c D STANDARD- VANGUARD Washington noemt het p!an van Cochran veelbelovend HSmZEBE" SCHUDT UW LEVER WAKKER SANAPIRIN Hulpverlening aan het buitenland noodzaakt tot controle m de V.S. Studenten verdienen hun eigen studiegeld en levensonderhoud Agenda's JSIS5Z PANDA OP DE Q Wereldnieuws ZATERDAG 8 JANUARI 1949 2 TEKST VAN LOVETT'S „INDONESISCHE BRIEF" 's-GRAVENHAGE, 7 Januari. A.N.P. geeft de volledige tekst van de brief, die de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken der V. S„ Lovett, geschreven heeft aan de voorzitter van de C. I. O., Murray. „In naam van het departement van Bui tenlandse Zaken dank ik u voor uw brief gedateerd 23 December 1948 betreffende de situatie in Indonesië. De belangen, 'die volgens u op het spel staan in dit moeilijke probleem, dat alleen bevredigend kan wor den opgelost, indien de rechtmatige ver langens van het Indonesische vólk naar zelfbeschikking en democratisch zelfbe stuur worden erkend, zijn juist de belan gen, welke het ministerie van Buitenland se Zaken heeft onderkend en welke ons bewogen hebben alles in het werk te stel len om een dergelijke oplossing te bevor deren. Zoals u bekend is, heeft de regering door middel van haar lidmaatschap van de Commissie van Goede Diensten zich inge spannen om een vreedzame oplossing van het conflict tussen Nederland en de repu bliek Indonesië tot stand te brengen. De achtereenvolgende Amerikaanse vertegen woordigers in deze commissie, dr. F. Gra ham, Coert Dubois en Merle Cochran, hebben zich ingespannen om een oplossing tot stand te brengen, die beantwoordt aan de criteria, gesteld in de verklaring van uw bijeenkomst te Portland, welke in uw brief was geciteerd. De heer Cochran heeft sedert zijn aankomst in Indonesië in Augustus geen moeite gespaard in de uit oefening van zijn taak te trachten een hervatting van de onderhandelingen tus sen de partijen te bewerkstelligen. Hij heeft zijn activiteiten voortgezet zonder onderbreking tot aan het ogenblik zelf, dat de militaire actie begon. De regering zelf heeft hem alle mogelijke steun verleend. Zij heeft in het bijzonder bij voortduring bij de Nederlandse regering aangedrongen op de noodzakelijkheid van het bereiken ener overeenkomst met de republiek, welke tegemoet zou komen aan de redelijke en rechtmatige eisen van de Indonesische na tionalistische beweging, zowel als aan de Verzekering van de wettige belangen van de Nederlanders. Zij heeft met nadruk gewezen op de ernstige consequenties, die zouden kunnen voortvloeien uit hernieu wing van de vijandelijkheden, Het plau-Cochran In dit verband heeft mijn regering onder de aandacht van de Nederlandse regering gebracht een plan tot oplossing van het geschil, dat door de Amerikaanse vertegen woordiger in de Commissie van Goede Diensten was aangeboden en dat mijn re gering beschouwt als een veelbelovend middel om te komen tot de vestiging van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië. In het kort vraagt dit plan voor In donesië algemene verkiezingen voor een voorlopig parlement onder waarborgen van een vrije meningsuiting, de vorming van een voorlopige regering door het parle ment, waarin de krachten voor zelfbestuur zouden zijn vastgelegd en de overdracht van de souvereiniteit aan deze regering, Het jaar is voorbij eer we 't weten Zo sta je op en je moet weer gaan eten Maar wat U ook doet, Doe dat altijd heel goed Wil dus nimmer een BOOTZ TIP vergeten! De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Kerkdienst. 12,15 Beantwoording van vragen. 12.35 Platen. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Luisterspel. 14.05 Kamerkoor. 14.35 Concert gebouworkest onder Sir Adrian Boult met Stefan Askenase, piano. Symphonic no. 8, Beethoven; Concert no. 1, voor piano en orkest, Chopin. 15.35 „Middenstand en Bene lux". 15.45 Cantate. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 „Jonge Kerk". 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Kerkkoor. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", bont programma. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Johannes Brahms in de Kamermuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 8.00, 13.00, 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Balletmuziek. 8.30 Platteland, 8.40 Lichte muziek. 9,12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Meester-trio. 10.30 „Briefgeheim". 10.50 Jonge Fierefluiters. 11.15 Cabaret. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Zondag club. 12.40 Speeldoos. 13.20 „Melodie en rhvthme". 13.50 „Even afrekenen". 14.05 Boekbespreking. 14.30 Meisjeskoor. 14.50 Dansorkest. 15.15 Film. 15.30 Radio Philhar- monisch orkest met Paul Frenkel, piano; Con-1 eert voor piano, en orkest no. 20, Mozart. 16.30 Sport. 17.p0 Meisjeskoor. 17.20 Ida Presti, gitaar. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Gesprek. 18.30 „Ontmoetingen", ds, J. van Dorp. 19.00 „Onze Zondag". 19.30 Bijbelvertel ling. 20.05 Reportage. 20.15 Waltztime. 20.45' Hersengymnastiek. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Zangspel. 23.15 Opgewekte klanken. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Eileen Joyce, piano. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Ballet-suite. 10.00 Strijkkwartet. 10.30 Mor- dendienst. 11,00 Kamermuziek. 11.20- Voor dracht, 11.40 Cello-recital. 12,00* Zwitserse volksliedjes. 12.15 Platen 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Koor. 13.15 Mandolinata. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Kamerorkest. 15.30 Strijktrio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Pla ten. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Werken van Wagner. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Piano-duo. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boeken. 19.30 Actualiteiten. 19.45 ..Land schapsverzorging". 20.15 Gevraagde platen. 20.45 Luisterspel. 21.30 Koor. 22,00 Strijk orkest. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M, 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 19.55 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken, 11.20 Liederen. 11.40 Voordracht. 12.00 Accordeola. 12,30 Land- en tuinbouw. 12,33 Platteland. 12.38 Platen. 13.20 Metropole-oi'kest. 14.00 Kamermuziek. 14.30 „Ziekten bij dieren" 14.45 Opern-muziek. 15.45 Luisterspel. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 18.20 Orgel. 18.45 Parlementair over zicht. 19.00 Klankbeeld. 19.30 Georgette Ha- gedoorn, chansons. 20.00 Europees concert: „Orchestre National", Parijs; Berlioz, Cha- brier. Fauré, Debussy; 21,00 Ducdalf. 21.20 Bekende melodieën. 22.00 Toespraak. 22,15 Dansmuziek. 22.30 Cabaret. 23.15 Ramblers. 23.40 Platen. nadat een constitutie voor de Verenigdè Staten van Indonesië zal zijn ontworpen. In haar pogingen om de Nederlandse re gering over te halen om met dit voorstel voor een oplossing, waarmede de republi keinse regering harerzijds kon instemmen, was de regering indachtig het beproefd nationalistisch karakter van de republi keinse regering van president Soekarno en premier Hatta, welke werkend onder moeilijke omstandigheden, resoluut was opgetreden tegen een communistische op stand, gearrangeerd door een door Moskou getraind en onder Russische directieven staand communistisch agent. De republi keinse regering wist deze opstand te eli mineren. Gij hebt zonder twijfel de verklarinig gelezen, die door de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in de Veiligheids raad, de heer Jessup, is afgelegd, en uit drukking gaf aan de diepe teleurstelling en bezorgdheid van de regering over de Ne derlandse actie in Indonesië. Voorwaarden. Wat de uitzichten op een toekomstige regeling tussen Nederland en de Indonesi sche republiek betreft moge ik uw aan dacht vestigen op het rapport,- dat de Com missie van Goede Diensten op 26 December aan de Veiligheidsraad heeft voorgelegd en waarin de mening wordt uitgesproken, dat beide partijen zonder dwang van de strijd krachten der tegenpartij dienen te onder handelen Politiek gesproken zal het. volk van een der partijen weinig bereid zijn óm onder handelingen,. wanneer het opnieuw begin nen moet met het feit dat zijn gebied door de gewapende actie van de andere partij verkleind is, als bone fide te aanvaarden. Het feit, dat de resolutie van de Ver enigde Staten wat betreft de terugtrekking van de strijdkrachten niet het nodige aan tal stemmen verwierf en dat de Nederlan ders niet onmiddellijk gevolg gaven aan de resoluties, die in feite waren aanvaard, wil zeggen, dat de gronden voor een rege ling door onderhandelingen, zoals in het bovengenoemde rapport van de Commissie van Goede Diensten is uiteengezet, niet bestaan. Met klem kan hieraan worden toege voegd, dat dit echter niet wil zeggen, dat deze regering alle hoop zou hebben opge geven op een constructieve oplossing van het Indonesische probleem, waarbij de gewettigde belangen van beide pai'tij.en veilig kunnen worden gesteld en dit krijgt te meer betekenis, nu de Nederlandse ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad er nog eens de nadruk op heeft gelegd, dat zijn regering wordt gedreven door de wens. om recht en orde in geheel Indonesië te zien gehandhaafd en om de. democrati sche, onafhankelijke federale Verenigde Staten van Indonesië tot stand te brengen. Voorts dient er wel nota van te worden genomen, dat de Nederlandse regering nooit tegenwerping heeft gemaakt tegen de uiteindelijke regeringsvorm voor Indo nesië, zoals deze is belichaamd in het Amerikaanse ontwerp voor een compro mis, waarnaar eerder in deze brief reeds werd Verwezen. Dit ontwerp voor een, uit eindelijke staatsvorm lijkt mij datgene te benaderen, wat beide partijen voor Indo nesië in politiek opzicht beogen. Vrede essentieel. Dat er in Indonesië vrede zal komen is een essentieel punt, niet slechts voor het samenstellen van een regering in een nieuwe vorm, een regering voor en van Indonesiërs, doch evenzeer voor het eco nomisch herstel van Indonesië, dat van zoveel belang is voor de Indonesiërs zelf, voor de Nederlanders en voor de gehele wereld. Er kan op goede gronden worden aange nomen, dat de Nederlandse regering er zich van bewust is, dat deze vrede niet zal kunnen worden bereikt zonder het vertrou wen en de medewerking van de bevolking 'an Indonesië met inbegrip van dat deel der republikeinen, welke in de voorhoede van de nationalistische beweging hebben gestaan. Het is dan ook te hopen, dat de Neder landse regering de baar thans geboden ge legenheid zal aangrijpen, om van het be staan van haar voornemen, om voldoening te schenken aan de gewettigde verlangens de Indonesiërs naar zelfbestuur, de concrete bewijzen te leveren en dat zij een Indonesische regering zal weten te schep pen, waarin alle partijen vertegenwoordi ging zullen willen hebben en deze ook ver krijgen in overeenstemming met hun aan hang onder het volk, een regering, die tot stand zal komen langs vrije en democra tische weg. Indien daartoe de nodige zekerheid wordt gegeven zal mogelijk de begrijpe lijke vrees, die thans bij de republikeinse leiders en degenen,' die met hen sympa thiseren, bestaat, tot bedaren worden ge bracht. Dan zal het ook niet nodig zijn> dat uitvoering wordt gegeven aan de voorne mens tot een guerillastrijd en sabotage daden en zal het mogelijk zijn, dat de Ne derlanders en de Indonesiërs de handen ineenslaan tot het bereiken van een ge meenschappelijk en voor beide partijen zegenrijk doel. Ge kunt er van verzekerd zijn, dat mijn ministerie voor het bereiken van dit uiter mate wenselijke en in feite essentiële doel een blijvende belangstelling heeft en te allen tijde bereid is, om met alle daartoe geëigende middelen daartoe het zijne bij te-dragen en dat uw aanbod tot steun aan de dezerzijdse pogingen daartoe door ons op hoge prijs wordt gesteld". Hoogachtend (w.g.) ROBERT LOVETT, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken. Mosselen uit Waddenzee naar Zeeland (Van onze correspondent te Brussel) Ondanks de tegenstand, die daartegen van de zijde der Zeeuwse mosselkwekers is geboden, is door het Aan- en Verkoop kantoor voor mosselen besloten, om in Zee land 30.000 ton mosselen van de Waddenzee in te voeren. Hiervan zal 18.000 ton door de Wie- ringers moeten worden aangeboden; 12.000 ton zal door Zeeuwse kwekers mogen wor den aangevoerd. Dit betekent dus niet, dat iedere Zeeuwse kweker voor zichzelf mos selen van de Waddenzee zal mogen halen. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. STRAATSBURGER KATHEDRAAL- SCHATTEN NAAR DELFT In Maart zal in het Prinsenhof te Delft een tentoonstelling worden gehouden van de schatten van de kathedraal te Straats burg, onder andere van de beroemde beel dengroepen. De beeldengroepen, die de. kathedraal thans sieren, zijn copieën. De originele beelden, die van grote kunsthisto rische waarde zijn, hebben een plaats ge vonden in het museum te Straatsburg. Door de oorlogshandelingen heeft dit museum veel schade gekregen. Deze schade wordt hersteld. In afwachting van het ogen blik, dat de originele verzamelingen er we derom een plaats kunnen vinden, is het de directie van het Prinsenhof gelukt toestem ming te krijgen deze in Delft te exposeren. Het is de eerste maal dat deze beeldengroe pen en schilderijen naar het buitenland mogen worden vervoerd en daar tentoon gesteld. Weg pijn.Weg-grien Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. TRUMAN VOORSPELT BEPROEVING IN 1949 Gevaar voor depressie is geenszins verdwenen WASHINGTON. 7 Januari (Reuter). In zijn speciale economische rapport, dat president Truman aan het Congres heeft voorgelegd, waarschuwt hij het Ameri kaanse volk dat het bereid moet zijn een strengere economische controle te aan vaarden, wanneer het wil voortgaan met de wederopbouw van andere landen, de sterkte van zijn gewapende macht wil handhaven en wil verder gaan met de ver hoging van zijn welvaartspeil. „Wij moeten voldoen aan de eisen van onze noodzake lijke programma's voor de nationale De fensie, het internationale herstel, en voor sociale en economische vooruitgang in het binnenland, zelfs indien het hierdoor nood zakelijk zou worden tijdelijk een selectieve controle op onze economie in te stellen", zo zeide hij. „Wij wensen een zo groot moge lijke matë van economische vrijheid als verenigbaar is met de veiligheid"en het wel zijn van het volk doch wij wensen niet, dat deze veiligheid en dit welzijn in gevaar worden gebracht door bekrompen en zelf zuchtige opvattingen ten aanzien van de grens, waartoe de overheidsbemoeiing mag gaan." Het rapport bevat uitvoerig toegelichte argumenten voor het verzoek, dat Truman Woensdag in zijn regerings-boodschap heeft gedaan om de regering bevoegdheid te ver lenen opnieuw een controle op prijzen en lonen in te stellen en andere maatregelen ter bestrijding van de inflatie te nemen. Volgens Truman zal het Amerikaanse bedrijfsleven in 1949 voor „zwaardere be proevingen" worden gesteld en vormt de huidige lichte prijsdaling waarschijnlijk slechts een „adempauze", waarop eèn her nieuwing van de inflatoire druk zal volgen, die het gevaar van een sterke economische Zelfs de simpelste karweitjes worden met graagte verricht Bij de rectoraatsoverdracht aan de Am sterdamse Universiteit heeft professor He ringa onlangs verteld hoe het op het ogen blik met onze studentenmaatschappij, en dan vooral met de Amsterdamse studenten maatschappij is :gesteld. Hij onthulde daarbij, dat een kwart van de eerste jaars studenten uit gezinnen komt mét een jaar inkomen van minder dan 5000.ten dat een derde gedeelte van alle studenten op het ogenblik tot de „werkstudenten" be hoort. Dat laatste betekent niet alleen, dat zij een paar bijlessen geven om aan wat zakgeld te komen, zeër veel studenten moeten niet zulk wérk hun studie en hun levensonderhoud verdienen en wat dit zeg gen wil als zij daarvan nog op kamers moeten wonen en van thuis geen of zo goed als geen toelage krijgen, kan men zich voorstellen. Het betekent, dat zij zich veel moeten ontzeggen, zelfs in de noodzakelijkste levensbehoeften als voedsel en kleding. Zeker, de Amsterdamse universiteit heeft sinds enige jaren de „mensa academica", waar studenten dagelijks een behoorlijke warme maaltijd kunnen gebruiken, maar zelfs die ene gulden per dag, die zij daar voor moeten betalen is voor een aantal van hen nog een te zware belasting van het magere budget. Voor deze jongelui vormt de studietijd zeker geen vrolijk of zelfs maar onbekom merd leventje; het is een tijd van werken van de vroege morgen ,tot de late avond. Sommigen zoeken zelfs werkgelegenheid, velen echter worden daarbij geholpen door de sociale commissie van de Civitas Aca demica, die bemiddelend optreedt tussen werkgever en student-werknemer. Het is immers zo, dat de meeste studenten geen volledige dagbetrekking kunnen vervullen, maar aangewezen zijn op zogenaamde half-time-jobs, waarbij ze dan zoveel mo- Bestellingen worden in volgorde afgeleverd. De hypermoderne auto Motor 2.1 L. Kopkleppen, 68 PK. 5-6 pers. ruime 4 deurs sedan Dealer voor Haarlem en omliggende plaatsen A. Oudejans, lange Herenvesf 14-18 Tel. 21912 - 15921 (Adv.) gelijk moeten zien te verdienen. Erg verheffend is dat werk vaak niet. Er zijn studenten, die een tijd lang hun brood verdienden met het losdraaien van schroe ven en moeren op Schiphol, anderen ver kopen tijdschriften „op provisie-basis", of verdienen de kost als suppoost op tentoon stellingen of zelfs met het verven van handschoenen in fabrieken. Zij die steno en typen kennen, of boek houdkundige kennis bezitten, werken halve dagen bij kantoren of banken of doen thuis administratief werk, maar de geluk kigsten onder deze werkstudenten zijn zij, die werk hebben in de lijn van hun studie. Wanneer een chemische student een bijbaantje krijgt als analis.t ofeen student in de ^etteren vertaalwerk opdiept, dan is dat tenminste iets, waar hij wat aan heeft, Wat men van 'werkjes als van adressenschrijven in die richting is meestal wel emplooi nu niet bepaald kan zeggen. Naast de genoemde sociale commissie, is er nog een soort oppascentrale van de studenten, meer in het bijzonder voor de vrouwelijke studenten, die a raison van vijftig cent per uur bij diverse families 's avonds op de kinderen passen. „Niet veel" zegt u misschien, maar daar voor hoeven zij dan ook weinig meer te doen, dan op een stoel zitten en een boek lezen, meestal dan nog met verdere emolu menten in de vorm van een kopje thee met wat koekjes en een sigaret of twee. En, er is het niet te onderschatten voordeel, dat men al „oppassend", rustig kan stu deren. Er zijn al veel gezinnen met kleine kinderen die van deze studenten-oppasjes gebruik maken. Men en vrouw kunnen dan tenminste in zulke gezinnen ook eens een avondje samen uitgaan, in de geruststel lende wetenschap dat een betrouwbare jongedame op huis en kind past. En de student? Wel, die heeft weer een paar gulden verdiend, een bescheiden be drag, maar genoeg om een dag van te leven, of om eens een paar extra dingen van te betalen, die er nu eenmaal ook bijhoren. Zo leven velen Amsterdamse stu denten. Baantjes voor langere of kortere tijd, avondwerk, en intussen studeren, stu deren enzuinig zijn. En bij de sociale commissie van de Civitas Academica be ijvert men zich om de „klandizie" zo goed mogelijk te helpen. Blij is men daar als de telefoon rinkelt en de stem ,aan de andere kant zegt „Zoudt U mij ook kunnen hel pen aan een werkkracht voor een paar dagen in de week?" Blij is men zelfs met de simpele baantjes, als medicijnen rond brengen of staatjes typen voor een paar dagen. Alles is meegenomen en de baantjes zijn niet dik gezaaid op het ogenblik, waar bij nog komt dat vele werkgevers niet van het bestaan van werkstudenten afweten. depressie zou vergroten. Hij herinnerde aan de plotselinge ineenstorting van de prijzen van landbouwproducten die zich in het voorjaar van 1948 heeft voorgedaan en was van mening, dat de V. S. toen aan het ge vaar van een algemene terugslag waren ontsnapt. Dat liet land hieraan ontkomen is, betekent niet, dat het gevaar voor een eco nomische depressie voor goed is verdwenen. Met het nemen van preventieve maat regelen moet volgens Truman ook niet ge wacht worden tot het te laat is en een depressie zich in haar volle kracht gaat ontwikkelen. „Ons is wel een adempauze toegestaan, doch wij kunnen niet rekenen op een blijvende welvaart zonder verdere inspanningen en waakzaamheid," zo zeide hij. Niet alleen is het feit, dat de prijzen thahs niet verder stijgen en zelfs dalen geen reden om te vertrouwen, dat de in flatie is bedwongen, doch er bestaat ook nog het gevaar van een economische de pressie en werkloosheid. Een scherpe en ongelijkmatige prijsdaling kan even ern stige ontwrichtingen veroorzaken als een schei'pe en ongelijkmatige beweging van de prijzen in opwaartse richting, aldus Tru man. Aangezien beide factoren tegelijker tijd of snel na elkander kunnen optreden, is het nodig een reeks overheidsmaatrege len gereed te treffen, die al naar gelang de behoefte als rem of als stimulans kun nen worden toegepast. Naar Truman zeide zal het wellicht niet noodzakelijk zijn alle controle-bevoegd heden toe te passen, waarom hij heeft ge vraagd. Naar zijn mening is het echter beter tijdelijk deze betrekkelijk onaangename be perkingen op de vrijheid van handelen te verdragen dan de veiligheid van het land in gevaar te brengen of een achteruitgang van de hulpbronnen der Verenigde Staten te gedogen. De „overvloedige welvaart", die Amerika thans geniet, vormt volgens Tru man een uitstekende gelegenheid om een praetisch programma uit te werken dat voorziet in het onmiddellijk nemen van economische maatregelen, welke gericht zijn op stabiliteit en groei. Hoge winsten in 1948. Met betrekking tot de economische ont wikkeling in 1948 deelde Truman in zijn rapport mede, dat het aantal in het arbeids proces opgenomen personen is gestegen tot 49 millioen, dat de Amerikaanse productie met 3 a 4 procent is gestegen, dat de lonen hoger zijn geworden, hoewel er nog een zekere ongelijkheid bestaat, en iat de om vang van stakingen ongeveer dezelfde was als in 1947. De ondernemingswinsten waren hoger dan ooit te voren en bedroegen zon der aftrek van de belastingen in totaal 21 milliard dollars. Het economische rapport van president Truman ging vergezeld van een rapport van de raad van economische adviseurs van de president, dat de nadruk legt op de noodzakelijkheid om dit jaar de productivi teit wederom "met 4 procent te verhogen. De raad deelt in zijn rapport mede, dat het nettobedrag der buitenlandse investeringen in de V. S. is gedaald van 8.9 milliard dol lars tot ongeveer 1,8 milliard dollars. Deze daling is veroorzaakt doordat het Ameri kaanse exportoverschot ten dele 'werd gefinancierd door de liquidatie van buiten landse activa in de V. S. Gestegen invoer. De invoer in de V. S. is gestegen tot on geveer 120 procent van het vooroorlogse niveau. Volgens de raad van economische adviseurs kan de Amerikaanse vraag naar sommige buitenlandse goederen thans ten volle worden bevredigd, doch kan in de aanzienlijk toegenomen behoefte aan vele andere goederen nog slechts gedeeltelijk worden voorzien. De raad erkent, dat er een zekere tegen strijdigheid bestaat tussen de Ameri kaanse buitenlandse politiek, die streeft naar verlaging van de tariefmuren en de Amerikaanse binnenlandse politiek, .die be oogt bepaalde industrieën te beschermen tegen buitenlandse concurrentie. Onze eigen belangen eisen, aldus de raad, dat wij onze binnenlandse productie-inspanningen con centreren op die gebieden, waar wij het meest efficiënt kunnen produceren en dat wij niet onnodig onze reserves van hulp bronnen, die niet onuitputtelijk zijn, aan spreken. In het kader van het streven tot instandhouding van de hulpbronnen en vergroting van de voorraden van vitale materialen heeft Amerika behoefte aan een grote invoer, aldus besluit het rapport van de raad van economische adviseurs van president Truman. DE „EEMSHOORN" VLOT. Het 250 ton metende Nederlandse schip „Eemshoorn", dat in Het Kattegat aan de grond was gelopen, is Vrijdag weer vlot gekomen. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Sinedestraat 21 - Telefoon 21375 >Adv.) 11. „Daar moet ik het mijne van hebben", mompelde Panda zachtjes. „Die twee hebben vast niet veel goeds in de zin. Waarom sluipen ze anders zo verdacht over het dek, terwijl het al lang donker is.'' Panda had gelijk. Het twee tal had cast en zeker iets te verbergen. Ze keken voortdurend achterom en praatten fluiste rend met elkaar. Panda bedacht zich niet lang, maar ging er behoedzaam achteraan. „Ik moet zien te welen te komen, wat die in hun schild voeren," dacht hij, „maar ik mag wel oppassen dat zij me niet in de gaten krijgen, Ik moet zorgen dat ik in de schaduw blijf" Op hel achterdek, vlak hij een grote sloep, stond hel tweetal stil. Ze staken de koppen bij elkaar en Panda brandde van nieuwsgierigheid om te horen, wat ze elkaar te vertellen hadden. Voor-. zichtig sloop hij naderbij. „Hé, als ik me niet vergis, is het stuurman Stomp! En die andere ken ik ookdat is de harpoenierLum mel heel hij. Wat zouden die elkaar midden in de nacht te vertellen hebben?' veinsde hij Zon der leven te maken, kroop Panda achter de sloep, zodat hij alles kon horen, wat er gezegd werd. Er kwam nu nog een heer bij mij thuis met zak-agenda's. Een optimistische man om te vermoeden dat ik een week-na-dato op die wijze nog 'n nieuw jaar zou gaan in luiden. Maar aan de andere kant een man met wantrouwen jegens alle boekjes die ik, te hooi en te gras,, had toegezonden ge kregen. Een gerechtvaardigd wantrouwen, vind ik, want overal' staat te veel titula tuur en posttarief in en overal is weinig plaats voor adressen, telefoonnummers en aantekeningen over vreemde zaken en Wildvreemde mensen, die men zo, als be- roepsopmevkertje en uitkijkertje, op zijn j pad ontmoet. Dat moest ik de heer toe- geven. „Laten wij redelijk en zakelijk praten" zeide hij „over de agenda's mijner con- j currenten, zowel de cadeaux ais de be taalde. Ik wil ze niet afkammen, maar laten we wél wezen. Eei'st dat hele ver haal aan wie het ding toebehoort Won derlijk genoeg niet alleen met woonplaats, straat en telefoonnummer om in te vullen, maar ook nog de giro. En dat „bij ongeval verzoeke te verwittigen...." stemt nooit' vrolijk bij het begin van 't jaar. Dan de verjaardagen van het Koninklijk Huis en de kerkelijke feestdagen. Die staan dagen I' te voren in alle kranten en bovendien zijn j er maar weinig mensen die niet weten op j welke data Kerstmis valt en dat Nieuwjaar 1 steevast op 1 Januai'i is. En niet om iets van mijn concurrenten te zeggen, maar wat hebt u liever: plaatsruimte voor het adres van die leuke dame die tegenover u in de trein zat of dat lijstje van koersen van de Griekse drachme tot de Peruaanse 1 Sol, om van de Columbiaanse Colon en de Ecuadoriaanse Sucre nog maar te zwij gen?" Wel, wij beaamden de, vragenderwijs gestelde, schalkse constatering van de agenda-heer die ons bovendien, in een t concurrerende agenda nog wees op het lijstje: „hoeveel weegt een gezond mens?" dat, afgezien van de verkwiste plaats- 1 ruimte, daarom psychologisch zo fout is, omdat het ons zeide, dat wij zes-en-dertig pond te ongezond zijn. „De maanstandenzei die heer, lust u nog peulen? De spellingswoorden bij het telefoneren I is Isaac en A is aapjemoet u nog even? Hoe dikwijls schrijft u een brief aan de curator van een Hogeschool (edelgroot- achtbare heer), of aan een lid van de Rekenkamer (hoogedelgestrenge heer) of aan Burgerij (de heer, mevrouw)? Ik zal het hier maar bij laten", zei de 1 heer, „al zou ik u nog wel wat kunnen doen opmerken omtrent Amsterdamse voeten, deciliters, picols, pruisische mor gens (255 m2) en Rijnlandse Roeden (3767 m). „Alles", zei die heer, „volgens die prach- tige agenda, die u gekocht of cadeau ge- t kregen hebt en waarin geen plaats meer is voor die dame die, zo het lot u goed gezind is. in September tegenover u in de trein zal zitten. Neen", zei die heer toen, ,;dan de mijne. U vindt daar geen overtollig woord in of I op. En bovendien is zij, om het zo maar eens uit te drukken, eeuwig. Niet aan enig jaar gebonden. Tijdeloos en onuitputtelijk. De enige agenda die werkelijk helemaal nuttig is". En hij' legde mij die vreemde heer een keurig in kunstleer gebonden boekje voor: geen letter te veel. Gewoon blanco papier. Geen datum, geen titulatuur en geen inhoudsmaat. „Wanneer u zuinig bent, doet. u er drie a vier jaar mee", zei hij, „ën al die dames tegenover u in de trein. Ik ben altijd erg vatbaar voor logisch© redeneringen. Ik heb het boekje gekocht. „Het is een groot succes", zei die heer nog: tot nu toe heb ik niemand' ontmoet die de stand van de Equadoriaanse Sucre wou weten of die verlegen zat om Rijn landse roeden. ELIAS. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Asyl. De Tsjechische vice-consul in Istan- boel, Fransel Hyacink; heeft zijn post op het Tsjechische consulaat verlaten en asyl gevraagd aan Turkije. Enige dagen geled'en vluchtte zijn broer, die verbonden was aan het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken uit Praag naar He Amerikaanse zóne in Duitsland, waarop Hyacink opdracht gegeven werd uit Turkije naar Praag terug te keren. (U.P.) Boycott. De havenarbeiders van Bombay zijn een boycott begonnen tegen het Nederlandse schip „Leopoldskerk". Het eerst weigerden de arbeiders bij de kranen het werk en later sloten de overige havenarbeiders zich bij de boy cott aan. De havenautoriteiten hebben laten weten, dat de arbeiders met loon- korting zullen worden gestraft, wan neer zij hun actie voortzetten. (U.P.) Spiegelgevecht. De Engelse admiraliteit heeft, bekendgemaakt, dat Engeland tegen het einde van deze maand een vloot van ongeveer 60 oorlogsschepen naar de Middellandse Zee zal sturen. Dit is de sterkste Engelse vlootmacht die sedert het einde van de oorlog Enge land heeft verlaten.. De slagschepen „Vanguard" en „Duke of York" ge ëscorteerd door vier vliegtuigmoeder schepen. acht kruisers en 32 torpedo jagers, alsmede twee onderzee-flottilles en vele andere vaartuigen zullen in de buurt van de rots Gibraltar en tussen Gibraltar en het eiland Malta een spie gelgevecht leveren. Manna Lao. De Mauna Lao vulkaan op Honoloeloe is in werking en brede stro men lava glijden langs de hellingen van deze hoge berg omlaag. Piloten, die boven de vulkaan hebben gevlogen, rapporteerden dat de lava het dorpje Hookena, dat temidden van koffie plantages is gelegen, nadert. Deskun digen achten het gevaar voor een ramp op dit ogenblik nog niet groot, maar geloven dat de gevolgen ernstig zullen zijn wanneer de erupties in omvang toenemen. De laatste uitbarsting van de Mauna Lao heeft plaats gehad in 1942, bij welke gelegenheid Amerikaanse bommen wei pers zware explosieven op de vulkaan lieten vallen om de lava stroom een andere route te geven. (U.PJf

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2