Haarlems Dagblad Een-en-twintig milliard dollar voor defensie en hulpverlening Verzoek tot bemiddeling in China door de Grote Vier afgeslagen Ceorge Marshall Soekarno, Sjahrir en Agoes Salim verblijven nog in Noord-Sumatra Dr.] essup sprak met Truman en Lovett over Indonesië <63e Jaargang No, 19139 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 11 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Ho(^dredacteur: Robert Peereboom en <©ptertjte ^aariemötpe «Courant (Mm i6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ALS STAATSLIEDEN AFTREDEN we gens gezondheidsredenen pleegt men in dat motief niet te geloven. Het is te vaak toegepast om andere redenen te verbergen. De uitdrukking „diplomatieke ziekte" is allang spreekwoordelijk. Toch komt het meermalen voor dat het motief juist is. Toen twee jaar geleden George Marshall's voor ganger, 'de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken James Byrnes, op bijna 68- jarige leeftijd aftrad verzelcérde hij dat. Weinig mensen geloofden hem. Marshall heeft een iets betere kans om geloofd te worden, want hij heeft pas een ernstige j operatie ondergaan. Maar ook in dit geval I wordt twijfel te berde gebracht. Was de samenwerking tussen president Truman en hem nog wel zo voortreffelijk? Aangezien i de ene twijfel met grote vlotheid tot de volgende leidt, heeft de president het nut tig geacht met nadruk te verzekeren dat Dean Acheson, de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall's beleid zal voortzetten. Ten aanzien van de uitvoering' van het Plan-Marshall is dit gemakkelijk aanvaardbaar, want als onderminister heeft hij (tot Juli 1947, toen hij aftrad) cle voorbereiding van een Europees herstelpro gram al krachtig gestimuleerd., Tot het Europese publiek is dat.niet zo sterk door gedrongen, maar voor de Amerikanen is de naam Acheson onafscheidelijk aan het Plan verbonden. George Marshall, 68 jaar, enkele maan den ouder dan Byrnes, toen die zijn zware taak neerlegde, is blijkens de vele portretten die in die laatste twee jaar gepubliceerd zijn, in die korte tijd sterk verouderd. De afbeeldingen van de laatste tijd lijken alleen nog maar op die van de man, die in Januari 1947 opgewekt verklaarde dat hij zich krachtig genoeg voelde om de opdracht te aanvaarden. Zij tonen vermoeide trek ken in een vermagerd, verstrakt gezicht. Geen wonder. Meermalen is geschreven over de inspannende arbeid die de presi dent der Verenigde Staten ten deel valt en de wereld heeft zich indertijd verwonderd over Roosevelt, die het meer dan twaalf jaar volhield eer hij plotseling bezweek. Maar het staatshoofd heeft nog het voor deel, dat hij maar zelden zijn land ver laat. De minister van Buitenlandse Zaken daarentegen trekt er tegenwoordig ieder jaar meermalen op uit, stormt per vliegtuig naar verre landen, moet bij aankomst on middellijk paraat zijn en leiding geven aan zijn delegatie en kan niet minder dan zijn president doordrongen zijn van de enorme verantwoordelijkheid, die op hem rust. Soms zal hij zijn vooroorlogse voorgangers wel benijden. Want in hun tijd vormden de Verenigde Staten wel reeds de machtigste mogendheid ter wereld, maar zij voerden hun beleid toen nog in betrekkelijke af zondering. Na de tweede wereldoorlog is hun invloed op de gang van zaken onmis kenbaar geworden en Marshall's ambts periode heeft de aanvaarding van onge kende verantwoordelijkheden gebracht. Wie als leider van het State Department op treedt moet er zich wel van bewust zijn, dat zijn arbeid en persoonlijk optreden het wel en wee.der wereld in hoge mate beïnvloe den.. Daar zitfneer in dan de bevrediging van persoonlijke ambitie, die er ongetwij feld is, want het zijn altijd ambitieuze men sen die dei-gelijke taken op zich nemen. Er zit ook de zware last in, die men op de schouders neemt en die vaak moeilijk te torsen moet zijn. Als men daarmee begint op een leeftijd, waarop de meeste mensen rust gaan némen en na al vele moeilijke posten bekleed te hebben is het geen won der, dat na een paar jaar uitputting van energie zich doet gevoelen. Wij Hebben de loopbaan van Marshall, die een militaire carrière achter de rug had die in de tweede wereldoorlog zijn grootste welslagen had bereikt, in herinnering ge bracht. Hij is een van de zeldzame gene raals der historie, die ook als staatsman leiding heeft kunnen geven. Zijn grote denkbeeld, het Europese herstelplan, heeft hij met merkwaardig doorzettingsvermogen doen aanvaarden en tot uitvoering weten te brengen. Men kan zich slechts vaag voor stellen hoe ontzaglijke concentratie en vol harding hem dat moet hebben gekost tegenover een politiek verzet in eigen land, dat aanvankelijk zo groot was dat zijn plan tot mislukking gedoemd scheen. Dat regeren vooruitzien is weet iedereen, maar er zijn altijd maar weinig mensen die het in de practijk durven te brengen. Hét brengt mee dat men risico's moet durven nemen. Het betekende in dit geval zonder historisch voorbeeld dat er mee vergelijk baar was dat men het Amerikaanse volk directe financiële offers moest laten brengen ten bate van andere volken. En in welk een omvang! Marshall stuitte op politici, die niet verder keken dan de toestand van het ogenblik en dan de handige oplossingen met vermijding van grote risico's, die zich voordeden. Hij stuitte op onwil om verder vooruit te kijken dan één of twee jaar en op jafkeer van hetgeen velen natuurlijk noemden „een sprong in het duister". Het is niet moeilijk ons dat voor te stellen, want wij kennen deze mentaliteit in Eurppa nog veel beter. Dat Marshall slaagde bewees duidelijker dan ooit tevoren, dat men in de Nieuwe Wereld tot zeer grote dingen in staat is. Dat hij in de worsteling met hardnekkige tegenstanders overwon kenmerkt hem als een man van grote stijl en energie. Dit met eerbied te erkennen is voor ons Europeanen, die op dit tijdstip in heel'andere levensomstandig heden zouden verkeren als nu liet. geval is en bitter weinig uitzicht op beter zouden hebben als hij niet gezegevierd had, een plicht. Moge hem een goede rust en een gelukkige levensavond ten deel vallen. En indien hij Europa nog eens mocht bezoeken, zou het hem een ontvangst moeten berei den waaruit de dankbaarheid en het respect zouden spreken, die hij verdient. R. P. Hoofdstedelijk raadhuis werd niet schoongemaakt De gemeente Amsterdam heeft ruim 700 werksters in dienst, die ongeveer 500 ge bouwen schoon houden. Vanmorgen zijn ongeveer 300 werksters in staking gegaan. De gemeente Amsterdam betaalt de werksters gemiddeld 60 cent per uur, het normale van rijkswege vastgestelde loon. De stakende werksters verlangen 8( cent per uur. De vakverenigingen, waarbij ongeveer 230 werksters zijn aangesloten, stellen zich niet achter deze staking, 'die dus als „wild" kan worden beschouwd. TRUMAN DIENT AMERIKAANSE BEGROTING IN Minder militaire uitgaven dan de generaals verlangden De Amerikaanse begroting voor het jaar 19491950, gisteren door presi dent Truman aan het Congres voorge legd, voorziet in een bedrag van 21 milliard dollar voor .hulp aan hét buitenland en voor nationale verdediging. Zij schat de uitgaven voor het herstel van Europa, over dat jaar op 4,5 milliard dollar, vergeleken bij een verwacht totaal van 4,6 milliard in het lopende jaar. (De Europese deelnemers aan het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949-50 nodige economische hulp op 4.347.000.000 dollar begroot). De hulp aan het buitenland en de defen sie beslaan meer dan helft van de begrote uitgaven, die in totaal 41.858.000.000 dollar bedragen voor het jaar tot 30 Juni 1950. De inkomsten zijn begroot op 40.985.000.000 dollar. De president gaf te kennen, dat hij latei- in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vra gen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische Alliantie en aan bepaalde andere landen. In zijn boodschap zei de president, dat militaire goederen niet alleen aan leden van de Noord-Atlantische Alliantie zouden worden gezonden, doch ook aan „zekere andere landên, waar de verschaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". De president deelde mede, dat hij een nieuwe belastingwetgeving zou aanbevelen om de inkomsten met vier milliard dollar te verhogen. Milliarden voor Defensie De grootste post op de begroting is een bedrag van 14,3 milliard dollar voor de landsverdediging, tegenover 11,8 milliard voor het lopende jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen voor de defen sie-chefs, die hebben verklaard een aan zienlijk groter bedrag nodig, te oordelen. In de post van 14,3 milliard is begrepen 13,1 milliard voor leger, vloot' en lucht macht, 530 millioen voor de vorming van een voorraad strategische materialen en 600 millioen voor de kosten van het eerste jaar van Trumans program voor algemene dienstplicht. De president verklaarde, dat de uitgaven het daaropvolgende jaar vermoedelijk nog hoger zullen zijn in verband met uitbrei ding der programma's en grote orders voor Sthepen, vliegtuigen en ander materiaal. De Amerikaanse strijdkrachten, zo zei hij, zullen de stérkste zijn die het land ooit in vredestijd heeft gehad. De luchtmacht zal ongeveer op het huidige peil blijven met 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, waarbij nog 27 groepen van cle nationale luchtmacht. Volgens de plannen zal tegen -'1950 de luchtmacht 9.200 vlieg tuigen van alle typen hebben. Het vorige, door de republikeinen be heerste congres had sterk aangedrongen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman resoluut geweigerd. Het leger zal 677.000 man sterk zijn. Een Rationale burgerwacht van 325.000 actieve leden en een reserve van 230.000 man zul len het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Het marine-personeel zal 527.000 man tellen. Op de begroting is 406 millioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen. Naast het plan-Marshall voorziet de be groting in voortzetting der hulpverlening In procenten De thans gepubliceerde Amerikaanse begroting voor 1949 voorziet in uitgaven volgens de hierna genoemde percentages: Nationale#verdediging 34 pet. j Programma's voor/hulp aan het buitenland 16 pet. i Voorzieningen voor Oudstrijders 13 pet. j Rente op nationale schuld 13 pet. j GeAidheidsdienst 6 pet. i Nationale hulpbronnen (atoomenergie) 5 pet. Overige uitgaven 13 pet. En de inkomsten: Directe belastingen43 pet. Belasting voor maatschap pijen 28 pet. Luxe-belasting 19 pet. Douanerechten 8 pet. Nieuwe belastingen 2 pet. aan Griekenland, Turkije, China en I£orea. De door het congres te verstrekken toewij zingen worden voorlopig geraamd op 600 millioen dollar, en de uitgaven gedurende het begrotingsjaar op 355 millioen. Slechts 49 millioen dollar is uitgetrokken voor hulp aan China. Dit is het nog uit staande saldo van de iri 1948. verstrekte gelden. Duitsland en Japan zullen 1 mil liard krijgen. Prins Seretse Khama. toekomstig heerser over de Bamangwate-stammen in Bechuanaland (Zuid-Afrika) arriveerde dezer dagen per vlieg tuig in Engeland om zijn vrouw Ruth Williams te bezoeken, die voor haar huwelijk steno typiste in Londen was. Zijn huwelijk met haar heeft een constitutionele crisis in zijn land ver oorzaakt, maar Seretse verklaartdat hij Ruth trouw blijft en alsnog zal proberen zijn stamhoofden „van hun rassen-vooroordeel te genezen." Geen Joodse troepen meer in Egypte TEL AVIV, 10 Januari (Reuter). Alle Joodse troepen zijn uit Egyptisch grond gebied teruggetrokken, aldus wordt heden avond in een officiële Israëlische verkla ring gezegd. AFP verneemt uit Cairo, dat er „op Egyptisch grondgebied zich geen enkele Zionist meer bevindt'. De militaire situatie wordt wanhopig Amerikaanse lening van 25 millioen aan Indonesië In zijn begrotingsboodschap aan het Congres deelde president Truman gisteren mede, dat de Amerikaanse regering voor nemens is aan Indonesië een lening van 25 millioen dollars te verstrekken, welke ten doel heeft de productie van copra en palmolie in Indonesië te stimuleren. De redactie van het A.N.P. herinnert er aan, dat reeds op 30 October jl. is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering zich bereid had verklaard een dergelijke lening te verstrekken. Er was toen reeds volle dige overeenstemming bereikt ten aanzien van de voorwaarden der lening. Chinese Joean adviseert: „Staakt het vuren" Volgens berichten uit Nanking' heeft het beroep van de Chinese regering op de vier grote mogendheden om bemiddeling te verlenen tussen haar en de communisten, te Washington, Moskou, Londen en Parijs geen gehoor gevonden. Volgens de communistische'radio zijn de regeringsstrijdkrachten bij Hsoetsjou, die geschat werden op 150 tot 250 duizend man, „volledig vernietigd". De slag is 6 Januari begonnen en er waren ongeveer een millioen manschappen bij de strijd be trokken. De regeringstroepen werden ge durende vijf dagen onophoudelijk bescho ten. De vernietiging van drie nationalistische legergroepen bij Hsoetsjou zou ongeveer 16 communistische colonnes voor de grote aanval hebben vrijgemaakt. Sommige waarnemers menen, dat de communisten in de laatste week van Jan. een aanval zullen beginnen tegen de linies bij de Jangtse. In de wetgevende Joean hebben 200 leden een debat geëist over de vredspolitiek van Tsjang Kai Tsjek. De meeste sprekers critiseerden de regering. Ondanks officiële tegenspraken blijven er geruchten lopen, dat Tsjang gereed is om de hoofdstad te verlaten. Volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen is zijn vliegtuig overgebracht naar een vliegveld in de na bijheid van de presidentswoning. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft ook berichten ontvangen over een verder afbrokkelen van het verzet aan het Noor delijke front. De communistische troepen aan het Noordelijke front, die oprukken naar het omsingelde Tientsin, dreven schapen voor zich uit om landmijnen tot ontploffing te brengen. Het artilleriebombardement van Terroristenactie op Java Naar Reuter meldt, is de heer Ronald MacPherson, de Engelse administrateur van een rubberonderneming, gelegen op ongeveer 60 k.m. Oostelijk van Malang, op 5 Januari bij een aanval op de onderne ming gedood. Drie Nederlandse employés wisten zich te redden. de stad is in hevigheid toegenomen. Twee vliegtuigen wierpen gisteren geweren en munitie in tenen manden boven Tientsin af. Er gaan geruchten dat generaal Pai, sa men met andere bevelhebbers zijn eigen verdediging aan de boven-Jangtse organi seert en niet langer Tsjang Kai Tsjek steunt Men is van oordeel, dat 't optredenvan ge neraal Pai ten doel heeft Tsjang Kai Tsiek te doen aftreden zodat de vice-president, Li Tjoengjtn, vredesonderhandelingen met de communisten zou kunnen aanknopen. Mochten deze besprekingen mislukken dan zou generaal Pai met behulp van andere bevelhebbers de strijd aan de boven-Jangt se voort kunnen zetten. De Chinese controlerende Joean, het hoogste toezichthoudende college der Chi nese regering, heeft vandaag met alge mene stemmen besloten te verzoeken om een onmiddellijk staken van het vuren, om een einde te maken aan de oorlog met de communisten. De Chinese regering gaf een verklaring uit, waarin de communisten dringend wordt verzocht „dezelfde houding ten aanzien van de vrede in te nemen als Tsjang Kai Tsjek in zijn nieuwjaarsboodschap en het ver langen van het volk, een einde te maken aan het lijden door de oorlog veroorzaakt, te respecteren". (Reuter). Naar de top van de Himalaya Een Noorse expeditie zal deze zomer proberen de Nangan Parbat, de top van de Himalaya te beklimmen. De deelnemers aan de expeditie hebben zich reeds 19 maanden geoefend in het beklimmen van bergen in Noorwegen. Het woord is aan Een Frans spreekwoord: Wie struikelt en niet valt komt Commissie van Goede Diensten wilde hun een bezoek brengen Uit een antwoord van de Nederlandse delegatie te Batavia aan de Commissie van Goede Diensten, die verzocht had een be zoek te mogen brengen aan de republi keinse leiders op Banka, valt af te leiden, dat Soekarno, Agoes Salim en Sjahrir zich niet op dit eiland bevinden. De Nederlandse delegatie heeft, volgens Aneta, aan de Commissie van Goede Dien sten vandaag medegedeeld, dat het inder daad de bedoeling was Soekarno, Agoes Salim en Sjahrir naar Banka over te bren gen, doch dat deze personen verklaarden de voorkeur te geven aan hun tegenwoor dige verblijfplaats (op Noord-Sumatra), hoewel zij geen bezwaar hadden tegen verhuizing naar Banka, indien de aange legenheid niet anders geregeld kon worden. Bovenstaande werd bekend "gemaakt in een rapport dat de C.V.G.D. heden telegrafisch heeft verzonden aan de voorzitter van de werden. port van de Commissie van Goede Diensten. Een Nederlands woordvoerder te Batavia deelde aan Aneta het volgende mede: Soekarna, Hadji Agoes Salim en Sjahrir bevinden zich te Prapat aan het Tobameer in een particuliere villa van de Wali Ne gara van Oost-Sumatra, dr. Mansoer. Het was de bedoeling hen over te brengen naar Banka en reeds waren voorbereidin gen voor het overbrengen van de familie leden naar Banka getroffen. Op het laat ste ogenblik echter verklaarden Soekarno c.s. er de voorkeur aan te geven te Prapat te blijven, waardoor het misverstand ver oorzaakt was als zouden zij reeds op Banka zijn. De. villa van Mansoer is vrij wel het enige gebouw, dat verleden jaar niet door de T. N. I. beschadigd werd, zodat het een zeer grote moeilijk heid is bij een verblijf te Prapat huisves ting voor de familieleden te vinden. De woordvoerder zeide, dat Soekarno, Sjahrir en Salim tot 3.1 December te Brastagi ver toefden en daarna naar Prapat gebracht Veiligheidsraad. In het rapport is opgenomen een brief van de Commissie aan de Nederlandse dele gatie d.d. 10 Januari, waarin de commissie zegt persoonlijk de status van Soekarno, Salim en Sjahrir te willen gadeslaan, waar voor de commissie verzoekt om de nodige faciliteiten voor een bezoek aan Banka. Hierop antwoordde de Nederlandse delegatie bereid te zijn voor de commissie de reis naar Banka te verzorgen. De dele gatie heeft de eer hieraan toe te voegen, dat het inderdaad de bedoeling was de heren Soekarno, Agoes Salim en Sjahrir naar Banka over te brengen. De bedoelde personen echter gaven, toen zij hiervan op de hoogte gesteld werden, uiting aan hun voorkeur om in hun huidige verblijfplaats te blijven, hoewel zij geen Jsezwaar hadden tegen de verhuizing naar Banka als deze aangelegenheid niet anders kon worden geregeld. De bevoegde autoriteiten onder zoeken thans de mogelijkheid om 'aan het verzoek gehoor te geven, waarbij zij reke ning moeten houden met de moeilijkheden betreffende de accommodatie voor een langer verblijf in de huidige verblijfplaats, speciaal in verband met de gewenstheid van een spoedige gezinsvereniging, waar voor een regeling voor Banka reeds vol tooid is. De Nederlandse delegatie zou het daarom op prijs stellen, indien de com missie voor enkele dagen geduld zou willen oefenen, wanneer de delegatiè in betere gelegenheid zal zijn om de reis, welke de commissie op het oog heeft te regelan en te bespreken, aldus de heer Elink Schuur man in de brief, zoals.geciteerd in het ra^- Dr. Drees wellicht nog deze week terug Speciale commissie zou besprekingen voortzetten Naar wij van welingelichte zijde verne men wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid dat minister-president, dr. W. Drees, nog voor het einde van deze week uit Indonesië naar Nederland zal te rugkeren. Het zou in het voornemen liggen om de in eerste instantie door dr. Drees gevoerde besprekingen te doen voortzetten door een speciaal in te stellen commissie. Binnen niet al te lange tijd zou dr. Drees opnieuw naar Indonesië vertrekken. Onzekerheid over houding der Amerikanen in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS, 11 Januari (A. N. P./ Aneta) Verschillende leden van de Vei ligheidsraad hebben gedurende het week einde een aanzienlijke bedrijvigheid'achter de schermen aan de dag gelegd, zo ver neemt de diplomatieke correspondent van Aneta, doch volgens de thans beschikbare inlichtingen zijn geen definitieve resul taten bereikt. De Aziatische landen en Australië hoopten vóór de vergadering van heden een resolutie gereed te hebben, welke zou aansturen op een strengere houding ten aanzien van Nederland. De moeilijkheid was dat India, de Phi- lippijnen en Australië geen van alle lid van de Veiligheidsraad zijn en dus geen reso lutie kunnen indienen. Egypte sloot zich Vrijdag bij de inzichten van deze groep Republikeinen naar Néw Delhi Dr. A. Maramis, republikeins minister an Financiën, en dr. Soemitro, vertegen woordiger van de republiek te New York, zijn Zondag te New Delhi aangekomen. Maramis verklaarde te Karatsji, dat men het belang van de komende conferentie te New Delhi nauwelijks 2ou kunnen over drijven. Het Aziatische volk moet de wereld duidelijk maken, dat er geen kolo niale overheersing meer in Azië zal zijn. Maramis verklaarde verder: Berichten, als zou de houding van de republiek een verandering hebben ondergaan, missen elke grond. De officiële positie' van de republiek kan uitsluitend worden bepaald door onze nood-regering op Sumatra, aan het hoofd waarvan Sjafroeddin Prawanegara staat. De heer Soemitro, die Maramis ver gezelde, verklaarde: De aanstaande Aziati sche conferentie zal er veel toe kunnen bijdragen om het aahgetaste gezag van de Maandag heeft de Sociëteit voor Ouden van Dagen in de Lange Margarethastraat te Haarlem Verenigde Volken te herstellen, door deze haar poorten geopend. Onder auspiciën van de U.V.V. vinden de oudjes hier tegen een zeer aan te sporen tegen de Nederlanders con- geriuge vergoeding drie dagen in de week gezelligheid en een warme kachel, crete maatregelen te nemen. aan en zou als raadslid een resolutie kun nen indienen, doch aarzelt blijkbaar dit te doen als het niet van de steun der Ver enigde Staten is verzekerd. Jessup was daartoe volgens welingelichte kringen niet bereid. Hij is inmiddels naar Washington vertrokken, waar hij Maandag besprekin gen heeft gevoerd en in gezelschap van Lovett een onderhoud met president Tru man had. Merle Cochran, die heden uit Batavia terugkeerde en onmiddellijk besprekingen begon met het hoofd van de afdeling UNO van het departement van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal waarschijnlijk eveneens Jessup ontmoeten voordat deze naar Lake Success teruggaat. Er is hier allerlei speculatie, doch generlei zekerheid omtrekt de instructies, die Jessup zal meebrengen op de vergade ring van heden. Intussen kan met grote stelligheid wor den ontkend, dat er enige grond is voor de voorspelling, die Zondagavond door de populaire radiocommentator Drew Pearson is gedaan, als zouden de Verenigde Staten gedreigd hebben alle Marshallhulp aan Nederland af te snijden als Nederland niet vóór 1 Februari aan de Amerikaanse eisen inzake Indonesië zou hebben voldaan. In gezaghebbende Nederlandse^kringen wordt de voorspelling „klinkklare onzin" ge noemd. Van Kleffens bij Lovett. „Het fundamentele probleem in Indo nesië bestaat in de keu^e tussen vrijheid in orde welke wij pogen te vestigen en vrijheid in wanorde", aldus heeft mr. E. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur te Washington, tegenover de pers verklaard na afloop van een onderhoud van vijftig minuten met Robert Lovett, de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken. Mr. van Kleffens zeide, dat de verklaring omtrent die keuze het hoofdonderwerp van zijn bespreking had uitgemaakt. Hij ver klaarde er zeker van te zijn, dat het hui dig verblijf in Indonesië van minister president Drees uitstekende resultaten zou hebben. Hij voegde er aan toe, niet te weten of minister Drees geconfereerd had met de republikeinse leiders, doch. aldus zeid^hij, er zou teven o~n -W.vel ijk onderhoud „geen enkel principieel bezwaar bestaan". Hatta, Roem en de republikeinse minister van Onderwijs, Sostro-Amidjojo, bevon den zich reeds op het eiland Banka, alwaar zij waren ondergebracht in een villa van de Tinmaatschappij. De voorzitter van de republikeinse vei ligheidscommissie, dr. Leimena, de repu blikeinse ministers van Verkeer, Openbare Werken en Jeugdzaken, dr. Juanda, Laoh en Kusnan, en Hihadjar Dewantoro be vinden zich te Djokja. waar zij volledige bewegingsvrijheid genieten. Engeland militair paraat in hef Midden-Oosten Protest door Israël ten tweeden male geweigerd Onze correspondent te Londen seint ons: Het is volkomen duidelijk, dat Engeland gereed/is om in actie te komen, indien de Israëlische troepen een poging zouden doen om Egypte of Transjordanië binnen te vallen. Het leger en de marine staan klaar om direct in beweging te komen. Gevechtsvliegtuigen van het modernste type zijn naar het Midden-Oosten gezon den. Langdurig is er gisteren door de Britse kabinetscommissie voor Defensie over de huidige situatie geconfereerd en tenslotte' is besloten actief op te treden als de Joden Egypte of Transjordanië zouden binnendringen. Attlee had tevoren bijzonderheden ge rapporteerd over de gebeurtenissen ginds en ook Bevin gaf een toelichting aan de hand van de laatste telegrammen van Britse diplomaten. De vergadering werd bijgewoond door de chefs van leger, vloot en luchtmacht en een aantaltechnische adviseurs. -Morgen zal het volledige kabinet bijeen komen. Men hoopt, dat Bevin dan een rap port zal hebben van sir Alexander Cado-, gan, de Britse afgevaardigde bij de Veilig heidsraad. Naar verluidt zal aan de Veiligheidsraad worden gevraagd om schadevergoeding voor het neerschieten van vijf jachtvlieg tuigen van de R.A.F, Sommige ministers zouden een zeer extreem standpunt in nemen.«Zij willen dat men aan de Veilig heidsraad zal meedelen, dat Engeland zich het recht voorbehoudt om elke actie t.® beginnen, welke het goeddunkt, om zij/ belangen en overeenkomsten te bescher» men als men de Israëlische troepen voort laat gaan de spot te steken met de U.N.O. Het Franse persbureau AFP verneemt uit Cairo, dat de Britse militaire autoriteiten alle tnansportmiddelen in Transjordanië hebben gevorderd. Het Britse opperbevel zou eveneens alle strijdkrachten contro leren. Het Arabisch legioen van Glubb Pasja zou voortaan optreden in nauwe samenwerking met de Britse land- en luchtstrijdkrachten. Men weet nog steeds niets over de positie van het Iraakse leger, dat theoretisch met Transjordanië onder één onkel commando staat. De secretaris-generaal van de U.N.O. Trygve Lie. heeft Groot-Brittannië en Israël geadiveserd geen vooroordeel te hebben tegen de komende onderhandelin gen tussen Israël en Egypte door de ge spannen toestand tengevolge van het neer schieten van vijf machines van de R.A.F. Lie zeide aan de Britse en Israëlische vertegenwoordigers, dat de fungerende be middelaar inzake Palestina, dr. Ralph Bunche, reeds verzocht heeft om een onpartijdig onderzoek. De Britse consul-generaal te Haifa heeft nogmaals getracht de Britse protestnota omtrent het neerschieten van Britse vlieg tuigen aan de Joodse autoriteiten te over handigen. De Israëlische regering heeft echter wederom geweigerd de nota in ont vangst te nemen. De Britse consul-generaal,Marriott heeft heden de nota aan de vertegenwoordiger van de Israëlische regering te Haifa gezon den met een brief, waarin hij verzocht de nota aan „de Israëlische regering" te over handigen. Zondag werd de nota aan Marriott terug gezonden, omda^ men het adres „Joodse autoriteiten in Palestina" niet aanvaardde. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, In het binnen land vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder. 1ft Januari: Zou op 8.44 uur, onder 16.68 uur Maan op 13.52 uur. onder 6 53 i

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1