Woningruil Gloeilampen Van den Berg Herdenkingen in 1949 Een serie herinneringsdata DUPLICATORS 13 112— li LOOSJES heropent WOENSDAG en DONDERDAG bakt FRANKEN DRIEKONINGENBROOD Vijftien jaar geleden eindigde de Amerikaanse drooglegging Kort en Bondig Een merkwaardige Haarlemmer Opruimingsverkoop 1 a 2 kamers DINSDAG 4 JANUARI 1949 HAARLEMS DAG3LAD In 1949 is er aanleiding tot verschillende herdenkingen. Op enige daarvan willen wij reeds nu de aandacht vestigen. Socialisten 50 jaar in de raad In Juli 1899 dus in de aanstaande zomer zal dat 50 jaar geleden zijn wer den de eerste socialisten in de Haarlemse gemeenteraad gekozen. Het waren de heren L. Modoo, J. Groot en J. Holland. Het jaar daarop werd. als vierde gekozen de heer F. W. N. Hugenholtz. De intrede van de socialisten in de raad was natuurlijk aan leiding tot een verscherping van de poli tieke tegenstellingen in de raad. Bij die zelfde verkiezing in 1899 werden ook geko zen de heren W. L. Schram (Vrijz. Demo craat) en W. A. J. van de Kamp (Neutraal) die in die tijd veel van de politieke aan dacht vroegen. De heer Modoo is later naar de Vrijzin nig Democratische partij overgegaan. Hij is nog enige tijd wethouder geweest. Het ligt, naar wij vernemen, in de be doeling van de Partij van de Arbeid om aan het feit dat een halve eeuw geleden de eerste socialisten in de raad hun intrede deden, aandacht te wijden. Het staat even wel nog niet vast in welke vorm dit zal geschieden. Tramjubilé 1 Juli 1899 werd de electrische tram HaarlemZandvoort feestelijk geopend. Twee dagen daarna begon het publieke vervoer. Ook dit jubilé valt dus in de a.s. zomer. In 1904 werd de lijn HaarlemAmsterdam geopend. Nog altijd voorziet de tramverbinding ZandvoortHaarlemAmsterdam in eèn grote behoefte, in tegenstelling met de andere tramlijnen, die later geopend wer den, maar nu door autobussen vervangen zijn. De Ceintuurbaan in "Haarlem werd 27 Juli 1899 geopend, de lijn HaarlemBloe- mendaal 5 October 1900 en de lijn Haar lemHeemstede in 1917. Er is alle aanleiding en de directie der N.Z.H.V.M. denkt er evenzo over om het feit dat de eerste electrische tram lijn in Haarlem en omgeving een halve eeuw geleden geopend werd, te herdenken. De Mariastichting' 15 Mei 1899 werd de Mariastichting tot verpleging van zieken in de Kamperlaan door de Bisschop van Haarlem plechtig in gewijd. Ook dit zal dus over enige maanden 50 jaar geleden zijn. De stichting is van de Vereniging van ziekenverpleegsters, zusters Franciscanen der H.H. Smarten te Salzkotten, die 26 April 1898 werd opgericht. De Mariastich ting werd. hoewel de inwijding reeds in Mei had plaats gehad, pas in Juli geopend. In 1907 is het ziekenhuis belangrijk ver groot. Ziekenverpleging 4 October 1899 werd het feit herdacht dat het toen 25 jaar geleden was, dat Jonkvrouwe A. J. M. Teding van Berkhout een begin maakte met het verplegen van zieken in haar woningen in Haarlem en Merk SUCCES" 'ai wonder der techniek, vol-automatisch papiertoevoer, beïnkling door borstel, toppunt volmaaktheid, t jaar garantie, in kistverpakking, onder rembours TECHN. BUR. „SUCCES" PI. Parklaan 1, Tel. 50234, Amsterdam (C.). (Adv i Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 30 Dec., G. van Steijnvan den Berg: 31 Dec., A. G. Neder- stigt; J. M. HoogkamerFaas; A. M. A. van VastenhovenHuis in 't Veld: 1 Jan., A. C. van Geldervan de Gevel: T. W. BosHar- tog; A. E. van Waartvan der Mark; J. E. AntonisseHoek; C. M. M. KaulingSeve- rijnse; 2 Jan. A. M. HunscheBakker; A. Geldorpvan der Velde; H. B. L, Jurres Fraenkel; M. A. van Ulftvan Oeffel; 3. K. J. Tulen de Roo. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., J. H. BlansertHofman; 31 Dec., J. Stapensea Jonker; J. BroekhuizenSchappert; C. M. BilarsHetem; 1 Jan.. J. de KoninckJon- gejan: L. ReesBeïkes: L. J. Katervan Huijstee: ,T. M. C. Spieringvan der Weijden; 2 Jan., G. T. CroeseHerni; C. Koster Opstal. OVERLEDEN: 30 Dec., G. Vierste, 72 j.. Da Costastraat; H. E. van der Hegge Zijnen Heule, 79 j., Tempeliersstraat; R. Klein, 62 j., Barendsestraat; G. HuibertsDekker, 73 j., Kortenaerstraat; 31 Dec., F. H. J. Rap, 51 j., Zijlweg; H. C. C. NootBienhoff, 71 j., Meeu wenstraat: G. Stapensea. 71 j., Frans Hals straat; E. Lammersten Hulscher, 77 j„ Ver- gierdeweg; E. Uittenbosch. 68 j., Kouden- horn; S. E. de VogelTijssen, 71 j., Leidse- straat; 1 Jan.. C. C. NieuwenhuizenBieman, 75 j., Wassenaerstraat: W.. 7 m z. van W. van Duijn, Indischestraat; H. G. DuinJansz, 80 j., Barendsestraat; 2 Jan., M. C. C. Hollande Klop, 77 j., Atjehstraat. WOENSDAGMORGEN 11 UUR Bezoekt onze gerestaureerde en wei-voorziene Engelse en Ame rikaanse afdeling. Gr. Houtstraat 100 Tel. 13060 Agenda voor Haarleim DINSDAG 4 JANUARI Gem. Concertgebouw: Optreden van de Russische pianist Nicolai Orloff, 8 uur. Stadsschouwburg: Ludamus „En zo begon het.8 uur.' Frans Ilals: ..Calcutta", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Op glad ijs", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The Kid from Spain", 14 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: ..Two girls and a sailor", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Kingkong en de Arabieren", 14 j., 2.30, 7.00 en 9 15 uur. WOENSDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Katholieke Toneelgroep „Ludamus", „En zo begon het...,", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Wereldfederalisten- beweging, openbare vergadering, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Bloemendaal, waaruit de stichting van het Diaconessenhuis is voortgekomen. In het komende najaar is dit feit dus 75 geleden. Het Haarlemse Diaconessenhuis werd 31 Augustus 1887 geopend. In ..Zoar", staande in de tuin van Jonk vrouwe Teding van Berkhout aan de Park laan te Haarlem, werden lijders aan val lende ziekte verpleegd. Dit werk was in 1892 de aanleiding tot oprichting van de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die latei- haar inrichtingen Bethesda-Sarepta te Haarlem en Meer en Bosch te Heemstede opende. De vismarkt In de zomer van 1899 werd de zeevis markt te Haarlem overdekt en verlicht. Er is evenwel geen aanleiding daarvoor de vlag uit te steken, want juist in deze tijd is de vismarkt geheel buiten gebruik ge steld. Nu is er een tentoonstellingsruimte van gemaakt, waarin af en toe kippen ka kelen, hanen graaien en duiven koeren. Ongeluk met dodelijke afloop in Overveen Maandagavond tegen zessen is de zes en vijftigjarige mejuffrouw J. L. B., die het huishouden doet bij een familie in de Ho- gendorpstraat te Haarlem op de Juliana- laan te Overveen in aanraking gekomen met een bestelauto en aan een inwendig letsel overleden. Aan de Noordelijke zijde van de Juliana- laan stond een bestelauto geparkeerd. Na dat de chauffeur een bestelling had uitge voerd, wilde hij de laan oversteken, om via de Vrijburglaan zijn weg te vervolgen. Hij moest achteruit rijden, stak daarvoor zijn richtingaanwijzer uit en gaf signalen. De chauffeur hoorde bij het achteruit rij den gegil en- reed daarna onmiddellijk weer vooruit. Achter de auto zag hij een dame liggen, die verklaarde getracht te hebben de weg over te steken, om naar de halte van de autobus te lopen. Kort daarop werd de gewonde onwel, waarna zij in de woning van een arts werd binnengedragen. Een kwartier later overleed zij aan de ge volgen van een inwendig letsel. Ilct dubbelmannenkwartet „Inter Nos", dat dezer dagen zijn 30-jarig bestaan viert, zal Zaterdag van 35 uur in Brinkmann, Grote Markt een receptie houden. Zwarte handelaar trok de aandacht van agent Maar was Hermandad toch nog bijna te vlug af Een Amsterdamse zwarte handelaar had het geluk niet mee, toen hij gisteravond op de Schotersingel met zijn auto voor een slagerij stopte en vervolgens met een zware en welgevulde juten zak op de schouder de slagerswinkel binnen ging. Een surveilleren de agent van politie rook duidelijk en terecht lont. Toen hij echter eveneens de slagerij wilde binnengaan bleek de winkeldeur reeds op slot. Op zijn kloppen werd hij binnen gelaten door de slager, die beweerde te heb ben staan telefoneren, toen een hem onbe kende man zijn voordeur in en zijn achter deur uit rende. In de achtertuin vond de agent een zak met 25 kg. kalfsvlees, maar de gezochte bleek spoorloosZijn auto heeft hij echter in handen van de politie moeten laten, die daardoor 'smans identiteit spoedig kende. Hij bleek een zwager van de Haarlemse slager. Ondanks gladde wegen een vlot autobusverkeer Maandagavond ondervonden de chauf feurs van de autobussen moeilijkheden op de gladde straten. De Gemeente Reiniging was echter uitgerukt, om op de wegen waar autobussen reden en op enkele punten, waarover klachten binnenkwamen, zand te strooien. Tot half twaalf was men in actie. De diensten van de autobussen had den, ondanks het feit, dat er langzaam gereden werd, een normaal verloop. Alle diensten zijn uitgevoerd, met zo goed als geen vertraging. Vanmorgen waren de straten niet zo glad als gisteravond. De Gemeente Reiniging heeft geen zand be hoeven te strooien en het autobusverkeer had een vlot verloop. Ook de Heemsteedse gemeentereiniging is uitgetrokken, om de gladheid op de hoofdwegen te bestrijden. Kamerlid J. H. Scheps sprak voor de Partij van de Arbeid Nieuwjaarsbijeenkomst in de Concertzaal Maandagavond heeft de federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid in het Concertgebouw een Nieuwjaarsbijeenkomst belegd, die door een vrij groot aantal leden werd bezocht. Nadat de heer W. F. Happé, secretaris der federatie, in een kort openingswoord het wel en wee van de Haarlemse afdeling in 1948 had overzien, beschouwde de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer de plaats van de Partij van de Arbeid in land, wereld en tijdsbestek. In de loop van zijn rede stipte spreker verschillende van de meest urgente problemen der wereldpoli tiek aan, en met name waarschuwde hij tegen de dreiging van de dictatoriale mach ten, die niet verslagen werden door mili taire overwinningen op Hitler en Mussolini. Behalve het gevaar van de communistische dictatuur is er in Spanje nog een Franco, waarmee de democratische volken blijven onderhandelen, en in Frankrijk staat De Gaulle op het punt een politiek te gaan voeren, waarin volgens spreker dictatoriale invloeden duidelijk aanwezig zijn; zelfs is tot op zekere hoogte een parallel te trekken met de toestand in het Duitsland van 1933. Sprekend over het Indonesische probleem verklaarde de heer Scheps, dat zijns inziens j de situatie aldaar voor 99 procent het ge volg is van de historische Nederlandse schuld, die zich nu wreekt in de „samen- geperstheid van dit acuut moeten hande len". Nederland zou volgens spreker geen gevaar lopen economisch in het moeras te raken, als de volken van Indonesië de vrije hand wordt gelaten: „nog nooit is het een land slecht vergaan, dat een ander land recht heeft doen wedervaren." Deze ge dachte bevat de zedelijke rechtvaardiging van de politiek ten opzichte van Indonesië, zoals de Partij van de Arbeid die wenst. Het gemengd koor „De Stem des Volks" onder leiding van de heer H. Aufdemkampe vulde met een aantal liederen het pro gramma van de bijeenkomst aan, en de heer Jo Sternheim declameerde verzen van Aderha van Scheltema, A. van Kollem en anderen. SCHEEPVAART Bloemfontein. KaapstadAmsterdam pass. 3 Jan Kaap Verdi. Groote Beer, Batavia Amsterdam pass. 3 Jan. Finisterre. Kamer- lingh Onnes, RotterdamJava pass. 3 Jan. Kaap del Armi. Kedoe, 4 Jan. van Batavia te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 3 Jan. van Havanna te New York. Oranje, Amsterdam Java pass. 3 Jan. Kaap Roca. Polydorus, AmsterdamJava 3 Jan. te Suez. Sarangan, vermoedelijk 8 Jan. van Cebu naar Tarakan. Volendam. RotterdamSydney 3 Jan. van Colombo naar Fremantle. Weltevreden. Java —Rotterdam pass. 4 Jan. Kaap Bon. Willem Ruys, 3 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Zeeman, RotterdamJava 4 Jan. te Belawan. HOOGWATERTIJDEN Dinsdag 4 Januari: 6.54 19.08 uur. Woensdag 5 Januari: 7.32 19.49 uur. Twee IJmuidense trawlers ondanks staking uitgevaren Ondanks de beslissing, die voor de jaarswisseling door de leden van de Algemene Bond van Zeevarenden tijdens de vergadering in IJmuiden werd genomen, om niet uit te varen, voor de reders zich bereid hadden verklaard ook met de A.N.Z.B. een dochterorganisatie van de E.V.C. over veranderingen in de C.A.O. voor de Noordzee-trawlvisserij te onder handelen. zijn Maandag twee IJmui dense trawlers, de „Petten" en de „Batavia", toch uitgevaren. Bovendien voeren de „Shamrock" en de „Robert William" uit, maar de bemannin gen van deze boten staan buiten het con flict. De „Johannes Polderman" en de „Viking Bank" zijn daarentegen aan de wal blijven liggen. De A.N.Z.B. heeft per cir culaire meegedeeld, dat de leden van de Centrale Bond voor Transportarbeiders in aanmerking komen voor een uitkering uit een speciaal fonds, wanneer zij zich soli dair met de stakende vissers verklaren. Maandag is er bij de afvaart van de „Petten" bijna een incident voorgevallen doordat A.N.Z.B.-leden een dreigende houding aannamen toen een bestuurslid van de Centrale Bond van boord kwam. De politie behoefte echter niet in te grijpen. Inmiddels waren een paar leden van de bemanning van het schip gestapt, toen het besluit genomen was om uit te varen, maar er werden spoeclig enige plaatsver vangers gevonden. Naar men ons verder van de zijde der A.N.Z.B. mededeelt, hebben de vergade ringen in Egmond, Katwijk en Schevenin- gen tot resultaat gehad, dat de leden van deze bond zich daar „met grote meerder heid van stemmen" tegen het C.A.O. en daarmee voor een actie hebben verklaard. Zes trawlers onder stoom Vanmorgen lagen zes IJmuidense traw lers klaar om uit te varen: de „Haarlem", de „Schoorl", „Antje", Dirkje", „Norma Maria" en de „Medan". Er werd echter om 11 uur door de A. N. B. Z. in Thalia nog een vergadering belegd, waar men de situatie van het moment be sprak en fel stelling nam tegen de houding van de Centrale Bond, in verband met het uitvaren der twee trawlers, die reeds Maandag zee kozen. Verder werd opgemerkt, dat degenen, die als gevolg van de stakingsactie ont slagen werden, niet in de steek gelaten moeten worden. De bijeenkomst duurt nog voort. Er werd nooit zoveel alcohol gedronken als in de jaren van het verbod (Van onze correspondent te New York) Toen Nebraska op 16 Januari 1918 als 36e staat het achttiende amendement onder tekende, begaf Amerika zich op het pad van het drankverbod, het „nobele experiment" van de heer Volstead dat een jaar later, over het veto van president Wilson heen, wet werd. Niet zodra waren de voorraadjes, die vooruitziende Amerikanen in hun kelder hadden aangelegd, op, of de onderwereld was gereed om Amerika van zijn dorst af te helpen en een periode van schrikbewind van schrikbarend gangsterdom deed zijn intrede. De meest beruchte figuren uit die dagen waren Al Capone in Chicago en Dutch Schultz in New York, die met een ijzeren greep de clandestiene drankindustrie en de distributie in de hand hielden. Het ontstellend verschijnsel deed zich voor dat mensen die nimmer hadden ge dronken, nu plotseling behoefte aan een borrel kregen, eenvoudig omdat het ver boden was en omdat het opwindend was te „zondigen". Kantoormeisjes dronken stie- kum Muskatel bij hun twaalfuurtjes, en jonge zakenlieden konden onmogelijk lun chen voordat zij ergens in een „speak easy" snel een whiskey en soda achterovergesla gen hadden. Elke pijpela in New York kreeg een deur met een kijkgat en een ver trouwensman die een oogje op de cliëntèle moest houden. Beroemd in die dagen was het pand 21 West 52nd Street, dat de in trekking van het drankverbod in 1933 over leefde en thans als de „21 Club" een van New Yorks meest selecte avondgelegen heden is. Aangezien vrijwel geheel Amerika het drankverbod een dwaze wet vond, hadden rechterlijke macht en politie een vrijwel hopeloze taak, ondanks de millioenen dol lars die besteed werden om de grote boos doeners en de kleine zondaren te vervol gen. Welk een volslagen mislukking het drankverbod was, blijkt uit een studie van de „licensed beverage industries inc." die aantoont dat gedurende de prohibitiejaren het Amerikaanse publiek meer sterke drank dronk en meer geld hieraan besteedde, dan in de jaren nadat de wet was ingetrokken. Voor het jaar 1929 werd bijvoorbeeld ge raamd, dat Amerika 900 millioen liter rfan- destien gebrouwen en verhandeld gedestil leerd dronk. Sedert de intrekking is er slechts één jaar geweest, waarin een hoe veelheid werd geconsumeerd die hier dicht b'i kwam, namelijk 1946, toen 800 millioen liter gedronken werd. In de jaren sedert de intrekking (5 De cember 1933) ontving de regering aan accijns op gedestilleerd de niet geringe som van 27 milliard dollar. Welk een be drag aan inkomsten de regering in de droge jaren ontgaan is, is slechts te schatten, maar het moeten milliarden en nog eens milliar- den dollars geweest zijn. Na een periode van bijna 14 jaar trok Amerika de consequentie uit de mislukking van het experiment en maakte het 't drank verbod ongedaan. Sensationele drinkpar tijen deden zich niet voor: Er was nimmer een gebrek aan drank geweest. Integendeel, na enkele maanden werd het drinken veel normaler en in plaats van Muskatel en whiskey werd koffie weer de meest ge zochte drank bij de twaalfuurtjes. Ook het cafébezoek werd minder, want er was geen enkele opwinding meer aan verbonden om drank te drinken, terwijl de politie door de ruiten keek en doorliep. Maar Amerika's gangsterdom was zwaar getroffen, nu het trekken. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 6 Januari geeft dc Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" een concert in het Concertgebouw onder lei ding van Jack. P. Loorv. Medewerking ver lenen Annie Woud, alt. Sas Bungc, piano en Emmy van Eden, begeleiding. Gas aan het Negev-front? De staf-chef der UNO in Palestina, gene raal Riley, heeft Maandag verslaggevers medegedeeld, dat hij een klacht van Egypte en een tegenspraak van Israel had ont vangen over het gebruik van gifgas aan het Negev-front. Riley zeide, dat hij geen commentaar kon leveren op de klacht om dat de zaak onmogelijk te onderzoeken was. Een Israëlische militaire woordvoer der noemde de klacht „een kwaadaardig gerucht", aldus Reuter. Een officiële Israëlische woordvoerder verklaarde later, dat de Egyptenaren ge dreigd hadden met gebruik van gifgas als représaillemaatregel tegen Joodse neder zettingen in de Negev. Volgens berichten uit buitenlandse bron nen zijn Egyptische troepen in het Zuiden parochie van de H.H. Engelbewaarders te De minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een commissie voor de plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend perso neel. Tot voorzitter is benoemd ar. ir. A. H. W. Hacke, oud-directeur-generaal van de Arbeid. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis heeft geschenkpakketten ter beschikking ge steld van de 85 patiëntjes in het zeehospi- tium voor jonge tbc-lijders „Zonneveld" te Oostkapelle Zes Indonesische verenigingen in Ne derland hebben zich verenigd tot dc Ga- bungan Perkumpulan Indonesia (Federatie van Indonesische Verenigingen! teneinde doel en wezen van de onafhankelijkheids strijd van het Indonesische volk algemeen bekend te maken. De eerste definitief herstelde grote spoorbrug over de grote rivieren, die over de Maas te Buggemim bij Roermond in de lijn AmsterdamEindhovenMaastricht zal op 17 Januari gereed komen. Een bedrag van vier duizend gulden heeft een lid van de voormalige stakings leiding bij de Haagse Tramweg Mij. op een vergadering van de Amsterdamse afdeling der E.V.C.-Metaal ter hand gesteld aan de staldngsleiding van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij. ter ondersteuning van de I stakingen bij de N.D.S.M. en de N.V. Hollan- zijn reden van bestaan en bron van inkom- dia-fabrieken te Amsterdam.<,Dit bedrag was sten verloren had. Op zoek naar nieuwe het saldo uit de stakingskas van het H.T.M.- inkomsten brak een tijd van bankoverval- I personeel. len en kinderroof (kidnapping) aan. Het ms. „Johan van Oldenbarnevelt zal Woensdagmiddag met 1300 vrouwen en Nieuwe tarieven voor ki"deren va" Amsl"dam naar Ba,lvi' interlocaal telefoneren Wijziging wordt voorbereid In een Nieuwjaarsrede voor vei-tegen- woordigers van P.T.T.-personeel heeft de directeur-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, medegedeeld dat er een Koninklijk Besluit in voorbereiding is dat betrekking heeft op een wijziging der ta rieven voor interlocale telefoongesprek ken. Het aantal tariefzönes zal van vijf op drie worden gebracht. In de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met de onderlinge af stand van de kantoren, maar met de af stand van de knooppuntcentrales en zal de duur van de gesprekken niet meer per drie minuten, maar per minuut, per halve minuut en zelfs per tien seconden worden berekend. De tariefbedragen zijn zo ge steld, dat de opbrengst in totaal practisch niet zal verschillen van de tegenwoordige, maar het publiek zal met merkbare ver schuivingen rekening moeten houden. In 1948 konden, ondanks het zeer geringe bouwvolume, dat aan P.T.T. is toegewezen, zeventien nieuwe telefooncentrales in dienst worden gesteld. Vier telefooncentra les konden worden hersteld en een en twintig centrales werden uitgebreid met totaal 16.000 nummers. Eind 1947 stonden 82.000 mensen op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting en eind 1948 was dit aantal 68.000. In totaal werden ongeveer 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. Ten aanzien van de postbestellingen zeide de heer Van Houwelingen dat de leuze ,,'s avonds gepost 's morgens besteld" weer in ere is hersteld. Zelfs kan, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze worden aangeheven: ..'s morgens vroeg gepost, 's middags besteld". Tenslotte verklaarde de heer Van Hou welingen, dat dit de laatste maal was, dat hij als directeur-generaal een Nieuwjaars rede had uitgesproken, aangezien hij nog maar korte tijd bij het P.T.T.-bedrijf werkzaam zal zijn. (Wij hebben reeds gemeld dat oud minister Neher binnenkort als directeur- generaal bij P.T.T. zal terugkeren. Red. H. D.) Lisse van de Negev een door tanks ondersteunde tegenaanval begonnen. Een Israëlische woordvoerder zeide, dat aan waarnemers van de UNO was verzocht een onderzoek in te stellen naar een Israë lische „strafexpeditie", welke Maandag on dernomen is tegen „bandieten" aan het Iraakse front. Volgens de Joodse woord voerder verleenden Iraakse troepen steun aan de „bandieten". Uit Haarlems verleden 131 jaar oudop 111 jarige leeftijd nog vader geworden! De Dominikanen hadden hun klooster achter het Stadhuis, waar nu het Prinsen hof gevonden wordt. Zij hadden vergun ning ontvangen om op hun kerkhof (waar later de Hortus Medicus of Stads-Kruid- tuin werd gevestigd en nu een gewone tuin is) ook lijken van gewone poorters te be graven. In 1630 werd op dit kerkhof gegraven, men ontdekte toen een grafsteen met een vrij zonderlinge inscriptie, gewijd aan ze kere Dirck Janszoon Blezer. De Burge- meesteren der stad vonden die zo merk waardig, dat bij besloten de inhoud op een koperen plaat te laten etsen, die in de zui lengangen van het vroegere Predikheeren klooster, dat toen al bij het Stadhuis ge trokken was, werd bevestigd. Thans is daar een corridor naast de Statenzaal, waar nog steeds deze plaat aan de muur hangt. Het was moeilijk geworden de oude letters te ontcijferen. Ampzing (de Haarlemse histo rieschrijver) is er evenwel in geslaagd. De plaat verkondigt: Hier leyt begraven, lezer, Den ouden Dirck Jansze Blezer. Honderd en elf jaeren Was hij oud na syn verklaren Doe hij eerst soude trouwen Ter echt een jonge vrouwe Den Pastoor seijde hem bout Gy Dirck syt seker veel te oud En komt waerlijk al te laet Om te voldoen den echten staet. Hij sprak „Heer set ter sy Die honderd jaren vrij, En die elf alleen behoud, So en bin ik niet te oud". Dit houlijck (huwelijk) is aldus volbracht Met liefden sonder klagï. So hebben geleefd dese twee Twintig jaer met vree. Een dochter gewonnen. Geestelijk gestorven eener Nonnen. Een gelukkige vader van (minstens) 111 jaar aan de wieg van zijn dochter. Het grafschrift wekt de indruk dat de man vroeger niet eerder getrouwd is geweest, want het zegt immers, dat hij „doe (toen) eerst soude trouwe". De nabijstaanden hebben aan het vader schap, blijkens hun grafschrift dat zij aan Dirck Janszoon Blezer wijdden, niet ge twijfeld. Het is de vraag of de Burgemeesteren van 1630 het ook niet gedaan hebben. Niet onmogelijk is, dat zij het grafschrift alleen vereeuwigd hebben uit curiositeit. Het feit evenwel dat zij de plaat in het Stadhuis hebben laten plaatsen en daarvoor geld uit de stadskas gaven, toont aan dat zij in elk geval die merkwaardigheid niet aan het nageslacht wilden onthouden. Het is niet bekend wanneer die dochter van Dirck Janszoon Blezer geboren is, maar het is in elk geval lang voor 1630 geweest, anders was zijn grafsteen in dat jaar im mers niet opgegraven. Deze Haarlemmer moet met zijn jonge vrouw nog 20 jaar „met vree" geldfefd heb ben. Hij is dan 131 jaar geworden! Een tweede merkwaardigheid; zover bekend is hij de oudste Haarlemmer die ooit geleefd heeft. Nu is iemand die de 100 vol maakt al een grote zeldzaamheid. Maar men moet bedenken dat er in die tijd nog geen Burgerlijke Stand was. Ver gissingen kwamen vaak voor. Het opmer kelijke is, dat in het grafschrift staat, dat hij „na syn verklaren" 111 jaar was toen hij trouwde. Het gemeentebestuur dat 10 jaar geleden het in het Stadhuis voor het zeggen had, heeft minder eerbied voor deze merkwaar dige Haarlemmer getoond, dan de voor gangers van 1630. Er moesten, omdat de Stadsbibliotheek meer ruimte nodig had, in de corridor grote boekenkasten geplaatst worden. Die zijn toen door Openbare Wer ken voor die gedenkplaat gezet, terwijl er zelfs hout voor gespijkerd werd. waardoor men de plaat zelfs niet meer kan zien als de boeken verwijderd zijn. Voor enige rijksdaalders was het (en is het nog!) mo gelijk geweest, om de plaat aan de andere zijde van de corridor te bevestigen. NIEUWE KATHOLIEKE PAROCHIE De bisschop van Haarlem heeft besloten een nieuwe parochie te stichten voor de Kaag. Tot nu toe behoorde dit deel tot de Lisse-Beekbrug. Als pastoor zal optreden de heer N. G. Pronk en de naam van de parochie is H. Joannes Evangelist. Amsterdamse Beurs Slntkners Openings gisteren koerseD Koninklijke Olie. 324 318% 278 277% 233% 2331/z 163 162% 139 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 258 v. Berkei's Patent 115 Scheepvaart-Unie 171 168% Holl.Amerika Lijn 170% Deli Maatschappij 165 H. V. A 178 A'dam Rubber 176^ Ned. Handel Mij 158 N -I. Handelsbank 123 Billiton Mij 11 Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. P. E. J. J. Bcsnard en B. H. Beekman; F. Kolk cn A. C. Houben: J. Lippens en J. F. van der Pluijm; B. Zijlstra en J. C. Casteleijn. GETROUWD: T. J. van Bakel en I. M. Stuurop; H. P. Lasschuit en P. H. M. Goze- ling: J. H. van Rijn en H. M. van Zijl: J. P. N. Lammers en A. M. T. Leuven: H. C-. van den Bos en P. C. G. M. Wiegman; G. Baljet en M. Bert. BEVALLEN: W. A. VijzelaarGriekspoor, d.; T. M. Beek—de Graaf, d.; J. W. de Voogd Rothengatter, z.; J. M. Vinken—Bnrnhoorn, z.; C. M. van der Weiden—van der Horst, d.; M. T. Draijer—van Rooden, z.; M. J. G. Heis —Stam, 2 d.; H. A. M. van SambeekGe- heniau. d. OVERLEDEN: J. A. De Wachter. 62 j.: J. A. Zoutendijk. 74 j.: H C. van GaartPaulen, 80 j.; J. F. Gaveel, 89 j. Zandvoort Blikseminslag Gistermiddag werd Zandvoort opge- geschrikt door een felle bliksemstraal die gevolgd werd door een hevige donderslag. Enkele minuten later loeide dc brand- sirene over het dorp. Het bleek dat de bliksem was ingeslagen in de Corodex- fabrieken aan de Noorderduinweg. Op het moment van de inslag spatten blauwe vuurstralen uit machines en leidingen, zulks tot grote consternatie van de in het bedrijf aanwezige arbeiders. Later bleek dat de bliksem de fabrieksschoorsteen had geraakt. Onder aan het gevaarte waren manshoge gaten ontstaan en de schoor steen was van onder tot boven gescheurd. De brandweer en de geneeskundige dienst rukten direct met volledig materiaal uit, maar de slangen konden op de rollen blij ven omdat er wonderlijk genoeg geen brand was ontstaan. Wel bleek het nodig de schoorsteen om te trekken. Er wei'd een strop om heen ge legd en nadat er even met een takel ge trokken was stortte de schoorsteen met groot geraas ineen. Het mag een groot ge luk genoemd worden dat de schoorsteen na de bliksem-inslag niet op de fabriek gevallen is, want dan zou de schade niet '.e overzien zijn geweest. Het bedrijf moest door een storing in de leidingen enige uren worden stopgezet, maar 's avonds konden de werkzaamheden weer worden hervat. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. TONEELVERENIGING ..PHOENIX" Onder de naam „De koffiemolen" ^eeft de toneelvereniging „Phoenix" op Zaterdag avond een cabaretavond in „Monopole". VERGADERING UITGESTELD De voor Maandagavond uitgeschreven vergadering van een comité, dat zich tegen vestiging van een Butlincamp verklaard heeft, is uitgesteld tot Dinsdagavond. NAAM STICHTING SPORT EN TOERISME De jury, welke zal bepalen aan de hand van ingekomen antwoorden, hoe de naam van de nieuwe stichting voor sport en toe risme in Zandvoort zal luiden, komt van middag bijeen voor het vaststellen van de uitslag der prijsvraag. Aangeboden: gedeelte van Villa bij Station Haarlem, bev. 2 gr. kamers en suite, serre. gr. kelder. keuken, slaapkamer, telefoon, voor-, zij- en achtertuin, 50 M. diep. Huurprijs f 40 p. m. Gevr.: VRIJ HUIS. minstens bev. 2 kamers en suite, badkamer, 1 zijkamertje, geschikt voor kantoortje, 2 slaapkamers, keuken, kelder, tuin, liefst met garage. Maximum pl.m. f 75 per maand (bij grotere besvoning), onverschillig welke gemeente. Persoonlijk bezoek gaarne gewenst, ook indien men iets anders heeft aan te bieden. Elskamp Prin sen Bolwerk 7, Haarlem. Tel, no. 14823. T. L. buizen en armaturen levert ze. ZIJLSTRAAT 87 Telef. 11110 Haarlem. Op goede stand in Haarlem wordt gevraagd door heer z. b. b. h. h. Cemeubileerde Zit-Slaapkamer Brieven Julianastraat 7. Tapijten, lopers, enz. Kar petten f 43.80. f 67.25. f 105; Coupons keuken- en gang lopers v.a. f 6.95 p. mtr.: Bed- stellen f 52,50 en f 75; De kens f 11.15 en f 14.50; Cou pons vloerbedekking vanaf f 3.25 p. M. Verkoop Woens dag, Donderd., Vrijd. Zaterd. van 1—5 uur. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestr. 23, Hrl. GR HOUTSTRAAT 94 t.o Haarl Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. 'k' Wens mijn Vrienden en Bekenden Mijn Cliënten, altegaar. Een Voorspoedig Negen cn veertig, Een Gelukkig Nieuwe jaar. JAC. C. STOLWIJK Voor Muziek? Eén adres: JAC. C. STOLWIJK, Jansstraat 6 INZETTEN van RUITEN GEBRS. VAN BEEM GLAS - VERF HAARLEM - AMSTERDAMSTRAAT 25 - TEL. 14809 HEEMSTEDE - BURG. VAN LENNEPWEG 30 - TEL. 28334 Sedert 1898 Dame, m.l., v.z-g.h., zoekt voor zo spoedig mogelijk ongemeubileerd met keuken of gebruik van keuken goede stand, liefst C.V. Brieven onder no. 2329.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3