MICHELIN Basisregelingen voor verschillende takken van vervoer BANOEN Het eindpunt van de Haarlemse tram in Amsterdam CKort en Bondig MAANDAG 10 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 MINISTER SPITZEN WENST: Vertraging van één jaar bij aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal Iri de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Ver keer en Waterstaat verklaart minister Spitzen, dat hij de poging van zijn ambts voorganger, een basis te leggen voor de wetgeving ten aanzien van het gehele ver keersgebied, zal voortzetten. De voor te stellen maatregelen zullen echter niet in alle opzichten dezelfde zijn als die, welke reeds ontworpen of in voorbereiding zijn. De reorganisatie zoals de minister zich die in grote lijnen voorstelt, komt op het volgende neer. In beginsel wordt op het Directoraat-generaal van Verkeer een één hoofdige leiding nodig geacht. Zelfstandige wettelijke bevoegdheden toe te kennen aan anderen dan de directeur-generaal is or ganisatorisch onjuist. Om deze reden zullen de functies van inspecteur-generaal en directeur van het vervoer moeten verdwij nen. Voorts acht de minister het nodig, dat alle bemoeiingen met het wegverkeer, met in begrip van de verkeersveiligheid, in één hand komen. Deze bemoeiingen zullen wor den ondergebracht bij de Directie Water staat, die tevens zal worden belast met de uitvoering van de kentekenregeling, voorzien in de wegenverkeerswet. De ver keer swetge ving zal van de afdeling juridi sche zaken worden overgebracht naar de afdeling waterstaatsrecht. Voor de uitvoe ring van de kentegenregeling en het toe zicht op de zware motorrijtuigen zal naast een administratief bureau een technische dienst nodig zijn. Aan deze technische van autobussen en huurauto's, welke thans dienst kunnen dan tevens de keuringen ingevolge de wet Autovervoer Personen door de inspecteur-generaal geschieden worden opgedragen, waarmede weder een doublure zal zijn opgeruimd. De minister zal zo spoedig mogelijk de wijziging van de Wet Autovervoer Perso nen voor behandeling gereed maken en in het wetsontwerp Goederenvervoer langs de weg nog enige wijzigingen aanbrengen. De minister noemt enige denkbeelden van algemene aard, die de grondslag vor men van zijn beleid. Het is nodig voor alle takken van vervoer een basis voor een regeling te scheppen, opdat zich een Ne derlands vervoersapparaat kan ontwikke len, dat in samenstelling en in functie economisch werkt. De minister gebruikt met opzet niet het woord coördinatie. Wanneer men meent, een effectief einddoel te hebben bereikt met het begrip coördi natie, loopt men gevaar de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Het levert geen inhoud voor een wetsontwerp. Hier komt bij de omstandigheid, dat ook in vervoerskringen zelf steeds meer wordt ingezien, dat de negativistische vrij heid niet de oplossing kan brengen. De periode van schaarste heeft de betrokkenen gedwongen elkander meer te zoeken en ook de overheid op hun pad gebracht Van deze door uiterlijke oorzaken ontstane sfeer moet een voorzichtig gebruik wor den gemaakt, om, met loslating van de be moeiing, die een crisis-kenmerk heeft en dus in wezen tijdelijk is, over te houden het goede, dat een blijvend fundament kan vormen voor een vaste structuur van de vervoerssectoren. Op de vraag, of het in de bedoeling van de regering ligt, binnenkort opnieuw de benzineprijs te verhogen, kan de minister thans geen definitief antwoord geven, daar dit een der punten is, die in Benelux- verband moet worden bezien. Het Zondagsrijverbod zal eerst kunnen worden opgeheven, zodra de brandstofpo sitie dit mogelijk maakt. Thans is deze mogelijkheid nog niet ten volle aanwezig. De minister is van oordeel dat de be vrachting in de wilde binnenvaart uit eindelijk in handen zal dienen te zijn van het bedrijfsleven. Hij stelt zich voor, in het ontwerp van wet op het vervoer te water daartoe de mogelijkheid te openen. Er is een urgentie-programma voor de spoorwegen opgesteld, dat in ongeveer vijf jaren zal moeten worden voltooid wil het bedrijf behoorlijk kunnen functionneren. Dit programma voorziet in een geleidelijke vervanging van de stoomtractie door elec- trische- en Diesel-electrische tractie. Met ingang van 15 Mei 1949 zal het, slechts in zeer beperkt aantal aanwezige Dieselmateriaal worden gebruikt op de lij nen tussen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam enerzijds en Enschedé, Groningen en Leeuwarden anderzijds, boven de be staande twee-uursdienst met stoomsnel- treinen. Met betrekking tot de perspectieven voor de Nederlandse vliegtuigindustrie kan wor den medegedeeld, dat de regering van me ning is, dat de burgerlijke luchtvaartuigen, waarvoor ook in het buitenland afzet zou kunnen worden gevonden (waartoe de verkeersvliegtuigen tot c.a. 15 ton totaal gewicht kunnen worden gerekend) in Ne derland vervaardigd zullen kunnen worden De verliezen welke de K.L.M. in 1947 en 1948 op het lijnbedrijf in Nederland heeft geleden, kunnen worden becijferd op respectievelijk 2.000,000 en 1.500 000. De vliegveldkwcstie. Teneinde de onzekerheid ten opzichte van de aanleg van luchtvaartterreinen in het Westen van ons land zo spoedig mo gelijk weg te nemen, zal de minister er op aandringen, dat de betreffende commissie haar advies zo snel mogelijk uitbrengt: Er zal zeker geen sprake zijn van de aanleg van twee soortgelijke vliegvelden in Zuid holland-West op 9 k.m. afstand van elkaar. De rijksluchtvaartschool verkeert ih een dwangpositie. Doordat de omvang van de militaire vliegschool op Gilze Rijen is toe genomen, is het de militaire autoriteiten onmogelijk geworden, de rijksluchtvaart school langer gastvrijheid op dit vliegveld te verlenen. De school moet reeds haar oefeningen voor dé voortgezette en eind- opleiding elders houden, waarvoor Eind hoven in aanmerking kwam, omdat hier door de kosten, verbonden aan de aanleg van een luchtvaatterrein voor deze oplei ding konden worden' vermeden. Openbare Werken Naar aanleiding van de bedenkingen, die gerezen zijn tegen de mate van beperking ten aanzien van de uitgaven voor de uit voering van openbare werken, verklaart de minister dat vermindering van het tempo en de omvang van de uitvoering van water staatswerken een voor de hand liggend middel is om op korte termijn noodzakelijke inkrimping van uitgaven te bereiken. Uiteraard worden belangen, betrokken, bij de uitvoering van werken, die niet ter hand kunnen worden genomen of in langzamer tempo worden voltooid, geschaad. Uit een nota van wijziging blijkt, dat in tussen het totaal aan uitgaven voor uit te voeren werken met inbegrip van bijdra gen aan derden is vermeerderd met 5.900.000,—. De aanleg van een nieuwe autoweg Am sterdamUtrecht is reeds ter hand geno men, De financiële omstandigheden dwin gen tot een langzamer tempo dan aanvan kelijk was beoogd. Een vaste verbinding door middel van een dam van Marken met het vaste land aleen verantwoord als onderdeel van de aanleg van de toekomstige Zuid-Westpol der. Het ligt in het voornemen om in 1949 de Afsluitdijk van het in te polderen gebied in het Zuider Sloe aan te leggen, met de bedoeling, dat in de zomer van 1950 de eerste inzaai kan geschieden. Amsterdam-Rijnkanaal. Voor de aanleg, van het Amsterdam- Rijnkanaal wordt thans nog een bedrag van 4.000.000 aangevraagd. Hierbij wordt ge hoopt, dat voor de verdere aanleg in de komende jaren voldoende fondsen kunnen worden beschikbaar gesteld om de open stelling van dit kanaal voor de vaart met 2000-tons schepen in begin 1952 te doen plaats hebben, hetgeen dus een vertraging van niet meer dan één jaar tegenover het aanvankelijke plan zou betekenen. Na 1949 zal voor de voltooiing van het kanaal naar raming nog 17.000-000 nodig zijn. Voorgesteld wordt de post „Aanleg van wegen, welke voorkomen op het rijks wegenplan", met 800.000 te verhogen. Hoewel nog geen definitieve keuze is ge daan ten aanzien van de plaats der bij Doesburg te bouwen brug, acht de minis ter het gewenst in 1949 met de voorberei ding van dit werk te beginnen, waarvoor een bedrag van 100.000 wordt aange vraagd. „Wederopbouw" 18 Januari in de Tweede Kamer De Tweede Kamer zal Dinsdag 18 Januari bijeenkomen ter behandeling van de begro tingen van Wederopbouw en Volkshuisves ting en Verkeer en Waterstaat. Des avonds wordt begonnen met de be groting van Buitenlandse Zaken, waarvan de behandeling Donderdag 20 Januari zal worden voortgezet. Daarna komt de begroting van Oorlog en Marine aan de orde. I Madé Soeka Ngadja Enkele maanden geleden heb ik, naar aanleiding van zijn eerste optreden in de hoofdstad, reeds een bespreking gewijd aan de uit Noord Bali afkomstige kunste naar-Schilder, danser, zanger en compo nist I Madé Soeka Ngadja, die Zaterdag avond in het Frans Halsmuseum de ogen van bijna twee honderd belangstellenden op zich verenigde. Op uitnodiging van het a,, - f:„_ Comité voor jonge Toonkunstenaars liet Alle maten voorradig. Handel normale korting hij in de Renaissance-zaal zijn moderne bloemlezing zien uit de eeuwenoude dans vormen van zijn geboortestreek, waarin dertien motieven (symbolische uitbeeldin gen van gevoelens en fijnzinnig gesty- leerde imitaties van levende wezens en menselijke verrichtingen) naar de snel wis selende mode van het ogenblik tezamen zijn gebracht. Bernard IJzerdraat gaf in gezellige, mis schien iets te globale trant korte toelichtin gen op het programma, dat verder werd gevuld met zang van eigen liederen, mu ziek op enige inheemse instrumenten en de dans van de heks Rangde. D. K. maten voorradig. Handel normale kort JULIANAGARAGE JULI ANAL A AN 295 TELEFOON 11781 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 5 Jan,, E. Peet oom—Kroon: H. A. M. SwartêKuenen; 6 Jan., J, M SchulzSchmidt; 7 Jan., G. L. KleijnRuitenburg: C. C. SteenkistBosch; H. E. KokSleeboom; H. A. H. Riegen Smid; W. H. DijkstraGarrer. BEVALLEN van een dochter: 7 Jan., J. C. M. RosSuijkerbuijk; C. den DuikArnoldt; T. J. Mul—Lagerweij. OVERLEDEN: 7 Jan., M. G. Jongenelen, 29 j., Kamperlaan; M. G. Jonker. 70 j., Zon- nelaan; J. K. Vrijdag. 85 j.. Voorhoutstraat; M. Mensink, 16 m., Hazepaterslaan. Agenda voor H 21 ar He urn MAANDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling „Hals over kop". 8 uur. Rembrandt: „Oliver Twist". 18 j., 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town". 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Het lokkende goud", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Niet te vergeefs", allel eeft.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 11 JANUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Mededelingenblad van Bond voor Vreemdelingenverkeer verschenen Het eerste nummer is verschenen van het orgaan ,.Zuid-Kennemerland". een mede delingenblad van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- merland. Het is een gestencilde, keurig ver zorgde uitgave, die op overzichtelijke wijze de komende gebeurtenissen, ondermeer op het gebied van muziek, toneel, sport, bijzon dere filmvoorstellingen en voordrachts kunst aankondigt, en verder het tot stand komen en het streven van de Gewestelijke Bond in een artikel belicht, Het aantal mid delen, waarmee de Bond het publiek gratis ten dienste staat, is hiermee weer uitge breid. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van de Bond. spreekt in een inleidend woord de hoop uit. dat liet blad r- m zal slagen meer belangstelling te wekken bij vreemdelingen en bij de bewoners van Zuid-Kennemerland voor het vele aan schoons in deze streek. Toneel „Gevraagd: een man" Over gebrek aan lachlust van de bezoe kers hebben „De verenigde spelers" gister avond niet te klagen gehad en inderdaad gaven zij met gul gebaar ruimschoots aan leiding tot de betoonde vrolijkheid. Blijk baar beantwoordt de ook wel in andere vertalingen en onder andere namen beken de onberedeneerbare klucht „Gevraagd: een man" door Christina van Meeteren, naar het Amerikaans van Florence A. Kil- patrick, aan de behoefte tot probleemloze ontspanning van het publiek. In elk geval mag worden aangenomen, dat na afloop iedereen zijn ontstemming over het late begin van de voorstelling glad was'verge ten. Het opvoeren van een comedie in een comedie heeft trouwens bijna altijd succes. Ton van Otterloo, verantwoordelijk voor de regie, maakte vooral van de bijfiguren een stel rare portretten, waarin menigeen zijn naaste herkende, versierd met enkele niet al te zeer overdreven, maar toch vol doende bespottelijke tierelantijnen. De bazige tante kwam, te oordelen naar haar tongval, nu wel niet direct uit het zonnige zuiden van Frankrijk, doch kweet zich ove rigens heel gedecideerd van haar vermeen de plichten. Op de versmade aanbidder met malle manieren van de heer Serné en de vrijpostige dienstbode van mejuffrouw Weerets was nauwelijks iets te beknibbe len. Het grootste genoegen bereidde even wel mevrouw B. Kuiters-Bruins de aanwe zigen, al had haar optreden in de rol van de verleidelijke vriendin wellicht iets minder bewegelijk kunnen verlopen. Aan hét slot liet de heer Cats zien, dat hij ook voor rechercheur kan spélen, als dat nodig is - en hoe. Mevrouw Cats-van Hamburg vulde als de onstandvastige mannenhaatster, die door eigen onnadenkend toedoen in een wan hopig parket geraakt, iedere scène met ge noeg nerveuze spanning om de verrassende schokken flink te doen aankomen. Het was alleen jammer, dat zij meende bijna on onderbroken op zo'n hooglopende toon te moeten spreken. De heer G. Ligtvoet dien de haar - behoudens enkele uitvallen van te langdurig doorgevoerde grappigheid - naar behoren en met groot gemak tot nut tige tegenpartij. Begin Maart keert dit hardwerkende ensemble weer op de plan ken in „De Leeuwerik" terug. DAVID KONING Lou. Bandy jubileert Het getal 30 ddt met grote verlichte cij fers gisteravond boven het podium in de Concertzaal hing, gaf het aantal jaren aan dat Lou Bandy als erkend lach- en traan- verwekker op de planken heeft gestaan. Dat hij zijn tijd niet heeft verknoeid bleek wel uit de enthousiaste ovatie die hij te ver werken kreeg en die zo'n oorverdovend volume aannam, dat de geit waarmee de komiek ditmaal voor het voetlicht kwam, slechts met de grootste moeite van een overhaaste vlucht kon worden weerhouden, Om haar zenuwen te kalmeren, kreeg zij echter van de baas verlof om aan een palmboom te gaan knagem Men zal moeilijk kunnen beweren dat de jubilaris over veel originaliteit beschikt, maar zolang de onderwerpen die hij be zingt, in casu waarheden als koeien betref fende de wenselijkheid alle zorgen met een glimlach te incasseren, niet nalaten het mensdom te boeien, deert dat hem niets. In ieder geval heeft hij van zijn magische greep op de zaal nog niets verloren. Hij durfde het zelfs aan het publiek dat hij meestal onder de kin strijkt, In een onbe waakt ogenblik een paar fikse draaien om de oren te geven, in eer. werkelijk grappig commentaar op de vaderlandse geschie denis. De zaal kreeg gelegenheid hem de beste hulde te bewijzen, die een artist kan vra gen, door met volle kracht de refreinen, die zoveel tot zijn populariteit hebben bij gedragen, mee te zingen. De rest van het programma bestond uit een aantal variéténummers, waaruit wij hetgeen de goochelaar Niberco en de muzi kale clown Guus Brox brachten voor een eervolle vermelding zouden willen kiezen. Telepathie in de Concertzaal Zaterdagavond waren wij in het Concert gebouw getuige van het eerste optreden in Haarlem van Chandu, die zich aandiende als „mentalist" nuttige verzamelnaam voor geheugenwonder, helderziende en be oefenaar van de telepathie. Slechts de hyp nose kwam anders dan bij de meeste zijner „eollegas" niet op zijn programma voor. Het gedrukte programma had het publiek al enigszins voorbereid op de buitengewone gaven, waarover Chandu beschikt: hij zou zich onder meer, in de oorlogsjaren, gegre pen door de Japanse militaire politie voor de wreedste folteringen gevoelloos hebben gemaakt. Mochten deze bovennormale eigenschappen bij zijn optreden niet aan het licht komen, Chandu's programma was ze ker boeiend en afwisselend en in een aan trekkelijke vorm gegoten. Het vermeldde onder meer de opsporing van voorwerpen met behulp van telepathie, een geheugen test, een proeve in de graphologie en beant woording van vragen, door het publiek ge steld. Bij een zijner experimenten verklaar de Chandu door iemand in de zaal sterk te gengewerkt te worden, hetgeen zijn mani pulaties ongetwijfeld aan interessantheid deed winnen. Al moest men enkele passages uit de „ver bindende tekst" niet al te letterlijk opvatten, en verwarde Chandu nogal eens de begrip pen ..visueel" en „auditief", toch maakte zijn optreden over het algemeen een eerlijke indruk. Wij geloven dan ook wel, dat Chandu zijn weg in het Nederlandse variété zal vinden, zeker niet in de laatste plaats door de -beschaafde en bescheiden indruk, die hij op zijn publiek maakt. DE BAAS IN ZAK EN AS. Twee jachthonden van de heer M. Geluk uit Assendelft maakten Zondag in de Vel- serpolder met de baas een wandelingetje. Een fietser, gek'eed in een lichte regenjas, wist de jongste van het span, een glad- harige, bruinwit getekende teef te lokken en nam het dier mee naar Velsen. De rechtmatige eigenaar zit thans in zak en as en zal zeer dankbaar zijn, wanneer men hem aan het „duikadres" van zijn vier voeter zal kunnen helpen. SCHEEPVAART Arendskerk. RotterdamSydney 10 Jan. te Marseille. Bantam, JavaRotterdam 8 Jan. Gibraltar gepasseerd. Boissevain, 9 Jan. van Kaapstad te Montevideo. Java, 9 Jan. van Amsterdam te Bremen. Johan van Olden- barnevelt. AmsterdamJava pass. 9 Jan. Gibraltar. Kamerling Onnes. Rotterdam Batavia 9 Januari van Suez. Modjo- kerto, RotterdamJava 9 Jan. pass. Fini- sterre. Mijdrecht, 8 Jan. van Kaapstad langszij Willem Barendsz. Nieuw Amsterdam, 8 Jan. van New York te San Juan de Portorico. Oranje, AmsterdamJava 8 Jan. van Suez. Polydorus, Amsterdam—Java 9 Jan. te Aden. Reiniersz. RotterdamJava 9 Jan. Suez- kanaal. Sumatra. JavaAmsterdam 9 Jan. van Colombo Waterman. Java—Karachi pass 3 Jan. Point de Galle. Westerdam, Rotterdam j —New York pass. 9 Jan. Lizard. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam 8 Jan. v. Colombo. I Dubbelmannenkwartet „Inter Nos" hield receptie Mr. A. Beets, de voorzitter van de Haar lemse Orkestvereniging, de heer J. A. Dor- resteyn, directeur van de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen, de direc teur van de Stadsschouwburg H. Deinum, deken J. J. A. Kuilman, de componist en criticus Jac. Bonset en vele vertegenwoor digers van grote en kleine zangverenigin gen, uit Haarlem en daarbuiten, gaven Zaterdagmiddag in bonte afwisseling op de receptie, die het dubbelmannenkwartet Intei- Nos" in „Brinkmann" op de Grote Markt ter gelegenheid van zijn dertigjarig bestaan hield, van hun belangstelling en van hun bewondering voor de prestaties die het ensemble onder leiding van Nico Hoogerwerf wist te bereiken, blijk. „Zingt nog lang tot lof van God, tot stich ting en tot vreugde van uw medemen sen", zei deken Kuilman in een speechje, dat door de heer J. Dal, voorzitter van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia, dat de organisatie van de receptie op zich had genomen, en die de sprekers en het waren er vele! ieder met afzonderlijk, welgekozen woord dankte, bijzonder ge waardeerd werd. Er waren er, die oude herinneringen op haalden, zoals de immer vitale Nico de Zwager, en met talrijke anecdoten de be zoekers iets lieten horen van de levens vreugde, die de zangkunst haar beoefena ren verschaft. M. G. Jonker ©verleden Vandaag is in alle stilte het stoffelijk overschot van de heer M. G. Jonker, die Vrijdag in de ouderdom van 70 jaar te Haarlem is overleden, ter aarde besteld. De heer Jonker maakte deel uit van de firma Wallich en Matthes. Hij was een wissel- en valuta-makelaar die niet alleen wegens zijn grote bekwaamheid, visie en vakkennis op de Beurs werd geapprecieerd, maar vooral ook om zijn hulpvaardigheid, beminnelijkheid en nimmer versagende opgewektheid bij ieder die hem kende ten zeerste geliefd was. Het is zeker voor een groot deel aan zijn capaciteiten te danken dat de Amsterdamse disconto-markt voor de oorlog zo'n grote vlucht heeft genomen. De „Zeehond" kreeg averij Hét 249 ton metende Nederlandse motor schip „Zeehond" (volgens Lloyds register van de firma Nooitgedacht te Groningen) is na een aanvaring met een onbekend schip, toen het in de baai Van Bridlington (Yorkshire) beschutting zocht tegen de zware zeeën, met averij aan bakboordzijde de haven van Bridlington binnengelopen. De „Zeehond"' werd beneden en boven de waterlijn beschadigd en enige van de stalen platen van het schip zijn ingedrukt. De „Zeehond" was op weg van Amster dam naar Middlesborough (Yorkshire). Dreigende moeilijkheden voor de toekomst Het is reeds jaren bekend dat het Am sterdamse gemeentebestuur bezwaren heeft tegen het eindpunt van de tram Zandvoort- Haarlem-Amsterdam in de Spuistraat nabij het Spui. Men vindt het namelijk een be zwaar dat de zware en lange tramtreinen naar het centrum der stad rijden. Het wordt daarom wenselijk geacht dat de N.Z.H.- diensten in de toekomst het eindpunt krij gen in de omgeving van de Krommert. Dan zouden de passagiers verder vervoerd kun nen worden met de stadstram. De directie der N.Z.H. heeft, heel begrij pelijk, daartegen grote bezwaren. Veel reizigers yit Haarlem-Zuid en Heemstede en ook uit Aerdenhout en Zandvoort ge ven aan de tram voorkeur boven de trein, omdat de tram hen in het centrum der stad brengt. Als zij in de omgeving van de Krommert zouden moeten overstappen in de stadstram geeft dit natuurlijk bezwaren. Indertijd is over deze quaestie geconfe- feerd tussen het Amsterdamse gemeente bestuur en de directie der N.Z.H.zonder dat een bevredigende oplossing verkregen werd. De directie der tram is van mening dat de lopende concessie haar in elk geval garandeert dat de thans bestaande toestand tot 1954 gehandhaafd kan blijven. Tegen het verstrijken van die termijn zal wel een nader overlég plaats hebben. Dezer dagen is in de Amsterdamse ge meenteraad gedebatteerd over de stads tram Er gingen stemmen op om in de toe komst de tramlijnen te vervangen door autobussen, maar de meerderheid voelde daarvoor niet, omdat gemeend werd dat de Hoofdstad Operette komt met „An der schonen blauen Donau" De Hoofdstad Operette (onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Otto Durer), zal a.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag in de Stadsschouwburg te Haarlem een serie voor stellingen geven van de operette „An der schonen blauen Donau", met muziek van Johann Strauss en Eduard Eysler, in een Nederlandse vertaling van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurich. Behalve de vaste kern van het ensemble als Paul Harden, Fritz Steiner, Ruth Rhoden, Claire Clairy en Joh. v. d. Zalm, zullen ook medewerken Claire Eiselmeyer, Ad Heerings, Wim v. d. Velde en Cor v. Helvert. Het solistënballet, waaraan Elisabeth Her mann, Johanna Zuiver, Hellena Rajewska, Marina Candael, Seraphina Giezen, Jean Rebel en Cor v. d. Muyden medewerken, zal, wegens het grote succes in de vorige operette, wederom optreden. Kapelmeester is Julius Susan. Onze gehavende bossen De bevolking haaide in de oorlogswinter 1.000.000 m3 hout weg Indertijd hebben wij aan een verslag van het Staatsbosbeheer enige cijfers ontleend over de hoeveelheden hout die in de oor logsjaren verloren ..gegaan zijn (ruim 8% van de totale oppervlakte aan bos). Het „Bouwcentrum" komt thans met nadere gegevens. Er werden 22.000 ha bos vernield, de waarde daarvan is 27.000.000. Door direct oorlogsgeweld werden 10.400 ha vernield, door aanleg van verdedigings werken 5000 ha. De bevolking heeft in de barre oorlogswinter 1.000.000 m3 hout uit de bossen gehaald. De normale houtveilin gen werden met 2.000.000 m3 overschreden. Meerum Terwogt geridderd Zelden is een receptie ter gelegenheid van een jubileum in de Nederlandse sport zo druk bezocht geweest als die van de Sport redacteur H. A. Meerum Terwogt, die dezer dagen het feit heeft herdacht, dat hij 40 jaar geleden als sportredacteur bij de Nieuwe Rotterdamse Courant werd verbonden en ter gelegenheid daarvan Zaterdagmiddag een receptie hield in de zaal van de Rotterdamse kunstkring. Voor de minister van onderwijs sprak het hoofd van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport, dr, J. Miedema, die de grote ver diensten van de jubilaris schetste en onder applaus mededeelde dat het H. M. de Ko ningin tot rid er van de romed arf fabtk ningin had behaagd de heer Meerum Ter wogt te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts voerden nog het woord de burge meester van Rotterdam mr. P. J. Oud, de heer P. W. Scharroo lid van het dagelijks bestuur van het IOC, de heer K. J. J. Lotsy. mr. M. Rooy. namens de federatie van Neder landse journalisten en tal van vertegenwoor digers van sportorganisaties. Les over de vrede op alle scholen ter wereld Een groep Nederlandse onderwijzers heeft Kerstmis en Nieuwjaar in Parijs ge vierd. Van hun Franse collega's hoorden zij van een plan van de „Féderation des As sociations d'Educateurs Frangais". aan alle Opvoeders ter wereld ongeveer drie mil- lioen te vragen de eerste Februari te j wijden aan een les over de vrede. I belangen van het verkeer daarmee niet ge- diend zouden worden. Autobussen zouden niet minder bezwaar opleveren dan de tram. Bovendien zou overschakeling van het grote trambedrijf-,op autobussen de ge meente voor dë noodzakelijkheid stellen om een zeer groot kapitaal te investeren voor de aanschaffing van honderden autobussen. Zelfs werd er door de meerderheid van de raad niet gevoeld voor het nemen van een proef om op enkele lijnen de tram door autobussen te vervangen. Uit dit raadsdebat is dus wel gebleken dat de bezwai-en van Amsterdam niet gaan tegen het rijden van trams in het algemeen. Intussen poogt de N.Z.H. de bezwaren die er zijn tegen haar tramdiensten in Am sterdam te ondervangen. Wij hebben in de zomer van het vorige jaar reeds medege deeld, dat besloten is tot de aankoop van nieuw materiaal op de lijn Zandvoort- Haarlem-Amsterdam. Er zullen in de toe komst twee-wagen-treinen rijden (het type dat op de lijn Haarlem-Leiden reed) dat veel korter en ook veel lichter is dan de diensten die nu rijden. Bovendien ligt het niet in de bedoeling daarbij (zoals dit wel gebeurde op de lijn Haarlem-Leiden) gebruik te maken van volgwagens. Het ge volg van deze reorganisatie zal zijn dat met elke dienst minder passagiers vervoerd worden, maar dit zal dan worden gecom penseerd door het instellen van 10-minuten diensten De nieuwe tramwagens zullen ook sneller zijden (75 km per uur op de stukken die dit gedogen), waardoor de rijtijd Zand voort-Amsterdam met 10 minuten bekort zal worden. De levertijd van de nieuwe rijtuigen is evenwel twee jaar, zodat het wel eind 1951 of begin 1952 zal worden vóór zij in ge bruik genomen kunnen worden. Maar dit is in elk geval lang voor het verstrijken van de thans geldende concessietermijn. Lisse Lisse—Lugdunum 1—4 Een enthousiast Lisse-team is er niet in geslaagd om ten tweede male over Lugdu num te zegevieren. De bezoekers waren steeds een tempo vlugger door hun tech nisch spel. Na een kwartier kreeg Lisse een vrije trap te nemen, die goed door Vrijburg genomen door N. van Rooyen langs de Leidse doelman werd geplaatst. Lugdunum zette hierna een heftig offensief in, maar pas na een half uur wist de goed spelende midvöor Verseput uit een aanval van de linkervleugel onhoudhaar te scoren 11. Na de rust ontwikkelde zich opnieuw een vlug opgaande wedstrijd. Geleidelijk werden de aanvallen van Lugdunum talrijker. I Uit een handsgeval in het gevaarlijke ge bied kreeg Lugdunum een penalty toegewe zen, die door J. Verhoeven werd benut. Hier na werd de tegenstand van Lisse steeds minder en het was wederom Verhoeven, die met een enorm hard schot, juist onder de lat de Lisse-doelman passeerde. Tenslotte werd het zwoegen van Verseput beloond met een vierde doelpunt. Damclub „Lisse Vooruit" afdelingskampioen Door een onverwachte nederlaag van de damclub Hazerswoude tegen de Katwijkse Damclub behaalde het eerste tiental van Lisse het kampioenschap in de A-klasse van de Leidse Dambond. Voor een algeheel kam pioenschap in de eerste klasse van de L. D. B. zal Lisse nog moeten kampen tegen de andere kampioen in de eerste klasse. De win naar hiervan zal promotie-wedstrijden moe ten spelen. De damclub „Lisse Vooruit" speelde zes wedstrijden, waarvan vier gewonnen werden en 2 gelijk werden gespeeld. Heemstede Partij van de Arbeid Woensdagavond 19 Januari zal Mr. G. E. van Walsum, Burgemeester van Delft, in Heemslede, in het gebouw van de Protes tantenbond spreken over „Waarom als Christen toch lid van de Partij van de Arbeid". BINNENLAND Door het omvallen van een brandend petroleumstel ontstond brand in een woning in de Waalstraat te Amsterdam. De 69-jarige bewoonster liep bij haar poging de vlammen te doven zware brandwonden op en is enige tijd later overleden. Ongeveer 500 Duitse kinderen zijn dezer dagen in Nederland aangekomen. Zij zullen voor de tijd van drie maanden een onderdak vinden in Protestantse gezinnen. De Prinsesjes Beatrix en Irene hebben Zaterdagmiddag met een twaalftal vriendin netjes een bezoek gebracht aan circus Strass- burger in Carré te Amsterdam. Zij werden vrijwel niet door het publiek opgemerkt en konden ongestoord van het programma ge nieten. Voor het eerst na de oorlog is in Utrecht weer een automarkt gehouden. Het aantal aangevoerde auto's bedroeg de eerste dag 200. Voorts werden 11 motorfietsen aange boden. Er waren oude wagens, die f400 en vrij- nieuwe, die f 8250 opbrachten. Bij een brand in een fabriek van weef stoelen te Enschedé zijn talrijke weefstoelen, welke voor verzending gereed stonden, in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ongeveer f 50.000. Door branden werd in November 1948 in Nederland voor f 995.700 schade aangericht. Prinses Wilhelmina lieeft voor de arbeid van de „Centrale Financierings-actie voor Joods-sociaal werk in Nederland" (Cefina) te Amsterdam, een bedrag beschikbaar ge steld. Deze stichting financiert in het bij zonder verenigingen op het gebied van ver zorging van Joodse kinderen en jeugdige personen, die de bezetting overleefden. De heer L. Neher zal met ingang van 1 Februari opnieuw worden belast met de functie van directeur-generaal der P.T.T. Verbetering. Bij de foto in ons blad van van Zaterdag van de aankomst van dr. Drees in Batavia is abusievelijk de naam van de heer Gieben genoemd. De derde van links op de foto is echter de heer W. Alons, staats secretaris en directeur van Financiën der Nederlands-Indische regering in Batavia, Sinds enkele dagen is het op bepaalde uren van de dag mogelijk met Athene te telefoneren. Dr. J. J. Wolters, geneesheer-directeur van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen is Zondagavond plotseling overleden. Mr. dr. J. G. van Maasdijk is benoemd tot waarnemend algemeen secretaris van het Koninklijk Huis. E. H. ridder van Rappard, die leider is geweest van de N.S.N.A.P. (Nationaal Socia listische Nederlandse Arbeiderspartij) zal op 14 Maart voor het Bijzondere Hof in Den Haag terechtstaan. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse afdeling van de Vereni ging van Huisvrouwen houdt Dinsdag in hótel „De Leeuwerik" een filmmiddag. Films van het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad zullen worden vertoond. Het 35-jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Nederl. Vereniging van Fa brieksarbeiders wordt op 15 Januari her dracht met een feestavond in het gebouw der Haarlemse Jongemannenvereniging Lange Margarethastraat. Opgevoerd worden enige blijspelen. De heer G. P. Nederpelt, voorman-mon teur bij de electrische tractie der Neder landse Spoorwegen te Plaarlem, hoopt 16 Januari de dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst kwam. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken opent het programma voor 1949 op Woensdag 12 Januari in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum met een voordracht-avond. Harry van Oss zal met luitbegeleiding volksliederen en ballades ten gehore brengen. Op Zondag 16 Januari spreekt prof. dr. J. J. L. Duyvendak in „Brinkmann" voor de Kennemer Kring over „De vergoddelijking van Lau-tze". Zandvoort JOSZandvoortmeeuwen 30 In een van beide kanten matig gespeelde wedstrijd op een zéér glad veld moest Zand voortmeeuwen Zondagmiddag tegen J.O.S. in Amsterdam met 30 het onderspit delven, nadat de pauze met een 20 achterstand was ingegaan. Hoewel Zandvoortmeeuwen zeker niet de minst spelende ploeg was en af en toe zelfs enig overwicht kreeg wist men de kan sen niet in doelpunten om le zetten. J.O.S. heeft dus wel op overtuigende wijze revanche genomen voor de wedstrijd in Zand voort in October toen het met 52 van de Meeuwen verloor, LEZING KATHOLIEK THUISFRONT. Hedenavond zal in het Patronaatsgebouw Pater J. B. van Croonenburg, Aalmoeze nier bij de in Indonesië vertoevende mili tairen een vertel-avond houden met als onderwerp: „Het leven van onze jongens in de tropen cn het noodzakelijk werk van Katholiek thuisfront." Hef nieuwe postkantoor in Zandvoort Bouw niet binnen twee jaar te verwachten Enige tijd geleden is in de Zandvoortse gemeenteraad medegedeeld, dat er plannen bestaan een nieuw en groter Postkantoor te bouwen. Het tegenwoordige Postkantoor heeft veel bezwaren, vooral omdat het te klein is. Wij vernemen evenwel van het hoofd bestuur van de P.T.T.dat er nog geen overeenstemming verkregen is over de plaats waar het nieuwe Postkantoor zou moeten komen. Er bestaat daarover name lijk geen overeenstemming tussen de P.T.T. en de ontwerpers van het uitbreidingsplan. Dit heeft tengevolge dat de bouw van het nieuwe Postkantoor nog niet binnen twee jaren te verwachten is, daar men eerst' tot overeenstemming moet zijn gekomen over de plaats. Phoenix' Koffiemolen draaide weer De jaarlijkse, door de leden van de Zandvoortse toneelvereniging „de Phoe nix" uitgevoerde cabaret-avond onder de titel „de Koffiemolen" ging Zaterdagavond voor een tot de laatste plaats bezette zaal in gebouw „Zomerlust". Zo ooit, dan heeft ook deze avond weer bewezen, welk een gewaagd experiment het is, wanneer amateur-toneelspelers zich aan „groot-cabaret" gaan wagen. Dit bleek al aanstonds uit de niet onverdienstelijke, maar wat rommelig aandoende proloog en nog sterker uit de conférence van P. Swil- dens, die als amateur-toneelspeler meestal zéér knap werk levert, maar als conféren cier contact met de zaal miste. Het programma slaagde na de pauze stukken beter dan daarvoor. We noemen de kostelijke vondst „Moderne jeugd", het openings-nummer na de pauze, terwijl de driezang „Iets, waar j' aan wennen moet", door G. Kiefer, N. Doornebos en D. Tump, het beste was, wat we deze avond zagen. De kracht van deze cabaret-avond lag zoals alle jaren opnieuw in de sketches. We herinneren nog even aan „Even bellen" door G. Kiefer en P. Swildens, die dave rende lachsalvo's in de zaal ontketende. Aardstralen, Butlin-camp en auto-circuit genoten de grootste belangstelling.. Een ge deelte uit de operette „In het witte paard" vormde een grandiose finale, die echter niet in het geheel paste. Het feit. dat het slotkoor wegens enorm succes driemaal herhaald moest worden, doet aan dit feit niets af. Jos Giesen heeft zich op eminente wijze van zijn moeilijke taak als accompagnateur gekweten. Een •'■oord van biizondere hulde aan de ont- '••erDers van de décors. P. Swildens en E. Dukkers en aan de décor-bouwers J. Ban- tjes. J. Emous en J. Dietrich. Ben Fiima was weer de Buziau van de Koffiemolen. FRANS DU MEE IN ZANDVOORT. Vrijdag 14 Januari zal Frans du Mee's cabaret-gezelschap een cabaretavond ver borgen in theater Monopole te Zandvoort. '/ele vooraanstaande artisten uit de caba ret-wereld zullen hieraan medewerking verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6