trachtte de actie tegen te houden Diplomatieke bronnen in Londen zeggen volgens United Press dat Engeland ge tracht heeft Nederland te weerhouden van een hervatting der militaire actie in Indo nesië. Volgens deze kringen heeft de Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Philip Nichols, verleden week de Nederlandse regering onder ogen gebracht dat naar de mening van de Britten een hervatting van de strijd de communistische activiteit in Z.O.-Azië zou kunnen verscherpen. Een hoge Nederlandse functionaris zou geantwoord hebben dat het republikeins bewind in Indonesië erger zou zijn dan de gevolgen die Engeland van een hervatting der actie verwacht. De Commissie van Drie is nag in Kalioerang De secretaris der Commissie voor Goede Diensten, de heer Narayanan, deelde aan Aneta mede, dat de C.V.G.D. nog niet uit Kalioerang is teruggekeerd en dat bij het secretariaat te Batavia niet bekend is, of de commissie naar Batavia zal terugkeren. Hij zeide, dat het secretariaat te Batavia nog geen officieel contact heeft kunnen krijgen met de te Kalioerang vertoevende leden der commissie. Intussen is de heer De Ranitz, die giste ren naar Djokja is gegaan om de commissie leden in de gelegenheid te stellen, per vlieg tuig naar Batavia terug te keren, nog niet te Batavia teruggekeerd. REPUBLIKEINSE BERICHTEN. United Press en Aneta maken melding van berichten uit Parijs volgens welke een republikeins woordvoerder aldaar de her overing van Djokja en enige andere door Nederlandse troepen bezette plaatsen heeft medegedeeld. Deze woordvoerder baseerde zich op radioberichten uit republikeins ge bied, afkomstig van een zender „ergens op Java". Lancaster neergestort Hedenochtend vroeg is een Lancaster van de RAF brandend in een veengebied in Cheshire (Noord-West-Engeland) neerge stort. Zes lijken zijn geborgen. Een reddings ploeg afkomstig van een in de omgeving van Cheshire gelegen RAF-statïon, spoedde zich na een melding van de bevolking naar het toneel van de ramp. Een ambtenaar van het ministerie van luchtvaart verklaarde dat men van mening was dat het toestel zich op een oefenïngs- vlucht had bevonden. Er was een beman ning van zeven koppen aan boord. SLACHTOFFERS VAN SNEEUWSTORM. Tengevolge van de hevige sneeuwstorm te New-York en de omliggende staten in het afgelopen week-end zijn ten minste 17 personen om het leven gekomen. In New- York alleen kwamen vijf personen om. Oppositie tegen het Butlincamp De Zandvoortse Handelsvereniging heeft zich gisteravond met een grote meerder heid uitgesproken tegen de vestiging van een Butlin-camp. De Strandpachtersver- eniging en de caféhoudersorganisatie „Ons Belang" waren reeds eerder tot een zelfde conclusie gekomen. Algemeen was men de overtuiging toe gedaan, dat het belang van de Zandvoortse neringdoenden door de aanwezigheid van zulk een vacantiecentrum geschaad zou worden, daar het de plaats zou innemen van pensions, villa's en forensenwoningen, waarvan de bewoners cliënt zouden wor den van de Zandvoortse middenstand. De leveranties aan het Butlin-camp zouden daarentegen, zo werd verwacht, aan grote bedrijven buiten Zandvoort toevallen. De tegenstanders van het vacantie centrum zullen overleg plegen om tot een gezamenlijk bezwaarschrift aan de ge meenteraad en aan de overige betrokken autoriteiten te komen. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de „Sachbearbeiter" bij de afdelinig Utrecht van de Sicherheitsdienst, de Duitser Albani, tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had de advocaat-fiscaal de doodstraf tegen Albani geëist. Aerdenhout Religieuze Kring 25 jaar Gisteravond is in Aerdenhout het 25-jarig bestaan gevierd van de Religieuze Kring met een speciale samenkomst in het eigen ge bouw. De voorzitter van de Kring, mr. H. W. Schraagen sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij memoreerde hoe indertijd de ver eniging op vrijzinnig-Christelijke grondslag de „Vrije Religieuze Kring" werd opgericht. Al spoedig werd echter contact gezocht door rechtzinnigen, dat leidde tot een verbreding van de basis. De spreker zwaaide mensen als dr. J. D. Bierens de Haan en ds. Van de Water, die zo'n groot aantal hebben gehad in de verwezenlijking van de plannen, lof WOENSDAG DECEMBER 2 UUR in het hart van Haarlem, van KROCHT 12-14 tegenover de HEMA Als openingsreclame geven wij Woensdag, Donderdag en Vrijdag aan iedere koper van vlees een half pond Haagse leverworst voor 29 cent (van Berliner kwaliteit) U vindt een keus van meer dan 30 soorten van de beste vleeswaren RECEPTIE VOOR VRIENDEN EN RELATIES VAN 6-8 UUR toe voor hun enthousiasme en voor de geeste lijke leiding die zij aan de Kring hebben gegeven. Ds. Van de Water complimenteerde de jubilaresse, haalde enige persoonlijke her inneringen op en wenste de Kring toe dat zij wel ouder zou worden, maar dat zij nooit zou verouderen. Ds. Drost feliciteerde de Kring namens de Hervormde Gemeente in Aerdenhout en gaf uitdrukking aan zijn waar dering voor de goede verstandhoudine die er tussen de Kring en zijn Gemeente bestaat. De avond werd opgeluisterd door mevr. Regina van der HoevenTuininga die een indukwekkende hoeveelheid poëzie decla meerde onder de titel „Hemel en Aarde". Na een wat aarzelend begin bereikte zij later hoogtepunten van intens boeiende zeggings kracht. Een voortreffelijk aanpassen aan de atmosfeer van de zeer verschillende gedich ten voltrok zich verbluffend moeiteloos. Het is niet mogelijk alle 28 werken te noemen die zij voordroeg, maar wij zouden haar een extra-compliment willen maken over „Lichte Vensters" van Bloem waarin zij alle toon- nuanceringen feilloos wist te treffen. Heemstede BRONSTEESCHOOL FEESTTE Maandag hebben leraren, leerlingen en ouders van de Heemsteedse Bronstee-ULO- school een feestelijke bijeenkomst gehou den, waarvan het programma geheel door de leerlingen werd verzorgd. Een koor onder leiding van de heer J. Siepelinga maakte een verdienstelijk debuut met enkele Nederlandse en buiten landse liederen, waarbij het school.-orkest steun verleende. Een viertal kleine toneel stukjes werd met jeugdige geestdrift voor het voetlicht gebracht en de gymnastiek leraar, de heer Duyff voerde 't rhythmische „Gratie en Charme" ten tonele. Er was een voordracht en er was een optreden van „De Bronstee-band", die groot succes had. De feestavond werd bijgewoond door vele hoofden van scholen en vertegen woordigers van oudercommissies. Notering Indische fondsen gelimiteerd De Vereniging voor de Effectenhandel deelt mede, dat van officiële zijde de vol gende regeling voor beursnotering is inge steld; Voor elk fonds is niet meer dan één no tering toegelaten. Voor Indische effecten wordt geen note ring toegelaten indien; a. de notering meer dan 2 punten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 December j.l. Voor zover deze notering lager was dan 100 b. Indien deze notering meer dan 4 pun ten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 December voorzover deze notering 100 of hoger was. HAARLEM EN OMGEVING Heden, Dinsdagavond, heeft de Ned. Bond van Burger- en Bouwvakpatroons een vergadering belegd in Gebouw „Cultura", Jansstraat, met de bedoeling ook in Haarlem en omstreken te komen tot het oprichten van een afdeling. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J A. den Tex. zal op 24 en 26 Decem ber geen spreekuur houden. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, is verhinderd deze week spreekuur te houden. In de Koningstraat kwam Maandag een grondwerker uit Haarlem met zijn fiets in de tramrails, slipte en viel. Met een hersen schudding is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. De heren A. Klitsie en P. H. van der Weiden te Haarlem zijn aan de gemeente universiteit van Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen sociale geografie. DANS- KWEKKEBOOM Inschrijving dagelijks Aanv. nieuwe lessen: Begin Januari Privéies op elk verlangd uur Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Iel. 14637 Zijlstraat 62 Kerstmis 1948 Hotel ZANDVOORT. Beide Kerstdagen Thé- en Soirée Dansante Reserveert tijdig uw tafel voor het Tel. K 2507—2105 Handige Zakagenda's in alle maten. SUCCES AGENDA Dag-, Week- en Maand- kalenders Enkhuizer Almanakken GED. OUDE GRACHT 103 Te koop aangeboden: z.g.a.n. eikenhouten archiefkast voor hangmappen (4 laden) fabrikaat Aspa. Te bevr. Harmenjansweg 81 Tel. 20203 Voor elk figuur hebben wij 'n passend corset ook m/elast. binnenband STEP-INS in diverse prijzen Medische corsetten zonder punten I. paskamers CORSETTEN LINGERIE - TAPIJTEN LOPERS Speciale aanbieding Karpetten f 99.50, f 105; M. Smyrna 280 x 380 f 549.50; Lopers f 6 95 p. mtr,; Keuken lopers f 7.75 p. mtr.; prima Bedstellen 3-dlg. f 52.50; De kens f 11.15. Verkoop Dinsd Woensd. Donderd. van 15 u. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Sme- destraat 23, Haarlem. NEEM GEEN RISICO! Bestel vroegtijdig Uw TROUWAUTOS! GARAGE BOUCKAERT Rozenstraat 7—9 Telefoon 19992 Verhoogt de feest vreugde met de glans van goud en zilver Zilver vlecsvorkje f 6.25, id. jamlepel f 7.50, id. boter mesje f 7, id. drui- venschaar f 22.50, id. kurk f 5.50. Zilver kan bijbe taald worden. Erres, Waldorp, Rnton etc. VAN DEN BERG levert ze. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110. Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3