Stijgende lijn van Nederlands herstel bleef door Marshall-hulp gehandhaafd Het plan redde ons land op critiek moment uit gevaarlijke situatie De roulette is volkomen eerlijk, maar de kansen zijn ongelijk Op eigen kracht ging het niet meer lieu we Uitgaven STADSTROMPETTER, Waarom Thomasvaer en Pieternel niet in Haarlem komen VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 TERUGBLIK OP DRIE MOEILIJKE JAREN De ECA heeft aan Nederland van April tot en met September 1948 een totaal bedrag van 200 millioen dollar toegewezen. Bovendien werd in het derde kwartaal nog een bedrag van 23 millioen dollar aan supplementaire hulp beschikbaar gesteld. Voor Indonesië werd in totaal 35 millioen dollar toegewezen. Het is overigens niet mogelijk de werkelijke hulp uit deze bedragen rechtstreeks af te leiden, aangezien het enige tijd duurt alvorens voor een bepaalde partij goederen de dollars, die inmiddels door Nederland zijn betaald, van de ECA worden terug ontvangen. In feite geven deze bedragen dus nog een te geringe indruk van de hulp in een bepaalde periode. Het meest reële beeld verkrijgt men uit een overzicht van de werkelijke importen, die naai de overtuiging van de regering door de ECA zullen worden gefinancierd. Het is niet doenlijk al deze importen te specificeren, maar cijfers als 37 millioen dollar voor tarwe, bijna 10 millioen dollar voor ijzer en staal en 3% millioen dollar voor auto's geven toch wel een idee van de omvang van de hulp. Onze oorlogsschade Hoezeer deze hulp nodig is blijkt wel uit het overzicht dat het rapport geeft over de schade die de oorlog aan ons land heeft toe gebracht. Het raamt de totale schade op een bedrag van 25 milliard. Wij citeren uit dit overzicht van de vermindering van ons nationale vermogen cijfers als 1900 mil lioen voor de nijverheid, 1030 millioen voor het verkeerswezen, en 825 millioen voor de landbouw. Veel hoger is nog het bedrag voor de productie-derving (14,3 milliard). En dat was nog maar de directe materiële schade, aangezien de verminder de productie-capaciteit van een ondervoed en in zijn geestelijk weerstandsvermogen aangetast volk niet in cijfers valt uit te drukken. Het doet luguber aan om deze op somming van haast fatale slagen die de oorlog een welvarend volk toebracht, te bezien. Twee en tachtigduizend woningen vernietigd, veertigduizend zwaar bescha digd, eenenveertig grote verkeersbruggen verwoest, drie duizend schepen allemaal in de Nederlandse wateren tot zinken ge bracht, in de haven van Amsterdam en Rotterdam 1,3 millioen kubieke meter opslagruimte verloren gegaan, de koop vaardijvloot met een derde gereduceerd. Het is onmogelijk en onnodig alle cijfers te geven om een indruk te geven voor welke ontzaglijke taak een dodelijk vermoeid volk in Mei 1945 stond. Niet dan met horten en stoten is het her stel op gang gekomen. Met voortvarendheid en de wil er weer boven op te komen is men aan de slag gegaan. Want al onze veer kracht en capaciteiten bleken onvoldoende om een werkelijk duurzaam herstel te be reiken. De oorzaken daarvan lagen buiten onze landsgrenzen. Immers de steunpilaren van voor de oorlog waren onze economische betrekkingen met Duitsland en Indonesië. Het totaal van de goederen en diensten die wij aan Duitsland leverden, beliep in 1938 254 millioen. En 9 procent van ons natio nale inkomen sproot voort uit onze banden met de overzeese gebiedsdelen. Zo moesten de kosten van het herstel ten koste gaan van onze deviezenpositie. De ge volgen van deze situatie zijn een ieder aan den lijve bekend. In de eerste drie jaar na de bevrijding liep de goudvoorraad met 561 millioen gulden terug en er werd voor 605 millioen gulden aan buitenlandse effecten geliquideerd. De totale schuld aan het bui tenland bedroeg per 1 April 1943 circa 2.63 milliard gulden. Omstreeks April 1948 werd met de liqui datie van buitenlandse bezittingen en het opnemen van buitenlandse credieten een grens bereikt die niet meer over- schreden mocht worden. Had herstel tot die datum een opgaande lijn vertoond, zij zou zeer zeker zijn veranderd in een sterk neerwaarts verloop, indien niet op dat ogenblik de Marshall-hulp begon te vloeien. Rapport van de ECA De Nederlandse regering heeft dezer dagen het rapport gepubliceerd over de invloed van de Marsliall-hulp op het economisch bestel van ons landwaartoe zij krachtens de met de regering van de V.S. aangegane overeenkomst ieder kwartaal verplicht is. Dit eerste rapport behandelt nog de maanden April tot en met September van 1948. Het rapport is via de ECA-missie in Neder land aan'de ECA (de administratie van het Marshall-plan) in Washington gezonden. Men zou het onmogelijke vergen, wanneer men zou verlangen dat het rapport alle vragen met betrekking tot onze economische toekomst zou beantwoorden, waar deze zo nauw samenhangt met de economische en politieke situatie van Europa en de gehele wereld. Immers het rapport stipuleert uit drukkelijk hoezeer onze welvaart afhankelijk is van Duitsland en Indonesië en waar het eerste land tot twistappel van de twee wereldmachten is geworden en het tweede, internationaal gezien, in een vrij explosieve sfeer ligt en bovendien in zijn verhouding tol Nederland ook nog de nodige verwikke lingen oplevert, is het onmogelijk te voor spellen wanneer en in welke vorm Nederland deze welvaartsbronnen weer kan gaan ge bruiken. Niettemin heeft de Marshall-hulp - wanneer het Amerikaanse Congres het plan volledig zal honoreren ons land enige armslag gegeven om deze problemen te laten bezinken. Ook over de vraag of een eventuele economische heroriëntatie door een nauwere Westeuropese aaneensluiting mogelijk zal zijn, moet het rapport ons uiter aard in het duister laten. In ieder geval is er aan het einde van het eerste „Marshall-jaar" reden tot hoop. En op deze Oudejaarsavond is het zeker pas send terug te zien op wat er hier in drie jaar is gepresteerd en de dank uit te spreken aan de natie die ons daarbij zo voortreffelijk heeft geholpen. Veel heil en zegen (a contant) Verschillende oude Nieuwjaarsgebruiken zijn in de loop der tyden en vooral sinds het begin van deze eeuw in het vergeetboek geraakt, maar de goede ge woonte om de medemens met de jaarwis seling „veel heil en zegen" of het geijkte „zalig uiteinde en 'n goed begin" toe te wensen, heeft de tand des tijds met glans en glorie doorstaan. Vooral in de regionen der mobiele heilwensers zoals slagersjon gens, melkboerenknechts en andere bezor gers van huishoudelijke noodzakelijkhe den, maar die plegen dan ook, in ruil voor hun goede wensen, een kleine geldelijke te genprestatie te ontvangen. Het is nauwelijks aan te nemen dat de animo voor deze sport nu plotseling bekoeld zal blijken te zijn en men doet er dus goed aan, ook ditmaal de dubbeltjes en kwartjes in flinke aan tallen gereed te houden. Waarbij het dan tot troost mag strekken dat de gewoonte vroeger nog veel wijder verbreid was, zo dat zelfs de stadstrompetter in de termen viel voor een huis-aan-huis nieuwjaars extraatje, zoals uit de bijgaande heilwens van dit nuttige lid der stadsgemeenschap blijkt: „Faites vos jeux' Hetgeen de deviezenwinst bevordert De betekenis van de Marshall-hulp voor ons land ligt op de eerste plaats in het feit dat zij ons land op het moment dat onze „normale" deviezen-bronnen niet meer toe reikend waren, in staat heeft gesteld het herstel op dezelfde voet als vóór April 1948 voort te zetten. Zulks werd reeds duidelijk tot uiting gebracht in de Memorie van Ant woord op de Rijksbegroting voor 1948 waarin werd gezegd dat zonder buiten landse hulp een devlezenbesparing van anderhalf milliard op eigen kracht ver kregen had moeten worden. Dat had be reikt kunnen worden door het aanspreken van onze laatste reserves plus een ontzag lijke vermindering van de brood-nodige import, met gevolg een terugvallen van het levenspeil der bevolking tot het niveau van 1942-1943. Dat heeft het plan-Marshall ons bespaard. Wanneer wij hieronder de resultaten vermelden van het herstel in Nederland, dan dient men dus wel te bedenken dat de Marshall-hulp niet de oorzaak van dat herstel is geweest, maar ons wel de enige mogelijkheid heeft gegeven de stijgende lijn van dat herstel te handhaven. Het gemiddelde productie-volume van onze industrie liep. wanneer wij het voor het jaar 1938 op 100 stellen, van 42 (derde kwartaal '45) tot 112 (tweede kwartaal '45) op, de bouwnijverheid niet meegere kend. De index-cijfers van vervoer en verkeer liggen in vele sectoren ver boven die van 1939, speciaal de luchtvaart nam een enorme sprong. Hoewel onze handels balans nog steeds een nadelig saldo op levert, begint de uitvoer percentage-ge wijs op de invoer in te lopen. In Januari tot September 1948 halveerde zij ongeveer het cijfer van de invoer, daarentegen be droeg zij in 1946 slechts een derde van het importbedrag. Ook de productie in de woningbouw stijgt, hoewel zij nog steeds onvoldoende is. Over de vooruitgang in de voedsel voorziening hoeft weinig gezegd te worden want een vergelijking van het dagelijks rantsoen in het eerste bevrijdingsjaar tot hetgeen wij thans op onze borden vinden, behoeft zelfs wanneer men de verhoogde prijzen in aanmerking neemt geen com mentaar. Sociale rust Dat deze versteviging van de economi sche positie een gunstige invloed heeft ge- CHIN. IND. REST. HONGKONG Agenda voor Haarlem VRIJDAG 31 DECEMBER Frans Hals: „Calcutta", 14 j., 2.30 uur (Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Rem brandt: „Bambi", alle leeft., 2,00 en 4.15 uur (andere dagen 2.00, 4.15, 7.00 en 9 15 uur). Palace: „Op glad«ijs", alle leeft., 2.00 en 4.15 uur (andere dagen 2.00, 4.15, 7.00 en 915 uur). Luxor: ..The Kid from Spain", 14 j.. 2.00 en 4.15 uur (andere dagen 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). City: ..Two girls and a sailor", alle leeft.. 2.15. 4 30 en 7.00 uur (andere dagen 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Spaarne: „King- kong en de Arabieren", 14 j.. 2.30 uur (Zon dag 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). ZATERDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: „Vogel, vlieg de wereld in", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Nieuw jaarsbal, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. ZONDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „De Mof'. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Cabaretprogramma met Mr. Doodle. 8 uur Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: abonnementsvoorstelling „De Mof", 8 uur. Bioscopen: Middag- avondvoorstellingen. had op de sociale toestand in ons land is logisch, vooral ook omdat de na-oorlogse kabinetten van meet af aan er naar hebben gestreefd de economisch zwakkeren in deze vooruitgang te betrekken. Gingen er in 1946 680.000 arbeidsdagen door stakingen verloren, in 1947 waren het er nog maar 200.000. Voor de eerste negen maanden van 1948 staat het cijfer op 115.000. Hoewel weinig ter zake doende is het belangwek kend te vernemen dat na de oorlog 1914-'18 acht jaar nodig waren om een definitieve toestand van sociale rust te scheppen. De verloren arbeidsdagen waren toen 2 3 maal zo hoog en relatief eigenlijk nog hoger omdat het totaal aantal arbeiders op het ogenblik veel hoger is. Het aantal werk lozen daalde over de maanden September in de jaren 1946, '47, '48 van 38.700 tot 25.900. Een zij het dan niet geheel exacte graad meter voor het herstel is de afname van de tekorten op de millioenen-nota's. Het verschil in het tekort van 1946 ten opzichte van dat in de ingediende begroting voor 1949 bedraagt 558 millioen gulden. De bankbiljetten-circulatie steeg echter met een niet onbelangrijk bedrag. Over de Marshall-hulp voor Indonesië beperkt het rapport zich tot de opmerking dat waar deze nog van zo korte duur is (geweest) van een directe invloed nog nau welijks sprake kan zijn. Wel heeft, doordat Nederland meer armslag kreeg, het plan- Marshall indirect gunstig voor Indonesië gewerkt. Economische politiek Tot slot geeft het rapport een overzicht van de politiek die de Nederlandse regering als uitvloeisel van de door haar aangegane verplichtingen op economisch gebied denkt te voeren. Deze komt er in het kort op neer dat de regering zal trachten de industriële en agrarische productie op te voeren, de begroting sluitend te maken, het vertrou wen in het geldwezen te vergroten en de economische samenwerking met andere landen te bevorderen. Zo zal er krachtig worden gestreefd naar industrialisatie omdat alleen deze aan de bevolkingsaanwas een bestaansmogelijk heid biedt. Met het oog hierop wil de rege ring het bedrijfsleven stimuleren door een tegemoetkoming met betrekking tot de be rekening der belastbare winst. Tevens wil zij naarmate dat mogelijk zal zijn normale verhoudingen op het gebied van productie en consumptie herstellen. De inkrimping van de overheidsbemoeiing zal het herstel van een gezonde concurrentie ten goede komen. De landbouwpolitiek zal gericht worden op de intensivering van de bedrijven en een doelmatiger gebruik van openbare woningbouw zal krachtig gestimuleerd moeten worden. De uitvoering van open bare werken zal slechts op zeer kleine schaal kunnen plaats vinden, ten eerste door het begrotingstekort en ten tweede omdat de regering deze werken wenst te reserveren voor perioden waarin een terugval" in de bedrijvigheid dreigt op te treden. Carillonbespeling te Haarlem Nieuwsjaarsdag van drie tot vier uur zal Reinout Heering een carillonconcert geven in de toren van de Grote Kerk. Het program ma luidt: 1. Preludium, Jef van Hoof; 2. a. Mit dezen nieuwen Jahre. Oud Ned. Lied; b. In Jesu Name. Oud Ned. Lied; c. Daar kwamen drie koningen met een ster. Oud Ned. Lied: 3. Menuet. G. F. Handel: 4 a. Hij die geen liedje zingen kan, E. Hullebroeck; b. Het liedje van den smid. F. Andelhof; c. Klokke Roe- lant. G. Destoop; 5. Wir gehn nun wie der Tudelsach. J. S. Bach; 6. Thema met varia ties, W. Créman: 7. Menuet. Ferd. Timmer mans; 8. a. Mij spreekt de blomme een tale, C. v. Rennes; b. Wie kan U ooit vergeten". Jos de Klerk; c. De vink, Jos. de Klerk; 9. Preludium in Bes, Jef. Denijn. Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam: Grote Heiligen, door dr. Walter Nigg, hoogleraar aan de universiteit van Zürich. Vertaling: Marianne Philips. A. W. Sijthoffs Uitgeversmij. N.V., Leiden: Generaal des konings. door Daphne du Mau- rier. Geaut. vert, van M Elout. Oorspr. titel: The king's general. Wereldbibliotheek-vereniging: Verhalen uit Boccaccio's Decamerone. Vertaling: W. G. van Nouhuijs. Met houtgravures van N. J. Bulder. Wereldbibliotheek-vereniging, Amsterdam, Antwerpen: Rede en Eed van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September 1948. Uitgeverij „De Sleutel", Haarlem, Antwer pen: Tjoep Kroon, door Marianne Jurgens. N.V. LeiterNypels, Maastricht: Nahak uit de bijgebouwen, door Abraham Exodus (M. H. du Croo). Tweede druk. Uitgeverij C. Hafkamp, Amsterdam: Achter' het zijden gordijn, door Bartley C. Crum. Vertaling: J. H. Frangois. Oorspr. titel: Be hind the silken curtain. Uitgeverij P. N. van Kampen Zoon N:V. en Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Amster dam: De dochter, door Top Naeff. Reeks: Verzameld bellttristrisch werk. Em. Querido's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam: Tussenspel der redelijkheid, schets van de cultuurgeschiedenis der 18e eeuw, door Ph. de Vries. Aan mijne geachte Medeburgers der Stad Haarlem Door den tij 3«n aanvang van (ut 5aat tSaa. „Een jaar'ging weer verloren Al in der eeuwen nacht En ik bleef op mijn toren Steeds houdende de wacht! Een nieuw jaar is geboren Dus u mijn wensch gebracht Veel heil zij U beschoren Door 's Hemels gunst en macht! Ziet dikwerf wederkeren Den eersten dag van 't jaar En welvaart U verméêren Met de Uwen al te gaar! Wat goed is te begeeren Geve U de Alzegenaar En blijft met ons vereeren Ons Koninginnenpaar!" H. HESSELS Stadstrompetter De Rus Nicolai Orloff geeft a.s. Dins dag in de Gem. Concertzaal te Haarlem een piano-recital. Het programma bevat werken van: Beethoven, Chopin, Franck, Ravel en Scriabine. (Van onze draaierige redacteur) 1 boven zijn inzet eenmaal het bedrag terug. I Speelde hij een dozijn dan komt het bedrag 4 ®r. TT althans volgens de mensen die tweemaal retour. Voor een transversaal krijgt hij vijf maal, voor een volle trans versaal elf maal, voor een carré acht maal, voor een doublé zeventien maal en voor een vol nummer 35 maal. Hieruit moet gij niet de conclusie trekken dat men altijd maar volle nummers moet spelen, want de kans is veel geringer. Komt het balletje op 0 of 00 dan is alles voor de bank, behalve de inzetten op de enkelvoudige kansen, die „en prison" blij ven en moeten blijven staan tot het vol gende spel en natuurlijk de inzetten die op 0 of 00 stonden. Die worden gewoon uit betaald. Nullen Die nullen-geschiedenis is één van de manieren waardoor de bank volgens de wet van de grote getallen altijd aan het langste eind trekt. Om te voorkomen dat een of andere makker, die, uitgaand van oude spreekwoorden betreffende de steun die nietsnutten altoos van buitenaardse zijde heten te genieten, enige malen op een avond een paar ton op een vol nummer zet en de bank kraakt door aldoor goed te kiezen, heeft men de maximum-inzet ingesteld waardoor alle verliezen beperkt blijven. Voorts moet men van de winst die men maakt in de meeste Casino's nog be lasting betalen, zodat men zich over gelijke kansen geen illusie hoeft te maken. Nu is het niet de bedoeling om in de Ne derlandse Casino's geld te verliezen, maar v/el om deviezen binnen te halen. Zodat, wanneer gij straks in Zandvoort in de bui del moet tasten, het niet moet verwijten aan de chef-croupier P. Lieftinck en ook niet moet zeggen, dat ge niet gewaarschuwd zijt. In drie grote steden Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage wordt de tra ditie levend gehouden om op de avond van de eerste Januari na de speciale voorstel lingen in de gemeentelijke schouwburgen een Nieuwjaarswens te laten vertolken als bekroning van een dialoog in dichtvorm, waarin enkele van de voornaamste ge beurtenissen uit het afgelopen jaar de re vue passeren. Dit geschiedt bijvoorbeeld in de hoofdstad door middel van de be rijmde samenspraak tussen Thomasvaer en Pieternel als intermezzo van de vrolijke en met grote luister ingerichte bruiloft van Kloris en Roosje. Het is gewoonte dat vertegenwoordigers van de overheid in groten getale daarbij aanwezig zijn. De vraag is gerezen, waarom de toneel groep Comedia, immers eerste bespeler van de Stadsschouwburg te Haarlem, niet op de één of andere wijze een dergelijke populaire ceremonie hier ter stede invoert. Men wenst dit in de eerste plaats, omdat het theater daardoor eens te meer in het centrum van de publieke belangstelling komt te staan en voorts omdat men zich gaarne zou willen vermeien in de plezie rige stemming welke zo'n aanstekelijk evenement doorgaans met zich mee brengt. Ten kantore van Comedia werd als ant woord daarop te kennen gegeven, dat de verwezenlijking van dit begrijpelijke ver langen voorlopig nog op allerlei moeilijk heden stuit. Om te beginnen zou men twee zulke gelegenheidsvoorstellingen tegelij kertijd moeten verzorgen, want het gezel schap wordt ook door de gemeente Utrecht met een subsidie gesteund. Men kan de gedachtenwisseling tussen Thomasvaer en Pieternel toch bezwaarlijk telefonisch voe ren. Daar komt nog bij, dat Comedia ge dwongen is om verschillende stukken „te gen elkaar" uit te brengen, waardoor de bezettingen in de meeste gevallen te klein zijn om er het gewenste vrolijke tableau naar de eis mee te vullen. De andere grote gezelschappen, die de genoemde steden tot domicilie hebben, be hoeven deze splitsing in afdelingen veel minder ver te drijven. Men mag echter niet vergeten, dat de jaarlijks terugkeren de vertoning van de „Gysbreght van Aem- stel" zo al niet een nadelige dan toch een hoogst belemmerende streep door de re kening van het Amsterdams Toneel Gezel schap betekent. De Haagse Comedie heeft de moeilijkheden overwonnen door niet een „Bruiloft van Kloris en Roosje" te ge ven, doch met een speciale „Nieuwjaars fantasie" met zang en dans op de planken te komen. De financiële bezwaren, welke Comedia tegen een oplossing in deze geest koestert, worden nog vergroot door de be trekkelijk geringe capaciteit van de be trokken theaters. En tenslotte dient er aan herinnerd te worden, dat oudergewoonte de schouwburg op de eerste Januari ter beschikking staat van het ensemble van Cor Ruys. Ter wille van de aardigheid kan het geen kwaad er op te wijzen, dat Cor van der Lugt Melsert er tijdens zijn directeur schap van het Hofstadtoneel wel kans toe zag twee Nieuwjaarswensen op één avond te laten uitspreken namelijk in Den Haag en Rotterdam. Dit vergde echter van som mige acteurs een buitengewone inspan ning, omdat zij zich tijdens de pauze van het pièce de résistance per trein en taxi vliegensvlug van de ene stad naar de an dere moesten haasten. En de chaos, die er bijvoorbeeld in de onder verschillende re gisseurs ingestudeerde balletten op latere avonden volgde als door een verandering van het speelplan enkele rollen verwisseld moesten worden, was dikwijls onbeschrij felijk. Destijds echter had men van een subsidie zoveel werkelijk profijt, dat deze wel een dubbele bruiloft waard bleek. DAVID KONING. het initiatief daartoe genomen hebben een gerede kans bestaat, dat deze zomer de badplaatsen Scheveningen en Zandvoort een roulette-zaal rijk zullen worden, is het niet ondienstig een uiteenzetting te geven over de wijze waarop dit spel in zijn werk gaat. Zulks overigens volstrekt niet met het oogmerk onze lezers aan te zetten tot hazardspel, maar wel om duidelijk te maken wat hen te wachten staat. Wij nemen u dus op onze imaginaire rekening me naar een Casino. Een Casino is de plaats waar duizenden heen trekken met de wens rijk te worden zonder dat zij daartoe een aanzienlijker arbeid hebben te verrichten dan het leggen van een paar fiches op een groen kleed. Een volkomen begrijpelijke en aanvaardbare wens, ware het niet dat de exploitanten van zo'n Ca sino dezelfde wens koesteren en die boven dien weten te verwezenlijken door een aan tal spelregels vast te stellen, die Fortuna's capaciteit tot knipogen in ongewenste rich ting in grote mate beperken. Want gij vat wel dat deze heren geen groot en duur ingericht gebouw hebben opgezet om de kans te lopen dat zij vandaag of morgen door een speciale minnaar van Fortuna in hun financiële hemd worden gezet. Vroe ger is de „bank" van Monte Carlo wel een paar keer gesprongen, maar nadat de breuk was gelijmd, nam men zich plechtig voor dat zulks niet nog eens zou geschieden. Eerste kennismaking Welaan, wij treden dus binnen en kopen bij de kassa een aantal kleine schijfjes in mooie kleuren, die fiches heten. Deze torsen wij mede naar de dichtstbijzijnde speeltafel en stellen ons op tussen de spelers, onder wie zich zeer achtenswaar dige lieden bevinden, maar ook snuiters met wie gij thuis niets van doen zoudt willen hebben. Eén ding valt dadelijk op. Een groot deel van de fiches die zij op de vakjes waarmee het groene kleed is ge sierd, deponeren, wordt steeds weer door de croupier met een begerig soort harkje naar zich toe gehaald. De croupier is de man in smoking die aan de meest rendabele kant van de tafel zit. Niettemin zijn er ook inzetten waarbij de croupier schijnbaar be vangen voor een acute aanval van wel willendheid een al of niet geringe hoeveel heid neertelt. Reden waarom ge u de spelregels laat uitleggen. Ten eerste is daar de roulette zelf die bestaat uit een bak waarin een schijf draait. Die schijf is verdeeld in 37 vakjes, genummerd van 0 tot 36. Soms is er zelfs een 00 en dan zijn er dus 38 vakjes. Die vakjes zijn niet alleen genummerd maar ook om en om zwart en rood ge kleurd. De inzet De croupier laat de schijf draaien en werpt er het witte balletje in. Hij roept in middels „Faites vos jeux", hetgeen zoveel betekent als „doet uw inzetten" en zegt dat op dezelfde toon waarmee de bus chauffeur de volgende halte aankondigt. Het spel verveelt hém namelijk al jaren. Gij kunt nu uw volmaakt ongemotiveerde mening omtrent het vakje waarin het bal letje straks gaat huizen, op het groene laken tot uitdrukking brengen. Gij kunt zetten op rouge (rood) of noir (zwart), op passé (boven de achttien wat het hele spel eigenlijk is) of manque (onder de achttien). Verder op het eerste, tweede of derde dozijn. Dan kunt ge een transversaal spelen (zes nummers, bijv. van 13 tot en met 18) of een volle transversaal (drie nummers). Ook op een carré kunt gij zetten waardoor gij vier nummers dekt. Of een doublé, waarmee gij twee nummers kiest. En tenslotte de „plein" hetgeen met het plein waar het Casino aan gelegen is niets en met een vol nummer alles te ma ken heeft. Wanneer ge dat alles overwogen hebt en hebt ingezet voordat de croupier „Rien ne va plus" geroepen heeft, waarmee hij wil zeggen dat er niet meer mag worden in gezet, omdat het balletje inmiddels zijn gang vertraagd heeft, dan wach,t ge in ademloze spanning af tot het witte ding zijn vakje heeft gevonden. Gewoonlijk is dat net naast het getal, dat voor u winst zou hebben opgeleverd. Voor uw buurman Wanneer de croupier nu uw buurman gaat uitbetalen, dan kunt ge u instede van u bezig houden met jaloerse bespiege lingen, vertrouwd maken met de wijze van winstberekening, die in principe heel een voudig is. Heeft hij namelijk op een vak gezet dat de helft van de cijfers dekt (rood, zwart, even of oneven enz.) dan krijgt hij Beelden uit het afgelopen jaar (bij de foto's) De belangrijkste gebeurtenis voor ons land in 1948 was de troonwisseling. Na een halve eeuw haar land door de moeilijkste stormen geloodst te hebben droeg Koningin Wilhelmina de kroon van het Koninkrijk over aan haar dochter Prinses Juliana, die op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met grote luister werd ingehuldigd. Na haar abdicatie trok Prinses Wilhelmina zich uit het openbare leven terug. Als bij zondere onderscheiding voor haar grote ver diensten jegens Nederland werd zij benoemd tot Ridder in de Militaire Willemsorde der Eerste Klasse, bij welke gelegenheid Koningin Juliana haar. de ridderslag gaf. De verhouding tot de Republiek van Indonesië werd in 1948 meer en meer gespannen. Steeds oeelvuldiger werden de bestandsschendingen, grensoverschrijdingen, moorden en plunde ringen, die talloze slachtoffers maakten zowel onder de inheemse bevolking als onder de soldaten van het Nederlandse leger. De luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook maakte plaats voor de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, een functie die werd ingenomen door oud-premier dr. L. J. M. Beel. De toestand in de Overzeese ge biedsdelen bleef zich echter toespitsen, zodat tenslotte zelfs de aflossing van dg Neder landse soldaten overzee moest worden op geschort. Op 18 December tenslotte achtte de Nederlandse regering het tijdstip gekomen om door middel van een hernieuwde militaire actie rust en veiligheid in de republikeinse gebieden te herstellen. Deze ernstige stap had een frote terugslag op de buitenlandse betrek ingen van Nederland, dat zich bij de Vijf Landen-conferentie bij de Westelijke Unie had aangesloten. Deze Westelijke Unie be tekende tegelijkertijd een inschakeling in het verdedigingssysteem van West-Europa, waar van veldmaarschalk Lord Montgomery van Alamein de leiding op zich nam. Ook werd Nederland ingeschakeld in dc hulp, die in het kader van het Marshall-plan aan zestien Euro pese landen wordt verstrekt. Verscheidene grote figuren uit binnen- en buitenland wérden in de loop van het jaar onderscheiden met ere-doctoraton van Neder- Universiteiten, onder wie mevrouw Eleanor Roosevelt en de heer Drees, die na de in Juli gehouden verkiezingen met het premier schap werd belast. Met de berechting van oorlogsmisdadigers werd goede voortgang gemaakt. Tegen Rou ter, leider van het schrikbewind der Duitsers tijdens de bezetting, werd de doodstraf geëist. De ramp van de K.L.M.-Constellation „Nijme gen" in Schotland, die aan veertig mensen het leven kostte, wekte grote onsteltenis. De brand in de koelhuizen van hel Blauwhoeden- en Friezeveem in Amsterdam bracht ernstige schade toe aan de opslagruimte van onze ge teisterde havens. Ook het paleis Noordeinde in den Haag kreeg ernstige brandschade. De Nederlandse sport beleefde in 1948 ver schillende hoogtepunten. Fanny Blankers- Koen hield onze sporteer hoog op de Olym pische Spelen in Londen; Piet Roozenburjj veroverde het wereldkampioenschap dammen. Van de talloze congressen, welke in Neder land werden gehouden, droeg dat van de Wereldraad der Kerken, dat in Amsterdam bijeen kwam, het meest internationale karakter. De grote verrassing in de buitenlandse poli tiek vormde de herkiezing van Harry Tru man als president van de Verenigde Staten. Frankrijk werd geteisterd door stakingen en andere economische en financiële moeilijk heden, in het bijzonder bracht de mijnstaking ernstige schade toe aan het toch al moeizame herstel van dit land. Drie grote figuren verdwenen van het wereld toneel. Twee van hen vielen door moordenaars hand: Ghandi, de bijna heilige voorspreker van de rechten der pariahs, en graaf Berna- Concurrentie voor professor Piccard. De Duitse televisie-expert Udo von Schulz heeft een dolte, die de onvoorwaardelijke capitulatie diepzcekogel geconstrueerd, die tot 4800 meter diepte zou kunnen duiken, doch in tegenstelling van Duitsland tot stand bracht er» zijn vredes- tot Piccarüs constructie onbemand is Alle waarnemingen en ook de exploratie van het „arbeids- werk in Palestina wilde voortzetten, veld" geschieden door middel van televisie en robotwerktuigen, die van het moederschip af Dr. Benesj. de president van de Tsjecho- bestuurd en gecontroleerd worden. Op de foto toont de uitvinder een model van zijn duikklok j slowaakse republiek, waarvan hij de mede- aan welke men links een zware electromagneet onderscheidt waarmede de kogel zich kan cast- j oprichter wasstierf nadat hij zijn schepping zetten tegen scheepswrakken. Andere hulpmiddelen zoals electrisch-bestuurde grijpers en had zien ondergaan cn plaats maken voor een snijders ziet men rechts. totalitair systeem. EXAMENOPLEIDING Nijverheidsakte N' RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 8