OPRUIMING m. Jaarlijkse FCassée fóadio Moors Kort en Bondig SLEUTEL WEG 2 ZATERDAG 8 JANUARI 1949 De straatverlichting in Haarlem Verbetering te verwachten De straatverlichting in Haarlem is niet slecht te noemen, maar verbetering zou toch wel zeer gewenst zijn. Ook al is het gemeentelijk energiebedrijf daarvan ook overtuigd, het moet rekening houden met de bestaande mogelijkheden. Allereerst zijn de beperkende bepalingen door het Rijks- kolenbureau gegeven voor de straatverlich ting nog steeds van kracht. Bovendien moeten die in de maanden NovemberJa nuari, streng gehandhaafd worden, daar zij een onderdeel vormen van de bezuinigings maatregelen die voor de spitsuren gelden. Maar die zijn beperkt tot 's morgens van 7 tot 9 uur en 's middags van 16 tot 18 uur. Ook 's avonds na 6 uur is in de winter maanden een goede straatverlichting nood zakelijk. Bovendien is ook straatverlichting nodig in de 9 maanden van het jaar die buiten de beperking inzake de spitsuren vallen. Er wordt aandacht aan gewijd om zover dit mogelijk is de straatverlichting te ver beteren. Op de begroting voor 1949 zijn ook reeds bedragen uitgetrokken om dat moge lijk te maken. In de straten die belangrijk zijn voor het verkeer zal zoveel mogelijk de daar nog bestaande gasverlichting door electriciteit vervangen worden. Daartoe zal evenwel slechts geleidelijk kunnen worden overgegaan, daar er nog altijd moeilijk heden zijn wat de materiaalvoorziening aangaat. Jan Corduwener kwam wel maar kreeg geen geld „Met vele anderen ben ik op 1 Januari naar het Nieuwjaarsbal in het Gemeentelijk Concertgebouw gegaan, voornamelijk wegens het optreden van het kwartet Jan" Corduwener, dat als attractie op het affiche vermeld stond. Halverwege de avond deelde de leider van het bal mee, dat het kwartet door ziekte verhinderd was. De band, die tot dat tijdstip de dansmuziek had verzorgd, was slechts tot twaalf uur beschikbaar, zodat het bal niet tot twee uur in de morgen kon duren, zoals was aangekondigd en waarop ook de entreeprijs was gebaseerd. Toen ik de volgende morgen echter in Den Haag kwam. bemerkte ik. dat Jan Corduwener zowel op 1 als op 2 Januari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zou optreden. Degenen, die het bal in Haarlem hebben georganiseerd, moeten hebben geweten, dat het kwartet voor Den Haag was geënga geerd en zij hebben dus gespeculeerd op de goedgelovigheid van het publiek en de naam van Corduwener als lokvink ge bruikt". Tot zover een briefschrijver, die ons verzocht op deze praktijken eens de aan dacht te vestigen. Intussen blijkt dé zaak iets anders te liggen. Corduwener is inderdaad door de Haarlemse Amusements Vereniging ge- engageerd voor een optreden van elf uur 's avonds af tot twee uur. Daarvoor zou hij in Den Haag optreden. De bekende radio-musicus is dan ook op de afgesproken tijd in Haarlem geweest, doch het bestuur van de organiserende vereniging heeft hem dadelijk laten weten, dat er van een op treden geen sprake kon zijn. omdat de vereniging het overeengekomen honora rium niet kon voldoen. Ook de band die tot middernacht speelde en de leider van het bal. die geheel buiten deze zaak staat, hebben de gevolgen van de onmacht van de vereniging aan haar verplichtingen te voldoen ondervonden. De bezoekers zijn „schadeloos gesteld'" mët een reductiebon voor een volgende avond, waarvan het de vraag is of deze ooit komt. Uit onze inlichtingen bij een terzake kundige bleek ons. dat dergelijke amusementsavonden soms door tijdelijke combinaties ,.op de gok" worden georga niseerd. Komt er voldoende publiek, dan springen de initiatiefnemers er met een zoet winstje uit, lukt het niet, dan zijn artisten en publiek de dupe. HAARLEMS DAGBLAD In het prentenkabinet van de kunstzalen Frans Heerkens Thijssen ver dringen vele kijkers zich voor een glazen plaat, waaronder een onaan zienlijk plukje haar ligt. Zo'n bosje van een niet te definiëren tint, zoals men er wel bij de kapper op de vloer vindt. Het overtollige haar van u en ons wordt evenwel door de coiffeur na zijn zorgzame behandeling met een achteloos gebaar in een hoek geveegd, terwijl deze lok, die eens behoorde tot de welige haardos van Ludwig van Beethoven, eens door een bewonderaar (ster) met een liefdevol gebaar werd weggeknipt en zorgzaam bewaard. De componist van de Ne gende zal toen wel knor rig gezegd hebben: „Ga je gang dan maar, ik heb er toch genoegd of zoiets, maar die woor den zijn al lang ver geten. De onderhavige lok die, eerlijk gezegd, net zo goed van onze buur man had kunnen zijn kwam eerst in de Von Beeth ovenverzameling van de Wener Alois Fuchs terecht en be landde na veel omzwer vingen bij de Haarlemse kunsthandel, waar hij binnen enkele dagen het voorwerp van een banale biedpartij wordt. Er is evenwel niemand, die zo des kundig is omtrent het haar van Grote Mannen, dat hij de waarde van dit curio sum kan taxeren. Liefhebbers zijn er genoeg, dat staat wel vast en zij lopen uiteen van de gedegen historicus tot de lieve oude dame, de „Pathétique" zo mooi vindt. Overigens dient die lok als lok-middel voor een belangwekkende collectie hand schriften en autogrammen. Want uit Van Beethovens geestelijke nalatenschap is een drie-stemmige Canon aanwezig (uit 1819) en een door hem ondertekend vrijbiljet voor een concert van Clara en Robert Schumann ligt er iets dergelijks en verder vindt men er twee door Felix Mendelssohn- Bartholdy geschreven brieven, die opvallen door het fijne, zwierige en toch duidelijk leesbare schrift. Maar de algemene belangstelling gaat toch uit naar die lok. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Januari 1949 ONDERTROUWD: 6 Jan., P. S. J. Ohlen- brock en M. M. van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 5 Jan., C. M. NijmanHerben; 6 Jan.. J. M P. Stecnge van Aalst: E M. Hei.idenrijkButer; J. A. A. Hóesvan Baaren; T. H. Terpstra—Schou- wink: A. C. JukesKlomp; G Romeijn— Grobben: 7 Jan., G. A. E. van RooijUitter- hoeve; C van Rheenen—van Dam. BEVALLEN van een dochter: 6 Jan., G. Menkevan Heijningen: A. Huhl—Muller: M. J. Huizingavan Megen: H. J. de Goede van der Meij; 7 Jan., C. VerhulstWester man: E. J. LuijsterburgNieuwenhuizen. OVERLEDEN: 5 Jan., A. T. Möhring— Grob. 78 j.. Schotersingel; G. J. Gipoude Vries, 71 j., Zijlweg: W. van der Pad. 68 j.. 2e Hogerwoerddwarsstraat; E. SmitVer beek, 73 j.. Kamperstraat; 6 Jan., W. J. Kors de Graaf!'. 56 j.. Saracenenstraat: J. T. van der PlaatVink, Kleverparkweg. MAANDAG a.s. begint de bij Woninginrichters ZIJLSTRAAT 83 Ageinda voor Haarlem ZATERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte", 7.30 uur, Gemeentelijk Concertgebouw: Optre den van Chandu. 8 uur. Rembrandt: „Oliver Twist". 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur Palace: „Tarzan". 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zet ie zorgen op zij", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town". 14 j„ 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Het lokkende goud". 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Niet te vergeefs". rdle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur). ZONDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte", 7.30 uur Gem. Concertgebouw: Jubileumvoor stelling „Lou met de geit", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling „Hals over kop", 8 uur Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. Hans Henkemans als ideaal Mozart-vertolker Ledenconcert der H.O.V. Kees Hartveld liet het ledenconcert Vrijdagavond openen in kamermuziekstijl met Bach's Brandenburgs Concert no. (g grote terts) voor drie violen, drie alten, drie celli, contrabas en continuo; alles ii enkelvoudige bezetting. Ik bedoel niets te kort te doen aan de goede bedoeling van dit „experiment" want zo kan men het, in het kader van een orkestpvogr beschouwen en zeker komt het niet mij op over het merkwaardige stuk van Bach iets verkeerds te zeggen; maar toch meen ik te mogen opmerken, dat op een orkestavond als deze de figuur van onze muzikale aartsvader Bach beter zou kun nen belicht worden met een van zijn sin- fonia's, van zijn suites of zelfs een van zijn vijf andere Brandenburgsche concerten. Het zou een verheven taak zijn het pu bliek nader met Bach vertrouwd te maken; maar ik betwijfel of het „experiment" van deze avond daartoe wel zeer geschikt is. Ondertussen alle respect voor wat het „elftal" van de H.O.V. presteerde. Hans Henkemans was de solist van de avond: hij kwam met het piano-concert in d kleine terts van Mozart.. Een modern componist van betekenis uit de school van Pijper, die tevens een voortreffelijk pianist is, en als zodanig op verrukkelijke wijze Mozart speelt! Sommigen zullen misschien deze coïncidentie erg vreemd vinden. Eigenlijk is ze dat niet, want in het zich afwenden van de gevoelszwelgerij vindt de „moderne" juist bij Mozart de prille jeugd van een romantiek die nog geen excessen kent, een pure en toch bezielde muziek, die hem aantrekt. Het is trouwens opmerkelijk hoe de waardemeter van Mozart in de laatste jaren gestegen is en nog stijgt. Dus Hans Henkemans speelde het con cert in d. Er is in dit prachtige stuk veel te beleven, met zijn toonaard en zijn in nerlijke spanningen verwijlt het goeddeels in de sfeer van Don Giovanni. Te groter is daarom het effect van de zuivere melodie der Romance, die op zichzelf toch ook nog sterke contrasten kent. Nu heb ik in mijn leven al heel wat interpretaties van dit beroemde, concert gehoord, maar nog nooit is mij de betekenis van het werk zuiverder geopenbaard, dan door de vertolking die Hans Henkemans er in souveveine beheer sing van techniek en muzikale psyche er van gaf. Er was in zijn spel een beschei denheid die in wezen kracht betekende, omdat ze niets aan bewustheid inboette, er was klaarheid en correctheid die geen ogenblik nuchterheid mocht heten We werden trouwens niet afgeleid door de persoonlijke herschepping van een pianist, maar louter geboeid door de muziek van Mozart; en die klonk ideaal! Dank zij de vertolker, tlie zijn taak. artistiek dienend, trouw en zuiver vervulde. Na de pauze dirigeerde Hartveld de Vijfde van Beethoven. Behoudens dat de aanhef van de code van het Andante mislukte, werd de populaire symphonie correct en strak van lijn uitgevoerd. JOS. DE KLERK. H. J. Kuiper 30 jaar in de K.A.B. Donderdag was het 30 jaar geleden, dat de heer H. J. Kuiper, tweede secretaris van de centrale leiding van de Katholieke Ar beiders Beweging, als gesalarieerd bestuur der in dienst trad. Met ingang van 6 Janu ari 1919 werd hij namelijk gesalarieerd be stuurder van de R.K. Landarbeiders Bond; sinds 1 December is hij in deze functie bij het verbond werkzaam Maandag 10 Janu ari zal in hotel Noord-Brabant te Utrecht van 2 tot 3 uur een receptie worden ge houden. De heer Kuiper heeft jaren lang in Haar lem gewoond. Ook was hij lid van de Haariemse gemeenteraad. ONTVANGDAGEN. De echtgenote van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, baronesse De Vos van Steenwijk-Van Royen, zal te haren huize Paviljoenslaan 5, gaarne bezoek afwachten elke Woensdag middag in Januari en Februari van 3.30 tot, 5,30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Grlisseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19. tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Ilalsplein 1, tel, 11180. Zaak tegen M. van Driel wordt opnieuw behandeld De Hoge Autoriteit heeft zich niet kun nen verenigen met het advies van het Haarlemse tribunaal in de zaak tegen M. van Driel, die in de bezettingsjaren wet houder van onderwijs en later loco-burge meester van Haarlem is geweest. Hem was een internering van drie en een half jaar, waarvan één jaar voorwaardelijk, opgelegd. De zaak zal op Dinsdag 25 Januari op nieuw behandeld worden door de kanton rechter. aangewezen ingevolge het bepaalde in de wet overgang bijzondere rechts pleging. Trambotsing op lijn Amsterdam—Zandvoort Twee uur vertraging Een tram van de lijn Amsterdam-Zand- voort moest gisterochtend stoppen voor een auto die op de Kleine Houtweg op de rails geparkeerd stond. De bestuurder van èen tweede trfm, die vlak achter de eerste reed, kon niet tijdig remmen, zodat een botsing' niet meer voorkomen kon worden. De bal- cons van de trams werden ingedrukt en de koppelingen beschadigd, doch niemand kreeg enig letsel. Ds tramdienst had twee uur vertraging. MEVR. N. DE MUNNIK OVERLEDEN Gisteren is in Haarlem mevr. N. de Mun- nik, de oprichtster van het bekende on- derwijs-instituut op de Zijlweg, overleden. Zij begon het instituut in 1912 in de Grote Houtstraat, maar de toeloop van leerlin gen dwong haar al ras naar een ruimere behuizing uit te zien. Haar vele pupillen, bij wie zij zeer gezien was, zullen haar overlijden zeker als een persoonlijk verlies voelen. Van ouds Bekend Tel. IJ60H Officieel Philips-reparateur Kruissfraat 38 - Haarlem (Adv.) Woningbouw-plannen in Haarlem De bouwplannen voor het Slachthuiskwartier Enige weken geleden deelden wij reeds mede, dat door Bouw- en Woningtoezicht, in opdracht van het Haarlemse gemeente bestuur, verschillende plannen worden gereed gemaakt voor de bouw van nieuwe woning-complexen. Wij noemden een com plex van 16 woningen in Haarlem-Noord en van 85 woningen in Haarlem-Oost. Dit betrof plannen die reeds ter goedkeuring bij B. en W. waren ingediend. Thans blijkt ons, dat dè bouw van nog meer woningen in Haarlem-Oost wordt voorbereid. In Haarlem-Oost zijn het in totaal ongeveer 160 woningen. Daaroqder is een complex woningen aan de geprojec teerde weg, die de Buitenrustbrug zal ver binden met de nieuwe Provinciale weg naar Schiphol. Dit worden beneden- en bovenwoningen. Daarachter komen éénge zinswoningen. Wel hebben wij medege deeld, dat op de gemeentebegroting voor 1949 nog geen gelden zijn uitgetrokken om die nieuwe weg reeds dit jaar aan te leg gen, maar dit is toch geen beletsel voor d" bouw van die huizen in dit jaar, omdat die woningen aan het eerste deel van die weg komen te staan. Het is dan de bedoeling het eerste deel van de weg slechts zove klaar te maken, dat de bewbners in hun huizen kunnen komen. Haarlemmer had Duits geld belegd in boren en bouten Enkele weken geleden keerde een Haar lemmer uit Duitsland terug en werd bij de uitgang van het station aangehouden dooi' een opsporingsambtenaar, die gaarne wilde weten, wat er in de koffers zat. „Vlees en spek" was het antwoord „en als U wat heb ben wilt, komt U vanavond dan maar bij mij thuis". De ambtenaar wilde echter ter plaatse op de hoogte gesteld worden en toen bleek, dal de koffers boren en bouten be vatten. De Haarlemmer werd aan een ver hoor onderworpen en hij vertelde, dat hij van 1937 tot September 1948 in Duitsland gewerkt had. In de loop der jaren had hij wat geld overgespaard, maar door de geld- sanering kon hij maar weinig geld naar Nederland meenemen. Hij belegde zijn geld in boren en bouten en was in de maand De cember naar Duitsland gegaan, om deze ar tikelen te halen. De reis ging goed. maar aan het Haarlemse station werd hij aan gehouden en later naar het Huis van Be waring overgebracht. Plet vermoeden be stond, dat er nog meer goederen in Duits land opgeslagen waren. Wegens overtreding van het deviezenbe- sluit had de Haarlemmer zich Vrijdagmid dag voor de Politierechter voor economische zaken te verantwoorden. Hij merkte op, dat de waarde van de goederen f 900 bedroeg, doch deskundigen hadden een bedrag van f 3000 genoemd. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van zes weken. De ver dediger, mr. J. H. van Wijk, merkte op, dat verdachte een slachtoffer is van de geldsa- nering en pleitte clementie. De politierech ter legde een straf op van één maand, met aftrek van voor-arrest. Het vijfde vrouwelijke raadslid Mejuffrouw mr. M. var. Beek is met de dertig jaren, die zij juist gisteren be- reikte, tot in dub- RI|Pf'v f bele betekenis het itpvrI jongste Haarlemse raadslid. Zoals wij jypy reeds mededeelden -neemt zij de plaats R f' in van de heer C. T- M.van der Wei- II l-jp den, die wegens ®v.fe-IjCr - drukke werkzaam- heden bedankte. Haar belangstelling gaat vooral uit naar de kinderbescherming. Zij was tot 1 Ja nuari secretaresse van „Pro Juventute", waarvan zij nog steeds bestuurslid is. Ove rigens houdt zij er geen specialiteiten op na, zoals zij ons toevertrouwde „Koken en breien doe ik óók graag", voegde zij er aan toe, als wilde zij de argumenten van de tegenstanders van het vrouwenkiesrecht ontzenuwen. Mejuffrouw Van Beek had in de jaren na de bevrijding een groot aandeel in het wel slagen van de Jongeren Orienterings Bijeenkomsten, een organisatie die veel heeft bijgedragen tot een nauwer contact en een beter begrip tussen de jongeren van verschillende richtingen en gezindten. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het prodaedeutisch examen landbouwkundig ingenieur de heer H. Bos te Aerdenhout. De avondverlichfing der winkels Hoe zal het zijn na 31 Januari? 15 November werden, omdat de capaci teit der centrales in ons land niet meer voldoende is om in de spitsuren aan de slerk-gestegen behoeften der industrie te voldoen, beperkende "bepalingen voor het gebruik van electriciteit ingevoerd. Deze gelden van des morgens 7 tot 9 uur en des middags van 4 tot 6 uur, maar alleen ge durende de maanden November, December en Januari en dan nog slechts voor de eer ste vijf dagen van de week. Dat wil dus zeggen, dat zij aan het einde dezer maand weer zullen worden opge borgen tot 1 November. Zelfs is het nog mogelijk dat niet de termijn van 31 Januari zal worden afgewacht, want de directeur- generaal van de Energievoorziening van Nederland heeft toegezegd zo gauw het enigszins mogelijk is de maatregel buiten gebruik te zullen stellen. Het is evenwel nog niet duidelijk hoe de toestand na 31 Januari zal worden wat de verlichting van de winkelétalages aan gaat. Voor de invoering van de bovenge noemde spitsuren-beperkingen was aan de winkeliers toegestaan de étalages te ver lichten van een half uur na zonsondergang tot sluitingstijd. Tijdens de spitsuren-be perking mochten de étalages tussen 4 en 6 uur niet verlicht worden, maar, bij wijze van tegemoetkoming, werd verlichting toe gestaan des avonds van 6 tot 10 uur. Op Zaterdag en op Zondag zelfs van 4 tot 10 uur. Dat betekende dus dat de winkeliers ook na sluitingstijd de étalages mochten verlichten tot 10 uur 's avonds. Er is nog onzekerheid hoe het nu na 31 Januari zal gaan. Wordt dan de regeling die voor November gold weer van kracht? De winkeliers waren over de regeling in de spitsuren zeer ontevreden. De orga nisaties hebben dit duidelijk aan de Haagse héren laten weten. Het vermoeden is, dat na 31 Januari een nieuwe regeling zal komen die meer reke ning houdt met de wensen van de win keliers. „Inter Nos" dertig jaar Op 2 September was het dertig jaar ge leden, dat het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" werd opgericht." Dit feit wordt dezer dagen gevierd. Vanmiddag bestaat er in restaurant Brinkmann gelegenheid geluk wensen aan te bieden en Vrijdag aanstaan de wordt in het Concertgebouw een jubi leumconcert gegeven, waaraan medewer king verlenen Jo Vincent (sopraan), Frieda Hoogerwerf (piano) en Emmy van Eden (begeleiding). Het Dubbelmannenkwartet, onder leiding van Nico Hoogerwerf, zal een aantal liederen ten gehore brengen. In een Jubileum-uitgave wordt een over zicht gegeven van de wederwaardigheden van de vereniging. Daaruit blijkt, dat een achttal bekende Haarlemmers in 1918 op initiatief van de bekende kwartet- en koor zanger H. van Paradijs een uitnodiging ont ving deel te nemen aan een bespreking, om een dubbelmannenkwartet op te richten. Tot stichting werd besloten en de stemver deling was als volgt: eerste tenoren: G. Drogtrop en J. Donkel; tweede tenoren: H. Post en D. Geutskens; eerste bassen; E. Hoefman en F. Jansse en tweede bassen: K. Kion en H. van Paradijs. Tot dirigent werd benoemd de heer Nico Hoogerwerf, die steeds de leiding heeft gehad. Enkele maanden na de oprichting namen de zangers deel aan een wedstrijd in IJmuiden en het resultaat was, dat een eerste en ere prijs met bijzondere gelukwens werden ge wonnen. Aan vele wedstrijden nam „Inter Nos" deel en met succes. Op 13 April 1946 werd het wedstrijdpodium in Helmond be treden. Het rapport van de jury vermeldde: „Wij hadden een dergelijke prestatie door een kwartet niet voor mogelijk geacht. Dat acht mensenstemmen zo iets kunnen pres teren. Hier zwijgt alle kritiek". Verder heeft „Inter Nos" aan vele concerten mede werking verleend. Op 9 Januari zal het echtpaar Klcinpen- ninkTomessen uit Zeddam (Geld.) 72 jaar getrouwd zijn. Het echtpaar heeft acht kim deren, vijf-en-zeventig kleinkinderen en een- en-zeventig achterkleinkinderen. De oudste zoon gaat altijd samen met zijn vader ouder domsrente halen. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: G. A. Kamp en D. M. Nagelhout; B. E. Busking en N. van Steen- wijk, GETROUWD: J. van der Schoot en N. E. Groot; J. Ocker en P. A. Timmers. BEVALLEN: M. A. Krouwelsvan Aken, P. F. M. de Groot—Winters, z.; C. A. MeindersBoot, z. OVERLEDEN: P. S. Hartogh Heis v a Zou- teveen. 74 j.; Wed. C. G. C. van Konings hovenDreijer, 73 j.; I. Calkoen. 80 j. BINNENLAND In V'lissingen zullen de plaatselijke af] delingen van de Chr. Hist. Unie en de A. R. partij een gemeenschappelijke lijst voor de gemeenteraadsverkiezinigen indienen. Thans heeft de C. H. U. 3 en de A. R. partij 2 ver.; tegenwoordigers in de raad. HAARLEM EN OMGEVING Tc Uithoorn is door de Rijkspolitic een 34-jarige tekenaar uit Vink'eveen gear, resteerd, die in het gehele land. ook in Haarlem, oplichtingen pleegde. Hij heeft bekend, en is naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. De Haarlemse recherche heeft een 2lJ jarige fabrieksarbeider aangehouden wegens verduistering in dienstbetrekking van £241. De heer W. Smits, onderwijzer aan dc Sint Bavoschool in de Eemstraat in Haarlem- Noord, vierde Vrijdag zijn zilveren jubileum Pastoor A. P van Eeden heeft als voorzitter, van het schoolbestuur de jubilaris dank ge] bracht voor zijn arbeid. De heer A L. Pee." ters voerde als hoofd van de school het woord namens het onderwijzend personeel. De Bloemendaalse doktersdienst zal Zondag worden waargenomen door dr. S. Bi Drijber. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" houdt Woensdag 19 Januari in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een bijeenkomst, waarop de films van de KLM „Amsterdam—Batavia" en' „Bound for the Carribbean" vertoond zullei( worden. Aan de heer J. I'. van der Schaar të Haarlem, inspecteur bij de Vennootschap Pakhuismeesteren van de Thee te Amster-1 dam, is toegekend de ererpedaille in zilver; verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Oliver Twist (R e m b randt). Verfil ming van boeken vervult' ohs al bij voor baat van een zeker wantrouwen, want r weet uit; ervaring, dat zelfs de klassieken niet veilig zijn voor de Hollywoodse harts tocht tot stroomlijnen, „bekorten" en popu lariseren. met het resultaat, dat men in de voltooide filmversie meestal nauwelijks het verminkte origineel terugkent. De verfil ming van Oliver Twist lijdt echter aller minst aan deze kwaal, eerder aan haar te gendeel. want ook dat blijkt mogelijk. Dickens' lichtelijk pathetische, maar tege lijk diep-menselijke tragedie van het arm- huisjoeh wordt hier namelijk met pijnlijke bijna slaafse nauwkeurigheid op de voet gevolgd, maar hoe prachtig dat morsige, on veilige Eastend van zijn tijd ook, met al haar sociale ellende, is gevisualiseerd en hoe voortreffelijk zulke echt-Dickensiaanse fi guren als de dievenwaard Fagin, de domme machtswellusteling Bumble en de louche erfenisjager Monks ook in celluloid „ver taald" zijn. het kan allemaal juist door die overdaad aan stijlgetrouwe uiterlijkheden niet helemaal meer overtuigen. Het is, alsof men in een Dickens-museum wordt rondgeleid: alles is volkomen in sfeer en stijl gehouden en alles staat keurig netjes op zijn plaats: er worden zelfs tableaux-vi- vants vertoond, compleel met bijbehorende achtergrond en zeden en perfect tot in de kleinste details. Maar het echte „bloed warme" leven, het tijdeloze van het conflict mens-noodlot is er uit, gestorven aan de overmaat van locale kleur en historische details. Zo zijn het alleen de sympathieke mr. Brownlow, de moordenaar Bill Sikes en zijn vriendin Nancy, en sporadisch de jonge Oliver Twist zelf, wier vertolkers zich verheffen boven het peil van decora tieve voorgrondvulling en waarachtige men sen scheppen. De rest is kijkspul, zij het een brilliant kijkspul. H. C. Niet tevergeefs. (Frans Hals) Wij hebben in onze' filmrubriek van verleden week Zaterdag onze bezwaren tegen de eer ste Nederlandse film die de studio's aan de I Duivendrechtse kade heeft verlaten reeds diepgaand gemotiveerd. Wij hebben naar I aanleiding van deze rolprent blijk gegeven van onze vreugde over het feit, dat Neder land in het Cinetone-complex een appara tuur bezit, die het in staat stelt, rolprenten te fabriceren, die in technisch opzicht voor de buitenlandse producten behoeven onder te doen en dat wij ook over de acteurs beschikken, die deze outillage tot haar recht kunnen doen komen. Tegen het draaiboek van „Niet tevergeefs" hadden wij evenwel vele bedenkingen, omdat de film wel van de eerste tot de laatste meter een episode uit het verzet behandelt, doch de geest daarvan niet benadert. De schematische karakterise ring der figuren maakt dit trouwens mogelijk. J. H. B. „Talk of the town" (City). Dit is een vermakelijk verhaal over een professor in de rechtswetenschappen, die geducht in de knoop raakt met theorie en practijk van het recht. In het huisje, dat deze boekengeleerde ergens buiten heeft gehuurd om rustig te kunnen studeren, houdt zich namelijk een ontsnapte gevangene schuil, die van brand stichting en moord beschuldigd wordt en die zich tegenover de professor voordoet als de tuinman, die belast is met de zorg voor des professors bloementuin De hooggeleerde heer vindt hem een fidele kerel, die gezellig over het recht kan filosoferen. Totdat 's mans ware identiteit hem geopenbaard wordt en de professor voor een gewetensconflict komt te staan, dat hem alle boekenwijsheid op zij doet schuiven. Met een revolver in dc hand gaat hij er op los. bewijst de onschuld van de pseudo-tuinman en komt nog juist op tijd om een woedende volksmenigte-met-lynch- neigingen het verkeerde van haar plannen te doen inzien. Het is een verdienste van deze Ameri kaanse comedie, dat zij de draak steekt met de toestanden in een Amerikaans stadje, waar een groot-industrieel de autoriteiten en de publieke opinie geheel naar zijn hand weel; te zetten. De film belicht allerlei voor Nederlandse begrippen zeer zonderlinge situaties met genoegeli.jke zelfspot. Men ziet kostelijk gespeelde rollen van Cary Grant en Ronald Colman en Jean Arthur dartelt op een vermakelijke manier door het hele ver haal heen. dat ondanks zijn vrolijk karakter toch een ernstige achtergrond heeft. S. K. Tarzan en Tanya (Cinema Pal ace). Johnny Weissmuller heeft de lier aan de lianen gehangen: dit is de laatste Tarzan- film van de ex-zwemkampioen. Vijftien jaar heeft hij talloze malen voor dc camera aan takken gezwaaid, roofdieren en schurken bevochten, chimpansé's die altijd Cheetah heetten om hun streken berispt. En Weiss muller was niet de eerste Tarzan; hij was, om precies te zijn, de negende. In de zwij gende films werden Burrough's verhalen al verwerkt. Er valt meer dan één verklaring te geven voor het grote succes, dat deze jungle-films altijd hebben ontmoet. De belangstelling voor de primitieve mens en zijn strijd tegen de natuur is wellicht een van de redenen. Maar zeker ook de aantrekkelijkheid, die bestaat in de combinatie van een spannende r.iet al te ingewikkelde intrige en vermake lijke of interessante „flitsen uit het oer woud". In „Tarzan en Tanye" heeft men van die combinatie weer ten volle gebruik ge maakt en deze uitgebuit, om te ko men tot een niets om het lijf heb bende. maar frisse en altijd boeiende rol prent. met veel humoristische trekjes en iets van de tragiek van een door de mens verstoorde dierenbevolking van de jungle. Voor de liefhebbers: de volgende Tarzan- vertolker heet Lex Barker. H. J. E. C. Het lokkende goud (Spaame). Voor de ruwe kwanten, die in Californië kwamen pio nieren telde slechts één woord: Goud En wanneer zij daar niet aan dachten, dan was het aan de liefde en vaak ook aan beide te gelijk Deze begrippen, die zo menig menselijk lot bepaald hebben, vormen ook de drijfveren in het leven van de ruige mannen die ,,In old Sacramento" elkaar bevochten om zelf het hoofd boven water te houden. Constance Moore schittert daartussen als Belle Malone. die het tedere element temidden der bar- nendc hartstochten vormt. J H, B. „Zet je zorgen op zij" (Luxo r) Al vele jaren hebben Stan Laurel en Olivier Hardy bewonderaars(sters) en er heeft zich na de bevrijding een nieuwe groep gevormd die met groot genoegen de wederwaardigheden van het tweetal volgt. De komieken geven de toeschouwer in overweging de zorgen op zij te zetten. Zij doen het zelf in hun periode van verveling, in de diensttijd en tenslotte als zij proberen een „mr Smith" op te zoeken, een poging die weinig succes heeft aangezien gr vele duizenden families met deze naam in het adresboek staan. Het publiek vergeet bij de vele vrolijke avonturen waarin het tweetal een leidende en vaak een lijdende rol te ver vullen heeft, de zorgen In het bijprogramma .word) in plaats van .Olof. de Pooljager" een film over Argentinië vertoond. Over het leven in Buenos Aires en in het binnenland van dit Zuid-Amerikaanse land krijgt de toeschou wer een goede indruk. A. O. ZONDAG 9 JANUARI 1949. HAARLEM. Ned, Herv. Kerk. Grote Kerk; Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie, ingj' Oude Groenmarkt. Ds. Boeke, Avondgebed,! Zondag 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk; Velserstraat 10.30 en 7: Ds. E. Dijkhuis. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot, 7: Ds. P, J. Mackaay. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg. Kinderkerk, 10.30: Ds. P. H. de Bres. Amersfoort Jeugd dienst. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Dhr. J. van Winterswijk, Kinder kerk. 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. P. J. Mackaay, Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdka- pel: Centrum, Grote Kerk, Consistorie 10:. Mr. Ekering. Noord: Noorderkerk. Wijkhuis 10.30: Dhr. G. d'Olivat. Oost: Oosterkerk, Wijkgebouw 10: Dhr. A. Verhoeff. West: Wijkgebouw, Leidsestraat 10: Dhr. F. van Woerden. Ver. van Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 9 Jan vier a 10 h. 15: Service preside par le pas teur M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. v. d. Vlis, Vlaar- dingen. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. L. J. Pasman. Evangelist te Haarlem. 5: De zelfde, Evangelisatiesamenkomst 7.45: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Opwek kingssamenkomsten. Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Indië-avond. Spr. Majoor Veld prediker Ds. I. Vasseur over: „Mijn erva ringen onder de jongens in IndiëVrije Kvang. Gemeente, Bakenessergr. 65 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Rasmus Schmidt, Inlands predikant in Suriname. O. R. G. Centrum. Westerhoutparlc 1 A 10,30: Dr. A, R. de Jong. Evang. Luth, Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Sou- tendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. F, Kleijn, den Haag. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds„ J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P de Ruig. Zuid-Oostcr- lcerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyin ga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30:. Ds. J. A, Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gem., Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E.! van Dijk, uit den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink.' 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger! des Heils. Schagchelstr. 26 10: Heiligings- dienst. 8: Vaarwelsamenkomst van Sr. Ka-| pitein en Mevr. J. C. Vos. Donderdag 8: Wel-! kom samenkomst van de Officieren Ned.- Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14, Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst j, (Broodbreken). Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Opdrachtdienst. 7.30: Dienst. Gem, des Heren, Lange Molenstr. 22 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods,"Jans straat 85. 10: Samenkomst. De Christenge meenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdfcnst. Kerk van Jezus Christus van de Heihc*" der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zon dagavondvergadering. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhei minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Zendingsgemeentè, Jacobijnestraat 15, 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8, 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Haarlem. Bijbellezing, Jansstraat 85, Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. Zaterdag. 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Ds. J. de Jong, Voorber. H. Avond maal. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d.' Loos, Jeugddienst. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emma- school, Raafstraat. 10: Jeugddienst. 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Ver. Doopsgez. Gemeente, in geb. N. P. B., Berkenslr, 10. 10.30: Ds. Leendertz. Geref. Kerk. Noord-Sohoterkcrk 9 en 10 30: Ds. J. A. van Arkel, 5: Ds. L. Hoorweg Jr Christ. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein. 10: Ds. II. Bai'tlema. 7:1 Ds. de Jong, te Nieuw-Vennep. Kapel Nieuw Vrcdenhof 10.30: Ds. F. R. A. Henkels 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzcn, Chr. Lyceum ring. van Mcrlenstraat). 10 45: Ds. J. W. v, Nieu- wenhuijzen. Zondagochtendsamenk. Prin- sessekade 3: 10,30: Jeugdkapel. Jeugdgeb. a. d, H. Dreef: 10: Jeugdkapel Ned Prot, Bond,' Postlaan 16. 10.30: Dr, H, Jansen, Voorg. v. d.1 Afd. Geref. Kerk. Chr Lyceum 9.30: Ds. A, Dondorp. 5: Ds. J. G. Aalders. Koediefslaan 10: Ds J, G. Aalders. Leeuwarden 5: Dr. P. J. R" Ds. A. Dondorp Richel, Camplaan 10: Dr. P J. Richel. 5: AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu-1 weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr, J. N. Sevenster, Hoogleraar te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. V. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. J. Lasschuit. van Glanerbrug. 7: Ds. L. Brink, van Velsen, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Potgïeterweg 4 10.30: Ds. W. J, H. Hubeek, Rem.. Vlaardingen. Opwekkingssa menkomst in Schapenduinen. Brederodelaan 57 Donderdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3 45: Dr. J L Koole Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H, Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8