Galmiche Europees kampioen 47/2 Felle strijd in de eerste ronde van Hoogoven-schaaktournooi Trumans inhuldiging op 20 Januari wordt een „big show zonder weerga" MAANDAG 10 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD BILJARTEN Door zijn overwinning op Gabriëls heelt de Fransman Galmiche het Euro pees kampioenschap 47/2 met in totaal 6 gewonnen partijen behaald. Gabriëls, Van Hassel en Van de Pol wonnen allen vijf partijen. Na drie dagen telden Gabriëls, Galmiche en Van Hassel ieder 1 verliespartij, met nog 1 partij voor de boeg. Van Hassel moest tegen v. d. Pol spelen, en Gabriëls teg'efi Galmiche. Bij een gelijk aantal match- punten zou niet het algemeen moyenne de doorslag geven, maar moest een barrage partij plaats hebben. Verloor Van Hassel van de Rotterdammer, dan was de win naar van de partij GabriëlsGalmiche Europees kampioen. Won Van Hassel van v. d. Pol dan zou hij een barrage-partij moeten spelen tegen de winnaar van Ga- BriëlsGalmiche. Hieruit blijkt dat na drie dagen Galmiche met zijn algemeen gemid delde van onder de 20 nog betere kansen op de titel had, althans op papier, dan Van Hassel, die ondanks zijn formidabel ge middelde van boven de 50 toch in ieder geval twee partijen zou moeten winnen om kampioen te worden. Na een nerveus begin aan weerszijden waardoor de stand na 3 beurten 1616 werd, scoorde v. d. Pol door minutieus en zuiver klein spel 201 in zijn vierde beurt. Van de Pol speelde evenmin op zijn aller best, maar toch veel te sterk om door deze schim van de echte Van Hassel verontrust te worden. Hij won in 14 beurten met een slotserie van 49. Gabriëls uitseput Het duel Gabriëls-Galmiche begon een kwartier later dan de partij aan de eerste tafel. Er heerste een geweldige spanning onder de honderden toeschouwers. In doodse stilte zag men hoe Gabriëls, naar het leek uiterlijk kalm maar met dat al hyper-nerveus, de acquit-stoot miste. Gal miche antwoordde met 1, Gabriëls bracht het eveneens niet verder dan een 1, waar op Galmiche door keurig, weldoordacht spel zonder zich te haasten met een serie van 128 een flinke voorsprong nam. Daarna speelde de Fransman een geraffineerd carotte, zodat Gabriëls vrijwel onmogelijke aanvangsstoten kreeg en ondanks zijn zwoegen niet tot seriewerk kon komen. Na 7 beurten was de stand Gabriëls 19, Gal miche 147. Eindelijk, in zijn dertiende beurt, kreeg de Belg het ivoor in een positie die grote mogelijkheden opende. Maar nu bleek zijn maatgevoel even ver zoek te zijn als zijn innerlijke rust, en hij kon na 16 weer gaan zitten. Galmiche bracht er na zijn serie van 128 evenmin veel van terecht maar hij droeg zorg niets te laten liggen en na 14 beurten was de stand Gabriëls 83, Galmiche 203. Met een 85 in zijn 15e beurt vergrootte de Fransman, die zijn zenuwen in bedwang wist te houden en in deze serie sterk spel liet zien, zijn voorsprong tot 189 punten. Toen kreeg de Belg een kans en zeer moeizaam en lusteloos stootte hij 56 caramboles bij elkaar. Galmiche antwoord de met 21 en' leidde na 17 beurten met 155- 310. Zes beurten later had Galmiche de 400 punten bij elkaar en stond Gabriëls op 160. De Belg, wiens moreel onder de spanningen van deze beslissende partij bezweek, maak te een meer uitgeputte indruk dan zijn ge lukkige overwinnaar. Zaterdagmiddag werd begonnen met de partijen Dufetelle-Van. Hassel en De Ruy- ter-Nussberger. De uitslagen luiden: Dufetelle 80 5" 53 16 Van Hassel 400 5 194 80 De Ruyter 400 9 113 44.44 Nussberger 86 9 39 9.55 Nussberger kreeg geen voet aan de grond tegen De Ruyter, die kalm en geconcen treerd speelde en Dufetelle bracht er tegen Van Hassel niet veel van terecht. Het waren eigenlijk oefenpartijtjes, waarin de Belg en de Nederlander gelegen heid kregen hun moyenne op te voeren en tegelijkertijd tegen elkaar een race hielden, wie het eerst door de finish van de 400 zou gaan. De resultaten der laatste middagpar tijen waren: Metz 257 21 50 12.23 Gabriëls 400 21 198 19.04 Galmiche 400 13 113 30.76 Van de Pol 235 13 137 18.07 Na dertien beurten leidde Metz aan de eerste tafel met 12666 tegen Gabriëls. Aan het andere biljart stond Galmiche na zeven beurten op 204 tegen 22 voor Van de Pol. Deze scores geven wel een over tuigende illustratie van de glorieuze on zekerheid in de biljartsport, van de ge weldig hoge eisen, welke een tournooi als dit aan het moreel en het physiek van de deelnemers stelt en van de diepe inzinkin gen, waaraan ook zulke grote matadoren als Gabriëls en Van de Pol onderhevig zijn. Van de Pol herstelde zich in zijn achtste beurt met 137, een wonderlijke serie, met ongewoon veel lang spel, maar de Frans man gaf geen krimp, bleef even secuur en vast doorspelen en liep met een stevige reeks van 113 in zijn elfde beurt wederom ruim 100 punten uit. De stand was toen 319180. Ten slotte won de Fransman volkomen verdiend in dertien beurten. Dit wilde tevens zeggen, dat de kansen van Van de Pol op dVtitel verkeken waren. Het herstel voor Gabriëls kwam in zijn 19e beurt, toen hij zijn vorm geheel terugvond en 198 caramboles produceerde, waarmee hij zijn achterstand van ruim 100 punten in een even grote voorsprong omzette. Daar mee was het pleit beslist, want de ontbre kende 93 punten scoorde de Belg op zijn gemak in twee beurten. stand na negen beurten luidde: Van de Pol 208, Gabriëls 346. De positie leek vrij wel hopeloos voor de Rotterdammer, maar met uiterst fijn en berekend en vooral ge voelig spel, niet meer dan een achtste deel van de tafel gebruikend, volkomen meester van zichzelf en van het ivoor, stootte hij de ontbrekende 192 punten in één ruk bij elkaar. De ovatie, die na de laatste caram bole losbrak, was wel verdiend. Gabriëls scoorde nog zes in de nastoot en bleef op 352 staan. Van de Pol 400 10 192 40 Gabriëls 352 10 173 35.20 De andere partij verliep als volgt: Nussberger Dufetelle 264 400 46 10.15 15.38 De eindstand luidt: pnt. alg. gem. 1. Galmiche (Frankrijk) 12 18.49 2. Van Hassel (België) 10 41.29 3. Van de Pol (Nederland) 10 38.17 4. Gabriëls (België) 10 23.51 5. De Ruyter (Nederland) 6 21.47 6. Metz (Nederland) 6 15.66 7. Dufetelle (Frankrijk) 2 10.37 8. Nussberger (Zwitserl.) 0 9.58 Athletiek Scheidt Fanny er in 1950 mee uit? Jan en Fanny BlankersKoen hebben te Sydney de Australische pers te woord ge staan. Zij deelden aan de verslaggevers mede, dat Fanny waarschijnlijk het volgend jaar, dus in 1950, met de athletiek uit zal scheiden. Het wedstrijdprogramma voor Fanny ziet er als volgt uit: 21 Januari Melbourne; 26 Januari Adelaide; 29 Januari Perth en 5 en 12 Februari Sydney. Het is jammer dat Shirley Strickland, een van haar concurrenten bij de Olym pische Spelen te Londen, niet van de partij zal zijn aangezien zij last heeft van spier blessures. Boksen LUC VAN DAM—ALBERT FINCH Luc van Dam zal op 24 Januari, vóór zijn vertrek naar Amerika, in de Albert Hall te Londen een wedstrijd boksen tegen de 22- jarige Engelse middengewicht Albert Finch. De datum waarop Van Dam naar de Ver enigde Staten zal vertrekken is nog steeds niet bepaald.' ook de tegenstander, die hij in Madison Square Garden zal ontmoeten, is nog onbekend. Van Scheltinga leidt met 14- punt uit 2 partijen Voor de elfde maal wordt in Beverwijk het Hoogovenschaaktoumooi gehouden, waaraan tal van prominente spelers deelnemen. Een overzicht van de hoofdgroep. Van de Pol versloeg Gabriëls De partij Van de PolGabriëls was voor de Belg van veel meer belang dan voor de Nederlander. Na vier beurten was de stand: Van de Pol 143, Gabriëls 19. De Rotter dammer noteerde vervolgens een één en liet de ballen slecht liggen. Gabriëls kreeg ze echter bijeen met drie meesterlijke bandstoten en bouwde toen, zeer rustig en vast spelend, met klein spel een serie van 173 op. Met de witte ballen vast aan de korte band, miste hij een piqué, waardoor Van de Pol een kans kreeg, die hij even wel niet gebruikte. Gabriëls scoorde 20, waarna de witte ballen, merkwaardig ge noeg, andermaal vast kwamen te liggen op dezelfde plaats. De stand was toen na zes beurten: Van de Pol 144,, Gabriëls 212. Twee beurten later had Van de Pol zijn achterstand met een 49 en een 12 bijna weggewerkt, daar de Belg een poedel en een drie liet noteren. Een drie van Van de Pol bracht Gabriëls weer aan stoot en gaf hem tevens gelegenheid te laten zien, hoe een gunstige positie aan de korte band met het minste risico kan worden uitgebuit'. Hij wikte en woog elke stoot, speelde in een traag tempo, zonder brio, maar met bij zondere accuratesse en scoorde 131 punten alvorens te stranden op een massé. De Het elfde internationale Hoogoven Schaak- tournooi is Zaterdagmiddag te Beverwijk onder grote belangstelling door Professor Ten Doesschate, lid van de directie der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, geopend. In de hoofdgroep werd in de eerste ronde reeds onmiddellijk felle strijd geleverd. Alleen de partij HenneberkeVan Schel tinga eindigde in remise. In een dame- pionopening loste wit spoedig de spanning in het centrum op en toen zwart enkele zetten daarna tot dameruil overging, werd tot remise besloten. Van Steenis paste tegen Baay de Caro-Kann verdediging toe. Baay koos met wit spelend een scherpe variant, maar slaagde er niet in enig voordeel te bereiken. Het initiatief ging tenslotte op Van Steenis over, toen deze voor dit doel een pion had geofferd. Toen Baay kort na de 20e zet ook nog in tijdnood kwam te verkeren zag het er naar uit, dat Van Steenis zou zegevieren. Inderdaad over schreed Baay op de 39e zet de bedenktijd, wat door een misverstand niet door de wedstrijdleider werd geconstateerd. Ir. Van Steenis eiste de partij echter niet op en gaf zich op de volgende zet gewonnen. Dr. Bergsma bleek, met wit spelend, niet opgewassen tegen de geroutineerde Dr. Tartakower. Wit behandelde een Siciliaanse partij nogal passief en geraakte toen spoe dig in onoverkomelijke moeilijkheden. Dr. Tartakower beëindigde tenslotte de partij in fraaie stijl. Golombek koos met zwart de Nimzo-Indische verdediging tegen O'Kelly en slaagde er in om volkomen be vredigend spel te verkrijgen. Wit creëerde een vrijpion op de damesvleugel, maar moest aan zwart de meerderheid in het centrum over laten. Dit laatste bleek ten slotte zwaarder te wegen en zo boekte Golombek een waardevol winstpunt. Daar Schmidt en Wade aan het schaaktournooi in Hastings hebben deelgenomen, konden zij niet tijdig hier zijn voor de eerste ronde. Hun partij werd derhalve uitgesteld. De uitslagen van de in de eerste ronde gespeelde partijen waren: Hoofdgroep Dr. K. M. BergsmaDr. H. Tartakower 01; A. O'Kelly de Gal- wayH. Golombek 0—1; F. W. J. Henne berkeTh. D. van Scheltinga Vz', J- G. BaayIr. H. van Steenis 10; R. G~ Wade P. Schmidt uitgest. Tienkamp A J. BosJ. H. Donner 01; G. KrooneW. H. Sandifort J. G. F. DonkJ. J. Oosterwijk-Bruyn 0 1; Mevr. F. HeemskerkJ. v. d. Zanden VzVz', K. D. Mulder van Leens Dijkstra G. H. Prahl Tienkamp B B. WulmsR. Gigengack 10; H. ZadekM. Soeteman 10; A. v. d. BiessenM. Beinema 01; M. N. Pran ger—W. Steeman 0—1; D. J. Bijkerk—Th. Sellenraad 10. De tweede ronde. In de tweede ronde kwamen wat de hoofdgroepspelers betreft slechts twee partijen in de eerste zitting tot een beslis sing, nl. Van Steenis-O'Kelly 01 en Wade-Van Scheltinga 01; de overige drie partijen' werden afgebroken. Van Steenis en O'Kelly speelden een Si ciliaanse partij, waarin wit nogal vroeg tijdig met zijn dame ging manoeuvreren; dit kostte hem enige tempi waardoor Van Steenis in zijn ontwikkeling van de an dere stukken ten achter bleef. Het resultaat was dat O'Kelly de kwaliteit won en ten slotte de partij. Van Scheltinga paste te gen Wade de Caro-Kann verdediging toe en verkreeg zeer bevredigend spel. In het middenspel koos Wade niet de sterkste voortzetting en stelde daardoor Van Schel tinga in de gelegenheid om met een loper offer, dat wit niet mocht aannemen, be langrijk voordeel te verkrijgen. Enkele zetten later capituleerde Wade. De partij Henneberke-Baay was een Ita liaans vier paardenspèl waarin wit spoe dig belangrijk stellingsvoordeel verkreeg. O.a. een gedekte vrij-pion op de dame vleugel. Henneberke maakte echter een grove foiit, wat hem een stuk kostte Des ondanks heeft wit in de afgebroken stand nog een goede kans op remise. Ook Golombek koos in zijn partij tegen dr. Bergsma als afweerwapen de Caro- Kann verdediging. Dr. Bergsma speelde een goede partij en slaagde er langzamer hand in enig positioneel voordeel te be halen. In de stand waarin de partij werd afgebroken heeft dr. Bergsma goede-winst kansen. Tartakower probeerde het ook tegen Schmidt met de Siciliaanse verdediging. Op de veertigste zet werd de partij afge broken in een gunstige stelling voor Schmidt. Uitslagen der tweede ronde: Hoofdgroep: Ir. H. van Steenis~A. O'Kelly 01; F. W. J Henneberke-J. G. Baay afgebr.; dr. K. M. Bergsma-H. Go lombek afgebr.; R. G Wade-Th. D. van Scheltinga 01; P. Schmidt-dr. X. Tarta kower afgebr. Tienkamp A: J. H. Donner-G. Kroone 10; J. G. F. Donk-J. Bos uitgesteld; me vrouw F. Heemskerk-W. H. Sandifort 01; K. D. Mulder van Leens Dijkstra-J J. Oosterwijk-Bruyn 01; G. H. Prahl-J. v. d. Zanden afgebroken. Tienkamp B: R. Gigengack-W. Steeman 10; M. Soeteman-M. N. Pranger 10; M. Beinema-H. Zadek 10; Th. Sellen- raad-A. v. d. Biessen 01; B. Wulms-D. J. Bijkerk Voetbal Het was weer raak Na afloop van de gistermiddag gespeelde 4e klas wedstrijd Alphense BoysHillegom is het tot ernstige ongeregeldheden ge komen. De 14 nederlaag van de Alphense Boys en het tijdens de wedstrijd wegzen den van 2 spelers hadden de gemoederen zo in beweging gebracht, dat een tweetal supporters slaags raakte, terwijl ook de scheidsrechter werd lastig gevallen. De inmiddels gearriveerde politie verwijderde het opgedrongen publiek van het veld, waarbij van de gummistok gebruik werd gemaakt. Toen het terrein ontruimd was, liep een der Alphense supporters de politie achterna en wierp een steen, die een dei- agenten zo aan het achterhoofd wondde, dat hij bewusteloos raakte. Met een lichte hersenschudding werd hij weggedragen. De „enthousiaste" voetballiefhebber werd ge arresteerd. Scheidsrechter verliet het veld Vier minuten voor het einde van de vierde klasse competitiewedstrijd WOG Laren, die in Harderwijk gespeeld werd, wist de WOG-midvoor met een hard schot te scoren. De scheidsrechter had echter al gefloten voor een overtreding, die beide Laren-backs hadden begaan, zodat het doelpunt afgekeurd werd. Ongeluk kigerwijs was op hetzelfde moment de Laren-lceeper naar de bal gesprongen om deze weg te stompen. Hij miste en raakte de WOG-midvoor op het oog, dat dadelijk begon te zwellen. De WOG-midvoor hoewel erkennend dat hier geen opzet in het spel was zei daarop tegen de scheids- rechter: „Op deze wijze is het verder geen spelen voor ons". De arbiter schijnt deze woorden zeer ernstig opgevat te hebben, want hij stopte de fluit in zijn zak en ver liet het veld. Intussen was het publiek uit Harderwijk het veld opgestroomd, maar werd met een zacht lijntje door politie en WOG-bestuur weer teruggeleid. De wed strijd, die voor beide ploegen van groot belang is, want zowel WOG als Laren hebben kampioenskansen, werd bij de stand 12 voor Laren gestaakt. Na afloop van de wedstrijd moesten spelers, bestuur en supporters van Laren onder politiebe waking naar het station worden gebracht. En het vorige (Republikeinse) Congres zorgde met grote vrijgevigheid voor de kosten (Van onze correspondent te New YorkMaar het kwam anders uit de (stem)- bus en de begunstigde van al deze voor- In de week van van 16 tot 23 Januari j tijdige maatregelen wordt nu de Demo- aanstaande verwacht Washington 750.000 j craat Truman. Heel toepasselijk worden bezoekers binnen haar gastvrije poorten. Reeds maanden lang wordt hard ge- i deze reusachtige tribunes in Washington nu genoemd het „Curly Brooks gedachtenis werkt aan de voorbereiding van de inhul- stadion", want behalve dat Dewey ver- diging van president Truman en het be- slagen werd verloor ook de onfortuinlijke looft een galafestijn zonder weerga te j heer Brooks bij de verrassende verkiezin- worden. gen van November zijn zetel in de Ameri- Het meest grootse wat Washington tot op I kaanse Senaat. heden op dit gebied gezien heeft was de eerste inauguratie van president Roose velt in 1933, toen 500.000 bezoekers in de Het logiesvraagstuk is met dat al uiter mate nijpend. Er zijn 12.000 beschikbare kamers, maar er worden tussen de 200.000 hoofdstad samenstroomden. Velen hadden I en 300.000 bezoekers verwacht, die meer toen de grootste moeite om hun hötelreke- dagen zullen blijven. De dag der inaugu- ning te betalen, aangezien Roosevelt's eer- ratie zelf is Donderdag 20 Januari. Men ste regeringsdaad het was toen het heeft een beroep gedaan op de Washing- Dammen H.D.C. verloor in Amsterdam De Haarlemse Damclub speelde te Amster dam voor de demi-finale om het landskam pioenschap tegen de titelhoudster de dam vereniging „Gezellig Samenzijn". De Haarlemmers waren gehandicapt dooi de verhindering van P. J. van Dartelen en H. T. Luif en hoewel zij vinnig tegenstand boden, moesten zij toch in de Amsterdamse ploeg, waarin R. C. Keller. J. H. Vos. Herm de Jongh en W. Rustenburg waren opgesteld, hun meerdere erkennen. De uitslag luidt: Gezellig Samenzijn IHaarlemse Damclub I. R. C. Keller—J. B. Sluiter Jr2—0 Herm. de JonghP. H. Meureafgebr J. H. Vos—J. H. Blom 2—0 J. Steenhuis—J. W. van Dartelen11 W, RustenburgPh. Rost 20 H. C. WillemsH. W. F. Pas 1—1 C. de GooijerJ. H, Meureafgebr. J. J. KwaadNico Blom afgebr. /an TulderJ. P. van Eijk20 G. VosN. L. Somers11 Voorl. uitslag113 De einduitslag wordt vermoedelijk 146 voor „G. S." Tweede tiental van H. D. C. kampioen. Het tweede tiental van de Haarlemse Damclub bracht het er beter af. want in de voorlaatste wedstrijd voor de competitie be wees het zijn onbetwiste meerderheid door H.R.K.D. een 137 nederlaag toe te brengen en hierdoor ongeslagen beslag te leggen op het clubkampioenschap der eerste klas. De uitslag luidt: Haarlems R.K. Damgenootschap IHaar lemse Damclub II. J. LucasG. Eising 11 Th. Herben—J. H. Blom2—0 P. MulP. L. Schrijnemaekers02 C. HeesakkersPh. G. Amelung Jr. 11 Th. van WortG. Bakker 11 G. HesselmanChr. Gerritsen11 D. MastelingJ. J. Koren 02 H. van GastelG. de la Rie 02 G. KraakT. Kerkman 11 J. KoopmanA. Smit02 Totaal7—13 De stand na de tweede ronde luidt: 1 Van Scheltinga 1% pnt'.; 2, 3 en 4 Tarta kower, Golombek en Baay 1 pnt. plus 1 afgebr. partij; 5 O'Kelly 1 pnt., 6 Henne berke y2 pnt. plus 1 afgebr. partij; 7 Schmidt 1 afgebr. partij; 8 Bergsma 0 pnt. plus 1 afebr.; 9 Wade 0 pnt. (1 gespeeld); 10. Van Steenis 0 pnt. dieptepunt der economische crisis het afkondigen van een „Bank Holiday" was. De organisatie voor dit jaar is in han den van Meivin D. Mildreth, die een kwart eeuw de advocaat voor het beroemde Ame rikaanse circus-bedrijf Barnum en Bailey geweest is. Er zal een geweldige parade komen van het Kapitool naar het Witte Huis, met praalwagens van alle 48 staten en militaire orkesten. Elke avond worden grote vuur werken afgestoken en er zullen avond concerten zijn die het knallen der vuur pijlen afwisselen. Voorts zijn er galacon certen, talloze bals, recepties, officiële maaltijden, rijtoeren en wat dies meer zij. Eigenlijk zijn de voorbereidingen al veel langer aan de gaan dan een paar maanden. Het vorige Republikeinse Congres voteerde namelijk 80.000 dollar voor reus achtige tribunes tegenover het Kapitool waar de.president de eed zal afleggen en zijn inaugurele rede zal uitspreken. Het Republikeinse comité, dat zo vrijgevig was met de dollars, had er natuurlijk op ge rekend, dat de nieuwe president Dewey zou zijn en Curly Brooks, de voorzitter van de Republikeinse fractie, gaf deze zomer op duidelijke wijze te kennen, dat de Re publikeinen dit festijn zouden vieren „ver draaid, met de meest indrukwekkende in huldiging van de moderne tijd". Gewichtheffen Poelman van Achilles kampioen lichtgewicht tweede klasse De uitslagen van de wedstrijden in het ge wichtheffen om het kampioenschap van Ne derland tweede klasse, die te Brunssum zijn gehouden, luiden: Extra vedergewicht: 1. Gouweleeuw (San- dow, Delft) 197,5 kg. Vedergewicht: 1. Verhagen (P.S.V. Eind hoven) 217.5 kg, 2. Van Zoest (D.O.S., Tege- len) 207,5 kg. 3. Bonke (Achilles, Haarlem) 197,5 kg. Middengewicht: 1. Buys (DOK) Beverwijk) 270 kg., 2. Cantineau (B.V.G Breda) 260 kg, 3. Smit (P.S.V. Eindhoven) 257 kg. Lichtgewicht: 1. Poelman (Achilles Haar lem) 265 kg. 2. Verleg (P.S.V Eindhoven) 262,5 kg. 3. Morlang (D.O.K. Beverwijk) 250 kg. Middenzwaargewicht: 1. Van Grieken (San- dow Delft) 277,5 kg. 2. Tilman (Sandow Delft) 267.5 kg. 3. Pierik (Limburgia Brunssum) 255 kg- Zwaargewicht: 1. Hendriks (KDO Venlo) 280 kg. Algemene stijlprijs: Verschuren (PSV Eind hoven), A.N.W.B. waarschuwt tegen het kopen van gebruikte auto's Nu de verkoop van automobielen vrij is, neemt de handel in gebruikte auto's toe. Verwacht moet worden, dat het aanbod in de eerstkomende tijd nog zal stijgen. De ANWB waarschuwt tegen dé grote risico's, welke gelegen zijn in het kopen van tweedehands auto's. Vele ogenschijn lijk in behoorlijke staat verkerende wagens vertonen na korte tijd verborgen gebreken, die de kopers op aanzienlijke kosten jagen en de wagens niet zelden tot een ernstig gevaar op de weg maken. In het bijzonder acht de ANWB een ern stige waarschuwing op zijn plaats tegen de z.g. „automarkten", welke in steeds meer gemeenten geregeld worden gehouden. De handelaars, die daar auto's te koop aan bieden, zijn niet altijd deskundig. Om zich van een objectief oordeel over de betrouwbaarheid van een motorvoertuig te verzekeren, wende men zich tot een er kend expert of tot de verkeersbond, waar bij men is aangesloten. Kauwgom door Bram Brekema. RUE DE LA PAIX, Parijs. In de rijke étalages van de grootste en duurste juwe lierszaak dei' Franse hoofdstad schittert en flonkert het van louter goud en kristal, waartussen de felle ogen der diamanten en de vurige diepten dei- robijnen de voorbij ganger fascineren en hem stil doen staan in een hypnose van bewondering en be geerte. In de winkel, achter de toonbanken, die in hun glazen binnenste schatten van het zuiverste water bewaren, troont Guil- laume, dienstknecht en schatbewaarder, eerlijk als een diamant zelve en onkreuk baar als een goudstaaf. Zijn onberispelijk zwart costuum en zijn verblindend witte boord worden bekroond door een onver anderlijke glimlach, beleefd en superieur tegelijk. Hij spreidt met gedistingeerde ge baren het zachte fluweel over de glazen plaat, waarop hij met duim en wijsvinger een diamanten ring of een flikkerende das speld plaatst, om de klant, wiens Bugatti of Mercedes buiten wacht, een illusie van onweerstaanbare schoonheid voor ogen te toveren. Guillaume verstaat zijn vak. Ter wijl hij zedig en. zwijgend wacht op het besluit van de koper, wijken zijn arends ogen geen moment van de kleinodiën in de handen van de klant.Hij bewaakt zijn schat ten met fanatieke vasthoudendheid, en zijn reputatie, dat nog nooit een boef de ge legenheid kreeg, een sieraad uit de zaak te ontvreemden, terwijl Guillaume in de na bijheid was, is zijn trots en zijn glorie. Een trots, die beledigd, en een glorie, die gekwetst werd op de dag, dat Guillaume een moment zijn aandacht verspilde aan een niesbui. De dame in de weidse bontjas, die op die dag binnenschreed, leek in staat de Niagara te doen bevriezen door een. blik. Guillaume voelde zich sterk tegen alle vrouwelijk schoon en tegen alle. distinctie, doch hij merkte plots, dat de dame, bijna onzicht baar, gom kauwde en dit deed haar in zijn achting dalen,, zodat hij er in slaagde supe rieur te blijven. De dame wenste diamanten hangers te zien. Het fluweel kwam te voorschijn en de hangers eveneens. De dame stelde hoge eisen. Zij had talloze aan merkingen en spoedig lag een tiental specimina voor haar uitgestald. Een tien tal? Guillaume wist met rotsvaste zeker heid, dat het er precies elf waren en hij deed vlak na zijn niesaanval de bliksem snelle ervaring op, dat er een verdwenen was. „Ik kan werkelijk niet besluiten", zeide de dame hautain. „Ik kom nog wel eens met mijn manZij glimlachte koud en draaide zich om, teneinde in de richting van de deur te schrijden. Doch Guillaume schoot van achter zijn toonbank als een ra ket naar diezelfde deur, schoof er de gren dels voor en zei met ijs in zijn stem: „Wan neer u niet kunt besluiten, dan verzoek ik u ook die ene hanger in ons bezit te laten, mevrouw, ik beschuldig u van poging tot diefstal De dame protesteerde verontwaardigd en met priemende blikken, doch Guillaume maakte korte metten. Tien minuten later was de politie reeds bezig met een verhoor en dertien minuten later werd de deftige klant aan de lijve onderzocht door een vrouwelijke politie-assistent. Toen leed Guillaume de nederlaag van zijn leven. Er werd niets gevonden. Noch in de dame en de politie na enkele nutteloze uren zag vertrekken. Guillaume zakte op een stoel en dacht na. Hij dacht ingespan nen en fanatiek. Er moest een fout zijn Ergens moest de politie een vergissing gemaakt hebben. Zijn hersenen kraakten hij verdedigde zijn reputatie en zijn pres tige met een wanhopig en onverzettelijk denkenDeze dame met de kauwgom was zijn doodsvijandin geworden, die hij met denken en als maar denken zou moe ten verslaan. Deze dame met de kauwgom Met de kauwgomMet de kauw gom. Kauw.K.Als de vonk van een diamant, die van donker in licht komt, schoot de oplossing in zijn gepijnigd brein. Guillaume stond op. Als een kat sloop hij naar de plek, waar de dame zijn hangers bewonderd had. Zijn hand schoof langzaam en zorgvuldig langs de rand van de toon- bank. Een kreet van triomf; vastgekleefd bru8- het beklimmen van de wandladder tonse bevolking om onderdak aan bezoekers te verlenen, maar de stroom van gasten zal zelfs tot in Baltimore en Philadelphia on dergebracht moeten worden. Overigens is deze bombastische opzet niet geheel naar de zin van de president. Wel wil hij zijn eerste „eigen" ambts periode met grootse feestelijkheden begin nen, maar hij "had gehoopt, dat het niet te kostbaar zou worden en dat het een waarlijk Democratische viering zou wor den. Intussen belooft het ver over de 300.000 dollar te gaan kosten aan voorbe reidingen de verschillende uitvoeringen en het gevecht voor hötelruimte en voeding van het publiek zullen nog heel wat dollars eisen. Dit zal tevens de eerste inauguratie zijn, waarbij het onderscheid tussen blank en zwart niet zal bestaan. Negergasten zijn uit genodigd voor het galaconcert, het „presi dentiële bal" en voor een officiële rijtoer die de president na zijn inhuldiging door de stad zal maken. Schaatsenrijden Grootscheepse zege van Kees Broekman Bij de eerste belangrijke internationale wedstrijden van dit seizoen in Oslo heeft onze landgenoot Kees Broekman een buiten gewoon fraai resultaat behaald, dat goede beloften inhoudt voor de wedstrijden om het Europees kampioenschap te Davos. Broek man won drie van de vier afstanden en bleek ook bij het totaal klassement bovenaan te staan, zodat in geen enkel opzicht getwijfeld hoeft te worden aan zijn kracht, waarvoor de beste Noorse en Zweedse rijders Zaterdag en Zondag in het Bisletstadion het hoofd hebben moeten buigen. Zaterdag waren het weer en het ijs minder goed. 19.000 toeschouwers waren getuigen van de 500 en de 3000 meter. Op de 500 meter waarvoor 32 rijders aan de start verschenen, kwam Broekman uit tegen Hedlund. De Zweed won in 45.8 sec. en Broekman, die in de laatste bocht geslagen werd. deed er 46.1 sec. over, waarbij hij dus zijn beste tijd tot nog toe (46.3 sec.) verbeterde. Op de 3000 meter kwam Broekman uit tegen Henry Andreassen. Reeds in Hamar had Broekman laten zien dat zijn vorm op het ogenblik reeds uitstekend is. Had hij te Hamar reeds zijn beste tijd verbeterd en ge bracht op 5 min. 9.8 sec. nu deed hij er precies 5 min. over. De uitslag luidt: 1. Broekman 5 min.; 2. Liaklev 5.03.3. Dubbele overwinning. Op de tweede dag waren weers- en ijs- omstandigheden uitstekend en op een gege ven moment zakte het kwik tot 9 graden onder nul. Het Bisletstadion was practisch uitverkocht en men schatte het aantal toe schouwers op 27.000. Deze tienduizenden juichten het dubbele succes van Kees Broek man zeer sportief en buitengewoon hartelijk toe al was het voor menigeen een stevige deuk in de nationale schaatsenrijderstrots dat de enige Nederlander, die hier tussen de vele Noren op 't ijs stond, al zijn tegenstanders een lesje gaf. Op de 1500 meter startte Broek man ook tegen Liaklev. waarbij de Noor de leiding had. maar onze landgenoot kreeg in de laatste bocht de binnenbaan en passeerde zijn tegenstander. Broekman die na de eerste dag met 96.10 punten over twee afstanden de leiding had voor Ivar Martinsen met 96.26 punten en Liaklev met 96.65 punten, ver kreeg met zijn zege op de 1500 meter een nog grotere voorsprong in de algemene rang schikking. Het resultaat van de 1500 meter was: 1 Broekman 2.22.7; 2. Liaklev 2.23.2. Aangezien Broekman en Liaklev op de 3000 meter eerste en tweede waren geworden moesten zij ook op de 5000 meter tegen elkaar uitkomen. Het is een buitengewoon spannen de wedstrijd geworden, waarbij Liaklev in den beginne de leiding had, doch Broek man goed bleef volgen en spoedig was het duidelijk, dat het duel tot op de laatste paar honderd meter nog onbeslist zou zijn. Toen beiden uit de laatste bocht kwamen en in de eindspurt naast elkaar voortreden, elkaar elk duim breed ijs bevechtend, kon alleen de jury van aankomst duidelijk constateren wie gewonnen had. Het was Broekman. De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Broekman 8.34,1; Liaklev 8.34.2. Eindstand: 1. Broekman 195.077; 2. Liaklev 195.803. Behëndigheidswedstrijden van „S.S.H." te Beverwijk De gymnastiekvereniging „S.S.H.", hield Zaterdagmiddag in het gymnastieklokaal van de „Da Costa"-school onder zeer grote belangstelling behendigheidswedstrijden voor de jongste afdeling Onder leiding van de heer H. van Wij nen, die de wedstrijden op een zeer pret tige wijze deed verlopen, zijn door de SSH- jeugd verschillende leuke opdrachten uit gevoerd. Met veel vuur begonnen de meis jes en jongens de strijd met de blokken, daarna kwamen de oefeningen met de aan een plakkend stukje kauwgom, dat onder de rand van de toonbank had ge zeten, lag de hanger in de palm van zijn hand. Guillaume werd actief. Uit een kast haalde hij een stukje glas, dat ongeveer de vorm van het sieraad had. Dit plakte hij met de kauwgom vast op de plek, waar hij de hanger had aangetroffen en daarna belde hij de politie. De donkere, gesoigneerde man, die later in de winkel kwam en naar een ring vroeg, kon geen keus maken en excuseerde zich, voordat hij wegging. Guillaume knikte glimlachend en beleefd en zei „een moment alstublieft". De twee politiemannen achter het gordijn traden als op commando te voorschijn. Toen zij de protesterende bezoeker in het achtervertrek aan den lijve onderzochten, vonden zij het stukje glas in de zak van zijn jas. En Guillaume deed vriendelijk en cor rect de deur voor het drietal open, toen de politieauto voorstond. „Vergeet de dame niet," zei hij nog tegen de rechercheurs, „Zij zal gemakkelijk te haar kleding, noch in haar tas bleek het. vinden zijn. En vertel haar dat dames, die. uuuua kleinood aanwezig te zijn en het was een I in mijn winkel komen, nooit kauwgom Ned, Handel Mij totaal wanhopige, wasbleke, jammerlijke plegen te consumeren. Échte dames doen N.-I. Handelsbank schaduw van de vroegere Guillaume, die1 dat niet. Dat was de fout". I Billiton Mij II en de grondgymnastiek. De snelste geza menlijke tijd wees de winnaars aan, zodat de spanning niet ontbrak. Behalve de aardige prijzen voor de zes tien winnaars, bestaande uit boeken en speelgoederen, werden de tachtig deelne mers allen verrast met versnaperingen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabe: v Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Slotkoers Openings 7 Jan. koersen 317 313/2 274% 272% 2281/2 228% 161 Vz 162 136 256 1121/2 166)4 166 161% 158)4 155% 172% 170 167 )4 165% 156 Vz - 1181/2 415

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3