Haarlems Dagblad Naar '49 Amerikaans Congres krijgt spoedig militair wereldhulpplan" voorgelegd Nederlandse troepen bereiken Djambi Vanavond start Constellation met Viruly over nieuwe route 63e Jaargang No. 19131 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825 Redactie 10600. Direct.-Hóofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkery Z.B. Spaarne 12, Tel. '12713, 10132, Vrijdag 31 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Direcfeur-Hoofdredaeteur: Robert Peereboom cit Oprctljtc Daarlcmerüc Courant (Jiuto 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN STROMENDE REGEN neemt het jaar '48 zijn afscheid. Het is rijk geweest aan gebeurtenissen van algemeen belang. Daar wordt in dit blad aan herinnerd. Het is overigens zelf rijk geweest aan her denkingen. Voor ons volk bracht het rege ringsjubileum van Koningin Wilhelmina daarin een hoogtepunt. Het werd onmid dellijk gevolgd door haar aftreden en de troonsbestijging van Koningin Juliana. Die gebeurtenissen leven nog zo vers in de herinnering, zij hebben tot zoveel beschou wing aanleiding gegeven dat men, aan het einde van dit jaar, alleen wil hei-halen dat wij dankbaar mogen zijn. Dankbaar voor hetgeen het Huis van Oranje, dat de een heid van dit volk verzekert, in een vorstin als Koningin Wilhelmina voor ons heeft gedaan. Niet minder dankbaar voor het besef dat de troonsopvolging in dit land generlei twijfel en onzekerheid kon bren gen, dat Nederland zijn nieuwe Koningin met volle toewijding en vertrouwen heeft welkom geheten. Dit is geluk en een voor recht, dat weinig volken ten deel valt. Het is in zo menig land zo vaak anders gegaan, in een veelbewogen tijd als deze schenkt het ons de grondslag van vertrouwen, die wij behoeven. Na de Napoleontische oorlogen zeggen de historici duurde het dertig jaar eer Europa zich geestelijk en materieel van zijn rampen hersteld had en tot werkelijk nieuwe ontwikkeling in staat bleek. Laten wij daaruit geen sombere gevolgtrekking maken, want zij zou niet meer waard zijn dan de redenering van de mensen, die bo- weren dat er iedere twintig jaar een we reldoorlog zal losbarsten omdat tussen de eerste en de tweede twintig jaar lagen. Europa-1948 leeft nog in hetzelfde soort staatkundige versnippering dat in 1815 gold. Maar het tegenwoordige Europa heeft oneindig groter verstandhouding tussen de leden der verschillende volken, het beschikt over veel meer technische mogelijkheden, verkeersmiddelen en talloze contacten. Het is inderdaad veel dichter tot die noodzake lijke en logische vereniging der volken ge komen, die zelfs Napoleon al bepleitte. Het jaar 1948 is .in een groeiend besef, dat dit waarlijk moet worden bereikt, niet onbe langrijk geweest. Ik zou vooral de hoop willen uitspreken, dat '49 ons verder op deze weg zal brengen: op de weg naar een federale Unie van West-Europa. Inzicht en verbeeldingskracht bij onze leidende figu ren worden vereist, om het in die richting te stuwen. Wij zijn een klein volk, maar wij kunnen door de ligging van ons land, door onze belangstelling voor anderen en door onze energie in belangrijke mate tot 't wel slagen bijdragen. Het is wellicht het gebrek aan fantaisie bij velen van onze politici, dat in dit land de meest remmende invloed doet gelden, Maar ik geloof niet dat het dertig jaar zal vorderen eer Europa tot werkelijke vernieuwing zal komen. Ik ge loof ook niet dat het zo lang kan wachten- noodzaak zal het veel eerder tot daden dwingen, 1948 heeft ongetwijfeld bewezen oat in na-oorlogse jaren slechts geleidelijk een breder visie ontstaat. Dat is te verklaren. Volken die lang van de buitenwereld zijn- afgesloten geweest, die grote verliezen heb ben geleden en zich na hun bevrijding voor een zware taak van wederopbouw en her stel zien geplaatst, moeten zich ten eerste wel toeleggen op het herwinnen van eigen kracht. Dat geschiedt dan op de oude bases; het is moeilijk een nieuwe wereld te zien met ontstane mogelijkheden en noodzaken tot breder ontwikkeling. Wie de stemmin gen en gebeurtenissen der jaren na de be vrijding overdenkt, ziet een gestadige groei naar ruimer inzicht. Zo zullen de gevolgen van dat Europees Congres in Den Haag, dat in Mei 1948 plaatsgreep en voor zovelen niet meer dan een verbazingwekkend cu riosum was, door nieuwlichters bedacht, zich in toenemende mate doen gevoelen. Ook reeds in het jaar. dat morgen ziin intrede zal hebben gedaan. Later zal het de historici wellicht verbazen, dat al binnen drie jaar na de bevrijding zulk een congres bijeenkwam. Grote tegenstellingen zijn in de wereld blijven gelden en vrees voor komende bot sing tussen Oost en West heeft menigeen vervuld. Men moet 19,48 nageven dat het in zijn loop die vTees heeft zien dalen En zelfs de pessimisten, die dat ongegrond vinden, zullen moeten erkennen dat het reeds een machtige winst is als de wereld zich van vrees bevrijdt. Geheel Nederland hoopt, voor het ko mende jaar, op snelle wording van de nieu we samenwerking met Indonesië. De tweede politiële actie van ons leger loont vandaag ten einde. Het zou lichtvaardig zijn zich de nu volgende loop van zaken als een gemakkelijk ontwikkelings-proces voor te stellen. Er is twiifel en zorg bij velen. Er is, bïi degenen die wat verder in de toe komst kijken, het besef dat alleen met de grootste tact, met mensenkennis en geduld dat resultaat bereikt zal kunnen worden dat alleen het einddoel kan zijn: een vrii- willig samengaan in wederzijds vertrouwen. Het is ook hier. geliik in het vraagstuk der Europese ontwikkeling, die maar voor korte tijd zal kunnen steunen op een Marshall Plan dat ons de millioenen van overzee doet toevloeien, een zaak van vooruitzien Op de laatste dag des iaars heb ik dit maal alleen deze enkele hoofdzaken, die in waarheid ons aller bestaan en toekomst raken, willen te berde brengen. Maar zon der een heilwens tot haar lezers te riehten zou de krant van 31 December tekortschie ten. Die zij u dus gebracht. Wij hopen u naar ons beste welen te bliiven voorlichten: wij hebben daarbii de zekerheid dat 1949 ons onmiddelliik enige vergroting van de om vang der dagbladen zal brengen, die den kelijk binnen enkele maanden door een tweede zal worden gevolgd. Dit g,eeft ook ons. in de dagelijkse taak die onze gedach ten zozeer vervult, de hoop dat wii meer en beter zullen kunnen doen dan in het jaar dat eindigt. Wij wensen u enn ge zegend Nieuwjaar. R. P- De PH-TED od Schiphol terug Donderdagavond landde op Schiphol de PH-TED. het vliegtuig dat op 22 December naar Batavia was vertrokken met 18 vrou wen en 33 kinderen, waarvan 16 babies, doch dat wegens het landingsverbod in Karachi naar Nederland moest terugkeren. De moeders en kinderen zullen nu op 22 Januari met de „Sibajak" naar Batavia gaan. De eerste auto met straalaandrijving heeft de Zwitser Hans Berger in Gstaad geconstrueerd. Zijn zes-jarig dochtertje zit hier in het miniatuurmodel, dat twee meter lang en één meter breed is. De reactiemotoi van deze „Young Switzerland" stoot de verbrande gassen onder hoge druk door een uitlaat, welke als een soort raket werkt en het voertuigje een snelheid van 30 tot 50 km per uur geeft. Mogelijkheid tot hulp aan elk land, welks verdediging een Amerikaans belang is WASHINGTON (Reuter). Naar Reu ter uit kringen van de Amerikaanse depar tementen van Buitenlandse Zaken en De fensie verneemt, zal de Amerikaanse rege ring het nieuwe congres de volgende week vragen een wereldprogramma voor militaire bijstand goed te keuren, volgens hetwelk de Verenigde Staten hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wanneer het deze hulp nodig heeft. In het program zullen de programs voor militaire hulp aan West-Europa, Grieken land, Turkije en waarschijnlijk China wor den opgenomen. In het wetsontwerp zullen geen namen worden genoemd en de regering zou daar door ruime bevoegdheid hebben om elk land uit te kiezen, dat volgens haar op een bepaald ogenblik hulp nodig heeft. Het program zal in vele opzichten over eenkomen met het Leen- en Pachtprogram tijdens de oorlog, toen ondanks krachtige tegenwerpingen van het Congres de presi dent de bevoegdheid verkreeg om „hulp te zenden aan elk land, welks verdediging de president van vitaal belang acht voor de verdediging van de Verenigde Staten." Er zal geèn afzonderlijk program voor de West-Europese militaire verdediging zijn; ;eeh afzonderlijk program voor Grieken land en Turkije en geen afzonderlijk plan voor China, aldus deze kringen. Voorlopige bijzonderheden over de behoeften van deze landen zullen in de loop van de debatten worden gegeven, maar zij zullen niet in de uiteindelijke wet zijn opgenomen. Volgens officieuze schattingen bedragen de kosten van het program in het eerste jaar ongeveer 2% milliard dollar. Zoals de Tsjang Kai Tsjek verklaart zich bereid, af te treden NANKING. 31 December. (Reuter). Tsjang Kai Tsjek, de president van de Chinese republiek, liceft in eeu Nieuw jaarsboodschap aan het Chinese volk ver klaard, dat hij bereid is af te treden, in dien de communisten „oprecht" zijn in hun verlangen naar een vreedzame regeling ;n de burgeroorlog Noord-Korea door Sovjets ontruimd Op 25 December heeft de laatste man der Sovjet-Russische troepen Noord-Korea verlaten, aldus heeft het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass officieel over radio- Moskou bekend gemaakt. In een historisch overzicht over de ge beurtenissen in Korea verklaart radio- Moskou, dat de Amerikaanse regering niet voldaan heeft aan het op 10 September 1948 door de opperste nationale vergade ring van Korea aan de V S. en de Sovjet- Unie gerichte verzoek, de troepen onmid dellijk en gelijktijdig terug te trelckeh. Op de Zugspitzplatt in Zwitserland heeft men deze week het skiseizoen geopend met een grote springwedstrijd Met een vaart van vijftig Kilometer suist een der deelnemers op liet einddoel af. minister van Defensie, James Forrestal, gis teren zei, zal het program „op bescheiden voet" beginnen ongeveer 2 milliard dol lar voor West-Europa, 350 millioen dollar voor Griekenland en Turkije en 125 mil lioen dollar voor China hoewel dit geheel afhangt van het resultaat van de huidige gebeurtenissen aldaar. In kringen, welke in contact staan met de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defensie, wordt speciale nadruk gelegd op de wens van Trumans regering tot vrijheid van optreden, waardoor snelle actie moge lijk wordt. De „methode om geen namen te noemen", zou de regering in staat stellen de beschik bare fondsen met inachtneming van de be hoeften der strategie toe te wijzen. Indien het aantal aan het ontworpen Noord- Atlantische verdedigingsverdrag deelne mende landen zou worden uitgebreid, zou den nieuwe leden van het programma kun nen profiteren, zonder dat hiervoor eerst de goedkeuring van het Congres zou be hoeven te worden gevraagd. Als illustre rend voorbeeld werd in dit verband de wens van de regering genoemd om ook aan Italië, binnen het kader van het in het vredesverdrag veroorloofde, militaire hulp te verlenen. Het is niet waarschijnlijk dat Italië recht streeks deel zal nemen aan het Noord-At lantische verdedigingsverdrag, doch een regeling als de voorgestelde zou de Ameri kaanse regering in staat stellen het te hel pen, zonder dat hiervoor enige nieuwe wet nodig zou zijn. Vijf-en-dertig textielpunten geldig verklaard Voor een periode van vier maanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat met ingang van 1 Januari vijf- en-dertig punten van de textielkaart VA 804 geldig worden verklaard namelijk: Textiel Q één punt; Textiel R één punt; Textiel Q vijf punten: Textiel Reserve Q (tien punten) en Textiel Reserve R (tien punten). De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze puntenaanwijzing practisch geen ver ruiming betekent vergeleken by de voor gaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoeling ligt vóór 1 Mei 1949 wederom punten geldig te verklaren. De thans aangewezen punten zullen dus voor een periode van vier maanden in plaats van voor een kwartaal moeten dienen. Staatssecretaris voor Econ. Zaken benoemd De Koningin heeft met ingang van 25 Januari 1949 benoemd tot Staats-secretaris van Economische Zaken voor de organisatie van het bedrijfsleven mr. W. C. L. van der Grinten, te Rotterdam. ^Stopkoersen Indische fondsen volgende week vervallen De Vereniging voor de Effectenhandel deelt mede, dat het verbod van notering van Indische effecten, indien deze notering een bepaald maximum zou overschrijden, met ingang van Maandag 3 Januari komt te vervallen. Wel zal tot nader order gehandhaafd blijven cle bepaling, dat in elk Indisch fonds per dag ten hoogste één koers wordt genoteerd en dat verhandeling van Indische effecten tegen andere dan de officieel ge noteerde koersen niet toegestaan is. Tien huisjes afgebrand Zeventig personen dakloos Zeventig inwoners van Oldenzaal zijn Donderdagavond dakloos geworden door dat een blok van tien arbeiderswoningen tot de grond toe afbrandde. Er is een school gebouw gevorderd om de dakloze gezinnen onder te brengen. De brand is ontstaan in een huisje aan het einde van de rij, waar een weduwe met negen kinderen woonde. Door een defect aan de schoorsteen is het asfaltpapier, waarmee dev daken onder de pannen waren afgedekt, in brand ge raakt. Door de stormachtige wind breidde het vuur zich zo snel uit dat de brand weer vrijwel niets kon uitrichten. Men wist het huisraad van zeven huisjes in veiligheid te brengen. De woningen waren het eigendom van een makelaar te Enschedé. Zij zouden on der normale omstandigheden reeds onbe woonbaar zijn verklaard. Het woord is aan G. Joseph: Men behoeft niet ver te gaan om het geluk te ontmoeten: men moet slechts over de drempel van het egoïsme stappen Teraardebestelling M. L. A. Klein Nadat in de Kathedraal aan de Leidsevaart de uitvaartdiensten waren gehouden is van morgen op het R.K. Kerkhof „Sint Barbara ter aarde besteld het stoffelijk overschot van cle heer M. L. A. Klein, oud-lid van de Haar lemse gemeenteraad. Onder de aanwezigen waren de heer Th. S. J. Hooy, namens de raadsfractie der K.V.P. en een deputatie van de R.K. Politiebond, afdeling Haarlem, Pater Dolle uit Leiden, die de Mis van Requiem had opgedragen, verrichtte op het kerkhof de beaardingsplcchtigheid. Een zoon van de overledene dankte voor de blijken van deelneming. BATAVIA (Aneta). Officieel wordt te Batavia medegedeeld, dat op Sumatra de' Nederlandse troepen de stad Djambi heb ben bereikt. In de stad werd aan de kade van de rivier de Batanghari een republi keinse vliegboot aangetroffen. De olievel den Badjoebang, Tempino, Mangoendjaja, Moearatirang, Kloeang en Soengeililin in het Djambische werden voor vernielingen gevrijwaard. Een vliegveld werd bereikt en in gebruik genomen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de beperkende bepalingen betreffende het internationale telefoon- en telegraaf- verkeer te Batavia met ingang van Don derdag zijn opgeheven. BATAVIA (Aneta). Na de berichten over de grote steden komen thans ook ge gevens binnen over de andere onder Neder landse controle gebrachte gebieden. Woningnood zelfs in donker Afrika. In de voornaamste centra van hel Belgjsche mandaats- gebied Róeanda Urundi worden kleine modelwoningen gebouwd voor geëmancipeerde kleur lingen. De assistent-veearts van Astrida (Roeanda) met zijn gezin. Toch naar Batavia Geen passagiers maar wel post aan boord (Van een verslaggever) Zo goed als zeker zal vanavond om 11 uur van Schiphol een Constellation onder commando van Viruly naar Batavia ver trekken over een nieuwe route die door de KLM in studie is genomen, toen het ver bod om in India, Pakistan en Birma te landen afkwam. Deze route gaat van Am sterdam over Tunis, Khartoem en het eiland Mauritius naar Batavia. Dit toestel zal tevens de post voor Indonesië meene men. Oorspronkelijk zou het toestel gister avond al zijn vertrokken, maar de start werd 24 uur uitgesteld. Het schijnt dat deze vertraging is ontstaan door het uit blijven van Engelse landingsvergunningen. Men verwacht die echter op korte termijn. Het is niet onmogelijk dat wanneer deze route voldoet, het vliegtuig waarmee mi nister-president Drees begin volgende week vertrekt ook deze weg 'zal volgen. Tjokvol benzine. De grootste sprong in deze vlucht is die van 't Britse eiland Mauritius naar Batavia die de „Connie" ongeveer 14 uur vliegen zal kosten. In die periode zal de beman ning slechts zee onder zich zien. Men neemt daarom een zo klein mogelijke be manning mee, aangezien er in de reeds zwaar met post geladen kist de maximum hoeveelheid benzine mee moet. Wel- zijn er enige KLM-vertegenwoordigers aan boord, Klacht van „Het Parool" tegen H. A. Lunshof Mr. J. Jolles, advocaat en procureur te Amsterdam, heeft namens de stichting „Het Parool" de heer H. A. Lunshof, de uitgeverij N.V. Buijten en Schipperheyn en de stichting „De Nederlander" gedagvaard teneinde op 11 Januari voor de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam te ver schijnen ter zake van een door de stichting „Het Parool" in te stellen civiele schade actie wegens onrechtmatige daad en aan tasting van eer en goede naam. De heer Lunshof is de schrijver van een brochure tegen „Het Parool", welke door de beidg andere gedaagden werd gepubli ceerd en waarin ernstige beschuldigingen tegen de leiding van „Het Parool" worden geuit. maar die zullen het toestel in Tunis (Noordkust van Afrika), Khartoem (Egyp tische Soedan) en Mauritius verlaten om deze hopelijk tijdelijke dienst verder te organiseren. Hoeveel dagen de reis in beslag zal ne men is nog niet bekend, omdat zulks af hangt van de tijd die de drie tussenlan dingen zullen vergen, waar uiteraard voorbereidingen moeten worden getroffen voor volgende toestellen. Particuliere kolenmijnen niet meer onder staatsbeheer Op 8 Juni 1945 werden op grond van het Buitengewoon Mijnbesluit 1945 de par ticuliere steenkolenmijnen in Limburg tijdelijk ter beschikking en onder beheer van de staat gesteld. De minister van Economische Zaken heeft thans, in overeenstemming met het gevoelen van de ministerraad, besloten het beheer over de particuliere mijnonder nemingen in Limburg met ingang van 1 Januari 1949 op te heffen. Dr. ir. Ch. Th. Groothoff wordt op de meest eervolle wijze van zijn functie van beheerder ontheven onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten als zodanig bewezen. Deze opheffing van het beheer brengt niet mede de intrekking van het Öuiten- gewoon Mijnbesluit van 1945, zodat de be voegdheid van de minister van Econo mische Zaken blijft bestaan de particuliere mijnondernemingen, indien zulks nodig mocht blijken, wederom tijdelijk ter be schikking en onder beheer van de staat te stellen. Hongaarse premier roept bisschoppen bijeen Twee Hongaarse bisschoppen zijn giste ren ondervraagd in verband met de tegen kardinaal Mindszenty uitgebrachte beschul digingen, aldus heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken medegedeeld. De twee bisschoppen zijn mgr. Lagos Shvoy en mgr. Joseph Peteri. De minister-president, Istvan Dobi, heeft het episcopaat opgeroepen voor een bijeen komst op Dinsdag aanstaande, „ter bespre king van kwesties, voortkomend uit de ver klaring der bisschoppen van 16 December". Dr. Van Royen op Schiphol „Sommige tekenen wijzen op meer begrip" Om kwart over één, tien uur later dan hij verwacht werd, arriveerde hedennacht op het vliegveld Schiphol de Nederlandse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, dr. H. J. van Royen. In de stille douaneloods stond hij enkele verslaggevers even te woord. „Naar mijn mening heeft de wereld een bijzonder groot gebrek aan begrip getoond voor het Neder landse standpunt inzake de Indonesische kwestie," zo zeide hij „Dit was niet geheel onverwacht, maar de vorm waarin dit ge brek aan begrip zich uitte was wel zeer teleurstellend. In het bijzonder bevreemdde ons de houding van Engeland ten aanzien van het terugtrekken der troepen. Toch ge loof ik, dat in de naaste toekomst, wanneer men meer tijd gehad heeft zich in onze zaak te verdiepen, ook de leden van de Veiligheidsraad zich zullen bedenken en hun houding wijzigen. Er zijn zeker teke nen, die duiden op wal meer bedachtzaam heid en wat meer begrip voor de redelijk heid van het Nederlandse standpunt". Op de vraag naar zijn oordeel over de ge wijzigde houding van Engeland ten aanzien van Nederland antwoordde dr. van Royen: „Tijdens de laatste zitting heeft Engeland uiting gegeven aan de wens geen verdere resoluties in te dienen of aan ie nemen op de nieuwe zitting van de Veiligheidsraad, die op 6 Januari van het volgende jaar in Lake Success zal beginnen. Dit acht ik een welkom initiatief van de zijde van Enge land." Dr. van Royen meende de vraag of Soe^ karno en Hatta naar zijn mening te goeder trouw zijn, niet rechtstreeks te kunnen beantwoorden. „Dit zal nog moeten blijken. Er zijn zeker leiders, die het goed bedoelen, maar niet in staat zijn de extremistische elementen in de republiek in toom te hou den." Tenslotte zeide dr. Van Royen nog, dat het nog niet zeker is, of de Nederlandse regering na de vrijlating van Soekarno en de andere republikeinse leiders nog met hen zal onderhandelen over de samenstel ling van de interimregering. By Koninklijk besluit is gratie verleend aan W, A. van der Spek, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenis stra'. Jo Juda naar Scandinavië. De Neder landse violist Jo Juda is uitgenodigd een tournée te maken door Noorwegen, Dene marken en Finland. De Staatscourant bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars be treffende het algemeen verbindend verklaren van bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch bedrijf in Nederland. Aneta had een onderhoud met de gou verneur van Batavia, Hilman Djajadining- rat, die van 1935 tot 1946 regent is geweest van Serang. Na de bezetting van Bantam heeft hij een kort bezoek gebracht aan zijn. vroegere standplaats. Hilman Djajadining- rat zeide, dat zijn voornaamste indrukken uit het Bantamse waren: De grote verwaar lozing in de steden en dorpen, de zorgwek kende voedseltoestanden en het uitermate correcte optreden van de Nederlandse troe pen. Hij zeide, dat alle drie regenten van het Bantamse tezamen met de republikeinse resident voor de komst van de Nederlandse troepen verdwenen waren, doch in Serang toonden de plaatsvervangend resident en de, patih zich bereid met de Nederlanders samen te werken. Onmiddellijk na de bezetting van Serang j.l. Donderdag werd er 's avonds een ver gadering met republikeinse intellectuelen gehouden, waar zes ambtenaren versche nen. Nadat Hilman Djajadiningrat met ver schillende mensen had gesproken, kwamen op de tweede vergadering echter ruim 60 republikeinse intellectuelen opdagen, die bereid waren tot samenwerking met het nieuwe gezag. Uit Midden-Java komen van de corres pondent van Aneta te Semarang berichten binnen.waaruit blijkt dat met spoed levens middelen en medicijnen zullen worden aangevoerd in verband met de slechte ge zondheidstoestand van de bevolking, in het bijzonder te Solo. De patiënten van de zie kenhuizen te Solo verkeren in een deplora bele toestand. De eerste drie trucks met melk, havermout, conserven en rijst zijn reeds uit Semarang vertrokken. Wonosobo en Bodjonegoro krijgen voor lopig tien ton rijst per dag. Truman bevestigt zijn geheimzinnige verklaring President Truman heeft volgens Reuter zijn verklaring bevestigd, dat zekere per sonen in de Sovjet-Unie „buitengewoon verlangend" zijn naar vrede. De president gaf de bevestiging van zijn eerder onofficieel in een toespraak te Kansas City gedane verklaring naar aan leiding van vragen, die hem op zijn pers conferentie werden gesteld. Truman corrigeerde de berichten, waar in gesuggereerd werd dat Stalin een van de leiders zou zijn op wie hij had gezin speeld. Hij zeide. dat er geen verband be stond tussen zijn te Kansap City gedane verklaring en de opmerkingen, welke hij tijdens de verkiezingscampagne had ge maakt, namelijk dat hij „oom Joe Stalin wel mocht", die een „gevangene van het politiek-bureau" was. Truman zeide verder, dat hij de laatste tijd niet met Sovjet-leiders in contact was geweest. Op vragen over geruchten, dat de aan staande vice-president. Alben Barkley, tijdens zijn bezoek aan Europa van de af gelopen dagen in contact zou zijn gelreden met Sovjet-Russische vertegenwoordigers om de basis te leggen voor een regeling van de geschillen tussen de Sovjet-Unie en het Westen, zeide Truman dat het „merkwaardig en wonderlijk" was tot welk een hoogte het speculeren kon gaan. Lachend adviseerde hij de verslaggevers „voort te gaan met speculeren". Frans-Britse betrekkingen Officieel wordt medegedeeld, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, op 13 Januari voor een bezoek aan zijn Britse ambtgenoot, Ernest Bevin, te Londen zal aankomen. Hij zal tot 15 Januari blijven. Het doel van het bezoek, zo meent men te weten, is meer een algemene uitwisse ling van gedachten dan een bespreking van een bepaald probleem. Men verwacht dat alle grote internatio nale problemen, die Groot-Brittannië en Frankrijk raken, door Schuman en Bevin besproken zullen worden. Naar verluidt zal Schuman in het bijzon der de nadruk leggen op het Duitse pro bleem, de kwestie der Italiaanse koloniën en de Brits-Franse economische betrek kingen. VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: In de avonduren matige Westelijke wind, daarna vooral langs de kust tot stormachtig aanwakkerende wind tus sen Zuidwest en Zuid. later wat afne mend en waarschijnlijk draaiend naar Westelijke richtingen. Tijdelijk regen of sneeuw, plaatselijk in de vorm van buien. Weinig verandering van tempe ratuur. 1 Januari: 8.48 uur, onder 16.39 uur 10.49 uur. onder 18.31 uur 2 Januari: 8.48 uur. onder 16.40 uur 11.11 uur. onder 19.46 uur 3 Januari: Zon op 8.48 uur. onder 16.41 uur Maan op 11.27 uur, onder 21.00 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1