Het Jac. P. Thijsse Lyceum Hoger onderwijs in Amerika staat op een zeer behoorlijk peil Bijna een halve eeuw stadhuis-ambtenaar Q Kort en Bondig DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 „Elswout" een waardige huisvesting voor de Montessori-afdeling van het Kennemer Lyceum Wij hebben reeds medegedeeld dat het lustslot „Elswout", dat lange tijd onvoltooid is gebleven, onder leiding van de heer H. W. van Kempen, architect te Bloemendaal, wordt afgebouwd en op 5 Januari in ge bruik genomen zal worden door de Mon- tesson-afdeling van het Kennemer Lyceum. In het artikel van 26 November zijn, door dat ons minder juiste gegevens verstrekt werden, enige passages opgenomen die een verkeerde indruk wekken. Dit is voor ons aanleiding er op terug te komen. Het door Gabriël Marcelus (Commissaris- Resident van de Koning van Denemarken) van de stichter Karei Molijn gekochte en verfraaide slot „Elswout" staat thans, even als 300 jaar geleden, weer midden in de belangstelling. Prenten van 1746 geven een indruk van de fraaie aanleg en bebouwing uit die tijd, waarvan de beide stalgebouwer. en het poortgebouw nog waardige overblijf selen zijn. In 1805 kwam het buiten aan de familie Borski en toen de jonge Willem Borski in 1884 in Cannes overleed, was helaas het oude Renaissance-gebouw wegens bouw valligheid afgebroken en het tegen woordige in aanbouw. De architect Muysken heeft zijn schep ping niet klaar gezien, daar de familie Borski het bouwwerk onvoltooid liet. Toen de Duitsers het gebouw tijdens de oorlog voor hun stoorzenders meenden te kunnen gebruiken, hebben zij zonder enige piëteit ten aanzien van vroegere bedoelin gen, het gebouw voor zich zelf bruikbaar laten maken. En al verraadt het inwendige de slordige haast waarmede het is voltooid, toch is het gebouw voor het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum buitengewoon geschikt. De 19 lokalen variëren in oppervlakte van 50 tot 70 m2 met enige kleinere ruim ten voor rector, bibliotheek, enz., zodat, al zou men zich een nieuw schoolgebouw na tuurlijk anders denken, het bestuur van het Kennemer Lyceum hier een buitenge woon gelukkige greep heeft gedaan. Het ministerie van Onderwijs, de Rijks gebouwendienst, het ministerie van Weder opbouw en het gemeentebestuur van Bloe mendaal hebben dan ook gaarne hun zeer gewaardeerde medewerking gegeven en de totstandkoming van deze gunstige oplossing krachtig bevorderd. Of de benodigde 1500 m2 vloerbedekking (geen 1.5 kilometer) inderdaad zal kunnen worden aangebracht is nog een open vraag, ofschoon zo deelde de heer H. W. van Kempen mede de collaborateur die tij dens de oorlog de vloeren legde, hiervoor niet het beste hout heeft gebruikt. Erger is Nieuwjaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid Op de Nieuwjaarsbijeenkomst, die de federatie Haarlem van de Partij van de Ar beid op 3 Januari belegt, zal de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer, de Nieuwjaarsrede uitspreken. Jo Sternheim zal declameren en „De Stem des Volks" zal onder leiding van Maurice van IJzer de vergadering met haar zang opluisteren. SCHEEPVAART Blommersdijk. Baltimore—Rotterdam 29 Dec. te Antwerpen. Sibajak. 30 Dec. 1.20 uur van Java te Rotterdam. Slamat, JavaRot terdam 30 Dec. te Belawan. Sloterdijk. 30 Dec. van Semarang te Batavia verwacht Talisse, JavaAmsterdam 29 Dec. van Port Said. Volendam. RotterdamSydney wordt 2 Januari te Colombo verwacht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 December 1948 ONDERTROUWD: 29 Dec., J. H. van Bakel en M. C. Nijmeijer; J. Wesseling en C. Mackor; A. P. Zandvliet en S. N. Holleman; J. W. Hovinga en J P Wijers; C. Dubbelman en N. C. van Roosmalen; J. Vinckx en E. Bijster; T. G Born en A C. Boon; J. C. Klein en C de Boer; A. J Beck en A. Kok; A. J. van de Klashorst en J D Pressde Morgan; C. van Es en K. Brouwer; F. J Martens en E. ter Weeme; G. J. Molenaar en T. S. van der Schaaf; N. C. de Tombe en M. L. Roose; P. J. van Rooijen en A. H. Baumeister; G. P. Kuiper en J. M. P. Huijsmans; B. S. Aussen en F. T. de Vries. GEHUWD: 29 Dec., A. van Tongeren en M. Mingelers; J. J. Bijster en C. W. Lucas; F. J. Beelen en G. J. T. ten Berge; P. C. M. Huijzer en C. J. M. Herbermann; W J Snoek en E. Springveld: C Mantjes en H. W. van Dijk; J. A. Selis en A. A. C M. Koopen; B. Derks en M. E. Heesemans: P. F. van Ko- ningsbruggen en J. E. M. Kuijpers; J. M. Meidema en H. M. van Roosmalen; W. Ak kerman en M. E» Keeman; T. J. Kloos en C. M. Slobbe; H. J. Wenning en G. S. de Lugt; C. Verkerk en M. E. Stolte; P. Kion en L. J. Rieden: G. Wiedijk en C. N. F. Vellinga; W. J. de Grood en W. B. T. Laurenssen. BEVALLEN van een zoon: 28 Dec., G. C. Fennisvan Houten; M. H G. de Weerd— Meesters; W. L van Liemt—Woud: J. Jan sen—Windig: 29 Dec.. L Moerland—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 28 Dec., F Dinkelaar—Fuoco; J. van der Pol—van Dijk; M. P Kok—Stuijfzand: 29 Dec.. M. Heitlager Knegt: M C DemmenieHündling OVERLEDEN: 25 Dec., J. J. van der Vel den. 82 j.. M. v. Heemskerkstraat: 26 Dec., D. Bruijn. 21 j.. Minahassastraat; 27 Dec., J de Jeu. 83 j.. Ravelingsteeg: P. Lieth 80 j„ Brouwerskade: M. L A. Klein. 71 jL Cos- terskade; 28 DecW. C Wijkhuizen 63 i Jansstraat; J. D W. van der Meij—Overman. 69 j v. Zeggelenstraat; W. Vagelhout. 66 j Eindenhoutstraat; A. J. Garsten, 68 j„ Weth. Rcodenburgstraat; J. M. Wesseling, 2 d., JTugelastraat Hel voltooide gebouw. dat hij de teakhouten ramen, deuren en kozijnen heeft uitgebroken en daarvoor vuren onderdelen heeft aangebracht, tijde lijk zeer ten voordele van zijn beurs, doch ten nadele van het onderhoud van het gebouw. Het uiterlijk van het bouwwerk is overi gens reeds door de toepassing van graniet en zandsteen, zonder zichtbare baksteen, een buitengewone verschijning in ons land. De architect inspireerde zich hier, evenals bij Kasteel Oud-Wassenaar en elders, op de Franse lustsloten en wist ook hier een im posant effect te bereiken. Maar het meest treft ons de natuur waarvan de architect dan ook terdege partij getrokken heeft. Wij kunnen ons verheugen dat in te genstelling met zoveel andere gelegenheden waar fraaie plaatsen door ziekenhuizen en herstellingsoorden zijn ingenomen hier; gezonden, in een heerlijke omgeving hun jeugd en studietijd mogen doorbrengen. Toneelinrichting met hulp van particulieren Binnenkort zal men in de corridors van de Haarlemse Stadsschouwburg eén fraai bronskleurig gipsbeeld kunnen aantreffen van ongeveer zestig centimeter hoogte, voorstellende onze grote acteur Louis Bouwmeester in zijn meestbesproken rol, namelijk die van Shylock. Dit door de di rectie dankbaar aanvaarde geschenk is ge heel uit eigen beweging aangeboden door een dame uit Heemstede met een warme belangstelling voor het theaterleven. Bij de inrichting van de toneeltentoon stelling, enkele maanden terug, bleek reeds hoeveel souvenirs/«an belangrijke figuren en voor de gemeenschap waardevolle cu riositeiten speciaal zeldzame afbeeldin gen van voorstellingen uit de verleden tijd zich in handen van particulieren bevin den. Het is daarom te hopen, dat dit sym pathieke voorbeeld navolging zal vinden. In de practijk komt het immers meestal hierop neer, dat deze voorwerpen thuis slechts node worden geduld, terwijl zij misschien de publieke aandacht waard zijn. Ook is het te weinig bekend, dat over bodige of in onbruik geraakte meubel stukken in de schouwburg nog zeer goede diensten kunnen bewijzen, met name voor de enscènering van vertoningen door ama teur-gezelschappen. Het gebeurt wel eens dat men, hoe vol het pakhuis ook mag zijn, voor de aankleding van bepaalde periode stukken enkele onderdelen mist. Om een paar voorbeelden te noemen: oude licht kronen, gaslampen, bloementafels, wand- tegels, kamerschermen en salon-garnituren uit de tijd van het Empire of in de Bie dermeierstijl. In de meeste vertrekken, waar de realistische taferelen van Heijer- mans zich afspelen, dienen aan de muren familie-portretten te hangen met de be ruchte zwarte lijsten, die tegenwoordig niet meer bij het interieur passen. Men heeft daar een grote verzameling van no dig, omdat dikwijls een gelijkenis met de handelende personen wordt gewenst. De kwaliteit is bijzaak, want het gaat op het toneel slechts om de schijn. Het technisch personeel timmert uit wrakstuk ken vaak de verrassendste ameublementen Een bezoek aan de requisietenkamer doet de argeloze toeschouwer verbaasd staan. D. K. Twee aanrijdingen op de Rijksstraatweg Een ernstig gewonde Gisteravond om ongeveer half acht reed een personenauto op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Muider- slotweg tegen een op de middelste rijbaan wegens motorstoring stilstaande vracht auto. Van deze wagen brandde het achter licht niet. De bestuurder van de personenauto, die schade opliep, was door een tegenligger verblind. Omstreeks diezelfde tijd had op dezelfde weg ter hoogte van de Führhopstraat een aanrijding plaats tussen een in de richting van de stad rijdende personenauto en 'n 25- jarige electromonteur, die zonder op het verkeer te letten de Rijksstraatweg schuin overstak. De voetganger brak een arm en een been en werd aan het achterhoofd gewond. Hij is naar de Mariastichting overge bracht. President van de rechtbank Zaterdag zestig jaar Mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, president van de Haarlemse recht bank en Nederlands vertegenwoordiger bij het internationaal militair tribunaal te Neurenberg, hoopt Zaterdag 1 Januari zijn zestigste verjaardag te vieren. Hij is in Voorburg geboren, was vele jaren rechter in de Amsterdamse rechtbank en van 1940 tot September 1945 president van de Alk- maarse rechtbank. Na enige tijd procureur- fiscaal te zijn geweest bij de Bijzondere Raad van Cassatie, werd de aanstaande jarige in Augustus 1947 benoemd tot pre sident van de Haarlemse rechtbank. 23 September daaropvolgend werd hy ge ïnstalleerd. Beperkte bus- en tramdienst op Oudejaarsavond Zoals wij reeds gemeld hebben, zullen op Oudejaarsavond de tram- en busdien sten van de N.Z.H. na 21 uur sterk wor den ingekrompen. Lijn 1 wordt ingekort tot het traject Haarlem (Station)-Heemstede (Javalaan). Van het Station vertrekken nog bussen om 21.30, 22. 22.55 en 23.55 uur. Van de Java laan om 21.35, 22.25 en 23.25 uur. De dienst op lijn 2 vervalt. Op lijn 3 worden tussen Heemstede (Clivialaan) en Bloemendaal nog verschei dene ritten gemaakt. Van Velserend tot Haarlem wordt een veertigminutendienst gereden. De bussen van lijn 4 vertrekken van de Rollandslaan van 20.37 af om het uur tot 23.37, van het Planetenplein van 21.00 af eveneens om het uur tot 0.05. Op lijn 5 wordt van 21.15 (Amsterdamse buurt) en 21.13 (Vondelweg) een half- uursdienst gereden tot 22.45 (Amsterdamse buurt) en 23.13 (Vondelweg). Bovendien gaat er nog een bus om 23.45 resp. 0.13 (tot Houtplein) van deze eindpunten. Lijn 6 vervalt na halfnegen. Lijn 7 blijft ongewijzigd. Interlocale lijnen. Van Haarlem Kan men om 19.55, 20.55, 22.25 en 23.25 nog naar Amsterdam, om 21.34, 22.34 en 23.54 nog naar Zandvoort. Van Haarlem naar Leiden vervalt de dienst van 21.28. Haarlemse Distributiedienst treft geen blaam Wij maken ter vermijding van mis verstand er gaarne melding van, dat de toewijzingen aan hotel-, café- en restau rantbedrijven door het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag geschiedt in over leg met de Horeca. Wanneer de Officier van Justitie in zijn requisitoir tegen een Haarlemse restaurateur zie ons blad van gisteren dus zijn verwondering heeft uitgesproken over het feit, dat „de Distributiedienst" de te hoge opgaven van de verdachte steeds maar slikte, dan treft de plaatselijke Distributie te Haarlem geen verwijt. Spaart Haarlems bomen! De Haarlemse Plantsoenendienst ziet met zorgelijk oog hoe in een steeds toene mende mate de bomen langs de wegen en straten worden beschadigd: vooral de jeugd maakt zich er dikwijls schuldig aan de schors met messen en andere scherpe voorwerpen dermate te vernielen, dat vele bomen sterven en door andere moeten worden vervangen. Ook wordt veel boomschors beschadigd door de paarden van schillen-ophalers en leveranciers. De directeur van „Plantsoe nen" verzoekt dezen dan ook, hun paar den zoveel mogelijk buiten het bereik van de bomen te houden; het kan de instand houding van Haarlem's bomenbezit slechts ten goede komen. Overbevolkte Universiteiten echter een bedenkelijk na-oorlogs verschijnsel (door dr. E. van Raalte) i dingen zijn. Mij komt het echter voor, dat de Amerikaanse methode meer in het be- Een verblijf van ongeveer drie maanden ]ang van de student is, al geef ik terstond in de Verenigde Staten is natuurlijk aller- to6) dat zy mede beïnvloed is door het feit, „Hup Holland" In 1941 heeft de heer J. P. Baljé een boek geschreven over de historie van het Neder landse voetbal-elftal en het heeft enige jaren geduurd, alvorens de Boekerij Baarn gele genheid had, het uit te geven. Over hetzelfde onderwerp is inmiddels een boek verschenen en bij de zelfde uitgeverij is ook een werk van de heer G. Zalsman over voetbal ver schenen, dat echter geheel verschilt met „Hup Holland", dat thans van de pers kwam. De heer Baljé geeft in „Hup Holland" een aaneenschakeling van krantenverslagen van vele wedstrijden, welke de schrijver bijge woond heeft. Daardoor boeit het geheel min der. Voor liefhebbers van de voetbalsport die één of meer wedstrijden hebben bijge woond, is het boek aantrekkelijk, want zij zullen meeleven met de vreugde en leed van het Oranje-elftal. Bekende namen uit het verleden wekken prettige herinneringen op. De schrijver vertelt eerst over het Neder lands elftal van voor 1914, vervolgens over de periode 19201928, hij geeft een overzicht van de Olympische Spelen in Amsterdam, van de periode van verval (19281931), van de opleving en successen (19311934), van de glorietijd (19341936), van de wisselende resultaten (19361940) en tenslotte behan delt hij de periode van 1946 tot en met de Olympische Spelen in Londen. Met een hoofdstuk over de beste spelers van het Nederlands elftal besluit de heer Baljé zijn boek. Een aantal foto's van elftal len, spelers en spelmomenten is in het boek opgenomen. minst voldoende voor een gegrond oordeel omtrent het onderwijs daar. Iets anders is, dat ik er wel verschillende indrukken van de schaduw- en van de lichtzijden kon op doen. Wat de eerste betreft, valt myns in ziens niet te ontkennen, dat vooral het middelbaar onderwijs dat de jongelui ge nieten eer zij eventueel gaan studeren, op een vrij laag peil staat. Hiervan is het ge volg, dat zeker het eerste, dikwijls ook het tweede jaar „college" in onze ogen meer heeft van een voltooiing van H.B.S.- of Lyceumopleiding dan van werkelijk uni versitaire studie. Dit neemt echter niet weg, dat tenslotte, bij het eind van de vier col lege jaren, van de studie dus der „under graduates" resultaten bereikt kunnen wor den, waarvoor wij in Europa heus onze neuzen niet hoeven op te halen. Die resul taten acht ik vooral van waarde doordat de jongelui geleerd hebben zelfstandig te denken en te redeneren, en om zelf in staat te zijn over een of ander onderwerp een nadere studie te gaan maken. Hoge ge leerdheid moge ontbreken, begrip is er ge meenlijk in ruime mate aanwezig, evenals, niet te vergeten, een levendige belang stelling. Toen ik onlangs te New Brunswick aan het Meisjescollege, dat deel uitmaakt van de aloude Rutgers-Universiteit, een voordracht hield, mocht ik eerst van een thee met een veertiental meisjesstudenten genieten. Deze waren allemaal under graduates, en wanneer ik hier de uitdruk king „genieten" bezig, dan is dat niet alleen vanwege het materiële genot dat mij werd verschaft, noch omdat "het wel aardig was zo met veertien Amerikaanse meisjesstu denten te kouten, maar bovenal om het ge halte van de gedachtenwisseling. Stuk voor stuk bleken deze undergraduates, die zich bijzonder voor allerlei Europese toe standen en verhoudingen interesseerden, zeer rake vragen en opmerkingen te kun nen plaatsen. Een van de nadelen die men vooral tegenwoordig aan heel wat universiteiten kan bespeuren, is de massa-opleiding, vooral een gevolg van de wet welke alle „oorlogsveteranen" in staat heeft ge steld op staatskosten te gaan studeren. Door dat massa-verschijnsel komt natuurlijk het persoonlijk contact tussen de leden van de onderwijzende staf en de studenten deer lijk in het gedrang, want al voert men het aantal docenten wel op, dikwijls is het ook financieel eenvoudig niet bij te benen wegens de duizenden, welke naar de Universiteit zijn toegestroomd. Minder vrijheid Een Nederlandse studente die ik ont moette, klaagde over het „schoolse" karak ter bij het hoger onderwijs. Alle examina schriftelijk, telkens een soort proefwerken of kleinere examina, en een heel stel van regels over de cijfers die men moet halen om te slagen. Ongetwijfeld bestaan er aan de Amerikaanse inrichtingen van hoger onderwijs allerminst die vrijheid en dat ontbreken van voortdurende controle om trent de kennis van de student, welke juist kenmerken van onze universitaire verhou- Busdiensten in het Noorden staken het vervoer voor de DUW Tussen de autobusondernemers in Fries land, Groningen, Drente en Overijsel en de D.U.W. is een conflict ontstaan. De ondernemers wensen niet te voldoen aan het verzoek van de D.U.W., de tarieven voor het vervoer van arbeiders naar de D.U.W.-werkobjecten te verlagen. In Groningen en Drente hebben de on dernemers reeds besloten het vervoer voor de D.U.W. te staken. De Friese lijndienst ondernemers willen de kwestie nog eens met de D.U.W.-inspectïe te Leeuwarden bespreken. Als geen overeenstemming be reikt wordt zullen ook zij het vervoer van D.U.W.-arbeiders stopzetten. De heer A. J. de Landmeter over de ontwikkeling der gemeente Haarlem De heer A. J. de Landmeter, griffier en plaatsvervangend secretaris der gemeente Haarlem, is een bekende persoonlijkheid. Niet alleen op het Stadhuis! Het zal intus sen velen verwonderen dat hij met pen sioen gaat, want hoewel hij de 65 gepas seerd is, zou men hem hoogstens 60 jaar geven. De wet is evenwel onverbiddelijk! Op dit ogenblik is de heer de Landmeter de ambtenaar die het grootst aantal dienst jaren heeft, op een maand na 48 jaar. Als 18-jarige jongeling, die pas de HBS achter de rug had, kwam de heer de Land meter als adjunct-klerk op het Stadhuis. Zijn salaris was 30 in de maand. Hij door liep de verschillende rangen, werkte op alle afdelingen en werd nu 28 jaar geleden tot griffier benoemd. Bij elkaar trad hij niet minder dan 5 jaar als secretaris op. De heer de Landmeter heeft, buiten be schouwing gelaten de functionarissen die onder het Duitse bewind optraden, onder 6 burgemeesters gewerkt. Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden 12 jaar, Jhr. Mr. W. B. Sandberg 6 jaar, C. Maarschalk 18 jaar, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk 3 jaar, M. A. Reinalda 1 y2 jaar en Mr. P. O. F. M. Cremers 1 jaar. In die 48 jaar heeft hij slechts 26 wethouders meege maakt, een betrekklijk klein aantal, maar dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de wethouders vroeger veelal langer aan bleven. Joh. de Breuk vierde als wethouder zelfs zijn zilveren jubilé. In die halve eeuw heeft de heer de Land meter een grote ontwikkeling der ge meente meegemaakt. De bevolking is in die tijd verdriedubbeld. Ook het werk op het Stadhuis is vermeerderd. In 1900 waren er 28 ambtenaren, nu 145. En dat niettegen staande de ambtenaren aanvankelijk slechts4V2 uur per dag werkten en nu 41 uur in de week. Maar de gemeente lijke bemoeiingen zijn sterk uitgebreid, niet het minst doordat het rijk de gemeenten belast heeft met de contröle op veel rijks- maatregelen. Haarlem was In 1900 nog slechts een bescheiden provincieplaatsje met iets meer dan 50.000 inwoners De paardentram reed nog. de torenwachters stonden op de Bavo om te waken tegen brandgevaar en het Waaggebouw had nog kaasdragers. De grote dingen zijn pas na 1900 gekomen, vooral wat de gemeentebedrijven betreft. De waterleiding is van 1898, gas- en elec- triciteitsbedryf van 1901 en het slachthuis van 1908. De opening van het Frans Hals museum dateert van 1913; tevoren waren de schilderijen op het Stadhuis tentoon gesteld, maar de lokaliteiten waren nodig voor de ambtenaren. Veel invloed op de ontwikkeling en uitbreiding der stad had cie bouw van het nieuwe station (waarvoor ƒ500.000,uit de gemeentekas werd ge geven) en de aanleg der electrische tram lijnen, niet alleen in de stad, maar ook naar Amsterdam, Zandvoort en Bloemen daal. Toen de heer de Landmeter op het Stad huis kwam werd daar nog geen enkele schrijfmachine gevonden. Hij was de eer ste die er op ging werken. De eerste keer dat dit gebeurde kwam het gehele college van B. en W. kijken! 20 jaar was de heer de Landmeter chef van de afdeling personeelszaken. Na 1918 maakte hij de regeling der rechtspositie der ambtenaren mee. Het Werkliedenregle ment werd door hem ontworpen. De griffier krijgt alle stukken die op het Stadhuis komen het eerst in handen. Per week zijn er dat gemiddeld 2000, zo dat in de loop der jaren zeker een paar millioen door zijn handen gegaan zijn. Daaronder was o.a. een briefkaart van de bekende Frans Rosier, die indertijd ge zocht werd voor ernstige misdaden, waar op hij aan de burgemeester mededeelde, dat hij naar Rotterdam vertrokken was. Tijdens de vorige oorlog had de heer de Landmeter, onder leiding van burgemees ter Sandberg, de verzorging van de Bel gische vluchtelingen onder zich. Hij deed daarbij veel verdienstelijk werk, hetgeen wel tot uiting kwam bij zijn huldiging door het Comité. B. en W. hebben het ontslag aan de heer de Landmeter verleend „onder dankbetui ging voor de vele uitstekende diensten aan de gemeente bewezen". Na zijn pensionnering zal de heer de Landmeter meer tijd vinden zich te wijden aan maatschappelijk werk. Hij is bestuurs lid van de verenigingen Noorderkerk en school en ook voorzitter van een Midden- standswoningvereniging in het Klever park. dat de hoogleraren ten aanzien van hele horden van studenten hebben na te gaan, wat deze weten. Daardoor alleen reeds zou het mondeling individueel examineren, zeker wat de undergraduate betreft, een onmogelijkheid zijn. Intelligentie-tests Ik heb ook kennis genomen van som mige methoden van examineren. Op ruime schaal past men dikwijls de zogenaamde „test-methode" toe. De examinandi krijgen groepen van vragen voor, waaruit zij dan, ten bewijze, dat zij weten wat ze moeten weten, bij*de beantwoording een keuze moeten doen. Veelal denkt men even bij 't aanschouwen dier opgaven aan de intel ligentie proeven die in onze weekbladen nogal eens voorkomen. Zo'n vraag luidt bijvoorbeeld: „Hume: een staatsman, een schrijver of een wijsgeer?" De examinandus moet dan uit een van het drietal zijn keuze bepalen. Een bezwaar van dit systeem is, dat het misschien als hulpmiddel nut kan hebben, maar zeker geen definitief oordeel over de werkelijke kennis van de ondervraagde kan opleveren, daar er dikwijls heel wat han digheid in het raden bij te pas komt. Het bleek me dan ook, dat verschillende professoren meer en mier de overtuiging toegedaan raken, dat het veel beter is de jongelui schriftelijke uiteenzettingen over bepaalde onderwerpen te laten maken, omdat men dan een veel beter inzicht in hun werkelijke kennis en werkelijke be grip krijgt. Voor de hooggeleerden bete kent dit echter heel wat werk, want als er een paar honderd studenten onder hun speciale hoede zijn en dat is aan de grote, tienduizenden studenten tellende universiteiten allerminst een uitzondering dan valt er heel wat na te kijken. En fin, zij hebben daarvoor dikwijls hun we tenschappelijke assistenten, op wier beoor deling zij dan volkomen afgaan, wat ze ook veilig kunnen doen. Merkwaardig- heidshalve vermeld ik hier nog, dat mij als een der redenen voor het test-stelsel bij de examens voor de buitenlandse dienst werd opgegeven (waar het ook weer massaal toegaat: ongeveer 2000 exami nandi waren er de laatste keer), de waar borg voor onpartijdige beoordeling. Bij die test-vragen bestaat immers een volkomen objectieve norm, terwijl als het gaat om een cijfer voor een opstel toe te kennen, de persoonlijke mening of het gevoelen van de beoordelaar een grote rol kan spelen. Welnu, een senator, die mocht me nen dat het zoontje van een zijner vrien den onbillijk beoordeeld is bij het exa men voor de buitenlandse dienst kan nooit daarover klagen als het gaat om de be antwoording die bij de bedoelde tests te pas komt. Opvallend vond ik om nog even naar de universiteiten terug te keren hoe zeer de studenten in slaat bleken op een zeer aardig peil met hun professoren van gedachten te wisselen. Dit mag men onge twijfeld beschouwen als de rijke vrucht van gans de opvatting in Amerika, dat er tussen proffen en studenten vooral niet zulk een afstand moet in acht worden ge nomen en dat zij samen als het ware op de voet van gelijkheid vraagstukken onder zoeken, iets wat in het bijzonder bij de voortgezette studie, dus bij de zogenaamde graduates voorkomt, die een Meesters- of Doctorstitel willen halen. En tenslotte meen ik nog te moeten aan stippen, dat door heel het onderwijs heen, en zeker door dat aan de universiteiten, te bemerken valt het streven om de jon gelui tot staatsburgers op te voeden. Van daar dat zij vrijwel allen, onverschillig hun studierichting, het nodige krijgen op te steken van het Amerikaanse staatswezen, van geschiedenis, alsook herhaaldelijk en in de laatste tijd vocral. \an internatio nale betrekkingen. Mij dunkt, dat wij bij ons. in meer dan een opzicht goed zouden doen met een lesje te nemen bij de Ame rikanen. wat het universitaire onderwijs aangaat. En zeer zeker geldt dit voor het aan het slot van deze brief aangeroerde punt: de burgerschapsopvoeding. Chinese regering schijnt te willen onderhandelen Reuter meldt uit hetrouwbare bron te hebben vernomen dat de Chinese regering tracht tot directe onderhandelingen met de communisten te komen over een vreedzame regeling van de burgeroorlog. Deze ontwikkeling volgt op berichten, dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten op Nankings verzoek om bemiddeling een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Engeland en Frankrijk zouden een gereserveerde houding innemen. Officiële ontkenningen ten spijt, berich ten betrouwbare bronnen, dat de regering zowel in China zelf als door functionaris sen te Hongkong pogingen heeft onder nomen om met de communisten tot onder handelingen te komen Generaal Jen Hsi-Hsian. de gouverneur van de provincie Siansi die er voor bekend staat, dat hij steeds'de communisten heeft bevochten zonder ooit de mogelijkheid van een compromis uit het oog te verliezen is te Nanking aangekomen. Hij zou door Tsjang Kai Tsjek ontboden zijn. Generaal Jen had een lange conferentie met Tsjang. Naar verluidt, heeft hij voor gesteld directe onderhandelingen met de communisten te openen. Generaal Jens aankomst te Nanking valt samen met het verblijf van generaal Loeng Joen te Hongkong. Generaal Loeng. die tijdens de oorlog afgezet is als gouverneur van de provincie Joennan en, naar bekend is. communistische sympathieën koestelt, heeft besprekingen gevoerd met maar schalk Litsji Sen en andere dissidente ele menten uit de Kwomintang Afgevaardigden van de nationale ver gadering te Peiping gaven gisteren een verklaring uit. waarin er bij de regering op aan wordt gedrongen „in te stemmen met het verlangen van het volk naar vrede". EUROPA VRAAGT MINDER MARSHALL-HULP. In kringen die in nauwe betrekking staan tot de Europese organisatie voor economi sche samenwerking verneemt men dat de door dit lichaam voor 1949-1950 aange vraagde Amerikaanse hulp voor het herstel van Europa. 4.3 milliard dollar bedraagt. Dit is een milliard dollar minder dan het vorige jaar. BINNENLAND De Koningin en Prins Bernhard zullen op Maandag 3 Januari des ochtends om elf uur in het Koninklijk Paleis te Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie houden voor de leden van het Corps Diplomatique. Een gemaskerde man stapte 's morgens vroeg het postkantoor in Ter Apel binnen, richtte een revolver op de dienstdoende be steller en eiste geld. „Wacht even tot ik klaar ben" zei de besteller, die rustig door ging met zijn werk. De gemaskerde was zo verrast door deze ongewone reactie, dat hij rechtsomkeert ma kte en verdween. HAARLEM EN OMGEVING Op Zondagavond 2 Januari zal een Jeugdbijeenkomst worden gehouden in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat. Jonge mensen zullen het woord tot de jeugd rich ten. o.a. een aantal studenten van de Zen dingsschool te Beatenberg in Zwitserland, die op het ogenblik met vacantie in ons land zijn Zang, muziek en declamatie zullen de korte toespraken afwisselen. Zondagmiddag houdt de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond een Nieuwjaarsbijeenkomst in restaurant Brink- mann, Gr. Markt, waar de heer H. Lips over het onderwerp „Mens tussen aarde en he mel" zal spreken en waar mevr. de Goede uit Utrecht zal declameren. Mevrouw A. BouvyReys, arts te 's Gra- venhage. zal op Woensdag 19 Januari 1949 in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond voor de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Organisatie voor Voetverzorging haar derde lezing houden in de serie „Loop stoornissen". Aangezien de bestratingswerkzaamheden in de Oosterhoutlaan door de vorst niet ge reed kunnen komen, blijven de routes van lijn 1 en 2 ingaande 3 Januari 1949 nog ge durende enkele dagen ongewijzigd. Wel zal lijn 2 in plaats van lijn 1 doorrijden naar de Glip. Lemmer vissersschepen uit het ijs bevrijd Woensdagavond werden op het IJssél- meer ongeveer vier k.m. van Lemmer noodsignalen waargenomen. De redding boot „Hilda" van Lemmer voer ter assis tentie uit. Het bleek, dat twee vissersbo ten, de Lemmer 74 en de Lemmer 12 in het ijs beklemd zaten. Het gelukte de „Hilda" de beide schepen te bevrijden en naar Lemmer te slepen. Haarlemmermeer Burgerlijke stand GEBOREN: Engelina Everarda Elisabeth, d. van C. J. Meilink en J. M. Heijbrock; Cor nelia Wilhelmina Maria. d. van A. L. Loog- man en W. W. Sol; Klaas Cornelis Hendrik, z. van J. Balk en R. Wierda; Regina Johan#a, d. van J. van der Pol en R. J. de Haan; Franciscus Hermanus Maria, z. van S. de Groot en G. C. Lieverse; Jan Marius. z. van D. Verhoef! en M. J. van de Pol; Willem Jan, z. van J. W. Koeman en N. F. Bruijn; Louisa Elisabeth, d. van J. W. Santifort en C. B. Linthout: Hendrika, d. van J. Franke en H. van Tilborgh; Theodorus Joannes Maria Stephanus, z. van Th. J. N. Verhaar en P. J. Bon; Margaretha, d. van J. Klitz en S. H. M. Bijster; Clasina Elisabeth Maria, d. van G. A. Straathof en J. M. van der Eist; Godefri- dus Johannes, z. van P. van Aarle en M. A. P. van Vlimmeren; Gerrit, z. van P. Stroomer en A. C. Hoogeboom; Jacob, z. van J. van den Berg en P. Visser; Arie, z. van J. Eikelen boom en C. M. Vink; Divera Hendrika Maria, d. van H. L. Gieske en H. W. Hoenderdos; Grada Elizabeth, d. van A. P. Loogman en E. K. Bisschop. ONDERTROUWD: Antonius Hendrikus Knaven en Catharina Alida Douven; Jan Engelbert Beneker en Theresia Maria Kna ven; Adam Theodorus Neuvel en Cornelia Timmerman; Johannis Jan Overbeek en Dirkje Elisabeth Schutte; Frederik Cornelis Jacobus Halderman en Wiske Korriqga; Pail- lus Verhagen en Anna Mathilda Everaardt. GETROUWD: Bastiaan van Beusekom en Gerritje de Herder. OVERLEDEN: Johanna Arisse, 87 j., wed. V. Th. de Kruijff. Bennebroek Burgerlijke stand GEHUWD: J. J. v. d. Meij en E. P. Pruis. GEBOREN: Hendrik Jan, z. van R. J. Hom mes en M. R. Zwaan. OVERLEDEN: C. Rooy, v., 83 j.; N. Leus, v., 66 j.; L. A. Rapati, wed. van H. v. Riet, 81 jaar. Lisse STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ. In de Nederlands Hervormde Kleuter school heeft ds. M. de Visser. Christelijk Gereformeerd predikant te Rotterdam voor de afdeling Lisse van de Staatkundig Ge reformeerde Partij gesproken over „Begin selvastheid". Hij besprak een gedeelte uit Daniël 3, waarin gesproken wordt over de onverzettelijken, die zalig zijn. daar het bij dezen gaat om het beginsel. Ds. De Visser sprak over een hoog bevel, een dreigend gevaar en een veilige hoede. Er zijn velen, die steeds zoeken naar iets anders en dat doen zij zonder God. Wat zou het resultaat kunnen worden? Een Godloze staat. An deren denken te veel aan hun eigen belang. Vervolgens besprak spreker de beginselen van de Staatkundig Gereformeerde Partij en wekte de bezoekers op die te aanvaar den en er naar te leven. De kracht van de partij ligt in het isolement. Christus is de borg en Hij zal leiden tot de dood toe. Heemstede ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer W. A. van Zadel hield de Onderlinge Tuinlieden vereniging Woensdagavond in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef een drukbezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de tweede secre taris, de heer P. Berkhout, bleek dat het ledenaantal is vooruitgaan; het steeg van 77 tot 99. Hierin werd vooral het werk van de bindcursus gememoreerd. Het jaarver slag van de penningmeester, de heer P. Klaase was minder optimistisch. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Nunnink gekozen in de plaats van de lieer G. Ravenhorst, die zich niet meer her kiesbaar had gesteld. De periodiek aftre dende voorzitter, de heer W. A. van Zadel en de tweede secretaris, de heer P. Berk hout werden bij acclamatie herkozen. De heer P. Berkhout vertelde enige interes sante bijzonderheden uit het leven van de Zweedse geleerde Linnaeus. Ingekomen waren enkele kerststukjes. Bil de keuring behaalden de heer P Klaase 9 punten de heer H Nunnink 8 punten en de heer L. de Boer 7 punten. Voorts werden de prij zen van de Chrysantenprijsvraag uitge reikt aan de heren P. Warmerdam en P. Berkhout

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6