c Uitvoering van bouwplan 1949 zal f 1300 millioen gulden vergen J Dit jaar naar schatting 35 a 40.000 nieuwe huizen Frankrijk nog steeds in de greep van verlammende politieke impasse De radio-omroep kostte in 1947 bijna elf en een kwart millioen gulden PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws MAANDAG 10 JANUARI 1949 2 Daarvan is vierhonderd millioen voor woningbouw bestemd Minister In 't Veld heeft, in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting het bouwplan voor 1949 bekend gemaakt, waarvan de uitvoering 1300 millioen zal vergen. Van deze 1300 millioen zullen 400 millioen voor de woningbouw worden gebruikt. Een grote post vormen ook de weg- en waterbouwkundige werken met 295 millioen en de bedrijfsgebouwen voor nijverheid, handel en verkeer met 240 millioen. De minister verklaart, dat de grootste moeilijkheden voor de uitvoering van de onderhanden zijnde werkzaamheden van het bouwplan 1949 liggen bij de materiaalvoorziening. Deze is door het tekort aan deviezen ten behoeve van de bouwnijverheid onvoldoende en daardoor wordt de arbeidsproductiviteit op het werk nadelig beïnvloed. Er is vooral gebrek aan hout, cement, walsproducten, metselsteen en dakpannen. In het nationale budget voor 1949 wordt het totaal beschikbare bedrag aan deviezen geschat op 5,41 milliard. Om het bouwprogramma te kunnen uitvoeren is een bedrag van 330 millioen (6 procent) aan deviezen nodig. De minister is van mening, dat na ver loop van enige jaren het grootste gedeelte van de woningbouw weer op een rendabele basis zal dienen te rusten. Daarom zal ern stig moeten worden gestreefd naar verla ging der bouwkosten. Aan de andere kant kan een verhoging der huren niet uit blijven De 800 Oostenrijkse woningen zijn thans alle geleverd. De mogelijkheid bestaat, dat de Oostenrijkse firma de verdere leveran tie voor eigen rekening en risico voortzet. Van 1 Juni tot 1 December 1948 is het aantal woonruimten door toepassing van de premieregeling woningsplitsing met ruim 600 toegenomen. Naar ruwe schatting kan in 1949 door woningsplitsing een vermeer dering van het aantal woningen met onge veer 2.000 worden verwacht. De arbeidsproductiviteit, vergeleken met 1940, schat de minister op 70 a 75 pet. Zij vertoont een stijgende lijn. De minister is niet bereid de grens van 500 kubieke meter voor woon- en bedrijfs ruimte bij de particuliere bouw te ver hogen. Eventuele huurverhoging. Of in 1949 de omstandigheden een huur verhoging zullen toelaten, is uiteraard op dit ogenblik nog niet met zekerheid te voorspellen, al ligt het in het stellige voor nemen der regering dit vraagstuk in de loop van 't komende jaar tot een oplossing te brengen. De minister meent, dat er alle aanleiding is om, wanneer een huurverhoging tot stand komt, niet het gehele bedrag aan de eigenaren ten goede te laten komen. Slechts dat gedeelte van de huurverhoging, dat nodig is ter compensatie van de gestegen exploitatielasten (belastingen, onderhoud), de dalende lasten (minder leegstaand, ach terwege blijven van onderhoud) daarbij evenzeer in aanmerking nemend, dient aan de eigenaren te worden gelaten. Daar bij is het gewenst waarborgen te schep pen, dat het onderhoud wederom in vol doende mate door de eigenaren geschiedt. De huurverhoging zal niet kunnen worden beperkt tot het bedrag .dat nodig is ter te gemoetkoming van de gestegen exploita tielasten. Op langere termijn gezien is er meer nodig, dat dan ter financiering van de bouw van nieuwe woningen kon wor den gebruikt. De eventuele huurverhoging zal even zeer op de nieuwe als op de oude wonin gen van toepassing zijn. De minister is er zich van bewust, dat de toestand nog geenszins ideaal is, doch meent, dat de oorzaak daarvan meer ligt bij de moeilijke omstandigheden, waaron der gewerkt moet worden, dan in gebre ken in de organisatie van zijn departe ment of in onvoldoende coördinatie van de verschillende departementen, welke be moeienis met het bouwbedrijf hebben. Er zijn in 1948 meer dan 30.000 woningen gereed gekomen Het aantal bouwvakarbeiders is wel toe reikend om het bouwplan, zoals is gedacht, te verwezenlijken. Voor 1949 is gerekend op de bouw van ongeveer 7.000 montage woningen, waarbij weinig geschoolden no dig zijn. Het beleid van de minister is er op ge richt zoveel mogelijk de lagere publiek rechtelijke lichamen in het werk van de wederopbouw en de volkshuisvesting te betrekken. Naar de mening van de mi nister is er echter bij een aantal gemeenten weinig geneigdheid de nodige verantwoor delijkheid op zich te nemen. Ten aanzien van de vooruitzichten voor de woningbouw verwacht de minister, dat voor 1949 het aantal gereedkomende wo ningen zal liggen tussen de 35.000 en 40.000. Door de toepassing van „duplex"-wo- ningen zal het maximum der ter beschik king komende wooneenheden binnen en kele jaren tot 70.000 kunnen worden ver hoogd. Een wetsontwerp tot wijziging van de De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Symphonisch concert. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Opera-aria's. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Sopraan met orkest. 12.03 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Om-en-om- programma. 13.45 Bijbellezing. 14.00 „Het gebed in de muziek". 14.30 „Onder ons". 15.00 Schoolradio. 15.30 Gershwin-platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Ka mermuziek. 17.30 Wigwam. 17.45 „De dessa". 18.00 Platen. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgelconcert. 19:30 ..Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 Symphonisch concert. 22.00 Hon gaars Strijkkwartet. 22.37 Actualiteiten. 23.45 Gebed. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Gesprek. 9.00 Edwin Fischer, piano. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Morgenwij ding, 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Platen. 11.30 De wekker. 12.00 Lyra-trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Orgelconcert. 13.20 Dans- orkest. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Opera-programma. 16.25 Beroemde compo nisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30. Reportage. 18.15 Pianopotpourri. 18.30 Toneel. 18.45 Platen. 19.00 Radiostrip. 19,10 Platen. 19.15 Strijkkwartet. 20.05 Radio-zoek licht. 20.15 Bonte trein, 21.35 Clinge Dooren- bos. 21.45 Pierre Palla. 22,15 Buitenlands overzicht. 22.30 Kamerorkest. 23.15 Don Quichotte, Richard Strauss. Woningwet zal waarschijnlijk niet in 1949 worden ingediend. De opvatting dat het gebruiken van land- en tuinbouwgronden voor huizen bouw op grond van agrarische belangen moet worden tegengegaan, gaat de minister te ver. Wel is hij van oordeel, dat met de agrarische belangen zoveel mogelijk reke ning moet worden gehouden, bij de opzet van uitbreidingsplannen. Boerderijen. Het aantal per 1 December 1948 gere gistreerde nog voor herbouw in aanmer king komende boerderijen bedraagt 6768. Het aantal afgebrande boerderijen wordt geraamd op 1500. Gerekend wordt, dat elk jaar ongeveer 200 boerderijen zullen af branden. De minister is voornemens aan de parti culiere bouwers op het gebied van de boerderijenbouw grotere vrijheid te geven. Voorlopig nog niet voldoende scholen Door de te verwachten toeneming van het leerlingenaantal zullen in de komende jaren in scholenbouw grote bedragen, (enige honderden millioenen gulden) moe ten worden geïnvesteerd. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat tengevolge van de ongunstige omstandig heden op het gebied van de bouwnijver heid, het niet mogelijk zal zijn een vol doende aantal scholen te bouwen om in de behoefte aan schoolruimte te kunnen voor zien, zodra ten gevolge van het buitenge woon hoge geboortecijfer in de jaren on middellijk na de bevrijding het leerlingen aantal belangrijke toeneming zal verto nen. In deze leemte zal gedurende enkele jaren op andere wijze moeten worden voorzien. Voor de- bouw, de herbouw en 1 de uit breiding van kerken is een gering bedrag uitgetrokken. De minister deelt de mening, dat de we deropbouw in sterke mate afhankelijk is van de regeling van de oorlogsschade. De Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade zal waarschijnlijk binnenkort de Kamer bereiken. De D.U.W. is geen sociale instelling. De minister staat op het standpunt, dat de D.U.W. geen sociale instelling is, doch een technische dienst met een sociaal doel. Het bedrijfskarakter van de D.U.W. be hoeft zeker niet in de weg te staan aan een behoorlijke sociale opvatting en het doet dit in de practijk ook inderdaad niet. Nagegaan wordt, of het mogelijk is de arbeidsvoorwaarden der D U.W.-arbeiders geheel af te stemmen op die van het bouw- bedrijf en een andere tewerkstelling voor zgn. D.U.W.2-arbeIders in het leven te roepen. In 1948 bedroeg het aantal manweken ongeveer 680000. Dit betekent een gemid delde van 11.600 tewerkgestelden per week. De capaciteit der wederopbouwkampen is thans vaak aan de ruime kant. Op 1 Januari 1948 waren er 139 kampen, in eigen gebruik 122, bij derden in gebruik 17. Opgeheven zijn in de loop van 1948 33 kamden. Op 14 December waren er 106 kampen, waarvan 58 wederopbouwkampen en 48 D.U.W.-kampen. Het gemiddeld aantal bezette kampen per maand bedroeg 95. Het gemiddeld aan tal gehuisveste arbeiders bedroeg 11.000 Er werden in de kampen 1717 kunstavon den verzorgd. Met de geestelijke verzorging van de zijde der Protestantse en Rooms-Katho- lieke kerken zijn 47 Protestantseen 46 Rooms-Katholieke geestelijken belast. Derde ex-Japanse walvisjager in Rotterdam aangekomen De laatste van de drie catchers, die de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart ïn Soerabaja heeft aangekocht uit de Japanse oorlogsbuit, is in Rotterdam door de „Poolzee" van de fa. Smit en Co. binnengesleept. Het ligt in de bedoeling de drie ex-Ja panse jagers aan de volgende expeditie te doen deelnemen. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking naar de Stille Zuidzee Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, oud directeur van 's lands Plantentuin te Bui tenzorg en voordien hoogleraar aan de Leidse universiteit, is op voordracht van de Nederlandse regering benoemd tot vice- voorzitter van de Research Council of the South Pacific Commission. Deze in Febr. 1947 gestichte organisatie van de UNO ze telt in Noumea (Frans Caledonië) en heeft tot doel een welvaartsplan te ontwerpen en tot uitvoering te brengen in het gebied van de Stille Zuidzee. Dit 7.000 km lange en 3.000 km brede gebied begint in het Oosten bij Tahiti en omvat in het Westen Nieuw Guinea. De Research Council beoogt de ontwik keling van de bevolking. Een dergelijke commissie bestaat reeds in het Westen voor de gebieden van de Caraibische Zee. Prof. Baas Becking zal op 16 Januari naar Noumea vertrekken. Onderhandelingen tussen Bidault en de Gaulle over compromis: (Van onze correspondent te Parijs) Het Franse volk ziet het jaar 1949 met bijster weinig vertrouwen tegemoet en het baseert zich daarbij op de sombere erva ringen die het in 1948 en trouwens ook in 1947 heeft opgedaan. Het gaat aan een soort historische cirkel gang geloven, waar niet aan te ontkomen is. Het mislukken van tientallen experi menten heeft hier een wantrouwen en een pessimisme opgeroepen, welke men wel de dominerende krachten mag noemen in het huidige Frankrijk. Het volk ziet geen uit komst meer. Men kan zich daar helaas niet zeer over verwonderen. Sedert de oorlog heeft Frankrijk een tiental verschillende rege ringen gehad. Tienmaal heeft een nieuwe premier plechtig verklaard dat er een betere toekomst aan ging breken. Maar de toestand werd steeds slechter. Het enige dat onveranderlijk bleef, dat was de keten van stakingen, prijsstijgingen en lQonsver- hogingen. Geen der tien premiers bleek bij machte die keten te breken. Niettemin wezen de officiële statistieken uit, dat de productiecijfers stegen en dat Frankrijk nimmer zo hard en zo vlijtig had gewerkt als deze laatste jaren. Ten aanzien van de binnenlandse poli tieke situatie van Frankrijk kan men zeg gen, dat er een verstarring is inge- Op 3 Januari arriveerde de vice-president van de Nederlandse ministerraad, mr. J. R. H. van Schaik per K.L.M. Constellation Roermondop Curagao. Leden van de Nationale Volkspartij brachten hem en ir. Peters, de gouverneur van Curagao, een ovatie in het stationsgebouw. .De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Ka mer doen toekomen een voorlopige opgave van de uitgaven voor de radio-omroep over 1947. Hij tekent hierbij aan, dat gedurende het' tijdvak 1 Januari1 Maart 1947 de omroep werd beheerd door de stichting Radio Ne derland In Overgangstijd en sedert 1 Maart 1947 door de Nederlandse radio Unie en Radio Nederland Wereldomroep. De uit gaven van deze laatste twee stichtingen van de omroeporganisaties, voor zover het bes tref t haar. omroeptaak, hebben dus betrek king op een tijdvak van 10 maanden. De uitgaven hebben in totaal bedragen Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING ER DIENEN OVERLIJDENSACTEN VAN 120.000 VERMISTEN OPGEMAAKT. De commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft aan de rege ring gevraagd of zij een schatting kan ge ven van de tijd, welke met het opmaken van de acten van overlijden der rond 120.000 vermisten gemoeid zal zijn. De minister van Justitie heeft geant woord van oordeel te zijn, dat een aantal van circa 2.000 per week bereikbaar is. Hij meent daaraan evenwel niet de gevolgtrek king te mogen verbinden, dat de gehele arbeid in 60 weken voltooid zal zijn. Het werk zal geleidelijk moeten worden opge bouwd. Het bureau zal niet van de aanvang af op volle kracht werken. Bij ruwe schat ting taxeert de minister de benodigde tijd op twee jaren. 11.226.367,90, waarvan voor: de Dienst Regeringscommissaris, inclusief de rubriek „Het Rijk Overzee" 98.663,86; de Neder landse Radio Unie 5.092.598,28 (gewone dienst: lasten 4.076.688,22; baten ƒ59.241,52; uitg. kapitaald. 1.075.151,58); AVRO ƒ858.483,65; KRO ƒ763.439,70; VARA ƒ711.146,32; NCRV ƒ664.497,21; VPRO ƒ92.684,49; IKOR ƒ36.456,09; RVU 3.133,Nederlandse Strijdkrachten 130.787,20; Radio Nederland Wereldom roep: gewone dienst 822.240,74, kapitaal- dienst 62.737,36; totaal 884.978,10; RNIO 1.889.500, Televisie maakt operatie zichtbaar in collegezaal Als onderdeel van de Leidse Diesdagen zal op 5 Februari bij een operatie, die door prof. dr. W. F. Suermondt uitgevoerd wordt in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, televisie worden toegepast voor het over brengen van het beeld naar een nabijgele gen collegezaal, waar ongeveer 150 geno digden op deze wijze de operatie kunnen gadeslaan. Dit experiment zal technisch door Philips verzorgd worden. In Amerika wordt televisie reeds toegepast om bepaalde operaties aan een groot medisch publiek te demonstreren. IJmuiden krijgt nieuwe havenmeester Oud-gezagvoerder van de grote vaart wordt benoemd Naar wij vernemen zal over ongeveer een maand de benoeming afkomen van de nieuwe havenmeester van IJmuiden, als opvolger van de verleden jaar overleden heer J. Seijffert. Het is de heer G. A. Man uit Heemstede, oud-gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveldt". Het desbe treffende Koninklijk Besluit kan binnen kort tegemoet gezien worden. treden. Een groep partijen socialisten, katholieken en radicalen bezitten thans de macht, welke van twee kanten, door communisten en Gaullisten, wordt bestre den. Die politieke strijd doemt alle goede voornemens tot steriliteit. Het doel van de Gaulle is, aan de macht te komen en aan dat object wordt alles, inclusief het welzijn des lands, ondergeschikt gemaakt. Het doel der regeringspartijen is, de macht in han den te houden en die strijd vordert alle aanwezige energie. Over de communisten behoeft men weinig woorden vuil te maken zij streven een politiek na, die bepaald wordt door de belangen van de Sovjet- Unie. Vergist de generaal zich? Zolang er in deze politieke constellatie niets verandert, hoeft men helaas geen spoedig herstel van het land te verwach ten. De vraag rijst nu, wordt 1949 het jaar van de Gaulle? De generaal gelooft heili ger dan ooit in zijn eigen gelukkig ge sternte, doch het verstreken jaar heeft niettemin aangetoond, dat hij zich in de weerstandkracht der regeringspartijen ver rekend heeft. Ze hebben gevoelige slagen te verduren gehad bij de gemeenteraads verkiezingen, doch zijn er in geslaagd hun bestaan te redden. En een ontbinding van het parlement, een conditie voor nieuwe verkiezingen, schijnt verder dan ooit ver wijderd. Drie mogelijkheden openen zich derhalve voor de Gaullisten: wachten tot de zittingsperiode van het parlement is verstreken, een greep naar de macht, of overleg met de regerende partijen. Deze laatste mogelijkheid wordt in kringen van de R.P.F. thans steeds ernstiger overwogen. Een „politiek gesprek" heeft zelfs reeds tussen Bidault en de Gaulle plaats gevon den en het schijnt dat de basis voor een overeenkomst wordt gelegd. Slaagt dit compromis, dan verschuift het gehele beeld der politieke verhoudingen. De derde macht zou uiteenvallen en de socialisten zouden met de communisten in de oppositie worden gedrongen. Het heet dat de generaal aan Bidault heeft beloofd alle Katholieke parlementsleden te zullen „redden", wanneer de M.R.P. zich voor nieuwe verkiezingen uit wenst te spreken. Er wordt over deze punten in de belang hebbende kringen momenteel intensief onderhandeld en de Katholieke kerk, in de Franse politiek een factor van grote betekenis, moet zich voor de verzoening hebben uitgesproken. De eerstvolgende weken kunnen dus beslissend zijn. 12. „Zeur niet", hoorde Panda de stuurman fluisteren, „er is niets geen gevaar aan verbon den. Als we flink wat walvissen bij elkaar heb-1 ben, laten we de kapitein eenvoudig ergens achter." „En wat zullen de anderen daarvan j zeggen," viel Lummel hem in de rede. „De i anderenhoonde de stuurman, „die hoeven er niets van te weten. Et kan toch altijd een I ongeluk gebeuren? Als je het maar een beetje handig inpikt. Maar denk erom, mondje dicht. Als toe de opbrengst van de vangst in onze eigefi zak kunnen steken, hoeven we voorlopig niet meer te werken, maar. sst. sst. hoorde jij daar ook wat?" Verschrikt zwegen de twee samenzweerders en luisterden ingespannen. „Ai", dacht Panda, „zouden zc me gezien heb ben? Dat zou alles bederven Ik moet zo gauw mogelijk de kapitein waarschuwen." Hij pro beerde ongezien zijn schuilplaats te verlaten, doch slootte met zijn hoofd tegen een roeiriem, die kletterend naar beneden viel. „Daar is iemandJ" Itoorde hij de stuurman roepen. Wij zijn verradenl" Italiaanse griep Frankrijk gelijkt één groot ziekenhuis (Van onze correspondent te Parijs Na de griepepidemieën, die omstreeks 1780 uit Rusland en na de eerste wereldoor log uit Spanje overwaaide, maakt Frank rijk momenteel kennis met een griep yan Italiaanse origine. Deze laatste bacterieninvasie is zeker minder ernstig van aard dan de vorige, die vele duizenden Fransen ten grave sleepte, doch haar omvang is nauwelijks minder groot. In Parijs is er practisch geen gezin meer. dat niet door de ziekte is aangetast men spreekt reeds van een millioen zie ken. in de hoofdstad in Lyon zijn reeds 100.000 ziektegevallen geregistreerd en in het Noorden des lands heeft men zelfs de gangen der hospitalen als ziekenzalen moeten' inrichten. Hier schijnt de aanval ook de kwaadaardigste allures te hebben aangenomen. Men constateert daar name lijk verschillende complicaties, omdat de griep er een gemeenschappelijke aanval met de roodvonk ondernomen heeft. In Parijs telt men onder de. slachtoffers een drietal ministers, waaronder de pre mier, die thans genezing aan de Rivïèra zoekt. De overheid, in casu het ministerie van Volksgezondheid, heeft verschillende voorschriften uitgevaardigd, want op de snelle komst van een geneesheer is het beter niet al te zeer te rekenen. De. artsen zijn namelijk dag en nacht in touw, voor zover ze zelf niet aan het bed zijn gekluis terd. Twee afweermiddelen, die van hoger hand worden aanbevolen, zijn peni- eiline en vruchtensap. De Italiaanse griep gaat vaak met vrij hoge koortsen veertig is geen uitzondering gepaard. Berlijnse politie grijpt in De politie van de Westelijke sector van Berlijn heeft Vrijdag het stationsgebouw van Goerlitz in de Amerikaanse sector be zet ter voorkoming van een bijeenkomst van 't van Sovjet-Russische zijde gesteunde „democratische blok". De bijeenkomst zou belegd zijn om een pro-communistische gemeenteraad in te stellen en een burge meester te kiezen voor Kreuzberg in de Amerikaanse sector. De bijeenkomst werd eerst uitgesteld eri daarna afgelast. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de bijeenkomst onwettig geweest zou zijn zonder de goedkeuring van Amerikaanse zijde en dat het „democratisch blok" nim mer door de Amerikanen was erkend. Vaccin tegen griep Bij de N.V. Philips te Eindhoven wordt op bescheiden schaal het personeel tegen deg riep ingeënt. Het is in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, gebleken, dat een aanzienlijke bescherming tegen de griep kan worden verkregen door grote groepen van de bevolking met het influenza-virus, van zijn ziekteverwekken de eigenschappen ontdaan, in te enten.Tot nog toe was het evenwel niet mogelijk* om voor het inenten tegen de influenza vol doende materiaal in Nederland beschik baar te hebben, aangezien het vaccin daar toe uit Amerika moet worden ingevoerd. In de laboratoria van Philips Van Hou ten N.V. te Weesp wordt thans op beschei den schaal een gemengd influenza-vaccin bereid. Men moet namelijk de beschikking heb ben over verschillende stammen van deze ziekteverwekker, die tot de groep virussen behoren. Verder moet men om deze te vermeerderen gebruik maken van een zeer bijzondere kweekmethode. Met de productie pas over enige weken zal deze groot genoeg zijn om aan aan vragen te voldoen is een begin gemaakt. Hollandse meesters in Zwitserland. Dit jaar zal te Schaffhausen een tentoonstelling van Hollandse meesters worden gehouden onder de titel: „Rembrandt en zijn tijdge noten". Taxi Er zijn van die ambachten, die geven een breed uitzicht op het leven. Wie zulk een vak beoefent, kijkt gedurig door een dpen raam het leven in, hij ziet de mensen voor- bij trekken die bonte processie van pel grims, die naar hun Mekka zoeken. De dommen, de wijzen, de simpelen, de wan- hopigen, de fatalisten, de vrolijken, de zwai'tkijkers, de zwabberaars, de vromen, de rondborstigen en de geslotenen van hart. Het moet een interessante stoet zijn, zo als ze daar met hunne ruggen vol zorgen en met hun harten vol van de bewogen heden des levens voorbij dat raam trekken. Hét moet een wereldwijs mens zijn, die daar bij zijn dagelijkse werk naar die op tocht kijkt, dag in dag uit. Hij moet er zo het een en ander van gaan afweten, wat er op deze wereld te koop is. Er zit in een taxi zo'n klein verstelbaar spiegeltje boven de stoel van de chauffeur, dat spiegeltje is een raampje met een uit zicht op het leven, met een uitzicht op de bonte processie. Daar kan de chauffeur in zien wat er achter zijn rug gebeurt, voor alle zekerheid. De taxichauffeur heeft een ruim uitzicht op het leven, hij zit genoeglijk aan zijn raam waar de optocht passeert. Hij krijgt in zijn wagen het hele leven binnen. Hij laadt het er weer uit op de goede of de slechte plaats, al naar gelang hem dat bevolen wordt. Maar hij wordt er een wereldwijs man door. Achter zijn rug worden verlovingen ge sloten en verbroken, er worden ruzies bij gelegd en gemaakt. Er worden familie drama's onthuld, dat zijn dan om zo te zeg gen de sprekende films in het spiegeltje. Ér worden levens geleefd bij een snelle tocht door de straten, de taximeter zingt er eexx eentonig liedje bij. De moderne levenswijs wordt met snel heid afgemeten op de tikkende taximeter. Hij is de haastige klok van deze tijd, die het leven versnelt tot een vliegensvlugge glijbaan; wij wandelen niet meer rustig door onze bewogenheden zoals dat in de tijd der hoepelrokken ging; wij buitelen langs en door onze avonturen, dat is roe kelozer en gevaarlijker. Het noodlot moet vlug zijn om de moderne mens zijn klappen of zijn geluk te geven. Want die mens snelt in een taxi van avontuur tot avontuur, hij houdt nog nauwelijks tijd over om gelukkig of wanhopig te zijn. Hoe ging dat vroeger, toen er nog geen taxis waren? Toen reden er kalme, lang zame rijtuigjes met sjokkende paardjes. Toen had men de tijd om op zijn gemak tot zichzelve te komen voor men thuis was. Men kon na dwaasheden tot bezinning komen, men kon rustig de woorden kiezen waarmede men als verliefde jongeman zijn metgezellin een gloeiend hart wilde" schenken. Nu zegt de jongeman in de taxi: Ik heb je lief en chauffeur denk eraan dat we op nummer negen-en-twintig moeten zijn en ik zal je nooit vergeten, ik gelpof dat we er zijn, zie ik je morgen misschien nog en hoeveel is het chauffeur? Neen, als dat zó moet gaan En de boemelaar, die vroeger langzaam naar huis werd gereden en dan al halver wege de rit zichzelf voor stommeling zat uit te schelden, die raast thans in een taxi naar huis en krijgt geen tijd voor berouw. Liefde en berouw zijn twee goede dingen uit de oude tijd, Die zijn met al deze mo derne snelheid een beetje in het gedrang geraakt. Wij hebben geen kans meer om rondborstig, rustig en volledig tegen elkan der en tegen onszelf te zeggen wat gezegd zou moeten worden. En daarom is er steeds meer misverstand in de haastige processie die voorbij het x-aam trekt. Ér groeit een zwijgend wan trouwen tussen de pelgrims, die toch alle maal dezelfde kant uit moeten. Zij worden sfinxen voor zichzelf en anderen. Zij spoe den zich eenzaam en bitter naar hun eind. Met onze moderne snelheid léven wij onderhand zo vlug, dat wij het zelf nog nauwelijks meer weten. J. L. Het houten clubgebouw der Deventer padvindex-s, dat in Diepenveen stond, is Zon dagmiddag door brand geheel verwoest. De oorzaak van de brand is niet bekend. Adverteren doet verkopen. De Washington Post van Vrijdag bevat een advertentie van bijna een halve pagina onder het hoofd: „Indonesische débacle", geplaatst door de redactie van de Haagse Post „om de lezex-s in te lichten". De adver tentie geeft een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt en het verband met de communistische penetratie in Zuid-Oost-Azië, aldus Aneta. Botteix. Een archaeoloog van het Chinese instituut voor geologie .ondekte enige tijd geleden nabij Hsiangtang, ongeveer 120 km van Sining in de provincie Chinghai, de' beenderen van een dino saur. Het gewicht van het skelet be droeg ongeveer een ton. Emigranten. Na de verscherping van de geschillen tussen de Hongaarse regëring en de katholieke kerk komen elke dag tussen de tien en twintig' Hongaren Beieren binnen. In totaal zijn reeds 16.000 Hongaren het land op onwettige wijze binnengekomen. Wereldburgers. De Berlijnse organisatie vaxx de „beweging voor het wereldbur gerschap" (Garry Davis) heeft tot elk van de vier bezettende mogendheden, evenals tot de gemeenteraad, een ver zoek gericht om als politieke groep te worden erkend. Uitstekend. De Zwitserse radio-omroep heeft bekend gemaakt dat de Zwitserse luchtmacht, die reeds in het bezit is van 75 Britse „Vampire"-straalvliegtuigen, nog 100 van deze toestellen heeft be steld. In het omroepbericht werd nog medegedeeld clat de vliegtuigen „wax-en gebleken uitstekend te zijn" en dat de Zwitserse luchtmacht zou worden uit gebreid. „Itma" t- De beroemde Britse radio-komiek Tommy Handley is Zondagmox-gen na een beroerte, te Londen overleden. Handley was een der meest geliefde radio-komieken van Engeland. Zijn Donderdagavond-uitzendiixgen „It's that man again" („Itma") werden naar schatting doipr meer dan tien millioen mensen beluisterd. Hij was 55 jaar. Handley trad sedert de eerste dagen van de radio voor de microfoon op. Hij werd bekend door de ,,Itma"-show, welke in 1.939 begon en met enkele onderbrekingen gedurende de gehele oorlog en daarna tot verleden Donder dag werd voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2