Opruiming Van de Pol heeft het beste gemiddelde Lusteloos, 'hangerig landerig 'AKKERTJES De New York Times gruwt mèt een lezer van vrouwelijke athleten Swansea Town kent zijn supporters en verzocht een andere scheidsrechter Beurs blijft gereserveerd Guépsn van der Vlugt Attentie Fa. Sasten 's ZATERDAG 8 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Europees kampioenschap 47/2 Vrijdagmiddag werd het tournooi om het Europees kampioenschap 47/2 in Scheve- ningen voortgezet met de partijen Gabriëls Dufetelle en De RuyterGalmiche. Galmiche had de vorige dag tegen Dufe telle zeer zwak gespeeld. Hij weet dit aan de ivoren ballen, waaraan hij niet gewend was. In zijn partij tegen De Ruyter liet de Fransman zien, wat er in hem steekt. Een klein serietje van 29 was de aanloop voor een werkelijk magistrale reeks van 127. De serie was buitengewoon sierlijk, logisch en eenvoudig opgebouwd. De Ruyter zat zich intussen op zijn stoel te verbijten. Andermaal speelden zijn zenuwen hem par ten. Hij kreeg wel kans, maar kon er geen gebruik van mnken en na 10 beurten had hij een flinke achterstand: 69 tegen 244. Tot het einde toe wachtte men tevergeefs op een opleving bij De Ruyter, die toch tot grote dingen in staat is, wanneer de geest over hem vaardig wordt. Maar De Ruyter had zijn dag niet en verloor de partij met een laag moyenne. De uitslag van de partij tussen Gabriëls en Dufetelle kon uiteraard geen ogenblik twijfelachtig zijn, al stapte de Fransman telkens nog zo strijdlustig naar de tafel. De Belg, slecht op streek voor zijn doen, had acht series nodig, om 107 caramboles te maken. Dufetelle had er toen 98 bij elkaar gecaramboleerd, een 102 en een 100 van Gabriëls brachten de stand op 309 tegen 102 en' vier beurten later werd het pleit met een slotserie van 87 beslecht. Gabriëls 400 14 102 28.57 Dufetelle 163 14 49 11.64 De Ruyter 148 16 37 9.25 Galmiche 400 16 128 25.— Van de Pol heeft zich spoedig na de ne derlaag tegen De Ruyter hersteld, want hij was weer in de partij tegen Metz in alle opzichten de grote Van de Pol, volkomen meester over zichzelf en over het ivoor. Nadat Metz een punt van acquit had ge scoord. volgde een serie van 237 van Van de Pol van dezelfde schoonheid als de fan tastische reeks, waarmee hij Donderdag het Nederlandse record op zijn naam bracht. Het was een serie van vlekkeloos klein spel, bijna geheel opgebouwd in het kadervak aan de korte band, met slechts enkele rappels over de lengte van de tafel, totdat na 225 de moeilijkheden kwamen. Ook in de lange stoten demonstreerde Van de Pol zijn meesterschap. Nog twaalf punten voegde hij toe uit vaak hachelijke po sities. Toen brak de serie af op een dedans. Hij kon bijna onmiddellijk de aanval op het hoogste particuliere moyenne hervat ten, want Metz ging na een punt weer zit ten. Ditmaal was de oogst 101 caramboles. Een korte inzinking volgde echter, en de kans was verkeken. Maar in vijf beurten 400 caramboles maken blijft een prestatie om trots op te zijn. Terwijl aller ogen gevestigd waren op het spel van de Rotterdammer rekende op het andere biljart Van Hassel met Nussber- ger af. Metz 18 5 13 3.60 Van de Pol400 15 237 80.00 Van Hassel400 10 Nussberger 112 10 148 40 40.00 11.20 Gabriëls kreeg in zijn tweede beurt van De Ruyter de ballen in een trosje op het middenvak aangeboden lachte even ver baasd en liet toen welgemoed de caram boles uit zijn queue vloeien. Het werden er vijftig, honderd, honderdvijftig, steeds Kent U dat hangerige, lamlendige gevoel waar- bi] alles te veel is en U zichzelf maar In de weg zit? OpgepastI Dat is de voor bode van een ophanden zijnde griep l Neem i „AKKERTJES", waarschijnlijk helpen direct! Handbalprogramma Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Hoofdklasse, dames: Hygiëa—Concordia; UDSTurnlust; Zeeburg—PSV: DES—Vlug heid en Kracht District West A. Ie klas heren: Aalsmeer Concordia: Sport VereentAmersfoort: AHC Zeeburg; AttilaAchilles. 2e klasse, heren: Catchers—HAV; Rapidi- tas—Aalsmeer 2. 2e klasse, dames: Concordia 2—OSS. 14 u., Schalkwijkerweg: Gita—Tonegido, 15 uur, Schalkwijkerweg. Afdeling Noordholland le klasse, dames: BeverwijkForesters; HOC 2Blauw Wit, 11 uur. Schalkwijkerweg. 2e klasse, dames: Rood Zwart 2Fores ters 2; Gila 3—OSS 2, 11 uur Schalkwijker weg; Gita 2—Animo, 15 u., Schalkwijkerweg. Korfbal Weer een thuiswedstrijd van Oosterkwartier Oosterkwari^' heeft Zondag wederom een thuiswedstrijd en wel tegen Archipel Willen de Haarlemmers niet teveel bij de mede- eandïdaten voor de onderste helft achterop geraken, dan dient minstens één winstnunl te worden behaald, waarop wel kans be staat Aan deze wedstrijd gaat om twaalf uur vooraf de wedstrijd Oosterkwartier 2— Swift 2. Na tien wedstrijden hebben de reser ves van Oosterkwartier nog geen enkel winstpunt behaald, zodat het tïid wordt, dat eens een overwinning wordt behaald. Aurora heeft tegen KCN kansen om te winnen: Sport Vereent daarentegen zal wel niet de prestatie te Santpoort, toen DTV met 3—2 werd verslagen, in Amsterdam her halen. De ontmoeting Nieuw Flora—Watervliet zal waarschijnlijk een gelijk spel opleveren. Tenslotte gaat Soort Vereent 2 naar ZKV 2 om te trachten één vvinstpuntje trwd» naar huis te brengen. Sport in 't kort JAN HIJ7-ELENDOORN ZAL HET KO MENDE SEIZOEN NIET STARTEN. - Dé Nederlandse amateur sprintkampioen Jan Hii'°lendoorn nmpt on doktersadvies geruime tijd rust houden. Het aanstaande seizoen zal hii niet op wedstrijden uitkomen Hijzelen- dóorn heeft sinds zijn val op de Olympische Spelen last van duizelingen. met fijn klein spel en enkele zuivere lange stoten. Toen de positie verloren ging en weer hersteld werd, kwamen de tweehon derd bijeen, en nog steeds was de caram bole-honger van de Belgische matador niet gestild. De reeks brak kort daarna af op een iets te nonchalant gestoten bal, maar met dat al had Gabriëls 221 punten ge scoord. Tot geweldige teleurstelling van het pu bliek miste De Ruyter, Gabriëls, andermaal verrast, kon zijn race naar de finish voort zetten. Nu was hij er even uit en na 36 miste hij op zijn beurt een doodeenvoudige bal, met het gevolg, dat de Waalwijker ein delijk aan bod kon komen. Ditmaal ver gooide hij de kans niet. Hij kwam geladen aan het biljart en scoorde 139 in vliegens vlug tempo. Een niet al te lastige piqué werd hem toen noodlottig. De stand na drie beurten was: Gabriëls 258 en De Ruyter 149. De Belg had dus nog 142 punten nodig om de partij in vier beurten uit te maken en daarmee het hoogste particuliere moyenne te evenaren. Hii kwam door imponerend vast spel tot 136. werd toen een tikje ner veus en miste een massé, met nog slechts zes punten voor de boeg. De Ruyter antwoordde met 77 en liet de baliep in zeldzaam slechte positie liggen. Maar Gabriels loste het probleem met een meesterlijke driebandenstoot op. maakte •jok de volgende, nauwelijks minder lastige bal en bereikte toen zonder moeite de 400. De laatste stoot leverde De Ruyter nog 25 op, zodat hij in deze partiï een moyenne van iets boven de 50 bereikte. Aan de andere tafel verraste Nussberger, de zwakste speler van het gezelschap, iedereen met een keurige serie van 87 in zijn vijfde beurt, waardoor hij zowaar in een partij voor kwam te staan. Na vijf beurten had hij 104, doch Galmiche ripos teerde met een gave 100 en zo was de klei ne voorsprong weer in een achterstand ver anderd. Daarna ging het betere spel van de. Fransman spreken: hii liep geleidelijk verder uit en won met sober en accuraat spel in 11 beurten. De uitslagen luiden: Gabriëls 400 5 221 80.— De-Ruyter 251 5 139 50.20 Nussberger Galmiche 199 400 11 11 87 100 18.09 Metz begon met drie poedels en dat is een weelde, welke men zich tegen Van Hassel niet permitteren kan. Hij herstelde zich enieszins met 31 en 40, maar intussen had de Belg, spelend met een vlotheid en een gemak, die alleen door Van Vliet kun nen worden geëvenaard, een 125 en een 102 geproduceerd. Dit bracht de stand op 71-234 in zes beurten. Van strijd was er verder geen sprake meer en met een slot serie van 94 besliste Van Hassel de partij in de achtste beurt. Dufetelle ivas legen Van de Pol volkomen kansloos, var.daar dat hij met nog groter onbevangenheid speelde dan gewoonlijk, wanneer hii aan stoot kwam. Veel gelegen heid kreeg hij niet. want na een 1 en een 2 scoorde Van de Pol achtereenvolgens .96, 44 en 200, waarbij hij op 201, wellicht iets uit zijn concentratie gebracht door het ap plaus, een gemakkelijke massé miste. De oartij was in zeven beurten uit. De uitslagen van de laatste avondpartijen waren: Van de Pol 400 7 200 57.14 Dufetelle 97 7 36 13.85 Metz 135 8 49 16.87 Van Hassel 400 8 125 50.— Het klassement na de tweede dag luidt: De Berlijnse navolgers van de eerste wereldburger Garry Davis hebben onder grote belang stelling van hun stadgenoten een demonstratieve optoclit over de Kurfürstendamm gehouden. Zou er misschien chauvinisme in het spel zijn? (Van onze correspondent te New York) In het ultra-moderne Amerika zegt men weinig sympathiek te staan tegenover de beoefening van athletiek door meisjes en vrouwen. Men verklaart dat dit ook de reden is, waarom de tournée van Fanny BlankersKoen door dat land per saldo maar is afgelast. Mijnheer Henri W. Clune, uit Scottsville (New York), die de Olympische Spelen te Londen heeft bijgewoond, heeft al die wed strijden in hardlopen, hordenrennen, ko gelstoten en speerwerpen voor dames maar buitengewoon weinig belangwekkend ge vonden en hij heeft dat in een vrij uitvoe- •ige brief aan de New York Times meege deeld. Het kan zijn dat mr. Clune meer irlte- resse zou hebben gehad, indien ook Ame rikaanse meisjes evenals hun mannelijke collega's bij de athletiek op de voorgrond waren getreden, maar die veronderstelling wordt door de schrijver niet aangeroerd. Men bekijkt in de nieuwe wereld altijd een zaak op haar algemene aspecten en de eigen belangen worden daar zegt men steeds ondergeschikt aan gemaakt. Critïsche lezers in ons land zullen juist in deze tijd misschien geneigd zijn te zeggen dat zij in Holland daar van mee kunnen praten, maar dat moet toch heus als kwaadsprekerij worden betiteld Meneer Clune neemt het zeer ernstig op en Arthur Daley, de sportredacteur van de New York Times, vaart in zijn schuitje mee. Aan het slot van de 200 meter race hebben zij twee vrouwen gezien: Fanny en Maureen, „ineenkrimpende en kruipende". gew car. brt h.s. a. g. 1. Gabriëls 4 1600 44 221 36.36 2. Van de Pol 3 1599 32 336 49.96 3. Van Hassel 3 1326 31 149 42.77 4. Galmiche 3 1482 87 128 17.03 5. Metz 2 953 60 93 15.88 6. De Ruyter 1 1129 64 139 17.64 7. Nussberger 0 458 46 87 9.95 8. Dufetelle 0 733 92 49 7.96 Schaken .1 Tournooi te Hastings De uitslagen van de achtste ronde van het schaaktournooi te Hastings zijn: Fairhurst. Winser 1—0: SchmidtRossolimo V-; KonigMühring Sir George Thomas —Wood 10: Tylor—Wade V2M>. De partij uit de negende ronde MühringSchmidt werd door Mühring gewonnen. De stand luidt: 1. Rossolimo (uit 81 6 pun ten: 2. Mühring 5'<6 (uit 91; 3 Konig 5 (uit 81; 4. Wood 4V> (uit 81; 5. Schmidt 4M> (uit 91; 6. Sir George Thomas 4 (uit 81; 7. Fairhurst 3 en 1 afgebroken partij (uit 81; 8. Winser 3 (uit 81; 9. Wade 2V£ en 1 afgebroken partij (uit 91; 10. Tylor 2 (uit 81. Engelse sport in het zoeklicht Van een bijzondere medewerker) De derde divisieclub Swansea Town is niet best te spreken over scheidsrechter Tolley uit Worcester. Deze fluitist heeft namelijk Maandag na Kerstmis twee spelers van Swansea en één van het bezoekende Reading na een bijzonder ruw tafereel het veld uit gestuurd. met welke straf de natuurlijk van de prins geen kwaad wetende voetballers het helemaal niet eens zijn. Swansea heeft thans bericht ontvangen, dat Tolley is aangewezen om op 22 Januari de wedstrijd SwanseaNotts County te leiden en die mededeling is door de bestuursleden met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Tot de competitieleiding van de Football Association hebben zij dan ook het zelden voorkomende verzoek gericht, om een andere scheidsrechter aan te stellen, want. zo schrij ven zij. „mister Tolley zou deze ontmoeting onder zeer ongunstige omstandigheden moeten fluiten". Men andere swoorden: Tol ley zou er wel eens niet zonder kleerscheuren af kunnen komen. Swansea maakt de F. A. er verder op attent, zeer verontwaardigd te zijn over het verloop van de wedstrijd tegen Reading, „Wij waren zeer dankbaar, dat Swansea de ontmoeting toch nog heeft weten te winnen", aldus gaat de brief voort, „want wij moeten er niet aan denken wat het woe dende publiek in het tegenovergestelde ge val zou hebben gedaan". Wat verontwaardigde supporters in der gelijke gevallen kunnen doen, is Jimmy Jones, de middenvoor van Belfast Celtic bekend. Hij ligt in het ziekenhuis met een gebroken beenNa afloop van een wed strijd te Lingfield renden duizend aanhan gers van Lingfield het veld op en vielen Jimmy aan, omdat hij zich volgens hen on behoorlijk had gedragen Voor de ogen van de Belfast Celtic manager, die met schrik aan de 10.000 pond dacht, welke hij voor Jones had neergeteld, verdween zijn dure middenvoor met 'n ruwe trap over een muurtje, De politie moest zich met gummiknuppels een weg door de menig te banen, om het slachtoffer te bevrijden én naar een hospitaal te voeren. Ja. in deze tijden beperkt het voetbal publiek zich helaas niet meer tot aanmoedi gen alleen Behalve de onaangename verrassing in de vorm van een orkaan wachtte Exeter City op Nieuwjaarsdag nog een extra surprise. Het elftal was daags te voren voor de ont moeting tegen Norwich naar Londen afge reisd en in deze stad zou tevens oud en nieuw gevierd worden Voor dat doel had de trai ner een heerlijk souper besteld. Het etentje was echter niet alleen bijzonder fijn van smaak, maar bleek naderhand ook nog be dorven te zijn geweest. De laatste gang was nauwelijks op of de linksbuiten en rechts achter slopen met groene gezichten naar hun >ed De rest van hei elf:ai volgde snel hun voorbeeld Alleen Jimmy Gallagher, de trai ner, scheen over een stalen maag te beschik ken, want hij verscheen de volgende morgen fris. maar niet vrolijk, met tien wankelende steunende profs (de midvoor was te ziek om te lopen) op het Norwich-terrein Exeter verloor slechts met 30. De onfortuinlijke feestvierders trachten thans in een speciaal trainingskamp hun magen weer op streek te helpen. Wij willen besluiten met een feit te ver melden. dat elke rasechte cricketer bijzonder groot plezier heeft gedaan: het heeft de Engelse koning namelijk behaagd Don Bradman een knighthood toe te kennen. In den vervolge zullen wij dus moeten spreken van Sir Don Bradman. wanneer wij het over deze beroemde Australische cricketer heb ben, die zó juist zijn 20-jarige carrière als de briljantste batsman en aanvoerder van deze generatie heeft besloten. Maar de oude liefde roest niet, want toen het bericht van de onderscheiding Don breikte, trad hij te Mel bourne juist als umpire in een cricketwed strijd op en een ineenstorting nabij, terwijl een orkaan van lawaai in Wembley losbarstte. Het heeft de Amerikanen pijn gedaan aan oog en oor en zij vinden, dat het nu maar gauw uit moet zijn met die athletiek voor vrouwen, die alle gratie, alle snelheid en zeker alle aesthetische kwaliteiten ont beert. Vrouwen in shorts en op spikes vinden de beide heren „geen gezicht". Tegen het badpak schijnt minder bezwaar te hebben bestaan. Maar bij de zwemmerij waren de Amerikaantjes dan ook voortdurend aan de winnende hand. De „wonderbaarlijke mama uit Holland", de blonde „Hausfrau" Fanny Blankers Koen, was weinig anders dan koning één oog in het land der blinden. Zij had beter thuis kunnen blijven en „Kuchen" bakken, constateert meneer Clune, die kennelijk aan enige spraakverwarring lijdt, en de redactie van de New York Times is het daar gloeiend mee eens. „Dank u, mr. Clune", zegt zij, „voor de bewonderenswaardige wijze, waarop u aan uw en onze gevoelens uiting hebt ge geven". Weg met de athletiek voor vrouwen, al dus besluit de redactie. Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje in wr ij ven met Haarlem—Xerxes voor beide elftallen van groot belang Het voetbalprogramma wordt in een vlot tempo afgewerkt. Enkele clubs hebben een kleine achterstand en daarom zal aan het einde van de maand een inhaalprogramma worden afgewerkt. Haarlem moet dan naar Sparta en EDO krijgt bezoek van Neptunus, De strijd blijft in de meeste klassen bij zonder spannend. In district II heeft VSV weliswaar een voorsorong, maar het heeft nog enkele belangrijke ontmoetingen voor de boeg. Zondag zullen de IJmuidenaren op een felle tegenstand in Rotterdam moeten rekenen, waar Feijenoord de tegenpartij is. Een zege betekent voor VSV weer een goede stap in de richting van het kampioenschap. HBS en EDO ontmoeten elkaar op Houtrust en de Haarlemmers zullen zich moeten in spannen. om een overwinning te behalen. Geschiedt dat niet. dan zullen zij er niet .ge makkelijk meer in slagen, VSV in te halen. HaarlemXerxes is voor beide clubs be langrijk. De Rotterdammers hebben een goe de kans op de bovenste plaats en de Haarlemmers hebben nog wat punten nodig, om niet op de tiende of elfde plaats te eindigen. Aan spanning zal het niet ont breken. Stormvogels heeft vrij voor de com petitie en speelt vriendschappelijk „tegen Go Ahead In de afdeling, waarin de Racing de leiding heeft, is de spanning toegenomen door dc minder goede resultaten van de Haarlemmers Zij hebben nog een voorsprong en kunnen die behouden, wanneer morgen op eigen terrein van UVS gewonnen wordt. De Leidse ploeg heeft ook nog een goede kans en zal natuurlijk trachten die te behouden. SDWKennemers is een strijd tussen de nummers tien en elf. Mogelijk heeft de win nende ploeg nog een kansje later de negende plaats te bereiken. SchotenHFC kan belangrijk worden, als de bezoekers in dezelfde vorm spelen, als destijds op het terrein aan de Spanjaardslaan. Toen leed Schoten een nederlaag van 31. Nu zullen de spelers van Schoten wel beter oppassen. Mogelijk slaagt Bloemendaal er in in Amsterdam tegen OVVO wat doelpunten te maken. De verdediging zal dan wel zorgen, dat er minder tegenpunten ontstaan Drie chumante mededingertjes mui de ieugdtitel op een kunstrijtoumooi in de Empire Pool ie LondenPatricia Pauley (midden), ze vet/aai oud, werd nummei één; June Taylor (links), die ook zeven jaar is,'bezette de tweede plaatsde zesjarige Susan Harvey de derde. Effecten en Geldmarkt ondanks betere perspectieven in Indonesië He? blijkt, dal de beurs ook bij de vee', verbeterde vooruitzichten van de Indische fondsen het hoofd weet koel te houden en zich niet aan excessen bij de koersbepaling te buiten gaat nu deze laatste weer vrij is. Daarvoor is de beurs een te nuchter en zakelijk apparaat. Zij bedenkt terdege, dat er wat de'bedrijven betreft, die thans zijn bevrijd, evenzeer aangename als onaange name verrassingen uit de bus kunnen komen. De eerste berichten dienaangaande zijn sterk verdeeld; naast algehele vernie lingen wordt melding gemaakt van vol komen intact aangetroffen fabrieken en goed er voorstaande aanplantingen. In het algemeen kan men zeggen dat op Midden- Java de ondernemingen, die het dichtst bij de hoofdwegen liggen, er het best aan toe zijn, omdat men daar veelal overrompeld werd en geen vernielingen meer kon aan richten. Ook thans kunnen rondzwervende guerilla troepen in het binnenland nog zeer veel schade aanrichten. Wat Sumatra be treft, de belangrijke spoorwegverbinding van Rantau Prapat naar Kasaran is vol komen intact. De Deli Spoor trof in Prapat een locomotief en 100 wagons aan, een meevaller, die moeilijk in cijfers uit te drukken is. Aangaande de olievelden in Djambi wordt gemeld dat zij spoedig weer intact zullen zijn; andere berichten spreken van zware branden in oliegebieden op Sumatra, Zolang nog geen definitieve berichten door de desbetreffende maatschappijen ge publiceerd zijn, houdt de beurs zich vei ligheidshalve wat op de vlakte. Ook de voornemens van de Oost-Aziatische staten, hoewel zij gevaarlijker lijken dan ze zijn, manen tot enige voorzichtigheid. Overigens luiden de verslagen van de in bedrijf zijnde vennootschappen vrijwel zonder uitzondering gunstig, doch met de transfer van dividenden loopt het nog niet vlot. Enkele handelsvennootschappen heb ben de betaling van het vastgestelde divi dend dan ook moeten opschorten totdat overmaking uit Indonesië heeft plaats ge vonden. Indien dit in de toekomst niet vlotter gaat, zal men de gelden die in Indonesië liggen en die, over welke de vennootschappen in Nederland beschikken, niet gelijkwaardig mogen achten. De be trekkelijk lage koersen der handelsven nootschappen, alsook die der in Indonesië werkende banken, zal men aan deze om standigheid moeten toeschrijven. Afgezien van de financiële resultaten ziet het er naar uit, dat ook in de toekomst aan de transfer van hoge dividenden moei lijkheden in de weg worden' gelegd, zulks alleen reeds om psychologische redenen. De totaal gewijzigde verhoudingen zullen een onbeperkte overmaking van gelden naar Nederland zeker niet gedogen. Vooral nu door uitdunning der portefeuilles wegens betaling der heffingen en de dure levensstandaard het rendement weer een rol gaat spelen, kruinen velen zich het aan houden van door hun financiële standing hooggenoteerde, maar een laag rendement gevende aandelen-niet langer pei'mitteren. Het is in deze wel uiterst moeilijk de juiste weg te vinden, omdat er zo weinig te zeggen valt van de toekomstige rege lingen. die door de federale regering zullen worden gemaakt. Weekstaat der Ned. Bank gewijzigd. Een geheel ander onderwerp is de wij ziging in de weekstaat der Nederlandse Bank. Aanleiding tot deze wijziging was de wens om de stand van de speciale reke ning van 's Rijks schatkist, waarop boe king van de stortingen van de guldens tegenwaarde der onder het Amerikaanse hulpplan verleende-bedragen plaats vindt, regelmatig bekend te maken, Hiervoor is aan de creditzijde van de staat een afzon derlijk hoofd bijgevoegd, 's Rijks schatkist, bizondere rekening. Men weet de procedure: de regering ontvangt de meeste Marshallgoederen als gift, verkoopt deze in het binnenland tegen guldens, welke naar het oorspronke lijk plan moeten dienen tot vermindering van de staatsschuld, teneinde op die wijze de verhouding tussen staatsschuld en geld circulatie te verbeteren en alzo inflatie, Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Baseball wint nog aan populariteit (Van onze correspondent te New York) Dat baseball de populairste sport in de Verenigde Staten is. blijkt uit de jaarcijfers van het Yankee-stadion te New York. In totaal trok deze sportinrichting in het. afge lopen jaar 3.101.713 bezoekers voor baseball, voetbal, boksen, athletiek enz. Dit is ruim driehonderdduizend minder dan in 1947. maar de belangstelling voor baseball mani festeerde zich niettemin door een stijging van het totaal aantal bezoekers van 2.2Ó0.369 tot 2.710.818. Er kwamen ongeveer 210.000 mensen kijken naar voetbal, ruim 52 duizend naar boksen, terwijl de rest haar belangstel ling over andere sporten verdeelde. In de laatste drie jaar zijn bijna tien mïl- lioen mensen door de poorten van de grote Yankee-sportarena gegaan.... Waterpoioprogramma Nu het gesloten seizoen achter de rug is wordt de afwerking van de waterpolocom- petities voortgezet. Dinsdagavond gaan de dames van DWT naar Zaandam, om te spelen tegen Nereus en Vrijdagavond zullen de dames van DWR spelen tegen HDZ in Am sterdam. In het Sportfondsenbad worden Zaterdagavond de volgende wedstrijden ge speeld: centrale wintercompetitie K.N.Z.B.: HPCAZ: beker-competitie heren: Haarlem jeugdde Vest; beker-competitie dames: DWTADZ. Voor de competitie kring Haar lem worden gespeeld: dames afdeling IT: DWR 2—DWT 2, Heren afdeling 1: DWR 1HVGB b, afde ling TT1 HVGB 4—DWT 2. In het Velserbad zullen Zaterdagavond de volgende wedstrijden worden gespeeld: beker-competitie K.N.Z.B. dames: VZV— HDZ en voor de kring-competitie staan op het programma: heren afdeling I: VZV— HVGB a: afdeling IV: VZV 3—PSVH 1: ad- spiranten: VZV a—HVGB b - De Commissaris der Koningin in Noovci- hnllanrl mr dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, zal op Donderdag aanstaande geen audiëntie houden. welke door het gebruik van deze guldens door de regering zou ontstaan, te voor komen. Onlangs werd in de Kamer medegedeeld dat de regering de uit de „grants" voort vloeiende bedragen wilde bewaren als een appeltje voor de dorst ën over de bestem ming overleg pleegde met de Amerikaanse regering, het zal dus zeer de vraag zijn of het werkelijk tot schuldaflossing zal komen. Op genoemde bizondere rekening is tot dusver nog slechts 188 millioen geboekt, waarbij het opvalt dat dit bedrag sinds eind November niet is gewijzigd. Van de gelegenheid dat de vorm van de verkorte balans der Nederlandse Bank werd veranderd, is gebruik gemaakt om enkele andere wijzigingen aan te brengen, waarvan wel de voornaamste is de splitsing van de post „Diverse rekeningen". Het „verpande goud" is uit deze rekening ge licht en op een afzonderlijk hoofd geboekt, terwijl voorts de vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken eveneens af zonderlijk worden opgevoerd, evenals de schulden in guldens uit dien hoofde. Deze posten vloeien voort uit monetaire accoor- den. Ook de andere wijzigingen dragen er toe bij, dat een beter inzicht wordt verkregen in cle handel en wandel van onze circu latiebank, die in de week van 27 Dec. tot 3 Januari helaas een nieuw hoogterecord voor de bankbiljettencirculatie aanwijst 3144 millioen) en een teruggang tot nog slechts 96 millioen van het saldo van 's Rijks schatkist. MAANDAG A.S. LAATSTE DAG Woninginrichting GROTE HOUTSTRAAT 155 tegenover het Proveniershuis Over busconducteurs Er zijn blijkbaar mensen in Haarlem en omgeving, die het te zwaar valt van de bus te houden. Daar hebben we bijvoorbeeld die Heem- steedse dame, die getuige is geweest van een schermutseling tussen een passagier, die zij als een heer aanduidt, en een der jonge conducteurs, die volgens haar on tactisch optrad De conducteur sloeg ten slotte met zijn tang, waardoor de passa gier een wond opliep. „Waar zijn de beleefde, oude conduc teurs van vroeger en waarom zitten wij opgeschept met jochies, die in het geheel niet met publiek kunnen omgaan?", ver zucht zij. Bij informatie bleek ons evenwel, dat het gelijk geheel aan de kant van de con ducteur was. Niet volgens mededelingen van de chauffeur van de bus of een andere collega, maar volgens een der passagiers, die spontaan een brief aan de directie der vervoermaatschappij had geschreven, waar in hij uiteen zette, dat de heer in kwestie een opgeschoten jongen was, die zonder noodzaak herhaaldelijk het stopsignaal gaf. Deze knaap verzette zich, toen de conduc teur hem gelastte de bus te verlaten, waardoor de conducteur hem eruit moest zetten. Wij maken zelf dagelijks gebruik van de bus en voelen ons gedrongen het op te nemen voor deze jonge mensen, die in het algemeen hun moeilijke taak behoorlijk vervullen, hoewel vele reizigers dit nu niet bepaald animeren door de zure en onrede lijke opmerkingen, die zij zich menen te kunnen veroorloven. Natuurlijk, het zijn geen engelen en er zijn er, die niet al te best met de Haar lemse plattegrond bekend zijn. Er zijn er ook, die wellicht wat te veel temperament hebben, maar wie zou er niet tureluurs worden als een dozijn passagiers het nodig vindt stuk voor stuk op het belletje te drukken. En hebben passagiers, die zelf hele veld slagen leveren om het eerst in te kunnen stappen, wel het recht zich te beklagen over het gedrag van het buspersoneel En tenslotte: die thans zo hooggeroemde oude conducteurs zijn toch ook als jong maatje begonnen „STILLE ARMEN" TE HEEMSTEDE Sedert de verantwoording van 22 Decem ber j.l. heeft het Comité voor Stille Armen te Heemstede nog de volgende bijdragen ontvangen: Mevr. v. G. ƒ5,L. v. M. S. ƒ10.—; de R S. ƒ2,50; Mr R. C. B. v. d. B. f 30.—; Mevr. Wed. A. Q. ƒ2,—; O. M f5,—; A. en B M. v. d G f2.—; E. M. A de B. 25,—; J. D. J K. ƒ5.—; J. P. ƒ5,—; Totru ƒ10,—; W v. B f 2,50; J. C. v. d. B. ƒ2,50; Mevr Wed, J. C. B.—B. ƒ2,50; T. D. ƒ5,—; Mevr. C. W. G.—v. O 2,50; J. v. M. f 10,—; Mevr M. v. d. N,—M. i 15,—: Gebr. S. f 10,—: Mevr F J. S.—G. 2,50; D V. ƒ2.50; K. v. O. f5.—; M W. ƒ5.— N N. ƒ3.-; A, B. ƒ2,50; Mr. v L S. 10,—; IC J. 5,—; J. C. A. ƒ5,—; Th. M. f20,— J. W. V. ƒ10,—; N. N. f 2,50; fam. H. B 3,oob. huisconcert f22,90; Ir. H L. ƒ2.50; W. M. v. H. f 10.— Mevr. A. H. v V. ƒ5.—: Mevr. K ƒ2,50; J. H. M. ƒ5.—; E. C. v. N. v. M ƒ20,— P. v. O. ƒ3,—; J. R. f5.—: J. J. R. ƒ5,—: Mevr. Wed. A. A. S.—K. ƒ2,50; C. T. ƒ50,—; R. V. ƒ5.—; Bussen winkels Franken f21.35; R. M. ƒ2,5.—; N. N 10,—R P. ƒ1.50; A. E. V. f5.—: Mr. E. C H de R. 2.50; Mevr, A. S.—P. f 10,— Mej. H. E. v. V f.5.—; J. G. M. ƒ,50,—; H. W. B. f.5,—: en B. F E. f50.—; Tesamen ƒ551.25. In totaal is ontvangen een bedrag van ƒ2.751.41. In 1947 werd ontvangen een bedrag van ƒ3.076,07. zodat-over 1948 wel een ernstige terugslag is te constateren. Het Comité is evenwel zeer erkentelijk voor de ontvangen bijdragen on betuigt zijn hartelijke dank aan allen die door hun gaven aan vele Stille Armen enige verlichting iQ hun nood hebben gebracht

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6