Haarlem-Noord er de autobussen Liquidatie van het Rode Kruis-sanatorium te Santpoort Er kunnen weer luchtpostbrieven voor Indonesië gepost worden Winkelhuis bontmantel Van Cïttert Problemen met balans opm. of belastingen? plm. 2000 Hollandse dakpannen Perceel f4®®." CHEVROLET 1935 BOUSQUET Cafetaria „FLUKS" Als de stofzuiger zwijgt belt U dan 17077 S,t(4zuiQ&t, Sewice ROOKSPEK .C3UÓ 15.75 DONDERDAG 6 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Naar verbetering wordt gestreefd Het is te verklaren, dat de omschakeling van tram op autobussen, die zware eisen aan de NZH stelt, niet in eens tot een vol maakte dienstregeling kon leiden. Ook hier moet een tijd voor kinderziekten gerekend worden. Alleen ervaring toont aanwelke verkeersbehoeften er zijn. Er moet ge tracht worden onvolkomenheden weg te werken, want alleen daardoor kan bereikt worden dat het beste verkregen wordt, dat te bereiken is. Ook de directie der NZHVM beseft dit en bij het geregelde contact dat wij met haar hebben is ons duidelijk ge bleken dat zij aan klachten glle aandacht wijdt en er naar streeft voor bestaande moeilijkheden een oplossing te zoeken. Natuurlijk zijn niet alle bezwaren te ondervangen, want af en toe komen er „verrassingen" die goed-geregelde plannen in de war sturen. Om een kleinigheid te noemen. Maandagmorgen j.l. hebben zich 9 chauffeurs verslapen, waardoor zij te laat in dienst kwamen. Het gevolg was dat verschillende extra-dien-den die morgen moesten vervallen, wat aanleiding was dat vele passagiers niet op tijd vervoerd kon den worden. Woensdagmiddag zijn in het spitsuur tussen 5 en 6 uur extra diensten ingelegd op de lijnen naar Heemstede. Dat had ten gevolge dat er een aanmerkelijke verbete ring viel te constateren, alles ging nu heel vlot, zodat het wachten tot een minimum beperkt werd. Natuurlijk moet hierbij be dacht worden, dat het goed weer was, zo dat er geen mensen vervoerd moesten wor den die alleen bij regen en sneeuw het leger der bus-pasasgiers komen vergroten. In dat geval zulen er wellicht meer extra bussen moeten rijden om ook die extra reizigers zo geregeld te verwerken. Het vervoer der inwoners van Haarlem- Noord, vooral van de passagiers die in de omgeving van de Zaanenlaan, Soendaplein en "Kleverlaan wonen, is nog niet wat het wezen kan. Vroeger hadden zij op het Soendaplein een ledige tram ter beschik king om naar Haarlem en Heemstede te rijden. Toen moest ook wel. eens gewacht worden omdat de tram het niet alleen kon verwerken, maar iedere tram die wegreed verkleinde de queu van wachtenden aan zienlijk. Nu is het anders. Vele bussen die uit het Noordelijkste deel van Haarlem- Noord komen zijn op de drukste uren dik wijls al vol of bijna vol als bij aan de Zaanenlaan komen, zodat de mensen die op het Soendaplein- of bij de Kleverlaan staan, nog minder kans hebben. Een dezer be langhebbenden schreef ons, dat hij 's mor gens meermalen drie kwartier moet wach ten voor hij in een bus kan komen om naar de Tempeliersstraat te komen, om daar de tra-m naar Amsterdam te nemen. Van iemand, die wat Zuidelijker woont, hoor den wij, dat hij om naar Heemstede te komen, dikwijls naar het Station gaat lopen. Rechtbank behandelde gevallen van diefstal Voor de Haarlemse rechtbank hadden zich enige jonge mensen te verantwoorden, die verdacht werden van diefstal. De gebroeders Van E. fietsten begin No vember des nachts in Aerdenhout en wer den aangehouden door een agent van poli tie van Bloemendaal, die het vreemd vond de jongemannen te ontmoeten. Zij werden naar het bureau van politie in Overveen overgebracht en bekenden fietsen gestolen te hebben, waarop zij bij hun aanhouding zaten, ingebroken te hebben in een per ceel aan de Lorentzkade te Haarlem, waar bij de buit bestond uit een geldkistje en een actetas en verder een bezoek te hebben gebracht in Santpoort, waar gestolen zijn een radiotoestel en een deken. De officier van justitie merkte op, dat het gelukkig is geweest, dat de verdachten in Aerdenhout aangehouden zijn. Anders zou den er meer inbraken gevolgd zijn. Hij eiste een gevangenisstraf van drie jaar tegen beiden. De verdedigers, mrs, J. O. Baron en C. Blankeveort gaven in overweging de straf fen te laten doorbrengen in de Bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. Tegen een metaalbewerker, die op 20 Sep tember een fiets had gestolen op de Koude- horn, eiste de officier van justitie een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den, door te brengen in de jeugdgevangenis. De verdediger beval een gecombineerde straf aan. De broodbezorger R. had vertrouwen verworven van een weduwe en ontving de huissleutel. Van dit vertrouwen maakte hij misbruik en tijdens de afwezigheid van de vrouw heeft hij textielkaarten en wat voor werpen gestolen. De eis luidde een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Mr. Rogge veen verzocht verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, welk verzoek de recht bank afwees. Inbraak in een bioscoop De twee-en-twintigjarige Haagse electri- cien J. A., die werkzaamheden verrichtte in een bioscoop te Haarlem, heeft begin September een fototoestel uit een kamer van de directeur gestolen en later heeft hij des nachts een inbraak gepleegd in het theater. Uit het kantoor nam de electricien een bedrag weg, dat later 7700 bleek te zijn. Een deel van zijn schulden heeft hij betaald en het restant achter zijn woning verborgen. De officier van justitie wilde de ver dachte nog een kans geven door de straf te laten doorbrengen in de Bijzondere Strafgevangenis voor jongelieden te Zutfen. De eis luidde twee jaar. De verdediger mr. dr. F. A. Bijvoet kon zich met de eis, om de straf te ondergaan in de jeugd gevangenis, verenigen. Hierna had een employé van de bioscoop zich te verantwoorden, die verdacht werd aan de electricien opzettelijk inlichtingen te hebben verschaft waardoor hij een mis drijf opzettelijk heeft uitgelokt. Verdachte ontkende en deelde mee wel met A. gespro ken te hebben, maar hem aangeraden te hebben geen diefstal te plegen. Twee jaar geleden was er ook ingebro ken en kort daarop waren de inbrekers in arrest, had verdachte er nog aan toe gevoegd. De electricien, als getuige gehoord, ver klaarde wel inlichtingen van verdachte te hebben ontvangen. De officier van justitie sprak van een moeilijke zaak. Veel hangt af van de waar de van de verklaringen van de electricien. Spreker meende, dat uitlokking van een misdrijf bewezen is en eiste een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. De verdediger mr J. H. Junge. pleitte vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaken 20 Janu ari uitspraak doen. De tramdirectie erkende dat deze bezwa ren zich voordoen. Maar het is onjuist, dat als regel drie kwartier gewacht moet wor den. Jongstleden Maandagmorgen kan dit mogelijk zijn geweest, maar dat was (zie hierboven) een uitzondering. Toch wordt de noodzakelijkheid ingezien, dat er verbe teringen komen. Uit Haarlem-Noord rijdt alleen lijn 1 naar Heemstede, maar zij die naar het Station of de Tempeliersstraat moeten, kunnen ook een van de andere lijnen nemen (lijnen 5 en 6). Ook is het mogelijk lijn 4 te nemen, die naar Over veen rijdt, maar toch ook langs het Station komt. Dan kan men een overstapje voor 15 cent kopen en op het Stationsplein in een andere bus overstappen. Ook de passa giers die naar 'Heemstede moeten, kunnen dit doen, dan vinden zij óp het Stations plein de bussen van lijn 2 die leeg aan komen om naar Heemstede te vertrekken. Het ligt zo deelde de directie verder mede in de bedoeling om deze aangele genheid nog eens ei-nstig in studie te ne men om tot een -meer bevredigende oplos sing te kunnen komen. Reeds ligt het in het voornemen bij de invoering van de nieuwe dienstregeling de forensen-bussen, die nu van het Station naar Hillegom rijden, te laten vertrekken van Haarlem-Noord. Voorts zal overwogen worden of het moge lijk is op de spitsuren bussen in te leggen van de Zaanenlaan naar de Tempeliers straat, zodat de mensen uit het vak Zaanenlaan-Kleverlaan een ledige bus krijgen óm in te stappen. Gigli. Beniamino Gigii. die begin Februari enige keren in ons land zal optre den, zingt Vrijdagavond 4 Februari in het Amsterdams Concertgebouw. Erelid. Op een bijeenkomst van Vlaams- Limburgse schrijvers te Hasselt is de Lim burgse romanschrijfster Marie Koenen, die op 19 Januari ter gelgenheid van haar zeven tigste verjaardag in Maastricht zal worden gehuldigd, benoemd tot erelid van de Vlaams- Limburgse vereniging van schrijver. PER AUTO NAAR NEDERLAND— BELGIë. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft goedgevonden dat desgevraagd door de Rijksverkeersinspectie ontheffing van het Zondagsrijverbod kan worden verleend op Zondag 13 Maart, aan houders van plaatsbewfjzen\voor de interland voetbal wedstrijd NederlandBelgië van en naar het Olympisch Stadion te Amsterdam. Bij uitreiking van een ontheffingsbewijs wordt het entrée-bewijs van de aanvrager aan de achterzijde van een stempel van de betreffende R. V. I. voorzien. NOG ééN REPUBLIKEIN TE BATAVIA IN HUISARREST. Het Bataviase blad „Pedoman" meldt, dat dezer dagen nog drie republikeinen, die te Batavia huisarrest hadden gekregen, in vrij heid zijn gesteld. Thans is te Batavia alleen nog de heer Ammalik, directeur van Antara en lid der republikeinse missie naar Oost Indonesië, onder huisarrest. Thans binnen afzienbare tijd een feit Onze lezers weten dat na de bevrijding in een der paviljoens van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort een Rode Kruis sanatorium voor t.b.c.-patiënten is inge richt. Na enige tijd werd er door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland bij het Rode Kruis op aangedrongen dit sanato rium op te heffen of elders onder te bren gen, omdat het paviljoen weer nodig was voor de verpleging "van krankzinnigen. Over de daardoor ontstane moeilijkheden en de daarop gevolgde onderhandelingen, hebben wij onze lezers gedurig op de hoog te gehouden. Sinds Juli werden er geen nieuwe patiënten meer in het sanatorium opgenomen, zodat nu 100 bedden ledig staan en het aantal patiënten tot 148 is Hedenmorgen is in het Sanatorium een bijeenkomst gehouden waartoe de directie al het personeel had uitgenodigd. Ook wa ren aanwezig bestuursleden van de afde ling Haarlem van het Rode Kruis. Het was ook de bedoeling geweest, dat Dr. C. Ban ning, hoofdinspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid, aanwezig zou zijn geweest, maar deze was verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Het verplegend-personeel werd er mede in kennis gesteld, dat het in de bedoeling ligt het Sanatorium te liquideren zodra men ëf in geslaagd is de patiënten in een andere inrichting op te nemen. Een termijn kon niet genoemd worden, maar er werd gesproken van „binnen afzienbare tijd". In het belang der tuberculoze-bestrijding werd er bij het personeel op aangedrongen bij deze liquidatie zoveel mogelijk mede te werken door zich beschikbaar te stellen voor een benoeming aan een der inrich tingen waar de patiënten van het Sanato rium zullen worden opgenomen Ook was aanwezig de geneesheer-direc teur van sanatorium „Hoog-Laren" in Laren (N.-H.), Dr. P. J. L. de Bloeme, die er op wees dat, wil dit sanatorium in staat zijn patiënten van Santpoort op te nemen, het personeel dient uitgebreid te worden. Daarom drong hij er bij het personeel op Missieposten en Ondernemingen in de republikeinse gebieden Een woordvoerder van het Indische de partement van economische zaken deelde aan een vertegenwoordiger van Aneta over de toestand der ondernemingen in de nieuw bezette gebieden het volgende mede: Over het algemeen hebben Vooral de tabaks-, koffie- en thee-ondernemingen zwaar geleden. De rubber staat er gunsti ger voor. Over ongeveer drie weken denkt men aan de ondernemingen in de omgeving van Djokja, Klaten en Solo weer stroom te kunnen leveren voor de fabrieken. De suikerfabrieken Konang en Winangoeng zijn intact. In laatstgenoemde fabriek wer den 120.000 zakken suiker aangetroffen. De suikerfabriek Tjepe bij Djokja is zwaar beschadigd. Het herstel zal waarschijnlijk een jaar duren en iy2 millioen kosten. In Solo zijn de meeste rijstpellerijen en tabaksdrogerijen niet beschadigd. De rub berondernemingen Soekaboemi en Baros- tampir hebben vrij veel schade en een deel van de aanplant is vernield. De suikerfa brieken Trankit en Pakis nabij Koedoes zijn niet beschadigd. In Tjepoe, waar de gehele Europese woonwijk werd vernield, werden 300.000 kubieke meter hout aangetroffen, waarvan de waarde in de millioenen loopt. Met dit hout zal heel wat opbouwwerk kunnen worden verricht. Missieposten Van de belangrijkste missieposten in de thans onder Nederlandse controle gebrach te gebieden komen goede berichten binnen. Drie Nederlandse priesters, die vrijwillig in het republikeinse gebied waren achter gebleven, namelijk de pastoors van Goe- them en Smets te Madioen en pastoor Koek te Blitar, zijn in goede welstand, evenals de zusters van het Heilige Hart te Blitar. Zoals bekend, zijn ook de zusters van het missiehospitaal „onder de bogen" te Djokja in goede welstand. De gebouwen en de missiehuizen hebben weinig of niet geleden. Zo is te Tjepoe aan de Deterdingboulevard vrijwel alles ver woest, behalve de kerk en de pastorie. Te Madioen waren, in tegenstelling tot vrijwel alle andere grote gebouwen, geen vernie- lingsraiddelen aangebracht in de oude en de nieuwe kerk en in de pastorie of de verenigingsgebouwen. Uit het missiecen trum Pohasarang zijn geen belichten bin nengekomen. TUC niet tuk meer. In Londen verwacht men dat. het Britse vakverenigingscon gres (TUC). dat 7.500.000 leden telt. vóór het eind van de maand uit het wereldvakverbead zal treden, aldus meldt Reuter, aan om bereidheid te tonen om zich voor een overplaatsing beschikbaar te stellen. Van andere zijde vernemen wij nog, dat deze mededeling onder het betrokken per soneel van het Sanatorium Santpoort te leurstelling heeft gewekt. Het persorteel was zeer ingenomen met het werk in het sanatorium en is algemeen van mening dat het zeer te betreuren is dat dit zo goed ingerichte sanatorium moet verdwijnen. Op 30 December j.l, heeft het personeel nog een uitvoerig adres naar de Koningin ge richt in Haar kwaliteit van Bescherm vrouwe van het Rode Kruis, om aan te dringen op het laten voortbestaan van het sanatorium, dat in de weinige jaren van zijn bestaan zo veel gedaan heeft voor de tuberculosebestrijding, vooral wat betreft de verpleging van oorlogsslachtoffers. Truc. „Die Neue Zeitung", het blad van het Amerikaans militair bestuur, waar schuwt de Berlijnse bevolking tegen „een anti-communistische beweging, die in de Sovjet-sector te Berlijn zou zijn tot stand gekomen". Deze bewe ging noemt zich het „Duitse legioen". Men veronderstelt, dat de geheime po litie van de Oostelijke zóne door mid del van deze organisatie zo in het bezit poogt te komen van de adressen der overtuigde anti-communisten uit de Sovjetsector. Direct vervoer is echter nog niet mogelijk Aangezien door het feit, dat er een K.L.M.-vliegtuig met een hoeveelheid post naar Batavia is vertrokken, de verwachting bij het publiek zou kunnen worden gewekt, dat weer brieven per luchtpost naar Indo nesië kunnen worden verzonden, vestigt P.T.T. thans de aandacht op het volgende: Met het K.L.M.-vliegtuig, dat 21 De cember 1948 naar Batavia is vertrokken en daar nog is aangekomen, werd voor de laatste maal in 1948 op de normale wijze luchtpostcorrespondentie naar Indonesië, verzonden. Nadien werd het de K.L.M. onmogelijk gemaakt langs de gewone route naar Indo nesië te vliegen, zodat het luchtvervoer moest worden gestaakt. Maatregelen werden getroffen om de achtergebleven correspondentie zo spoedig mogelijk door te zenden. Met het op 4 Januari 1949 naar Indonesië vertrokken vliegtuig werd de nog voorhanden oude post meegegeven. Om echter direct tot het vervoer van luchtpost te kunnen overgaan, zodra een definitief vervoersplan naar Indonesië zal zijn vastgelegd, bestaat de mogelijkheid thans een begin te maken met het posten van luchtpostcorrespondentie voor Indo nesië. Uitdrukkelijk wordt echter verklaard dat nog niet onmiddellijk op een luchtpost- vervoer per K. L. M. naar Indonesië mag worden gerekend. Het betreft hier dus voorraadvorming. Zodra luchtpostvervoer mogelijk is, zal dit vervoer toch een zeer beperkt karakter dragen. Er zullen daarom tijdelijk uitslui tend postbladen en luchtpostbrieven, beide tot een maximum gewicht van 5 gram, mogen worden gebruikt. Tevens wordt verzocht ten hoqgste één brief per week te posten. Mocht blijken, dat de op deze wijze ge vormde voorraad te groot zal worden, dan Belgisch-Franse handel hopeloos vastgelopen (Van onze conespondent in Brussel) Gistermiddag werd bekend gemaakt, dat de besprekingen voor het vernieuwen van het Frans-Belgisch handelsverdrag totaal mislukt zijn. Van Januari tot 31 Maart a.s. zal Frankrijk geen enkele invoervergun ning meer verlenen voor Belgische goede ren, omdat het geen Belgische deviezen meer ter beschikking heeft. Frankrijk moet inderdaad maandelijks grote bedi'agen Bel gische francs besteden voor het uitbetalen van de lonen der Belgische grensarbeiders, het herstel van schepen en vrachtkosten in de Antwerpse haven en daardoor is Frank- rijks handelsschuld enorm geslegen en kan het land niet langer goud afstaan of Marshall-dollars om deze schuld aan te zuiveren. Nu staat men voor het paradoxale feit, dat de Belgen naar Frankrijk in de eerst komende drie maanden zelfs niet eens meststoffen, staal, koper en kolen zullen kunnen exporteren, terwijl met het doel de Fransen Belgische francs te verschaffen alle Franse producten vrij en ongehin derd op de Belgische markt zullen blijven komen, met inbegrip van parfum, wijnen, confectie en auto's. zal wederom aan het publiek moeten wor den verzocht zijn luchtpostcorrespondentïe met Indonesië tijdelijk niet te posten. De verzending van luchtpostpakketten moet voorlopig worden gestaakt. Het vervoer van correspondentie en pakketten naar Indonesië per zeepost gaat normaal door. De nieuwe Veiligheidsraad Weinig standpuntwijziging inzake Indonesië verwacht In diplomatieke kringen te Lake Success wordt niet verwacht, dat de nieuwe samen stelling van de Veiligheidsraad een ver andering van betekenis zal brengen in 's Raads houding ten aanzien van de Indo nesische kwestie, aldus verneemt de diplo matieke correspondent van Aneta. Waarnemers in de kringen der Verenigde Volken veronderstellen dat Egypte hoewel het zelf „boter op het hoofd" heeft, onge veer dezelfde houding zal aannemen als Syrië, welk land in dit opzicht trouwens in dezelfde situatie verkeerde als Egypte. Voor Egypte zal in de raad optreden Mah- moud Bey Fawzi, die in 1946, toen Egypte voor de eerste maal lid van de raad was, zijn land eveneens vertegenwoordigde. Cuba, dat in de plaats komt van Colum bia, kan nauwelijks feller anti-Nederlands zijn dan zijn voorganger, integendeel, mis schien mag van die kant enige matiging worden verwacht, aangezien de Cubaanse regering minder ver links staat dan die van Columbia. In buitenlandse aangelegenheden is de politiek van Cuba vaak duidelijk ge ïnspireerd door die van de Verenigde Staten en bijgevolg wordt door velen hier verwacht, dat de houding van Amerika (die te Parijs in de laatste dagen iets ge matigder was dan in het begin), in de Veiligheidsraad door Cuba zal worden na gevolgd. Cuba zal worden vertegenwoor digd door zyn nieuwe permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Volken, dr. Alberto Inocente Alvarez, omtrent wiens persoonlijkheid hier nog weinig be kend is, aangezien zijn land in Lake Suc cess altijd werd vertegenwoordigd door de ambassadeur te Washington, dr. Guillermo Belt. Het staat buiten twijfel, dat het aftreden van België als lid van de Veiligheidsraad voor Nederland een groot verlies is, daar België zich gedurende de gehele behan deling van de Indonesische kwestie in de raad een trouwe bondgenoot heeft getoond. Omtrent de houding van Noorwegen, dat thans de raadszetel van België gaat in nemen, is vooralsnog weinig bekend, doch in diplomatieke kringen wordt rekening gehouden met het feit, dat Noorwegen tot dusver geregeld getracht heeft, de vriend schap zowel met de Westelijke landen als met het Sovjetblok te bewaren. Sommigen nemen dan ook aan, dat Noorwegen in kwesties van vitaal belang voor het eigen land, de zijde van de Westelijke mogend heden zal kiezen, doch bij wijze van handhaving van het evenwicht bij vraagstukken van meer algemene politiek, misschien zal overhellen naar de Russische kant. Noorwegen's plaats aan de raadstafel zal worden ingenomen door de Noorse permanente gedelegeerde, Finn More, Kal^nderooqst 1949 Wanm-t ;r- -de voor nemen om in het nieuwe iaar tegen iedereen vriendelijk te zijn, onmiddellijk in het water doen vallen dan zijn dat zonder 'twijfel de kalenders, die sommige Nederlandse omroep verenigingen zich door een ol andere duis tere traditie verplicht z.ien uit te geven. Wij hebben hier het oog op de AVRO en de NCRV. Met het ongetwijfeld loffelijke doel dat de radio zo siert om kunst in de huis kamers te brengen, hebben deze twee ver enigingen van een aantal schilderijen reproducties laten maken die aaneengehecht en op karton geplakt de Nederlandse huis kamers gaan verfraaien. Afgezien van het feit dat men wel enig bezwaar zou kunnen hebben tegen de onderwerpen van deze prenten, die hoofdzakelijk bestaan uit wei nige originele zaken als markante vissers koppen, bollenvelden, herders-met-schapen op bospaden en stillevens (appel op schaal met fles), lijkt het ons weinig gelukkig dat men deze serie heeft gemonteerd boven het kalenderblok zelf, dat ons behalve de data van 1949 een reeks fotografische kijkjes gunt op het drukke leven in de studio's. Hoewel bijvoorbeeld de serene blik, waarmee de (markante) heer Vogt van de AVRO ons achter zijn bureau gezeten aanstaart in zekere overeenstemming is met de rust waarmee de een verdieping hoger wandelende herder zijn schaapjes naar grazige weiden voert, is de essentieel-zakelijke uitvoering van herder no. 1 te weinig in overeenstemming met de pittoreske voorstelling van zijn collega, om een gelukkige picturale combinatie te vor men. Ook wat betreft de primaire functie van een kalender, namelijk dat men er ge makkelijk de datum van kan aflezen, schie ten beide producten tekort. In weldadige tegenstelling tot deze slappe thee staat de voortreffelijke kalender van de Spoorwegen. Grote frisse kleurenfoto's die een inspirerend beeld geven van alle ver takkingen van dit fascinerend bedrijf ver levendigen de kalenderbladen waarop men in één oogopslag kan zien „de hoeveelste wij vandaag hebben". Ook de KLM-kalender heeft soortgelijke verdiensten. Men zou wen sen dat de radio-verenigingen daar een lesje aan namen. Waar deze kalenders vooral geschikt zijn voor kantoor of jongenskamer, past de Pro- Juventute-kalender zich ook voortreffelijk aan bij het meer bezadigde karakter van de Hollandse huiskamer. Zij geeft een serie goed-getroffen, ongedwongen foto's van onze prinsesjes bij haar alledaagse spel. De Insulinde-kalender waarvoor de Haar lemse fotograaf J. A. Stevens de foto's maakte, is naar onze smaak een van de mooiste. Wat hij op Bali maakte behoort zeker tot zijn allerbeste werk. Vooral de eerste plaat van de Balinese danseres, Ni Pollok. is van een adembenemende gratie. Deze bespreking heeft zich uiteraard moe ten beperken tot een greep uit de talloze kalenders waarmee wij in het begin van het nieuwe jaar overstroomd worden, maar degene die wij kozen zijn wel min of meer representatief voor de verschillende soorten datumlijsten, die zo'n onverbiddelijke rol m 's mensen leven spelen. W. L. B. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 318 316% 276 273% 232 V& 2311/2 A K U 162% 161 137 Nederlandse Ford Nederlandse Kabei 258 v Berkel's Patent 111% Scheepvaart-Unie 168% Holl Amerika Lijn 167i/2 Deli Maatschappij 159V4 157% H. V A 174i/o 171 A'dam Rubber 170% 166 Ned Handel Mij 157 N.-I Handelsbank 120 Bil li ton Mij fl 402 MENSENDIECK OLCA N. TICHELAAR OVERBOSLAAN 3 Heemstede Tel. 20662 heeft de lessen hervat. Spr.u. Di. en Do. 1-2 en v. a. ter besch. voor versch. doel. gesch. Ook gen. als depoth. op te treden. Br. no. 2348 Wegens vertrek ter over name v. part. Am. Oppossum Te koop: CITROëN '42 frontbesturing. In prima st. gebruik 1 L. op 10 km. We gens aankoop zwaarder ma teriaal. Geutslcens, Rozen straat 13 VULPENHOUDERS Spekstraat 14. Tel. 10839. Vertrouwd adres. JANSEN knapt 't op. Voor houtstraat 9, Haarlem. te koop. Tel. 20272. Te koop aangeboden: Weg. omst-heden ter overn. CHOCOLATERIEZAAK annex gebak op le st. in gr. pl. i, h. Gooi. Met woningr. in A'dam evt. Haarlem of omg. Koopsom f 15.000 incl. pr. invent, en aanw. goede ren. Br. onder no. 5897, Adv. Bur. Suggestief, Keizersgr. 332, Amsterdam. Te huur aangeb. in Heem stede pl.m. 500 M2. fabiieksruimte met opslagterrein Brieven no. 2351. ter leen gevraagd door se rieus persoon. Maand. afl. hoge rente. Brieven no. 2349. DROGE EIKEN en BEUKEN KACHELBLOKKEN f 50 p. ton franco huis, geen stobbenhout. Monster op aan vraag. D. v. ROOZENDAAL, Duin en Kruidbergerweg 70 b, Santpoort. Ter overname ruime 5 pers. 4 deurs, open dak of in ruil voor wagen lichtere klasse. Tel. 10557. VRIJST. MOD. LANDHUIS te koop gevraagd, voor zelf- bewoning. 5 kamers, badk., keuken in of omgev. Bloe mendaal. Br. Bosscheweg 27, Vught. ..BLANCH ENAIJ" .Bvj - ZEEPFABRIEK'DELFT Aangeboden D.K.W. auto '37 m. nat. b. pr. zuin. wagen, 1. 1:13. Te bevr. Meijer, Grote Houtstraat 122. Velleman Koopt! dlle soorten goede meubelen lapijten. kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen lel 14637 Zijlstraat 62 WINSTGEVENDE ONDERNEMING (N.V.) vraagt voor uitbreidingen KAPITAALDEELNAME Bij deelname van f 1625 mille kan Commissarisplaats beschikbaar gesteld worden. Brieven onder no, 2358. GAAT U OVER ZEE? Veiligheid in Indonesië, dus U kunt rustig al Uw huis raad meenemen. Maar denkt U er aan, Iaat Uw kostbare huisraad alleen verpakken door een vakman. F. Oamiaans en Zn., Zijlvest 41, Haarlem, Tel. 12456 Practijk-examen Boekhouden Volledige opleiding in 60 lessen van 3 uur. tl I Th KPhmirit leraar Boel{houden M.O.. Accountant ft.Ü. SlI.dülllfilUl Wilbelmlnalaan 4. tel. 14506. Haartem Prospectus verkrijgbaar bij de boekhandel: v Akkeren. Zijlstraat 89 en A Bosse. Barleljorisstraat 12. Een nieuw jaar, een nieuw geluid Fluks handhaaft kwaliteit Slagroomgebakjes vanaf 15 cent Portie slagroom 15 cent Koffie of chocolade 15 cent HEERLIJKE WINTERSCHOTELS Stamppot met worst en vlees f 1.05 Bami goreng speciaal f 1.20 Biefstuk, geb. aard. en groente f 1.05 enz. enz. GROTE HOUTSTRAAT 21.23 MODERNE BOVEN- EN BENEDENWONING TE KOOP ïnl. Makelaarskantoor J. P. VAN VELSEN, Kleverlaan 174, Haarlem, tel. 12840. WONINGRUIL Voor direct: AANGEBODEN in mooiste gedeelte van BERCHEM (Ant werpen) le FLAT, bevattende 5 kamers, keuken, badkamer, centr. verwarming, warm water. GEZOCHT wordt een woning van dezelfde grootte en van gelijke gemakken voorzien In Amsterdam of omgeving, bij voorkeur omstreken Haarlêm of 't Gooi. Brieven no. 2356. en geen geluid meer wil geven Grote Houtstraat 94 tegenover Haarl. Dagblad ROOUERS heeft deze week op alle bonnen DIK VET BARTELJORISSTRAAT 3 TELEFOON 10195 BELEGGINGS-HUIZEN Een aantal solide beleggings-panden in Heemstede, Haarlem en Overveen te koop aangeboden De Ridder Strijbis, makelaars Zandvoorter Allee 1 te Heemstede. .Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 30 filialen ZIJSLUITING-CORSET fraaie, stevige zalmkleurige broché, versterkt voorpand, twee elastieken zijpanden, 4 jarretelles 6 textielpuntei ZIJSLUITING-CORSET van fraaie Zwitserse bro- caat, voorpand versterkt, ve terloos model, twee elast. zijpanden en elast. ruginzet- - seis - 4 jarret. IQ/5 6 textielpunten ZIJSLUITING-CORSET stevige effen rose slof ver sterkt voorpand, veterloos model met elas tieken zijpan- dan. 4 jarret. lO/D 6 textielpunten HAARLEM: Groote Houtstraat 71.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3