Washingtonse Senaat nog steeds „een lastige oude tante" Raket tussen maan en aarde als militaire commandopost Haarlem en omgeving steeds dichter bevolkt Doodstraf geëist tegen twee SD'ers die z.g. Silbertannem oorden pleegden Verliezen in Indonesië ZATERDAG 8 JANUARI 1949 Amerika en de samenwerking met de Brusselse pact-genoten door dr. E. van Raalle) De Senaat is een ongemakkelijke tante. Aldus heb ik het wel eens, meer kernach tig dan hoffelijk tegenover dat eerbied waardige lichaam horen uitdrukken, dat uit 48 maal twee leden bestaat. Opzettelijk bezig ik deze vermenigvuldigingsterm, om dat zij terstond het bijzondere karakter van deze tak van het Amerikaanse Congres aangeeft. Waar die andere tak, het 435 le den tellende Huis van Afgevaardigden, be staat uit in 435 kiesdistricten gekozen ver tegenwoordigers van het Amerikaanse volk als zodanig, zijn de senatoren veel meer representanten van hun staten. Elk van de 48 staten, die samen de Unie vormen, kiest, onverschillig grootte of bevolkingsomvang, twee senatoren. Van den beginne af is het de bedoeling van de makers der Ameri kaanse Grondwet geweest, aldus aan de staten een zekere waarborg te bieden te gen het gevaar, dat de Unie in haar geheel te weinig acht zou slaan op hun wensen en belangen. Aan een soortgelijke overweging valt toe te schrijven, dat door de President gesloten verdragen slechts rechtskracht kunnen verkrijgen met en na goedkeuring door 2/3 van de Senaat. Dit voorschrift heeft in de loop der jaren herhaaldelijk gelegenheid geboden aan de tengevolge van haar samenstelling veelal minder interna tionaal denkende Senaat om tractaten om hals te brengen, iets wat zij vooral gaarne deed, wanneer zulke tractaten het aan de Unie minder gemakkelijk maakten, zich buiten internationale verwikkelingen te houden, die niet op het eerste gezicht ter stond de belangen van de Verenigde Staten zelf raakten. Tekenend daarvoor was het feit dat een kleine dertig jaar geleden Wilson voor Amerika's toetreding tot de Volkenbond niet de vereiste meerderheid van 2/3 in de Senaat kon verkrijgen. Ongetwijfeld heeft zich sindsdien een be langrijke ommekeer in het Amerikaanse denken in het algemeen en in dat van de Senaat in het bijzonder voorgedaan, wat betreft het aanvaarden van ingrijpende, Amerika bindende verplichtingen, zoals bijvoorbeeld gebleken is bij de toetreding in 1945, tot de organisatie van de Verenig de Naties. Doch kennelijk houdt men op het Depar tement van Buitenlandse Zaken rekening met het feit, dat de Senaat toch altijd op het gebied van het buitenlands beleid een lastige tante kan zijn. Vandaar blijkbaar, dat men thans overweegt om in een moge lijk verdrag met de partners van het Brus selse pact een dusdanig voorbehoud op te nemen, dat voor de Verenigde Staten niet de automatische verplichting zou gelden i (die op het ogenblik wèl op alle onder- I tekenaars van het verdrag van Brussel rust), om aan een in Europa aangevallen ondertekenaar van dat tractaat, militaire bijstand te verlenen. Als argument voor een dergelijk voorbehoud wordt aange voerd, dat" de Amerikaanse Grondwet het recht tot oorlog verklaren in handen van het Congres heeft gelegd. Amerika zou dus nooit zulk een aanvaller kunnen gaan be oorlogen, zonder dat eerst het Congres te voren tot een oorlogsverklaring, zou heb ben besloten. Nog daargelaten, dat diezelf de Grondwet ook inhoudt, dat rechtskracht verworven hebbende verdragen deel uit maken van het hoogste recht in en voor de Verenigde Staten, zodat dus die verdragen de Unie binden en er niet nog eens een afzonderlijk Congresbesluit als hier be doeld nodig zou wezen, valt er tegen deze redenering nog iets anders aan te voeren. Te weten, dat ook al uit hoofde van het Handvest der UNO, een automatische bij- standsverplichting is ontstaan, welke de Unie aanvaard heeft, zonder te hebben I laten vaststellen, dat zij pas militaire hulp 1 zal hoeven te verlenen, nadat het Congres een oorlogsverklaring zal hebben uitge- I sproken. Toen Amerika die verplichting op zich nam, welke de instemming van een vol doend aantal senatoren kon verwerven, is men van de stelling uitgegaan, dat de Pre sident grondwettelijk bevoegd was een be- I perkt aantal gewapende troepen van de 1 Unie te doen optreden tegen een staat, die door de Veiligheidsraad voor aanvaller zou zijn uitgemaakt. In zulk een geval zou dan aldus ook de Senaat, toen deze met 2/3 der uitgebrachte stemmen haar goedkeuring aan het Handvest hechtte ;geen afzonderlijke handeling of beslissing van het Congres meer nodig zijn. j Er is een streven merkbaar om thans >een soortgelijke opvatting mede door de Senaat te doen aanvaarden ten opzichte van Amerika's toetreding tot het verdrag van Brussel. Mochten pogingen van die aard bij het hoge college al te veel tegen stand ontmoeten, dan valt te verwachten, dat Washington, uit vrees anders beden kelijke strijd met de lastige tante te ver oorzaken, eieren voor zijn geld kiezende, (uitdrukkelijk zou doen vastleggen, dat het jdoor een Noord-Atlantische Unie niet auto matisch tot militair ingrijpen gehouden -zou zijn, maar alleen een morele verplich ting zou hebben, voor wier daadwerkelijke vervulling het laatste woord van het Congres onontbeerlijk zou wezen. I Ofschoon zulk een figuur bepaald min der fraai ware en naar mijn mening heus •ook niet vanwege de Grondwet nodig, zou het, geloof ik, toch overdreven zijn er veel tranen over te storten. In de praktijk toch zou het Congres in een geval als hier bedoeld nooit weigeren om ten spoedigste het besluit tot oorlogsverklaring te nemen, bovendien valt de verwachting allerminst ongegrond te achten, dat dan onderwijl de President toch vast de eerste nodige mili taire maatregelen zou nemen, waartoe hij in elk geval uit hoofde van de hem toe komende bëvoegdheden als hoogste bevel hebber van de gewapende macht, grond wettelijk gerechtigd is. Eerherstel Kort na de bevrijding werd de waar nemende directeur van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam, de heer C. E. van 't Groenewout, onder verdenking van onvaderlandse gedragingen in de strafge vangenis te Scheveningen gedetineerd. Na zijn vrijlating heeft de Landelijke Ereraad der Illegaliteit, van mening zijnde, dat de gedragingen van betrokkene niet laakbaar waren, een openlijke rehabilitatie aanbe volen en het betreurd, dat de betrokkene gedurende anderhalf jaar na de bevrijding in een interneringskamp heeft moeten ver blijven. De kantonrechter te 's-Graven- hage heeft thans de tegen de heer Van 't Groenewout uitgebrachte beschuldiging in haar geheel vervallen verklaard en hem hierdoor gerehabiliteerd. Enige lezers van ons blad hebben hun verwondering uitgesproken over de lange rijen mensen, die zich soms reeds een kwartier voor de aanvang van de bezoekuren der Haarlemse zieken huizen voor de poort opstellen en buiten vaak in minder aangenaam weer moeten wach ten tot de deuren opengaan. Ons is gebleken dat het hier meestal bezoekers van zaal-patiënten betreft die geen minuut van de hen toegemeten tijd willen missen en daar het wachten graag voor over hebben. Naar wij voorts vernamen worden in die ziekenhuizen waar zulks mogelijk is de mensen wèl binnengelaten wanneer het zeer slecht weer is. Ook mensen, die van buiten de stad komen en voor wie de dienstregeling van bus of trein niet altijd samenvalt met de bezoekuren, worden wel eens binnengelaten. Jules Verne's profetieën worden waar PSYCHOLOGISCHE GRONDSLAGEN VAN DE SAMENWERKING MET BELGIë Het instituut voor Volkenpsychologie houdt op 21 en 22 Januari in samenwer king met het comité Benelux, het Neder lands Genootschap voor Internationale Za ken, de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en de afdeling Den Haag van „The Allied Circle in the Netherlands" een conferentie over ,,de Psychologische grond slagen van de Belgisch-Nederlandse sa menwerking". De conferentie wordt Vrijdagavond 21 Januari in de Rolzaal in Den Haag ge opend door de vice-voorzitter van het Co- jmité Benelux, mr E. E. Menten. Daarna houdt Victor E. van Vriesland een lezing over „Ontwikkeling van de Neder landse letterkunde". Zaterdag 22 Januari spreekt Maurice Roelants over „Karaktertrekken van de Belgische letterkunde". Des middags houdt de Belgische senator Herman Vos een lezing over „Interpreta tie van België". Esn lezing door prof dr. P C. A. Geyl over „Interpretatie van Neder land" besluit de conferentie. (Van onze correspondent te New York) Vroeger is er om de fantastische verhalen van Jules Verne gelachen. Zijn technische profetieën werden echter grotendeels be waarheid: Wij hebben de trein, de duikboot en de vliegmachine gekregen en nog vele andere door hem voorspelde zaken meer, en deze generatie is al lang de aandrang te boven om Vei-ne nog als een fantast te betitelen. Wij noemen hem een man met fantasie, dat is wat anders. Als wij nu zien dat men in de Verenigde Staten met zeer grote volharding bezig is aan de uitwerking van Verne's idee om per raket naar de maan te vliegen, dan zijn wij geneigd dat nieuws met gepaste ernst te begroeten. Die ernst is vooral ook geboden omdat het hier militaire instanties zijn die het onderwerp naarstig bestuderen. Zodra deze zich voor bepaalde dingen gaan interesse ren, wordt het aspect daarvan in de regel al een tikje griezelig en wat men zich nu voorstelt te doen is dat dan ook inderdaad. Het raket moet namelijk niet doorvliegen naar de maan, het moet, ergens in het on eindige, tussen aarde en maan blijven han gen, daar waar de aantrekkingskracht van de aarde zich niet meer kan doen gelden. De eerste proef hoopt men te doen met een onbemand raket, bestuurd door een auto matische piloot. Als dat goed afloopt zal men het ook met bemande raketten probe ren. aldus heeft de secretaris van het mi nisterie van Verdediging, James Forrestal, dezer dagen verklaard. Op het ogenblik is dit alles nog theorie, maar de wetenschap brengt telkens nieuwe verrassingen. Sommige onderzoekers ver klaarden van oordeel te zijn dat de aarde geregeerd zal worden door het land dat genoemd probleem het eerst zal weten op te lossen, en zij voegden er aan toe dat het nu nog fantastisch lijkende plan zonder twijfel verwezenlijkt zal worden. Reeds in de afgelopen oorlog hebben Duitse geleerden zich met dezelfde onder zoekingen bezig gehouden als nu de Ame rikanen. Men acht het mogelijk om in de hoge uitkijkpost in het ronddrijvende raket mensen te huisvesten, die dan weer in staat zullen zijn rechtstreekse raket-aanvallen te lanceren tegen iedere plaats op aarde. Door middel van radio, radar en televisie zal de bemanning met haar opdrachtgevers in regelmatig contact kunnen blijven. Aangenomen wordt dat het raket acht negentiende deel yan het traject tussen Ook verhoging der electriciteitsprijzen? Onzekerheid Het is bekend dat van regeringswege is medegedeeld dat de gasbedrijven de gas- prijs mogen verhogen (voor particulieren met hoogstens 2 cent per m3) in verband met het feit dat de regeringssubsidie op de kolen vervalt, waardoor ook de gasfabrie ken gedwongen zijn meer voor hun kolen te betalen. Het eigenaardige is, dat van de electrici teitsprijzen in die bekendmaking geen ge wag gemaakt wordt. In de becijfering van de gestegen kosten van levensonderhoud als een gevolg van de intrekking der rege ringssubsidie op kolen en voedingsmiddelen (de bekende toeslag van één gulden) is trouwens ook geen rekening gehouden met hogere uitgaven voor electriciteit. Toch moeten ook de electriciteitsbedrijven van 1 Januari af veel meer voor hun kolen be talen. In dit opzicht verkeren zij dus in ongeveer gelijke positie als de gasfabrie ken. Wij hoorden evenwel de veronderstelling maken, dat men in Den Haag op het stand punt staat dat de financiële uitkomsten der electriciteitsbedrijven in het algemeen gun stiger zijn dan van de gasfabrieken, zodat zij gemakkelijker de hogere kosten voor kolen voor eigen rekening kunnen nemen. Het is nog niet bekend of de electrici- teitsfabrieken gezamenlijk bij de regering op maatregelen zullen aandringen om als nog toestemming te ontvangen om de ho gere uitgaven voor kolen te mogen afwen telen op alle gebruikers. In de contracten niet de grootverbruikers is een kolenclau- sule opgenomen, maar het blijkt in dit geval toch niet mogelijk om de contractanten meer te laten betalen als gevolg van de gestegen kolenprijzen. Indien het Haarlemse energie bedrijf de electriciteitsprijzen niet zou mo gen verhogen, zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten dat de winst die op de ge meentebegroting is geraamd voor 1949 niet volledig gemaakt zal worden. Voor de overeenkomst die Haarlem mei Heemstede sloot, is de kolenclausule opge nomen. aarde en maan zal moeten afleggen alvo rens te blijven rondzweven. Van uit die post kan de draaiende aarde geheel en al worden overzien. Van andere zijde komt gelijktijdig het bericht dat ook de marinedeskundigen in de Verenigde Staten aan het bestuderen en ontwerpen van nieuwe plannen zijn. Hun droombeeld is het door atoomkracht voortbewogen oorlogschip. Het heet dat zij de verwezenlijking al dicht genaderd zijn. De Westinghouse Electric Corporation te Pittsburg heeft opdracht gekregen om een proeftoestel te ontwerpen en men hoopt dat straks in een oorlogschip te monteren. Atoom-energie geeft, volgens onderzoe kers, voor de marine tal van voordelen. Machines, ketels, voorraden ruwe olie kun- worden verwijderd en men spaart voor dui zenden tonnen uit aan gewicht, welke dan weer gebruikt kunnen worden om de be wapening van het schip te versterken. Bo vendien zal de snelheid aanzienlijk kunnen worden opgevoerd en wordt het schip dus veel minder kwetsbaar bij vijandelijke aan vallen. Sinaasappelen 90 cent per kilogram Daar de aankoopprijs van Italiaanse en Spaanse sinaasappelen hoger is dan ver leden jaar, is de maximum consumenten prijs voor deze vruchten thans vastgesteld op 90 cent per kg. Ook voor sinaasappelen, afkomstig uit Suriname, geldt deze maximum prijs. Lord Beaverbrook verlaat conservatieve partij Lord Beaverbrook heeft volgens een van zijn eigen bladen, de Londense Evening Standaard, aan de agent van de Conserva tieve Partij in zijn district medegedeeld, dat hij geen conservatief meer is. Hij wei gerde daarom zijn intekening te hernieu wen. Lord Beaverbrook trad bijna veertig jaar geleden met de conservatieve partij in con tact toen hij parlementslid werd. In de periode tussen de twee oorlogen kwam hij tegen de partij in opstand over de kwestie van imperiale vrijhandel. Hij is een van Churchills intiemste vrien den. Sedert de-oorlog heelt hij zich steeds verzet tegen afhankelijkheid van Ameri kaanse economische hulpverlening. De stijging over 1948 In Beverwijk schoten zij op twee inwoners van Heemstede, er een overleed waarvan In 1943 zag de illegaliteit zich genoodzaakt in de ongelijke strijd tegen het Duitse machtsapparaat op verschillende plaatsen in ons land enkele der gevaarlijkste tegen standers van de Nederlandse zaak, verra ders of fanatieke nationaal-socialisten, uit de weg te ruimen. De bezetters besloten toen deze „terreur" te onderdrukken met „tegentevreur". Op initiatief van de „stan daardleider" der Germaanse SS, Haupt- sturmführer" Feldmeyer, die daarover onderhandelde met Rauter, werd een „Sonderkommando Feldmeyer" opgericht, waarbij ruim 20 Nederlandse SS'ers werden gedetacheerd, die aan het Oostfront had den gevochten en geacht werden voldoende verbittering tegen de geallieerden en de goede Nederlanders te hebben om zonder gewetensbezwaren als représaillemaatregel voor aanslagen op nationaal-socialisten sluipmoorden te plegen op anti-Duitse Ne derlanders. Hoeveel van deze z.g. Silbertanne-moorden het „Sonderkommando" heeft uitgevoerd is niet bekend. Vrijdag stonden twee leden van dit kommando terecht voor het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof: de 31- jarige Bart S. uit Voorburg en de 33-jarige Willem P. uit Utrecht. Beiden gaven de hun ten laste gelegde vier sluipmoorden toe. P. was bij alle vier betrokken geweest en had in drie gévallen zelf op de slachtoffers gevuurd. S. was aanwezig geweest bij drie der représailles en had daarbij ook schoten gelost. Tegen beiden eiste de advocaat fiscaal, mr. M. H. Gelinck, de doodstraf. Uitspraak tegen hen zal worden gedaan op 21 Januari. Uit het uitvoerig verhoor bleek, dat de Silbertanne-moorden terdege werden voorbereid. De leden van het kommando hepen zelf geen risico. Bij iedere „actie" volgde op enige afstand een wagen van de Sicherheitspolizei of van de SD met Duit sers in uniform, die klaar stonden de SS'ers te „arresteren", indien onverhoopt de Nederlandse politie mocht ingrijpen. De SS'ers zelf moesten bij iedere sluipmoord alle papieren, waaruit hun identiteit kon blijken, achterlaten. Zij waren gekleed in burger, zodat ooggetuigen niet de indruk zouden krijgen, dat het hier een politieke moord, gepleegd onder Duitse bescherming, betrof. Om dezelfde reden werden onder weg de Duitse nummerborden van de auto verwisseld voor Nederlandse en na de moord (waarbij de SS'ers snel wegreden in een gereedstaande auto, waarvan de chauffeur de motor nooit mocht afzetten) zocht men een stille plaats op, om de Duitse nummerplaten weer aan te bren gen. De Sicherheitspolizei verschafte de SS'ers, die de moord moesten uitvoeren, met opzet Engelse munitie voor hun pisto len, opdat bij een eventuele sectie door Nederlandse dokters op de lichamen der slachtoffers de indruk zou worden geves tigd, dat Engelse agenten of ondergrondse strijders de schuldigen waren. Al deze feiten gaven de verdachten toe. Sluipmoord in Beverwijk De eerste moord werd 1 December 1943 :epleegd in Beverwijk op de boekhouder "an het Gewestelijk Arbeidsbureau, L. B Heemstede, op weg was naar het station. De heer Pauw had de SS'er Van den Berg, die op het arbeidsbureau werkzaam was, ontslagen. Later werd Van den Berg door de illegaliteit uit de weg geruimd. Mollis, de Amsterdamse agent van politie, die reeds tot de doodstraf is veroordeeld, wees Pauw aan. P. en een ander lid van het kommando volgden de beide heren en losten ieder drie schoten op hen. De heer Verdoorn overleed de volgende dag, de heer Pauw herstelde en was thans getuige in deze zaak. Op 6 Juli 1944 werd dr. J. Bromet uit Arnhem het représaille-slachtoffer voor een SS-frontsoldaat, die daar was dood geschoten. P., S. en nog een lid van het kommando belden aan en toen de dokter aan de deur kwam vroegen zij hem om zijn papieren. Nadat hij die gegeven had schoten zij de argeloze arts in de deur opening neer en kozen het hazenpad. Voor dezelfde aanslag op de frontsoldaat had de SD in Arnhem de namen van drie andere inwoners verstrekt. Deze waren echter niet thuis. De 51-jarige mr. A. R. P. Mees uit Apel doorn viel op 19 Juli 1944 als „représaille" voor de eliminatie van een W.A.-man in Apeldoorn. De laatste Silbprtanrte-moord, die opge nomen was in de tenlastelegging betrof die op de 50-jarige landbouwer D. Ubbels uit de Beemster. Dit was volgens verdachte P. een représaille, die de chef der Amster damse Sicherheitspolizei Lages noodzake lijk had geoordeeld. Rauter had tevoren het doodvonnis van Ubbels getekend. De bevolkingsstatistiek der provincie Noordholland over 1947 is dezer dagen ver schenen. Dit is wel iaat, maar officiële mo lens malen gewoonlijk langzaam. Voor ons zijn er uit die lijst niet veel bijzonderheden meer te halen, want onze gewoonte ge trouw hebben wij reeds in het begin van 1.948 het inwoneraantal van Haarlem en omliggende gemeenten op 31 December 1947 gegeven. De bevolking van Noordholland steeg in 1947 van 1.759.499 tot 1.794.070. Een ver meerdering dus van 34.571 of 1.96 procent. Haarlem steeg dat jaar van 155.759 tot 158.715, dus met 2.956, of bijna 1.9 pet. Amsterdam klom van 798.358 tot 813.977, de stijging was dus 15.619, of 1.96 pet. Al deze percentages lopen dus slechts weinig uiteen. Voor de omliggende gemeenten was de stijging: Bloemendaal van 19.780 op 20.427 of 3.22 procent. Heemstede van 23.760 op 24.052 of 1.23 procent. Zandvoort van 9.179 tot 9.287 of 1.18 pet. Haarlem had op 1 December 160.840 in woners; de gemiddelde toeneming was in dat jaar iets minder dan 200 per maand, zodat aan te nemen is dat Haarlem het jaar geëindigd heeft met iets meer dan 1G1.000 inwoners. Over 1948 was de stijging dus 2285 of 1.44 procent. De toeneming der bevolking van Haar lem was dus in 1948 slechts 1.4 pet, tegen 1.9 pet in 1947. Dit is ongetwijfeld een ge volg van het grote tekort aan woningen. Het voorlopige cijfer voor Bloemendaal was op 31 December 20.186, tegen 20.427 een jaar geleden. Dit wil dus zeggen een vermindering van 241. Dit is evenwel te verklaren uit de wisselende bevolking van de ziekenhuizen en het feit, dat verscheide ne gerepatriëerden, die zich tijdelijk in de gemeente gevestigd hadden, vertrokken. Heemstede steeg dit jaar van 24.052 tot ruim 24.200, een vermeerdering dus van ongeveer 150, of ruim 0.6 procent. Zandvoort zag zijn zielental dit jaar stij gen van 9287 tot 9597, wat op ruim 3.3 pet neerkomt. Hierin gaat zich het feit demon streren dat de woningvoorraad in Zand voort groeit, waardoor het mogelijk was dat naar elders geëvacueerden konden te rugkeren. Velsen steeg van 40.710 tot 42.025, dus 1315 of 3.23 pet. Daaruit blijkt dat Velsen en Bloemendaal boven het gemiddelde der provincie uit gingen. Heemstede en Zandvoort bleven er iets onder. Wij hebben geïnformeerd naar de toene ming over 1948. Daarvoor moeten wij vol staan met voorlopige cijfers. Het inwoner-aantal van Velsen steeg dit jaar opnieuw belangrijk, namelijk van 42.025 tot 43.600. Een vermeerdering dus van 1575 of 3.75 De stijging was dus in 1948 nog iets ho ger dan in 1947. De bevolking van Haarlem en de omliggende gemeenten Het aantal inwoners voor Haarlem en de omliggende gemeenten (dit begrip ruim genomen) is thans: 161.000 20.186 Heemstede 24.200 9.597 3.300 15.542 Haarlemmermeer d: 36.750 Haarlemmerliede 3.550 43.600 27.000 totaal komt dus op ongeveer 304.500. „Merdeka" over de taak vari minister Drees BATAVIA, 7 Januari (Aneta) Hst republikeinse dagblad „Merdeka" van heden schrijft in verband met het bezoek van minister Drees, dat de minister-presi dent „zeker precies zal weten, dat voor een interim-regering, samengesteld uit zonen van Indonesië die acceptabel moeten zijn voor de gehele archipel, onder de door de Nederlanders genoemde federalisten het aantal geschikte personen zeer beperkt is. Daarom moet men van Nederlandse zijde samenwerking zoeken met de republikeinse leiders, welke thans voor een deel nog in gevangenschap verkeren. Het is zeker onmogelijk, deze samenwerking tot stand te brengen, zolang de republikeinse leiders zich nog in gevangenschap bevinden, want zij dienen zich vrij te kunnen bewegen om zoveel mogelijk contact op te nemen alvorens zij hun standpunt kenbaar kunnen maken, teneinde dan niet het eigen lot, doch dat van hun land en hun volle te kunnen bepalen. In dit verband is het van Nederlandse zijde een zeer grote fout, dat deze republikeinse leiders niet slechts buiten Java zijn gebracht, doch ook, dat zij werden aangehouden tot de komst van de Nederlandse minister-president zelf. Voor ons, Indonesiërs, is thans niet van belang een aangename stem, doch wel een posi tieve daad van Nederlandse zijde om te bewijzen, dat Nederland ten aanzien van Indonesië inderdaad goede bedoelingen heeft. Dit is de taak, die dr. Drees dient uit te voeren, indien hij van plan is, om de diepe wond van het Indonesische volk te genezen", aldus besluit „Merdeka". COCHRAN NAAR WASHINGTON. Vanochtend in alle vroegte is het Ame rikaanse lid der CVGD. Merle Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Manilla zal Cochran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijn- toestel doorreizen naar Washington. De tol. Een Skymaster met zes personen aan boord is gisteravond te Stakehouse Feil bij Preston in Engeland, neerge stort, zo deelde een zegsman van de Amerikaanse luchtmacht mede. Het was een toestel dat dienst deed op de luchtbrug naar Berlijn. Gistermiddag opende minister prof. dr. F. J. Th. Rutten in het Stedelijk Museum te Amster dam een tentoonstelling van werken van de Belgische schilder Ovsomer, welke als manifestatie van Belgisch-Nedcrlands-Luxemburgs culturele samenwerking bedoeld is. De B.-lgUehe minis- Ier van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Camille Huusmans was bij deze opening Verdoorn uit Heemstede, die^met^de chef j tegenwoordig. Van links naar rechtsminister Rutten, de schilder Opsomer en dr. Huysmans bïj j het schilderij „Dv rode hocd'\ van het bureau, de lieer _C, W. Pauw uit[ De bevolking van Noordholland be draagt, Amsterdam niet medegerekend, 980.093 zielen. Daarvan woont dus ruim 31 in Haarlem en de omliggende ge meenten. 's-Gravenhage, 7 Januari (ANP). De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. C. van den Aarssen uit Amsterdam, gesneuveld 27 December 1948; Sold. Ie kl. P. T. M. van Asten uit Leende, gesneuveld 30 December 1948; Sold. Ie kl. G. van Baarlem uit Rot terdam, gesneuveld 31 December 1948: Sol daat C. Bakker uit Alkmaar, gesneuveld 31 December 1948; Sold. J. L. M. Berndsen uit Mheer, gesneuveld 3 Januari 1949; Sold. V. L. E. Beuving uit Assen, gesneuveld 31 December 1948; Korp. J. Dousma uit Velp, gesneuveld 31 December 1948: Sold. R. Drewes uit Amsterdam-Z., gesneuveld 31 December 1948; Sold. T. de Graaf uit 's-Gravenhage. gesneuveld 2 Januari 1949; Sold. P. C. H. Mittemeijer uit Amsterdam- W„ gesneuveld 2 Januari 1949; le Lt. P. A. J. M. de Neree tot Babberich uit Utrecht, gesneuveld 29 December 1948: Sold. P. A. van Riel uit Tilburg, gesneuveld 30 Decem ber 1948; Sergt. Majoor M. de Ruiter uit Kerkrade, gesneuveld 29 December 1948; Sold. P. Schoonveld uit Zuidwolde, gesneu veld 31 December 1948; Sold. P. Slomp uit Enschedé, gesneuveld 1 Jan. 1949; Wachtm. M. J. Verstappen uit 's-Gravenhage, ge sneuveld 31 December 1948; Sergt. Majoor D. van der Vlist uit 's-Gravenhage, gesneu veld 31 December 1948; Sold. C. de Vos uit Rotterdam, gesneuveld 31 December 1948 Kon. Ned.-Ind. Leger: Toradja Sold. 2e kl. Inf. Tana, gesneuveld 19 Dec. 1948; Amb. Sold, le kl. Inf. Ahuluheluw, gesneu veld 19 December 1948; Chin. Sold, le kl. Inf. Oh Gwan Liong, gesneuveld 20 Dec. 1948; Jav. Sold. 2e kl. Inf. Sadji, gesneu veld 20 December 1948; Jav. Sold. 2e kl. Inf. Sonhadji, gesneuveld 20 Dec. 1948; Chin. Sold. 2e kl. Inf Tan Ing Sioe, gesneu veld 20 December 1948; Mil. Sold, le kl. R. A. Beelt, gesneuveld 21 December 1948; Man. Serg. 2e kl. Inf. J. Rogi, gesneuveld 21 December 1948; Tim. Corp. Inf. E. Make, gesneuveld 21 December 1948; Toradja Sold. 2e kl. Inf. L. Massang, gesneuveld 21 December 1948; Amb. Sold. 2e kl. A. Ha- toenesen, overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 21 December 1948; Man. Sold. 2e kl. Inf. A. Lapian, overleden t.g.v. oorlogs- verwonding op 25 December 1948: Soend. Sold. 2e kl. Inf. Moesa Sardin, gesneuveld 25 December 1948; Kapt. Inf. W. J. Schee pens uit Den Haag, gesneuveld 3 Januari 1949; Amb. Sold. 2e kl. Inf. B. Thenu, ge sneuveld 25 December 1948. Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. Z. M. C. Bil uit Rotterdam, gesneuveld 3 Januari 1949; Mar. 3e kl. L. de Groot uit Aalsmeer, gesneuveld 6 Januari 1949. Russen stuurden Nederlandse hulpgoederen voor Berlijn terug Naar wij vernemen heeft de Russische grenspolitie in Helmstedt twee Nederland se vrachtauto's met hulpgoederen, bestemd voor de Westelijke en Oostelijke zones van Berlijn, teruggestuurd. Het betrof hier twee vrachtauto's van het coöperatief expeditiebedrijf Copex te Hillegom, welke gedeeltelijk geladen wa ren met goederen van de Bisschoppelijke Hulpactie. De Copex heeft voor deze actie reeds 65.000 k.g. levensmiddelen, kleding en schoeisel vervoerd, waarvan de ene helft voor de Oostelijke, de andere helft voor de Westelijke zóne van Berlijn be stemd was. De transporten bestonden steeds uit zes vrachtauto's. Thans werd met twee auto's nog een restant van de bijeengebrachte goederen naar Berlijn overgebracht In Helmstedt gilden de Russen niet de goederen van de Bisschoppelijke Actie, wel de andere goederen die in de vrachtauto's geladen waren, de zónegrehs laten passe ren. De chauffeurs wilden echter of met de gehele lading, of in het geheel niet de zonegrens over en keerden daarom terug. Nadat de chauffeurs zich met de Copex in verbinding hadden gesteld vertrok een ver tegenwoordiger van dit bedrijf naar Duits land. Dank zij de medewerking van de Nederlandse militaire missie kon alsnog vergunning worden verkregen voor de ge hele lading. Aangenomen wordt, dat de vrachtauto's inmiddels Berlijn hebben be reikt, hoewel hiervan nog geen definitief bericht is binnengekomen. INBREKERS MAKEN BOLLENSTREEK ONVEILIG Nadat reeds vorige week inbrekers in Hillegom een bezoek hadden gebracht aan een bloembollen-kantoor en een slagerij, hebben ze dezer dagen het Noordelijk deel der gemeente onveilig gemaakt. Eerst werd ingebroken in de schuur van een boerderij aan de Molenlaan, waar men echter niets van zijn gading vond. Daarna werd een bezoek gebracht aan het veiling gebouw aan de Van Tetsstraat. eveneens zonder succes. Tenslotte ontvreemdden de inbrekers uit het kantoor van een kwekerij aldaar uit een stalen kast, welke werd ge forceerd, wat kleingeld en gingen er met een in een schuur gestalde personenauto vandoor. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, met als voorlopig resultaat dat de auto i reeds is opgespoord,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7