Eens staan de klokken stil Voor de Stille Armen BALANS-OPRUI MING Fa. STUURMAN COHEN - JUWELIERS De tragedie „Tramlijn Begeerte" over de tong Q Kort en Bondig afl v. Emp elen VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Bij de Jaar wisseling Tijd en Eeuwigheid. De Tijd is ongetwijfeld een deel van de Eeuwigheid, maar al zonderen wij eeuwen af, de-Eeuwigheid wordt er niet door be kort. Het zou theoretisch mogelijk zijn de zandkorrels van een strand te tellen, een zee met emmers leeg te scheppen, maar de Eeuwigheid heeft geen grenzen. Het Paradijs kende nog niet de Tijd. Het Scheppingsverhaal vertelt wel dat God scheiding tussen dag en nacht maakte, maar dat was om de grootheid van het Heelal te tonen: cle gouden zon als heer seres over de dag, het machtige starren- heir omGods wonderen des nachts aan het firmament te schrijven. De mens, de koning der Schepping, kende de dood niet; ongestoord mocht hij genieten van de gunst van zijn Schepper'en zich verheugen in het schone dat hem omringde in deze Lusthof. Bomen en planten waren altoos groen en droegen gedurig vruchten. Toen kwam de zonde In Genesis wordt het in de eenvoudige, maar kleurige verve van de Oosterse let terkunde verteld. God had de mens ge waarschuwd: „Van alle bomen in de hof zult gij eten, alleen niet van de boom dei- kennis van het goed en het kwaad, want als gij dat doet zult gij de dood sterven". Het klinkt in veler oren bijna naief, maar wij begrijpen dat het niet ging om die vrucht. De mens heeft op dat moment •tussen God en Satan gekozen. Een episode in de grote worsteling, die in de Hemel voor de troon van God be gonnen was. Adam en Eva geloofden in de verleidende woorden van de Satan: „Gij zult als God Zijn, kennende het goed en het kwaad". Maar daarmede had de mens alleen het kwaad over zich gehaald; hij werd ont troond en uit de Lusthof verdreven. Het aardrijk werd om zijnentwil vervloekt en de dood kwam in zijn leven. Met de dood deed de Tijd zijn intrede. Voortaan was de wisseling tussen dag en nacht niet slechts afwisseling, maar een mijlpaal op de levensweg naar de dood. De tyrannie van de Tijd was begonnen. Al zou het nog eeuwen duren voor de klokken werden uitgevonden, de jachtende tikken der seconden en de waarschuwende slagen der uren werden toch al gehoord. Zo is het gebleven! De wijsgeren 'van oude en nieuwe scholen hebben steeds ge worsteld met het begrip „Tijd". Augustinus zei: „Wat de Tijd is? Als iemand het mij niet vraagt, weet ik het; als ik het wil uitleggen, weet ik het niet". Horatius klaagde. „De ene dag drijft de andere voort". De la Motte was nog somberder: „Het ogenblik van onze geboorte was voor ons een doodvonnis". Schopenhauer con cludeerde: „Voor de jeugd is het leven een oneindig lange toekomst, voor de ouder dom een kort verleden". Ook de dichters van Sions gewijde lie deren werden er door beangstigd. David zong (Psalm 103): Gelijk het gras is ons kortstondig leven Gelijk een bloem, die op het veld verheven, Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer. Wanneer de wind zich over 't land, laat horen, Dan knakt haar steel, haar schoonheid. gaat verloren. Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer. Een a'nder (Psalm 89) verzuchtte: Het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur. Zou 't mensdom dan vergeefs op aarde zijn geschapen'. Wie leeft er die de slaap des doods niet eens zal slapen? Wie redt zijn ziel van 't graf? Maar reeds bij zijn vlucht uit het Pa radijs hoorde de gevallen mens het Evan gelie van Gods genade. Hem werd, al was het nog slechts in vage omtrekken, de Verlossing aangekondigd. Eenmaal zou iemand komen die sterker was dan de Satan. Het kwaad zal Hem wel verwon den, doch hij zal het overwinnen - klonk de belofte. Die Verlosser is gekomen! Pas hebben wij de geboorte van het Kindeke in de stal van Bethlehem herdacht. Gods Zoon in het vlees gekomen om de zonde te verzoenen, het verloren Paradijs voor de mens weer te ontsluiten en de dood te niet te doen. Jezus heeft verzekerd": „In het huis mijns Vaders zijn vele woningen anders zou Ik het u gezegd hebben want Ik ga heen om u plaats te bereiden; en wanneer Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb, kom Ik weder en zal u tot Mij ne men, opdat gij zijn moogt. waar Ilc ben". In Openbaringen schrijft Johannes, de - ziener van Patmos: „En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, want de. eerste hemel en de eerste aarde waren voorbijgegaan en de zee was niet meer. En ik zag de heilige stad, een nieuw Jeruzalem, nederdalende uit de hemel, tan God, getooid als een bruid voor haar man. En ik hoorde een luide stem van de troon zeggen: „Zie de tent van God is bij de mensen en zij zullen zijn volk zijn en God zelf zal bij hen zijn en Hij zal alle tranen-van hun ogen af wissen, en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geween, noch moeite zal er meer zijn, want de eerste dingen zijn voor bij gegaan". Johannes vertelt nog meer van het nieuwe Jeruzalem. Hij zag geen tempel, want de Almachtige is zijn tempel. „En de stad heeft de zon en de maan niet van node, dat die haar beschijnen, want de heerlijkheid Gods verlicht haar en haar lamp is het Lam. Haar poorten zullen niet gesloten worden, want er zal geen nacht zijn". Jezus heeft nog gezegd: „In £e opstan ding huwen de mensen niet én worden niet ten huwelijk gegeven, maar zij zullen zijn als engelen in de hemel". Uit alles blijkt, dat de tyrannie van de Tijd in het nieuwe Jeruzalem niet meer zal bestaan. Er zullen geen klokken meer zijn. Een troostrijke gedachte bij de jaarwis seling voor allen die eens tot haar inwo ners gerekend zullen worden. Maar daar zijn ook consequentiès aan verbonden. Jezus waarschuwde: „Verzamelt u geen schatten op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maakt en waar dieven in breken en stelen; maar verzamelt u schat ten in de hemel, waar noch mot noch roest ze ontoonbaar maakt en waar geen die ven inbreken en stelen. Waar uw schat is, daar is ook uw hart". VAN T. Wegverbeteringen in Haarlem Wat voor 1949 op het programma staat De gemeente Haarlem zal in het komen de jaar 348.000 besteden voor riolerings- en bestiatingswerken. Daaronder is een- bedrag van 123.400 voor de Velserstraat. Dé bestrating tussen de Saénredamstraat en de Kleverlaan is slecht. De bewoners ondervinden hierdoor veel hinder van het busverkeer, terwijl de trottoirs te smal zijn met het oog op de aanwezige scholen. Het ligt in de bedoeling de Velserstraat over de gehele lengte een rijweg te géven van 12 meter en trottoirs van 5 meter. De aansluiting aan de Kle verlaan zal daardoor aanmerkelijk ver beterd worden, waardoor een betere ver keerssituatie verkregen zal worden. Onder het hierboven genoemde bedrag is 46.000 begrepen om in de Velserstraat een nieuwe riolering te maken. Al wordt in deze tijd dus nog niet aan de verdere afwerking van het grote rioleringsplan gewerkt, houdt men toch wel rekening daarmede als oude bestratingen vernieuwd moeten worden. Er zal 160.500 besteed worden voor de verbetering van de weg langs de Zomer - vaart. Dit werk omvat in hoofdzaak de verbetering en de omlegging van de weg langs de zuidzijde van de Zomervaart, tussen de Nagtzaambrug en de Bernard Zweersstraat. Het buiten gebruik gestelde gemaal van de Romolenpolder wordt daar toe gesloopt. Nu de provinciale weg Haarlem-Schip hol binnenkort gereed zal komen en de daarop aansluitende gemeentelijke weg naar de Buitenrustbrug, wegens het be perkte bouwvolume voor openbare wer ken dat aan de gemeente wordt toege wezen, voorlopig niet kan worden aange legd, zal de provinciale weg worden aan gesloten op de Nieuwe weg. Hieruit blijkt weer eens hoe beperkt het bouwvolume voor openbare werken js. Op de kapitaalsbegroting voor 1949 zijn ook geen gelden uitgetrokken voor de verbete ring van de weg in de Waarderpolder (het industrieterrein aan het Noorder Buiten Spaarne) maar de kans bestaat dat de gemeente daarvoor alsnog een extra toe wijzing zal krijgen op het bouwvolume, omdat het hier een industriebelang geldt. B. en W. willen 18.650 beschikbaar stellen voor de doortrekking van de Lo- rentzkade bij de Ampèrelaan. De kans be staat namelijk dat de gronden bij de Ampèrelaan binnenkort in exploitatie zul len komen. Een kostenberekening heeft uitgewezen, dat een lonende exploitatie is uitgesloten, wanneer de volledige kosten van de door de gemeente uit te voeren openbare werken ten laste moeten komen van de daar te bouwen woningen, daar zowel de Lorentzkade als de Ampèrelaan, met het oog op het verkeer een flinke breedte zullen verkrijgen. Daar de ge meente groot belang heeft bij doortrek king van de Lorentzkade, is een tegemoet koming door de gemeente in de aanleg- kosten van het bedoelde gedeelte van de Lorentzkade aan te bevelen. Het Soendaplein wordt, als de tramrails verwijderd is, gereorganiseerd. Dit werk zal 11.600 kosten. Een verbetering van de trottoirs van de Zijlweg vordert 22.500. Nagekomen giften. J. d. J. 1,50: A. J. v. G. 2,—; H. C. B. 2,50; S. d. B. 2,50; N. N. 2,50; K. W. 5,—; M. H. ƒ5,—; H. H. ƒ5,—; W. II. 10,—: A. F. v. H. 10,—; Mr. G. W. F. P. 10,—; N. N. ƒ10,—: N. N. ƒ15,—: H. T. 10.—; J. L. K. ƒ10,—; J. V. S.—T ƒ2,—; P. E. ƒ2,—: W. B. 10.—: J. P. B. ƒ10,—: Mevr. V. R. ƒ2,50; Im-u 1,—; X. X. 1,—. Dagtotaal 129,50. In het geheel is bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van 11.353,44. Bij het comité is binnengekomen een be drag van ƒ219,51, zijnde de opbrengst van de toneelvoorstelling „Wederzijds Huwelijks bedrog" op 28 December door de toneelver eniging van HBS A, welke voorstelling mede werd bijgewoond door de zusters van „Meer en Bosch" en het St. Elizabeth's Gasthuis, die er veel genoegen aan beleefden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Dec. 1948. ONDERTROUWD: 30 Dec.: W. C. Bothe- nius Lohman en R, C. Beels. GEHUWD: 30 Dec.: M van der Haring en J. M. Koedijk: D. Timmermans en J. Gme- lich Meijling; P. A. den Hartog en M. C. Schaefer; C. A. Huismans en E. Scheep bouwer. BEVALLEN van een zoon: 27 Dec.: E. J. M. Schaap-Lipmann; 29 Dec.: C. T. H van der WeidenVos; 30 Dec Q. M. J van Cleeff-Lammertsma: A. S. PoppeDoeve- laar; B. E. SasEijkhoudt. BEVALLEN van een dochter: 28 Dec.: C, StutDuivenvoorden; 30 DecM. W. J. Janssen-Ackermans; C. A. de BeusJansen. OVERLEDEN 28 Dec.: P. B„ 13 j„ z. van G. Burger. Scheepersstraat; 29 Dec.: N. SchefferKaarsgaren. 82 j„ Lange Anna- straat; J. F. C. van der Sluis. 69 j„ Previ- nairestraat; C., 14 d., z. van A. Vuijst, v. Zeg- gelenstraat; P. J., 8 m.. z. van M. Nagel, Ju- noplantsoen; 30 Dec. J. van Brugge, 58 j., Spaarnhovenstraat. TAFELZILVER, VERZILVERD en vele andere artikelen Sterk verlaagde prijzen. Ziet onze étalages. (Uw geschenken-leveranciers) nOUTPLEIN 15 - HAARLEM - TELEFOON 17286 De Haarlemse gemeenfe-bedrijven Bijzonderheden uit de begrotingen voor 1949 Heden verschenen als bijlagen op de gemeentebegroting voor 1949, de begrotin gen der bedrijven. De geraamde winsten hebben wij reeds medegedeeld. Electriciteit Geraamd is dat in het komende jaar verkocht zullen worden 15.000.000 kwu aan particulieren over de gewone meter. 2.000.000 over de muntmeter en 17.000.000 volgens huishoüdtarief. De opbrengst is geraamd op 3.442.260 tegen 3.332.070 in .1948. Verwacht wordt dat Heemstede zal af nemen 4.000.000 kwu voor 265.080 (1948 197.350). De levering aan de N.Z.H. is begroot op 104.620. In 1948 was dat 95.870. Bij de raming is rekening gehouden met de op heffing van de tramlijnen Haarlem-Heem stede en Haarlem-Leiden. Er is begroot dat het bedrijf in 1949 to taal 58,400.000 kwu zal opwekken. Het brandstoffenverbruik is geraamd op 38.000 ton a 25.00 per ton, of 972.800 in totaal. Gas De totale gasproductie van het bedrijf is voor 1949 geraamd op 35.325.000 m3. Voor Heemstede is gerekend op 1.600.000 m3„ voor Bloemendaal op 2.700.000 m3., voor Zandvoort 1.800.000 m3„ voor Haarlem mermeer 1.900.000 m3. en Haarlemmer- liede 275.000 m3. Water De opbrengst van de waterverkoop in 1949 is geraamd op ,928.072, tegen ƒ841.526 in 1948. Reiniging Op de begroting van de Reiniging is 17.000 uitgetrokken voor sneeuwruimen, tegen slechts 4000 voor 1948. Maar in 1947 is voor dit doel uitgegeven 68.129.70. Geneeskundige dienst Het nadelig saldo is begroot op 102.660, tegen 108.949 voor 1948. De kosten van de ziekenhuisverpleging Meestbesproken stuk van dit jaar Omdat de redactie van dit blad niet van vraagtekens houdt in de kop van een be richt, heb ik in 't begin van het seizoen de voorstelling van „Tramlijn Begeerte" door het gezelschap Comedia reeds bij voorbaat, maar enigszins tegen wil en dank tot het belangwekkendste evenement van dit jaar uitgeroepen. In hoeverre deze voorspel ling juist was, laat ik aan het oordeel van de lezer over, doch vast staat dat de in middels van deze moderne tragedie van Tennessee Williams gegeven vertoningen meer stof deden opwaaien dan die van welk ander stuk 'dan ook. Het is wel eens interessant om enkele opinies tegenover elkaar te stellen, temeer daar men zodoende duidelijk ziet tot welke misverstanden het kan leiden, als onjuist gerichte morele overwegingen de artistieke beoordeling doorkruisen. Hoewel een aantal Katholieke recensen ten een bezoek aan „Tramlijn Begeerte" ontraden heeft, schreef de criticus A. van Domburg in een ook overigens uitstekend betoog in „De Tijd" onder meer: „Het stuk is de moeite waard. Niet dat het schittert van optimisme en de toeschouwer in een opgewekte stemming naar huis laat gaan, doch de erkenning van dat beetje levens vreugde, dat enkele personen ten deel valt naast de trieste ondergang v§n de hoofd figuur, wordt door zoveel wijsheid bege leidt, dat men gedwongen is zich te bezin nen op de betrekkelijkheid van alle leed eri alle geluk". Een goed geformuleerde aanvulling daarop stond in een artikel van G. Brugmans in „De Volkskrant" te lezen: „Dit is een stuk van zeer bijzondere be tekenis, dat ver over de limieten van de kleine historie, die het behandelt, heen reikt naar een universeel plan, waar de eeuwige strijd der tegenstellingen wordt uitgevochten". Cor van der Lugt Melsert voerde ons in „Elseviers Weekblad" precies tot de grens van de artistiek verantwoorde determi natie: „Williams stuk leidt het publiek niet aan de hand der schoonheid de waarheid binnen. Men wéét dat het waarheid is, doch men vraagt zich af, of het goed en nuttig is om elke waarheid tot de naaktste en ruwste te tonen". Aan de andere zijde van de scheidings lijn maakt A. Huguenot van der Linden het in het weekblad „Ons vjije Nederland" even bar als de Engelse critici, die een halve eeuw geleden Ibsen van het toneel probeerden te schelden. Men leest in zijn uitvoerig vonnis: „Er zullen ongetwijfeld toeschouwers zijn geweest, die bij het naar huis gaan zichzelf tevergeefs afgevraagd hebben, welke zin het heeft een koude en gezonde herfstavond te ruilen voor een uitstalling van de vuile was van een ander". Wat is immoreel? Aan H. G. Cannegieter, die in „Film en Toneel" verontwaardigd verklaarde: „Het is een treurig geval, dat in de practijk van elke zenuwarts wel meer zal voorkomen. Ieder prijst zich gelukkig met zulke pa tiënten niet te maken te hebben. Doch een zonderlinge mode schijnt mee te brengen, dat men de pathologie in de walgelijkste détails moet étaleren" zou ik willen vra gen: ziet u Oidipus, Othello, Macbeth liever in de wachtkamer van een psychiater dan op de planken van de schouwburg? Moei lijker en zeker niet in kort bestek is de op merking van collega Assmann in „De Linie" te beantwoorden: „Williams kent niet de werking der genade. Daardoor is zijn stuk onvolledig. Geen enkele tegenfiguur leeft vanuit een hoger beginsel. In een tragedie moet het eeuwigheidsperspectief voelbaar zijn". Dit is namelijk in zekere zin ook juist voor hen die niet religieus denken. Om de cirkel echter provisorisch te sluiten verwijs ik naar de eerste twee citaten. Het is hier de plaats' om het laatste woord te verlenen aan Clayton Hamilton, die in een vermaard handboek de grondbeginselen van de toneelcritiek formuleerde. Deze schrijver heeft zeer uitvoerig aangetoond dat de hedendaagse dramaturgen noodge dwongen de hoofdpersonen in een modern treurspel een uitzonderlijk karakter moe ten verlenen, waarvan de ontwikkeling wordt bepaald onder de invloed van hun sexuele leven. Daarbij mag alleen een on ware voorstelling van zaken verwerpelijk worden genoemd en per se niet het onder werp als zodanig. Zolang de auteur geen leugens vertelt over een van de in zijn stuk optredende figuren en niet met opzet het bijzondere geval generaliseert, kan men hem geen immoreel gedrag ten laste leg gen. Wat Tennessee Williams betreft: ieder vals effect-bejag is hem volkomen vreemd. Met zeer grote dramatische kracht en diep meegevoel heeft hij dit spel van harts tochten zich langs de weg der onontkoom baarheid laten voltrekken. Een geheel andere kwestie blijft intussen, hoe men de vlucht in de waanzin of erger bet sticht geen kwaad er aan te herinne ren dat vele klassieke treurspelen op moord of zelfmoord uitlopen ooit door gemak kelijker tè accepteren thema's vervangen kan. Misschien brengt het komende jaar ons een stap dichter bij een vaste begren zing der maatschappelijke conventies, zon der welke de taferelen van strijd tussen in dividu en samenleving niet in een univer sele spiegel te vangen zijn. DAVID KONING. Ank van der Moer als de tot krankzinnigheid gedoemde Blanche Dubois) met Henk Rigters in „Tramlijn Begeerte" van Tennessee Williams. zijn geraamd op 662.500 (1948 589.500). Daartegenover staan de bijdragen die ont vangen worden van 371.375 (1948: f 356.625). De uitgaven voor krankzinnigenverple- ing zijn bggroot op 361.800, of 15.500 meer dan voor 1948. Sociale Zaken Het tekort van Sociale Zaken is geraamd op 117.458 (1948: 69.836). Voor ondersteuning van invalide arm lastigen is in geld uitgetrokken 1.050.000 tegen 1.180.000 in 1948. Voor ondersteu ning van valide armlastigen 200.000 (1948: 195.000). De gemeente krijgt even wel 110.000 van het rijk terug. 200.000 is geraamd voor overbruggings- steun van valide en bonafide werklozen (voor 1948: ƒ400.000 en 100.000 voor de sociale bijstandregeling (1948: 210.000). Het rijk betaalt deze gelden aan de ge meente terug. 20.000 is uitgetrokken voor uitkeringen aan gedemobiliseerde militairen (in 1948 waren hier geen bijdragen voor geraamd). Ook deze uitkeringen krijgt de gemeente van het rijk terug. De uitkeringen aan oorlogsslachtoffers zijn begroot op 200.000, die aan Indische gerepatrieerden op 10.000, die aan ge- evacueerden of 100.000 en 5000 voor opslag- en transportkosten. Totaal dus 315.000 of 87.000 minder dan voor 1948 begroot was. Dit zijn ook uitgaven die het rijk vergoedt. De salarispost van Sociale Zaken is ge stegen van 210.940 in 1948 tot 261.160 I in 1949. De verhoging van de gasprijs Ongeveer 2 cent per M3 In ons vorig nummer hebben wij reeds medegedeeld dat met ingang van 1 Januari a.s. de kolenprijzen in ons land wegens het vervallen van de regeringssubsidie, verhoogd worden. Er is in die publicatie uit Den Haag ook gemeld, dat de gasta- rieven in het algemeen met 2 cent per m3. zullen stijgen. De Haarlemse lichtfabrie ken zullen dus binnenkort voor een be slissing staan wat de gasprijs betreft. En het college van B. en W. en de gemeente raad evenzo. Wij geloven wel dat het streven alge meen zal voorzitten om de verhoging te beperken tot de kostende prijs. En dan is het misschien mogelijk dat het in Haar lem niet nodig zal zijn de twee centen volledig te vragen. Voor ons ligt de, juist heden uitgekomen, begroting voor de gemeentebedrijven voor 1949. Daaruit blijkt dat het bedrijf gere kend heeft 62.200 ton steenkool te verwer ken, tegen een prijs van 30 per ton. Daaruit worden geproduceerd 35.325.000 m3. gas. Het is nog niet bekend hoeveel de licht fabrieken in het komende jaar voor de steenkolen moeten betalen, maar veron dersteld wordt, dat het ongeveer 38 per ton zal zijn. Dit zou dan betekenen een extra uitgaaf van rond 500.000. Maar die verhoging behoeft niet alleen op de gasprijs te drukken, want de cokes- prijs voor huisbrand wordt in dezelfde Haagse publicatie verhoogd met 0.25 per hl. (Van 2.42y2 op 2.67'/i per hl.) Het is niet uit de begroting te halen hoeveel cokes in het eigen bedrijf verwerkt wordt, dus ook niet hoeveel er voor huisbrand verkocht wordt, maar toch geloven wij wel dat door die verhoging van de cokes- prijs reeds een bedrag van 100.000 zal worden opgevangen. In dat geval zou 'dan nog 400.000 uit de verhoging der gas- prijzen gehaald moeten worden. Gemid deld zou dit dan neerkomen op een ver hoging van 1.2 cent per m3. Maar voor die 35.325.000 m3. gas worden verschillende prijzen betaald, omdat daar ook de leve ringen aan de industrie en de buitenge meenten onder zijn, waarvoor bijzondere tarieven gelden. Het gasverbruik van Haarlemse particu lieren is begroot op 21.350.000 m3. Voor de overeenkomsten met de buiten gemeenten geldt de zogenaamde kolen- clausule. Van belang is natuurlijkook nog de vraag of de gemeente meer voor het gas moet betalen dat van de Hoogovens wordt gekocht. Gerekend is dat de gemeente in 1949 221.700 aan gas van de Hoogovens zal betrekken. Wij herinneren er aan dat de winst van het gasbedrijf voor 1949 geraamd is op 124.500, tegen 57.500 voor 1948. De werkelijke winst voor '47 heeft 132.249.68 bedragen. Daarbij komen dan nog de 161.700 die in de gemeentekas gestort worden voor retributie (het recht om bui zen in de gemeentegrond te leggen), die ook als winst aangemerkt kunnen worden. Schaken TIENKAMP TE NEW YORK De resultaten van de zevende ronde van het internationale schaaktournooi, georgani seerd door de Manhattan Chess Club te New York luiden: Fine—Najdorf 1—0; Bisguire—Steiner 1—0; KashdanHorowitz 10. De partijen Denker—Pilnick en Kramer— Euwe werden afgebroken. BINNENLAND De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de uitspraak in de zaak tegen Rauter be paald op 12 Januari. Door een wijziging van het academisch statuut is het mogelijk dat zij, die het docto raal examen in 't Ned.-Indisch recht hebben afgelegd en die door de oorlog hun loopbaan in Indonesië niet hebben kunnen voortzetten, zonder aflegging van het candidaatsexamen een doctoraal examen in het Nederlands recht kunnen doen. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag 1 Januari zal de H. S. V. „De Kampioen" de jaarlijkse voetbalwedstrijd spelen tegen ASC Olympia uit Enschedé. De wedstrijd wordt gehouden in het Noorder Sportpark. Voor HSV De Kampioen komen o.a. uit: De Best, Bijster, Voorting, Gerritsen en H. Droog. In de plaats van ds. J. C. van Dijk en de heer V. C. Roos. die resp. in het bestuur van de Vereniging voor Jeugdwerk te Bloemen daal de functie bekleedden van voorzitter en secretaris, zijn benoemd dr. J. H. Stelma (voorzitter) en de heer P. C. Rote (secre taris) De artsendienst te Bloemendaal wordt op Zondag 2 Januari waargenomen door dr. H. D. G. A. Immink. Mr. dr. A. F. H. Sclircurs, wethouder der Bedrijven der gemeente Haarlem, zal op Maandag 3 Januari geen spreekuur houden. Wegens het grote succes van de eerste Haarlemse opvoering van „Schakels" op 23 December zal „Het Nederlands Volks Toneel" op Vrijdag 7 Januari in de Stadsschouwburg een her-haling geven van dit stuk van Herman Heijermans. Mej. J, E. H. Fortgens is per 1 Februari 1949 benoemd tot hoofd van de Christelijke Kleuterschool in Doetinchem. Gistermorgen sleepte een slippende jeep op de Kleverlaan een bakfiets van een melkhandelaar mee. De fiets sloeg om en honderd liter melk vermengde zich met honderd kapotte eieren tot een voedzame pap op het trottoir. Moge 1949 in alle opzich ten vooi^U een gelukkig jaar Tuinbouwbedrijf Heemstede (Adv.) De Postbestellingen Haarlem achtergesteld bij Amsterdam, Rotterdam en den Haag In de loop der jaren is er veel in de post dienst gewijzigd.Er waren 40 jaar geleden in Haarlem niet minder dan 7 bestellingen per werkdag. De eerste bestelling begon half zeven 's morgens, de laatste half negen 's avonds. Op Zondag gingen de bestellers alleen om 8 uur uit. Thans is het aantal beperkt tot 2 per werkdag, op Zaterdag tot 1, terwijl op Zondag geen bestelling uitgaat. De ochtendbestelling begint kort na 7 uur, de andere bestelling is 's middags. Nu zou het onjuist zijn te veronderstellen dat de ingezetenen hun poststukken minder vlug krijgen dan vroeger. Integendeel! De post dienst heeft, in het bijzonder door het in voeren van nachtposttreinen, de expeditie veel versneld. Het is thans zo, dat de stuk ken die 's avonds, waar ook in het land, gepost wjorden, reeds de volgende morgen in de brievenbus van de geadresseerde lig gen. Het opmerkelijke is, dat het publiek zich daarop geheel heeft ingesteld, want meer dan 70% van alle post gaat in.de eerste bestelling mee. Het platteland (dat in afwijking van de steden slechts één be stelling heeft) profiteert daar ook van. In de laatste tijd wordt getracht de mid dagbestelling zo te maken, dat daarin wor den opgenomen alle stukken die 's morgens ergens in het land gepost worden. Dit ideaal is nog niet geheel bereikt, maar wordt nog steeds meer benaderd. De invoering van de vrije Zaterdagmid dag en vrije Zondag voor het postpersoneel heeft evenwel tengevolge gehad dat on die dagen de bestelling wat in het gedrang ge komen is. Op Zaterdag is er. uitgezonderd Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, slechts één bestelling. Dit maakt dat stuk ken die Zaterdag niet in de ochtendbestel ling meegaan, blijven rusten tot Maandag morgen. Ook de gelegenheid om op Zondagmor gen post af te halen aan de postkantoren is vervallen, omdat er niet meer gesorteerd wordt'. In de drie genoemde plaatsen is de twee de bestelling op Zaterdag vervroegd tot 12 uur. Haarlem is. met Groningen, Utrecht en andeye gemeenten boven de 100.000 inwo ners, achtergesteld bij die drie allergroot ste steden. De posïautoriteiten die wij daarover spraken, verklaarden dat geen andere re geling mogelijk was. indien men rekening wilde houden met de sociale zorg voor het personeel. De ervaring heeft trouwens ge leerd, dat er weinig post met zo'n vervroeg de tweede bestelling op Zaterdag kan be zorgd worden. De handel en industrie en andere grote zaken hebben, bovendien post boxen, zodat zij hun post nog gedurende de gehele morgen kunnen afhalen. Indien het publiek mededelingen wil doen die bij zondere haast hebben, staan telefoon en telegraaf' ter beschikking, alsook brieven met expresse bestelling. Afscheid adjudant H. van Dijk Een bekende Haarlemse politieman, ad judant H. van Dijk, heeft Vrijdag de poli tiedienst met pensioen verlaten, In de ver sierde bibliotheek van het hoofdbureau aan het Nassauplein hebben zeer velen af scheid genomen van deze verdienstelijke politie-ambtenaar. Hoofdcommissaris J. Fontijne, hoofdinspecteur K. H. R. Meine- ma, inspecteur G. Endlich, adjudant Koster, de heer Rook van het hoofdbestuur van de Chr, Bond van Politie-ambtenaren, bri gadier Van Rijswijk, de heer Van Egmond, chef van de afdeling Personeel ten stad- huize, de heer Langbroek van het corps fonds en de heer Franken, een oud-collega van de P.R.A. hebben van veel waardering getuigende toespraken tot de heer Van Dijk en zijn echtgenote gericht en geschenken en bloemen aangeboden. De afdeling Haar lem van de Chr. Bond van Politie-ambte naren benoemde de heer Van Dijk tot ere lid. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 7