Taxi? bel 18000 Dansles s A. DE JONG JAIUABI i f Speciale j 0P1UIHIM I Kwekkeboom Misset Zoon De Haarlemmers gebruiken meer water dan vroeger ZIJLWEG 49 J. H. Korstjens Engels Mej. J. Pool Restaurant Brinkman Kort haar de grote mode VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 Een Oudejaarsvertelling door Jan Mens Opgewonden en met een lichte blos op man verteld, vooral als hij knap en rijk is. haar wangen stond Tine Versluis voor het En Eddy Veenstra was toch steeds correct venster van haar pensionkamer en tuurde,tegen haar gebleven„Bel me even in gedachten verzonken naar de stille t op," had hij gezegd, toen ze, weifelend nog, straat. Het had gesneeuwd. Een rulle op het punt stond heen te gaan. Zijn glim- vacht, glinsterend in het licht der straat- lach was langs haar gestreken, langs haar lantarens, die als dikke suikerbroden rijd stonden langs het trottoir. Tine legde haar voorhoofd een ogenblik aan het koele glas, haar denkon werd rustiger nu. Wat zou ze doen? Meegaan? Of de oudejaars avond alleen op haar kamer doorbrengen? Ze draaide zich om. Haar ogen om vatten de kaal-gemeubileerde kamer met het opklapbed aan de wand, de schoor steen, waarop de vergulde pendule prijkte tussen de marmeren coupes, de tafel, waar in zich de lege goudvissenkom spiegelde, de roodbeklcde stoelen met hun kromme poten en er steeg een gevoel van onbe hagen en afkeer in haar omhoog- Neen, ze bleef niet hier, ze bleef niet de ganse lange avond alleen, oog in oog met de pronkstukken van haar zeurderige hos pita. Ze ging weg, ze ging mee met mijn heer Veenstra: waarom zou ze het niet doen? Ze was jong. En het was haar be stemming toch niet. de oudejaarsavond als een verlepte hofjesdame door te brengen. De laatste weken had Tine dikwiils haar toch wel armzalig leven overdacht. Van het pension naar kantoor, 's middags haastig iets eten in een cafétaria, dan weer terug naar haar pension in de stille straat, dan de avonden, alleen met zichzelf. Neen, dit was niet het leven dat zij zich gedroomd had. toen ze vol illusies naar de lokkende stad was getrokken. Vader en moeder had den gewaarschuwd, doch Tine had haar zin doorgedreven. Weg moest ze uit het doodstille provinciestadje, ze wilde zich wiider wiekslag scheppen, vooruit komen en niet verzuren tussen lage huizen met de kleine zielen. Nu had haar patroon haar gevraagd, tezamen de avond door te brengen. Hii was ooV eenzaam, had hii lachend gezegd. Ja. Fddv Veenstra was een aardige vent: riik, knar», geestig en op z'n zes-en-twintigste jaar directeur van een grote exportzaak met internationale reputatie. Hij bezat twee rijen prachtig-witte tander., een klein, zwart snorretje en een jongensachtige glimlach, waarmee hij alle belemmeringen sr>elcnderwiize overwon. Nu ja, münheer aardige figuurtje, eenvoudig gekleed in de wat ouderwetse mantel. „Of u moet wat anders te doen hebben, vanavond, juffrouw Versluis," had hij er ondeugend aan toe gevoegd. Neen, ze had niets anders te doen, Waarom zou ze zijn aanbod weigeren? Ze was geen kind meer, en het ouderlijk huis zo ver wegNog eenmaal keek ze de ongezellige kamer rond: haar besluit stond vast. Snel liep ze naar de telefoon, draaide het nuftimer. „Ik ga mee," zei ze. Haar stem trilde van emotie. Tine onderging de avond als een droom. Ze dineerden in een Chinees restaurant, het rood en goud van de betimmering glansde in het gedempte licht van kleurige lampions. Eddy was galant en geestig, hij hielp haar bij de keuze der vreemde spij zen: kruidig en van een vreemde bekoring. Na de maaltijd, toen de koffie geserveerd was en ze een een sigaret rookten, stelde hij voor, te gaan dansen. Tine knikte. Veenstra begeleidde haar naar een chic café, waar een negerband de opwindende klanken van een rumba door de zaal liet schallen. Zegevierend liep Tine naast hem, ze voelde de jaloerse blikken van vele vrouwen op haar gericht. Even daarna zweefde ze in zijn armen over de gladde dansvloer. Het parket glansde als een spiegel in het helle licht, cn vlak bij haar was dat knappe gelaat, waren die brutale ogen, was die willende mond, en er speelde een glimlach om haar lippen. De dans was uit en Eddy leidde haar naar een rustig hoekje, waar gedempt licht over de tafel met het glinsterend glaswerk streek. Buigend sloop een ober nader. Eddy bestelde champagne. De ober bracht glazen, ontkurkte de fles, het vocht parelde in de kelken. Even trilde zijn hand en een klein scheutje bevochtigde de mouw van Eddy's jas. „Ezel"., schold deze, met moeite een vloek onderdrukkend. Dan nam hij zijn glas en keek haar aan met overmoedige ogen. „Op ons eerste samenzijn, Tine". Tine voelde zich overwonnen door ziin Plannen voor een Kunstraad in Amsterdam De commissie van voorbereiding van een Amsterdamse Kunstraad, waarvan de wet houder voor de Kunstzaken mr. A. de Roos voorzitter was, heeft aan B. en W. van Am sterdam een rapport doen toekomen, waar aan we het volgende ontlenen: Het bestuur van een gemeente heeft ons inziens de plicht met aandacht te volgen wat in de gemeenschap der burgers aan kunstvermogen en kunstverlangens leeft. De taak van de Amsterdamse Kunstraad zal moeten bestaan uit het coördineren van de tot nu toe naast elkaar werkende in stellingen en organen op kunstgebied en het verstrekken van adviezen. De raad zal bestaan uit tenminste dertig en ten hoogste vijftig leden. Twintig procent der leden zullen als overheidsvertegenwoordigers zit ting hebben en voor tachtig procent zal de raad moeten bestaan uit representanten van de kunst. Van de laatste groep leden treedt de helft op als representanten van de kunst producenten en de helft als vertegenwoor digers van de kunstdistribuanten en „kunst consumenten". Op het terrein van de opvoeding tot het genieten en waarderen van kunst bij grote groepen van de bevolking en vooral bij de jeugd is het ontbreken van een centraal or gaan het sterkst voelbaar. Het tot stand brengen van een bruikbare organisatievorm voor het bezoek aan kunstinstellingen is een taak, waarmee onverwijld een begin zal kunnen worden gemaakt; voor zover het de jeugd betreft in samenwerking met de reeds bestaande jeugd-kunstcommissie. De wijze, waarop subsidies aan kunst instellingen dienen te worden verleend en de vraag, welke instellingen voor subsidie in aanmerking komen, kunnen aan het oor deel van de raad worden onderworpen. Ook de vorm en de voorwaarden van prijsvra gen, opdrachten en aankopen op het gebied der beeldende en grafische kunsten. Tegelijk met de publicatie van dit rap port zonden B. en W. aan de gemeenteraad het voorstel tot de instelling van een" Am sterdamse Kunstraad over te gaan en daar toe voorlopig voor het jaar 1949 een crediet van ten hoogste 5000.beschikbaar te stellen. Normen, welke aan goed drinkwater gesteld moeten worden, verbeterd D<* Jnns. de oude boekhouder, had haar I blik. Daareven, toen hij zo onbehoorlijk een keer gewaarschuwd, de goede kerel Veenstra was een speculant in zaken, in de liefde, in alles. Maar trok haar dit juist niet aan? Hield ze niet van het anders-dan- gewone? Er wordt zoveel over een jonge- Lied der formulieren (door Woutertje) 't Was gisteren een Eeuw geleden, dat op 't aardse, hier beneden, een zuigeling veel vreugde bracht, een kind van 't mannelijk geslacht. Hij werd van Nederland een sieraad, hij plantte hier het Formulier-zaad. Hoe kon hij Neèrlands tuin versieren! Hoe welig tieren formulieren! Men kan geen enk'le daad meer plegen of men ontmoet op ólle wegen zodra men eerlijk wordt geboren, het formulier met toebehoren. En gaat men dood: de erfgenamen, zij toeven piekerend tezamen (terwijl zij in het zwart zich hullen) om véél biljetten in te vullen. Och, dat mijn zang nu lyrisch is, opbouwend en empirisch is' Wie was die formulier-ontdekker, die inkt-verwekker, werk-verstrekker waar Nederland zo fier op is? 't Was Sirius Papierius. Genoemd naar Sirius, een Koning, verkrijgt men heden slechts een woning omdat zijn wonderlijke schepping nooit kwam tot dorheid of verlepping. Zowel een bouwer als een huurder werd dakloos tot een Wolken-tuurder indien die man niet was verrezen. Geen mens kreeg meer iets toegewezen. De Wederopbouw, knap, nooit slap, zou zonder zijn nalatenschap nooit zó goed kunnen functionneren. Wij moeten Sirius zéér eren! Want waren er geen formulieren, geen ingevulde pracht-papieren, dan zouden onze woonkwartieren, de huizen (zelfs bewoond in vieren) te vlug hier Neèrlands landschap sieren. En dat heeft Sirius refds beklemd: het tempo diende wat geremd. Wie Sirius nu feit'lijk was? Hij was van 't onuitroeibaar ras der zeer-preciezen wier adviezen pas komen na véél analysen. Hij had zélf voor zijn Vrouw een lijst en deze huishoudlijst bewijst, dat hij óók in zijn huis'lijk wezen wat extra-werk niet bleek te vrezen. Hij sprak bijvoorbeeld: „In die kast ligt 't hemd, dat bij mijn kleding past". Zijn vrouw moest zoeken, 'n hallef uurtje. dan riep hij: „Neen! Die kast bij 't muurtje!" Zo liep die arme vrouw vol vuur steeds van het kastje naar de muur..,. En voor de allerkleinste spullen moest zij papiertjes in gaan vullen. Dan stond daar officieel vermeld: „Besteeddet Gij het Huishoudgeld?" Zo ja. hoeveel percent aan suiker, aan vlees, aan koele en bloemenruiker? Aan handwerk, nuttig dan wel fraaier? En gaaft u aan de orgeldraaier?" En als zij élles had onthuld, („Aldus naar waarheid ingevuld") verstrekte hij haar geld voor 'n hoed of 'n toewijzing voor een lap goed. O Lezers laat ons hem gedenken er hem de warmste "hulde schenken. In deze wereld vol van kilte, vraag ik u één minuut van stilte, ter eer van hèm, die onverflauwd, ons na een eeuw nog bezig houdt. Doch mijne vrienden; resoluut, geef ik u één, slechts één minuut! Want énriers zou 'k de tijd ontbeer, mijn formulieren te formeren. Ik moet nog voor de Vakgroep zwoegen en voor 't Bedrijfssehap „Ons Genoegen", 'k Moet mij in paperassen hullen en éérst mijn vulpen extra vullen. En zo geef ik ten allerleste. één allerlaatste schreeuw ten beste een schreeuw, die afsterft en bezwijkt. en méér op 't laatst gerochel lijkt: „O Sirius Papierius, Creator Formulierius, Heb dank, uit hart en nierius!" was uitgevallen, had er diep in haar iets getrild van verontwaardiging. Doch direct daarna was dit gevoel verdwenen. Waarom zou zii zich kwaad maken over een ruw woord? Lachend klonk ze met zijn glas en dronk de champagne, die bruiste als vloei baar vuur. Bedwelmd door de warmte, de muziek, de vreemde drank, zat Tine op haar stoel. Eddy riep de ober, rekende af. „Ik weet een aardig cabaret, kindje," fluis terde hij haar toe, elke tegenspraak reso luut afsnijdend. De auto stopte voor een établissement. Eddy greep in zijn portefeuille, betaalde de chauffeur met een bankje van tien. De man wilde het wisselgeld teruggeven, maar opeens bekeek hii het biliet met meer dan gewone belangstelling. „Met uw ver lof. meneer, maar dat bankje is vals. Zo vals als de tanden van m'n schoonmoeder." Eddy bekeek het biliet aandachtig. Ja, het was vals, geen twijfel mogeliik. Met een vloed van scheldwoorden betaalde hii de chauffeur, gaf een kleine fooi. Een gega lonneerde portier wilde de deur van het cabaret openen, toen Tine haar begeleider de hand op de arm legde. In de schaduw van het portiek stond een oude vrouw, een bordje met „blind" op haar borst. „Eddy", fluisterde Tine, op de oude stak ker wijzend, „geef haar wat." Eddy maakte een afwerend gebaar. „Wat heb ik met zo'n oud wijf te maken, beste meid?" „Doe hetdoe het voor mij, Eddy." drong ze aan. „Weet je wel. dat een goede daad altijd beloond wordt?" De jonge man greep schouderophalend in zijn portemonnaie. grabbelde wat klein geld bij elkaar. Opeens begon hij te lachen, overmoedig en luid. „Hier." zei hij, en drukte de oude vrouw het bankje van tien in de beverige hand. ..De Heer zal u zegenen, en de dame ook. meneer." mompelde de oude vrouw, het biljet zorgvuldig wegstoppend. Ze knikte in zijn richting. Er kwam een dankbare trek op haar gerimpeld gezicht. „Ik wens u beiden een gelukkig Oudjaar, dame en meneer, een heel gelukkig Oud jaar En ik zal voor u bidden... Eddy lachte smalend. Hij wilde Tine onder de arm nemen, maar het meisje week geschrokken achteruit. „Heb ie.... heb ie die oude vrouw dat valse biljet gegeven?" vroeg ze "hakkelend. „Ja. Laat dat oude wijf ook eens in de mening zijn, dat ze een goed mens ontmoet heeft." antwoordde hij, met een poging om grappig te zijn. Hii draaide de oude vrouw de rug toe er. legde zijn hand om Tine's middel. „Kom kindje." vervolgde hij drin gend. „ga mee naar binnen, dan gaan wij ons gezegend Oudjaar vieren." Tine rukte zich los. Er kwam wat in haar omhoog stormen, ze zou kunnen schreeuwen opeens, luid en schel. „Heb jijheb jij welbewust een blinde vrouw een vals bankbiljet in de hand gestopt? Jij, die Ze maakte de zin niet af, ze kon niet meer. Haastig opende ze haar tasje, diepte er een rijksdaalder uit op: een zilveren rijksdaalder, die haar moeder haar had meegegeven toen ze naar de grote stad trok. „Je kan nooit weten, hoe die je te pas kan komen. Tineke", had ze gez.egd, toen. „Hier. moedertje," zei ze, de blinde vrouw hel geldstuk toereikend, „dat krijgt u van mii alleen, hoor." Tranen verstikten haar stem. „Kom nu toch mee," drong Eddy aan. Tine begon te lachen, terwijl de tranen ovir haar wangen drupten. „Dank u wel voor de gezellige oudejaars avond, meneer Veenstra", zei ze. hem even in de ogen kijkend. Dan draaide'ze zich om. Vastberaden stapte ze weg in de avond, haar voeten kraakten in de sneeuw, die langzaam was begonnen te vallen. Een half uur later opende ze de deur van haar kamer. Een ogenblik stond ze op de drempel, toen sloot ze de deur achter zich. kleedde zich in het donker uit en kroop onder-de dekens. En toen de naburige torenklok zijn twaalf bronzen slagen zond, over de srote stad. drukte ze zich zelf de hand. ..Een gelukkig Nieuwjaar, Tine", fluisterde ze en sloot dankbaar haar ogen SCHEEPVAART K. N. S. M. Bonaire. 30 Dec. te Amster dam van Paramaribo. Castor. 29 Dec. te Mobile van West Indië naar New Orleans. Danae. 29 Dec. te Malta van Tunis naar Venetië. Hersilia. 29 Dec. van San Juan naar Cd. Trujillo. Hydra. 29 Dec. van Antwerpen naar Leixoes. Iris. 30 Dec. te Rotterdam van Amsterdam naar Vigo. Midas. 28 Dec. van Bilbao naar Tanger. Ornen, 29 Dec. te Kopen hagen van Odense naar Amsterdam. Roelf. 29 Dec. van Oporto naar Bordeaux. Stentor. 29 Dec te Beyrouth van Famagusta naar Alexandrië. Strabo. 30 Dec. te IJmuiden van Amsterdam naar Rotterdam. Stuyvesant, 29 Dec. van Amsterdam naar Dover. Telamon, 27 Dec. te New York van West Indië. K. P. M. Waikelo, 29 Dec. Kaap St. Vincent gepasseerd K. H. L. American Lawyer, 29 Dec. te Antwerpen (uitreis). Entrerios. 29 Dec. van Lissabon naar Zuid Amerika (thuisreis). H AFRIKA LIJNEN. Jaarstroom, 3( Dec. van Antwerpen naar Bordeaux. Maas- kerk, 30 Dec. te Antwerpen van Le Havre naar Amsterdam. VINKE EN CO. Aalsum, 28 Dec. Kaapstad naar Dakar, wordt daar 12 Dec. verwacht. Hilversum van Rotterdam naar West-Italië, pass. 29 Dec. Finisterre. MIJ. NEDERLAND. Oranje, 29 Dec. te Southampton naar Indië. Roepat, 29 Dec. te Aden via Colombo naar Indië. Talisse, 29 Dec. van Port Said -naar Genua; Van der Waals, 30 Dec. te Amsterdam. OCEAAN. Glen Artney, 26 Dec. van Hongkong YokohamaRotterdam. Melampus, 24 Dec. van Colombo BataviaNew York. Polydorus, 28 Dec. Gibraltar gepass. Amster damBatavia. Grote vaart. Alderamin, Buenos AiresRotterdam 29 Dec. te Bahia. Alhena, RotterdamBuenos Aires 29 Dec. van Santos. Alphacca, 29 Dec. van Dublin naar Amsterdam. Alphard, Rot terdamPorto Alegre 29 Dec. te Montevideo. Annenkerk. RotterdamSydney 29 Dee. te Alexandrië. Arendskerk, RotterdamSydney 30 Dec. te Antwerpen. Hedel, Rotterdam St. John pass. 30 Dec. Vlissingen. Leersum, RotterdamCalcutta 28 Dec. te Genua. Nordbryn. CalcuttaRotterdam 29 Dec. te Genua. Nordkap, AmsterdamBasra 29 Dec. van Genua Prins Maurits, AarhusBarce lona pass. 29 Dec. Ouessant. Prins Willem 4, 22 Dec. van Amsterdam te Maracaibo. Ak- krumdijk, 31 Dec. van Beaumont te Rotter dam verwacht. Almkerk. RotterdamBris bane 29 Dec. van Freemantle. Aludra, RotterdamNew Orleans 28 Dec. te Galve ston. Drente, New OrleansJava. 4 Jan. te Belawan verwacht. Garoet. RotterdamJava 27 Dec. te Soerabaja. Lindenkerk, 29 Dec. Van Rotterdam naar de Perz. Golf. Marie- kerk. Japan—Rotterdam 29 Dec. te Alexan drië. Meerkerk, RotterdamJapan 28 Dec. van Singapore. Rijnkerk, RotterdamJapan, pass. 29 Dec. Gibraltar. Kleine vaart. Blue Boy, 29 Dec. van Guernsey naar Par. Henk. 29 Dec. van Leith te Grangemouth. Oranje. 29 Dec. van Rotterdam te Hamburg. Maymer, 28 Dec. van Oporto naar Pertimao. Mayster, 30 Dec van Lissabon te Rotterdam Nettie, 29 Dec van Leith naar Rotterdam. Nijenburgh, 29 Dec. van Kingslvn naar Rot terdam. Rapid, 29 Dec. van Boston naar Rotterdam. Veenenburgh, 29 Dec van Aber deen naar Middlesbro Viking, 29 Dec. van Grangemouth naar Rotterdam. Vrede, 30 Dec. van Middlesbro naar Rotterdam. Walenburgh, 29 Dec. van Bordeaux naar Rotterdam. Cool- haven 29 Dec. van Port Lyautey te Bordeaux. Uit de statistieken, die in het jaarverslag van het Haarlemse Waterleidingbedrijf zijn opgenomen, blijkt dat de Haarlemmers steeds meer water gaan gebruiken. Een vergelijking sinds het jaar 1899 is mogelijk. Maar dan alleen wat het gebruik per inwoner betreft in verhouding tot de hoeveelheid water die werd opgepompt. Per etmaal was het in 1899 22,1 liter, tegen 48 liter in 1947. Meer dan een verdubbe ling dus! Zuiverder is evenwel de statistiek die gebaseerd is op het water dat via meters is geleverd, maar die cijfers lopen slechts tot 1925. In dat jaar was het dag- verbruik per inwoner 35,5 liter. Het liep op tot 48 liter in 1947. Opvallend is de stijging sinds 1946, want toen was het nog slechts 43,9 liter. In het laatste jaar viel dus een stijging van het waterverbruik waar te nemen van niet minder dan 9,3 procent. Wij hebben er meermalen de aandacht op gevestigd, dat het waterverbruik in Haarlem, in vergelijking tot verschillende andere gemeenten, aan de lage kant was. (In Amsterdam is het verbruik per inwoner per dag 90 liter, in Rotterdam zelfs nog iets meer). Door de directie van het Waterleidingbe drijf werd dit verklaard uit de omstandig heid dat Haarlem watermeters heeft inge voerd, waardoor verspeling van water, dat geconstateerd is in gemeenten die geen meters gebruikt, voorkomen wordt. De toeneming van het waterverbruik niet alleen een gevolg van het hogere ver bruik per hoofd, maar ook door de ge stadige groei van het inwoner-aantal van Haarlem stelt zwaardere eisen aan het bedrijf. Verschillende uitbreidingswerken zijn al uitgevoerd, andere staan nog op het programma. Ook is het percentage diep- water in de loop der jaren opgevoerd; in 1947 was het 53. Enige tijd geleden hadden wij een onder houd met de directeur, die verzekerde dat de capaciteit van de prise d'eau voorlopig voldoende is. Klachten over het water Wij lezen in het verslag: De uitkomsten van het bacteriologisch onderzoek zowel van het water op het pompstation als uit het leidingnet in de stad toonden aan, dat het water niet steeds voldeed aan de normen, welke aan goed drinkwater worden gesteld. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat in de nafilters in het voorjaar en de zomer vaak een massale groei van groen- wieren optrad. Daardoor wordt het water donkergroen gekleurd, terwijl bij het af sterven een onaangename smaak kan voor komen. Afspuiten en schoonmaken van de filters geeft geen baat. omdat onmiddellijk een nieuwe groei ontstaat. Het enige afdoende middel bleek snelheidsvermindering van 25 tot ongeveer 5 cm per uur te zijn, waar door het water langer op de nafilters blijft en warmer wordt. Dit heeft echter o.m. tot gevolg, dat het grootste gedeelte van de benodigde hoe veelheid water als voorfiltraat afgeleverd moet worden en derhalve niet bacteriolo gisch wordt gezuiverd. Een tweede oorzaak was het verblijf van vogels op het open water van de nafilters tijdens de strenge vorst in het voorjaar. In verband hiermede was het chloorgas toestel van 3 Februari tot en met 2 April in bedrijf. Het voortzetten van deze werkwijze is met het oog op de volksgezondheid niet verantwoord te achten zodat middelen tot opheffing van dit euvel dienden te worden beraamd. Aangezien wierèn in donker niet kunnen leven en recente proefnemingen hebben aangetoond, dat na overdekking van na filters het filtraat niet alleen beter wordt, doch bovendien de capaciteit kan worden opgevoerd, werd besloten een ontwerp te maken voor de overdekking van het com plex van de 6 nafilters. Het Zwitsers aandelenbezit Koninklijke Olie In Den Haag zijn besprekingen gehou den tussen Nederlandse en Zwitserse in stanties over in Zwitserland geopponeerde aandelen Koninklijke Petroleum. Van Zwitserse zijde stelde men zich op het standpunt, dat daar de verwerving ter beurze van deze aandelen gedurende de oorlog te goeder trouw is geschied. Dit standpunt is van Nederlandse zijde be streden. In principe is overeenstemming bereikt over een regeling, waarbij de erkenning van de eigendom van de Zwitserse houders der aandelen is toegezegd, mits zij bereid zijn aan bepaalde voorwaarden te voldoen. Van Zwitserse zijde is uitbreiding der crediet-faciliteiten in het vooruitzicht ge steld. Ook in Rotterdam tracht men de verkeersveiligheid te vergroten. Agenten wijzen de weg gebruikers op hun plichten, maar ook met suggestieve borden werkt men op de burgerzin van de automobilisten. „Kalm aan, geen racebaan" luidt het opschrift en agenten zien toe, dat men zich hieraan houdt. Tot zover het verslag. Wij hebben nadere inlichtingen aan de directeur van het Waterleidingbedrijf ge vraagd, die ons mededeelde dat de werk zaamheden aan de overdekking op het ogenblik aan de gang zijn. Over vijf maan den hoopt men daarmee gereed te zijn en verwacht wordt, dat de maatregelen af doende zijn. Behalve in de oorlogsjaren zijn er over het water nooit klachten van de ge bruikers binnengekomen. Het publiek had er geen hinder van, doch het was het beste een voorziening te treffen, waaraan thans gewerkt wordt. Forrestal vraagt: „Militaire hulp voor Europa'' James Forrestal, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft in zijn jaarrapport grote aandacht besteed aan „de kwestie van het militaire zelfvertrouwen van West- Europa. Hij verzocht om een beslis sende Amerikaanse actie tot het verlenen van militaire hulp aan Europa, doch ver klaarde, dat een dergelijke hulp aanvanke lijk slechts „met mate" verstrekt moet worden. „De kosten van deze hulp aan de vrije Europese landen, gevoegd bij de aan zienlijke sommen, die wij thans uitgeven en zullen pitgeven voor onze eigen militaire uitrusting kunnen zware belasting van ons volk noodzakelijk maken. Naar mijn mening is de keus duidelijk, wij moeten alles doen, wat in onze macht ligt, om de hoop en het vertrouwen van Europa weer levend te maken," aldus Forrestal. Forrestal drong er op aan, dat zijn eigen bevoegdheid tot het bespoedigen van de éénwording der Amerikaanse strijdkrach ten vergroot zou worden. Aanv. nieuwe clublessi medio Januari. Inschrijving dagelijks. Privé les op elk gewenst uur Gen. Cronjéstraat 82 Gen. Bothastraat 59 Rijwielen m. g. Haarden Kinderwagens clubje door bevoegde lerares Engels M.O., slechts f 4.75 p. maand. Zorgt dat U, wan neer de strijd om het be staan moeilijker wordt, de wereldtaal kent. Clubje voor beginners aanvang Januari. Indien voldoende deelname ook clubje voor gevorderden, conversatie of handelscorr. Indien gewenst privélessen. Lerares Engels M. O. Bloemendaalsestraatweg 40, Santpoort (Station). Gevraagd: Bekw. AUTO- PLAATWERKER en Aanko mend AUTOPLAATWER KER. Carrosseriefabriek P. Wester, Papentorenvest 42, Haarlem. Vanaf 1 Jan. 1949 zal het ALE. MAKELAARSKANTOOR KL. DE VRIES voor Onroerende Goederen, Hypotheken, Taxatiën en Beheersadministraties geplaatst worden, in het per ceel KRUISWEG 70 Telefoonnummers: 17781,10886 fa. I/KLOMP Zn. Schoterbosstraat 1, H.-N. Breemouer's Bouwbedrijf Pietcr Kiesstraat 41 Tel. 18020 Haarlem. P. t N.V. De Vos Moen Groothandel in Tabaksfabrikaten Spaarne 36, Telefoon 21787 wenst haar geachte afnemers een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar L. A. KOK EN ZN., TRANSPORTBEDRIJF TELEF. 13032 - BURRETSTRAAT 5, HAARLEM en ESSENSTRAAT 11-13 Plein 16 p.f. Reclameborden - Lichtreclames Autospuitinrichting SOPHI ASTRA AT 13 - TEL. 13516 Iedere dame is enthousiast over onze Permanenten CADORICIN, de Permanent voor de korte haardracht- Geknipt op speciale wijze en aange past aan de gelaatsvorm. Kort golvende krullen. Verven, Blonderen. Kleur- spoellngen, Oliebaden Mooi haar valt op JacobiJnestr. 13, Tel. 18731 Nationaal en Internatio naal bekroond De gehele dag geopend Al onze cliëntèle, vrienden en bekenden wensen wij in alle opzichten een Gelukkig en Voorspoedig 1949 BESTELHUIS „DE ONDERNEMING" BEGIJNHOF 10—16 TELEF. 13530 HAARLEM AUTO-SNELDIENSTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Z. N. A. MOONE UITERST VOORDELIGE PRIJZEN UITERST VOORDELIGE PRIJZEN Uw Modehuis I UJTERSJ VOORDELIG! PRIJZEN UITERS? VOORDELIGE PJUZJ&

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6