Politieke verwikkelingen rond professor Joliot Curie, geleerde en communist Protesten tegen de militaire actie De jong-gehuwden en de Woningnood in Haarlem Ballets de Paris de Roland Petit' ZATERDAG 8 JANUARI 1949 FRANKRIJK EN HET ATOOMGEHEIM (Van onze correspondent Ae Parijs) I communistische geleerde garant gesteld. 1 In rechtse, en speciaal Gaullistische Wanneer m 1940 de Duitse overweldi- i kringen acht men deze verzekeringen niet- gmg niet had plaats gehad, dan zou, vol- lemin onvoldoende. Men wijst er daar gens mensen die het weten kunnen, bovendien op, dat verschillende naaste Frankrijk verder dan Amerika het atoom- medewerkers van Joliot-Curie eveneens als geheim ontsluierd hebben. De Franse partijleden of als „communisten" staan onderzoekingen waren toen al een eind ge- aangeschreven. De daaruit voortvloeiende vorderd, dank zy een avontuurlijk onder- argwaan schijnt gedeeld te worden door zoek, dat nadien door een belangwekkende de huidige minister van financiën, film is beschreven. Het „zware water" dat j deze onderzoekingen mogelijk maakte, kon Het is een feit, dat zonder Joliot-Curie tijdig uit Frankrijk worden gered en naar Frankrijk op het gebied van het atoom- Engeland worden overgebracht, waar de i onderzoek vandaag zeker niet de resultaten onderzoekingen voortgang vonden. Kort- zou hebben bereikt, die het zojuist geboekl geleden werden deze onderzoekingen op heeft. De Franse regering staat dus voor Franse bodem met succes bekroond: Ook de vraag of een zo eminent geleerde van Frankrijk bezit nu een atoom-element, een j zijn post verwijderd dient te worden zuil van ongeveer twee meter lengte, en wegens het gevaar van zijn overtuiging. En binnen vijf jaar hoopt het land er twee zo ja, zal het geheim dan zijn gered? Men andere van gelijke afmetingen bij te durft het te betwijfelen, hebben. In de buurt van de Franse hoofdstad wil FANNY BLANKERS—KOEN IN AUSTRA- men zelfs een universiteit oprichten ter LIë.Fanny Blankers—Koen is Vrijdag met opleiding van wetenschappelijk atoom- tiaar echtgenoot in Darwin gearriveerd, van- personeel, en in afwachting leidt prof. 'ff «P»*!' za| voortzetten. Joliot-Curie met zijn staf van 400 mede- werkers m het zwaar bewaakte fort de nemen. Chatillon, vier kilometer van Parijs, het i Franse atoomonderzoek verder, dat door de regering wordt gesubsidiëerd. De omvang van deze onderzoekingen kan natuurlijk in de verste verte niet met de Amerikaanse proefnemingen worden vergeleken, aangezien daar jaarlijks kapi talen aan dit onderzoek worden besteed, die een veelvoud vormen van de gehele Franse staatsbegroting. Frankrijk streeft dan ook andere doeleinden na dan Ame rika: De resultaten, aldus heeft men be kend gemaakt, zullen uitsluitend de medi sche wetenschap dienen. In het bijzonder geloven de Fransen, enkele beslissende overwinningen op de kanker te kunnen behalen. Helaas worden er echter door de glorieuse successen der Franse wetenschap niet enkel humanitaire perspectieven ge opend, het „atoomgeheim" is, als bekend, vandaag de hóógste troef in het spel der internationale krachtsverhoudingen. Frank rijk heeft partij gekozen voor het kamp der democratieën. Zijn bondgenoten ver wijten Frankrijk thans met grote heftig heid, dat het wat al te loszinnig omspringt met dit „geheim", waarvan de toekomst van de wereld afhankelijk kan zijn. De Amerikanen vinden het in het bij zonder te enen male onbegrijpelijk, dat aan een communist hij moge dan Nobel prijswinnaar zijn 'en de schoonzoon van madame Curie door de Franse regering de leiding van de onderzoekingen is opge dragen. In Amerika, waar verdenking van vage communistische sympathieën al een voldoende motief is om de carrière van een filmster of een stenotypiste te breken, acht men deze gang van zaken een typerend staaltje van Franse lichtzinnigheid, die men op dit terrein alle charme ontzegt. Dreigend plaatste het Amerikaanse blad „Time" dat een oplaag van 3 millioen exemplaren heeft, boven een beschrijving van de Franse onderzoekingen „het Franse atoomelement is communistisch". Washington heeft die vingerwijzing in tussen verstaan: Sedert kort is alle export van uranium-mineraal, de belangrijkste grondstof voor het onderzoek, naar Frank rijk verboden. Frankrijk is daardoor thans aangewezen op de grondstoffen, die 't in het moederland, in Frans-Afrika en Madagas car zelf delft. Doch het uranium-gehalte daarvan is slechts gering: 2 a 8 procent tegen circa 25 procent in het materiaal dat de Amerikanen ten dienste staat. Tot dusver hebben de Franse autoritei ten nog nauwelijks op de Amerikaanse verwijten gereageerd. De voormalige minister Raoul Dautry, die met Joliot- Curie tót Frankrijks voornaamste atoom vorsers wordt gerekend, is door de regering als officieel vertegenwoordiger bij de onderzoekingen gedelegeerd. Aan een Franse krant heeft Dautry verklaard, dat hij vertrouwen had in het patriottisme van zijn collega Joliot-Curie. President Auriol van zijn kant, die zich van de resultaten der onderzoekingen op de hoogte stelde, heeft zich persoonlijk eveneens voor de Zandvoorlse winkelier werd slachtoffer van roofmoord Donderdag 13 Januari zullen voor de Rotterdamse rechtbank terecht staan de Schiedamse scheepsbouwers A. M. en J. M. H., beide 27 jaar oud en de 33-jarige weger H. J. K. uit Schiedam, verdacht van roof moord op de Zandvoortse winkelier Jacob Boer, De moord is in 1945 gepleegd. M., een bekend cricketer, is vorig jaar gearresteerd, toen hij op het punt stond naar Engeland te vertrekken, nadat hij een contract had getekend met de Engelse club „Rams- bottom" in Manchester. Volgens de dagvaarding worden K. en H. er van beschuldigd tezamen met M. de win kelier Jacob Boer naar een huis aan het Broersvest te Schiedam te hebben gelokt om hem van het leven te beroven en zich meester te maken van de 27.000, die hij bij zich droeg. H. zou met een revolver op korte afstand een schot op Boer hebben gelost, waardoor deze zeer spoedig overleed. Tezamen zouden de overvallers toen het stoffelijk overschot achter het huis begra ven hebben. M. wordt er van beschuldigd het mis drijf te hebben uitgelokt door inlichtingen te verstrekken en het plan op te zetten. Hij had aan zijn compagnon H. en aan K. ver teld een man te kennen, die in jenever han delde en meestal veel geld bij zich had. Hij zou hebben voorgesteld na de overval het geld te verdelen en wel zo dat hij 7000 en de anderen ieder 10.000 ontvingen. Orson Welles gaat filmen in Frankrijk Rita weifelt tussen een prinS en de studio's (Van onze correspondent ie Parijs) Een van Amerika's grootste cineasten, Orson Welles, heeft in Parijs bekend ge maakt dat hij bij de rechter om herziening van zijri echtscheidingsproces met Rita Hayworth zal verzoeken wanneer zijn voor malige vrouw tot een huwelijk met prins Ali Khan zou besluiten. In dat geVal hoopt hij zijn dochtertje Rebecca, die nu aan Rita „toegewezen" is, zelf op te mogen voeden. De laatste berichten betreffende Rita's jongste flirtation wijzen er echter nauwe lijks op dat het tussen haar en de prins wat worden gaat. Op 15 Januari moet de beeld schone filmster weer in Hollywood zijn. Komt zij niet, dan is zij haar productie leider een schadeloosstelling van 1.200.000 dollars (zes millioen gulden) schuldig. Ali Khan wil dit bedragje best even over schrijven, op voorwaarde dat Rita dan nooit meer haar welgevormd voetje in een film studio zal zetten. Maar dat is een onmoge lijke eis, aldus de schone diva. Terwijl zijn vroegere echtgenote aldus ten prooi is aan een wreed dilemma, werkt Orson Welles twintig uur per etmaal aan het scenario van zijn eerste Franse film, die „het por tret van een moordenaar" zal heten. Onc^er leiding van deze Amerikaan zullen in de Parijse studio's de hoofdrollen onder Fran se, Duitse en Mexicaanse spelers worden verdeeld. Suzy Delair, bekend uit „De po litie volgt het spoor", Erich von Stroheim en Maria Móntez zullen in elk geval deel uitmaken van de bezetting. Welles ziet een beetje neer op de primitieve outillage der Franse studio's die, zoals hij zegt, met touwtjes en ijzerdraad overeind worden ge houden. Voor zijn bemoeiingen neemt hij genoegen met de fooi van elf millioen francs (circa 100.000 gulden), maar op zijn onkos- tenrekening wenst hij niet beknibbeld te worden. Over de eerste dagen beliep zijn telefoonrekening al een half millioen francs; een gevolg van het feit, zo heeft zijn productieleider uitgelegd, dat hij de rollen pasklaar voor zijn sterren wil schrij ven en hij daarom een voortdurende com municatie met hen moet onderhouden. En een telefoontje met Hollywood is nog altijd een vrij kostbare geschiedenis. Nederlanders in nieuwe omgeving. Meer dan 10.000 personen uit Nederlandse boerengezinnen zijn in 1048 naar Canada geëmigreerd. Hel eerste jaar werken deze immigranten samen met Canadese boeren, doch latei krijgen zij een eigen boerderij ter beschikking. Het gezin Van Muorsel uit hel Brabantse dorpje Erp, dat in Juni 1948 uit Nederland overkwam. Bijeenkomst m het Concertgebouw te Haarlem „De dingen zijn thans zo gelopen, dat men, zowel hier als ginds, zal moeten kiezen vóór of tegen een vrij Indonesië en deze scheidingslijn zal ongetwijfeld de tegenstel lingen in ons land toescherpen. Het is echter de tragiek van Nederland, dat men noch het één. noch het ander doet en daardoor van kwaad tot erger vervalt". Zo luidde de kern'van een betoog, dat de heer H. M. van Randwijk Vrijdagavond in de tuinzaal van het Haarlemse concert gebouw afstak op een bijeenkomst, die het Comité voor vrede in Indonesië, waarin verscheidene pacifistische groeperingen samenwerken, had georganiseerd. De heer Van Randwijk zette uiteen, dat van Nederlandse zijde ter verdediging van de militaire actie altijd was aangevoerd, dat de Republiek niet tot overeenstemming wilde komen en daartoe ook niet in staat was. Het was voor de groepen, die achter de regeringspolitiek staan gemakkelijk deze mening bij het Nederlandse volk te doen postvattën, aldus spreker. De heer Van Randwijk noemde echter een aantal feiten, waaruit volgens hem dui delijk bleek, dat er aan de wil van de Ne derlanders om tot een vergelijk te komen, alles ontbrak. Zo werd in 1938 de petitie- Soetardjo, die alleen maar een Ronde Tafelconferentie over het Indonesische pro bleem voorstelde, afgewezen. Een zelfde lot onderging het verzoek van de Federatie van Indonesische Nationalistische vereni gingen, die in 1940 zelfbeschikkingsrecht in het Koninkrijk binnen vijf jaar vroeg. In 1945 werd de onafhankelijke repu bliek geproclameerd, de Nederlanders be loofden toen „geleidelijke ontwikkeling tot zelfstandigheid". Wanneer men dan de lange lijdensweg nagaat via Hoge Veluwe, Linggadjati en eerste politiële actie tot de jongste militaire actie, dan is het duidelijk, zo stelde de heer Van Randwijk vast, dat het niet Neder land doch de Republiek is geweest, die de meeste concessies heeft gedaan. Wat hebben wij nu eigenlijk gedaan om de goede elementen in de Republiek te steunen? zo vroeg spreker zich af. Wij heb ben de grofheid gehad voor het Indonesi sche zelfbewustzijn en de Indonesische vrij heidszin kwetsende foto's van Soekarno, Hatta en Sjahrir te publiceren, wij hebben uithangborden met de leuze „Merdeka" be klad en wij hebben auto's, textiel en biscuit gestuurd nadat de bommen gevallen waren, terwijl we dat hadden moeten doen voor dat deze afgeworpen werden. Wat moeten wij nu doen? Wij moeten onze krachtenniet overschatten, doch wij hebben de dure plicht de knuppel in het hoenderhok te gooien en inzonderheid de leden van de Paftij van de Arbeid moeten de geest in deze partij veranderen, zo be sloot de heer Van Randwijk onder luid applaus zijn rede. Ook ds. J. de Graaf, die lange tijd als predikant in Indonesië heeft gewerkt, was van oordeel, dat Nederland in het verleden vele kansen verzaakt had om tot overeen stemming met Indonesië te komen. Hij wees er op, dat de kerk bij herhaling de regering legen het gebruik van geweld had gewaarschuwd, omdat dit onvermijdelijk tot grote moeilijkheden zou leiden. Zeker hebben wij begrip voor de dwangpositie der regering, aldus ds. de Graaf, doch wij heeft van het begin af in het geweld ge loofd. Daarom moest de Commissie voor Goede Diensten voor het hoofd gestoten worden, had er geen overleg met de deel staten plaats en werd de mogelijkheid tot arbitrage verwaarloosd. De Republiek zal echter als symbool van hel vrijheidsverlangen der Indonesische volken blijven leven. Wij hebben ons te laten leiden door de christelijke liefde, dat wil zeggen, dat wij een ander tot zijn recht moeten laten kome® Prof. dr W. F. Wertheim, die eveneens het woord voerde, kwam op grond van de intensieve studie die hij van de Indonesi sche gemeenschap had gemaakt tot de con clusie, dat Nederland met deze militaire actie niets zou bereiken. Willen de Nederlanders nog tot een op lossing komen, dan zullen zij een datum moeten noemen, waarop de Nederlandse troepen moeten zijn teruggetrokken, zoals Engeland dat in India heeft gedaan. De Indonesiërs dragen dan zelf de verantwoor delijkheid voor de orde in hun eigen huis. De opgedrongen staatkundige band moet losgelaten worden, de politiek van verbrok keling moet eindigen, de leiders der Repu bliek zullen erkend moeten worden. Prof. Wertheim sprak de hoop uit, dat het Nederlandse volk niet zou blijken te lijden aan de blindheid, waarmee de goden hen slaan, die zij willen verderven. Het hoofdbestuur van de Vooruitstre vende partij voor Wereldregering heeft een brief gezonden aan minister-president Drees, waarin het verklaart met teleurstelling ken nis te hebben genomen van de „militaire geweldpleging" in Indonesië. Het verzoekt de minister-president., althans de militaire be sturen in Indonesië onverwijld door civiele autoriteiten te vervangen. Het Huisvestingsbureau kan weinig voor hen doen De jong-gehuwden worden door de nijpende woningnood heel sterk getroffen. Dagelijks komen er tientallen (soms zijn het er wel 60!) jongelui, die willen gaan trouwen, naar het Huisvestingsbureau, om te informeren of zij ook in aanmerking kunnen komen voor toewijzing van woon ruimte. Teleurgesteld moeten zij dan heen gaan, want het bureau laat zich daarmee niet in. Het heeft de handen vol met het zoeken naar woonruimte voor de mensen die reeds gevestigd zijn, maar die door om standigheden een ander onderdak behoe ven. De verdeling van de beschikbare woonruimte vormt een groot probleem, om dat de behoefte veel groter is dan de voor raad. Bovendien komen daar dan nog bij de zorgen om een plaatsje te vinden voor mensen die van elders komen en hier moe ten wonen omdat zij in Haarlem hun werk kring gekregen hebben. Men neemt het standpunt in dat de jong gehuwden en de jongelui die willen trou wen zelfstandig naar kamers moeten zoe ken. Alleen zijdelings worden zij geholpen. Bewoners van huizen die te groot zijn voor de huidige omstandigheden, maar die toch niet voldoende plaats bieden om er ruimte voor een tweede gezin te vorderen, krijgen van het bureau een aanschrijving dat zij in aanmerking komen voor inwoning. Dat heeft, vooral indien die aanschrijving her haald wordt, meermalen tot uitwerking dat de mensen zelf naar medebewoners gaan zoeken om op die manier te voorkomen dat zij die krijgen toegewezen. Daarvan profiteren dan in veel gevallen jong gehuwden. Het Huisvestingsbureau moet dan officiëel toestemming geven. Die wordt in de regel gegeven, mits de beschikbaar gestelde woonruimte maar niet zo groot is, dat zij zou kunnen dienen voor een gezin met twee of drie kinderen. Lang niet alle jong-gehuwden slagen er in om woonruimte te huren. Een groot deel woont bij de ouders in; soms duurt het jaren voor zij er in slagen ergens kamers te vinden. In verscheidene gevallen wonen man en vrouw niet tezamen, maar elk bij eigen ouders. Dit is natuurlijk al zeer ongewenst, vooral indien er kinderen ko men. In zo'n geval streeft het Huisvestings bureau er wel naar om een oplossing te vinden. Indien het Huisvestingsbureau zo werd ons verklaard ook een registratie zou aanleggen en bijhouden voor woon ruimte zoekende jonggehuwden en jongelui die willen trouwen, zou daaraan een ambte naar de gehele dag volop werk hebben. En het zou niet veel baten, want er is toch voorlopig practisch geen woonruimte be schikbaar om de mensen te helpen. Algemeen wordt deze toestand betreurd, want het gedwongen samenwonen van jonge echtparen met ouders leidt meerma len tot ongewenste dingen. In het algemeen wordt juist in de eerste jaren van een hu welijk de grondslag gelegd voor het ver dere leven en als dit geschieden moet on der ongunstige omstandigheden is het geen zeldzaamheid dat er moeilijkheden ont staan. Een statistiek van de jonge echtparen in Haarlem, die verlangend uitzien naar een behoorlijk onderdak, bestaat niet, maar wordt, zeker op 3000 geschat. Meer dan de helft woont bij ouders of familieleden in. De gedachte dringt naar voren of het, van maatschappelijk standpunt gezien, niet nodig is van overheidswege meer aandacht aan deze zaak te geven en middelen te over- Proces in de Parijse muziekwereld (Van onze correspondent te Purijs Een Parijse rechter zal een aanklacht moeten behandelen van de bekende pianist Alfred Cortot tegen het syndicaat der Fran se musici. Cortot eist 100.000 francs schadevergoe ding in verband met een verordening van genoemd syndicaat, waarbij de leden werd verboden, Cortot op zijn concerten te be geleiden. Tengevolge van dit verbod ont aardde indertijd reeds een Parijs concert in een tamelijk rumoerige rel. Het syndicaat verwijt de grote pianist tij dens de oorlog in Berlijn te zijn opgetreden. Bovendien wordt hem zwaar aangerekend dat hij als lid van het pseudoparlement van Vi'chy de regering van Pétain morele steun heeft verleend. Alfred Cortot, die van geboorte Zwitser is, gaat zich thans uit Frankrijk terugtrek ken en zijn domicilie naar Lausanne ver plaatsen, waarnaar zijn unieke bibliotheek en handschriftenverzameling de rijkste waarschijnlijk ter wereld - reeds zijn over gebracht. Van daar uit gaat de thans 76- jarige pianist zijn tournées door Europa maken. Een week na het proces tegen zijn Franse collega's zal Cortot in Londen ten hove concerten voor de Engelse koninklijke familie geven. wegen om, naast het andere wat gedaan wordt, ook iets te doen voor een betere huisvesting der jong-gehuwden. Veeleisend zijn zij niet; twee kamers en een keuken, die dan evenwel afgescheiden moeten zijn van het overige deel van het huis, zouden voor de eerste jaren voldoende zijn. Een kaartenkistje dat de woningnood demonstreert In het bureau van de Burgerlijke Stand te Haarlem staat een kistje met kaarten dat stilzwijgend de woningnood heel sterk de monstreert. Daarin staan de namen van 150 bruidsparen die in ondertrouw zijn, maar de trouwdag nog uitgesteld hebben, omdat zij er nog niet in geslaagd zijn om woon ruimte te vinden. Als zij een jaar in onder trouw zijn geweest, vervalt die volgens de wet. Dan moet de formaliteit opnieuw ver vuld worden. Het is lang geen zeldzaam heid dat daartoe wordt overgegaan. Ook komt het voor dat later maar van dit hu welijk wordt afgezien, daar één van beiden of misschien beiden, zich bedacht hebben! Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 10 en L 10 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kan men kopen een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 10 kan men kopen een werk broek of werkjasje van keper, drill, satijn, Beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow. een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 tot en met 9 en L -1 tot en met 9 en de rantsoenbonnen. FC en FD blijven voorlopig geldig. CONGRES OVER DE GEVOLGEN VAN BEVOLKINGSVERMEERDERING Het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (Isonevo) houdt op 26 Maart een congres ter bespreking van de problemen der bevolkingsvermeerde ring. Het congres, waarvoor veel belang stelling bestaat van sociale en medische zijde, zal worden gehouden in Amsterdam. Aan de orde zullen worden gesteld vier prae-adviezen van prof. dr. W. R. Heere en drs. G. H. L. Zeegers (Demografische situatie) drs. W. J. van de Woestijne (Be volkingsvermeerdering en economische knelpunten), dr. W. Steigenga (Bevolkings vermeerdering en bevolkingsspreiding). Het congres zal onder leiding staan van prof. dr. J. P. Kruyt. Asahan wenst aansluiting bij Oost-Sumatra Naar Aneta verneemt, heeft de Wali Negara van Oost-Sumatra, die op het ogen blik voor besprekingen met de voorlopige federale regering te Batavia is, gisteren van de plaatsvervangende Wali Negara een telegram ontvangen van de volgende in houd: „Gistermiddag arriveerden hier (Medan) 245 hoofden en andere aanzienlijken, te zamen vertegenwoordigend nagenoeg alle kampongs en als zodanig de gehele bevol king van Zuid-Asahan. Genoemde afge vaardigden eisten een onmiddellijke her eniging van hun gebied met Oost-Sumatra. Aangezien betrokkenen wensen deze aan gelegenheid persoonlijk bij 'u voor te bren gen en weigeren naar hun kampongs terug te keren alvorens hun eis officieel is inge willigd, is uw omgaande terugkeer naar Medan dringend gewenst". Tot zover het telegram. Aneta tekent hierbij aan, dat het gebied van Asahan dat bij de politiële actie door Nederlandse troepen is bezet, anderhalf maal zo groot is als het gebied der Negara Oost-Sumatra. In antwoord op een desbetreffende vraag van Aneta heeft dr. Mansur medegedeeld, dat hij na de ontvangst van dit telegram zo spoedig mogelijk naar Medan wil terug keren. Zodra zijn besprekingen te Batavia geëindigd zijn zal hij naar Medan vertrek ken, hetgeen waax-schijnlijk Zaterdagoch tend zal zijn. 99- De grote buitenlandse balletgroepen uit Londen, Parijs en Monte Carlo die na de bevrijding ons land bezochten en de liefhebbers van de danskunst tot sedert jaren ongekende hoogten van geestdrift brachten, hebben om verschillende redenen Haarlem daarbij overgeslagen. Op Donderdag 20 Januari echter komt Roland Petit ondanks zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd (hij wordt in het midden van de volgende week 25 jaar) één van de meestbelovende zo niet thans reeds belang rijkste choreografen en'dansers met zijn ensemble van internationaal vermaarde so listen hier ter stede een voorstelling in de schouwburg geven, die waarschijnlijk een groot deel van de achterstand ongedaan zal maken. Deze Nederlandse tournée is mogelijk dank zij het initiatief en de steun van de Wagnervereniging te Amsterdam. Roland Petit stichtte direct na de oorlog met Boris Kochno de „Ballets des Champs Elysées" en verliet dit gezelschap, dat wij verleden jaar op het Holland-Festival kon den zien, in het voorjaar van 1948 toen hij zijn „Ballets de Paris" in het leven riep, waarmee hij des zomers optreedt in het Théatre Marigny (dat hij deelt met Jean-' Louis Barrault) en des winters op reis gaat. Zijn scheppingen voor deze eerste groep, vooral „Les Foreains" en „Le jeune homme et la Mort" werden destijds in deze kolom mogen niet vergeten, dat zij zichzelf in die men vrij uitvoerig besproken en oogstten dwangpositie heefl gebracht Oorlog be- de lof van de vermaardste danscritici ter tekent de dienst van een andere God, dan wereld, die hem speciaal prezen om zijn die van Jezus Christus, doch Nederland zeldzaam vermogen zich uitsluitend te be dienen van de zinvolle beweging. Een veel betekenend bewijs daarvan leverde het merkwaardige geval van het laatste ballet, waarvoor de muziek (passacaglia van Bach nota bene) eerst op de dag van de generale repetitie werd gekozen. Van hem krijgt men in Haarlem te zien het kattenballet „Les Demoiselles de Ia Nuit" naar een gegeven van de toneel schrijver Jean Anouilh, in de originele Pa rijse montering. Dit werk werd ontworpen voor de Engelse ballerina Margot Fonteyn, die gedurende enkele maanden haar mede werking aan de voorstellingen verleende. Nu treedt Colette Marchand op in de rol van de witte poes Ook hier kwam de muziek, die zal worden uitgevoerd door het Utrechts Stedelijk Orchest onder lei ding van Franqois Jaroschy, het laatst ge reed. Hel. tweede hoofdnummer van het pro gramma is de „Suite des danses du beau Danube" op muziek van Johann Strauss. In dit ballet-de-caractère, in 1924 gesteld door de beroemde Léonide Massine (naar men zegt als reactie op zijn revisie van „Le sacre du Printemps" van Strawinski) en tot één acte bekort in 1933. wordt de gelijk namige wals gedanst als pas de deux, afge wisseld met polka's en marsmuziek. Renée Jeanmarie laat zich hier zien als de straat- artiste, een rol waarin talrijke prominenten hebben geschitterd en vooral Alexandra Danilova excelleerde. Voorts wordt uitgevoerd een' extract uit „De schone slaapster" van Tschaikowski Renée Jeanmaire en Roland Petit als de straat danseres en de huzaar in Suite de danses au Beau Danube" van Léonide Massine, op muziek van Johann Strauss. in de choreografie van Marius Petipa. Van dit „klassieke" werk worden slechts uit treksels gegeven, omdat, volgens Roland Petit, de pantomimische gedeelten, die de gang van het „romantische" verhaal mar keren, beter onder het stof der jaren be dekt kunnen blijven. Zijn artistieke prin cipe komt. neer op een poging om door inzet van de volle persoonlijkheid van de danser de emoties van het „echte" toneel te kop pelen aan uiterste vervolmaking van de techniek. Dus geen starre virtuositeit al leen. Het ideale ballet, aldus Roland Petit, dient niet tot meerdere glorie van de cho reograaf doch als patroon van de op zijn beurt medescheppende artist. De „Ballets de Paris" zijn Donderdag teruggekeerd uit Londen, waar zij een tele visie-uitzending voor de B.B.C. verzorgden. De Engelse groepen hebben namelijk ge weigerd langer aan deze programma's hun medewerking te verlenen uit vrees voor concurrentie. DAVID KONING Over Muziek De stijl Een muzikaal kunstwerk bestaat slechts voor zover het uitgevoerd wordt, met de uitvoering begint de werkelijkheid. De uitvoerende musicus is echter meer dan een sleutelbewaarder bij een schatkamer; hij is een artistiek ambassadeur in wie de opdrachtgever zijn vertrouwen stelt en op wiens persoonlijk initiatief gerekend wordt. Die laatste persoonlijke factor is bij de uitvq^rende kunst van zeer groot belang. Wanneer men de mening hoort uitspre ken dat de uitvoerder niats anders doen mag als precies de bedoeling van de com ponist weergeven, is men geneigd deze ge dachte zonder enige reserve goed te keu ren. De mening is sympathiek; en inder daad zou men menig concevtgever na af loop van zijn prestaties willen opdragen deze zin duizend maal op te schrijven, bij wijze van strafregels. Toch verdient de situatie van de dirigent, de zanger, de pianist, de violist, enz. meer overweging dan de bovenstaande gedachte laat ver moeden. Het kunstwerk is geheel afhankelijk van de uitvoerder; dit wil niet alleen maar eenvoudigweg zeggen, dat de laatste zich precies in de plaats van de componist moet stellen, maar ook dat van de uitvoerder persoonlijke inspiratie wordt verwacht. Hij is niet alleen een stijl-kennende tech nicus, maar een kunstenaar; niet een vaardig klank-realisator, maar een artist, die zijn muzikaliteit laat leven. Natuurlijk wordt evenzeer als van de componist van de uitvoerder de beste technische vaar digheid geëist, maar ook bij de uitvoerder is een persoonlijk kunstenaarschap, een muzikaal dichterschap een onmisbare fac tor. Hij moet geïnspireerd worden door de muziek en deze persoonlijke aandoening behoort tot de positieve waarde van de uitvoering. Het is hierbij als bij een portretschilder. Van de schilder wordt iets anders ver wacht dan een fotografische voorstelling van het object. Niemand kent een levend wezen voor honderd procent; de weergave van het wezen zal noodzakelijk een be paalde opmerking, een bepaalde zienswijze zijn. Deze zienswijze zal ons boeien, zal verrassingen schenken, zal vragen opwer pen, kan op allerlei wijzen ons bezig hou den. De manier van opmerken kan de een onwaar schijnen maar de ander tot en thousiasme stemmen. Het kan zijn dat de techniek van de „uitvoerder", de schilder, niet toereikend was voor de vrije weer gave en dan zal alles veroordeeld zijn, het kan ook voorkomen dat de zienswijze be langrijker is dan het onderwerp en dan heeft het schilderij zijh volle recht. De vergelijking is als alle andere be perkt en gevaarlijk, maar kan naar mij dunkt toch iets toelichten. Men spreekt dikwijls van de bedoeling van de componist; ik weet niet of werke lijke componisten ooit bedoelingen hebben. In ieder geval heeft de uitvoerder niet met de componist, maar met het levende kunstwerk te maken. In de muziek moet hij leven, hij moet er zeer zeker door ge ïnspireerd worden. Hij moet het heerlijk vinden het stuk te spelen, het lied te zin gen; niet omdat hij een historische getui genis wil afleggen, maar omdat hij met zijn gehele wezen de muziek laat klinken. Uitvoeringen met vooropgezette bedoelin gen van zogenaamde stijl-juistheid zijn meestal onbevredigend en zelfs vervelend, omdat daarbij geen levend kunstenaar schap der uitvoerders spreekt. De zoge naamde zelfopoffering is dan meestal meer nood dan deugd; de bedoelingen tre den in de plaats van de werkelijke aan doening en ook de dichterlijkheid van het kunstwerk is met stomheid geslagen. Hoe dikwijls verbeeld ik mij dat de Oude Bach bromt van driftigheid bij die nauwgezette historische uitvoeringen die meer op oud heidkundige lessen dan op klinkende mu ziek lijken. Met de beste bedoelingen (het zijn altijd bedoelingen) zingen solisten in strak-getrokken geluiden een muziek, die toch blijkbaar uit een bewogen gemoed en uit muzikale fantasie is voortgekomen. Men hoopte dat de muziek zou leven, maar de voordracht lijkt een prozaïsch verslag van een geschiedkundige aangelegenheid. In Nederland „bloeit" gemakkelijk het verstandelijk overleg. Dit is in de kunst een raar soort beschaving, die wij vooral danken aan ons gemis aan dramatische traditie. Voor zover het de zangkunst be treft verwacht ik alleen een verbetering door de opera. Of het de muziek van Bach of Debussy, van Beethoven of Strawinsky betreft, in alle gevallen moet de prestatie van de uitvoerder een levende kunst zijn, die alleen mogelijk is bij een vrij en per soonlijk kunstenaarschap. De voordracht van ieder kunstwerk is een romantische aangelegenheid: het is het klinkende spre ken met een werkelijkheid, die wij niet aanduiden kunnen in woorden, maar die wij horen en die wij voelen in al onze vezelenals wij tenminste muzikaal zijn. Wij zijn muzikaal wanneer wij be hoefte hebben aan muziek, en deze be hoefte is een romantische aanleg. Het stijlgevoel is het muzikale besef van de aard der muzikale elementen rhythme, melodie en harmonie in ieder kunstwerk afzonderlijk. Dit besef behoort tot de mu zikale intelligentie, die bij vele artisten onafhankelijk van bewuste verstandelijk heid leeft. Er valt in deze materie weinig productief te onderwijzen. Ik houd mij ook in deze zaak aan het antwoord van de schooljongen die op de vraag „wat is kunst?" antwoordde: „kunst is als je 't niet weet, want als je 't weet is het geen kunst". HENDRIK ANDRIESSEN. Bergen op Zoom geeft een goed voorbeeld Bergen op Zoom heeft zeer waarschijn lijk een primeur met de inrichting van een cantine voor ouden van dagen. Het ont spanningscomité voor ouden van dagen heeft een lokaal ter beschikking gekregen, waar ouden en invaliden iedere dag kun nen samenkomen om een kaartje te leg gen, te dammen of te biljarten. Dit comité organiseert bovendien wekelijks bioscoop uitvoeringen, op gezette tijden een to neeluitvoering en bovendien een carna valsbijeenkomst, alles gratis voor de be jaarde mensen. Twee Nederlandse priesters vermist op Java In het klooster van de Paters Lazaristen te Nijmegen is een telegram uit Soerabaja ontvangen, waarin mededeling werd ge daan van cle vermissing van twee Neder landse priesters, de pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten onlangs een bezoek pan <>cn miss'estatie tussen Soerabaja en Malang. Zij zijn niet teruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5