Haarlems Dagblad Militaire actie op Java eindigde in Oudejaarsnacht Tien Millioen Tot nu toe 66 doden en 172 gewonden Bevel van de legercommandant Uitnodiging aan Aziatische landen tot conferentie over Indonesië Nederland zal in 1949 meer vet, graan, tabak en vlees verbruiken Minister Sassen reageert op de republikeinse guerilla-bedreiging 63e Jaargang No. 19132 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Direct -Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 3 Januari 1919 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en óprechte liaarlcmscbe «Courant (2tnno t6j6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE MINISTER-PRESIDENT, die van avond per vliegtuig naar Batavia ver trekt, heeft in zijn Oudejaars-rede een groet gericht tot alle Nederlanders die bui ten de grenzen verblijven en daaraan een korte beschouwing over emigratie verbon den. Geen wonder, want dit vraagstuk dringt zich steeds meer op de voorgrond. Het is misschien nog maar tot weinigen doorgedrongen, dat de bevolking van dit kleine land zo snel toeneemt dat voor het einde van dit nieuwe jaar het bereiken van de tien miilioen verwacht kan worden. Een jaar geleden bedroeg, volgens de officiële statistiek, ons bevolkings-totaal 9.730.000. De jaarlijkse toeneming ligt nu tussen de 150.000 en 200.000; naar schatting telt ons land op> dit ogenblik ongeveer 9.900.000 zielen. De conclusie is dus gemakkelijk te trekken. „Wij zijn een snel groeiend volk met hoge geboortecijfers en verheugend lage sterftecijfers. Om voor allen bestaans- mc lelijkheid te vinden zal veel moeten wi ten gepresteerd in eigen land, maar zal oc' net oog moeten worden gericht op an- de. landen", heeft dr. Drees gezegd. „Grond voor alle boerenzoons, die daaraan behoefte hebben, is niet naar willekeur te scheppen. Dat de ruimte daartoe gevonden wordt in een land als Canada, waarmee wij sinds de bevrijding door sterke banden van sym pathie verbonden zijn, is verheugend. Ook overigens voel ik emigratie, al doet zij vaak de energieksten uit het land gaan, aller minst enkel als een verlies. Ook al gaan de emigranten op in het volk, welks land zij helpen vruchtbaar maken, er blijven ban den met het oude vaderland bestaan, dié naar weerszijden van grote betekenis zijn. Verheugend is het ook, dat velen tijdelijk een werkkring vinden in andere landen, waar hun wetenschap, vakkennis en arbeidslust dikwijls in groter verband tot hun recht kunnen komen en waar zij de pioniers kunnen .zijn die nieuwe verbin dingen kunnen aanknopen voor ons land". Dit heeft de minister-president betoogd en hij zal het zelf zeker niet als een afdoen de bespreking van het vraagstuk hebben beschouwd, maar slechts als een kort woord ter inleiding. Want er zal heel wat meer moeten volgen. Het zal zich ook niet kun nen blijven bepalen tot de emigi-atie van boerenzoons en evenmin tot het verre land Canada. Wie overdenkt dat na 1949 de aan was der bevolking, telken jare iets meer toe nemend, reeds binnen vijf jaar het totaal van elf millioen bereikt moet hebben zal hegrijpen dat hier geen gering probleem aan de orde is. Wij zijn al het dichtst be volkte land van Europa. Het geleidelijk in - cultuur brengen van drooggelegde land- bouw-gronden in de Zuiderzee komt aan zulk een tempo van bevolkings-aanwas op geen stukken na tegemoet. De toeneming zou ook met landbouwgronden alleen niet op te vangen zijn, zelfs al waren die ruim schoots beschikbaar, omdat zij ook een zo groot aantal nieuwe krachten omvat die andere aanleg en andere ambities heb ben en uit ander milieu komen. Het onderwerp is op deze plaats eerder ter sprake gebracht als een der zaken, die in het geding komen bij het streven naar een wezenlijke, federale Unie van de vol ken van West-Europa. Aan de kleine lan den Nederland eri België, beide overbevolkt, grenst het grote Frankrijk, deerlijk onder- bevolkt en geweldig rijk aan bodemschat ten; zowel aan mineralen als aan land- bouwgronden. Welk een oneindig veel betere arbeids- en welvaarts-verdeling' zou tot stand te brengen zijn als de volken van West-Europa federaal verenigd werden en dus een gemeenschappelijke .belangen- politiek konden voeren inplaats van, zoals nu, in de zonderlinge en onhoudbare positie te verkeren dat zij alle hun uitvoer willen opdrijven boven het vooroorlogse peil. Dat is juist het zo sterke argument van de talrijke voorstanders van federale Unie in West-Europa: zakelijk, verstandelijk pleit alles ervoor. Het zijn verouderde opvat tingen, conservatismen, vrees voor veran dering, vooroordelen, gevoelsargumenten in het wezen der zaak, die remmend wer ken. De emigratie uit ons land had in het jaar 1947 nog' heel weinig te betekenen. In het vorige jaar is zij snel gestegen, maar vormde nog maar een klein percentage van de bevolkingstoeneming. In de loop van dit jaar zal zij zeker opnieuw stijgen, maar nog ver onder het totaal van die toe neming blijven. Sommigen hebben al de mening geuit, dat zij haar geheel zou moe ten opvangen om goede ontwikkeling van zaken in dit kleine land mogelijk te maken. Het is niet denkbaar dat Canada (en enkele andere verre landen, «fie kleine aantallen opnamen) daaraan «ouden kunnen beant woorden. En de vraag blijft: waarom zo ver weg, als in Europa, dat zozeer behoefte aan zijn beste krachten heeft, een groot geheel met een gezonde en verzekerde toekomst is te scheppen? R. P. Jonge „ambassadeurs" naar New York Winnaars van opstelwedstrijd vertrokken De constellation „Norway" van de Ame rican Overseas Airlines, welke Zondag middag van Schiphol naar New York ver trok, had niet alleen dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur te Ottawa en gedelegeerde bij de Veiligheidsraad aan. boord, maar ook vier jonge „ambassadeurs" van Nederland en België. Het waren vier scholieren, winnaars van de opstelwed strijd van de New York Herald Tribune over het onderwerp „De wereld zoals wij die wensen", Jenny van Reyen uit Heem stede, Guus Sedee uit Nijmegen, Louise Laboulle uit Luik en Roger de Becker uit Brussel. Tien weken zullen zij als gasten van de New York Herald Tribune in de Verenigde Staten verblijven, voornamelijk in New York. Iedere twee weken zullen zij bij andere gezinnen worden ondergebracht, families, waarvan de kinderen studeren. Tezamen met de jonge Amerikanen zullen zij theaters en scholen bezoelcep, waar zij over Nederland zullen vertellen. Aan het einde van hun bezoek komen zij tezamen in Waldorf Astoria met de overige prijs winnaars van deze opstelwedstrijd, waar aan scholieren van alle Marshall-landen en van Zwitserland hebben deelgenomen, en zullen met 2000 scholieren uit alle delen der V.S. een groot afscheidsfeest vieren. Batavia, 2 Januari (Aneta) Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De legercommandant in Indonesië heeft aan de troepencommandanten op Java het volgende bevel gegeven: Op 31 December 1948 waren de militaire acties en daarmede de vijandelijkheden op Java beëindigd. De taak van onze troepen bepaalt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden tegen nog rond zwervende groepen en benden of enkelin gen die ongeregeldheden trachten te ver oorzaken of zoals door onze vertegenwoor diger bij de Veiligheidsraad werd gesteld: „to act against disturbing elements who either individually or collectively endanger public security or interfere with or prevent the supply of food and other essential com modities to the suffering population". (Optreden tegen onrustzaaiende elemen ten die, individueel of in vereniging, de openbare veiligheid in gevaar brengen, of de voedselaanvoeren en andere essentiële voorzieningen voor de lijdende bevolking belemmeren of verijdelen). Ik draag u en de onder uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de haar gestelde grenzen op strikte wijze en met grote naarstigheid tot uitvoering te brengen." Spoor, legercommandant. Na Aneta verneemt kan een dergelijk bevel dezer dagen eveneens voor de troe pencommandanten op Sumatra worden verwacht. BATAVIA, 31 Januari (Aneta). Over het bekend worden van het einde der actie op Java zegt Reuter, dat noch de C.V.G.D., noch de consulaire commissie daaromtrent officieel in kennis zijn gesteld. De leden van deze lichamen lazen de inhoud van de desbetreffende legerorder in de persberich ten. Uit deze legerorder is cok gebleken, waarom na 31 December geen legerberich- ten over Java meer in de legei-communi- qués zijn opgenomen en er werd in beves tigd, wat in vroegere communiqués al was gesuggereerd, namelijk dat alle belang rijke doelen waren bereikt en dat de grote troepenbewegingen waren beëindigd. Van republikeinse zijde wordt nu verklaard, dat volgens berichten uit privé-bronnen, de te voren van republikeinse zijde beraamde guerilla-plannen thans op grote schaal worden uitgevoerd. Taktiek? Iii weerwil van de Nederlandse bewe ringen, dat in de veertien dagen, dat de politiële actie thans gaande is, alle belang rijkste doelen op Java bereikt zijn, koesteren waarnemers op Java twijfel voor wat betreft de mate, waarin de republi keinse strijdkrachten zijn verslagen of verstrooid, meldt Reuter. In de Neder landse communiqués wordt gemeld, dat bijna overal aan beide zijden slechts on betekenende verliezen zijn geleden bij de ondervonden tegenstand. Republikeinse leiders en autoriteiten, die te Batavia zijn gebleven, zijn van mening, dat de repu blikeinse weerstand ongebroken is en ver klaren het feit, dat de republikeinse strijd krachten geen tegenstand op grote schaal boden, met het bestaan van een te voren vastgesteld plan tot verspreiding der strijdkrachten van de republiek. Sommige dezer republikeinen stellen het aldus voor dat het republikeinse leger is gesplitst in kleine afdelingen, die in ondergrondse ac ties zullen infiltreren in dicht bevolkte gebieden. Nog geen vrijlating van Soekarno De Nederlandse overheid heeft nog geen Gevaar voor oorlog tussen Engeland en Israël Volgens een Israëlische verklaring heb ben uit het Zuid-Westen komende vlieg tuigen Zondagavond de .Joodse wijk van Jeruzalem gebombardeerd. Volgens een officiële verklaring waren deze vliegtuigen „bijna zeker" Egyptisch. Drie series bommen werden uitgeworpen. Tenminste 5 personen werden gewond. Naar verluidt is de schade gering. Dit'is de eerste luchtaanval op Joodse gebieden buiten het gevechtsterrein sinds de Joden de waarschuwing geuit hebben, dat zij Cairo en andere Egyptische steden in antwoord op dergelijke aanvallen zou den bombarderen. A.F.P. meldt, dat Zaterdagavond in wel ingelichte Britse kringen werd verklaard, dat de Britse ambassadeur te Washington tijdens zijn onderhoud met Lovett, de Ame rikaanse regering de volgende waarschu wing van minister Bevin heeft doen toe komen: „Er bestaat gevaar voor een daad werkelijke oorlog tussen Groot-Brittannië en Israël, indien laatstgenoemde staar blijft volharden in zijn overtredingen van het Palestijnse bestand en voortgaat het Eevntische grondgebied te schenden." Volgens deze zelfde kringen heeft de Britse regering verder verklaard er wel eens toe genoodzaakt te kunnen worden het embargo op het vervoer van wapens naar de oorlogvoerende Arabische landen op te heffen. Ook werd nog medegedeeld dat Egypte Groot-Brittannië nog niet om hulp heeft verzocht. Volgens een Israëlische militaire woord voerder hebben de Joodse troepen de nederzetting Aoeja El Hafr aan de Egyp tische grens en Bir Asloej, ten Zuiden van Beersjeba in de Negev, veroverd. Een 52-jarige rijwielhersteller te Am sterdam heeft zijn 47-jarige echtgenote met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw is in zorgwekkende toestand naar een zieken huis gebracht. maatregel genomen met het oog op de vrijlating van president Soekarno en de andere Indonesische leiders, die volgens de beslissing van de Veiligheidsraad van 29 December „binnen 24 uren" had moe ten plaats hebben, meldt A.N.P. In tegenspraak met vorige berichten meldt de dienst Legercontacten, dat de opperbevelhebber van de T.N.I., generaal Soedirman, zich niet in Nederlandse han den bevindt. Wel is zijn verplijfplaats be kend. Hij is ernstig ziek. Volgens een dag order van kolonel Hidayat, commandant van de T.N.I, op Sumatra, heeft deze op 28 December de leiding van de republi keinse strijdkrachten in geheel Indonesië overgenomen. Op Sumatra BATAVIA, 1 Januari. (Aneta). Van officiële zijde»is te Batavia bekend ge maakt, dat op de eilanden voor de kust van Sumatra in Straat Malakka zuive ringsacties zijn ingezet. Het kolengebied Sawahloentoh werd veilig gesteld. Nadat de Neder landse troepen Telekbetoeng bezet hadden, bleek in de plaats nagenoeg geen scha de te zijn aangericht. Oost haven is geheel intact met uitzondering van een uit gebrande goedang. Op Sumatra is onder meer Pakanbaroe van TNI- troepen gezuiverd. Sinds het begin van de actie sneuvelden aan Neder landse zijde volgens tot dusverre ontvangen berich ten 66 militairen en werden 172 militairen gewond. Uit militaire bron ver neemt Aneta voorts dat bij de bezetting van de bank Negara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetrof- ten bestemd te dienen als buitenlands betaalmid del voor republikeinse autoriteiten. De bevolking van Djambi die deels gevlucht was voor de komst der Nederlanders begint nu in grote getale terug te keren. Vele vroe gere ambtenaren stellen hun diensten weer ter be schikking. Te Teloekbetoeng werden de Nederland se troepen door de bevolking verwelkomd met roou-wit-blauwe vlaggen, die zes jaa zorgvuldig bewaard waren, aldus deze militaire woordvoerder. Dr. Van Royen naar Lake Success Dr. H. J. van Royen, de Nederlandse ge delegeerde bij de Veiligheidsraad, is Zon dag met de Constellation „Norway" van de American Overseas Airlines naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Van Royen, dat naar zijn overtuiging het Indo nesische probleem op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Lake Success op 6 Januari een van de eerste punten der agenda zal zijn. „Ik neem aan, dat, nu er enige tijd verlopen is, men meer waar dering zal krijgen voor onze houding en zal beseffen hoe sterk ons standpunt is," aldus dr. Van Royen. Op een vraag of er verschil in behande ling zal zijn tussen Parijs en Lake Success, zei dr. Van Royen, dat dit naar zijn mening wel het geval zal zijn. Enerzijds door de atmosfeer waarin de besprekingen worden gehouden, anderzijds in de behandeling van het vraagstuk door de locale pers en tenslotte door het verschil in samenstelling van de Veiligheidsraad. Drié leden van de raad worden vervangen: de afgevaardigde van Columbia door die van Cuba, die van Syrië door die van Egypte en de afgevaar digde van België door die van Noorwegen. Dit zal ongetwijfeld op de behandeling een belangrijke invloed hebben. Dr. Drees vanavond naar Indonesië? Van onze parlementaire redacteur) Op het ogenblik schijnt vast te staan dat de minister-president hedenavond om half zeven per vliegtuig naar Indonesië vertrekt. Omtrent de route die het vliegtuig met mi nister Drees zal volgen „kon" (wilde) men in Den Haag geen enkel uitsluitsel geven. Dit is niet zo verwonderlijk, aangezien waarschijnlijk van een of meer rege ringen voor deze vlucht uitdrukkelijk of stilzwijgend toestemming zal moeten wor den verkregen, hetgeen in de gegeven om standigheden voor zulk een regering in kwestie wellicht een ietwat moeilijk geval zou kunnen worden. Vandaar dat publicatie tevoren meer nadeel dan nut kan verpor zaken. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F M. J. Michiels van Verduynen, is Zaterdag per vliegtuig naar Batavia ver trokken. Te Singapore zal hij waarschijn lijk zijn reis naar Batavia in een speciaal toestel voortzetten. Franse begroting aangenomen De Franse Nationale Vergadering heeft vanmorgen vroeg de begroting voor 1949 in tweede lezing aanvaard. Vóór stemden 353 afgevaardigden, tegen 180. Voorlichting over emigratie De voorlichting inzake emigratie is ge centraliseerd. Aangeslotenen bij landbouw organisaties moeten zich wenden tot de Centrale Stichting Landbouwemigratie, Raamweg 28, Den Haag of tot hun eigen organisatie. Alle overige adspirant-emi- granten moeten zich in verbinding stellen met een gewestelijk arbeidsbureau of een bijkantoor daarvan, dus niet meer tot de Stichting Landverhuizing Nederland. Het woord is aan H. F. A m i c 1 Analyse doodt elke spontaneïteit. De graankorrel, tot meel gemalen, kan niet meer ontkiemen en gedijen. India neemt de leiding in de reactie De minister-president van India, Pandit Nehroe. heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wónen, waarop het Indonesische probleem in beschouwing zal worden genomen. De conferentie zou in de nabije toekomst te Delhi worden gehouden. Nehroe, die deze verklaring aflegde, ter wijl hij een openbare vergadering toesprak, zeide dat India er de voorkeur aan zou geven, indien de deelnemende landen ter Toestand in het republikeinse gebied bij het eindigen der militaire operaties op 31 December Europa vraagt in het tweede Marshall-jaar 4.347.000.000 dollar In een heden door de 19 aan het Plan- Marshall deelnemende landen gepubliceerd rapport wordt onthuld, dat Europa in het tweede jaar van de Marshall-hulp (1949- 1950) aan de Verenigde Staten in het kader van het Europese herstelprogramma een bedrag vraagt van 4.347.000.000 dollar. De 19 Marshall-landen hadden in totaal hun behoeften voor 1949/50 geraamd op 4.654.000.000 dollar, maar de raad der Euro pese organisatie heeft dit bedrag met 307.000.000 dollar verminderd. Omtrent Nederland wordt in het rapport gezegd, dat dit land zeer algemeen geno men in 1949 rekent op verhoging van het verbruik van voedsel, tabak en metalen. Het verbruik van broodgraan zal stijgen met 6,6 procent, van oliën en vetten met 26 procent, van vlees met 37 procent, van tabak met 35 procent, van aluminium met 26 procent, van koper met 50 procent en van lood met 14 procent. Daar de bevolking volgens verwachting „Een uitdaging aan de Veiligheidsraad „Wanneer de vijandelijkheden tegen de Nederlandse troepen van de zijde der re publikeinen voortduren, zullen de Neder landers zichzelf moeten verdedigen", al dus heeft mr. E. M. J. A. Sassen, de Ne derlandse minister van Overzeese Ge biedsdelen, in een exclusief interview met Reuter verklaard. De minister refereerde aan wat hij noemde „de ongelooflijke verklaring" wel ke Donderdag op een persconferentie te Parijs is gedaan door Palar, de voornaam ste Indonesische afgevaardigde bij de Vei ligheidsraad. „Het is een uitdaging aan het adres van de Veiligheidsraad", aldus zeide mr. Sas sen, „daags na de verdaging te verklaren, dat het republikeins verzet zal voortduren tot aan de algehele uitputting van de Ne derlandse militaire, economische en fi nanciële hulpbronnen zowel in Indonesië als in Nederland". De Nederlandse minister hield vol, dat de resoluties van de Veiligheidsraad heel duidelijk „niet alleen op de Nederlanders slaan". Het „staakt het vuren" is evenzeer van toepassing op de republikeinen, zeide hij. „Daarom kon dr. Van Royen in zijn verklaring van 29 December alleen zeg gen, dat de vijandelijkheden zouden op houden voor zover het de Nederlandse strijdkrachten betreft". Er de nadruk op leggend, dat de Neder landers zullen moeten optreden tegen sub versieve elementen, die de openbare vei ligheid in gevaar brengen of de hulpver lening aan de noodlijdende bevolking ver hinderen, zeide mr. Sassen dat „Palar. door te verzekeren dat de republikeinen hun guerillastrijd zullen blijven uitbrei den, het volkomen duidelijk maakt, dat het lot van de bevolking voor hem niet van belang is". „De verklaring van Palar is slechts de laatste toevoeging aan een lange serie van aansporingen tot geweld en sabotage, waarover de Nederlanders reeds boekde len hebben gepubliceerd. Doch dit zal de Nederlanders niet doen afwijken van hun constructieve politiek en de instelling van een nieuwe regering voor geheel Indo nesië'.' De „Queen Mary" heeft pech Het Engelse passagiersschip „Queen Mary" is Zaterdag bij Cherbourg aan de grond gelopen en later door sleepboten vlotgesleept. Het schip was op weg naar de Verenigde Staten en had onder andere de Rus Malik en de Engelsman Cadogan aan boord, vertegenwoordigers in de Veilig heidsraad. Het schip keerde naar Southampton terug om de averij te laten onder zoeken. Dientengevolge zal het pas op 9 Januari in New York kunnen arriveren, zodat de Veiligheidsraad waarschijnlijk niet voor die datum te Lake Success zal kunnen vergaderen. met 2 procent per jaar zal toenemen, blijkt hieruit dat de voorgenomen verhogingen per hoofd der bevolking zeer groot zijn. De Nederlandse regering heeft in beginsel be sloten om in 1949 enige controles op het verbruik af te schaffen, met behoud van invoerbeperkingen en loonvoorschriften als de belangrijkste rechtstreekse contröles. De in het Nederlandse programma ver melde goederen komen alle voor een be langrijk deel voor in het Nederlandse dol larbudget. De Nederlandse regering streeft ernaar om in 1952/53 het vooroorlogse verbruiks- niveau te herstellen en heeft om die reden de plannen voor de hiervoor vermelde ver hogingen opgesteld. De Nederlandse productieplannen voor het tweede Marshall-jaar vertonen de vol gende belangrijke verhogingen vergeleken met 1948/1949: Broodgraan van 632.000 metr.ton op 725.000; voedergraan van 467.000 metr.ton op 525.000, oliën en vetten van 90.000 metr.ton op 104.000, vlees van 205.000 metr.ton op 275.000, petroleumpro- ducten van 2.196.000 metr.ton op 3.116.000, ruw staal van 352.000 metr.ton op 410.000, textiel (verbruik van ruwe katoen) van 56.500 metr.ton op 60.308; textiel (waarde van de export) van 113 millioen op 13^ mil lioen dollar, landbouwproducten (waarde van de export) van 465 millioen op 581 mil lioen dollar. Evenals België en Luxemburg wenst Ne derland de rol te vervullen van verwerker en vervoerder van Noord-Amerikaanse grondstoffen ten behoeve van West-Europa. Dit wordt in het invoer-programma weer spiegeld en dit programma bevat tevens aanzienlijke hoeveelheden voedsel en brandstof voor de bevolking en de in dustrieën van Nederland. Verwacht wordt dat de totale waarde van de import, vergeleken met 1948/49 met circa zes procent zal toenemen. Onbekend oorlogsschip enterde Britse koopvaarder In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het Britse koopvaardijschip „Richard Borchard" van 1923 ton tussen Cyprus en de Egyptische kust door een onbekend oorlogsschip, waarschijnlijk een korvet, aangehouden en geënterd. Een Engels spre kende officier en een groep Arabische matrozen doorzochten de Britse koopvaar der, naar Reuter meedeelt, op voor Israël bestemd oorlogsmateriaal, doch zij vonden niets. Een tweede schip, vermoedelijk een mijnenveger, bleef op enige afstand. De officier, die het bevel voerde over de enterploeg weigerde de nationaliteit van het oorlogsschip te onthullen. Het is bekend dat Israël over twee korvetten beschikt, maar volgens een officiële Isreëlische woordvoerder heeft men te doen gehad met Egyptische oorlogsschepen die later hebben getracht Tel Aviv te beschieten. conferentie door ministers zouden ver tegenwoordigd zijn. Uitgenodigd om aan de conferentie deel te nemen zijn Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, Arabië, Perzië, Irak, Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Burma en China. Nehroe sprak de hoop uit dat de voor gestelde conferentie ook door vertegen woordigers van Australië en van Nieuw- Zeeland zou worden bijgewoond. „Ik ben van mening in deze aangelegen heid het standpunt weer te geven van alle Aziatische landen", zeide Pandit Nehroe. „De volgende maatregelen vormen het mi nimum dat kan worden gedaan: 1. Terugtrekking van alle Nedei'landse strijdkrachten op de linie, welke zii vóór de aanval bezet hielden; 2. Een onderzoek naar de aanval; 3. Het stoppen vari elke vorm van hulp verlening aan Nederland; 4. Het scheppen van voorwaarden, waaronder de Indonesische republiek kan functioneren". De premier van India besloot met de woorden: „Wij vertrouwen dat de Veilig heidsraad alsnog doeltreffende maatregelen zal nemen, om deze doeleinden te ver wezenlijken. Wij wensen met de raad in de volvoering van deze taak ten volle samen te wei-ken en wij verwachten de samen werking van alle andere landen, hetzij in Europa, in Amerika, of elders". Van gezaghebbende zijde te Batavia ver neemt Aneta, dat men met verbazing heeft kennis genomen van het bericht, dat Pandit Nehroe een conferentie heeft bijeengeroe pen ter bespx-eking van de toestand in Indo nesië. Het is wel zeer ongebruikelijk om een conferentie te beleggen ter bespreking van de interne aangelegenheden van een ander land. Hierbij komt nog, dat India in de gelegenheid is gesteld de beraadsla gingen van de Veiligheidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen hox-en. Blijkens dit initiatief weigert India zich bij de be slissing van de meerderheid in de Veilig heidsraad neer te leggen, aldus werd van gezaghebbende zijde medegedeeld. „Staakt het vuren" in Kasjmir Naar officieel te New-Delhi is bekend gemaakt, is in Kasjmir het bevel „staakt liet vuren" uitgevaardigd geldende van 1 minuut voor middernacht van 1 Januari. Het bevel is uitgevaardigd na de be sprekingen tussen de Columbiaanse afge- vaax-digde in de UNO-commissie voor Kasjmir en de regeringen van India en Pakistan. Men gelooft, dat beide regeringen de laatste voorstellen van de afgevaardigde betreffende de regeling van een volks stemming in Kasjmir hebben aanvaax-d. Het conflict in Kasjmir heeft 14 maan den geduurd. Zondag is de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, dr. H. van Royen, met de A.O.A.-Constellalion „Norway" van Schiphol naar New York vertrokken om in de bijeen komst van de Raad, die op 6 Januari te Lake Success begint, verder het Nederlandse stand punt inzake de Indonesische kwestie te ver dedigen. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken de Nederlandse en Belgische prijswinnaars van de opstelwedstrijd, uilgeschreven door het Ameri kaanse dagblad „New York Herald Tribune". Als beloning mogen zij tien toeken in New York doorbrengen. Bij het vertrek v.l.n.r.: Custaaf Sedes uit Nijmegen, dr H. van Royen, Jenny van Reijen uit Heemstede, Louise la Boulte (België) en Roger de Becker (België). NIEUWE DEPRESSIES IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht tijdelijk opklarend met plaatselijk lichte vorst en weinig wind. Morgen overdag toenemende be wolking met tijdelijk sneeuw of regen. Vooral aan de kust weer aanwakke rende wind tussen West en Zuid. Later iets zachter. 4 Januari: Zon op Maan op 8.48 uur, onder 16.42 uur 11.40 uur, onder 22.12 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1